llkiiirstlE CiirnL De hrooDjnweelen. Radio-hoekje FEUILLETON. Rechtszaken Vr'udag Augustus. No. 186 1929- Honderd een en dertigste Jaargang. Zaterdag 10 Augustus. Huizen, 1875 M. 10.—10.15 Morgenwij- ding 12.15—2.— Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 2.—2.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.30—3.30 Aansluiting vaifhet Tuschinski-Theater te Amsterdam. 3.30— 4.30 Kurhaus te Scheveningen. The dansant, door „The Ramblers". 5.-6.— Concert door het A. V. R- O.-Kwintet. 6.017.45 Concert door het Haagsch Harmonie-Orkest. 8.V. A. R. A. Concert. Orkest, vocale soliste en declamatie. 10.V. A. R. A. Pers- berichten. 10.45 V.A.R.A. Liedjes uit het le- ven. 11-15 V. A. R. A. Gramofoonmuziek. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 11.3012.Gods- dienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert. K. P O.-Trio. 1.152.Gramofoonmuziek. 2.3.15 Kinderuurtje. 5.6.45 Gramofoon muziek. 6.45—7.— Journalistiek weekover- zicht. 7.7.30 Gramofoonmuziek. 7.30 8.Lezing over: De techniek van de Rol- prent. 8.—10.45 Concert. Klein orkest en vocale solisten. 9.45 Nieuwsberichten. 10.45 —12.— Rotterdamsche straatmuzikanten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgen wij ding. 1.202.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. E. Furmedge, alt. H. Wendon, tenor. Chelsea Octet. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Sonaten. W. Small, viool. M. Cole, piano. 7.20 Lezing. 7 35 Sportpraatje. 7.50 „The World we lis ten in". Revue, m. m. v. Dansorkest. 8.20 Promenade Concert. Symphonie-orkest. R. •Morton, sopraan. A. Fear, bariton. A. Brosa, viooil. 10.Nieuwsberichten. 10.20 Lezing. 10.35—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 Gra mofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 6.55 Gra mofoonmuziek. 8.35 Musichall muziek. 9.35 Dansmuziek. Lartgenberg, 473 M. 7.207.50 Gramo foonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.55 6.50 Orkestconcert. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 1.20 dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.105.20 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6.20—7.20 Lezingen. 7.20 Uit Weenen: „Don Juan". Opera van Mozart. 10.5012.50 Dansmuziek. Brussel, 508 Af. 5.20 Trioconcert. Zang. 6 50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert door kwartet. 9.20 Orkestconcert. Hamburg, 372 M. 4.35 Liederen m. m. v. orkest. 5.20 Kamermuziek. Viool, viola en cello. 6.35 Concert. 7.20 Mendelssohn-con cert. Viool en zang. 8.20 Muzikale wereld- reis. Orkest en soliste. 9.501.20 Orkestcon cert. In de pauze: Uitzending van Fakkelop- tocht. DE A. V. R. O. EN HET CONCERT- GEBOUW. Naar de „Radiobode" bericht, heeft de A. V. R. O. ook weer voor het seizoen 1929 1930 een overeenkomst getroffen met de di- rectie van het Concertgbouw te Amsterdam, waardoor zij het recht verkregen heeft, alle concerten dezer instelling draadloos uit te zenden. Provinciaa! nieuws WARMENHUIZEN. Vervolg Raadsverslag. Mededeelingen. Bij K. B. van 1 Mei 1929 No. 61 is het be- roep, ingesteld door het Gemeentebestuur van Schoorl tegen de uitspraak van Ged. Staten tot vernietiging van den aanslag als woonfo- rens over 1927/'28 opgelegd aan P. J. Laur- man (wijlen), ongegrond verklaard, op grond dat de aangeslagene geen nachtverblijf heeft gehouden in de gemeente Schoorl en evenmin gedurende meer dan 90 dagen een gemeubi leerde woning voor zich- of zijn gezin be schikbaar heeft