DAG8LA0 VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROBL No. 183 Honderd m en dertlgste faargan? *2* miittAO m 6 AUGUSTUS De diplomatiebe herstel- conferentie teDenHaag. Dagelijksch overzicht. Buitenland Stoo^erij en Ververij D1T nammer fcsfaat alt 2 bfaden Daze Cenrant wordt ELKEN AVOND, bahalve Zon- en Feestdagen, altgegeven. *Abonnementsprtjs blj vooxaltbetaUng pet 3 mtanden voor Alkmaat /2.—franco door bet peheele Rflk 2.50. AizonderllJke en bewlfannmmero 5 cents. Olxeotenri C. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactle 33. Postqlro 37060. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIENi Per regel 0.25, bij groote contracten rabai Groote letters naar plaatsrnlmta. Brleven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrnbkarl) r/h. BBfUUti 60STM ZOON, Voordam 0 0. Hooldredaotenr: Tj, N, ADEMA. Jaspar vermoedelijk voorzitter. Fransche persverwachtingen. Alvorens naar Den Haag te vertrekken fieeft Briand overleg met zijn collega's ge- pleegd over de kwestie van het president- schap der conference. Het presidentschap komt aan Jaspar, het hoofd der Belgische re geering, toe als den oudste, doch hij heeft doen weten dat hij daarvan gaarne ten gunste van Briand afstand zou doen. Men erkent te Parijs dat het presideeren door Briand van de conferentie voor het gezag van Frankrijk goed zon zijn, doch de vrijheid van hande- len van Briand bij de onderhandelingen bui- ten de zittingen zou kunnen hinderen. Het zou daarom verkieslijker zijn, wanneer Jas par het presideeren op zich nam. De Parijsche pers doet de Fransche dele- gatie van haar goede wenschen vergezeld gaan. De commentaren der radicale bladen verklaren dat Briand de politick, door Her- riot in 1924 te Geneve begonnen, zal moeten voortzetten. De „Socialiste" gaat verder en zegt, dat Briand, wil hij slagen, gedwongen zal zijn, de beginselen toe te passen, in 1929 door de socialistische partij geformuleerd. Het blad gelooft dat de conferentie snel tot een eind kan komen, indien de technici haar taak niet ingewikkelder maken De „Matin" daarentegen voorziet dat de conferentie niet voor het einde des jaars zal afloopen en dat Snowden meer nog dan de technici haar zul- len bemoeilijken, omdat hij er naar streeft, het heele plan-Young omver te gooien. De „Matin" zegt verder, dat indien Engeland het plan-Young niet aanvaardt, het nutteloos zou zijn te Den Haag het vraagstuk van de ontruiming van het Rijnland te entameeren, dat Frankrijk bereid is het alleen te behande- len na regeling van de financieele vraagstuk- ken. Geen president der openingszitting. Te half elf gisteravond werd vernomen, dat de openingszitting der herstelconferentie hedenmorgen niet zal worden gepresideerd De middagzitting zou gepresideerd worden door den heer jaspar als oudste minister en vermoedelijk zal men in die zitting besluiten het presidium bij toerbeurt verder te ver- vullen. Aanneming van het plan Young afhankelijk van ontruiming van het Rijnland? De economische commissie voor de bezette gebieden heeft in een zitting van gister te Coblenz het volgende besluit genomen, dat telegrafisch aan de Duitsche delegatie in Den Haag werd medegedeeld: De economische commissie uit de alge- meene vertegenwoordiging van Industrie, handel, arbeid en landbouw van het bezette Rijnland samengesteld, gevoelt zich met het oog op den van dag tot dag slechter worden- den economischen toestand verplicht van de Rijksregeering te eischen, dat er, bij de ko- mende politieke onderhandelingen in Den Haag streng aan wordt vastgehouden. dat de onmiddellijke ontruiming van het bezette gebied en de hereeniging van