Mkiiusilt Coiirant. De brooniuweelen. FEUILLETON. Honderd een en dertigste Jaargang, tt Augustus. Radio-Hoekje Stadsnieuws Rechtszaken Onze Kolonien. No. 183 1929. Dinsda Woensdag 7 Augustus. Huizen, 1875 M.~l0.—10-15 Morgenwij- tfing 12.15—2.— Concert door het A. R. Q Kwintet 2—2.30 Gramofoonmuziek. 2.30 330 Kurhaus te Schevemngen. Kinder- Matinee. 3.30-5.- p»m0i0°R O Kw.Ste? -7.15 Concert door het A. V_ K O.-Kwintet. Marijke en Janjekg zang^ 8.01—8.15 Gramo- Ammels, St. Jozefstraat 6; padvindersriem metfluit, B. Ekkel, Gasthuisstraat 3; dames- pantalon met lijfje, Diaconie, Nieuwesloot; portemonnaie, S. Ligthart, Oudegracht 263; damestaschje met inhoud, J. Brugman, Lin- denlaan 61. Wanneer men weder' in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. -7.45 Le zing door Joh. fnnnmuziek FlT Kurhaus te Scheveningen Het Residentie-orkest. Eva Liebenberg, zang w! afinnn nersberichten. Daarna concert uit Grand Hotel ^Britannia", Vlissingen. 11.30 Sl'Srsum 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) ruffiS'N C. R V.) 11.-11.30 Korte Ziekendienst. 12.30-2.— Concert. Vocale- »n instrumentale solisten. 2.-2.30 Gramo- •oonmuziek 2.30-4.30 Concert. Vocale- en instrumental solisten. 4.30-5 - Gramo- oonmuziek en orgelspel. Daarna nieuwsber. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. i]O0 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladen- 'Mcert. M. Murray, alt. J. Topping, tenor 12.50 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Orkest- •oncert. 4.20 Dansmuziek. 5.05 Orgelconcert. 35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. b.50 Lezing. 7.05 Sonaten. W. Small, viool. M. Cole, piano. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 3.05 Zang uit het kamp van den Hertog van York te New Romney. 8.35 „Up the Stairs". Hoorspel. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Actu- •ele causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 0.55 Symphonieconcert. A. Barker, viool. 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Par's", 1725 M. 12.50 Gra mofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en solis ten. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest en vocale solisten. Langenberg, 473 M. 7.20—7.50 Gramo foonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 11.10 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.55 —6.50 Orkestconcert. 8.20—9.15 Declamatie en zang. 9.20 Vroolijk programma. Muziek en zang. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesert, 1635 M. 6.10—11.05 Lezingen 12.20—1.15 Gramofoonmuziek. 1.15—520 Lezingen. 5.20—6.20 Concert. 6.20—8.15 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.20 „Der Sie ger". Hoorspel. 9.50 Orkestconcert. Daarna tot 12.50 dansmuziek. Brussel, 508 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Orkestconcert. Hamburg, 372 M. 4.35 Orkestconcert. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Dansmuziek. 8.20 Or kestconcert. 9.20 „Der Sieger". Hoorspel. 10.35 Orkestconcert. RADIODIENST MEXICO— DUITSCHLAND Qister geopend. De radiodienst Mexico—Duitschland werd gister in gebruik genomen met het wisse1en van telegrammen met gelukwenschen van den Mexicaanschen president. Portes Gil en den president van de Duitsche republiek Von Hindenburg WIJZ1GING VERORDENINGEN DOOR COMB1NATIE HAVENDIENST EN MARKTWEZEN ONDER EENHOOF- DIGE LEIDING. