Binnenland Uit de Pees GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dgen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen-als gevonden gedeponeerd op 6, 7 en 8 Augustus 1929: knipmesje; medaille (trouwe dienst); vliegende hollander; 2 foto's; hondenhalsband met penning; kinder- taschje; manchetknoop; hondepenning; dre- vel; handschoenen; sleutels; banden van jas- sen en mantels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 6, 7 en 8 Augustus 1929: kindertaschje met inhoud, W. Himme!- reich, Boomkampstraat 9; zweep, H. J. C. Pesser, Koorstraat 43; wandelstok, B. Duin, Hofplein 55; geldstuk, N. Rem, Nieuwpoorts- laan 78; bankbiljet, Postkantoor, Koorstraat; motorlager, M. Rieu, Bierkade 14; alpacca beursje, L. Groothuizen, Oudegracht 163; taschje met inhoud, H. Zantvoort, Ropjes kuil 22; kinderportemonnaie en boekje, Roor- da, Landsraat 46; gereedschapstasch en nummerplaat, P. S. Dik, Kanaalkade 40; portemonnaie met inhoud. G. Schekkerman, Achterstraat 29; bal, J. Koster, Langestraat 22; zwempak, A. Bieman, Uitenboschstraat '42. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- yan kennis te geven aan het Bureau van poll tie. hem aan den kant hadden getrokken. Zijn ge- heele licliaam was met builen en schrammen bedekt. Hoewel de mishandeling op 11 Juli geschiedde, is de Duitscher nog steeds niet van zijn verwondingen hersteld. Zijn neus moest worden gcopereerd, daar zijn neus- been bij de mishandeling was versplinterd. Op verschillende andere plaatsen zijn werk- willigen min of meer ernstig door de sta- kers mishandeld. Talrijke personen, die met de staking niets hadden te maken, zijn door de stakers lastig gevallen. Wielrijders zijn van hun fiets getrokken; ruiten van auto's zijn met steenen ingeworpen. Het feitenma- teriaal was zoo talrijk, dat de „P. G. C." tot de slotsam kwam, dat de uitvaardiging van het verbod van samenscholing noodzake- lijk was. Verschillende burgemeesters en landbou- wers, bij wie het blad inlichtingen over de staking inwon, wezen erop, dat dit conflict het voile licht wierp op het probleem, dat in het Groningsche landbouwgebied bestaat: het teveel aan landarbeiders. Algemeen was men van opinie, dat de overheid voor de op- j vrijding wil heeft hij dit te zoeken in het Nu Omdat het zoo eenvoudig is wordt het niet begrepen. Men denkt zwak te zijn, niet op eigen beenen te kunnen staan, maar ik zeg U, aldus Krishnamunti, Gij kunt indien Gij slechts wilt. A1 deze verwikkelingen en pro- blemen ontstaan doordat het zelf in den mensch niet onaantastbaar is, door zelfge- noegzaamheid en vooroordeel. Iemand had gevraagd hoe de vrees voor den dood, niet ad lee n van de eigen per soon, maar fn de eersde plaats die van hen die men lief heeft, korr overwonnen worden. Zoek geen verklaring voor den dood, was het antwoord; hij is onvermijdelijk. Overwin smart in het algemeen. De mensch stelt meer belang in den dood dan in het leven. Werk op den dag om den nacht voor te bereiden. Tracht het leven groot te leven en de dood zal overwonnen zijn. Bij het bespreken van ,dankbaarheid" kwam Krishnamurti tot dc krachtige uitspraak; dat er geen dankbaar- heid bestaat voor den mensch die bevrijding heeft bereikt. Hij leert van zijn bediende zoowel als van den held, van den werker op de begrooting, zooals die door den wethou- der van financien was ontworpen, vastge- steld. Het ontwcrp-begrooting zal vermoede- lijk Zaterdag a.s. in het Gemeenteblad ver- schijnen. HOOG EN LA AG WA1ER BERGEN AAN ZEE. (In Zcmerlijd), TE lossing van dit probleem financieelen