Mil DE GELUKKIGE KHALIEF. f den afsluitdijk naar Wieringen (Den Oever), vanwaar aan boord van een der directie-vaar- S in tocht gemaakt werd langs de wer- ten op h"t Breefand, de Middelgronden en hCTe ongeveer'hatf^twaalf arrivecrden de Hyppdytushoef naar de ZuidmeM^g. De hr. V. J. P. de Blocq van Kuffelei, maak- te den geheelen tocht mee. Ir. W. a. a iHupkens van der Elst en ir. J. C. N R ling werden aan de komngin en de prinsfe voorgesteld. Vervolgens ging men aa"booI,c van het stoomschip ^dvermeeuw'.De tocht ging eerst naar den in aanleg zijnden af sluitdijk met werkhavens op Breezand, veiv°'" gens naar het sluiseiland Kornwederzand en fiet hiermede verbonden voltooide gedeelte van den afsluitdijk, aansluitende aan de Friesche kUn'P helangstelling van de ziide der Wierin gers was bui'engewoon groot. In den Oever en in Hyppolytushoef werd druk gevlagd. den vasten wal was er veel publiek overgeko- "om kwart over zeven kwam de koningin na haar bezoek op Wieringen, aan het sta tion te Schagen aan, waar zij onder het ge- iuich der menigte naar haar salonnjtuig ging om den nacht door te brengen. Om 8 u. hedenochtend vertrok H.M. weer naar Wie ringen om per boot naar Medetnblik te gaan. De salonrijtuigen werden van Schagen naar .Medemblik getransporteerd, vanwaar H.M. veer vertrekt. Uit Den Oever werd hedenmorgen gemeld. I' Hedenmorgen te 9 uur arriveerde H. M. de Koningin, per auto van Schagen, waar zii in het koninklijk rijtuig den nacht had doorgebracht, te Den Oever op Wieringen, waar zij zich inscheepte op de „Zilver- meeuw", teneinde een tocht te maken langs den Wieringermeerdijk en de Oude Zeug, naar Medemblik, vanwaar zij per auto een bezoek zal brengen aan den proefpolder te Andijk, om daarna naar Medemblik terug te keeren en hedenavond per Koninklijken trein naar Den Haag te vertrekken. BRANDEN. Te Vriescheloo is door onbekende oorzaak At woning van T. Schut afgebrand. Men \vas gelukkig in staat de levende have te red den. Verzekering dekt de schade. DOOR EEN AUTOBUS AANGEREDEN. Motorrijder zwaar gewond. De motorrijder J. H. uit Appingedam is ■Zaterdagavond op den Rolderstraatweg te 'Assen door een autobus aangereden De bus kwam uit de Paul Krugerstraat, een zijstraat van de Rolderstraat. Waarschijnlijk heeft H de bus, die alle voorgeschreven signalen gaf niet opgemerkt. doordat hij op het kruispunt een woonwagen inhaalde en wilde passeeren waardoor de autobus aan zijn gezicht ont- trokken was. De bus die voor de woonwagen langs ging kwam daarna in botsing met den motorrijder wiens rechterbeen versplinterd werd. In zorgelijken toestand is de man door de gemeentepolitie op een dtaagbaar naar het ziekenhuis overgebracht. De duorijdster, een zuster van het slachtoffer, liep, naar de Telg meldt, slechts zeer lichte verwondingen op Uit het politioneel onderzoek is komen vast te staan. dat den chauffeur van de bus geen schuld treft. HET VERGAAN VAN DE „ADONIS". Volgens telegrammen die bij de directie der K. N. S. M. zijn binnengekomen, schijnt het verlies van het stoomschip „Adonis" wijten te zijn aan het „overgaan': graanlading. te van een te HET BEDREIGDE „GOOILUST". De maatschappij Arti et Amicitiae" Amsterdam heeft tot de Kroon een adres ge richt waarin ten sterkste wordt aangedron gen „Gooilust", dat volgens adressanten uit artistiek oogpunt nooit verloren mag gaan tegen de gevolgen van den bouw van de kini uefabriek te beschermen. vrachtauto van Reuver geraakt. De kleine werd dood opgenomen. De chauffeur treft geen schuld. VACANTIECURSUS BINNENVAART. De „Prins