ERIESCHE HEERENBAAl Credieten agenda. Railmfiscli Weerhericht. °ude T'' ;fl VOOR FIJNPROEVERS Stadsnieuws AMSTERDAMSCB E Bt EUR fiP Binnenland Telegrammen 0sl° Vri/dag 9 Augustus. Hotel Nassau-Bergen, Bergen aan Zee, expositie artikelen uit de werkplaatsen van het sanatorium „Maria-oord" te Gennep. 7.30 uur, Cinema Americain, De Matro- zenbruid, romantisch (hoofdrollen George O'Brien en Lois Moran) en De Cabaret-cow boy, sensatie (hoofdrol Buck Jones). Toe gang boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater, Meisjes Stu- denten amusant (hoofdrol Marion Davies) en De Woudlooper, sensationeel (hoofdrol Kolonel Tim Mac Coy). Toegang voor elken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop Theater, Zijn sterkste Wapen, sensationeel (hoofdrol Harry Piel). Toegang boven 18 jaar. DE WETHOUDERSCRISIS IN AMSTERDAM. Aftreden van het geheele college? Naar de Telegr. verneemt is, in verband diet het bedanken van den heer Ter Haar als wethouder en het feit, dat de chr. historische raadsfractie achter hem staat, zoodat het college van B. en W. thans niet meer over een meerderheid beschikt, het aftreden van het geheele college te verwachten, tenzij door de besprekingen tusschen de raadsfracties, welke eind dezer maand zullen aanvangen,, verandering in de politieke situatie wordt ge- bracht. (Qedeeltelijk gecorrigeerd.) Wijziging in de Kabinetsvorming. 's-GRAVENHAGE, 9 Aug. Zeer bin- nenkort zal officieel bekend gemaakt worden, de benoeming van de leden van het nieuwe Kabinet. In afwijking met de mededeeling van Woensdag wordt het Departement van Onderwijs niet bezet door Prof. Woltjer, maar door Mr. J. Terpstra, Secretaris van den Schoolraad voor Scholcn met den Bijbel te Den Haag. Naar wij vernem<n is de reden hiervan, dat Prof. Woltjer niet volaoende zekerheid heeft kunnen ver- krijgen voor de regeling zijner positie als hoogleeraar der Vrije Universiteit, hetgeen hij als voorwaarde had gesteld voor zijn beschikbaarstelling. HET NIEUWE KABINET. s-GRAV ENHAGE, 9 Aug. Wij ver- nemen dat morgen een extra Staatscourant zal uitkomen, bevattende een Koninklijk Besluit, verband houdende met bet nieuwe kabinet. De nieuwe ministers zul len morgen op het paleis te Soestdijk door de Koningin ter beeediging worden ont vangen. De Haagsche Conferentie. Het Fransche tegenover het Engelsche standpunt. 's-GRAVENHAGE, 9 Aug. Wij ver- flemen dat het Fransche standpunt inzake de financieele kwestie is dat het voorstel van Snowden voor Frankrijk en de mo gencheden die Frankrijk in deze steunen onaannemelijk is omdat het zou neer- komen op een geheel nieuw plan. Zijnerzijds heeft Frankrijk geen wijzi- gingen voor te stellen en wacht af of En geland als nog redelijke voorstellen zal doen. De Engelsche pers gesloten ach ter Snowden. LONDEN, 9 Aug. De berichten uit Den Haag in de Engelsche ochtendbladen geven algemeen toe, dat de tweede rede van Snowden gisteren de kans op een cri sis weer dichter bij heeft gebracht. Men hoopt echter, dat men voor Zaterdag nog tot overeenstemming zal weten te komen. De rede van den Kanselier van de Schat- kist wordt, evenals zijn eerste verklaring, zonder eenige uitzondering door de Engel sche pers goedgekeurd, hoewel de vormen, waarin deze goedkeuring tot uiting komt, nog al eens verschillen. In dit opzicht is het hoofdartikel van de „Times" bijzonder beiangwekkend, waar daarin geschreven wordt, omtrent den eigeniijken inhoud van de rede, dat de be- streden waarde betrekkelijk gering is doch dat het aankomt op het principe, en dat is belangrijk. Het is duidelijk, schrijft het blad, dat de Britsche Schatkist niet getrof fen wordt (door de Herstelregeling in ver houding tot de Engelsche schulden) zoo lang de Duitsche jaarbetalingen niet bene den de 900 millioen Mark komen, en dat de Duitsche betalingscapaciteit zoover zou dalen is zeer onwaarschijnlijk. Men