lliimclt Commit. De broonjnweelen. FEni.I.ETON. Honderd M aan (las; 5 Augustus. Radio-hoekje Hit onze Staatsmachine. Provinoiaal nieuwe No. 182 1929. een en dertigste Jaargang, Dinsdag 6 Augustus. Huizen, 1875 At. 10.-10.15 Morgenwij- ding. 12.15-2.— Concert door bet A. V. R. O -Kwintet. 2.-2.45 Kookpraatje door P. J. Kers. 2.45—3 Gramofoonmuziek. 3.-4.— Maak het zelf, cursus. 4.—4.30 Gramofoon- miiziek 4 30—5.30 Microfoon-debutanten. Zang en viool. 6.01—7.— Concert door het A V. R O.-Kwintet. 7—7.45 Lezing door Casper Howeler over: Tijl Uilenspiegel van Rich Strauss. Muzikaal geillustreerd 8.01 g 30 A V R. O.-Boekenhalfuurtje. Mr. H. Marsman, bespreekt „Kruistochten" van Anthonie Donker. 8.30—9.30 Vereemgings- uurtie Baarn's Meisjeskoor, en Harmonie- corps „Crescendo", Baarn. 9.30—11— Con- certdoor het A. V. R. O.-Octet. Boris Lensky, viool-solo. 10.05 Persberichten. Na afloop van het concert tot 12— Gramofoonmuziek. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend K. R- O.) 11.3012.Gods- dienstig halfuurtje. 12.15—1.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15-2— Gramo- foonmuziek. 2—2.20 Knipcursus. 2.20—3.20 Vrouwenuurtje. 5—6— Gramofoonmuziek. 57.Gramofoonmuziek. 7.7.15 Cause- sie over de nieuwe cursus Engelsch. 7.15— gGramofoonmuziek. 8.9.15 Concert. Orkest en instrumental solist. 9.159.20 Nieuwsberichten. 9.20—9 45 Lezing over: 'Jean Jacques Rousseau. 9.4510.30 Voort- zetting concert. 10.30—11.30 Gramofoonmu ziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelcon- cert. G. Bodey, zangeres. 1.20 Orkestconcert. 4 20 Dansmuziek. 5.35 KindCruurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 9.20—9.45 Lezing over: viool. M. Cole, piano. 7.20 Actueele causene 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Radio-orkest. G. Naish, sopraan. S. Bennett, voordracht. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9 50 Nieuws berichten. 9.55 Kamermuziek. T. Makushina, sopraan. J. Barbirolli, cello. E. Barlett, piano. 11.05 Dansmuziek. 11.2012.20 Or kestconcert. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 Gra mofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en solis- ten. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert, Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.207.50 Gramo foonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.55 6.50 Concert. Zang en piano. 9 05 Volk und Heimat. Hoorspel en koorzang. Zeesen, 1635 M. 6.10—12.50 Lezingen. 12.50—1.15 Gramofoonmuziek. 1.15—5.20 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6.20-9.20 Lezingen. 9.20 Kamermuziek. Viola en piano Daama berichten. Brussel, 508 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkestconcert. Hamburg, 372 M. 11.50 Muziekuitzen ding voor scholen. 4.35 „Hinaus'Zang, clarinet en piano. 5.20 Orkestconcert. 6.35 Vroolijk concert. 8.20 Concert. Orkest en so listen. Declamatie. 9.50 Orkestconcert. 11.20 Orkestconcert. REGELING VAN DE PACHT. Ingediend werd nog door het nu demis eionaire kabinet een wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht, als een overeenkomst met een eigen benaming. Tot dusverre gold voor deze materie de vierde afdeeling van den zevenden titel van het derde boek van het Burgerlijk Wetboek (art. 1624 tot 1636) ■Deze afdeeling zal wordt dit wetsontwerp wet vervangen worden door een geheel nieuwe afdeeling, welke het onderwerp is dezer bespreking. Het pachtvraagstuk in het algemeen is een economische kwestie van algemeen belang. In het pachtwezen zijn ontegenzeggelijk mis- standen, welke