B&ifitenBand Binnenfland Luchtvaart Sport Nlarkf berichten Kunst - den heer De Graaff den brugbouwer tusschen Jiet katholieke en het anti-revolutoinaire pro gram ten aanzien van de koloniale bestuurs- hervorming te hebben gevonden, die aldus een taak krijgt te vervullen bij de reparatuur van de Coalitie? Zulk vertrouwen zou beiden par tijen kunnen opbreken. Er is nimmer een ver- hefftnde, levenwekkende kracht van dezen kolonialen bewindsman uitgegaan. Integen- deel, het leek of zijn bestuur op alles een dom- per plaatste. Het kan nauwelijks mogelijk zijn een figuur te bedenken, die minder bij het tegenwoordige naar licht en leven snakkende Indie past dan de figuur van dezen minister, die zich nimmer heeft kunnen uitwerken boven den alleen in papier geloovenden bureaucraat, die hij is. In Indie moet deze benoeming bij alle partijen een diep ontmoedigende indruk maken. Zoowel in de kringen van het behoud als in die van de vooruitstrevendheid zal men zich afvragen waaraan Indie dit heeft ver- diend". De Residentiebode (R.K.) schrijft: Wat het karakter van het nieuwe extra-par- lementaire kabinet betreft, merkt het blad op, dat het de samenstelling liever wat minder eenzijdig gezien had, want nu heeft het wel wat van een camouflage. Het blad mist in het nieuwe ministerie ver- der noode enkeel personen „die ons nog meer waarborgen hadden gegeven voor een voor- uitstrevende, democratische politiek, terwijl wij eenigen anderen liever hun „otium cum dignitate" hadden gegund. In dit verband worden de ministers van Justitie en Buiten- landsChe Zaken genoemd. „Met welk program dit kabinet zal komen", aldus vervolgt het blad, „weten we natuurlijk niet. Maar vol vertrouwen zien wij toch de troonrede van dit kabinet tegemoet. Wij ver- wachten er van, cat het een kabinet zal zijn m<t een socialen inslag, waaraan vooral de Kath. fractie steeds warmen steun zal kunnen geven Voldoet 't kabinet echter niet aan de •gestetde sociale verwachtingen, dan zouden wij het geen langen levensduur durven voor- spellen". De Nederlander geeft als zijn meening te kennen, dat het nieuwe kabinet zonder aarze- ling kan worden gekenmerk als rechtsge- orienteerd, etxra-pariementair, waarbij de na- druk met gelijke sterkte gelegd mag worden op de beide onderdeelen van deze kenmer- king; want het derde kabinet-Ruys de Bee renbrouck schijnt het blad even .stevig „rechtsgeorienteerd", als ccht „extra-parle- mentair". A1 zijne leden zijn goed-rechtschdoch ten aanzien van hun optreden en het te vol- gen beleid werd, voor zoover wij weten, met de Kamerfracties geenerlei overleg gepleegd. Zal het nieuwe ministerie „een sterk ka binet" zijn? Het blijkt, dat sommigen het antwoord op deze vraag reeds gereed hebben. Wij manen ten deze tot voorzichtigheid. Wij, Christehik-Historischen, waardee- fen het zeker, dat aan twee Christelijk- Historische mannen een belangrijke plaats in het nieuwe kabinet is toeveitrouwd. Wij waardeeren het ook, dat de geheele samen stelling van het kabinet getuigt van den wil de nooden en behoefien des volks in de zen ernstigen tijd, kloek onder het oog te zien, en op Christelijken grondslag de op lossing te zoeken der vele vragen op staat- kundig en maatschappeiijk terrein. Wij staan tegenover het nieuwe kabinet sympathiek in beginse', vrij in houding en ooraeel. Aanvankelijk mr. v. Schaik bestemd voor arbeid? Naar „Het Volk" verneemt, heeft de kabi- Tletsformateur