Hendrik" vertrokken. Gistermorgen is het Instructievaartuig „Prins Hendrik" van Amsterdam vertrokken door den tienden vacantiecursus met de direc- teuren en leeraren van de Binnenvaartscho- len van het onderwijsfonds voor de Binnen- vaart. Even voor het vertrek bracht de haven- meester van Amsterdam, de heer W. N. van de Poll, een bezoek aan het Instructievaartuig om namens den burgemeester den cursisten een goede reis te wenschen. De heer Van de Poll verklaarde namens den heer De Vlugt te moeten mededeelen, dat deze het werk van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart op zeer hoogen prijs steld. De heer G. de Jong, diredeur van het On derwijsfonds voor de Binnenvaart, verzoeht den heer Van de Poll zijn dank te willen over- brengen aan den burgemeester. INBRAKEN TE ENSCHEDE. Te Enschede zijn de laatste nachten drie inbraken gepleegd. Ingebroken werd in twee winkels op het Pathmos, waar geldbedragen werden gestolen. Voorts werd ingebroken in een groote modezaak aan de Hengelosche- straat, waar een bedrag van 350 werd ont vreemd. DE „PURE SILK CO." De Rotterdamsche recherche heeft ander- maal moeten optreden tegen de Pure Silk Co., die er eenigen tijd geleden velen heeft doen inloopen met haar aanbiedingen van zijden kousen. De werkzaamheid in Nederland is nu vrij- wel onmogelijk gemaakt en ook zijn de Bel- gische politie-autoriteiten gewaarschuwd te gen deze combinatie, die in Belgische bladen advertenties plaats waarin verzoeht wordt vijf francs op te zenden naar Rotterdam. ONDER EEN VRACHTAUTO. Gistermorgen heeft aan den Achterdijk te Purmerend een vrachtauto een achtjarig jon- getje van De Jong overreden. Het kind kwam uit een zijstraat juist toen de auto passeerde Het achterwiel ging over het been, dat totaal versplinterd is. GOED AFGELOOPEN. Jongetje uit den trein gevallen. Toen de sneltrein 3063, die te 18.37 van Goes naar Middelburg vertrekt, het station 's Heer Arendskerke was gepasseerd, ging door nog niet opgehelderde oorzaak het por- tier van een tweed; klasse coupe plotselmg open en het daarbij staandc twee-jarig zoon- tje van den heer en mevrouw Van t Hart uit Amsterdam, die op reis war en naar Vlissin- gen om vandaar verder te reizen naar Hoofd- plaat, viel uit den trein tu^schen de rails voor de uit de tegenovergestelde richting ko- men-de trein^n. Toen de heer Van't Hart, die zich eenige oogenblikken uit de coupe had verwijderd, het gebeurde vernam, trok hij on- middellijk aan de noodrem. De trein was in- tusschen reeds enkele honderden meters door- gereden. Het kino werd -chreeuwend op de spoorbaan aangetroffert nog voor een van de andere zijde verwachte mailtrein naderde. De kleine werd medegenomen naar Middelburg, waar de familie den trein verliet en te hulp geroepen doctoren ccnstateerden, dat de klei ne er wonder boven wonder goed was afge- komen. Er was niets gebroken, alleen had het kind eenige kneuzingen bekomen en was het zeer zenuwachtig van den schrik. Voor alle zekerheid werd het naar een ziekenhuis over- bracht. Een in d entrein aanwezige rijksveldwach- ter maakte naar hut H.bl. meldt, van een en ander proces-verbaal op en stelde vast dat de kruk van het portie. zeer gemakkelijk open ing- KLACHT VAN NALATIGHEID GEHANDHAAFD. De Raad voor de Scheepvaart stelde gis *e: liddag een onderzoek in naar de oorzaak van het op de klippen loopen r.abij Morro Point op de Azoren van het stoomschip „Leerdam" van de Holland-Amerika Lijn op 7 Juli. De gezagvoerder als gfifuige verschenen werd mecje gehoord op een«aad van nalatig- neid. De „Leerdam" was op reis naar Hava na en had behalve een volledige bemanning J,71 passagiers aan boord. Op 7 Juli were ^ontiendas (Azoren) 's morgens om 7 uur op een halve mijl gepasseerd. Het was stil van wind, helder zicht en kalme zee. Er w.erd op voile kracht gestoomd, evenwijdig van de kust. Het was verder de bedoeling van den gezagvoerder het Oostelijke punt van Topo °P 've te passeeren. Om halftien stootte het schip plotseling en bleef zitten vermoecelijk op het rif, dat bezuiden Topo eiland uitsteekt. Om halfeen kwam het schip bij hoog water vlot. Er is toen naar Horta gestoomd, waar bij onderzoek bleek, dat de bodem van het schip ernstig was beschadigd. De gezagvoerder verklaarde o.m., dat hij reeds dne jaar op de „Leerdam" vaart en in den rege: denzelfden koers neemt. Terwille van de passagiers vaart hij zoo dicht langs de kust. Het bleek voorts dat hij daarbij een kaart gebruikt van 1844 en geen afstandme- ter aan boord heeft. Vermoedelrk is de af- stand van het schip tot de kust minder ge- weest dan een halve mijl. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart meent dat de afstand tot de kust veel te klein is geweest. De gezagvoerder heeft niet alle mogelijke voorzorgen genomen voor een goe de navigatie. Hij noemde het onverantwoor- delijk op een dergelijke kaart zonder het ne- men van peilingen zoo dicht langs de kust te gaan. die afstand had zeker anderhalve mijl behooren te zijn. De hoofdinspecteur meent zijn klacht van nalatigheid te moeten hand- haven. De raad zal nader beraadslagen en daar na uitspraak doen. KORTE BERICHTEN. De pleizierboot „Zeeland" kemende van Antwerpen met 500 passagiers aan boord is Zondagmiddag ter hoogte van Hontenisse aan den grond gevaren. Sleepbooten zijn on- middellijk ter assistentie vertrokken. Provinciaal nieuws BERGEN. Met ingang van September a.s. is tot tij- del. onderwijzer aan de openb. U.L.O. school in deze gemeente benoemd, tot den dag waar- op in de aan die school bestaande vacaure zal zijn voorzien, .de heer B. A. G. van Maa- nen te Nijmegen. DE VERLICHTINGSAVOND. Voor den verlichtingsavond die morgen- avond, Woensdag 7 Augustus wordt gehou- den, is door de verschillende buurtcommissies reeds mooi werk verricht. In de Stationsstraat zijn de draden al gespannen terwijl men aldaar door blik- strookjes naast de lampions nog een aardig effect hoopt te bereiken. In de Oldenburglaan, de Verlengde Olden- burglaan en den Russenweg werd ook een groote activiteit ontwikkeld, terwijl in de Breelaan, de Dorpsstraat, de Schoollaan, de Raadhuisstraat, de Jan Jacoblaan, de Mo- lenstraat, de Studler van Surcklaan de buurt commissies mede in actie zijn gekomen en de V. V. V. maatregelen heeft getroffen om de omgeving van de Ruine, ditmaal in een mini mum van tijd, met een duizend lampions te verlichten. Een wandeling door het dorp zal zeker een fantastischen aanblik opleveren, ook langs de niet genoemde wegen, omdat ver schillende bewoners hun tuinen met lampions zullen verlichten. De afmarsch van de beide muziekkorpsen blijft bepaald op 8.30 uur vanaf cafe Smit, Dorpsstraat. T Zondagavond werd in de Jan Olden burglaan een dochter van den heer S. alhier, zoodanig door een wielrijder aangereden dat zij een hersenschudding bekwam en haar overbrenging naar het St. Elisabeths-zieken- huis te Alkmaar door den dokter raadzaam werd geacht. De patiente maakt het redelijk De in deze gem. gehouden inzameling van gelden ten behoeve van de Nederlandsche vereeniging van Oud-Strijders der Zee- en Landmacht uit Ned. Indie „Het Vaderland