slechts met behulp der over- Iheid uit den weg geruimd kunnen worden. Deze misstanden vallen alle in het nadeel van den pachter uit. Het overvloedig aantal gega- digden en het gebrek aan cultuurgrond wer- ken samen om de pachtprijzen zoo hoog mo gelijk op te drijven. Verder is de verhouding tusschen pachtheer en pachter geheel veran- derd, waarbij de persoonlijke band geheel ver- *lapt is. De risico van het bedrijf rust op den pachter, terwijl bestaans- en bedrijfsonzeker- (The crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. 58 Een warme handdruk en zij was weg, dit moedige jonge meisje, dat het gevaar zoo weinig achtte. Bij Ea«terbee stond groote droefheid op het gelaat te lezen, toen hij haar slanke gedaante snel zag wegloopen. Hij ging terug naar zijn hotel, vervuld van plannen, om zoo gauw mogelijk uit Rusland te ver- trekken. Afgescheiden nog van de zaak van zijn per soonlijke veiligheid, zag hij er geen voordeel in, om een oogenblik langer te dralen, dan volstrekt noodig was. Zoodra hij zich op neutraal grondgebied bevond, zou hij een lang telegram sturen naar het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, en het Britsche gou- vernement zou dan weten, hoe het handelen moest. Ze zouden in staat zijn, deze samen- zwermg te verijdelen, die immers ten doel had, om een eerste stap te wezen tot de wereldrevolutie. Dien volgenden morgen om elf uur zat Lu banoff in zijn fraai-ingericht vertrek de komst af te wachten van dien charmanten En- gelschman, die zich zulk een flink kameraad had betoond, geheel doordrongen van den revolutionairen geest. Een half uur verliep en hij verscheen niet. Misschien was z'n ziekte verergerd. misschien heid hem steeds bedreigen. Nu is de oplossing dezer moeilijkheden mogelijk o.a. door ver- meerdering van cultuurgrond, meer voorlich ting door land- en tuinbouwconsulenten en door uitbouw van het landbouwonderwijs en door onderlinge organisatie der pachters Daarnaast blijft echter voor den burgelijken wetgever een taak en wel deze om betere ver houdingen te bevorderen Nu is bij de samenstelling van dit wetsont werp niet getracht naar het onmogelijke. Wat volgens de theorie te verbeteren viel is getoesr aan de praktijk op zijn uitvoerbaarheid, ter wijl verder vooropgesteld werd, dat al te veel ambtelijke inmenging moest vermeden worden. Indertijd (1919) werd een Staatscommissie voor het Pachtvraagstuk ingesteld, welke commissie een rapport heeft uitgebracht, waarin onder meer gezegd werd: „De bezwa- ren aan een wettelijl: continuatierecht verbon den, hebben de commissie in haar meerderheid weerhouden een dergelijk recht in het ontwerp op te nemen". Nu is, zooals ieder denken kan juist dat continuatierecht een der belangrijk- ste bolwerken voor de bestaans- en bedrijfs- zekerheid van den pachter. De regeering is derhalve niet met de commissie medegegaan, maar heeft gezocht naar een oplossing van deze puzzle. Ze is gekomen met een beperkt continuatierecht. Dit recht vindt slechts toe- passing bij hoeven en bij los land, wanneer dit van dien aard is, dat het bedrijf van den pachter in belangrijke mate of zelfs geheel en al met het al of niet voortduren van de pacht verbonden is. Natuurlijk geldt dit niet, wan neer de pachter zijn verplichtingen niet be- hoorlijk is nagekomen. Ofschoon in het wets ontwerp een limiet gesteld is voor het los land, waarvoor dit recht gelden zal, n.l. f 100 per H.A., kan bij algemeenen maatregel van bestuur ook ten aanzien van bepaalde streken dit artikel gaan gelden met