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 81 Het in Uwe Vergadering van 11 Juli i.l ge nomen besluit om den Directeur van het Marktwezen tevens aan bet hoofd van den Havendienst te stellen, maakt eenc wijziging van de verordening, regelende den werkkring van de Commissie van hijstand voor het marktwezen (Gem. blad 492) en van de in- structies voor den Directeur van het Markt wezen (Gem.blad 1067) en van den haven- meester (Gem.blad 19 van 1889) noodzake- lijk. De hierna voorgestelde veranderingen heh ben in hoofdzaak ten doel de bestaande veror- deningen in overeenstemming met d<m gewij- zigden toestand te brengen No de havenmees ter geen functie meer bekleedt. welke hem rechtstreeks aan het Gemeentebestuur verant- woordelijk maakt. zou de benoeming van dezen functionaris. in overeenstemming met den in deze gemeente ten aanzien der benoe ming van de subaltere ambtenaren geldenden regel naar ons voorkomt, voortaan door ons College kunnen geschieden. Dienovereenkom- stig is hierna in ontwerp een wijziging opge- nomen van artikel 1 der verordening op het benoemen en ontslaan van sommige gemeen- te-ambtenaren en bedienden (Gem. blad 371) Naar onze meening kan de havenmeester belast blijven met de invordering der haven- en kaaigelden, zoodat de verordening op het invorderen van haven- en kaaigelden in de gemeente Alkmaar (Gem. blad 648) geen wijziging behoeft te ondergaan. Derhalve stellen wij U, in verband met het bovenstaande voor. de desbetreffende en vast te stellen een gewijzigde verordening tot wij ziging regelende den werkkring van de Com missie van bijstand voor het marktwezen te Alkmaar (Gem.blad nr. 492). GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevcnden gedeponeerd op 3, 4 en 5 Augustus 1929: sleutels, hand- schoenen en een manchetknoop. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende fngezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 3, 4 en 5 Aug. 1929: Haarstrik, M. Rempt, Schoutenstraat 9; portemonnaie inhoudende rozenkrans, J. de Jager, Hooftstraat 3; gekleurde bal, J. Koot, Vrouwenstraat 2; vulpenhouder, H. Reuling, Staringstraat 2; heerenhoed, B Koeman, Ruiterstraat 3; belastingmerk, B. Vogelpoel, Zeglis no. 8; kinderportemonnaie met inhoud, L. Sonepouse, Mient 2; belas tingmerk, Bussen, Middenstraat 13; kin- derdekentje en linnen, J. "Reinierse, Noorder kade 64; kindertaschje met zakdoek, M. Kooi, Nieuwlandersingel 69; dameshoed, J. van (Tbe crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Quetix door Mej. E. H. Hoofdstuk XXI. Het was een matte Pauline, die haar plicht hervatte, den dag volgende op dien, waarop zij George Pennington had ontmoet en van hem vernomen had, dat Easterbee op een ge vaarlijke zending uitging. A1 gaf hij er ook weinig blijk van, toch lett- Oscar Bishop, als de meeste menschen van een artistiek temperament, bijzonder goed op Hij merkte dan ook wel degelijk, hoe betrok ken zij er uitzag en wat een donkere kringen zij onder de oogen had. „U ziet er niet best uit. Miss Van der Wyck", sprake hij vriendelijk. „U is een zeer conscientieus leerlinge en niet minder conscientieuse secretaresse. Misschien heeft u ook te hard gewerkt. Zoudt u een korte va- 'cantie willen hebben?" Zij was allang geleden tot de gevolgtrek- king gekomen, dat hij een zeer warm hart had en bijzonder vriendelijk van aard was. Zij was nu al lang genoeg bij hem geweest om te ten, hoeveel goed hij deed op geheel niet in 6et oog vallende, bijna schuchtere wijze, of trij zich schaamde, dat iemand zou weten van zijn weldaden. Ondanks haar bezwaard gemoed, wist zij toch een glimlach te voorschijn te tooyeren. KEURINGSVERORDENING. In bijlage No. 78 schrijft de commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen Bij de vaststelling der Verordening op het keuren van waren is gevolgd een ontwerp- verordening van den toenmaligen Minister van Arbeid. Het blijkt, dat bedoelde verorde ning ten aanzien van eenige punten onvolle- dig is, in verband waarmede de Minister van Arbeid, in overweging geeft de bestaande verordening aan te vullen. In de eerste plaats is het verboden waren te „verkoopen" (van welk begrip artikel 1 der verordening een definitie geeft), die niet voldoen aan de eischen of ten aanzien waar- van niet voldaan is of wordt aan de eischen, gesteld krachtens de Warenwet (S. 1919 no. 581). met uitzondering van artikel 16 dier wet. Het is evenwel uiterst moeilijk het „ver koopen" van een waar, die niet overeenkom stig de voorschriften in de krachtens de Wa renwet (S. 1919 no. 581) uitgevaardigde Koninklijke besluiten is behandeld, te con stateeren. Dit zijn in hoofdzaak voorschriften van hygienischen aard, welke betrekking hebben op het winnen, bereiden, bewaren of behandelen van waren. Wel kan worden ge- constateerd, dat in strijd met die voorschrif ten wordt gehandeld. Door toevoeging van een tweede 'id aan artikel 4, als in onderstaand concept is aan gegeven, kan deze bewijsmoeilijkheid worden ondervangen. In de tweede plaats vallen melkveehouders volgens het arrest van den Hoogen Raad van 5 Maart 1928 niet onder het begrip ..koopman". Artikel 1 sub h is dus volgens deze uitspraak niet van toepassing op melk veehouders, die melk verkoopen, die niet aan de gestelde eischen voldoet. De bepalingen onder letter a tot en met g hebben praktisch geen beteekenis voor de controle op melk, door melkveehouders verkocht. In verband hiermede is het wenschelijk den term ^ver koopen" een meer uitgebreide beteekenis te geven overeenkomstig het hierna volgend ont werp. De Gezondheidscommissie alhier kan zich met de door den Minister in overweging ge geven wijzigingen der keuringsverordening vereenigen. In overeenstemming daarmede stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar; - Besluit: vast te stellen de volgende Verordening tot wijziging der Verordening op het keuren van Waren (Gem.blad no. 752), gelijk deze se- dert is gewijzigd (Gem.blad nr. 1083). Artikel I. In de Verordening op het keuren van Wa ren (Gem.blad no. 752), gelijk deze sedert is gewijzigd (Gem.blad no. 1083) wordt: artikel 1 sub a gelezen: „het ten verkoop of ter af levering in voor- raad hebben"; aan artikel 1 sub h na het woord „koop- iieden" toegevoegd melkveehouders"; aan artikel 4 toegevoegd een tweede alinea luidende: „Het-is verboden met betrekking tot waren iets te doen of na te laten in strijd met de voorschriften krachtens de Warenwet (S 1919 no. 581), met uitzondering van artikel 16 dezer wet". Artikel II. Deze verordening treedt in werking op den derden dag na hare afkondiging. BENOEMING PERSONEEL GYMNASIUM. In bijlage No. 80 schrijven B. en W.: Curatoren van het Gymnasium doen Uwe Vergadering bij hun brief van 15 Juli j.l. nr. 643 het volgende voorstel: ..Onder overlegging van het betrekkelijk advies van den Inspecteur der Gymnasia d.d. 12 Juni 1.1. hebben wij bij deze de eer Uwen Raad voor te stellen definitief te benoe men tot leeraar in de Geschiedenis den heer A. Visser en tot leeraar in de Aardrijkskunde den heer H. J. R. Smith. In dit voorstel ligt tevens opgesloten, dat wij van meening zijn, dat de betrekking van leeraar in genoemde vakken in het vervolg over twee personen wordt verdeeld en wel in de eerste plaats op grond, dat op het