flikiairscliG CouraiL De broonjnweelen. Radio-hoekje FEUILLETON. No. 188 1929. Honderd een en dertigste Jaargang. Maandag- Vi Augustus. Dinsdag 13 Augustus. Huizen, 1875 M. 10.00—10.15 Morgen wijding. 12.15—2.00 Concert door het A. V R. O.-Kwintet. 2.00—2.45 Kookpraatje door P. J. Kers. 2.453.00 Gramofoonmuziek 3.00—4.00 Maak-het-zelf-cursus 4.30—4.50 Gramofoonmziek. 4.50—5.30 Microfoon-de- butanten, Viool en zang. 5.30—7.00 Concert door het A. V. R. O.-Kwintet, m m. v. het Neerlandia Kwartet. 7.007.45 Lezing door Casper Howeler, Muzikaal geillustreerd. g 01—8.30 A. V. R. O.-Boekenhalfuurtje, R Houwink bespreekt „Gewas 1902" van Ernst Glaeser. 8.30 Radio-Tooneel, Studio-opvoe- ring van „Minna von Barnhelm" van G. E. Lessing, door N. V. Vereen. Rotterd. Hof- stad-Tooneel. Na afloop: Persber. en gramo foonmuziek. 12 uur sluiting. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. K. R. O.-Uitz. 11.30—12.00 Gods- dienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K. R. O.-Trio 1.15—2.00 Gramophoon muaiek. 2.002.20 Knipcursus. 2.203.20 Vrouwenuurtje. 5.00—7.00 Gramophoonmu- ziek. 7.007.15 Praatje over de Engel sche cursus. 7.15—8.00 Gramophoonmuziek. 8 008.30 Causerie over „Hoe voert de actie der vakbeweging tot succes?" 8.30 Studio- opvoering door het Frits Bouwmeester- Enhemble. 1. „De Sultansdochter en de Goe- de Tuinman". 2. „De Duivelsbrug", beide van Henri Gheon .11.30 Sluiting. Daveritry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 11 20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelcon- cert. 1.20 Orkestconcert. 4.20 Dansmuziek. -5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Pi ano-recital, door Laffitte. 7.20 Lezing. 7.50 Voorlezing. 8.20 Concert. I. Baillie, sopraan, L. White, bariton, H. Craxton, piano, sym- phonie-orkest. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Le zing. 10.35 Dansmuziek en variete. 11.05 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 12.50 Gra mofoonmuziek. 4.05 Concert, Orkest en so- listen. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert, Orkesten vocale soliste. Langertberg, 473 M. 7.207.50 Gramo foonmuziek. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 —12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.55 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 „Der Erbfor- ster". Treurspel van Otto Ludwig. Zeesen, 1635 M. 6.10—12.45 Lezingen. 12.501.15 Gramofoonmuziek. 1.15—5.20 'Lezingen. 5.20—6.20 Concert. 6.20—8.15 Lezingen. 8.20 ,,Lysistrata", Operette. Mu- ziek van Paul Lincke. Brussel, 508,5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en vocale solisten. Hamburg, 372 M. 4.35 Orkestconcert. 5.20 Salonmuziek. 6.35 Orkestconcert. 8.20 Or kestconcert, solisten. 11.05 Orkestconcert. Provinciaai nieuws BROEK OP LANGENDIJK. De Vereeniging „De Koophandel" hield Donderdag bij P. Kramer te Z.-Scharwoude een vergadering onder voorzitterschap van den heer C. Wagenaar. Van de G. A. M. I. T. te Alkmaar was een verzoek ingekomen om twee afgevaardigden te zenden naar de in September te houden vergadering. Na eenige bespreking werd besloten, dat de heeren J. Kramer en P. Frans Slot de ver eeniging zullen vertegenwoordigen, met als plaatsvervanger de heer P. Greeuw. V.erder was ingekomen een schrijven van den leider der transportarbeiders te Broek op Langendijk, om betreffende het 50 pCt hooger laadloon heffen van niet-leden van Koophandel, dezen maatregel niet te streng door te voeren, daar zulks in de praktijk op bezwaren stuit. Op verzoek van den voorzitter werd aan den leider gelegenheid gegeven, de bestaande bezwaren nader uiteen te zetten. Spr. zou het hoogere tarief alleen toege- past willen zien op vreemde kooplieden. De heer Bekker zou in dezen gaarne zien, dat de leiders in overleg traden met het be stuur van Koophandel, maar wenschte de 50 pCt. gehandhaafd te zien tegenover vreemde kooplieden. De vergadering ging hiermede accoord. Verder was een schrijven ingekomen van de L. G. C., dat in hun bestuursvergadering (The crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. 