jhr. Ruys de Beerenbrouck voor de portefeuille van Arbeid aanvankelijk het r.k. Tweede-Kamerlid mr. J. R. H van Schaik aangezocht Deze heeft echter bedankt, nadat hem geblekcn was, cat de minister van Fmancien, de heer De Cuer, ten aanzien van cudureele en sociaie maatiegelen geen betee. kenende financieele concessies zou doen. Dinsdag heeft de iiccr Van Schaik zijn af- wijzende beslissing aan den kabinetsforma- teur doen toekomen. Daaiop heeft jhr. Ruys de Beerenbrouck in allerijl den heer Ver- sihuur gepolst, die zich bereid verklaarde de portefeuille te aanvaarden. ENGELAND. HET CONFLICT IN DE KATOEN-INDUSTRIE Bemiddelingspogingen. til net conflict in de katoenindustrie van Manchester is tot nog toe geen veranderin gekomen. Volgens de berichten in de Engei- scne uladen worden echter pogingen gedaan om tot arbitrage of bemiddeling te komen, waarvan men goede resultaten verwacht. oir tcwin Stockton wordt benoemd als toe- komstig bemiddelaar, die beider partijen zeer i"1] f^.^^r hij grondig bekend is met het textielbedrijf en bekend staat als een man met een gezond oordeel. Stgppen van den Alg. Raad van het Vakverbond. De Algemeene Raad van het Vakverbond ,z,> na^at alle bemiddelingpogingen vruchteoos gebleven waren, thans ook met net oonconfiict in de katoenindustrie bezig- houden. Hij zal trachten de beide vakver- eenigingen der wevers en spinners te bewegen tot elkaar te komen. Ferwijl de arbeiders der-spinnerijen wel bereid zijn over een zekere loonsveflaging te onderhandelen, hebben de wevers elke be- spreking hieromtrent van de hand gewezen. Reuter verneemt officieel, dat de vertegen- woordigers van den Alg. Raad van het Vak verbond heden, Vrijdag, naar Manchester zullen gaan teneinde in contact te treden met de vertegenwoordigers der Vakvereeniging van arbeiders in de katoenindustrie. 0 Drie fabrikanten willen de cade loonen betalen. Drie leden van de werkgeversbond in de katoenindustrie van Lancashire hebben hun fabrieken weer opengesteld op de oude loo nen. Pogingen tot bijleggi/ig van het conflict. Afgevaardigden van den raad van het vakvereeniginescongres hebben zich gisteren te Manchester in verbinding gesteld met de stakingsleiders en Sir Horace Wilson, die mi nister Thomas naar Canada zou vergezellen heeft de reis uitgesteld om eerst mee te hel- pen aan de bijlegging van het conflict. Hobroyd, de voorzitter der patroonsver- eeniging heeft intusschen gisteren nogmaals uitdrukkelijk verklaard, dat de industrie in zu'k een toestand verkeert, dat van beide zij- den offers gebracht moeten worden want dat zij anders te gronde zou gaan. De patroons willen al het mogeliike doen. om tot hervat- ting van het werk tc komen mits de stakings leiders toegeven dat een loonsverlaging onver mijdelijk is door uen stand der conjunctuur ende prijzen op de wereldmarkt. HET VERDRAG MET EGYPTE. Geen vermindering der Britsche strijdkrachten. Omtrent het ontwerp-verdrag met Egypte weet de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" nader te berichten, dat de Britsche troepen en luchtstrijdkrachten wel zullen worden teruggetrokken, doch dat de in Egypte gedetacheerde vaste Britsche troepen niet zullen worden verminderd. GOEDE' PRESTATIE VAN DE „MAURETANIA". Het eigen record gebroken. Het stoomschip „Mauretania" heeft gister- middag half vier (M.E.T.) het Ambroso- lichtschip bereikt en daarmede zijn eigen record gebroken. De overtocht