gehouden. Punt 2 der agenda. Aangeboden werd de gemeente-rekening over 1928, sluitende in ontvangst op 118331,1334, in uitgaaf op f 116351 12, saldo f 2.180.0134 op den gewonen dienst in ontvangst op 49.631.93, in uitgaaf op 48.906.96, saldo 125.02 op den kapitaal- dienst. Tevens werd aangeboden de rekening van het Algem. Burgerlijk Armbestuur in ont- (The crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux. door Mej. E. H. 62) „Ik denk niet zoo heel veel van hen, als r het mij vraagt, Mr. Maxton! Allen van de zelfde soort, als hun gastheer," luidde het antwoord. „Neen, het zijn niet dezelfde gas- ten. Er is weer een nieuwe bij ik ken hem wel van aanzien in plaats van een van de oude. En er zijn er twee bij, die hier bij de vo rige gelegenheid ook niet waren." Pennington nam den butler niet genoeg- zaam in zijn vertrouwen, om hem te vertellen, dat Hij iets wist van deze beide mannendat tij de schatters van de juweelen waren, des- kundigen op hun gebied, achtenswaardige menschen in hun kring, maar die niet dikwijls gastvrijheid genomen in een huis, op zulk een voornamen stand, als Park Lane. Mr. Maxton ledigde zijn glas in een teug en noodde ziin vriend, hetzelfde te doen, wat slechts de inleiding was tot een verni'euwd zich bedienen van den kostelijken wijn, die in den bediendenhall gedronken werd, dank zij de groote gulheid van den eelmoedigen Per- cival. „Er zal her omiddellijk een vacature zijn", merkte de vriendelijke butler op, toen zij elkaar, ten afscheid, de hand schudden. „Een van de onzen gaat, een onhandige kameraad, 4U ziin werk niet besLvastaaL Eercival kan vangst op 10.451.11, in uitgaaf op 12.252.95, nadeelig saldo f 1801.84, als- mede de rekening van het gasbedrijf met een bate van '76.788 9034, lasten van f 67.746.9234, saldo f 9041.98 en de reke ning van het tuinbouwbedrijf ipet een bate en lasten van 3861.47. Voorgesteld werd de bescheiden door den Raad te onderzoeken Werd goedgevonden. Punt 3 der agenda. Voorgesteld werd dat B. en W. werden gemachtigd nadere plannen op te maken tot het bestraten van een gedeelte der Oostwal tot en met het perceel van J. Ruiter en een gedeelte der Oudewal tot en met de bocht bij B. van Duin. De kosten worden globaal geraamd op 14.000. De voorzitter deelde nog mede, dat reeds is besloten om een gedeelte straat bij mej. de wed. Gutker te vemieuwen. De kosten werden geraamd op 1260. Het is de bedoeling de straat te maken op 5 M. breedte. De begrooting is voor de Oostwal 3740, voor de Oudewal f 9600. De voorzitter deelde mede, hiervoor een geldleening aan te gaan van 14000 voor 20 jaar. B. en W. hebben inlichtingen gekregen dat een tijd van 30 jaar door Ged. Staten niet alieen niet zal worden goedgekeurd, maar zoo lang is ook niet de levensduur van de straat. Ook hebben B. en W. van een advies- bureau gratis voorlichting, n.l. de Bond van Vlamsteenfabrikanten, doch de gemeente blijft volkomen vrij. Men kan evengoed pu- bliek aanbesteden. Er zijn 350.000 steenen noodig. De heer Slot acht het enorm veel geld, maar wilde het toeh nog wat uitgebreid zien, vooral aan de Oudewal tot aan W. Koorn. Dit is reeds al tamelijk bebouwd en hij meen- de, dat deze bewoners evenveel recht hebben als de andere. De heer Molenaar is het volkomen met de vorige spr. eens, en zegt, dat als men den weg niet zou bestraten deze toch verbeterd zou moeten worden, wat ook veel geld zou kosten, daar het van B. van Duin een van de slechte hoeken is, tot aan de tweede