het Saargebied met het moederland tot voorwaarde gesteld wordt voor de aanvaarding van het plan- Young, dat voor de Duitsche volkshuishou- ding nauwelijks dragelijke lasten zal brengen. De ontruiming van het Rijnland mag niet af hankelijk gesteld worden van eenigerlei economische of politieke concessies. Vooral moet de instelling van een verzoenings- en controle-commissie worden afgewezen, daar zij de uitdrukking is van een wantrou- wen, dat den uiteindelijken vrede in gevaar brengt. Het Saarland vormt met het Duit sche moederland een onafscheidelijk econo- misch geheel. De onnatuurlijke grensvor- ming schaadt vooral de grensgebieden ten zwaarste. De hereeniging van het Saargebied met Duitschland is des te noodzakelijker, daar Duitschland de opgelegde ontzaggelijke lasten van het Youngplan slechts dan zal kun nen dragen, wanneer zijn totale economische krachten waartoe de sterke huishouding van het Saargebied reeds altijd behoord heeft, wederom in een eenheid wordt samengevat en zich in vrijheid kan ontplooien. De Fransche officieele meening. De „Temps bevat een opmerkelijk artikel dat een samenvatting geeft van de Fransche officieele meening op het oogenblik van de opening der conferentie. Het blad schrijft dat Frankrijk in een uitstekenden toestand ver- keert want het heeft de letter der verdragen met zich mee en vraagt niets, maar is ge- neigd voorstellen te onderzoeken en te be- spreken. Wat de Duitsche politiek betreft vindt de „Temps" de aanspraak om een ver- bintenis te verkrijgen tot ontruiming van het Rijnland voor de aanvaarding van het plan- Young onhoudbaar. Ten aanzien der Engel- sche voornemens weigert de „Temps" te ge- looven dat Snowden in staat zou zijn de aan vaarding van het plan-Young onmogelijk te maken door het stellen van nieuwe eischen Dit ware volgens het blad een fout, die'de Europeesche en Amerikaansche democratieen niet zouden vergeven. Italiaansche persstemmen. Op den vooravond van de conferentie wijst de Italiaansche pers algemeen nog eens op het woord van Mussolini inzake de ondeel- baarheid van het plan-Young en eischt de aanvaarding van het plan zonder eenige ver- andering. De directeur van de-Romeinsche „Tribuna" verklaart, dat alleen wanneer bet plan- Young in al zijne deelen wordt aangenomen de ontruiming van het Rijnland kan worden toegestaan en daarmede de normale betrek- kingen met Duitschland en in geheel Europa weer hersteld kunnen worden. Het „Giomale d' Italia" acht de Haagsche conferentie van nog grooter beteekenis dan de eerste vredesconferentie tijdens den wa- penstilstand Van het Youngplan hangt de economische regeling van de internationale betrekkingen af. Toch is de politieke regeling even noodzakelijk en urgent. Het blad stelt ten slotte de vraag of de Haagsche conferen tie werkelijk de laatste zal zijn ter oplossing van de na-oorlogsche kwesties. of dat zij slechts den grond voor nieuwe problemen zou voorbereiden, of de conferentie een nieuwe bladzijde der geschiedenis zal vor- men, of een diplomatieke formule voor een nieuw financieel hoofdstuk. Een telegram van het int. con- gres van oorlogsinvaliden. Te Warschau is in het stadhuis een inter- nationaal congres van oorlogsinvaliden ge- opend. Vertegenwoordigers van 22 organi- saties uit 10 verschillende staten nemen er aan deel. Alle sprekers verklaarden, dat hun organisatie het als haar voornaamsten plicht beschouwde voor het behoud van den vrede te ijveren. Het congres nam de volgende mo- tie aan, die aan de Haagsche conferentie zal worden toegezonden: „De vertegenwoordigers van drie millioen oorlogsinvaliden en frontsoldaten, behoo- rende tot 