841 Pennington haalde een licht siaaltje uit de tall, sloeg haar dit om en deed de balkondeu- ren van den salon open, die naar het grasperk /oor het huis leidden. Zij trad naar buiten, net de belofte, om over enkele minuten terug ,<e zijn. En toen, plotseling, terwijl het drietal sa- nen sprak over Easterbee's snelle terugkomst, weerklong er een scherpe gil uit de richting, waarin Doris was gegaan. Vervuld van een weergaloozen angst, sprong Pennington op en ijlde door de open deur, onmiddellijk gevolgd door beide dames. In de schemering van den winteravond zag hij een gestalte op het gras uitgestrekt. Ook bespeur- fe hij een gedaante, die vluchtte, in de rich- ting naar het hek, dat uitkwam op een smai wegje, achter het huis. Sinds dien nacht, toen hij in de bibliotheek van Ridgemout Close was aangevallen, had hij steeds een automatisch pistooltje bij zich gedragen. Hij haalde het nu te voorschijn en mikte er mee op de vage gedaante, die op het oogenblik met de klink van het hek bezig was, en ditmaal miste Zijn schot niet. De vluchten- de, wiens identiteit hij vermoed had. eer hij schoot, viel voor het hek, met een kogel in he! hoofd besloten is aan het ingekomen verzoek van Koophandel betreffende overliggeld voor partijen groente, enz. tegemoet te komen, dat geconstateerd moet worden als de schuit er niet is om 3 uur en de aanvoerder wel en eveneens de kooper. De voorzitter zei, dat er een maatregel wezen moet, daar het toch geen manier van doen is de bouwers maar te laten wachten De heer Hoogland wenschte dat er een adres naar de schipperij gestuurd werd met verzoek eerst in Broek te laden en dan te N.-Scharwoude, welke gedachte door den voorzitter onderstreept werd. Verschillende heeren zouden gaarne zien dat zulks dan geschiedde maand om maand, terwijl weer anderen de gedachte opperden, om aangaande het overliggeld, een zeker kwantum te stellen, b.v. dat boven de 1000 K.G., waarvoor niet behoeft te worden betaald. De heer J. Kramer wenschte het bezwaar van het aanwezig zijn der kooper te onder- vangen, door te zeggen: de vertegenwoor- diger van den kooper. Niemand meer het woord verlangende, werd alzoo met het adres der L. G. C. genoegen genomen, ter wijl voor het aanwezig zijn van den kooper voldoende geacht wordt als diens ver- t-egenwoordiger gekomen is hetwelk in dit geval ook een transportarbeider kan zijn. Als nieuw lid werd de heer S. Hink Pz met groote meerderheid van stemmen aan- genomen. Vervolgens kwam aan de orde punt 5 der agenda: Bespreking wijziging aardappel- sorteering. Door den voorzitter werd meegedeeld dat door den exporteursbond de navolgende ma- ten zijn voorgesteld. Voor alle soorten drielingen, 30 tot 40 m.M., eerstelingen 40 tot 50 m.M., voor idea- len en Geldersche schotten 40 tot 55 m.M voor groote schotten boven 50 en idealen 55 m.M. Door den voorzitter werd naar voren ge- bracht dat door het H.C.B. op de vergade ring mededeeling werd gedaan dat voor Idea len geen label wordt gegeven, daar deze de eigenschap hebben om te scheuren. Door spr. werd voorgesteld de navolgen de maat: drielingen van 30 tot 35 m.M., mid- del 35 tot 45 m.M. en groote boven 45 m.M. en ook voor Geldersche schotten een maat te houden. Uit de discussies bleek dat er nogal ver- schil van meening bij de heeren bestond be treffende de maat; tenslotte werd het voor- stel van de voorzitter aangenomen met bij - na algemeene stemmen. Van dit besluit zal zoo spoedig mogelijk bericht gedaan worden aan de Prov. Comm. der veilingen met verzoek het nog dit seizoen in te