een verlaagde limiet. Verder regelt het ontwerp ook de vergoe dingen voor de verbeteringen, welke door den pachter aan het goed zijn aangebracht. Op dit stuk werd het plan van de Pachtcommissie gevolgd. Het recht op deze vergoeding wordt door dit wetsontwerp erkend, maar het gaat te niet, wanneer de verpachter zich heeft ver- zet tegen deze verbeteringen of wanneer daar- van niet tijdig aan den verpachter mededee- ling gedaan werd met een opgave der kosten Wanneer echter werd bedongen, dat de ver beteringen zouden komen ten laste van den pachter, vervalt eveneens dit recht. De kosten van verbeteringen, die de gedaante of de in- richting van het gepachte veranderen, komen slechts dan ten laste van den verpachter, in dien deze met diens uitdrukkelijke toestem- ming zijn aangebracht. Dit recht op vergoe ding strekt zich echter niet verder uit dan over de laatst verloopen tien jaren. Zeer billijk is ook de volgend bepaling: De verpachter moet een vermindering van den pachtprijs gedoogen, wanneer geaurende een pachtjaar of een pachtseizoen tengevolge van buitengewone omstandigheden de opbrengst van het bedrijf aanzienlijk minder geweest is dan bij het aangaan der overeenkomst te ver- wachten was. Onder deze omstandigheden worden niet gerekend een verlaging van d voortbrengselen van het bedrijf, alsmede di voortvloeien uit de schuld des pachters of die hem persoonlijk betreffen. Echter kan ook tusschentijdsche verhooging van den pacht prijs plaats vinden, wanneer gedurenae een pachtjaar of een pachtseizoen de lasten, welke den verpachter door pufoliekrechtelijke licha- men zijn opgelegd, wegens buitengewone wer- ken, waardoor des pachters bedrijf gebaat wordt, aanzienlijk hooger zijn geweest dan bij het aangaan der overeenkomst te verwach- ten was. De kantonrechter, die deskundige voorlich- ting krijgt, wordt in de pachtzaken de bevoeg- de rechter, het hooger beroep en de cassatie b.ijft natuurlijk bestaan. Ook in dit opzicht is er verschil met het bovengenoemde rapport, dat naast de bevoegdheden, welke de z.g.n Pachtcommissie krijgt (over welke commis sie een volgend maal) als het fungeeren als scheidsmari, ook gesteld had de rechtspraak in het eerste en hoogste ressort. deering werden geuit. Bovendien werd den directeur nog een bloemenmand aangeboden door de leaen van „Zanglust" en werd de hoop uit- gesproken dat de vereeniging onder zijn ge- waardeerde leiding steeds tot grooteren bloei mocht komen. Medegedeeld werd dat op Zondag 17 Aug. een repetitie zal worden gehouden welke zal worden bijgewoond door den bekenden koor- dirigent Roeske. Het bestuur werd gemach- tigd tot het aanschaffen van een piano. De aftredende leden E. WitStapel en J. M odder werden herkozen. Na verschillende huishoudelijke bespre- kingen, o.a. een berijmd verslag van den penningmeester, waaruit bleek dat de boeken sloten met een saldo van 67 volgden bijdra- gen van de leden, bestaande uit twee aardige tooneelstukjes, ieder door vijf jongedames op leuke wijze voor het voetlicht gebracht, af- gewisseld door mooie zangnummers van de dames Hoogland, pianomuziek en samen- zang. Alles bij elkaar genomen een zeer ge- zellige biieenkomst waaruit duidelijk naar voren kwam den goeden geest van saamhoo- righeid welke een eerste vereischte is voor het succes van een vereeniging. VEEMHUIZEN, Na heel wat vergaderen en andere drukte is de autotocht voor de ouden van dagen goed in elkander gezet. Den 8en Augustus 's morgens om 8 uur ouden tijd zal de reis aanvangen. Ongeveer 50 ouden van dagen hebben de uitnoodiging aangenomen. De medewerking van de burgerij is zeer groot Er is zonder uitzondering flink op de lijsten geteekend, terwi]l ook een tiental particulieren- hunne auto ter beschikking gesteld hebben. Afd. B. Klasse A. le pr. K. Dekker, N Scharwoude, 45 punten, 2e pr. J. van Kleef, Zuid-Scharwoude, 44 punten. 