oogen- blik geen goede leerkracht beschikbaar is, die beide vakken te zamen zou kunnen geven en in de tweede plaats, omdat elk vak'beter tot zijn recht komt, wanneer elk door een afzon- derlijken leeraar wordt gegeven". Om de in dien brief genoemde redenen kunnen wij er ons mede vereenigen, dat het onderwijs in de vakken geschiedenis en aard rijkskunde aan het gymnasium, voorheen op- gedragen aan den leeraar H. P. Geerke, over twee leeraren wordt verdeeld, en wel een vocr ieder vak afzonderlijk. Wij kunnen hiermede tevens bereiken, dat de te benoemen leeraar in geschiedenis, die dit vak ook aan de Han- delsschool doceert, een voile weektaak heeft Wij stellen Uwe Vergadering voor: 1. te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 80 tot het verslag van 's Raads handelingen; Besluit: met ingang van 1 September 1929 het on derwijs in elk der vakken geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium afzonder lijk aan een leeraar op te dragen; 2. over te gaan tot de benoeming van een leeraar in geschiedenis en een leeraar in aardrijkskunde aan het gymriasium met in gang van 1 September 1929, een en ander behoudens goedkeuting door den Minister van Onderwijs en geschiktbevinding van elk der benoemden na geneeskundig onderzoek en een klasse der voorbereidende school in onmiddellijk aan elkaar grenzende lokalen moeten worden gehuisvest en de aanwezig- heid van de laatste het geven van onder wijs aan de eerste vrijwel onmogelijk zal maken, althans zeer ernstig zal schaden. Wij geven Uwe Vergadering in over weging te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Besluit: aan de Vereeniging „Alkmaarsche Frobel- school" (School voor Algemeen Voorberei- dend Lager Onderwijs) te verhuren: a. van 1 Augstus 1929 tot en met 31 Juli 1930 een door B. en W. aan te wijzen lokaal in Gemeenteschool nr. 9; b. met ingang van een najler door B en W te bepalen datum en tot en met 31 Juli 1930 een lokaal. of zoo daaraan behoefte blijkt te bestaan. twee lokalen in het schoolgebouw, thans in aanbouw op een terrein aan de Lindenlaan, door B. en W nader aan te wijzen; tegen een huurprijs, berekend naar f 200 per lokaal per jaar, waarin de kos- ter. van verwarming der lokalen zijn be- grepen, met bepaling. dat de lokalen al- leen zullen mogen worden gebruikt voor het geven van voorbereidend lager on derwijs, en verder op de door B. en W. nader vast te stellen voorwaarden. Haar plichten als secretaresse waren zoo licht, dat die gewoonlijk niet meer dan 'n uur per dag innamen. Zij wist wel zoo zeker, of hij het haar verteld had, dat hij geen secreta resse noodig had, dat hij die betrekking enkel maar bedacht, om een verontschuldiging te vinden, ten einde haar door haar proeftijd heen te helpen. „Spreekt u als't u blieft niet van mijn plichten als secretaresse, mr. Bishop. Wat die betreffen, gevoel ik mij altijd in een valsche positie, of ik te veel misbruik maak van uw goedheid. Als ik driemaal zoo hard werkte, zou het nog een makkelijke en goed betaalde betrekking zijn. Dikwijls kan ik echt verlan- gen, dat u mij veel meer te doen gaf in die richting". Hij was een zeer fijngevoelige mensch; hij zou ook niet zoo'n goed artist zijn geweest. als hij dit fijne gevoel niet had bezeten. Hij kreeg een kleur onder deze juiste be- kentenis en sprak op die moeilijke terughou- dende wijze, die zij van hem kende, als hij zich schaamde over zijn ontroering. „Het is een sehikking, die mij zeer bevalt, Miss Van der Wyck. Zooals u wel weet, vind ik het niet aangenaam, om mij in die