0 Voor de huisvrouw. BiwnenBand Ziet gij ouder uit dan gij zijt? taagpiiien een M. breed en het tweede gedeelte over lengte van 25 M. 0.60 M. rbeed. f De kosten worden geraamd op hoogstens 450 en zullen uit de gewone middelen kun- nen worden gevonden. B. en W. vragen machtiging dit werk op de vorenomschreven wijze uit te voeren. Al dus besloten. Aanbieding gemeenterekening 1928, batig saldo 5249,18^; aanbieding rekening al- gemeen burgerlijk armbestuur 1928, batig saldo 456,72; aanbieding rekening ge- meenschappelijke gasfabriek 1928, batig saldo 6830,93. B. en W. stelden voor tot leden der com- missie voor het nazien dier rekeningen te be- noemen de leden van den Raad, niet behoo- rende tot het colelge van B. en W. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Dekker vestigde de aandacht op de treurige watervoorziening bij het perceel van de wed. G. KrapEriks, terwijl de wa- terleidingbuis er langs gaat, en vroeg of dit perceel niet moet worden aangesloten. De Voorzitter deelde mede dat de bewoon- ster op grond van haar ouderdom en haar beperkte middelen vrijstelling vroeg. Dit ge- val heeft echter de aandacht. De heer Brugman vroeg hoe het stond met electrificatie. De voorzitter deelde mede dat daaraan wordt gewerkt, doch dit jaar komt het niet meer. Het kwam den voorzitter niet ge- .wenscht voor in het openbaar nadere mede- deeling te doen. De heer Honingh vroeg hoe het thans etaat met den weg door den Groetpolder. naar de Wieringermeer. De voorzitter deelde mede, dat ook daar- omtrent een afwachtende houding moet wor den aangenomen. De heer Kriek achtte het noodig de leunin- gen van de brug over de Langereis wit te schilderen. Zal aan voldaan worden. Daama sluiting. CASTRICUM, Aan den burgemeester dezer gemeente is met ingang van 5 dezer door den Commissa- ris der Koningin een buitenlandsch verlof verleend voor den tijd van een maand. Wij vernemen dat de burgemeester naar Ems zal vertrekken. Naast de uitbreiding van het aantal bronnen waaruit het water wordt gepompt in het provinciaal duin alhier, worden ook be- langrijke uitbreidingswerken gemaakt bij het pompstation. Deze uitbreiding bestaat in den bouw van een secundair pompstation en twee groote fil- tergebouwen of zuiveringsinrichtingen. De bouw van deze zal in gewapend beton wor den uitgevoerd en is aangenomen voor f 137700. Voorts schijnt het in de bedoeling te liggen nog enkele andere dienstgebouwen daarbij te plaatsen, zoodat langzamerhand midden in het provinciaal duin een belang- reke kolonie zal worden gesticht voor.de wa tervoorziening van het Noordelijk gedeelte van Noordholland. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het aantal pension- en badgasten beduidend grooter is dan verleden jaar. In Bakkum is geen gelegenheid meer onbezet, terwijl zij die in het dorp pension geven ook vrijwel geheel bezet zijn. Een leegstaande woning in de kom van het dorp is door een exploitant gemeubileerd en is reeds voor de geheele maand verhuurd. Wei een bewijs dat het mooie strand en de rustige omgeving velen naar Castricum trekken. Onder de badgasten moet zich naar ons wordt medegedeeld be- vinden de oud-wethouder van Amsterdam, de heer de Miranda. Ook het aantal kampeeren- den op het provinciaal landgoed zoowel als op het strand is veel grooter dan verleden laar. BROEK OP LANGENDIJK. De Langendijker Veilingen. De Langendijker tuinbouwers en die uit wijden omtrek, welke ook tot deze streek kun- nen gerekend worden, omdat zij hier hun pro ducten ter veiling brengen, hadden alle weken verlangend