3e pr. J. Snij- ders, Zuid-Scharwoude. 44 punten. Klasse B. le pr. K. Kramer, Zuid-Schar woude, 47 punten, 2e pr. D Barten, Noord- Scharwoude, 46 punten, 3e pr. W. Kim, N.- Scharwoude, 46 punten, 4e pr. W. Meylis te St. Maarten, 46 punten. Klasse C. le pr. P. Rustenburg, Noord- Scharwoude, 48 punten, e 2pr. C. Spaans Jz., Noord-Scharwoude, 46 punten, 3e pr. A. Boon, Zuid-Scharwoude, 45 punten, 4e pr. A. Metselaar, Zuid-Scharwoude, 45 punten, 5e pr. H. F. Kunnen, Zuid-Scharwoude, 43 punten, 6e pr. H. Bloedjes. Heemskerk, 41 punten, 7e pr. M. Blokdijk, St. Maarten, 41 punten. 8e pr. A. Vonk, Noord-Scharwoude, 40 punten. Rozenprijzen: A. Genefaas, Alkmaar en A. Leering, Noord-Scharwoude. EEVERWIJK. De totale aanvoer van aardbeien aan de Beverwijksche exportveilingen zijn: „Kenne- merland" 957.000 K.G., omzetcijfer 748.950 „Beverwijksche Exportveiling" 620.000 K.G omzetcijfer f 517.627, „Vrije Veiling'' 378.400 K G., omzetcijfer 315.417. De totale aanvoer bedroeg dus 1.905.000 K.G., omzetcijfer 1.580.416. In 1928 was de totale aanvoer ruim 3 millioen K.G. met een omzet van f 1.427.000. Hieruit blijkt het. dat hoewel de aanvoer pl.m. 1 millioen K.G. minder was. het omzet cijfer een verhooging aangeeft van beteeke- nis. De hoogste doorsneeprijs is geweest f 93.39 per 100 K.G. Laten we nu maar hopen, Donderdag prachtig weer is. dat het a.s. DE STREEK. Na het beeindigen der warmtegolf is de handel in bloemkool vrij wat levendiger ge- worden. Eerste kwaliteit, die tijdens de warme dagen slechts 11f 13 gold, is nu voor de beste soort opgeloopen tot 37— f 45 per 100 stuks. Ook de sluitkool is flink in prijs gestegen. HEILOO. Aan den Raadhuisweeg is onder architec- tuur van den heer K. Veldkamp een modern winkelpand verrezen en hierin opende Zdter- dagavond de heer R. Roos een winkel in zuivelproducten, de eerste in ons dorp. Een keurige collectie kaas, gesteriliseerde boter, room, enz., is in de mooie winkel aan- wezig, terwijl alles vcordeelig is geetaleeri De indeeling der winkel is eenvoudig, doc'n aan de hygienne is de grootste zorg besteed. We zijn in dit winkelhuis een pand rijker ge- worden, waaraan behoefte bestond. Deze maand zal de overbekende iiL- E. 1T. zijn 12e Land- en Tuinbouwten-machtiging verleend voor de SINT PANCRAS. Woensdagavond werd in cafe Gerritsen voor leden en genoodigden de eerste jaarver- gadering gehouden van „Zanglust". Namens de federatie van de Bond v. Staatspension- neering werd den directeur, den heer H. J. Zaal van Broek op Langendijk een prachtige bloemenhulde aangeboden als blijk van waar- deering voor de belangelooze medewerking aan den landdag te Zuidscharwoude. Hierbij werden door den heer Boskamp eenige ge- paste woorden gesproken terwijl ook door den heer van Kampen op de hem eigen sympa- thieke wijze woorden van felicitatie en waar- toonstelling houden. Wat de inschrijvingen voor de tentoonstelling betreft kan men zich voor 14 Augustus opgeven bij den heer J van Gemeren alhier. Als altijd zullen de oude bekenden wel weer komen opdagen. Van groot belang is het a.s. concours- hippique en de dressuurproef der Landelijke Rijvereenigingen, welke 's middags plaats heeft. Het program zal vermelden Dressuur