kleinig- heden te moeten verdiepen, die mij van mijn eigenlijk werk afhouden. Doordat u nu daar- voor zcrrgt, bespaart u mij heel wat slijtage aan mijn zenuwgestel. Maar u heeft niet mijn vraag beantwoord, betreffende uw gezond- heid. U voelt zich niet goed, is't wel? Al zoudt u dit nu ook niet willen weten, uw voor- komen draagt er alle kenteekenen van." Het gaf niet of zij dezen scherp zienden opmerker al misleiden wilde, ter wij 1 zij die verkiikkende kringen onder de oogen had. VERHUUR SCHOOLLOKALEN VOOR VOORBEREIDEND LAGER ONDERWIJS B. en W. schrijven in bijlage no. 79: Het Bestuur der Vereeniging „Alkmaar- sche Frobelschool" (School voor Algemeen Voorbereidend Lager Onderwijs) verzocht ons gedurende het school jaar 1929/1930 van de gemeente in huur te mogen ontvangen een lokaal in Gemeenteschool nr. 9, en een lokaal, zoo noodig twee lokalen, in de nieuwe school aan de Lindenlaan, tegen een huurprijs. be rekend naar 200 per lokaal per jaar. Waar het schoolgebouw aan de Lindenlaan eerst 16 September a.s. in gebruik kan worden genomen, verzoekt het Bestuur ons tot dat tijdstip een tweede lokaal in Gemeenteschool nr. 9 beschikbaar te stellen. Tegen eerstgenoemd verzoek bestaat bij ons geen bezwaar. Wij zouden, evenals tot dusver reeds het geval was met de in gebruik gegeven lokalen van Gemeenteschool nr 9, in den huurprijs van 200 per lokaal per jaar de kosten van verwarming willen zien begrepen. Hoewel bij gebruik van een lokaal in Ge meenteschool nr. 9 voor het voorbereidend lager onderwijs in die school nog een onge- bruikt lokaal overblijft (de school telt het volgend schooljaar vijf klassen en heeft zeven leslokalen), hebben wij bedenking tegen het verzoek om dat lokaal, zij het dan ook voor slechts 1 maand, beschikbaar te stellen, om dat dan een klasse der gewone lagere school KANTONGERCHT TE ALKMAAR. Mcndelinge uitspraak 2 Augutsus 1929) J. L. te Alkmaar, overtreding Invaliditeits- wet, 6 boete of 6 dagen hechtenis. A. D. te Harenkarspel, A. W. te Sassen- heim, overtreding openbare vervoermiddelen de lste 6 boete of 6 dagen hechtenis en de 2e 8 boete of 8 dagen hechtenis. H. W. P. te Heerhugowaard, overtreding Bevolkingsregister, geen straf toegepast. J. K. te Limmen, K. V. te Amsterdam, overtreding Jacht- en Visscherijwet, de lste 10 boete of 2 weken tuchtschool de 2e 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. B. en N. C. B. te Bergen, J. P. te Br. op Langendijk, G. J. v. d. Z. te Graft, overtre ding Arbeidswet, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. G. M. te Graft, overtreding Ongevallen- wet, 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. Z. te Egmond aan Zee, K. V. te Lim men, A. S. te Beilen, J. V. te Noordschar woude, B. V. te Zwolle, J. R. te Alkmaar, dronkenschap, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. E. E., W. J. H., W. C. v. G., H. F., C. L. L., L. v. R., H. B. te Amsterdam, C. D. S. te Hoorn, A. v. Z. te Alkmaar, loopen over ver boden grond, de lste, 2e, 3e, 4e, 5e, 8ste en 9e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 6e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 7e 1 boete of 1 dag hechtenis. W D. te Schoorl, C. F. M. te Lisse, L. G J. K. te IJmuiden, T. C. v S., C. K. te Heiloo, M. B te Heer-Hugowaard. W. A. R. te Den Haag, J. K. te Omval, J. M. v. D. te Amers foort, C. F. B. te Zwammerdam, G. H. M. te Vlagtwedde, J. B. te Hoorn, O. P., J E. F. M. P., P. L. L„ S. F. S.. J. A. P., A. J. P P J. D. te Amsterdam, R. D. te Zaandam.. J S„ W. B. B„ J. F„ M. S„ D. K., P. J. L