bocht. Dit stuk is ook in een heel slechten toe- stand en spr. wil gaarne het voorstel van den heer Slot steunen. De voorzitter vindt persoonlijk hoe meer bestraten hoe beter maar wees op het voorstel van B. en W. Ook de heer Swan zeide, niet verder te mo- gen gaan volgens voorstel van B. en W. Hij kan heel goed met het voorstel va$ den heer Slot meegaan. Volgens mededeeling van den voorz. zou er dan 130 Meter bijkoraen. Het crediet zal nu ongeveer 3000 hooger zijn en gebracht worden op 18.000. De heer Molenaar informeert of de vlam- steenen zooveel beter zijn en of dit in cijfers is aan te toonen. De voorzitter: dit is niet mogelijk, maar algemeen wordt deze soort beter genoemd, ofschoon duurder. De heer Swaan wijst op den langeren le vensduur van een straat van vlamsteenen te- genover gewone steenen. Met algemeene stemmen wordt goedgevon den een crediet van 18.000. Ook wordt goedgevonden aan Ged. Staten ontheffing te vragen van het geven van on- derwijs in de lichamelijke oefening. De heer Slot is ook voor ontheffing, om- dat hij dit onderwijs niet zoo noodig acht. Ook de heer Molenaar was van dezelfde mea ning, in verband met de kosten als dit onder wijs verplichten zou worden gesteld. De heer van der Meijden is eveneens voor het vragen uitstel. De heer Swan wees op het vastrecht door de P.E.N, ingevoerd. Spr. klaagt over de wij- ze waarop dit werd toegepast, welke aanlei- ding gaf tot vele onbillijkheden en onregel- matigheden. Het is wel een provinciaal bedrijf maar spr. wil tOch dit even naar voren brengen. De voorzitter acht het beste, dat eerst ver- schillende gegevens worden verzameld. Ook de heer Slot acht het goed eens te in- formeeren of alles wel zoo is, als de men schen het voorstellen. De voorziter zeide, dit eens te zullen na- gaan. De heer Molenaar zegt, dat het gas tegen- wcordig slecht is, en is van meening, dat de P E N. alles doet om de electriciteit er in te krijgen bij de menschen. Dat het al een slechte reclame voor het gas, als^it zoo slecht is. De voorzitter zegt, dat er gisteravond een ge- combineerde vergadering van B. en W. en gascommissie is geweest. De directeur deelde mede, dat de oorzaak is geweest een defect van de regulateur. De druk moest nu met de hand geregeld worden, wat alieen afdoende zou zijn als er steeds een man bij stond. In- tusschen is dit hersteld, doch deze toestanden hem niet goed zetten en heeft al lang ge- tracht, van hem af te komen. Ik heb mij nu afgevraagd, of je dien post ook graag zoudt willen hebben, ik durf er voor instaan, dat het een vaste aanstelling kan worden. En on- danks enkele dingen, die nu minder aange naam zijn, maar waar best overheen te komen is je weet, wat ik bedoel is het geen on- voordeelig baantje. De patricische families worden ten onder gebracht door de hooge prijzen en de drukkende belastingen. Nu is het de eeuw van deze nieuwbakken menschen en als wij het op de beenen willen houden, dan moeten we ons daarin wel schikken! Per- cival is altijd verbazend nauwlettend op refe- rentien; maar in dit geval zou het "natuurlijk geen moeilijkheden geven." Het idee van dien man, die zifn millioenen nu zeker niet op de eervolste wijze verkregen had en die toch „zoo nauwlettend was op referentien", werkte op Penningtons zin voor humor. Als het deg ewoonte was, dat de be- dienden ook refenrentien verlangden van hun werkgevers, dan zou deze rijke Oweeer waar- schijnlijk nogal moeite hebben om te vol- doen! Maar zelfs geen