moet echter rekening houden met het feit, dat bij het vaststellen der Duitsche betalings capaciteit iedereen in het donker tast en uat de optimistische voorspellingen, die gegrond zijn op de wijze, waarop het Da- wesplan tot nu heeft gewerkt, gerecht- vaardigd moeten worden voor de voorziene periode van zestig jaar verstreken is. De „DaiIy Telegraph", die steeds met leer grooten nadruk bezwaar heeft gemaakt tegen de bepalingen betreffende de waren leveranties, legt ook thans weer den groot- sten nadruk op deze kwestie. De „Daily News" herinneri er aan, dat de financieele kwesries niet de eenige zijn, die te Den Haag behandeld worden, doch dat ook Engeland de' ontruiming van het Riinland wenscht. Ook de „Mcrningpost" billijkt het optre- den van Snowden. Het blad schrijft, dat de voortdurende opofferingsgezindheid van Sir Austen Chamberlain ertoe geleid heeft. dat Frankrijk, Italie en Belgie steeds grootere concessies verwachten en dat ook thans nog min. van Buitenlandsche za- ken nereid is terwille van een overeenkomst tot nieuwe offers te adviseeren. Voorts ver- kondigt het blad de meening, dat de geal- lieerden eerst onderling tot overeenkomst hadden moeten trachten te komen en dan pas de Duitschers ter conferentie hadden moeten uitnoodigen. r,Fransch pessimisme PARIJS, 9 Aug. De Fransche ochtend bladen leveren lange commentaren op de wending, die gisterenavond te Den Haag is ingetreden door den nieuwen aanval van den Britschen Kanselier van de Schatkist Snowden op het plan-Young. In het alge meen is men pessimistisch gestemd ten op- zichte van het verdere verloop der Haag sche conferentie. De „Echo de Paris" verklaart, dat het zachtmoedige optreden van Briand geen succes heeft gehad. Snowden heeft alle schepen achter zich verbrand. Men ziet nauwelijks nog de mogelijkheid van een compromis. Nooit is het conflict tusschen Londen en Parijs grooter geweest dan thans. Het blad acht de Haagsche confe rentie een groot gevaar. Pu-"^e^ P«risien"' verwijt Snowden, dat hij door zijn felle redevoeringen de rus- tige en opgewekte atmospheer, waarin de debatten der financieele commissie behoo- ren plaats te vinden, in gevaar heeft ge bracht. Het meestal nogal optimistisch ge- stemde „Journal" verklaar1 eveneens, dat de toestand ernstig is. Men moet echter re- kenen op bemiddelingspogingen, die zeker met zullen uitblijven. De Figaro" acht het optreden van Snowden te wonderlijker, waar de Engel sche regeering voortdurend omtrent de werkzaamheden der deskundigen op de hoogte gehouden is. Ook over de publieke opinie in Engeland, die geheel aan den kant van Snowden staat, is het b'ad ver- wonderd. De Matin" spreekt zelfs reeds van het uitbreken van een crisis. Snowden heeft <*e- sproken als de meest extreme nationalist. Wanneer de Haagsche Conferentie geen resultaat zal hebben, zal men deze onver- wachte heldendaad kunnen toechrijven aan de Tweede Internationale. DOOR DEN TREIN GEDOOD. Ongeval op een onbewaakten overweg DEVENTER, 9 Aug. Op den onbewaak ten overweg te Heerde is hedenmorgen de 66-jange heer G. Bolleman, die per fiets uit Wapenvelde kwam. door den trein ire grepen en gedood. STAKING VAN AMSTERDAMSCHE METAALBEWERKERS. AMSTERDAM, 9 Aug. Bij de Neder- landsche Scheepbouw Maatschappij, da machinefabriek „Voorwaarts", de Simplex rijwielfabriek, de ijzergieterij Zimmer, Ver- schuur en Co's machinefabriek, de Wiener machinefabiek en Becht en Dijserinck zijn vandaag de metaalbewerkers in staking ge- gaan. De staking zal slechts twee dagen duren en zij is bedoeld als protest tegen de houding van den Metaalbond inzake de va- canties. Naar men weet is den metaalwerkers vier dagen vacantie toegezegd, terwijl zii een voile week eischen. Van werkgeverszijde wordt ons medege- deeld, dat de afdeeling Amsterdam van den Metaalbond is gebleken, dat de door de samenwerkende moderne en communis- t1:*™ organisaties in de metaalindustrie i j van de bedr'Jven in de afd. Am sterdam op heden en morgen geprocla- nieerde proteststaking nog geen kwart van het totaal aantal arbeiders in de Amster- damsche bedrijven werkzaam, bedraagt [evens, dat deze, naar het oordeel der afd Amsterdam van den Metaaldbond, in be- hoorlijke maatregel geenszins op de alge- meene sympathie mag bogen van de leden der organisaties, die deze staking organ! seerden. 