naar regen uitgezien, welke deze week, in voorloopig voldoende mate, is geval len. De bloemkool, alsmede de verschiflende soorten winterkool, begonnen onder de droog- te te Iijden en de in ernstigr mate optredende draaihartigheid en „vallers" moesten zeer weinig te beteekenen zal hebben en dat de bouwers aangewezen zullen zijn op den bin- nenlandschen afzet en dien naar enkele an dere Ianden, waarheen die echter op verre na niet van zulk een belangrijke beteekenis is als die naar onze Oosterburen. In 1925 waren het de verhoogde toltarieven op sommige koolsoorten, die prijsvermindering tot gevolg hadden, vroeger hadden dergelijke maat- regelen onze Langendijker tuinders met zorg voor de toekomst vervuld. En al moge het nu waar zijn, dat ondanks die hooge invoerrech- ten toch nog wel hooge prijzen voor de belaste producten zijn gemaakt, het waren niettemin bijzondere omstandigheden, die dezen gunsti- gen invloed bewerkstelligden. Velen wachten nu September af; dan zijn de tarieven weer lager en zullen er naar ge- hoopt wordt, niet zoo veel Duitsche aardap- pelen meer zijn. Verschillende producten brachten deze week zeer bevredigende prijzen op b.v. bloemkool en vroege koolsoorten. Men deelde ons echter mee, dat't beschot niet bijzonder ruicn, bij de bloemkool zelfs slecht is, zoodat de finan- cieele uitkomsten over't algemeen nog te wen- schen overlaten. Aan de veiling van den Noordermarktbond te Noord-Scharwoude werden peulen aange- voerd, die 3 per 100 K.G. opbrachten. Voor het eerst kregen we hier ook aanv. van gele nep, die van 12.30—/ 15 gold. Ook te Broek werd dit product voor 't eerst aange voerd; de prijs was daar 12. We kregen hier ook nog een partijtje druiven aan de veiling, welke 62 cent per pond deden. In het Zuidelijk deel van dit tuinbouwdistrict gaat men dus Let eerst in de richting van het West- land. Aan beide veilingen werden voor het eerst bieten geveild. Aan de veiling van de L.G.C. brachten ze 4.20 op, aan die van den Noordermarktbond 3.10—/ 4.20. Gele kool behoorde ook tot de producten, die voor het eerst werden aangevoerd; de prijzen waren best: 15—/ 17.30 te Broek op Langendijk, 15.70 te Noord-Scharwoude. Een tomateriveiling is nog alleen te Broek ingesteld. Met de prijzen was het aanmerke lijk beter gesteld dan de vorige week. Maan- dag werd voor A-kwaliteit 10.20 betaald, welke prijs successievelijk opliep tot 19.10 op Zaterdag. B-kwaliteit zette in met 7, doch wist op het eind der week te monteeren tot 13.20; C-kwaliteit gold aanvankelijk 9 en werd Zaterdag voor 17,10 verkocht Voor CC, welke soort Maandag voor 4.50 werd geveild, kon Zaterdag 7.30 opbren- gen. Er werden in totaal 25000 K.G. toma- ten geveild. Van sla- en spercieboonen waren de prijzen goed. Te Noord-Scharwoude kon van f 17 tot 22.30 worden bedongen, te Broek maakte men 17.20 tot 20.60. Alleen Zaterdag was de prijs lager n.l. 14—/ 14.90. Zilvernep was goed aan prijs: 17.40 22.30 aan de veiling van de L.G.C., 13.60 22.80 te Noord-Scharwoude. Aan deze veiling werd 59700 K.G. aangevoerd, te Broek ongeveer 10000 K.K. Drielingen besomden een doorsnee-prijs van 6.50, uien 2.20—/ 4.10. De aanvoer van roode kool was vooral aan de L.G.C.