steun 1 het land zoowel als van den geleerde. Er is moest verleenen. Sommige dachten dat het i dan geen plaats voor dankbaarheid, betuigt ARBEIDSCONFLICTEN. De vacantiedagen in de Textiel Industrie. Gister is door de fabrikantenvereenigingen aan de textielarbeidersbonden „De Een- dracht", „Unitas" en „St. Lambertus" een schrijven gericht naar aanleiding van het verzoek dezer organisaties om een conferen- iie. In dit schrijven wordt gezegd: „Inder- daad verklaarden wij ons op 29 Mei bereid tt gelegener tijd na voldoende voorbereiding over uwe andere wenschen te spreken. Wij hopen deze besprekingen overeenkomstig uw wensch, nog in den loop van dit jaar te kun nen houden. Overigens geeft uw schrijven van 5 Aug., evenmin als uw vorige brief van 19 Juli, ant woord op de vraag of de leden van uwe or ganisaties dezen zomer nog vier dagen va- cantie willen hebben, volgens ons voorstel. Het zou ons voor onze arbeiders ten zeer- ste spijten, indien ook de zomer van dit jaar weer zonder vacantie voorbij ging. Het is echter bijna anderhalve maand geleden, dat wij u ons definitieve voorstel deden, en nog steeds weten wij niet, of het door uwe geza- menlijke organisaties verworpen of aange- nomen zal worden. Gaarne willen wij zoo spoedig mogelijk hier uitsluitsel over heb ben". Uit Hengelo wordt nader gemeld: Gistermiddag te 3 uur had de Rijksbemid- delaar Van IJsselstein een bespreking inza ke het conflict aan de Twentsche Bontweve- rij met de besturen der arbeidersorganisaties, de directie der Twentsche Bontweverij en den secretaris der fabrikantenvereenigingen Mr. van Eck. Deze besprekingen hadden geen re- sultaat, zoodat de heer Van IJsselstein ten slotte voorstelde, om hetgeen gebeurd was ongedaan te maken en het ultimatum 14 da gen op te schorten, terwijl hij de directie ver zocht gedurende dezen tijd de loonsverla- ging van 30 pCt. niet toe te passen. Hedenavond zullen de arbeiders vergade- rcn. DE LANDARBEIDERSSTAK1NG. De tocstand in Finsterwolde. Het ligt in de bedoeling in zooveel plaat sen in het geheele stakingsgebied als mogelijk is vcreenigingen van kleine landbouwers te stichten, om die dan later tot een grooten bond te vereenigen. Een te Finsterwolde op gerichte vereeniging kwam met de arbeiders leiders overeen, de loonen met 15 pCt. t«. verhoogen. zoodat de eischen der stakers zijn ingewilligd. Woensdag werd in een bijeen komst van de stakers over de nieuwe over eenkomst gestemd. Deze is met algemeene stemmen aangenomen. De vaste arbeiders zcuden den arbeid hervatten. De landbouwer die meer personeel wenscht, moet zich aan melden bij de plaatselijke stakingsleiders. Ar beiders worden dan toegewezen naar een vastgestelde lijst. De boer kan dus nu zelf zijn werkkrach ten niet aanwijzen. Later in den oogsttijd echter wel. De loonovereenkomst is schrifte- lijk aangegaan tot 1 Mei 1930. Indien boe- ren werkkrachten van elders in dienst heb ben, moeten deze dadelijk worden ontsla- gen. De uurloonen bedragen nu 21% cent, 30 cent en 32 K- cent, al naar den tijd van het jaar. De zicht- en bindloonen zijn gemid- deld met 15 pCt. verhoogd, van sommige ge; wassen met iets meer, van andere iets min der. Het binden zal den eersten tijd geschie den niet door vrouwen, maar alleen door mannen. Het verbod tot sSnenscholing. Nadat de gemeenten Finsterwolde en Nieu- weschans eerder het verbod tot samenscho ling hadden afgekondigd, zijn de andere ge meenten, in het stakingsgebied van Oost- Groningen gelegen op Woensdag 31 Juli tot het afkondigen van dat verbod overgegaan. „Het