duurde thans vier dagen en 23 uur, hetgeen dus ruim 6 uur langer is dan de reis van de „Bremen". Met dat al, na 22 jaar dienst, een mooie prestatie HET DEUTSCHE HANDELSVERDRAG. In het Zuid-Afrikaansche parlement. Woensdag heeft generaal Smuts in het Zuid-Afrikaansche parlement het Zuid- AfrikaanschDuitsche handelsverdrag be- handeld. Hij wees er op, dat het verdrag op belangrijke wijze ingreep in het systeem der meestbegunstiging binnen het Britsche rijk, en dat het verdrag daarom beiden buizen van het Parlement diende te worden voorgelegd. Minister-president Hertzog had tot nog toe geweigerd, om ook den senaat het verdrag voor te leggen. Smuts verklaarde verder, dat het verdrag blijkbaar ook geheime reserves bevatte, waardoor een nieuwe regeering niet kon worden gebonden. De positie van Zuid- Afrika berust daarop, dat de afzonderlijke deelen van het Britsche wereldrijk elkaar we- derzijds bevoordeeien en daarvan diende niet te worden afgeweken. Generaal Hertzog ant- woordde, dat het handelsverdrag met Duitschland niets bevatte, dat niet publiek gemaakt was, doch de regeering kan geen nadere bijzonderheder. mededeelen omtrent de onderhandelingen voor het afsluiten van het verdrag. ITALIe. ARBITRAGEVERDRAG MET ABESSINIE. Gister geratificeerd- Te Addis Abeda zijn gister de ratificatie- oorkonden van het onlangs gesloten arbi trage en vriendschapsverdrag tusschen Italie en Abessinie geteekend. HOEMENIB. DE STAKINGSONLUSTEN TE LUPENI. 23 dooden, 65 gewonden He aantal dooden tengevolge van gevech- ten tusschen politie en stakers te Lupeni is blijkens een mededeeling van het Dept. van Binnenl. Zaken 22, meldt het W. B. uit Boe- karest. Het aantal gewonden bedraagt 65, van wie er 23 zwaar gekwetst zijn. De troe pen hadden 12 gewonden. Het werk is te Lupeni nog niet hervat, daar een groot aantal arbeiders uit vrces voor straf in de bosschen zijn gevlucht. Het groote aantal dooden en gewonden wordt verklaard door de omstandigheid, dat de soldaten, zonder eerst met los kruit te schieten, terstond met scherp op de menigte cchoten, uit welke schoten waren gelost. Het loonconflict in het kolendistrict duurt thans reeds zes maanden. Ook de regeering erkent, dat de loonen onvoorwaardelijk moe ten worden verhoogd. Van enkele zijden wordt er op gewezen, dat het Dept. van Ar beid reeds lang tusschen arbeiders en werk- gevers had moeten onderhandelen. Tot de commissie van onderzoek, welke terstond naar Lupeni is vertokken, behooren vertegenwoordigers der Departementen van Oorlog, Arbeid en Binnenl. Zaken. De minis ter-president, Manioe, is Dinsdagavond naar Zevenburgen vertokken en men acht het niet buitengesloten, dat hij zich ook naar het sta- kingsgebied begeeft. POLEN. NOODWEER IN GALICIE. Stormen, wolkbreuken, overstroo- mingen. Oost-Galicie is door geweldige wolkbreu ken geteisterd. Eenige rivieren stegen binnen enkele uren drie meter. Vele steden en groote landstreken zijn overstroomd. Aan de wolk breuken gingen hevige stormen vooraf, die in de bosschen groote schade aanrichtten. Door het inslaan van den bliksem werden, voor zoover bekend is, zes personen gedood. AFGHANISTAN. DE TOESTAND. Nog steeds onrustig. Onder de stammen in de Oostelijke pro- vincies van Afghanistan heerscht anarchie en wanordc. Tal van invloedrijke persoonlijkhe- den overwegen, zich aan de regeering te Ka- boel, waar groote cpwinding moet heerschen, te onderwerpen. Volgens Engelsche