glimlach vertoonde zich op George's gelaat. Hij schonk het voorstel van Mr. Maxton al de aandacht, die dit verdien- de: „Verbazend vriendelijk van u, om aan mij te denken," zei hij. „Was u er een paar weken eerder mee gekomen, dan had ik het met beide handen aangegrepen. Maar, om u de waar- heid te zeggen, het ziet er nu wel een beetje beter voor mij uit. Ik ben op het punt, zelve kunnen aan elke fabriek ontstaan. De heer Molenaar is intusschen met dit anhyoord tevreden en vond het goed, dat de reden in het openbaar wordt meegedeeld De menschen klaagden dan, dat zij slecht gas krijgen voor veel geld, terwijl de oorzaak c#ibekend is. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Aan den dienstplichtige D. Sevenhuijsen van de lichting 1927 is voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens per- soonlijke onmisbaarheid en aan den dienst plichtige J. M. Commandeur wegens kost- winnerschap. Tot gewoon dienstplichtige zijn be- stemt J. M. Commandeur, A. F. Gomes, S. Goudsbloem, J. Helder, P. J. Pronk, D. P. Sevenhuijsen, S. Suiker, Th. Berkhout, Th. Beukers en P. Bleeker en tot buitengewoon dienstplichtige S Bakker, W. Bakker, J. Bar- singerhorn, A. Dekker, B. de Groot, J. Kos- sen, G. van der Molen, C. Ooijevaar, C. P. Reinders, H. Spaansen en P. C. Stet. Bij beschikking van den Minister van De- fensie, is aan den dienstplichtige J. M. Com mandeur, uit de gemeente Warmenhuizen, voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend. CASTRIGUM. Veiling. Aan de veiling Ons Belang waren aange- voerd 94 zak doperwten van 10 tot 1634 ct. per kg.; bliserwten 27 zak van 14 tot 17 ct.; raspers 15 zak van 14 tot 29 ct.; tuinboonen 50 zak van 6 tot 1334 ct.; dubbele spercie- boonen 400 zak van 1234 tot 15 ct.; en en kele spercieboonen 35 zak van 22 tot 24 ct. per kg. Zwarte bessen werden 200 manden aangevoerd, waarvan de prijs beduidend la ger was dan de vorige veiling en bedroeg 20 ct. per kg. Kampeeren op het Provinciaal Landgoed. Wij stelde dezer dagen eens een onderzoek naar het aantal kampeerenden op het kam- peerterrein op het provinciaal landgoed en vernamen daaromtrent het volgende. Begin Augstus 1928 bedroeg het aantal betalende personen dat aldaar kampeerde 600 thans op gelijk tijdstip 783. Het aantal tenten dat daarvoor opgeslagen is ongeveer 90, terwijl tot heden 209 vergunningen dit jaar al zijn afgegeven. Wij hebben voor het aantal personen als boven aangegeven alieen opgenomen de betalenden dat wil zeggen bo ven 14 jaar oud. Het aantal werkelijk ver- blijfhoudende is echter veel grooter en be- draagt zeker 700 tot 800 meer. Het is te be- grijpen dat het in het kamp levendig en gezel- lig is. Ook voor de neringdoenden, is deze tijd goed ja zelfs zeer goed te noemen, want al deze menschen moeten elke dag voorzien worden van het noodige. Het lijkt zoo lang- zamerhand op een dorpje afzonderlijk. Hoe veel vreemdelingen thans in ons dorp verblij- ven is moeilijk op te geven. Het aantal pen- siongasten en kampeerenden aan zee is alieen te schatten. Zeker is dat nog door een 100- tal ingezetenen pensiongasten worden geher- bergd, terwijl ook aan het strand een groot aantal tenten is opgeslagen. Wij mogen het getal vreemdelingen zeker bij de 3000 taxee ren. AKERPLOOT. Raadsvergadering. Donderdag 8 Aug. 1929 v.m. 10 uur verga- derde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Ingekomen stukken: adres van de commissie van actie tegen de salarisregeling van