Volk"' blijkt tegen de afkondiging van dit verbod groote grieven tc hebben en wees erop, dat de uitvaardiging dor niets was ge- rechtvaardigd, daar er geen belangrijke fei- ten waren voorgevallen die het karakter had den van ernstige rustverstoring en de afkon diging noodzakelijk maakten. De „Pov. Gron. Crt." heeft naar aanlei- dnig van de opmerkingen van „Het Volk" een onderzoek ingesteld in het stakingsgebied of er feiten waren, die het verbod tot samen scholing konden rechtvaardigen. Verschillen de ergerlijke voorvallen zijn de P. G. C. daar- oij ter oore gekomen. Voor de afkondiging van het verbod hebben talrijke molestaties plaats gehad. Bij Nieuweschans is b.v. een Duitsche werkwillige door een groep stakers overvallcn. Eerst probeerden ze hem in het water te duwen. Daar de Duitscher een van de stakers had beetgepakt en dreigde deze mee te slepen. wanneer de stakers hem in het water wierpen,- waren de stakers genood- zaakt, beide mannen weer op het droge te trekken. Op beestachtige wijze hebben de najuien den Duitscher toegetakeld. totn ze probleem het best kon worden opgelost door emigratie; andere verwachten heil van de vestiging van nieuwe industrieen en het over- gaan tot nieuwe cultures, die meer arbeids- krachten vereischen. Er zijn in het stakingsgebied thans vol doende werkkrachten, om den oogst, die dit jaar zeer goed belooft te worden, binnen te halen. Het aantal werkwilligen, dat in de verschillende bedrijven werkzaam is, wisselt tusschen vier en vijftien. Meer dan ooit wordt er met machines gewerkt. Aan bijna ieder station in het stakingsgebeid ziet men nieu we landbouwwerktuigen aanvoeren. Wan neer de landbouwers deze machines houden, dan zal, na den afloop der staking de werk- loosheid grooter zijn dan ooit. BIJ HET GRAVEN EENIGE URNEN GEVONDEN. Arbeiders, die bezig waren met graafwerk voor het aanleggen van een centrale verwar- ming aan dc Nederlandsch Hervormde kerk te Warffum, hebben, naar de Telegr. meldt, eenige urnen gevonden, waarvan een nog in gavep toestand. VAN EEN KRAAN GEVALLEN. De electricien G. de Jong uit Amsterdam, werkzaam bij de in aanbouw zijnde stikstof- fabriek te Velsen, had het ongeluk van een tien meter hooge kraan te vallen. Nadat een geneesheer de eerste hulp verleend had, werd de ongelukkige met inwendige kneuzingen naar het Roode-Kruisziekenhuis te Beverwijk vervoerd. PONTVEER TE VELSEN. Het verkeer, dat te Velsen het Noordzee- kanaal moet oversteken, ondervindt op de drukke uren nogal eens belangrijke vertra- ging, doordat de in gebruik zijnde overzet- middelen niet bij machte zijn het verkeer te verzwelgen. De Wegencommissie van den A. N. W. B en de K. N. A. C., welke den betrokken in- genieur van den Rijkswaterstaat heeft ge- vraagd in dezen toestand zoo mogelijk ver- betering te willen brengen, schrijft ons. dat zij hierbij van dezen de grootst mogelijke medewerking heeft ontvangen. Voorloopig zal verbetering worden aan- gebracht op de volgende wijze: Het materieel bij het pontveer te Velsen bestaat uit twee kettingponten en een, klei- nere, vrijvarende pont. Een der beide ket tingponten is geregeld in dienst, en daar- naast overdag de vrijvarende pont. De tweede kettingpont iigt steeds onder stoom in reserve. Het is niet mogelijk om de beide kettingponten steeds tegelijk in de vaart te houden, daar zij om geregelde tijden moe ten stil liggen voor het daaraan verrichten van onderhoudsherstellingen. Wegens het zeer drukke verkeer op Zon- en feestdagen in de zomermaanden is men er indertijd reeds toe overgegaan, op die da