-veiling belangrijk, n.l. 49 spoorwa- gens, aan den Noordermarktbond 5 spoorwa- gens. De prijzen waren iets lager dan de vori ge week. Aanvankelijk werd nog 10.60 1/ 15.20 besteed, Zaterdag echter 9— 11.30. Er was weinig verschil in de prijzen die aan beide veilingen werden betaald. Witte kool liep beduidend in prijs achteruit. Werd het eind der vorige week nog gemiddeld 12.80 betaald, nu zette de noteering te Broek met 8.60, die te Noord-Scharwoude met 7.80 in. Op het eind dezer week werd t< Noord-Scharwoude nog slechts 3.50 tot 4.70 betaald. Aan de laatste veiling beliep de aanvoer 71000 K G., aan de L.G.C. ruim 25000 K.G. Voor bloemkool werden aanmerkelijk hoo- gere prijzen gemaakt dan de vorige week. Aan de L.G.C. werd Maandag 15.1033 30 besteed, te Noord-Scharwoude 11.90 23.70. Dinsdag was de noteering resp. 34 tot 43 en 19.50 tot 31.70. Vrijdag en Zaterdag trad een aanmerkelijke daling in; voor eerste soort werd te Broek 11f 2l' betaald, te Noord-Scharwoude 12—/ 20.10 Voor tweede soort liepen de prijzen te Noord- Scharwoude van 1.10—/5, te Broek van 2.7017. De aanvoer aan den Noorder marktbond beliep 31.300 stuks, die aan de L. G. C. 5400 stuks. Wat de aandappelen betreft, werd Maan dag aan de L.G.C.-veiling 4—/ 4.50 be taald, te N.-Scharwoude 3—/ 3.90. Toen Donderdag dc verhoogde invoerrechten in werking waren getreden, waren de noteerin- gen resp. 2.50—/ 4.10 en 2.20—f 4. Za terdag werd te Broek nog slechts 2.20— f 3.60, te Noord-Scharwoude 1.60—/ 3.50 betaald. Men kan aannemen, dat de verhoog de invoerrechten de export-aardappelen met 20 k 25 procent hebben doen dalen. Eigenheimers brachten 3.10—/ 3.90 op, blauwe Eigenheimers 3.60—/ 4.90. School twijfeld aan de felle droogte worden geweten. I "?c.e!l^rs ?!'n niet erg gewild, de prijzen van Juist op den dag, dat de regen verkoeling en verfrissching bracht, voerde Duitschland een verhoogd invoerrecht op aardappels in, zoodat de vreugde over het eene, den groeiza- men regen, wel wat bedorven werd door het onaangename van het andere, de drukkende toltarieven op den invoer van onze tuinbouw- producten door onze Oostelijke buren. De ver- hooging van deze tarieven met 150 per spoorwagen aardappels drukte eenigszins haar stempel op deze afgeloopen veiling- periode. De tuinbouwers zagen het funeste van dezen maatregel blijkbaar in en brachten 2.502.90 wijzen dit uit. Met drielingen ging het beter; zij brachten 2.40—/ 430 op Wortelen brachten te Broek 0.80 to 5.50 per 100 bos op, 2.70—4.20 te Noord-Scharwoude. Een partij losse peen brachi 3 per 100 K.G. op. zeer ST. PANGRAS. Zaterdagnamiddag had alhier een droevig ongeval plaats. Het tweejarig meisje van M. S. uit de Buitterhuizen eeraakte al spelende, terwijl de moeder vlak in de nabij- daarom in de eerste helft der week, toen de Jleid ,was> j? water de sloot langs het erf. verhooging nog niet gold, aanmerkelijk meer Onmiddellijk was de moeder er bij en haal- aardappels aan de veilingen dan in de tweede ar °P het droge, echter in bewuste- helft, dedrie eerste dagen van Augustus. Zoo I .zen toestand. Hoewel onmiddellijk alle po- werden aan de veiling te Noord-Scharwoude Sin&5n werden tewerk gesteld en de dokter in de 3 laatste dagen van Juli 86 spoorwa- sp06"1# ter plaatse was, mocht niets meer gens, de volgende 3 dagen slechts 58 spoor- faten om de levensgeesten weer op te wek- wagens aangevoerd. Te Broek op Langendijk U_1 '":_J L1 aan de veiling der Langendijker Groen-Cen trale waren deze getallen respectievelijk 61 en 34. w aren de prijzen normaal, dan zouden deze aanvoeren veel grooter zijn, daar nu nog voortdurend belangrijke hoeveelheden waren mgekuild. Intusschen hebben de Langendij ker aardappelenverbouwers weer zeer tot hun schade kennis gemaakt met den tarievenoor- log of liever protectie en is het alzoo niet te vcrwonderen, dat bijna alien vrijhandelaars zijn. Op't oogenblik mag men wel