berichten uit Calcutta heeft Habib Oellah na zijn militaire succes- sen enkele moderniseeringen weer ingevoerd welke aanleiding gaven tot de verdwijning yan Amman Oellah. O.m. zou hij Europee- sche kleedij hebben aanvaard en zich ver- scheidene vrachtauto's hebben aangeschaft. AMERIKA. DE OPSTAND IN COLUMBIA. De bolsjewieken achter de schermen. De communistische agitatie in vele depar tementen van Columbia baart den autoriteiten groote zorg en zij nemen krachtige maatre gelen om meester te blijven van den toestand. In gevechten tusschen de politie en de com- munisten zijn, naar reeds werd gemeld, tien personen gedood en velen gewond. Te Bu- caromanga zijn omstreeks honderd commu- nisten gevangen gezet en voorts nog 30 op de kanonneerboot Colombia te Puerto Berrio. Onder de papieren van een Boliviaansch agitator, Jose Gonzalez, die te Cartagena is gearresteerd, heeft men bolsjewieksche pro- pagandaliteratuur gevonden alsmede procla- maties, waaruit blijkt, dat de spoorwegen het speciale doel zijn van een algemeenen aan- val op het bezit. Het departement Tolima is een broeinest van het communisme. Meer dan duizend communisten hebben daar deelgenomen aan het vernielen der particuliere eigendommeu en het dooden dergenen, die tegenstand bo- den. De Regeering heeft er troepen heenge- zonden en beweert meester te zijn van den toestand, maar er loopt een gerucht, dat een afdeeling cavalerie, gedemoraliseerd door de propaganda,, geweigerd heeft tegen de com munisten op te trekken. Generaal Arbelez, de leider der nationale politie, die een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand op de bananenplantages van het departement Santa Marta, rappor- teert, dat de arbeiders aldaar onder den in- vloed staan van agitators, die hen trachten over te halen wraak te nemen op de troepen, wegens de door hen gespeelde rol bij het on- derdrukken der staking van verleden jaar Hij zegt te hebben vernomen, dat de United Fruit Cy. den verkoop harer uitgestrekte be- zittingen in Santa Marta overweegt, teneinde haar werkzaamheden in het vervolg tot Cen- traal Amerika te beperken. Zulk een stap zou, volgens de „Times", een zeer ernstige zaak zijn voor Columbia, daar er uit zou blij- ken, dat de Regeering niet in staat is de bui- tenlandsche belangen te verdedigen. EEN FABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. In de wijk Brooklyn te New-York is aan den oever van de East-rivier gister een macaroni- fabriek door een ontploffing in de lucht ge- vlogen. In wijden kring is groote vernieling aangericht. Twee arbeiders zijn gedood, 17 gewond. De ontploffing moet door een nalatigheid zijn ontstaan. ALASTRIM. Naar de Telegr. verneemt heeft de dienst voor de besmettelijke ziekten uit den Gezond- heidsraad aan alle geneesheeren in Neder- land een vertrouwelijk schrijven gericht, naar aanleiding van de voorgekomen gevallen van alastrim. In deze circulaire, geteekend door den hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, dr. J. Th. Terburgh Jr. wordt er op gewezen, dat het gevaar in een besmet milieu speciaal voor kinderen, zeer groot is. Ge- noemde dienst adviseert dan ook ten sterkste om tot vaccinatie tegen alastrim over te gaan. Te Rotterdam, laten velen zich in- enten. Had men aan het einde der vprige week een barak in de onmiddellijke nabijheid van het Coolsingelziekenhuis in gereedheid ge bracht, waar de verschillende alastrimlijders, onder