10 verschillende natien, richten zich tot de gedelegeerden der regeeringen, die aan de conferentie van Den Haag deel- nemen, met den dringenden wensch, dat hun werkzaamheden mogen bijdragen tot de re geling van alle nog onopgeloste strijdvragen en tot het behoud van den vrede. De slacht- offers van den oorlog hopen, dat de deel- nemers aan de Haagsche conferentie bij het nemen hunner besluiten zullen denken aan het lijden van invaliden, zieken en nabe- staanden en dat zij om dat lijden te verzach- ten en een herhaling te voorkomen, alle hin- dernissen uit den weg zullen weten te rui- men, ten einde tien jaar na het einde van den oorlog een toestand van werkelijk onbeperk- ten vrede te doen ontstaan. De opening der conferentie. Korte rede van minister Beelaerts. Bij de opening der Herstelconferentie hedenochtend in de vergaderzaal der Eerste Kamer hield de minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland, daartoe uitgenoodigd, een korte rede, waarin hij na de conferentie namens de regeering een har- telijk welkom te hebben toegeroepen, zeide, dat de conferentie in Den Haag een geest van onpartijdigheid en verzoening, een vredesatmosfeer en rust zal mceten vinden, welke noodzakelijk zijn om werkzaamheden ten bate der definitieve organisatie van den vrede in Europa met vertrouwen te onder- nemen. De regeering, haar vurigste wenschen uitende voor het succes van dien arbeid, acht zich daarbij de tolk niet alleen van het Nederlandsche volk, maar van alle den vrede willende vol'keren en de minister meende, dat het groeiende bewustzijn van afhankelijk- heid der naties van elkander reeds voldoende is om de zoo noodige levendige belangstel- ling te verklaren, welke de naties alien in het werk dat de conferentie gaat beginnen, toonen. RUSLAND EN CHINA. Overeenstemming op drie pun- ten. Terugtrekkmg der troepen. Binnen vier weken een confe rentie. H erst el van het verkeer op den Oosterspcorweg. Volgens de laatste berichten zijn de Chi- neesche en Russische vertegenwoordigers het bij hun voorloopig overleg te Mantsjoeli over de volgende punten eens geworden: le. Terugtrekking der troepen tot een be- paalden afstand van de grens; 2e. Opening van de officieele conferentie binnen vier weken 3e. Herstel van het verkeer op den Chi- neeschen Oosterspoorweg nog voor het begin der conferentie. Het heeft er dus alles van, dat het aan- vankelijk dreigend conflict, waarbij reeds wapengekletter gehoord werd, na onderling overleg zonder schending van het door beide staten geteekende Kellogg-pact, zal worden bijgelegd. Wanneer wij het verloop van de onderhan delingen der laatste week nader bezien, dan moeten we allereerst nog even herinneren aan de voorstellen die Tsjoe, de commissaris van buitenlandsche zaken van China, op 22 Juli gedaan heeft aan den Russischen consul- generaal te Charbin, Melinkof en die als volgt luidden: 1. De gearresteerde sowjetarbeiders en -ambtenaren worden op vrije voeten gesteld; 2. de sowjetregeering benoemt een direc teur en plaatsvervangend directeur aan den Oost-Chineeschen spoorweg. 3. er wordt een conferentie van gevol- machtigden van beide regeeringen bijeen ge- roepen, die in den kortst mogelijken tijd het conflict zal regelen; 4. de sowjetregeering kan verklaren, dat zij den door het conflict geschapen toestand niet erkent en daardoor op grond van de be- staande verdragen tot niets verplicht wordt. Door den Russischen plaatsvervangenden volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Karachan, werd hierop echter ten antwoord gegeven, dat de Sovjet-Unie met deze voor stellen niet kon meegaan. Hij stelde echter de