D.K., H. S„ A. W.,F. J. V., P. K..W T V N. J. J. S., D. K. te Alkmaar, A. B A. W J. F. J., A. D., zwervers, overtreding Politie- verordening. De le 25 boete of 20 dagen hechtenis, de 2e, 3e, 9e, lOe, 12e, 13e, 15e 16e, 17e, lSe, 19e. 20e, 21e, 29e ieder f 1 boete of 1 dag hechtenis, de 4e 2 boete of 1 week tuchtschool, de 5e, 7e, lie, 14e, 22e, 23e, 28e, 34e, 35e, 36e, 37e, 38e en 39e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 6e, 30e, 31e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 8e, 27e 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 24e, 25e geen straf toegepast, de 26e. 33e f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 32e f 10 boete of 10 dagen hechtenis. C. J. P. te Castricum, H. S te Egmond aan Zee, L. S. te Egmond aan den Hoef, H J. N., J. S. te Haarlem, J. de V., J. T. A. M. Z. te Heemstede, J L. v. d. E., J. B., W. T. te Uit- geest, W. K. te Bakkum, J. K. te Limmen, C. M., J. M. Z., J. E P., S. K., J. K. te Heiloo, A. S., E. K., J. de H. te Bergen, H. J. G. te Nieuwe Niedorp, C. J. M. B. te Wormer, B. S de B. te 's-Gravenhage, J. V. te Katwijk aan Zee, P. S. te Broek op Langendijk, A. P. v. V., M. M., J. F., W. A. H. te Amsterdam, D. S. te Koedijk, S. d. L. te Graft, J. B. te Den Helder, J. D. te Krommenie, T. v. R., J V te Hoorn, K. F. E. te Stiens, C. M., D. S. de V., W. P. K. te Beemster, J. O., C. B. te St. Pancras, G. S. te Oudorp, P. F. P. te Krabbendam, J. B. te Oudcarspel, J. H., T. N„ H. H., G. E. R., J. W. Z., J. de R„ H M, A. S., C. S., W. V., C. V, A. B. te Alk maar, overtreding Motor- en Rijwiel-wet, de lste, 2e, 3e, 8ste, 9e, lie, 12e, 13, 14, 15e, 16e, 17e, 18e, 19e, 22»te, 30ste, 3lste, 32ste, 33ste, 4lste, 42ste, 43ste, 44ste, 46ste, 48ste, 49ste, 53ste en 56ste ieder 3 boete of 3 da gen hechtenis, de 4e <n 7e ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 5e, lOe, 50ste en 55ste ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 6e en 5lste ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 20ste, 28ste, 29ste, 34ste en54ste ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2lste en 45ste ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 23ste en 35ste ieder 10 boete of 10 dagen hech tenis, de 24ste, 25ste, 26ste, 27ste, 37ste, 38ste, 39ste, 40ste, 47ste en 52ste, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 36ste 15 boete of 15 dagen hechtenis. VECHTPART1J TUSSCHEN TWEE EUROPEANEN. W eg ens een oude veete. Aneta meldt uit Batavia: Op de onderneming Soekamandi in den Pasar Grahan, welke zich daar bevindt en waar de fabricatie-chef van die onderneming, de heer v. d. Kerckhoff, de tweede machinist, de heer Boere (vroeger langen tijd varende geweest), alsmede enkele andere bijeenzaten, heeft een ernstige vechtpartij plaats gevonden. Tusschen beide genoemde heeren bestond reeds lang een oude veete, welke nadat de stemming der aanwezigen door het over- matig gebruik van alcohol, eenigszins verhit was, opnieuw losbarstte. Hierbij geraakte de heer Boere zoo in woede, dat hij plotseling een dolk, welke hij altijd bij zich droeg, t< voorschijn haalde en hiermede den heer v. d Kerckhoff een zoodanigen steek in den onder- buik toebracht, dat het slachtoffer ernstig gewond met spoed naar het nabijgelegen Bandoeng vervoerd moest worden De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en zette den heer Boere, mede in verband met de minder gunstige stemming, die door deze daad onder de vrienden van den heer v. d. Kerckhoff ten opzichte van den daded ontstaan was. on middellijk