proef voor afd. (prv. gr. no. 3 W. V. pt. 86) Springconcours kl. B.; Individueeele dres suurproef kl. B. (alleen voor ruiters die in voorbereiding zijn der Landelijke Rijvereeni gingen West-Friesland en Heiloo) terwijl het concours vele attracties bied. Voor nadere bij- zonderheden verwijzen we naar geplaatste en te plaatsen advertenties. HOORN. De heer J. J. H. Stultiens, chef de bureau ter Inspectie der Directe Belastingen alhier, heeft zijn 25-jarig jubileum bij de belastingen herdacht. Namens superieuren en personeel werd den jubilaris een cadeau aangeboden WINKEL. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Winkel op Vrijdag 2 Augustus. Tegenwoordig alle leden, met uitzonde- ring van de heeren G. Kamp en J. de Veer. Mededeelingen. Door den Minister van Arbeid is een bij- drage in het tekort op de v, oningbouwexploi- tatie 1927/1928 toegekend van 1165,18. Door dezen Minister is in het salaris van den correspondent der arbeidsbemiddeling een bijdrage toegekend van 20. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is in de kosten der wijkverpleging over 1928 toegekend een bijdrage van 356,25. Op verzoek van de afdeeling Winkel der Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" handelende op advies van den leider van het consultatiebureau te Schagen is plaatsing in was hij zelfs te ziek om te schrijven. Juist toen Lubanoff besloten was, naar het hotel te gaan, om persoonlijk een onderzoek in te stellen, werd hem een brief gebracht. Hij brak dien haaslig open en doorliep den inhoud, met een uitdrukking van niet-begrijpen. De brief was geteekend: „Uw kameraad," Wil liam Richardson", en was heel beleefd, maar ook heel kort. Er werd in meegedeeld, dat de schrijver voelde, hoe hij langen tijd ziek zou zijn "en het onder die omstandigheden het beste achtte, om onverwijld naar Engeland terug te keeren. Daar de zaken toch al bij hun samenkomst van dien vorigen dag gere- geld waren, was hij overtuigd, dat zijn vriend zijn onverwacht vertrek zou excuseeren. Zoo in het eerst kwam er nog niet zooveel achterdocht op bij Lubanoff; maar toch was ei wel iets vreemds in dat plotselinge ver trek, vond hij. Als de man zoo ziek was, hoe zou hij dan de risico wilier, beloopen van de reis? Enfin, hij had altijd gehoord, dat de Engelschen een excentriek volk waren, en dat hun daden niet volgens den gewonen stan- daard konden beoordeeld worden. Daar hij een zeer drukken dag voor zich had, stond hij niet langer stil bij dit incident. Dien volgenden dag brak de bom los: De echte William Richardson kwam op het Kremlin, zonder eenige voorafgaande aan- melding en vroeg om een audientie. De bode, die zijn naam aan der, chef kwam opgeven, was evenzeer verbaasd als Lubanoff zelf. De eerste gedachte, die bij hem opkwam was, dat deze man een bedrieger zou zijn; maar het volgend oogenblik viel het den on- gelukkigen Rus in. dat de bedrieger was, die LIMMEN. Bij de gehouden schietwedstrijd van de burgerwachten van de kring Alkmaar is de uitslag als volgt: Korpswedstrijden. Afd. A. klasse B. le pr Alkmaar III, 2e pr. Alkmaar I. Klasse C. le pr. Alkmaar I, 2e pr. Heiloo II. Afd. B. Klasse A. le or. Z.-Scharwoude I, 2e pr. N.-Scharwoude I, klasse C. le pr. Z.- Scharwoude I, 2e pr. Heemskerk I, 5e pr. Noord-Scharwoude I. Personeele wedstrijden, maximum 60 pun ten. le pr. A. J. A. Causers, Alkmaar, 52 p., 2e pr. A. Boerssen Jr., Alkmaar, 51 punten, 3e pr. A. Boerssen, Alkmaar Sr., 51 punten, 4e pr. G. Doeschot, Alkmaar, 51 punten, 5e pr. C. Spruit, Alkmaar, 51 punten, 6e pr. H Rij'kenberg, Alkmaar, 50 punten, 7e pr. P. Commandvur. Limmen 49 punten. Klasse C. le pr. J. Kaldenbach, 48 punten, 2e pr. K. Bottemanne, 46 punten, 3e pr. J. v. d. Bosch, 45 punten, 5e pr. P. J. de Lange, 44 punten. 