volgende punten voor: 1. De gearresteerde sowjetarbeiders en -ambtenaren worden op vrije voeten gesteld; 2. de sowjetregeering benoemt een direc teur en plaatsvervangenden directeur bij den Oost-Chineeschen spoorweg 3. er wordt een conferentie bijeengeroepen om het conflict zoo spoedig mogelijk bij te leggen; 4. van beide zijden wordt erkend, dat de door het conflict geschapen toestand in over eenstemming met de verdragen van Peking en Moekden dient te worden gewijzigd. Op deze voorstellen volgde den 29sten Juli een brief van Tsjang-Sjoe-liang, den voorzit ter van de regeering van Moekden, aan Ka rachan, waarin hij tot verwijdering van het bestaande misverstand op zijn beurt weer het volgende voorstelde: 1. De Ghineesche en Russische regeering benoemen ieder een vertegenwoordiger voor de bijeenroeping van een conferentie terzake van den Oost-Chineeschen spoorweg; 2. de bestaande toestand bij den Oost- Chineeschen spoorweg wordt als tijdelijk er kend en is afhankelijk van een regeling na de conferentie op de grondslagen van de overeenkomsten van Peking en Moekden; 3. de gevangen genomen sowjetburgers worden op vrije voeten gesteld en over de grens gezet, evenzoo de in de sowjet-unie ge vangen genomen Chineesche burgers. Tegen deze voorstellen voerde Karachan echter weer aan, dat er nu niet meer gespro ken wordt over de benoeming van een direc teur en een plaatsvervangenden directeur door de sovjet-unie en dat punt twee een le- galisatie door Rusland beoogt van den toe stand, die door het conflict geschapen is. Ka rachan meende, dat door dit voorstel de Moekdensche regeering zich de mogelijkheid beneemt het conflict langs den weg van we- derzijdsch overleg te regelen. Dit is alleen mogelijk, aldus deze volkscommissaris, wan neer de door Rusland gedane voorstellen worden aanvaard. Karachan oordeelde, dat door de Chineesche voorstellen een toestand werd geschapen, vol nieuwe verwikkelingen. Thans evenwel komt het bericht van het voorloopig overleg te Mantsjoeli, waarbij over de drie hiervoor genoemde punten over eenstemming is bereikt. Dit bewijst dus, dat Rusland en China nader tot elkaar komen, nadat elke aangebo- den bemiddeling van de hand werd gewezen en over de daarna gewisselde voorstellen geen overeenstemming bereikt kon worden. Wanneer we ons niet vergissen dan zal op de nu volgende conferentie het geschil wel tot een vreedzame oplossing worden gebracht. VOLKENBOND. DE POOLSCH-LITAUSCHE KWESTIE. De klachten van Woldemaras. Zooals men weet heeft Woldemaras op 11 Juli een schrijven aan den Raad gericht, waarin hij zich beklaagde over Poolsche be- dreigingen aan de grens. De president van den Raad, Adatsji en de rapporteur voor de Poolsch-Litausche kwestie Quinones de Leon hebben na ontvangst van de Poolsche opmer- kingen hieromtrent op twee Augustus te Parijs in het licht van het criterium, vastge- steld in het Raadsrapport en de resoluties van 10 December 1927, de aangelegenheid be- studeerd. Er bestakt alle hoop, dat beide partijen zich zullen houden aan de verplich- tingen, welke zij op zich genomen hebben in de Raadszitting van December 1927. De heeren Adatsji en Quinones hebben be- sloten den secretaris-generaal van den Vol- kenbond sir Eric Drunnow op te dragen de documenten ter informatie aan den Raad en aan de Litausche regeering te zenden. - CHINA. FRANSCHE KRUISER LOSGESLAGEN. T wintig personen vermist. De Fransche kruiser „Spadon" is, naar uit Hongkong wordt gemeld, gedurende een zware typhoon van zijn ankers in Haiphong losgeslagen en in zee gedreven Van het schip heeft men tot heden toe geen spoor ont- dekt. Aan boord bevinden zich