gen in de maanden Mei tot en met September de tweede kettingpont in dienst te stellen. Thans is opdracht gegeven, om te rekenen van deze week af, voorloopig tot 15 Septem ber a.s. den dienst op werkdagen van 3k tot 8% uur n.m. (de tijd van de grootste ver- keersdrukte) met de beide kettingponten te doen verrichten. Bovendien zijn er plannen om de kleinere, vrijvarende pont door een nieuwe vrijvarende pont van ongeveer dezelfde capaciteit als de kettingponten te vervangen. waarvoor het ontwerp reeds wordt opgemaakt. Een spoedige uitvoering daarvan mag wor den verwacht en dan zal voorloopig zeker op afdoende wijze in de verkeersbehoefte zijn voorzien. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Op den Napoleonsweg nabij Kessel (L.) sprong een der achterbanden van een in voile vaart rijdende auto, waarin gezeten een familie uit Haarlem op vacantiereis naar Luxemburg, meldt de „Msb.". Vermoedelijk door het te krachtig remmen sloeg de wagen tot driemaal toe om. De inzittenden werden er uit geslingerd en bekwamen vrij ernstige verwondingen en kneuzingen. Het bovendck van de auto werd totaal versplinterd. BOERDERIJ AFGEBRAND. De kapitale boerderij Erve de Kooy te Stokkumerbroek, gem. Markelo, bewoond door J. O. v. d Veen en eigendom van graaf Bentinck te Weldam, is een prooi der vlam- men geworden. Ongeveer 35.000 K.G. hooi gingen ver loren; van het woonhuis en de bijgebouwen bleef zoo goed als niets gespaard. HET STERKAMP TE OMMEN. Dinsdagmiddag gaf Raden Mas Jodjana nogmaals een demonstratie van zijn schoone, op Javaansche, traditioneele vormen geba- seerde danskunst, ditmaal in de open lucht. Woensdagmorgen beantwoordde Krishna murti wederom een aantal ingekomen vra- gen. Men had er hem ongeveer 500 gesteld, waaruit hij de meest representatieve ter be- antwoording had uitgezocht. Er wordt gezegd, aldus luidde een der vragen, dat Gij niets nieuws brengt; wat hebt Gij daarop te zeggen. Krishnamurti ant- woorddc dat er inderdaad niets nieuws on der de zon was, maar dat voor hem die bereikt heeft" alle dingen, alle ondervindin- gen nieuw zijn. Op de vraag of ritueel en ceremonieen niet van belang waren voor de ontwikkeling van de menschheid, antwoordde Krishnamurti, dat iemand die hongerig is het eten niet uit- stelt. Als iemand smart heeft wenscht hij dan niet op dit moment bevrijd te worden of mis- schien later. Wanneer iemand werkeljik be- aan een bijzondere persoon. omdat men dan dankbaar is aan ieder en aan alles, omdat men alien en alles lief heeft. Schooner; grooter is het alien lief te hebben dan een in het bijzonder. Zoodra de enkele in het bij- zonder wordt bemind begint vereering en dat is beperking. Het leven in heel zijn om- vang is de groote leermeester. Op de vraag hoe men het best andere menschen helpen kan; antwoordde Krisnamurti dat dit het beste kon geschieden door zichzelf boven elke behoefte aan hulp te verheffen. Een an dere wijze bestond er niet. Op verzoek van een aantal jongeren had er Woensdagmiddag een bijeenkomst van jongeren plaats, waartoe men rekende, zij die onder de dertig waren. Vanuit de bijeen komst werden vragen gesteld er er ontspon zich een ongedwongen dfscussie tusschen verschillende dezer jongeren en Krishnamurti. In antwoord op een van de hem gestelde vragen antwoordde Krishnamurti o.m., dat hij. persoonlijk nooit iemand zou dooden, ook niet in geval van oorlog. Na een uur lang dergelijke vragen beantwoord te hebben, eindigde hij met een peroratie waarin hij er op wees dat de meeste menschen als zii jong zijn er een ambitie op