Getrouw" heeft opgebracht 187.25. De Zondag gehouden speldjesdag voor den R. K. Vereeniging tot bestrijding der tuber- culose ,.Herwonnen Levenskracht" bracht op f 166.14. UITGEEST. NED. HERV. KERK. Hier had Zondag een merkwaardig af- scheid plaats. Ds. Rosbergen die een beroep naar Westerlee had aangenomen zoekt thans herstelling voor zijne geschokte gezondheid in een herstellingsoord te Epe en was daar- door niet bij machte zelf zijn afscheidspre- aicatie te houden. Deze werd uitgesproken door den consulent prof. ds. G. A. v. d. Berg v. E. uit Santpoort naar aanleiding eener Paaschtekst uit het Joh. Ev. 20ste hoofdstuk vers 19. Jezus ging in hun midden staan en zei Vrede zij ulieden. In hoofdzaak was de preek gewijd aan den Vredeszondag en werd op medisch advies zittend uitgesproken, naar aanleiding eener hem de vorige week overkomen ongeval. Ook nu weer wordt in de vacante ge meente Uitgeest de lste consulent uit Heems kerk voorbijgegaan en zal in het herderlijk en beroepingswerk bijgestaan worden door den vrijz. 2e consulent uit Santpoort. Deze gemeente en Uitgeest zijn nog de eenigste moderne gemeenten in de ring Haarlem, vroe- ger het bolwerk der vrijz. (N.H.). A. Danenberg, R.K., van Bergen. S. M. Klok, N.H., van Purmerend. J de Vries en echtg., N.H., van Anna Paulow- na. J. Paaij ,en gez., R.K., van Alkmaar. J. J. de Groot en echtg., geen, van Alk maar. A. Schenkels en gez.. R.K., van Den Helder. E. J. Dekker en echtg., O.K., van Amsterdam. C. J. de Haan, R.K., van Lim- men. Vertrokken personen. C. Rus naar Beemsster. J. G. Jansen en gez. naar Hilversum. S. v. d. Meulen naar Baarderadeel. Wed. J. Leijen en dr. naar Egmond aan Zee. P. Brouwer en gez. naar Amsterdam. A. J. H. Kops naar Castri- cum. Wed. C. Honigvan Leijden naar Bloemendaal. A. W. Deekens naar Alk maar. Jb. de Jong en echtg. naar St Maarten. A. Baars naar Alkmaar. J. Bakker naar Krommenie. M. Tjeertes en echtg. naar Alkmaar. MEISJE TE VENLO DOOR AUTO OVERREDEN. Gistermiddag te 1 uur is te Venlo de 6-ja- fige T., welke bij haar oom in de Haven- straat logeert, spelenderwijze onder een ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE ARNHEM. Met knuppels en mestvorken gevoch- ten. Zaterdagmiddag heeft in de Vijverwijk te Arnhem een hevige twist plaats gehad tus- schen verschillende buren. Partijen, die elkan- der reeds gedreigd en gescholden hadden gin- gen ten slotte over tot het offensief. Met knup pels, mestvorken en bijlen begonnen de vijan delijkheden en spoedig was een der strijders zoodanig gewond, dat hij achter de voorstc- linie moest worden gebracht en verbonden. Toen de slag in vollen gang was, verscheen de marechaussee, die aan het gevecht een eind maakte. De wapenen werden in beslag geno men en proces-verbaal opgemaakt. De gewon- de werd onder behandeling van een genees- heer gesteld. Heel laat in den avond, het was reeds nacht en de gemoederen waren nog niet tot rust gekomen. begon, naar de Telg. meldt, een nieuwe aanval. Een der belhamels had weder- om zijn oorlogskreet doen hooren. Een buur- man, die juist thuiskwam, meende als beza- digd man te moeten zeggen: „Schei er nou eens mee uit en ga slapen". Zijn woorden waren echter olie in het vuur, want de man werd aangevallen door man, vrouw, zoon en dochter en in minder dan geen tijd lag hij op den grond en werd deerlijk toegetakeld. Men bracht hem met een mes een steekwond in het hoofd en een in het rechterbeen. Toen er bloed was gevloeid, meende men, dat aan de eer was voldaan. De inmiddels ter plaatse verschenen politie kon