twintig per sonen. DUITSCHLAND. FABRIEKSBRAND. Vier zwaargewonden. In een fabriek van scheikundige-producten in Berlijn-Koepenick geraakte gistermiddag door nog onbekende oorzaak een oliereservoir in brand. Het vuur breidde zich met gewel- dige snelheid uit en zette weldra een tweede reservoir in vlammen. Vier arbeiders, die nog voor de aankomst van de brandweer het vuur hadden getracht te blusschen, liepen zware verwondingen op. Zij hadden reeds het be wustzijn verloren toen de brandweer hen uit het brandende gebouw haalde; bij alle vier konden de levensgeesten weer worden gewekt. MIJNGASONTPLOFFING. Op de mijn de Wendel bij Hamm zijn door een mijngasontploffing twee mijnwerkers ge- dood. Een derde mijnwerker heeft ernstige verwondingen opgeloopen. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Een vrachtauto van een brouwerij is bij een bewaakten overweg bij Bruckberg in Beieren door de omlaag zijnde boomen gereden en door een voorbijkomenden trein gegrepen De auto werd 300 meter meegesleurd, de be- stuurder is gedood. STAKING VAN TRANSPORT ARBEIDERS. Te Kottbus en andere plaatsen in Neder- Lausitz zijn gister de transportarbeiders zon der den opzeggingstermijn in acht te nemen gaan staken. Het doel van de beweging is in den geheelen Neder-Lausitz een uniform loontarief af te dwingen, ofschoon de huidi- ge, plaatselijke tarieven nog tot het einde van dit jaar loopen. MOTORRIJDER OVERREDEN DOOR DEN TREIN. Op den landweg Halle-Eisleben is op een overweg een met 2 personen bezet motor- rijwiel door een rangeertrein gegrepen en overreden. De eene motorrijder werd op slag gedood, de andere levensgevaarlijk gewond BELGIE. DE RAMP TE OOSTENDE. Gister is getracht de gezonken plezierboot Joseph II te Oostende, waarvan men denkt dat zij nog verscheidene lijken bevat, met touwen op te halen. Dit is echter mislukt. Later zou een nieuwe poging worden gedaan; in den loop van den dag werd gemeld, dat nog twee lijken waren gevonden, wat echter onjuist bleeic. Wel is te Breedene bij Oostende een lijk aangespoeld, maar dit werd gefdenti- ficeerd als dat van een jongen Engelschen padvinder uit Chelmsford, die samen met zijn troepen in de Belgische duinen kampeerde en bij het baden is verdronken. De kapitein van de aanvarende sleepboot Knocke, die na het ongeluk onvindbaar was gebleven, heeft zich Zondagavond laat bij de politie aangemeld. Zijn verklaringen zijn ge heel in strijd met die van den geredden kapi tein van de Joseph II. Gister zijn de meeste slachtoffers die in het Oostendsche hospitaal werden verpleegd en alien tot den minderen stand behooren, naar huis teruggekeerd. Het aantal slachtoffers. Volgens de jongste berichten zijn er bij de noodlottige aanvaring elf personen overleden en drie en twintig gewond. Er worden nog vijf of zes personen vermist. Twee Hollandschen onder de gered den. Tot de opvarenden van de te Ostende ver- ongelukte plezierboot die te water geraakten, maar gered konden worden en in het hospi taal te Ostende worden verpleegd, behooren mevrouw Trinette Knooren, echtgenoote van Jacquet Knooren, en mej. Jeanne Knooren uit Maastricht. DE TAALKWESTIE. Socialistische studiecommissies. De algemeene raad der socialistische partij is bijeengekomen om de hervorming der taal- kwestie te bespreken. Er werden eenige com- missies gevormd, die het vraagstuk in onder- deelen zullen bestudeeren. Zoo zullen de heeren Balthazar en Pierard verslag uitbrengen over de taalkwestie op be- stuurlijk gebied, de heer Sommerhausen over de taalkwestie in rechtzaken en de heer Ver- meylen over het hoogeschoolvraagstuk. Ook zal de taalregeling bij het leger bestudeerd worden. ▼an Het chemisch reinigen van Uw boven- kleeren is ook een eerste vereischte. Alle goederen komen weder ontdaan van vlekken en stof keurig opgeperst, gestre- ken en geplisseerd binnen een week terug, INCIDENT MET DUITSCHE PADVINDERS. 