na houden om rijk te worden, macht te verkrijgen, eer te behalen enz., enz. De objecten van deze ambitie zou den een voor een af vallen. maar de ambitie zelf zou, indien deze behouden werd, de mensch tenslotte ook de energie en de wil geven de sprong te doen die tot de bevrijding leidt. Woensdagavond werd rondom het kamp vuur, na eenige zangnummers. de kampweek met een korte toespraak van Krishnamurti gesloten. DE TIENDE VACANTIECURSUS BINNENVAART. Donderdagavond is het instructievaartuig .,Prins Hendrik" met de directeuren en leera- ren der Binnenvaartscholen van het Onder- wijs voor de Binnenvaart te Zierikzee aange- komen. Tijdens de vaart van Dordrecht naar Stavenisse heeft de T. L. Meldema, inspecteur voor de scheepvaart te Groningen en voorzit- ter van de Examencommissie voor schippers bij de Binnenvaart een belangrijke lezing ge- houden over de taak van den leeraar op de vakschool voor de schippers. Op de inleiding van den heer Mellema volgde een belangwekkende en levendige ge- dachtenwisseling, waarbij als algemeen oor- deel naar voren kwam dat het gemis aan vol- doend lager onderwijs voor schipperskinde- ren een goede ontwikkeling van het vakon- derwijs, dat in tegenstelling met het lager onderwijs reeds bij de wet is geregeld, zeer belemmert. Algemeen was men het er echter over eens dat, waar het vorige jaar een mi- nisterieelen commissie voor het ontwerpen van een regeling van het lager onderwijs aan schipperskinderen is benoemd, het voor het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, dat met de medewerking van alle betrokken or ganisaties reeds een plan had ontworpen, voorloopig onmogelijk is, verdere actie voor het lager onderwijs aan de schipperskinderen te voeren. Ernstig werd betreurd dat de dui- zenden schipperskinderen, die aan boord van de binnenschepen opgroeien, door het nog steeds ontbreken van een regeling van het lager onderwijs in een zeer ongunstige po- sitie zijn gekomen, omdat zij niet in staat blijken te zijn, het zoo noodige vakonderwijs op de binnenvaartscholen met vrucht te vol- gen. Te Stavenisse bracht de burgemeester van deze gemeente, de heer A. Hanssens, een be- zoek aan het instructievaartuig. Tijdens de vaart heeft verder de heer A. A. Klein uit Dordrecht een lezing gehouden over het be- tonningstelsel. Vrijdag vaart de „Prins Hendrik" van Zie- rikzee naar Gorinchem. APEN UITGEBROKEN. Op de kennis te Hoeven heeft dezer dagen een gezelschap van dertien apen kaus gezien te ontvluchten uit een „apentheater", meldt de „Msb.' De dieren verspreidden zich aan- stonds in verschillende richtingen tusschen de kermisgangers en zochten verder een heen- komen in de omgeving van' het dorp, waar verschillende een toevlucht zochten in het stellingwerk dei in aanbouw zijnde nieuwe kcik. Tot dusver kon men nog s'echts negen apen weer vangen, totdat gisteren de familie Buis bij het middagmaal onaangediend be- zoek kreeg van een der nog achtergebleven apen. Het dier werd opgesloten en later naar zijn home teruggebracht. Thans worden nog drie apen vermist. Dat Hoog water Laag water v in. nam. v m. nam, 9 7.05 7.32 340 3 56 10 7.48 8 10 4.20 434 11 8.25 8.47 4.59 5 10 12 9.12 9.39 5.35 550 13 10.10 10.40 6.20 6 39 HOOG EN LA AG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Augustus. Dat Hoog water Laag water v m. nam v m. 9 7.02 7 29 3.28 3.44 10 7.45 8.07 408 4.22 11 8.22 8.44 4.47 4 58 12 9.09 9 36 5.23 538 13 10.07 1C.37 6.08 6.27 KINDEREN OP DE FIETS. Woensdag is op den Amsteldijk een drieja- rig kind van den bagagedrager van een