aannemen, dat de aardappeluitvoer naar Duitschland ken, alhoewel het kind slechts een ondeelbaar oogenblik in het water had gelegen. Bij beschikking van den Mniister van De- fensie, is aan de dienstplichtigen K. Wiedijk en n. Wiedijk, uit de gemeente St. Pancras, voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend. BEVERWTJK. Tijdens de verkooping van leverbare bloembollen in de veiling ,,'t Centrum" werd voor 1 1/5 H L. van de meest eenvoudigste Iressoort „Imperator" 272 betaald. - Deze abnormaal hoogen prijs is een voort- vloeisel der dezen winter geleden vorstschade waaraan maar weinig Iressenkweekers zijn ontkomen. De belangstelling op de veiling is zeer groot. 9 V* NOORDSCHARWOUDE, Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken bij de Wed. Wiersema, in een si- garenwinkel alhier. De daders, het waren er twee, zijn door het openschuiven van een raam naar binnen gekomen. Door het lawaai werden de bewoners wakker, die nog een der daders een zekeren B. uit Broek op Langen dijk aantroffen. Deze persoon is gearresteerd, evenals de andere dader, een zekere G. uit Zuid-Scharwoude. In de Zaterdagavond gehouden vergade- ring van de Woningbouwvereeniging werd aan de aannemers Rutsen en Van Exter te Zuid-Scharwoude het recht van overpad ver leend voor de verdere uitbreiding van de Oos- terstraat voor 30 per te boirwen perceel. INLIJVING. Op 2 September a s. zal eene inlijving plaats hebben van dienstplichtigen der lich- ting 1929 uit de provincie Noordholland Deze dienstplichtigen zijn bestemd voor de le en 2e Schoolbatterij van het 2e Regiment Onbereden Artillerie te Naarden. In een alleraardigst boekje voor de huis vrouw las ik laatst een aantal zeer praktische regels voor het bereiden van groenten en fruit. Zij werden vastgesteld door mejuffrouw Plate en uitgegeven door het centraal bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. Wij kunnen er dus wel zeker van zijn hier eerste klas-adviezen te ontvangen. Zij zegt dan ten eerste: kook de groenten met zoo weinig mogelijk vocht, want de waar- devolle zuren en zouten, zooals ijzerzouten voor de vorming van het bloed en de kalkzou- ten voor de vorming van het beenderstelsel worden anders met het afgieten weggegooid. Ten tweede: Sommige groenten hebben een te sterke reuk en smaak: kook ze met een open deksel; die sterke reuk en smaak verdwijnen hierdoor Ttn derd: vergeet nooit dat overtollig groen- tenat uiterst geschikt is voor een smakelijk soepje, of ook, mits wat gebonden, als saus bij de groente en aardappe.'en dienst kan doen. In de vierde plaats: kook trw groente nud zorg; last ze niet te lang doorkoken. De z.g. doodgetr-okte groente heeft belangrijk min der vc.dingswaarde dan de groente, die pre- cies zoo lang kookte als noodig is. Indien u uw groente doodkookt, verliest zij haar fijne smaak, haar kleur en haar geur. Ten slotte: stel u op de hoogte van de groentemarkt. Zoodra een bepaalde groente- soort in grooten overvloed op de markt wordt gebracht en zij dus op haar goedkoopst is, moet u er veel van eten. Groente is zeer ge- zond en er bestaan altijd verschillende manie- ren om dit onderdeel van het middagmaal smakelijk toe te bereiden. Doch koop zelfs meer dan u gebruiken kunt en maak het over- schot in, hetzij dat u het weckt, of gewoon in f esschen conserveert, of dat u er zuur van bereidt. Bijzonder lekker is b.v. als tafelzuur de z.g. Pot van Heeswijk. Hier kunt u allerlei groenten dooreen voor gebruiken. Wanneer u ieder maal, dat u peentjes, erwtjes, boontjes bloemkool of wat ook ee,t