burgemeester, secretaris en ontvanger om bij de te behandelen begroo ting over 1930 met den inhoud rekening te houden. Daar de begrooting dezer gemeente 31 Juli reeds behandeld is en dit schrijven - Aug. j.l. is ontvangen, werden dit adres en de andere stukken voor kennisgeving aange- nomen. Ingekomen het rapport van de commissie van onderzoek van de Gemeenterekening, rekening G.E.B. en Burgerl. armbestuur over 1928, waarbij geen aanmerking is gemaakt. Behandeling Gemeenterekening 1928. Slui tende in ontvangst op 58011.80, in uitgaaf 52307, 16, batig saldo f 5704,64 wat be- treft de gewone dienst, kapitaaldienst in ont vangst en uitgaaf op 21613. rekening Gem. Electr. bedrijf 1928 in ont vangst en uitgaaf op 19435.68, kapitaal dienst ontvangst en uitgaaf 4862.93. rekening Burgerl. Armbestuur 1928: ont- vangsten 8494.79, uitgaven 6*760,82, batig saldo 1733.97. Deze rekeningen wer den met algemeene stemmen alzoo vastge- steld. Vaststelling suppl. begrooting wegens reparatie dokterswoning tot een bedrag van 600. Alzoo besloten. jaren lang niets van mij aangetrokken heeft, is nu ineens weer goed geworden en wil mij het geld voorschieten." De hertogelijk-uitziende butler keek hem aan, met goedkeurenden glimlach: „Ik ben blij, dit te hooren, beste vriend. Er gaat niets boven je eigen heer en meester te zijn. Ik heb ook zoo'n soort idee, maar ik heb nog een beetje meer kapitaal noodig, dan ik op het oogenblik bezit. Dus zal ik het zoo nog een tijdje langer voortzetten, tt ik het noodige bespaard heb." Geheel in zijn overjas gedoken, die zijn dienstkleeding dan ook inderdaad verborg, ging Pennington terug naar het hotel, waar hij die nnacht logeerde. Toen hij op zijn slaapkamer was, sloot hij de deur af, verwis- selde zijn kleeren voor een gewoon pak, dat hij in zijn valies borg en ging naar beneden, waar zijn vrouw hem wachtte. Hij had haar meegebracht, daar zij1 boodschappen wilde doen in de stad. Dit zou zij dan den volgen- den morgen waarnemen, terwijl hij een be- zoek bracht aan zijn superieuren. Op den mid- dag zouden ze naar Elswick terugkeeren in de auto, waarmee ze naar Londen waren ge- gaan. Zij begroette haar echtgenoot met haar vriendelijken glimlach en vroeg, hoe het hem vergaan was in Park Lane. Hij vertelde haar, dat hij enkele zeer belangrijke inlichtingen had opgedaan en deed haar lachen bij zijn verhaal van Let aanbod, dat zijn vriend, de butler, hem had gedaan. Dien volgenden morgen brrcht jij twee be- zoeken: een aan den secretaris van Binnen- landsche Zaken en een aan het Ministerie van De voorzitter deelde mede, dat B. en W. zijn overgegaan tot het plaatsen van een ge- bouwtje voor de berging van materialen van let G. E. B. op het erf van den administrateur Wanneer de administrateur om de een of an dere redenen zijn betrekking niet waarneemt, moet toch met de gemeente een overeenkomst worden aangegaan en B. en W. stelden voor 1 schatter door de gemeente, 1 door den admi nistrateur en 1 gezamenlijk aan te wijzen. zoodat het gebouwtje kan worden overgeno^ men. De heer Schermerhorn: Is't niet beter om op gemeenteterrein zoo iets te stichten. Door verschillende omstandigheden kan het van korten duur zijn. De voorzitter: 't Is reeds gezet en gemeen teterrein is daar in de buurt niet, terwijl nu de administrateur controle heeft wat er in- en uitgaat hetgeen voor het bedrijf gewenscht is Betrekkelijk hebben B. en W. zoo ver niet ge- dacht. De overeenkomst zal worden aange gaan. De demonstratie