door de moeder bestuurd riiwiel gevallen en met een zware schedelbreuk naar een ziekenhuis overgebracht. KIND TE WATER. Gistermiddag omstreeks 3 uur geraakte spelenderwijs net zoontje van den heer W. Marsen, alhier te water. Het ongeval werd bijtijds opgemerkt door een voorbijgangster die den rijksveldwachter waarschuwde. Deze spoedde zich naar de plek, waar het knaapje in de diepte was verawenen en sprong ge- kleed te water. Hij mocht het genoegen sma- ken het jongetje te redden. BEKNELD GERAAKT. w£p,_de steenfabl'iek „de Aalswaard" te Wijk bij Duurstede, is een arbeider bekneld geraakt tusschen een baggermachine, zijn borstkas werd ingedrukt en een schouder uit elkaar gerukt. In zeer zorgwekkenden toe- stand werd de man naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. PAARD OP HOL. Dor het schrikken van een auto is een paard, gespannen voor een wagen in den smallen Boschweg onder Veere op hoi ge- slagen. De bestuurder van den wagen, de landbouwer Klap uit Vrouwepolder, is daar- bij van den wagen gevallen en aan de be- komen hoofdwonden overleden. MET EEN REVOLVER OP EEN VROUW GEVUURD. Op het Willemsplein te Tilburg is Woens dagavond een aanslag gepleegd door een voor kdtrt ontslagen politie-agent, zekere S die een intieme relatie had met een gehuwde vrouw, alhier. Toen deze 's avonds in haar buis terugkeerde, na afwezigheid van eenige dagen, kwam S. plotseling te voorschijn en vuurde met een dienstrevolver van groot kaliber op haar. Het schot ging gelukkig echter niet af. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die den man arresteerde. De dader verkeerde, naar de Telegr. meldt, in zeer nerveuzen toestand. SMOKKELAAR DOODELIJK GEWOND. Duitsche kommiezen bemerkten Woensdag op den straatweg Nijmegen—Cleef, dat een wielrijder zwaar bepakt over de grens ging. Zij herkenden in hem een bekend smokkelaar en sommeerden dezen om halt te houden, waaraan de man echter niet voldeed. De kommiezen joegen hem toen' een kogel na, waardoor hij in het hoofd getroffen werd. De smokkelaar stortte bewusteloos van zijn fiets ter aarde. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht. De kommiezen maakten een partij koffie en ta- bak buit. Telegr. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTE- BEGROOTING 1930. Door B. en IV. in concept vastgesteld. Het college van B. en W. kwam gistermid dag in een speciale vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester De Vlugt, die daarvoor zijn vacantie had onderbroken, bijeen, tot vaststelling van de concept-be- grooting 1930. Zooals bekend heeft het meeningsverschil in het college in verband met het ontwerpen der begrooting tot een a.s. uittreden van wet- houder Ter Haar geleid. De meerderheid van het college heeft thans HET NIEUWE KABINET. De rechtsche partijen en het ministe- rie-Ruys? Het derde ministerie -Ruys de Beeren- brouck, zegt het Hbl., is ongetwijfeld een rechtsch ministerie, al vaart het onder extra parlementaire vlag. De vraag dus, welke be- trekking er kan bestaan tusschen de rechtsche Kamerfracties en het rechtsche kabinet is van beteekenis voor de politieke toekomst. De verhouding nu tusschen het kabinet en de rechtsche meerderheid in het parlement wordt beheerscht door de mislukte on- derhandelingen, die gevoerd zijn om te komen tot de vorming van een rechtsch parlementair kabinet. De in den loop van deze onderhandelingen gevoerde briefwisseling is thans open- baar gemaakt? Daaruit blijkt waar toe de partijen zich schriftelijk heb ben willen binden, terwijl uiteraard ver- borgen blijft, wat