het mes in beslag nemen en den gewonde voorloopig in zijn woning verbinden Later werd de man naar het stedelijk zieken huis overgebracht. Tegen de vqjschillende daders zal proces- verbaal worden opgemaakt. ENGELSCH ZEEMAN UIT HET RAAM GEVALLEN. Gisternacht is te Rotterdam de 63-jarige zeeman R. B. B. van het Engelsche tank stoomschip „Varand", dat aan het Benzine terrein ligt, uit het raam van de derde ver- dieping van het Zeemanshuis aan de Calandt- straat gevallen. Met een ernstige schedel- breuk bracht de G. G. D. den man naar het ziekenhuis, waar hij in levensgevaarlijken toe- stand werd opgenomen. Enkele uren later is hij dan ook aan de bekomen kwetsuren over- ledeu te WIERINGEA. •Bij de Algemeene Beton Compagnie s-Gravenhage, welke alhier de sluisbouw te De Haukes uitvoert, is een staking uitgebro- ken onder de betonwerkers De staking omvat een 40 man, meest Duitschers, waarvan er Maandagmorgen weer 10 aan het werk zijn gegaan. Verlangd wordt een 55-urige werk- week zonder beurtregeling. BROEK OP LANGENDIJK. De heer D. A. J. Zaal, alhier, is met in gang van 27 Aug. a s. benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Nutsschool te Eindhoven De Zonnestraal-collecte aan den Lan- gendijk en St. Pancras heeft totaal 240 40 opgebracht, tegen 285.42't vorig jaar. De heer J. Montfrans, spoorwegarb. al hier, is na gehouden examen bevorderd tot ploegbaas, en als zoodanig overgeplaatst naar de lijn Alkmaar—Egmond. KOEDIJK. Ingekomen personen: P. Ruis van Alkmaar. D. Winters en gezin van Oudorp. G. Idema en gezin van Odoorn. M. Boon van Schoorl. J. Do' van Haarlem. W. Stoop van Oudorp. - C. Stoop van Nd. Scharwoude. Vertrokken personen. J. J. van Vliet en gezin naar Oudorp. lb. Heinis naar St. Pancras. A. Raat naar St. Pancras. Jb. Groot naar 's-Gravenhage J. v. Twuyver naar Alkmaar. S. Visser naar Budapest. Jb. van Gulik naar Nijme gen. W. de Ruiter en gezin naar Den Hel der. S. P. Stenneberg naar Amsterdam. Vrouw „Lleve hemel, Hendrik, ik wou dat Je met dat belacheiyke gedoe uitschee Je aan te stellen als een kracht- S mensch uit een circus 1" (Passing Show) Land- en Tuinlioiiw. BLOEMBOLLENVEILING. Te Bovenkarspel heeft Zaterdag de bekende Bloembollenveilingsvereeniging „West- Friesland" haar vierde groote veiling van le/erbare bloembolien gehouden. De aan- voer bedroeg IV: millioen stuks. Er was weer zeer veel belangstelling, en de prijzen waren over het geheel hoog. Dc gewone en mindere soorten tulpenbollen waren nog iets duurder dan op de vorige veiling. voor den grootsten held, troon onzer vaderen. HEILOO. Ingekomen personen. Je Ruiter, R.K., van Beverwijk. W. Schermerhorn, geen. van Alkmaar. J. S. Jansen en echtg., N.H., van 's-Gravenhage. C. Bos, R.K., Oudorp. Wed. G. Met— Swaan, N.H., van Egmond-Binnen. A. M. Nelis, R.K., van Bergen (N.H.). F. L. Hellendoorn, N.H.. van Kampen. E. Hom ines—Wentink, N.H., van Heemskerk. A. G. Janken, R.K., van Alkmaar. M. G. Wokke, R.K., van Zoeterwoude. C. M Louter—Groenland, R.K., van Alkmaar. Wed. N. Groenland—Sijbekarspel, R.K., van Alkmaar. T. Ch. Kleine, E.L., van Duitsch- land. M. P. Berkhout—van Veen, R.K., van Zd.