een blein beetje van die groenten fijn snippert, ze wascht, even in water en zout laat koken( twee minu- ten slechts!), uitlekken en afkoelen, bewaart u ze in flesschen met inmaakazijn. Wat peper- korrels, een uitje en augurkje, een paar lau- rierbladen en wat venkel verhoogen den smaak van dit zuur. Voor groenten voor suikerzieken vond ik de volgende raadgevingen: Suikerziekte is een stofwisselingsziekte. Da weefsels van een door suikerziekte aangetast lichaam kunnen de druivensuiker of glucose niet meer verwerken. Deze druivensuiker wordt gevormd door zetmeelhoudend voedsel. Daarom mag een aan suikerziekte lijdend per soon dergelijk voedsel niet meer tot zich nemn. Gebeurt dat toch, dan komt er steeds meer onverwerkbare suiker in het bloed, tot- dat de grens bereikt is: het bloed niet meer suiker opnemen kan, en de nieren de suiker gaan afscheiden. Dan is het oogenblik aange- broken, dat de dokter ingrijpen moet en deze het beruchte strenge dieet voorschrijft. Nu be staat er wel een neiging bij patienten om te smokkelen met dit voorschrift, doch dat is zeer onverstandig, kan zelfs gevaarlijk zijn Bedenk toch, dat dit dieet geen zuivere voe- dingskwestie is, doch een geneesmiddel. Houdt er u dus even streng aan als aan een drankje of poeiers, die u voorgeschreven wer den. Doch ook de vrouw des huizes kan door een oordeelkundige afwisseling van haar menu's dit dieet z<5o verbloemen, dat de patient vergeet op dieet te leven. Elk dieet is voor het slachtoffer spoedig zeer eentonig Len pracht-taak voor een echte ouderwetsche huisvrouw om die eentonigheids-klip te om- zeilen! Behalve aan de keuze der gerechten voor suikerzieken moet er ook aan de toebereiding veel zorg en aandacht worden besteed. Men maakt hier zoo licht een fout of vergissing, die schadelijk is voor den patient. Andijvie, artisjokken, asperges, bloemkool, Brusselsche lof, komkommer, slasoorten, pos- telem, raapstelen, rabarber, oode- en savoy*:* kool, spinazie, zuring, zuurkool; alle tuin- kruiden, peterselie, dragon, radijs, kervel, sel- derij, ramenas, tomaten, tafelzuur ('t laatste alleen mits met azijn bereid) hebben alien een zeer klein of geheel geen zetmeelgehalte. Veiboden waar is: alle soorten van knollen, wortelen, peulvruchten, zoete vruchten, aard- appelen, prei en uien. Soms is de suikerziekte nog gering; dan staat de dokter sommige vruchten toe, b v. aalbessen (7 Pet. bevattend), zure appelen (eveneens 7 pCt.), onrijpe kruisbessen (3 pCt.), sinaasappelen (3 pCt. suiker). De huisvrouw dient zich streng aan dit lijstje te houden. Er is toch ook waarlijk noc al wat keus. Verder moet zij haar hersens gebruiken! En b.v. niet sausjes, gebonden met bloem, maizena of aardappelmeel bij de groenten seryeeren. Eier-sauzen zijn we! gepermitteerd en heel smakelijk bij postelein o.a. Stoof de groenten alleen met boter, bind ze zoo mogelijk met een geklopt ei, maar pas op: t ei mag niet schiften. Tomatenpuree is een zeer geschikt bindmiddel voor deze patienten: bloemkool, brusselsch lof, andijvie, gestoofde asperges, gestoofde sla is allemaal heel lek ker met tomatenpuree Bladgroenten moeten zoo min mogelijk af gekookt worden. Dan zijn ze het voed- zaamdst. Doch bloemkool, dat pl.m. 5 a 7 pCt. zetmeel bevat, boerenkool met 10 pCt., spruitjes met 8 en jonge tuinboonen ook met 8 pCt. moeten dit verliezen en dus juist we! langer koken. En nu nog een laatste raad: denk er bij voorbaat aan, dus in den zomer, dat u vol- douide geoorloofde groenten en vruchten voor t winters inmaakt voor den patient: b.v. asperges, tomaten, tomatenpuree, rabarber, kruisbessen, tafelzuur enz. DE ZUIDERZEEVISSCHERS Een duur plan. Men schrijft uit Friesland aan het Hbld Melding werd gemaakt van een nieuw plan, door de „Visscherij-Courant" geopperd met het oog op de toekomst van onze Zuider- zeevisschers. Het blad vestigt de aandacht op het eiland, dat men bezig is aan te leggen op het Breezand en dat twee havens zal krijgen, een aan de Noord- en een aan de Zuidzijde. Het zal ruimte bieden voor een voor een vis- schersdorp met toebehooren en de mogelijk- heid is niet uitgesloten, dat zich daar een be- langrijg visscherijcentrum zal kunnen ont- wikkelen. Er is de laatste maanden veel geschreven over de vraag: waar moeten onze Zuider- Spr. vroeg ten slotte of B. en W. niel van meening zijn, dat, in afwachting van cventueei nader te nemen besluiten, thans besloten dient te worden de voor ■iilburg geldendi bepalingen omtrent het v jelbesproken art. 4 der Bioscoopwet op te scliorten. In verband hiermede stelde spi. voor dat Tilburg uit den Bond van Zuidelijke gemeenten zou treden. Dit voorstel werd echter verworpen met 18 tegen 6 stemmen. MOTORONGELUK. Om ongeveer zes uur is Zaterdag t« Assen een ernstig motor-ongelu ge- beurd. De bestuurder van een motorrijwiel, de heer J. Harkema uit Oude-Pekela had zijn zuster op de duo. Toen hij een voor hem rijdenden woonwagen wilde passeeren, bctste hij tegen een autobus aan, die juist uit een zijstraat kwam. De heer Harkema kreeg een ernstig bek- kenfractuur en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Zijn zuster krea- eemgc ontvellingen. EEN VLIEGTERREIN IN TWENTE.^ Het Luchtvaartcomite „Luchtvaartterreib iwente heeft thans een rondschrijven ge« richt tot industrieelen, handelaren en vereenl* gmgen in Twente, waarin gevraagd wordt cleel te nemen in het aandeelenkapitaal voor ie luchthaven. De grond ter grootte van 62 TA. is thans in het bezit der Vennootschap. Dezen winter zal het ontgonnen worden en in het voorjaar 1930 ingezaaid. De weg naar het vliegveld Hengelo—Enschede—Olden- zaal zal een breedte van 6 M. worden ver- hard. Voor dit alles is, naar de Tel. meldt, zeevisschers over twee, hoogstens drie- jaren r noodig een kapitaal van 600.000, waar-' blijven? Veel officieele personen en lichamen I vo°r reeds door gemeenten en K. v. K is toe- gezegd een bedrag van 328.000. Gevraagd personen en lichamen commissies en gemeentebesturen houden zich met het vraagstuk bezig behalvede vis- schers zelf. 't Is, of zij in hun noodlot berus- ten, of zij moedeioos bij de pakken gaan neerzitten, of zij geen licht meer zien Is er reden voor een dergelijke fatalistische stemming? Zij hebben immers, ingevolge de toezeggingen, door minister Lely in 1916 in de Kamer gedaan, recht op een redelijke scha- deloosstelling? Zij hebben er recht op, zelf de yvordt, dat nu ook industrieelen en anderen nun belangstelling zullen toonen en aandee- len nemen in deze vennootschap. AUTO GESTOLEN EN TERUG- GEBRACHT. Zaterdag is op het Beursplein te Rotten dam ten nadeele van een bankier een auto gestolen. In den loop van dag is de auto te- plaats te bepalen, waar zij zich na voltooiing ruggebfadit door een werkloos chauffeur, die van den afsluitdijk, willen vestigen. Verschil- I veHelde in Rijswijk een auto te hebben aan- lende plaatsen staan gereed, hen met open armen te ontvangen, hun een nieuwe be- staansmogelijkheid te verschaffen. Oostmahorn, Harlingen, Wieringen, Hel- der, TerschellingDe keuze is ruim. Voor het oogenblik willen we onbesproken laten de vraag, welke