in het mondeling overleg is gezegd en betoogd om de verlangde samen werking te verkrijgen. De inhoud der gewisselde stukken bevestigt wat reeds bekend was. dat geen overeenstem- ming kon worden verkregen met de Christ. Hist, fractie. Uit het laatste schrijven dezer fractie blijkt, dat zij bereid is geweest in het algemeen haar instemming te betuigen met het toegezonden regeeringsprogram en aan het te vormen kabinet, eveneens in algemeenen zin, steun te verleenen, mits deze toezegging niet aldus werd verstaan, dat de stemvrijheid der fractie van te voren zou worden gebon- den Het bezwaar der Christ.-Hist. komt hier- op neer: zij gaan accoord met de algemeen christelijke lijn, die een rechtsch kabinet, steu- nende op de drie rechtsche partijen met haar programma's, zal volgen. Zij hebben ook hun instemming betuigd met den inhoud van het hun toegezonden regeeringsprogram, maar zij weten niet hoe de voorstellen tot uitvoering van dit program er zullen uitzien en willen zich hun vrijheid voorbehouden om zich over deze voorstellen eerst na de indiening een definitief oordeel te vormen. Theoretisch zal elke volksvertegenwoordi- ger voor zijn persoon op dit standpunt staan; theoretisch kan geen enkele regeeringspartij haar leden binden om voor elk regeerings- voorstel te stemmen, welken inhoud dit ook zou hebben. Er is dus, in theorie, geen ver- schil van beginsel in de standpunten der Anti- Rev. en der R.-K., die het regeeringsprogram zonder eenig voorbehoud hebben aanvaard en ook zonder voorbehoud hun steun hebben toe- gezegd aan het te vormen kabinet en dat der Christ.-Historischen, die een voorwaarde heb ben gesteld, welke feitlijk voor ieder parle- mentslid vanzelfsprekend is. Is er, zoo vervolgt het blad, dan een prac- tisch bezwaar geweest, dat de mislukking van de bespreking op 2 Aug. heeft veroorzaakt? Was er wellicht nog eenig wantrouwen bij Anti-Revolutionairen en Roomsch-Katholie- ken in de houding der Christ.-Hist. een wantrouwen dat geboren zou kunnen zijn uit de houding der Christ.-Hist. fractie bij de stemming over de Vlootwet en over het ge- zantschap bij den Paus, hoewel met betrek: king van dit laatste punt de Christ.-Hist. bij de vorming van het kabinet-Colijn zich hun vrijheid nadrukkelijk hebben voorbehouden? Wij weten het niet." Wanneer R.-K. en A.-R aan de Christ.-Hist. den eisch zouden hebber gesteld, dat zij zich van te voren zouden bin den tot steun aan elk regeeringsvoorstel, dai uit het kabinetsprogram zou voortvloeien dan zou dit de mislukking van de eerste poging van den heer Ruys begrijpelijk maken, na dc verklaring die de Christ.-Hist. fractie in haar laatste schrijven aan den kabinetsformateur heeft afgelegd. Feitelijk weten wij met de heden gepubliceerde correspondence nog niet genoeg, Intusschen hebben wij toch een rechtsch kabinet gekregen, samengesteld uit de partij en, die niet in staat zijn geweest tezamen een parlementair kabinet te vormen. Hoe staan nu deze partijen tegenover dit kabinet? Het kabinet-Ruys dat thans tot stand is ge komen beantwoordt feitelijk aan het politieke beeld, dat de heer Ruys in zijn eerste vraag aan de A. R. en R. K. fracties naar aanlei ding van het voorbehoud der Christ. Hist heeft ontworpen. Omdat en A. R. en R. K. zulk een kabinet niet wenschten onder de vlag van een parlementair kabinet, heeft het thans het merk „extra-parlementair" gekregen. Maar het is extra-parlementair "op een rechtsch program, waarmede per slot van rekening de drie rechtsche fracties, waaruit het kabinet gevormd is zich hebben