van de nieuwe brand- spuit zal plaats hebben op Donderdag 15 Aug. a.s. het uur nader te bepalen. Besloten werd om een spuit met houten wielen aan te schaffen en deze over verren afstand te ver- voeren met een vrachtauto en richters om op de auto te rijden aan te schaffen. Rondvraag. De heer Groot: Zou de hoek daar bij West Graftdijk in de Schermer electrische verlicht kunnen worden. Een bewoner aldaar E. Spaan sprak er over, dat hij van de gemeente Graft wel electrisch licht kan betrekken, hetgeen hooge kosten meebrengt. Als nu aldaar, er zijn 10 woningen, de bewoners in de aanleg- kosten bijdroegen, dan zijn de menschen al daar geholpen. De voorzitter: De administrateur zou ter plaatse de kosten op kunnen nemen, nagaan of belanghebbenden in de kosten willen bij - dragen en aan B. en W. advies uitbrengen Alzoo besloten. Hierna sluiting. TEXEL. Woensdagmiddag is hier een oefening ge houden met te de Koog gestationneerde red dingsboot. De zee was zeer ruw, doch de be- manning volbracht den tocht op kranige wij ze. De vele badgasten, die thans te de Koog vertoeven, waren vol spanning getuige van dezen tocht. Vooral was voor hen dit schouwspel interessant, nu't weer eens niet kalm was, zooals gewoonlijk bij oefentoch- ten. Ze waren dan ook zoo voldaan over den tocht, dat men onder elkaar een inzameling hield, die in minder dan geen tijd ruim 24 opbracht. Dit bedrag werd als blijk van waardeering de bemanning der reddingsboot aangeboden. WOLHANDEL OP TEXEL. Vreesde men eerst, dat de wolprijs dit jaar zeer laag zou blijven, daar in den stand geen verandering kwam, de vorige week is de prijs plotseling gestegen van 1 tot 1.60 per Kg. De prijs van 1.60 heeft men echter niet kunnen handhaven, doch thans wordt de wol verkocht voor 1.50. ERNSTIG ONGEVAL OP TEXEL. Dame uit Delft met vele kwelsu ren naar Den Helder vervoerd. Men meldt uit Texel aan de Telegr. Bij aankomst van de stoomboot „Teso" al- hier Woensdagavond, gebeurde een ernstig ongeluk. Tusschen het vrij groote aantal pas- sagiers, dat de boot verliet, kwam plotseling op onvoorzichtige wijze een motorwielrijder aangereden. Ontsteld vlogen de passagiers terzijde. Een dame uit Delft echter, die ook nog juist wilde oversteken, werd aangereden Hevig bloedend werd zij een cafe binnenge- dragen, waar de ontboden geneesheer con- stateerde, dat haar beide beenen gebroken waren. Aan het gelaat had zij ook een zeer diepe wonde. Na voorloopig verbonden te zijn is de dame naar Den Helder vervoerd, waar zij in het ziekenhuis is opgenomen. BERGEN. Eenige dagen geleden werd op het erf van den heer B. aan de Schoolstraat alhier een damesrijwiel aangetroffen, merk „Eureka". Tot heden heeft de eigenaar(res) zich nog niet aangemeld. Den laatsten tijd komt het herhaaldelijk voor dat het rijwielpad naar Bergen aan Zee wordt bereden met auto's, waardoor, afge- scheiden van den hinder en het gevaar voor de fietsrijders, het pad gevaar loopt voor ernstige beschadiging. Het komt ons wenschelijk voor dat het pu- bliek zijne medewerking verleent dit euvel te bestrijden, door de politie in kennis te stellen met de nummers van de auto's, waarmede op de rijwielpaden wordt gereden. Buitenlandsche Zaken. Aan beide departe- menten vertelde hij van de tegenwoordigheid van de twee experts in juweelen, bij Perciva! aan tafel, en ook van dien nieuwen gast, Wil kinson. Hij had vernomen, dat de beide ex perts heel kort daarop naar Rusland zouden gaan. De hooggeplaatste