dezer plaatsen de beste vooruit- zichten biedt. Alleen wenschen we voor het door de „Visscherij-Courant" geopperde plan tot eenige voorzichtigheid aan te manen. Niet alleen zullen de aanlegkosten van een zee- haven op een eventueel „Breezand-eiland" gehouden met het verzoek hem naar Rotter dam te willen brengen. Onderweg verzocht de bestuurder hem den wagen naar Rotter dam te willen brengen omdat hij in Delft nog eenige boodschappen had te doen. De chauf feur zou in Rotterdam op de Henegouwerl, wachten Hij heeft dit gedaan, maar toen na anderhalf uur de bestuurder nog niet terug was heeft de chauffeur de auto naar het adres van den in de papieren vermelden eige- naar aan de Rozenb.urglaan gebracht ft buitensporig hoog blijken te zijn, doch ook DE TE WATER LATING VAN DE JOHAN zal jaar in, jaar uit een zware strijd tegen verzanding' moeten worden gevocrd Dan is er nog iets. Hoe stelt zich de „Vis- scherij-Courant" deze eventueele visscherij voor? Moet het buiten- of binnen (Wadden) visscherij worden? We vermoeden het laatste. Indien dit mogelijk ware, dan zouden de vis- schers hun tegenwoordige schepen en mate rnal kunnen blijven gebruiken. Doch schreef de „V.-C." niet zelf, naar aanleiding van ons artikel „Visscherij-pers- PecLeven", in het „Handelsblad" van 13 Juli 19-8, dat het noodzakelijk was eerst door cen commissie van deskundigen een grondig on- derzoek te doen instellen naar visscherijmo- gelijkheden op het overblijvende gedeelte der Zuiderzee en de Wadden? Heeft dit onder- zoek reeds plaats gehad? We hebben er tot heden niets van vernomen. Buitenvisscherij dan? Maar is het dan wel aan te bevelen, nog eenige millioenen te sta- pelen op de reeds zoo hooge kosten der Zui- derzeewerken? Want die zullen er noodig zijn als het plan, door de „V.-C." geoppc/d wordt verwezenlijkt. Er zijn andere plaat sen genoeg, waar de visschers zich kunnen vestigen Wij zijn het volkomen met de „V.-C.' eens A ie^ meer dan wordt, dat de visschers zelf hun voile aandacht wijden aan de plaats waar zij zich later zullen vestigen Uit in- lichtingen, welke ons bereikten, blijkt, dat deze aandacht bij sommigen hunner reeds begint te komen. ALLE BENOEMINGEN THANS AANVAARD. Naar het Corr. Bupr. verneemt heeft - uwu»s, thans ook de heer Colijn zijn benoeming dat de koningin aan jhr. mr. fcuys de Bee- tot lid van de Tweede Kamer aangeno- renbrouck de opdracht gaf tot vorming van VAN OLDENBARNEVELDT. Lfet grootste schip, dat tot dusver in No- derand gebouwd werd, is Zaterdagmiddag om twee uur van helling II der werf van de Nederlandsche Scheepsbouw Maat- scnappij te water gelaten. Mevipuw Tegel- berg—Hooft, echtgenoote van een der direc- teuren van de Stoomvaart-Maatschappij ..Ne derland voor welker rekening dit dubbel- schroef-motormailschip gebouwd wordt, ver- richte de doopplechtigheid en noemde' het schip ,,Johan van Oldenbarneveldt". DE KABINETSCRISIS. i De vorming van een extra-parlemen- tair kabinet. De koningin heeft Zaterdagochtend ten pa- leize Soestdijk jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck ontvangen, die heeft medegedeld, dat hij niei geslaagd was in het vormen van een parle- mentair rechts kabinet. De koningin heeft hem thans opdracht ge- geven tot vorming van een etra-parlementair kabinet. Jhr. Ruys de Beerenbrouck heeft ver zocht ook deze opdracht in beraad te mogen houden. De oorzaak der mislukking. De oorzaak der mislukking ligt, volgens de -f-corcespondent van het Hbld. in de be- kende weigering der C.-H.