7e pr P. Koppen, Alkmaar 8e pr. J. Veel, Alkmaar, 44 punten. Alkmaar, Alkmaar, Alkmaar Alkmaar, 44 p., een sanatorium van de patiente" D. Schreu- dersKoger en zulks met toepassing van de Provinciale-gemeentelijke subsidieregeling. Overeenkomstig een in den raad uitgespro- ken wensch is de gelegenheid opengesteld deel te nemen in de te sluiten leening van 11500, voor de kosten van verbouw van het tehuis voor ouden van dagen. Slechts een aanbod is ingekomen voor het geheele bedrag a pari tegen 5 en wel van den Voorzitter zelf. Door Burgemeester en Wethouders is be sloten de leening te gunnen. Door de Cooperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging „de Tijdgeest" alhier, is een strook grond langs haar perceel, aan geboden aan de gemeente, mits dit wordt be- egd met trottoirtegels. Burgemeester en Wethouders hebben op genoemde voorwaarden de strook grond aan vaard. De straatweg te Lutjewinkel (het Noorde lijk deel) wordt thans verstraat. De kosten zullen echter tegenvallen aangezien de be staande straat niet veel bruikbaars oplevert. Er zijn reeds 9800 steenen verwerkt en 20000 zijn nog nabesteld. Van de totale kosten is nog geen opgave te doen. De heer Brugman is over dit werk zeer te- vreden. Ingekomen stukken. Een mededeeling van den Commissaris der Koningin, dat aan den Burgemeester een verlof is verleend van 728 Augustus a.s Een besluit van hetzelfde College tot goed keuring van de af- en overschrijving op de tegrooting 1928. B. en W. stelden voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Een verzoek van de Commissie van Toe- zicht op het L. O. om voor de 4de leerkracht vriendelijke persoon, die in dat vertrek had gezeten en zoo welsprekend had geredeneerd over het lijden van het vertrapte volk in die andere landen, die niet genoten van de zege- ningen van de Sovjetregeering. Een eerste blik op zijn bezoeker overtuigde den beetgenomen Lubanoff, dat hij voor zich zag den echten vertegenwoordiger van zijn Britsche kameraden. Hij was een ruw-uit- ziend man, met harde, grove trekken; een typische propagandist voor revolutionaire denkbeelden. De echte Richardson had zijn geloofsbrie- ven in orde; en, na een kort onderhoud waar in Lubanoff om zijn eigen eer te redden, dit zooveel mogelijk verborg, kwam hij tot de slotsom, dat hij dan wel zeer knap en zeer handig bedrogen was door dien onbekende die zich voor den Britschen afgevaardigde had uitgegeven en als zoodanig de waarde- voile inlichtingen van hem had weten los te krijgen, die hij juist verlangde. Nadat dit interview voorbij was. zat de chef dus weer alleen met zijn sombere ge- dachten. Buiten een half dozijn van zijn mede- leden waarvan hij er geen een ook maar een oogenblik kon verdenken van verraad wist niemand, dan hij, dat die Richardson in Moskou kwam. Het was zeer onwaarschijn- lijk, ofschoon niet totaal onmogelijk. dat de Engelsche Geheime Dienst van het feit op de hoogte zou zijn. Binnen enkele minuten verwijlden zijn ge dachten om Olga Petrovitch. Hij herinnerde zich duidelijk, dat hij haar een week geleden te dineeren had genomen; dat hij gedurende dien maahijd veel gedronken had en heel wat een onderwijzeres te benoemen, en zulks me! het oog op het geven van onderwijs in nutti ge handwerken. Gesteld in handen van B. en W. Een adres van een commissie, ageerendi tegen de voorgenomen verhooging der sala- rissen van Burg., Seer, en Ontv. Ter behandeling bij de begrooting. Een verslag van de opening van het huie voor ouden van dagen. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt tot kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk, een woord van dank te brengen voor het welwillend be- schikbaar stellen van de pastorie; voor huis- vesting der verpleegden. Een verzoek van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" om subsidie voor 1930 voor hare ontsmettingsinrichtin- gen. Een verzoek van de Commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Ncordholland om subsidie voor 1930. B. en W. stelden voor beide verzoeken te behandelen bij de begrooting voor 1930. Aldus besloten. Vaststelling gasprijsregelrng: Door de Commissie van Beheer der ge- meenschappelijke gasfabriek voor Winkel en Nieuwe Niedorp, wordt voorgesteld: a. de tegenwoordige bestaande gastarief- regeling te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen een nieuwe regeling berus- tende op het heffen van een vastrecht met daar naast een lageren gasprijs. Bij het invoeren van deze hieronder aan- gegeven regeling is dan de gasprijs verlaagd met ongeveer 1 cent per M3 wanneer een ge- lijke afname plaats vindt als over 1928, ter wijl direct door iedere gasverbruiker die het gas meer gaat toepassen zal worden gepro- fiteerd van de sterk gereduceerde prijzen. Hieronder het schema van de nieuwe gas- tariefregeling. ■1 tot 15 M3 0,60, 9 cent (voor alleen wonende; 2 tot 40 M3 1,9 ct.3 tot 50 M3 f 2, 8 cent; 4 tot 65 M3 3, 7 ct.; 5 tot 85 M3 4.25, 6'A ct.; 6 tot 110 M3 5.60, ct.; 7 tot 200 M3 8.50, 5)4; 8 tot 300 M3 14, 5 cent; 9 boven 300M3 22.50, 4)4 ct. Het le cijfer geeft de klasse aan, het twee- de het gem. maandelijksch gasverbruik enz. Voor de muntgasverbruikers wordt het vastrecht verhoogd met 0.25 voor motor- en instalaltiehuur. b. De prijs voor industriegas, waaronder ook begrepen verwarmingsgas voor industri- eele doeleinden, te verlagen en als volgt vast te steHen: van 1 tot en met 1300 M3 per jaar 7 cent; van 1501 tot en met 3000 M3 6'A cent en boven de 3000 M3 6 cent per M3. c. De prijs voor het gas voor lokaalver- warming met 1 cent te verlagen en te bren gen op 5 cent per M3. Het ligt in de bedoeling met ingang van 1 Augustus 1929 de hierboven aangegeven gasprijsverandering in toepassing te bren- gen. B. en W. stelden voor de regeling goed te keuren. Aldus besloten. Vernieuwing Weerebrug. Bij de begrooting voor 1929 werd een be drag van f 500 uitgetrokken voor herstel- ling van de brug in de Weere en de brug naar't Zand. Bij onderzoek is echter geble- ken, dat een voorziening als toen gedacht, niet afdoende zou zijn geweest en een veran- dering van kunstwerken niet kan plaats heb ben zonder overleg met den Provincialen waterstaat en goedkeuring van Gedeputeer de Staten. Van deskundige zijde wordt af doende verbetering verwacht, door de brug in zijn geheel te verbreeden en met behoud van de'bestaande hoofden een betonbrug te maken als te Winkel en in den weg Winkel- Lutjewinkel met doortrekking van de bestaan de wegbeharding. Hoewel nog niet met zekerheid te zeggen, wordt verwacht, dat de kosten plm. 1000 zullen bedragen, welk bedrag niet uit de ge- wone middelen zullen kunnen worden gevon- dn en het voornemen bestaat, daarvoor een leening aan te gaan, waaromtrent nadere voorstellen zullen worden gedaan. B. en W. vragen thans machtiging om de uitvoering te doen plaats hebben als hiervo ren werd