persoon, dien hij op- zocht op. het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, was ten zeerste ingenomen met de in lichtingen. Bij het weggaan vroeg Penning ton hem, of hij ook iets vernomen had van o over Easterbee. „Wij hebben juist vanochtend een telegram ontvangen, dat was verzonden, zoodra hij het Russische grondgebied verlaten had en waar- in hij ons beloofde, dat er een volledig verslag zou volgen, een verslag, waarvan wij geheel op aan konden en waarnaar wij onmidaellijk onze handelingen konden bepalen. Hij meldt, dat hij een dag in Duitschland blijft en dat hij dan rechtstreeks naar Londen komt." De hooggeplaatste persoon voegde er nog eenige warme lofspraken bij op Easterbee, om zijn schrander initiatief en zijn grooten moed. Toen Pennington en zijn vrouw dien mid- dag naar Elswick terug keerden, hoorden zij, dat Doris een telegram had gekregen, dat Easterbee gezond en wel van het Russische grondgebied vertrokken was en dat hij weldra bij haar zou zijn. Doris had tranen van vreugde geschreid en de hoop uitgesproken, dat dit de laatste ge- vaarlijke zending mocht zijn. Harold had zeker genoeg gedaan, om te bewijzen, van welke stof hij was gemaakt. Oevonden voorwerpen. Een etui voor lorgnet, een tasch, een da- mesbroche, een heerenhorloge, een ronde metalen broche met foto, een padvindersmes met ketting en riempje, een vulpen, een ring met sleutels, een bruine portemonnaie met in houd, een nummerplaat van een auto, een zil- veren beursje met eenig geld, een bril, een wandelstok, een nikkelen schuifmes, een fluweelen barret, een ring met s'eutels, een lederen sigarettenkoker, een kinderbril, een grijze damesvilthoed, een grijze damesregen- jas, een damesportemonnaie met eenig geld, een bril, een padvindersriem met fluit, een Swan vulpen. DE MOORD AAN DE KORTE ZOMER- KADE TE HAARLEM. In den nacht van den 29en April speelde zich te Haarlem in perceel Korte Zomerkade 223 een afschuwelijk drama af. Een 38-jarige schilder vermoordde in een oogenblik van overspanning zijn vrouw, door haar met een mes de halsslagader door te snijden. Daarna trachtte hij zichzelf van het leven te berooven door gasverstikking. Zijn leven scheen hem echter op het laatste oogenblik nog iets waard te zijn, want hij gooide de ramen open en haalde zijn driejarig dochtertje uit haar bedje om het kind bij zijn zwager te brengen, terwijl zijn vijfjarig zoon- tje in huis achterbleef. Zijn zwager deelde hij heel kalm mede, dat hij zijn vrouw ver- moord had. Vervolgens is hij de Zomervaart opgegaan, waar hij door de politie werd aan- gehouden en naar het hoofdbureau werd overgebracht. De man was in de buurt bekend als eer zenuwpatient, die soms zoo driftig was, dat hij den heelen boel kort en klein sloeg. Eeni- gen tijd voor den moord was hij bij zijn ou- ders in Bloemendaal, omdat hij toen geheel in de war was. Toen de schilder op het politiebureau ver- hoord werd, deed hij het voorkomen alsof hij zich van het geheele geval niets kon her- inneren. De mare deed reeds de ronde, dat hij naar een krankzinnigengesticht gebracht zou worden, doch later bleek hij totaal te simu- leeren, waarin de politie aanleiding vond om hem naar het Huis van Bewaring over te brengen. Gistermorgen heeft hij voor de Arrondis- sementsrechtbank te Haarlem terechtgestaan. In deze zaak waren slechts vijf getuigen ge- dagvaard, onder wie de doktoren J. P. L. Hulst en S. T. Hiedema. Als verdediger trad op mr. P. Tideman te Bloemendaal. De