onder toezicht. Order werd ge geven een nader onderzoek naar de aanlei- ding van deze zaak in te stellen s Daar zij hem niet de reden van zijn bezorgd- heid kon meedeelen, zocht zij maar een uit- vluchtje, zooals de meeste vrouwen dit onder haar omstandigheden zouden gedaan hebben. „Een aanval van zenuwhoofdpijn, waar; van een slapelooze nacht het gevolg was. Maar ik geef er nooit aan toe, want ik ben zeker, dat werk een even goede medicijn is, als iets anders. Ik ben bereid voor mijn les, als u tenminste lust in heeft en daarna moet u mij eens flink werk geven als uw secretaresse." Hij glimlachte met zijn loomen, ernstigen glimlach. ofschoon hij nu nog niet zoo heel overtuigd was, dat zij zich goed gevoelde. „Zooals u wilt", zei hij. „Ik heb vanochtend geen andere afspraak, dus u kunt les hebben, zoolang u dit verlangt. Wat betreft de bezig- heden als secretaresse, vrees ik, dat ik niet voldoen kan aan uw verzoek. Het is vandaag dan al een heel kalme dag voor mij. Ik heb geen enkelen brief te dicteeren. Laten wij ho- pen, dat er morgen een heel pak correspon dence is." Hij zette een moeilijk muziekstuk voor haar. Hij was zeer bekwaam in het doorgronden van de menschelijke ziel, die eenzelvige man artist tot'in de toppen van zijn vingers. Pauline ondernam het stuk flink; wel wetend, dat het hooge eischen stelde aan de uitvoerenden. Zij had het al eerder gespeeld en er telkens weer over gezonnen, hoe de voordracht van enkele passages moest zijn, om de juiste vertolking te geven aan de ge- dachteii, die er ingelegd waren. Maar nu heden was haar brein vervuld van Easterbee, zooals hij daar in dat verre land was bloot gesteld aan gevaren. Haar j muzikale opvatting ljet haar in den steek; KONING VAN SIAM TE BATAVIA. Luide toejuichingen van een groote menigte. Uit Batavia werd gister door Aneta ge- meld: Hedenochtend arriveerde voor de haven van Tandjong Priok het Siameesche konink lijke jacht de „Maka Chakri", aan boord waarvan zich bevonden de Koning en Konin- gin van Siam, ten einde een bezoek te bren gen aan Ned.-Indie. Reeds vroeg in den ochtend heerschte er om en nabij de haven een groote bedrijvig- heid en de haven zelf bood in den heerlijken zonneschijn met haar talrijke keurig gepa- voiseerde schepen, een vroolijken aanblik. Het gouvernementsvaartuig, dat op last van den commandant der zeemacht nabij het ei- land Edam gestationneerd was, deelde reeds lang, voordat men in de haven het konink- lijk jacht kon ontwaren, door middel van de draadlooze mede, dat het schip in zicht was. Dit bericht werd zoo spoedig mogelijk aan de autoriteiten, die met de ontvangst belast wa ren, medegedeeld, waarop kort daarna vanuit de vlieghaven te Tandjong Priok een groep vliegtuigen snorrend de lucht in ging, het jacht tegemoet, om dit vervolgens onder het uitvoeren van diverse luchtmanoeuvres tot voor den ingang van de haven te begeleiden. Onder het donderen van de gebjuikelijke 21 saluutschoten, afgegeven door Hr. Ms. kruiser „Java", stoomde het jacht, begeleid door het Siameesche oorlogsschip „Phruaog" de haven binnen. In is h'~>ven. De bemanning van de diverse aanwezige oorlogsschepen stond in paradevorm op het dek opgesteld. Op de feestelijk aangekleede kade der tweede binnenhaven, wachtten in het aldaar opgerichte ontvangstpaviljoen de Gouvcrneur-Generaal, alsmede talrijke auto riteiten, de komst van het jacht op, dat ein- delijk omstreeks tien uur aan de kade ge- meerd lag en zoodra de looper gelegd was aan Zijne Excellentie en genoemde autoritei ten gelegenheid