wie leden van het verplegend perso- neel dat was aangetast, konden worden on dergebracht, thans is ook het hulpziekenhuis aan de Hildegardisstraat in gereedheid ge bracht. Aanvankelijk was de bedoeling, dat men met de inrichting van het hulp-zieken- huis op alles voorbereid zou zijn, wanneer onverhoopt de ziekte zich na het incubatie tijdperk mocht uitbreiden. Dit nu is geluk- kig niet het geval geweest. Toch is het hulp ziekenhuis in de Hillegardisstraat heden in gebruik genomen en zijn er eenige patienten heen vervoerd voor isolatie. Van de gelegenheid, om gratis ingeent te worden, maakt het publiek nog steeds een druk gebruik. Woensdag heeft men niet min der dan 2000 liefhebbers moeten behande- len. Nog geen gevallen te Amsterdam. Het H.bl. heeft den waarnemcnden direc- teur van den Geneeskundigen en Gezond- heidsdienst, dr. C. J. Brenkman, gevraagd of er reeds gevallen van de pokziekte (ala strim) in Amsterdam waren voorgekomen. Hef antwoord kon ontkennend luiden. Daarbij ontspon zich het volgende gesprek. „Acht u nog gevaar aanwezig?" „Het antwoord is moeilijk te geven, maar revaccinatie acht ik in elk geval zeer verstan- dig om veilig te zijn tegen deze pokziekte." Menschen, die b.v. in den oorlogstijd zijn gevaccineerd of gerevaccineerd zouden zich nu weer moeten laten inenten. lets anders is het met de eerste vaccinatie. Bij kleine kinderen. die voor de eerste maal worden ingeent, kan de behandeling nadeeli- ge gevolgen hebben. De kans op gevaar is echter zeer gering en het gevaar van besmet- ting met de pokziekte is veel grooter, zou in elk geval zeker veel grooter zijn, als de ziek te hier reeds was geconstateerd. Nu dat nog niet het geval is, is het mis- schien gewenscht bij kleine kinderen met de eerste vaccinatie nog even te wachten. Zou er een geval hier worden geconstateerd, dan zal dadelijk tot vaccinatie worden geadvisetrd Nu beperkt de G. D. zich ertoe om, in samen- werking met het Genootschap tot bevorde- ring van de Koepokinenting, de gelegenheid ruimer open te stelien. Van dwang zal natuurlijk onder de tegen woordige wetgeving-nooit sprake kunnen zijn. „Vreest u voor verdere uitbreiding te Rot terdam?" „Voorspellen kunnen wij niets. Maar de laatste gevallen in de Maasstad zijn al eeni gen tijd geleden geconstateerd. Daar het in- cubatie-tijdperk ongeveer twaalf dagen duurt, begin ik aldus dr. Brenkman hoop te krijgen, dat het hierbij blijft. Sterker durf ik het nog niet zeggen". Deze laatste uitlating is dus geruststel- lend, maar toch niet in die mate, dat men moet denken, dat alle gevaar voorbij is. Waakzaamheid blijft geboden. En wat de G. D. betreft, als hier een geval zou worden geconstateerd, zal hij dadelijk die maatrege- len nemen, welke voor pokken gelden. Want al zou het zeer overdreven zijn om te denken, dat een hevige pokkenepidemie haar intrede heeft gedaan, het is toch niet juist te meenen, dat alleen de geimporteerde Ooster- sche pokken gevaarlijk zijn en die, welke in Rotterdam zijn geconstateerd, niet. Het laatste rapport van het Britsche minis try of health over het jaar eindigende 30 Juni 192S (het voleende is npg niet wrschenen). maakt melding van lichte pokken-epidemieen, waarbij niet van het minste contact met de tropen sprake kan zijn, doch welke in Enge- land zelf zijn ontstaan. Gevaccineerden en gerevaccineerden behoe- ven zich van dit alles niets aan te trekken. De toeloop tot de gelegenheden