belangstelling was naar het Hbld. meldt, zeer groot. Blijkens de dagvaarding werd den ver- dachte ten laste gelegd doodslag, subsidiair zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende. Het getuigenverhoor. Uit het getuigenverhoor bleek onder meer dat verdachte dikwijls ruzie had met zijn vrouw. In den nacht van 28 April was vree- selijke ruzie gehoord, waarbij het lawaai langdurig aanhield. Een zwager van den ver dachte deelde mede, dat verdachte bij hem gekomen was na den moord, zijn kinderen daar had gebracht en gezegd had zelfmoord te zullen gaan plegen. Een broer van ver dachte deelde mede, dat verdachte niet geheel normaal was. Meermalen is hij zijn huis uit- geloopen om bij zijn ouders te Bloemendaal te gaan wonen. Een dokter wist hem dan echter telkens te kalmeeren en schreef hern veel afleiding voor. Dr. Heidema, directeur van de Valerius- kliniek te Amsterdam, als deskundige ge hoord, had een rapport uitgebracht, waarin hij onder meer mededeelde, dat het geheele beeld van den man is dat van een depressie- ven psychopaat met veel hysterische ver- schijnselen, een slappe, weekhartige persoon- lijkheid, die telkens door anderen moet wor den geholpen. De deskundige concludeerde echter, dat bij den verdachte niet een dusda- nige gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der verstandelijke vermogens aanwe- zig is, dat hij niet zou kunnen worden ver- oordeeld op het hem ten laste gelegde. Dan werd verdachte gehoord. Op alle vra gen wist hij te antwoorden, doch alieen wist hij zich niets te herinneren van den moord op zijn vrouw, hetgeen de president zeer zon- derling vond. De officier van Justitie achtte den ten laste gelegden doodslag bewezen en eischte drie jaar gevangenisstraf en daarna beschikbaar- stelling van de regeering ter plaatsing in een psychopathen-inrichting. De verdediger refereerde zich aan het rap port van dr. Heidema. Uitspraak 22 Augustus. Om ongeveer vier uur op den vroegen och- tend van den dag, waarop het welkom tele gram, waarin Easterbee's veilige overkomsi stond vermeld, Ridgemount Close bereikte, hield een gesloten auto stil, voor een huis in een van de armoedigste wijken van Oost-Lon- den. Die mannen stapten er uit, waarvan de een een overjas droeg, die hem heel wat te groot was en daarvan hij den kraag opgeslagen hield, om gedeeltelijk zijn gelaat te verber- gen. De auto reed snel weer heen. Een van de mannen deed de deur open met een huissleu- tel en het drietal ging een trap op en bega- zich naar een achterkamer, waar een licht brandde. Op tafel stond eten en drinken, dat zeker voor de reizigers was klaar gezet. De man, wiens gelaat gedeeltelijk bedekt was door den opgeslagen kraag van de groote overjas, deed ijlings het lastige kleedingstuk uit en wierp het van zich met een vloek. Een van zijn makkers klopte hem op den schouder: „Vervloek die jas maar niet, Forbes! Ze past je nu wel niet, of ze je- aangemeten was, maar ze heeft toch maar goed dienst gedaan. Als je nu even hiernaast gaat, dan zal je daar een nieuw pak voor je op bed vinden liggen. Leg die gevangeniskleeding af, zoo gauw als je kunt en keer dan weer bij ons. geheel de oude." Forbes, die ontsnapt was uit Maidstone, en in record-tijd naar Londen gereden was door de beide makekrs, die hem afwachtten, ging op hun verzoek de andere kamer biu nen. XWordt vervolgiil, i, can 73il- lo hanrinnan Fan {amiliplid Hia -rich

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5