1 Op het strand bij Nieuwport. Volgens de „Soir" is te Nieuwpoort eea ernstig incident voorgevallen. Een honderd tal Duitsche padvinders verscheen op het strand met muziek voorop, die de „Wacht am Rhein" en „Deutschland fiber alles" speelde. Toen de troep halt had gemaakt, werd de oude keizerlijke vlag in het zand geplant en het „Deutschland, Deutschland fiber alles" aangeheven. Daartegen werd geprotesteerd en de politie kwam tusschenbeide, waarop acht padvinders hun dolken trokken. De poli tie nam ten slotte de vlag weg. De padvinders zijn gister vertrokken, he' parket stelt een onderzoek in. DE 4 AUGUSTUS HERDACHT. Zondag, is in de hoofdstad en in de meeste steden en gemeenten van het koninkrijk, de schending van het Belgisiche grondgebied, op 4 Augustus 1914, door de binnenrukken- de DuftScHe troepen, met een, om half tien 's ochtends gelost kanonschot, een minuut ingetogen stilte en het luiden der klokken her- dacht. Verscheidene couranten wijdden haar hoofdartikel of een beschouwing aan deze vijftiende verjaring welke bijna, dag op dag, samenvalt met de opening der Haagsche her stelconferentie. FRANKRIJK. EEN BOMAANSLAG OP EEN KAZERNE. In de gemeente Trappes bij Versailles is een bomaanslag gepleegd op de gendarmerie- kazeme. De ontploffing van het helsche werktuig, dat tegen de deur was gezet, heeft alleen wat ruiten gebroken. Er is niemand gedeerd. BOSCHBRANDEN AAN DE RIVIERA. Bij het reeds Donderdag door een kleinen boschbrand geteisterde dorpje St. Etienne aan de Riviera is Zaterdagnacht een zware boschbrand uitgebroken, en nauwelijks was men met de blussching begonnen of er kwam bericht dat te Beaulieu sur Mer, vlak bij Nice en waar vooral veel Engelschen hun zo- mervilla's hebben, eveneens brand was ge- constateerd op de heuvels om het plaatsje. Men heeft de branden pas Zondagmiddag kunnen bedwingen ten koste van veel schad» aan opgaand hout en het natuurschoon. EEN FINANCIEELE ZWENDEL'ARIJ. Te Bordeaux is groot opzien gewekt door een financieel schandaal, waarbij de bankier Dupuy en zakenmenschen betrokken zouden zijn. Een van hen, Henri Bergey, is de broer van den geestelijke Bergey, het Kamerlid. Het schandaal betreft een maatschappij, waarvan de directeur reeds voor eenige we ken is in hechtenis genomen. Een bedrag van meer dan negen millioen frank zou met he! geval gemoeid zijn. POINCARE. De gezondheidstoestand van Poincare, zoo meldt een B. T. A.-bericht uit Parijs, is zoo bevredigend als maar mogelijk is. ENGELAND. DE BETREKKINGEN MET EGYPTE. De Egyptische premier over het nieuwe verdrag. Na lange, moeizame onderhandelingen, aldus seint de Egyptische premier uit Lon den, ben ik er in geslaagd, voorstellen te ver krijgen voor de regeling van de betrekkingen tusschen Engeland en Egypte op den grond- slag van wederkeerige vriendschappelijke schikking. De Britsche regeering heeft de op i rechte bedoeling, de Egyptische verlangens te bevredigen zoolang deze vereenigbaar zijn met de bescherming van het Suezkanaal en andere Britsche belangen. De premier besluil met te zeggen, dat het verdrag, dat bovenbe doelde voorstellen behelst, de vriendschap tusschen Engeland en Egypte verstevigt en de twee landen in staat zal stellen, samen te werken bij de nakoming van hun internatio nale verplichtingen tot het handhaven van den .w.ereldvrede. COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1