gaf, zich aan boord te be- geven om de Koninklijke gasten te verwelko- men. Onder vele autoriteiten, die met den Gou- verneur-Generaal ter verwelkoming van de Koninklijke gasten aanwezig waren, werden opgemerkt de vice-president en leden van den Raad van Indie, de legercommandant, de commandant der zeemacht, de president van het Hoog-Gerechtshof, de commandant der eerste divisie, de Gouverneur van West-Java, de voorzitter van den Volksraad, de directeur natuurlijk, bezat ze haar gewone vingervaar- digheid maar aan haar aanslag ontbrak alle gloed en leven. Na een paar minuten van dit zielloos spel kwam Bishop achter haar staan en sloeg het deksel van de piano dicht, terwijl hij tot haa-' sprak, met de gestrengheid van den onverbid- delijken leeraar: „Lieve kind, zulk spel zou al onteerend wezen voor een schoolmeisje, dit weet je even goed als ik!" Toen werd zijn toon van spreken weer zach- ter. Hij was nu niet langer de veeleischende leeraar, maar de man, deelnemend en vol medelijden. „Je bent niet goed; dit heb ik al dadelijk ge zegd, want je zenuwen zijn van streek. Van daag verder geen les!" Er volgde een benauwende pauze. Zij was er verlegen mee, dat haar grootspraak haar gelogenstraft had. Hij voclde zich verlegen, weer om een andere reden. Even later begon hij weer: „Je moet eens eenige afleiding hebben. Je hebt een verandering noodig, een opwekking. En wat is het beste opwekkend middel? Fris- sehe lucht, ongetwijfeld. Zooals ik je reeds zei, is dit een dag. waarop ik niets te doen heb, en zelf voel ik mij ook niet bijzonder tot werken gestemd. Binnen een paar minuten kan de auto voor staan. Laten wij ergens gaan lunchen; laten wij naar Hampton Court gaan en voor een kort oogenblik muziekles sen en secretariaatsplichten vergeten!" Het kwam haar voor, dat zij een duidelijke verandering in hem waarnam, op dit oogen- iblik. Hij trad nu niet langer enkel met een I voorstel te yoorschiin; er was iets van het ge biedende van den man in herb, die zeker is, dat de vrouw het noodzakelijk zal achten, om te gehoorzamen. Pauline aarzelde een seconde. Ofschoon ze elkaar nu tamelijk langen tijd gekend had- den, was er toch niets intiems gekomen in hun verhouding. Dit was voor het eerst dat hij haar ooit gevraagd had, om den maaltijd met hem buitenshuis te gebruiken. Zeker, er vie1 een verandering in hem waar te nemen. Na de korte aarzeling nam Pauline de uit- noodiging aan, die hij had uitgesproken op eenigszins opgewonen, meesterachtigen toon. Zij voelde zich vrij ellendig. De dagelijk- sche sleur van haar leven, de gewone taak scheen haar voor het oogenblik te veel. Ze zou alles aanvatten, wat haar maar een korte ver- getelheid kon bezorgen van de gedachten, d;e haar kwelden. Ze reden naar Hampton Court. Het was een prachtige winterdag; frisch en koud met nu en dan een enkelen zonnestraal. Zij lunchten in „The Mitre", een van de ouder- wetsche hotelletjes, waar men nog altijd goed eten en uitstekenden wijn krijgt. Hij zette haar aan, om toch vooral te gebruiken van de fijne schotels, die opgediend werden, en was zoc verstandig, er een flesch Champagne bij t< schenken. Onder den invloed van het uitstekende voedsel en de aangcname prikkeling van den wijn, begon Pauline zich wat opgewekter 'e voelen. Ze keek uit het venster naar de dan- sende rivier, verlevendigd door de kleine boot- jes, die er voeren en de groote woonschuiten, die daar vastgemeerd lagen, tot het volgend zomerselzoen. 1 - Wordt yervolgd), o* Owl

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5