-fractie, om zich op een regeeringsprogram vast te leggen. lot een eigenlijke bespreking van het pro gram van den Kabinetsformateur is het dan ook niet eens gekomen. Op de weigering van de C.-H. is alles afgestuit. Voor een extra-parlementair kabinet. Het was Zaterdag drie weken geleden, zegt net Hbld. in een parlementaire beschouwing, men. Alle gekozenen hebben dus hun be noeming aangenomen. NOODLOTTIGE SLAG MET EEN STOEL. Bij een twist Donderdagavond te Tilburg tusschen De K. en De B., op de Berkdijk- schestraat, bemoeide een zekere S., wonende aldaar, zich met deze ruzie. Deze zette De K. buiten de deur, waarop beide anderen S aanvielen. De K. sloeg hem met een stoel te gen de lendenen, ten gevolge waarvan de man een bloedspuwing kreeg en naar de Telegr. meldt, binnen vijf minuten overleden was. De dader is gearresteerd. DE BIOSCOOPSTRIJD IN HET ZUIDEN. In de Zaterdag te Tilburg gehouden Raadsvergadering roerde de heer F. Donder (R. K. Volks Partij) opnieuw den Bioscoopstrijd aan. Hij kwam tot de conclusie, dat de toestand van nu scha de berokkent aan de gemeentekas, ne- ringdoenden, maar vooral aan het bioscooppersoneel. Een te klein aantal C-films wordt voor het Zuiden goedge- keurd. een parlementair kabinet, steunende op de rechterzijde, en gisteren heeft de heer Ruvs deze opdracht teruggegeven. Het is niet te verwonderen dat de heer Ruys in deze opdracht niet geslaagd is; het omgekeerde zou eer verbazing gewekt heb ben Dat de drie rechtsche partijen het eens zouden worden over een gezamenlijk pro gram was al zeer onwaarschijnlijk, te on- waarschijnlijker toen verluidde, dat de for- mateui aan den uitslag der verkiezingen de ze uitlegging gaf, dat zij heen wees naar een verschuivmg naar democratischen kant. Dat moest natuurlijk invloed hebben op het pro- gramma, waarover de partijen het eens zou- denrncK-feri v. rden en dat maakte de waar- schijnlijkheid t r kans op overeenstemming met de anti-revoiutionnairen ook, maar ze ker met le christelijk-historischen, nog gerin- ^,an ,de J'uistheid van het bericht van „De Standaard" van Vrijdag v6or acht ,a- dan ook, gelooven wij, niemand getwijfeld. Toch is de heer Ruys blijven onderhande- len met de leiders der drie rechtsche par tijen. En het bericht, dat hem, nadat hij de opdracht tot vorming van een parlementair rechts kabinet heeft teruggegeven, een nieu- we is gegeven, nu tot vorming van een ex tra-parlementair kabinet, maakt wel duideliik waarover die verdere onderhandelingen der rechtsche partijen geloopen hebben. De hee- ren zullen het wel eens geworden zijn over de vorming van een kabinet dat niet met edn ge zamenlijk program der drie rechtsche partijen kon te voorschijn komen, maar dat toch in rechtschen, d.w.z. in hoofdzaak clericalen geest, zou werken. Wij vermoeden dat het vormen van zulk een mimsterie den heer Ruvs niet zoo heel Slechte spijsverte- ring. verstopping. maagkwalen enz.. werken nadeelig op uw humeur en ge- stel. Foster's Maag- pillen zijneen zacht- werkend laxeermid- del. dat uw kwaal doet verdwijoen. f 0.65 per flacon. Foster's Alom verkrijgbaar \x/nrHf Hoi- nlaa+e Lo - 1 ONTVLUCHT. Gislerochlend is te Almelo de zeventienjari- ge A. W., uit Enschede, wegens diefstal in het van Bewaring alhier gedetineerd, daaruit ontvlucht. Hij is er in geslaagd in de luchtcel aan een stang, die hij uit het Huis van Bewaring had weten mede te nemen, naar boven te klim: men. Daar heeft hij het traliewerk verbog en en is door de ontstane opening ontsnapt. De poli tic stelt een ijverig onderzoek in.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6