omschreven. Aldus besloten. Verbetering pad bij de „Vier Sta ten". Door de bewoners der perceelen gelegen op het terrein achter de vroegere „Vier Sta ten" wordt herhaaldelijk geklaagd over den slechten toestand waarin het pad naar hun woning verkeert. B. en W. hebben den toestand opgenomen en die is ook, mede als gevolg van herhaal- delijke lekkage in de waterleiding, zeer slecht. Afdoende verbetering is te verwach ten van aanleg van een betonpad en wel, het eerste gedeelte over een lygte van 50 M., 2 vertelde, wat hii liever vo6r zich had moeten houden. Daar hij vurig verliefd was geweest op het schoone jonge meisje, en hij zijn ach terdocht in slaap had gewiegd door het ver trouwen, dat hij in haar stelde, had hij vrijui gesproken van de kroonjuweelen en de zen ding, die naar Moskou kwam, met de bedoe ling, om die juweelen te koopen. Ja, ofschoon zijn herinneringen van dien avond wat vaag waren, kon hij wel onvoor zichtig genoeg zijn geweest, om den naam van Richardson te vermelden, want hij herin nerde zich duidelijk, dat hij zich dien volgen den ochtend zijn onvoorzichtigheid verweten had. Er groeide een sterke achterdocht in hem dat Olga een verraadster was, dat zij in ver standhouding stond met den man, die hem verschalkt had. Toch bestond ook nog de mogelijkheid, dat de Engelsche Geheime Dienst achter die we geslaagde onderneming school. Als zij de be- schuldiging ontkennen wilde wat zij na tuurlijk wel doen zou had hij geen andere aanwijziging voor haar schuld. En hij wilds haar niet graag veroordeelen op wat hij be schouwde als een eenigszins obscure herinne- ring, aan wat hij haar toen, aan het diner, had verteld. Hij wist ook niet meer met zeker heid, of hij werkelijk den naam van den afge- gevaardigde, dien hij verwachtte, wel uitge- sproken had. Maar het lot was de ongelukkige Prinses niet gunstig gezind. Terwijl hij de bewijzen voor haar schuld bij zichzelven overlegde, werd hem een brief gebracht, die daar afge- geven was door een onbekende, die haastig vertrokken was, nadat hij zijn boodschap ge- aan bad. De inhoud van dien brief luidde als volgt: „Kort nadat een zekere Engelschman, twee dagen geleden, bij u wegging, werd Olga Petrovitch gezien, die eenige minuten met bem praatte; en bet had alien schijn, dat zij elkaar goed kenden. Zij was eenigszins ver- momd, maar niet voldoende, om niet herkend te worden. Het kan natuurlijk ook niets te be- duiden hebben, maar de schrijver houdt het er voor, dat u het weten moet." Het schrift was onbekend en er stond geen handteekening onder. Het was waarschijnlijk afkomstig van een van de leden van de Tche- ka, die alien elkaar bespieden moesten. De schrijver, wie dan ook wezen mocht, had klaar blijkelijk zijn indentiteit niet willen openbarem Men wist, dat de ijver van den „verklikker bestraft. in plaats van beloond zou worden, als de Prinses handig genoeg was, om een aannemelijk verklaring van haar daad te geven. Dit, gevoegd bij de rest, was de brief vol doende bewijs; en, toen Lubanoff tot de ont- dekking kwam, dat hij verraden was door die vrouw, wie hij zeker den besten kant van zijn karakter had getoond, kenden zijn woede en drift geen gre'nzen. De tijger in hem sprong te voorschijn en hij was meedoogenloos. Zij had met hem gespeeld, maar zij zou er voor boeten. Twee uren later werd de kerkerdeur gf- opend voor de ongelukkige jonge Prinses, die baar laatste wanboopsspel verloren had. i - TL (Wordt vervolgd). .11:A \Y o 4- A n. ificohriunnrrpn

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5