6 auw per»half pep half pep half schil over de arbeidsvoorwaarden wel in onderling overleg met vermijding van strijd overeenstemming mogelijk ware ge weest en omdat in een bespreking tusschen partijen en mindere terughoudendheid be- hoeft te bestaan en de kans op een vlot- ter verloop dus grooter is, dan bij bemid delingspogingen onder het tasten en aan- voelen der mogelijkheden. H ZILLE. f Aug. Na een langdurig lijden is hedenmorgen op 71-jarigen leef tijd overleden de bekende Duitsche schilder caritaturist en volksteekenaar Heinrich Zille. Wij, veHeenen voop Handei, Land- bouw en Nijvepheid ALKMAAR. Telefoon no. 120. BRAND IN DEVENTER. DEVENTER, 9 Aug. Gisteravond om streeks half 11 ontstond brand in de boven woning van H. Huisman in de buurt van Epe gem. Gorssel, welk huis mede werd be woond, door het gezin van Wach. Toen men den brand ontdekte konden hij en zijn vr°"w, die op de bovenverdieping brand ontdekten, reeds niet meer van de trap ge bruik maken. Wach liet toen zijn vrouw aan een laken uit het raam zakken. Zij sprong op den grond en beiden bleven on- gedeerd. De woning brandde geheel uit, daar de brandweer, wegens gebrek aan wa ter niet kon uitrichten. Huis en inboedel waren verzekerd. De brand is waarschijn- lijk ontstaan door een vonk uit een nacht- lichtje. DE STAKING IN DE ZAANSCHE HOUTINDUSTRIE ZAANDAM, 9 Augustus. De samen werkende organisaties in het houtbedrijf hebben een schrijven aan den bond van werkgevers in het houtbedrijf te Zaandam gezonden, waarin o.a. gememoreerd wordt, dat de verschillende pogingen tot bemid- deling hebben gefaald. Verzocht wordt om een underhoud ten einde door directe onderhandelingen tusschen partijen het geschil tot oplossing te brengen. Ge- wezen wordt op het feit, dat indien partijen er thans niet in slagen tot een bevredi- gend vergelijk te komen de strijd nog on- afzienbaren tijd zal voortduren en de scha- de aan het Zaansche houtbedrijf dan toe- gebracht zoo groot zal worden, dat deze zich in de toekomst, aan beide partijen ernstig moet wreken. De samenwerkende organisaties verzoe- ken te gereder om rechtstreeksche onder handelingen omdat zij nog altijd de mee ning zijn toegedaan, dat omtrent het ver- DE DRUKTE OP DE KAASMARKT. ten bijzonder groot aantal vreemdelingen. Dat onze kaasmarkt een prachtige reclame is, werd hedenmorgen weer bewezen. Zooveel vreemdelingen als er heden naar zelderf31" Waren Ketr°kken, zagen wij hier nog wnren meer vreemdelingen dan kazen d':gd nades waren blijkbaar vertegenwoor- Er waren oude heeren met grijze bakke- baarden, die naar de kaas keken of ze er nog nooit eerder een gezien hadden, er waren da mes die met stijf gesteven rokken als fregat- ten met voile zeilen tusschen de stapels koer- sten er waren mannen met golf- en tennis- broeken en er waren ook jonge meisjes, die met begrepen, dat zij zelf veel interessanter waren dan alle kazen die er op de markt la- gen. Hoeveel maal de Waagtoren ditmaal weer op degevoeUge plaat gebracht is, zal wellieht later blijken als buitenlandsche bladen en tijdschriften enthousiaste artikelen over onze kaasmarkt zullen publiceeren. De ruitertjes blijven altijd een groote at- tractie. Alleen om die ruitertjes te zien, ko men touristen uit Middelburg en Maas'tricht naar de Alkmaarsche kaasmarkt. Zij hebben er opgetogen verhalen over gehoord en in hun verbeelding zien zij een uitgebreid steek- spel, waarbij