voor kosteloo- ze vaccinatie is echter nog niet groot; wel drukker dan in den laatsten tijd het geval was, maar zeker niet grooter dan in normale tijden. De groote massa is zich dus blijkbaar nog niet van een mogelijk gevaar bewust. Wel neemt het aantal inentingen door par ticuliere artsen toe. Wellicht laten velen, die met vacantie gaan, zich behandelen. HET MONDHYGIENISCH CONGRES. De congressisten naar Eindhoven Aan den maaltijd ter gelegenheid van het bezoek van het Mond-hygienisch Congres, gister aan de Philips-fabrieken te Eindhoven, werd het woord gevoerd door ir. P. F. S Otten, onder-directeur dezer fabrieken, die de congressisten hartelijk welkom heette. De voorzitter van het congres, de heer A. L. J. C. van Hasselt, bracht hulde aan de familie Philips, in 't bijzonder den grooten leider, dr. A. F. Philips en aan mevr. Philips- De Jongh voor haar vele werk op sociaal gebied. Spr. memoreerde, de hooge onder- scheiding, welke dr. Bouwens in Amerika ten deel viel. De gouden medaille der Ameri- kaansche rontgenvereeniging. De voorzitter van de ..Federation dentaire Internationale", graaf Casa Aquilar, gaf uiting aan de groote bewondering der con gressisten voor al hetgeen zij des middags hadden gezien. Door middel van de luid- sprekers installatie konden alle gasten het gesprokene uitstekend volgen. Tenslotte ging het gezelschap met de Philipsharmonie voorop, die zich ook tijdens den maaltijd had doen hooren, naar het station, waar hartelijk afscheid werd ge nomen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Franciscus Beerends en Catharina Meijer. Andries Swier en Antje Scheepmakers. Jan Pureveen en Antje Rus. GEBOREN: Pieter Cornelis z.v. Pieter van der Laan en Margaretha Admiraal. nummers van het laatste kerkconcert, en goed vooral zeer mooi in p. en pp. gedeelten. Op dezelfde hoogte stond ook An. Sturmender See van Wilh. Sturm, 'n componist die in dit imer, zijn naam eer aandoet. Welluidend klonk het door Hoogerwerf be-* werkte lied van Winnubst Heideliedje, era- stig het Haec Dies, 'n compositie van den di- rigent. In denzelfden trant was Maria Ma ter Gratiae van Verdussen, verheven en forscn Sanctus van Riga. Deze twee stukken in dt Groote Kerk met harmonium gegeven, gingen nu met klavierbegeleiding. En Mathieu Neu mann's In Epiphania Domini besloot het concert op even gelukkige wijze als't met no. 1 begonnen was. Tenslotte herinner ik nog aan de goede klavierbegeleiding bij de liede- ren van het jongenskoor door den heer G. v. d. Post, werkend lid van Orpheus. A. K. Sc hake n. HET TOURNOOI TE KARLSBAD. Gisteren werden de hangpartijen afge- speeld met de volgende resultaten. Bogoljubow remise met Mattison. Treybal remise met Becker. Treybal remise met Yates. Rubinstein wint van Griinfeld. Vidmar wint van Colle. Samisch wint van Maroczy. De stand luidt thans: Spielmann 6'AEuwe en Rubinstein 5; Capablanca en Vidmar 414; Samisch, Mat tison, Nimzowitsj en Canal 4; Johner, Griin feld, Becker en Bogoljubow 3^4Gilg, Tarta- kower en Yates 3; Marshall, Treybal en Ma roczy 2 Colle en Thomas 2; miss Men- chik 1. DE VLUCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Volgens een draadloos bericht van boord van de „Graf Zeppelin" bevond het lucht- schip zich hedenmorgen 5 uur M. E. T. op 41 gr. 20 min. Noorderbreedte en 45 gr 5 min. Westerlengte, boven den Atlantischen Oceaan. EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT. Te