vereenigd en waarop elk harer zijn stem, in algemeenen zin, heeft toegczegd. Het eenige verschil lijlrt ons, dat thans met de Christ. Hist, ook de Anti-Rev. en de R. K. bij de uitvoering van dit aanvaarde program de vrijheid hebben be houden om elk regeeringsontwerp te beoordee- len naar zijn eigen merites. Deze houding lijkt ons volkomen in overeenstemming met wat de taak is van elk volksvertegenwoordi- ger persoonlijk. Wij vragen ons afwas hel verkregen accoord niet zelfs voldoende ge weest om den naam „parlementair" kabinet te wettigen? Inderdaad is na hetgeen wij sedert heden- morgen uit de gepubliceerde correspondentie weten, dc vraag of het verschil met een parle mentair kabinet wel heel groot is. Een aan loop om weer tot parlementaire kabinetten te komen is dit ministerie zeer zeker. Wij laten hier nog enkele persstemmen vol gen: De „N. R. Ct. (lib.) schrijft naar aanlei- dig van de kabinetsformatie o.m. het volgende over de bezetting der departementen: „De premier is geen krachtige figuur, doch staat bij de radicale elementen in een beter blaadje dan zijn meer conservatief geheeten voorganger, die de financien zal bliiven be sturen en die reeds door een der roomsch- katholieke bladen als lid van het nieuwe mi nisterie was gewraakt. Ook voor de anti-revo- lutionairen zal jhr. Ruys als voorzitter van den raad der ministers wel meer acceptabe! zijn dan jhr. De Geer, die zich verstout had na den val van het kabinet-Colijn het schip van staat weer in de vaart te brengen. Wij kunnen er onze bevrediging over uit- spreken, dat ook jhr. Beelaerts van Blokland voor Buitenlandsche Zaken behouden blijft. De derde blijver is mr. Donner, die van be- kwaamheid zeker niet ontbloot is, maar wiens beleid (huwelijkswetgeving, benoemingen) van liberaal standpunt tot bedenkingen aan- leid'ng gaf. Nieuwe figyren zijn de heeren prof. Woltjer en de mrs. Reymer, Deckers en Verschuur. Men zal hun daden hebben af te wachten. Op de twee laatstgenoemden zullen de radicale katholieken wel voornamelijk hun hoop moe ten vestigen De heer Deckers stond in mili- iaire zaken als Kamerlid nogal eens aan hun kant. Bij de keuze van den heer Verschuur schijnt uitsluitend aan Arbeid te zijn ge- dacht: Handel en Nijverheid mogen stiefkin- deren blijven Verbiisferend noemt het blad de keuze van den heer S. de Graaff „den naar mensche- liike berekening voorgoed verdwenen oud-mi- nister" zooals h i nog onlangs is aangeduid als minister -,n kolonien. „Tijdens zijn tot zes jaar gerekt minister- schap ('19'25). waarin hij steeds tot schip- peren bereid bleek als hif zijn positie in ge- vaar meende te zien, heeft de heer De Graaff zich een reputatie verschaft, die een hernieu- wing van het mandaat ond^nkbaar maakte. Ja, bij de briiandeling van de motie-Joekes in de Tweede Xamer in zake de beStuurshervor- ming was, herinnert men zich, zelfs met den ..geest" van aezen bewindsman afgerckend Hij was toch de gcestelijke vader van een be- stuurshervorming op Java, die, in schijn, loyale autonomic, in wezen niet veel anders dan verkapte ambtelijke bestuursdecentralisa tie bleek; een bestuurshervorming, waarvar ook de heer Colijn op zijn reis door Indie niet een enkelen bewonderaar heeft kunnen vinden en waarvoor hij geen goed woord heeft gehad 'n zijn fiiippica in de Eerste Kamer, waarin hij het kabinet den oorlog verklaarde; een be stuurshervorming, door prof, van Vollen- hoven bondig en iuist als een bestuurshervor- mingswauboel gekwalificeerd. Meent men in □am

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6