de ridders links en rechts door lansen doorstoken van hun paarden vallen en door hun schildknapen naar het binnenste van den Waagtoren gesleept worden. Als het vijf minuten voor elf is, rekken zij hun halsen al uit en gaan op hun teenen staan om dichter bij de ruitertjes te komen en niets van het schouwspel te verliezen. En als de klok dan elf slaat zien zij twee draaiende schijven waarop een paar houten ruitertjes langs elkaar heen schuiven. Dat is wel een beetje ontgoochelend, maar de klaroenblazer zorgt voor een buitengewone attractie. Hij heft zijn lange trompet op, brengt het mondstuk daarvan in de richting van zijn linker- oor en laat zijn bevende hand weer langs zijn houten lichaam vallen. Vol gens de Gids van Alkmaar en di verse Badeker-uitgaven, komt er ook nog geluid uit die trompet of tenmin- ste uit een blaastoestelletje in den toren maar er is nog nooit een vreemde- ung geweest, die daarvan in de Vrijdag- morgendrukte een toon gehoord heeft. Het doet er niet toe, want de levende torenmusicus haast zich 't werk van zijn houten collega te verbteren. Hij strooit een lange reeks vlugge klankjes over het Marktplein uit en onwillekeu- rig komen alien, die rond het machtige Waaggebouw naar Alkmaarsche attrac- ties zoeken onder den indruk van het vroolijke, kleurige beeld van onze Vrij- dagsche kaasmarkt. Slechts het marktpersoneel, waarvan de kaasdragsr- in hun witte pakken en met hun kleurige hoeden een ievende reclame zijn, is over een al te druk vreemdelingenbezoek slecht te spreken. Al te groote belangstelling kan wel eens hinderlijk zijn en wanneer a'derlei vacantiegangers zich tusschen de sia- Pels ophouden en de kaasdragers soms geen ruimte hebben om onder het loo- ppen op de traditioneele wijze met hun armen te zwaaien, wordt er wel eens gemopperd. Veel vreemdelingen zijn een belang voor Alkmaar, maar de kaasmarkt zelf is ook nog van beteekenis en het is raadzaam den Noord-Hollandschen kaasboer niet te veel de dupe van onze stadsreclame te laten worden. Voor de neringdoenden is het bezoek zeker van groote beteekenis. Cafd s en hotels zijn des Vrijdags overvuld met gasten en menige winke- lier ziet zijn ..souvenirs van Alkmaar" als sneeuw voor de zon uit zijn etaiage- kasten verdwijneji- OPENING. Hedenmiddag heeft de opening plaats ge had van een nieuw schoenenmagazijn en wel het filiaal van L. Paanakker. Dit is geves- tigd aan de Ridderstraat hoek Laat, welk pand geheel verbouwd en tot een voornamen winkelzaak ingericht is. Het exterieur reeds geeft den indruk van een moderne inrichting, waaraan alle zorg is besteed en waarin men met veel genoegen zal koopen. Een bewijs, dat de winkels van Paanakker gewaardeerd worden, mag gelegen zijn in bet feit, dat dit het tweede filiaal is dat deze week door de firma geopend wordt, terwijl het in de rij van alle andere filialen de twaalfde zaak is die de heer Paanakker in Nederland heeft. Ook het interieur draagt een modern en voornaam cachet. De entree is fraai en aan weerszijden van den ingang treft men een paar keurig ingerichte vitrines aan. De eta- lages zijn trouwens alle smaakvol ingericht, waarvoor werd gezorgd door een oud-Alk- maarder, den heer S. Scholten. Eenige mooie, donkere banken met stoelen en keurige loopers, bieden plaats voor de koo- pers en vormen een fraaie stoffeering van den winkel, terwijl verder is zorggedragen voor een uitstekende verlichting. Een aanbeveling is allicht, dat het perso- neel bestaat uit Alkmaarders en Amsterdam- naar waarnemingen, verricht in den morger van Vrijdag 9 Augstus 1929. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.3 te La Co- runa. Laagste barometerstand 749.1 te Ian- maijen. J Verwachting, geldig tot den avond van 10 Augustus: zwakke tot matigen, zuidelijke tot weste- ijken wmd zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke opklaringen, wellieht enkele regen- buitjes, weinig verandering in temperatuur. mers die ter zake vakkundig zijn, terwijl het filiaal onder leiding staat van eten van de heeren Paanakker zelf. De architect, de heer Kloos en de aanne- mers Gbrs. Mooij hebben hier ten uitstekend winkelpand gebouwd, dat als een zeer moder ne zaak een vooruitgang kan worden ge- noemd van dit steeds drukker wordende punt van de stad. Ook de beschildering van den heer Koster en de aanleg der electriteit door den heer Meijman droegen bij tot de uitste kende inrichting van dezen winkel. WEER BIJ ZIJN REGIMENT GEPLAATST De kapitein C. Hoogers, van het 21e Regi- ment Infanterie, sedert 18 Maart 1922 gede- tacheerd bij het Landstormverband Alkmaar, wordt op 1 October a s. weder bij het 21 e Regiment in garnizoen te Amersfoort ge- plaatst. s LICHT OP! Hedenavond voor iijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 9.08 uur licht op. POLITIE-NIEUWS. Gistermiddag, te omstreeks 3 uur, geraakte door het achteruitrijden, een paard en wa- gen, bestuurd door A Heyning, wonende te Limmen, in't water van de Oudegracht. Op den wagen bevonden zich ook twee kinderen, de broertjes B. en T. van der V., eveneens wonende te Limmen, respectievelijk 9 en 11 jaar oud, die mede in het water terecht kwamen. De juist aldaar passeerende heer B. Mas- see, bedacht zich echter geen oogenblik, be- gaf zich terstond te water en smaakte het ge noegen beide kinderen zonder eenig letsel op het droge te brengen. Zij zijn naar het Stadsziekenhuis overge- bracht, aldaar van droge kleeren voorzien en later weder met hun inmiddels gewaar- schuwde ouders naar Limmen vertrokken. Het paard is met behulp van meerdere van 9 Augustus 1929 Opg-ave van ]Voor<l-Holland§ch Landboiiwcredlet (Qntvangen per draadlooze telefoon). «ei tabakken. - n H V orige Koers plm. 1.30 pl.m. 1.45 9Vs pl.m. 2.15 421V, 374-7. 374-7. s Koers van heden te 1000 STAATSLEEN1NGEN. 5 1919 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij Cert v H Resc. i KoL Bank Ned. Ind. Handelsbank FraDscbe Banken (3) INDUSTR. OND. BINNENL. v. Berkels Patent Calv6 Delft Cert Centrale Suiker Holl. Kunstzijde Margarine Unie Maekubee Nederl. Kunstzijde Philips Gloeilampen Gen3, Bezit INDUSTR. AAND, BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleb, Steel Steel comm Zweedscbe Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V A n\' Java Cultuur Cult. Vorstenl Dito actions roerworedjo MIJNBOUW. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr Kon. Petr, Perlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber oerbadjaai Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem. Eig, Scheepvaart Unie Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan Oostkust Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Milwaukee Southern Rails Union Pacific abash 'Exdividend. fExclaim. i ■vU t 101'/i« 173J./9 174V, 231 1667, 5513/4 3121/. 259 67 164 5501/. 131)1/2 355 9191/2 1183/. 2477. 1753/16 2157, 3647s 644 400 1551/, 139.50 78 2503/g 155 37P/, 3861<8 1957, '.65 176 345 2027, 9,3/i 60 V. 56'/, 2051 91 987, 139 V. 3961/. 433 427 250 536 9017,-3 214 831-. 264 741/. PROLONGA1IE vorige koers 3pCt. iisden 3s/4 pCL W1SSELKOERSEN AMSTERDAM. 641 250 384 203 174 304i/. 248-52 5341/2 1277,-3 3417,-3 902-5 238-40 364 pl.m. 2.- 174J-1/, 3067,-8 2471/,-8 535 1267, 341-3 901-5 247V, 3831-4I 264-1 301 246 534 1257,-f 3337,-5 9007,-1 248-9 140 HO 396V, 3967, 436 435-7 421 2647, 3647 74*5 644-5 247^-9^ 383J.4J 264S/, 175 3977, 4/5 Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. Kopenbagen Stockholm NIET OFFICIEEL, New-York Italii 100 Vorige koers 12.1 nu 59.487, 9.77V, 34.717, 48 037, 35,20 66.521/, 66.927, 66.55 2.49»/4 13.05 Koers op heden 3 utir 12.10»/, 59.43/* v. 7 34.717, 48.03 35 .0 60 50 45 .yu 66.527, 2-4911/ 13.06

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2