Le Bourget is uit Zurich een Farman- vliegtuig met een 260 P.K. motor gearri- veerd dat van Lissabon een oceaanvlucht zal ondernemen naar New-York. Het toestel wordt bestuurd door den Zwitserschen vlie- ger Kaser, bijgestaan door de mecaniciens Tschott en Luscher. De vliegers die 1300 L. benzine meevoeren, berekend voor een vlucht van 50 uur, zijn gistermiddag van Le Bourget naar Lissabon doorgevlogen. DE RUSSISCHE-AMERIKA VLUCHT. Het Sovjet-vliegtuig ..Land der Sovjet", dat gister te 2.15 uur Moskou verliet voor het ondernemen van een vlucht naar Amerika via Siberie is gistermiddag te 16.48 te Omsk aangekomen. De afstand MoskouOmsk, die ongeveer 2000 K.M. bedraagt, legde het af in een 13 uur ononderbroken vlucht. DE .VLEUGEL DER SOVJET". Terug te Moskou Het Sovjet-vliegtuig ,,Vleugel der Sovjet" is gisteren te 5.15 van zijn Europa rond- vlucht te Moskou teruggekeerd. Op het vli-egveld was een groote menigte. aanwezig, die den piloot Gronsow hartelijk toejuichte Het toestel heeft in totaal op zijn Europa- vliicht 9000 K.M. afgelegd in 53 vlieguren. IN DEN MUZIEKTUIN. Gisteravond al weer 'n voile tuin. En de aanleiding daarvan zal w€l gelegen zijn in het optreden van het nog maar zeer kort be- staande, door Orpheus opgerichte jongens koor, dat nu reeds meer dan 160 jongens heeft. En in dien korten tijd, heeft de heer Hoogerwerf al aardig wat bereikt. Hooger werf heef, zooals men dat noemt er flink de wind onder, want zooals hij „Op het ijs" van mej. van Tussenbroek liet zingen bewees dat vol komen dat hij op de repetities de massa onder zijn invloed heeft. Geen Overpad van van Oort, en Een spookgeschiedenis, ook van mej. van Tussenbroek, deelden in het groote succes. 't Is een goed begin geweest dat voor de toekomst veel belooft. Voor het eerstvolgende Orpheus-concert waarvoor de heer H. veel meer repititie tijd heeft heeft men dan ook werken voor mannen met jongenskoor gekozen. Mej. Toos Kerkhoff, uit Roosendaal bracht twee pianosolo's ten gehoore. Zij interresseer- de zich ook nog voor de Nederlandsche com- ponisten door, behalve 'n Nocturne van Cho pin, een werk van Emile Enthoven te geven, n.m. Variatie's op een Gavotte thema. Beide stukken houden geen muziek in die een ver- blufende vaardigheid vereischen, 't komt meer op voordracht aan. Mej. Kerkhoff den inhoud weergevende, rustig, zeker van haar zaak. 'n Pianiste die zich den inhoud der voor te dragen nummers helder voor oogen heeft gesteld en ze met overtuiging verklankt. Haar begeleiding bij den zang van mtvr. Andrine Savelli was perfect en hierin kwam het soms uit hoe gepareld haar technische vaardigheid klinkt. Mevr. Savelli is coloratuur zangeres die het publiek zeer boeide met haar trillers, staccato's enz. in bijz. de variatie's van Proch, in het lied „Ontwaken" van Gottfried Mann, en vooral in Manon Lescaut van Auber. Voor hun prestatie's werden de da mes bloemen aangeboden en de heer Hoo gerwerf kreeg voor zijn goede zorgen aan het jongenskoor besteed, een schilderij. rf Orpheus zelf zong grootendeels dezelfde l.2Q» Wilde Due 2ns-/. 2.40. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 9 Aug. 1929. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 477 H.L.'s aange-voerd als: 151 H.L. tarwe 12.50—/ 13.90; 87 H.L. gerst (winter- gerst) 9.55; gerst chev. 11.2511.50; 204 H.L. haver 10.37%—f 10.50; 7 H.L. boonen w.o.: bruine boonen 2830; duiven boonen f 12.5016.75; witte boo nen 60; 2 H.L. karwijzaad 40; 16 H.L. blauwmaanzaad 34. 