-Scharwoude. J. Scheid, R.K., van Warmenhuizen. G. Hommes, geen, van Wijk aan Zee en Duin. j. v. d. Klok, geen, van Dqn Helder. Jb. Berkhout, R.K., van Oudoip. W. Titnmer, R.K., van Bergen (Een geschiedenis uit het oude Spanje.) In de Spaansche stad Cordoba regeerden, tegen het einde van het jaar duizend Ara- bische khalifen, wier voorvaders eens uit Noord-Afrika waren gekomen en het land hadden veroverd. Een dezer khalifen Abd ar- Rahman stierf in het jaar 961 in den ouder- dom van 70 jaren. Hij gold voor een zeer gelukkig heerscher, maar in zijn nalaten schap vond men een kalender. waarin hij de gelukkige dagen zijns levens bijzonder had gemerkt: het waren maar veertien dagen op de 70 jaren geweest! Abd ar-Rahman bezat drie zonen. Toen hij zich ouder begon te voelen, riep hij zijn zo nen tot zich en sprak tot hen: „Er zijn menschen, die door het lot geluk kig, er zijn er die ongelukkig worden ge maakt. Wij, menschen, moeten het een zoo- wel als het ander gelaten aanvaarden en den Almachtige, van Wien alles komt loven. Evenwel is het voor het land goed, wanneer zijn heerscher tot degenen behoort, door het geluk begunstigd. Ik wil daarom de macht en de waardigheid van den khalif aan dengene van u drieen schenken, die het gelukkigste is. Ieder van u heeft een goed verstand, is wel opgevoed en aan de hooge school van Cor doba gevormd, ook dapper en in de wapenen bedreven. Gij zijt hierin gelijk; ik zou niet weten, wien ik de voorkeur moest geven. Maar wie de gelukkigste van u drieen is, dat zou ik niet weten. Dit nu moeten de ko- mende jaren uitwijzen. Trekt de wereld in, zoekt het geluk en zendt mij met twee jaren bericht; dan zal ik de beslissing nemen Kunt gij, met deze mijne wijze om den troon ter erfenis af te staan, u vereenigen en wilt gij mij beloven in twee jaren mijn beslissing aan te nemen en ook verder in broederlijke liefde, zooals tot nu toe, verder te leven?" De zonen beloofden dit en trokken de we reld in. De oudste verliet, gezeten op een prachtig strijdros, door vrienden en krijgers verge- zeld, Cordoba. Hij sloot zich bij een Arabisch leger aan, dat tegen de Christelijke Span- jaarden optrok en verwierf grooten roem. Hij behaalde in alle veldslagen de overwinning Toen de tijding kwam, dat ver, in het mor- genlandsche vaderland,, de khalif van Da mascus in oorlog met zijn naburen was ge raakt, trok de vorstenzoon per schip naar Syrie en voerde weldra de legers van den khalif ter overwinning. Uit dankbaarheid schonk de khalif hem zijn schoone dochter tot vrouw. De krijgsroem liet echter den overwinnaar niet met rust. Enkele dagen na de bruilofts plechtigheden trok hij tegen nieuwe vijanden op; roem en eer werden voor hem een harts- tocht en het scheelde maar weinig of hij was na twee jaren te laat naar huis teruggekeerd Zijn jonge vrouw voelde zich zeer door hem verlaten en liet hem gaarne alleen naar Spanje terugreizen. „Vader, zie, ik ben gelukkig!" riep hij uit, toen hij met de dappersten zijner krijgers Cordoba was binnengetrokken en den ouden khalif met tranen in de oogen begroette. „Vader, door den ganschen wereld geld ik Schenk mij den ik ben gelukkig". „Wacht af, mijn zoon", antwoordde de khalif Abd ar-Rahman, „totdat ook de ande re zonen mij berichten hebben verstrekt". Kort daarna kwam ook de tweede zoon te rug. Hij had alle hooge scholen van met morgenland, van Indie en Perzie, bezocht en zijn roem als geleerde was hem reeds voor- uitgesneld, voordat hijzelf nog in Cordoba was teruggekeerd. Hij kwam in een reiswa- gen weer en het volk begroette hem met schuwe bewondering. Hij was ook in de astro- logische wetenschappen en in de magie be dreven, en reizigers, die uit den Orient Cor doba waren binnengekomen, hadden oyer zijn vermaardheid als groot toovenaar wijd en zijd konde gedaan. „Vader zie, ik ben gelukkig", riep hij uit, toen hij den ouden khalif omhelsde. „De we- tenschap der wereld behoort mij. Ik doorzie de gansche minderwaardigheid der