9 H.L. erwten, w.o. groene erwten (groote) f 2022; grauwe erwten 12—/ 12.50. Per 100 K.G. Handel stug. VOORLOOPIG KAASBERICHT. ALKMAAR, 9 Aug. 1929. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 49 st kl. Fabriekskaas 47; 7 st. commissie Fabriekskaas 478 st. kl. Boerenkaas 48; 23 st. boeren Commissie- kaas 49. Totaal 87 stapels wegende 147000 K.G. AMSTERDAMSCHE \ARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 9 Aug. 1929. Op de he den gehouden aardappelenmarkt werd be- taalcT voor: Zeeuwsche Eigenheimers 2— 2.80; Zeeuwsche blauwe Eigenheimers 2.102.80; Zeeuwsche bonten 4.20 4.55; Fiakkeesche Eigenheimers 2.10 2.40; Fiakkeesche blauwe Eigenheimers 2.30—/ 2.50. Overige prijzen onveran- derd. Aanvoer 5 ladingen, zijnde 1252 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Aug. '29. Langedijker Groentenveiiing. Bloemkool le s. 5.7016; Bloemkool 2e s. 2.70 7 70; Wortelen 2.80—/ 3.50; Roode Kool le s. 45.30; Gele Kool le s. 8 8.20; Witte Kool 4.70—/ 5 30; Gele Uien; Gele Drielingen 4; Zilver Drielingen f 44.70; Gele Nep 16.80—/ 18.70; Zilveruien 17.90—/ 19.20; Slaboonen 12.70—/ 13; Tomaten: A 18.20— 19.90; B 18.30; C 17.90-/ 19.20; CC 5.40; Snijboonen 7; Bieten 1 90— 3.80; AardappelenScnotsche muizen 2.40—/ 3.60; Bl. Eigenheimers 2.60— 4.70; Drielingen 2.403.50; Kleine 1.30, alles per 100 K G. Aanvoer: 10000 stuks Bloemkool; 1200 bos Wortelen; 80.000 K.G. Roode Kool; 3000 K.G. Gele Kool; 5000 K.G. Witte Kool; 1100 K.G. Gele Kool; 4200 K.G. Uien; 1600 K.G. Slaboonen; 2700 K G. To maten; 100 K.G. Snijboonen; 300 K.G. Bie ten en 62000 K.G. Aardappelen. NOORDSCHARWOUDE, 8 Aug. 1929. Schotsche Muizen 23-20; Duken 2.80; Sciioolmeesters 2.402.90; Eigenheimers 1 902.40; Bl. Eigenhei mers 2—/ 2.90; Drielingen 1.80— 2.60; Drielingen 6.407 10: Gele Nep 15.60—/ 18; Zilveruien 0.80—/ 1.70; Drielingen 2.90—/ 4.20; Zilvernep 15.50—/ 18.30; Spgrcieboonen 11 13.90; Snijbooi.en 11.90; Tuinboonen 1.90—/ 2 30; Kroten 2.80; Roode Kool 3.90-/ 6.70; Witte Kool 2.70—/ 5.10; Gele Kool 8.90—/ 9, alles per 100 K.G.; Boswortelen 2.503.40 per 100 bos; Bloemkool le s. 8.7016.20; Bloemkool 2e s. 6.902.50 per 100 stuks. Aanvoer: 175000 K.G. Aardappelen; 2200 K.G. Uien; 41400 K.G. Uien; 3100 K.G. Sperciebooneii;8 K.G. Snijboonen; 600 K.G. Tuinboonen: 550 K.G. Kroten; 20600 K.G. Roode Kool; 15800 K.G. Witte Kool; 600 K.G. Gele Kool; 650 bos Boswortelen en 8800 stuks Bloemkool. WARMENHUIZEN, 8 Aug. 1929. Sclr. Muizen 2.20—/ 3.50; Drielingen 2.50 3; Grove 2.10—/ 2.30; Tomaten: A 16.60; B 15.20; C 15.80; CC 4; Eigenheimers 1.603.30; Blauwe Aardappelen 3.404.10; Bloemkool le s 1414.80; bloemkool 2e s. 2.70 2.90; Roode Kool 4.40—5.80; Gele Kool 7.70; Witte Kool 3.60—/ 4.20; Gele Nep 15.80—/ 16.70; Zilver Nep 16—/ 17.30; Zilver Uien 1—/ 2 20; Zil ver Drielingen 44.70; Slaboonen 10.70—/ 12.40. Aanvoer: 76600 K G. Aardappelen; 9450 K G. Roode Kool; 850 K.G. Gele Kool; 3700 K.G. Witte Kool; 625 K.G. Gele Nep; 15450 K.G. Zilveruien; 345 K.G. Slaboonen; 240 K.G. Tomaten en 615 stuks Bloemkool. BOVENKARSPEL, 8 Aug. 1929. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bloemkool le s. 13.5017.10; Bloem kool 2e s. 4.50f 6.50; Roode Kool 2.80 4.20; Witte Kool 3.10—3.60; C-ele Kool 4.50—/ 6.50; Slaboonen 1 25; Aardappe'en: Schotsche Muizen f 1.15

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7