men schen en ben verre er boven uit gegroeid. Geef mij den troon onzer vaderen!" „Wacht mijn zoon", antwoordde de kha< lif, „totdat al-Hakan, uw jongste broeder, te-. rugkeert en mij nieuws verstrekt zal hebben". Maar, deze jongste zoon kwam niet. Men wachtte hem vele maanden. De oude khalif verkeerde in de grootste zorg. Hij onder- nam een groote reis naar de verstgelegea provincien van zijn land en daarbij gebeurde het, dat hij in een kleine stad van Andalusie zijn jongsten zoon aantrof, die in de eenvou- dige kleeding van handworker door de stra- ten ging. De khalif liet op den avond van dezen dag zijn zoon naar het slot brengen, dat voor de hofhouding was ingericht. „Waarom, mijn geliefden zoon", sprak dt khalif, „heb ge u voor mij verborgen? Heb! gij het geluk niet gevonden?" Al-Hakam glimlachte. „Integendeel, vader, gansch integendeel. Luister naar mij: Over het geluk heb ik ge- ruimen tijd nagedacht en kwam tot de mee- ning, dat het niet met uiterlijke dingen ver band kan houden, maar dat het slechts heel diep in ons hart moet wonen. Ik schonk daarom het ruime reisgeld, dat gij mij gege- ven hadt, den armen Hoe verheugde ik mij over hunne vreugde! Zoo gelukkig als op dat oogenblik, was ik nog nooit mijn heele leven lang geweest. Daarop ging ik de wijde we- reld in, arm, zonder uiterlijke kenteekenen van mijn vorstelijke afkomst. Ik zocht naar werk en ik vond uit, dat ik van alles geleerd had, maar alleen een ding niet. het werken In den beginne was het heel moeilijk, maar ik bedwong de moeilijk heid en in deze twee jaren heb ik zeer goed de zilversmeedkunst geleerd. Ik heb zelfs he- den reeds een eigen zaak en ben een geacht burger dezer stad. Vo6r enkele weken heb ik de dochter van mijn vroegeren patroon, de schoone Suleima, getrouwd Waarvoor heb ik uw troon noodig? Die zal mij niet gelukki- ger maken dan ik nu ben" De khalif zette een dreigend gezicht. „Hij is mijn gevangene", riep hij den wachters toe; „men voere hem mee naar Cordoba". Toen de khalif zijn hooldstad opnieuw be- reikt had, liet hij zijn beide zonen bij zich komen. De jongste werd door de wachters voor den troon gevoerd. Ik heb nu", sprak de khalii, ,,uwe mede- deelingen alle vemomen. Gij, al-Hakam, ver- tel uw broeders precies uwe vervaringen." „Waarom hebt gij hem in boeien naar hier doen voereti, vader?" vroeg de oudste, „laat hem toch, waar hij is". De khalif lachte. „Gelooft we, dat hij vrijwillig hierheen ge komen zou zijn om de last van een troon over te nemen? Daar was hij tc gelukkig voor. Veel gelukkiger dan gij! Want ziet, hij had bij zijn leven en bij zijn zoeken naar't geluk nooit den glans van den troon en den rijkdon en de pracht, niet de ijdelheid van het weten en niet den roem van de menschen op he! oog. Hij is vrijwillig arm geweest en heeft toch het geluk gevonden. Aan hem geef ik de erfenis der heerschappij, want alleen hij, die weet, hoe het arme volk lecft, zal voor het arme volk een goed vorst beteekenen". Maar ik wensch dit heelemaal niet", zei de jongste zoon. „God wil het echter", antwoordde de khalif prnstig. „Van nu af gaat het niet meer om Uw eigen geluk, doch om het geluk der vele menschen, die in de hand van den khalif op genade en ongenade zijn overgeleverd. Hen regeeren kunt gij alleen". Toen de wijze khalif Abd ar-Rahman in hetzelfde jaar stierf, besteeg al-Hakam den troon en regeerde als de beste aller khalifen van Cordoba lange jaren tot geluk en zegen van zijn volk. Het restaurant dat ojg t^ga jjur sluit.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7