voeren, daar het voor den export van het grootste belang is. Bij de rondvraag werd door den heer Hoogland naar voren gebracht een verzoek te richten aan het marktbestuur om de 2e soort bloemkool zooals dit nu geveild wordt, niet te noemen 2e soort, maar uitschot, daar deze soort zeer slecht is, vergeleken bij andere plaatsen en ongeschikt voor den handel. De heer J. Elas zou gaarne zien dat den leiders te Noord-Scharwoude op het hart ge- drukt werd, de goederen welke met vletten vervoerd cnoeten worden, eerder weg te stu- ren. Hierover ontspon zich een breedvoerige be spreking, welke inhield dat men over het al- gemeen zeer ontevreden was, aangaande de werkwijze te Noord-Scharwoude. Door den voorzitter werd naar aanleiding hiervan geillustreerd, dat van hem een wa gon aardappelen is blijven staan, (waar nog 27 baal in moest) omreden de heeren eerst eens een glaasje bier moesten drinken. De eventueele schade, hieruit voortvloeiende, zal dan ook van de loonlijst afgetrokken worden. Algemeen was men van gevoelen dat kras- sere maatregelen moesten worden genomen, en wanneer er geen verbetering in den toe- stand komt, zelf personeel aan te nemen om het werk te laten verrichten. Aan de betrok- kenen zal dan ook in dien geest een schrij ven gericht worden en tevens zal worden meegedeeeld, dat de vletten 3 uur nieuwe tijd in Broek moeten zijn. De heer R. Kooy bracht naar voren dat het veilen van veel partijtjes in een vaartuig, stagneerend werkt bij de vlugge uitvoering der werkzaamheden. De heer Ootjers (afg. N.M.B.) zei, dat het hoofdzakelijl? is tijdens het uitschieten der kool en dan is het zeer moeilijk. Toch was spr. genegen hieraan zijn voile aandacht te wijden. Hierna sluiting. HEERHUGOWAARD. Vrijdagmiddag brak brand uit in het pak- Met schrillen kreet wierpen-beide vrouwen zich naast het lijk van Doris, die in het hart getroffen was door den man, wiens krankzin- nig brein hem had ingegeven, dat hij niet beter wraak kon nemen op zijn aartsvijand, dan door hem van zijn mooi jong vrouwtje te berooven. Hoofdstuk XXIII. Onversaagd als Easterbee was, voelde hij zich toch niet zoo heel erg op zijn gemak, ee: hij het hotel verlaten had en zich in betrekke- lijke veiligheid bevond, op het armoedig ka- mertje in Moskou, in gezelschap van den trouwen Ivan. Zou Lubanoff lont ruiken, als hij dat goed overdacht briefje las? Zou hij dan naar het hotel gaan en persoonlijk onderzoek instel- len? Zou hij de stations laten bewaken en als een gier op zijn prooi afschieten? Dank zij zijn handigheid in het vermom- men, en het feit, dat hij licht voor een Rus kon doorgaan, was hij vol vertrouwen, dat hij Lu banoff op een dwaalspoor zou kunnen bren- gen; zelfs al was diens argwaan gewekt. Maar hij zou zich niet haasten; hij zou Rus- land niet verlaten voor den volgenden dag. Tegen dien tijd zou hij zoozeer van uiterlijk veranderd zijn, dat het een onmogelijkheid zou wezen, om hem te herkennen. Den volgenden dag, toen hij op het punt van vertrekken stond, ging hij nog even aan bij den ouden Ivan, om die vaarwel te zeggen en hem te raadplegen, wat betreft zijn uiter lijk. Zou hij voor een Engelschman gehouden worden, als hij ondervraagd werd door de huis van den winkelier J. Bohemin. De vlam- men breidden zich zeer snel uit tot een ware vuurzee. Onze nieuwe motorspuit was spoe dig ter plaatse en in korten tijd was men het vuur meester. Hoegenaamd niets is gered kunnen worden. De oorzaak van den brand is onbekend. BEVERWIJK. De wethouderskwestie. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat zij geen termen aanwezig achten om den heer C. A. Zwager als wethouder te schor- sen Zooals men zich zal herinneren, had een meerderheid van den raad, nadat drie raads- vergaderingen waren gehouden, besloten den heer Zwager te schorsen. HEILOO. Nu de vacantie weer is aangebroken, blijkt ens dat ons dorp met zijn uitgestrekte bos- schen steeds meer de belangstelling geniet van de pensiongasten. Hoe groot hun aan- tal is, zal moeilijk te bepalen zijn, doch we schatten het op een 200. En dat de vraag het aanbod overtreft blijkt hieruit dat een onzer inwoners, wiens naam ten onrechte op de pensionlijst voor- komt, reeds 7 maal is gevraagd. Het toenemen van pensiongasten is een verheugend verschijnsel en dit dienen we aan te moedigen. De meesten trekken dagelijks naar de bad- plaatsen, doch meerderen blijven in de bos- schen. 't Is hier mooi en rustig, hoorden we meermalen zeggen, doch het kwam ook voor dat men zeide: „Er is hier ook niets". We missen hier nog zooveel, een eenvou- dige badgelegenheid ontbreekt, een muziek- tent is een ongekend bezit, van eenige attrac- tie voor onze gasten hoort men niets. Is het nu niet mogelijk om eens iets te doen? Bijv. een concert op een mooien zo- meravond is toch wel mogelijk. Waar blij ven onze muziekcorpsen? 't Is hier zoo saai en daarin kan met eenigen goeden wil en zonder groote kosten toch wel verandering in gebracht worden. Naar wij vernemen, hebben de bestuurders van verschillende sport-, zang- en muziekver- eenigingen tesamen met het bestuur van Heiloo Vooruit besloten bij de opening van het nieuwe gebouw voor Kunst en Sport een bazar of fancy-fair te organiseeren, teneinde de eventueele baten te gebruiken voor de meu- bileering van dit gebouw. HOORN. Naar we vernemen, zal de onthulling van het Messchaert-monument, welke op 14 Sept. a'.s. zou plaats vinden, tot nader datum wor den uitgesteld, omdat de beeldhouwer nog niet beschikt over de benoodigde steen, die uit het buitenland moet komen. BOVENKARSPEL. De heer Jan Meester heeft onder groote be langstelling het feit herdacht, dat hij 60 jaar werkzaam is geweest bij de firraa P. Rood en Zoon, alhier. GROOTEBROEK. Was het in vroegere jaren gewoonte, dat de te veld staande aardappelen begin Augus tus opgeruimd waren. thans is de aanvoer nog bij zonder groot. De vorige week bedroeg deze nog 80.000 baal. WIERINGERWAARD. Door de ijverige pogingen van het bestuur van den Bond voor Staatspensionneering, dat door inzameling van gelden en de beschik- king over het benoodigde aantal auto's daar- toe in staat was gesteld, hebben 51 ouden van dagen j.l. Vrijdag een autotocht gemaakt, welke nog lang bij hen in dankbare herinne- ring zal blijven. Des morgens om 10 uur werd bij de haltc Oudesluis, begunstigd door prachtig weer, afgereden. De eerste aanlegplaats was Bergen. Nadat aldaar den inwendigen mensch te hebben versterkt en er versnaperingen waren uitgedteld, werd de reis voortgezet via Eg- mond aan den Hoef, Bakkum, Castricum, Beverwijk met als aanlegplaats het prach- tige buiten „Velserbeek". De oudjes waren een en al verbazing over zooveel natuurschoon. Vandaar zou men nog wat omrijden in die buurt, doch wegens een opgebroken rijweg kwam de stoet tot nabij Haarlem, zoodat het al tamelijk laat was. voor en aleer Alkmaar was bereikt. wat als laatste pleisterplaats op 't programma stond aangegeven. Het was dan ook al 10 uur, toen het gezelschap behouden en wel arri- veerde. handlangers van de Tcheka? Ivan wierp een onderzoekenden blik op hem, en na een langdurige beschouwing, schudde hij krachtig het hoofd. „Neen" zei hij, zijn moedertaal sprekend. de eenige, die hij kende. „De Booze zelve zou niet ontdekken, dat u niet een geboren Rus waart. U zult er zoo wel doorheen komen Wat zou ik graag willen. dat mijn geliefde Prinses met u meeging. Zij is koppig, als al ien van haar geslacht. Al zoo dikwijls heb ik haar gewaarschuwd, dat zij met vuur speelt Maar zij lacht mij enkel uit; zegt, dat zij er niets om geeft; dat haar eenig levensdoei is, om den dood van haar vader te wreken. Al vele nachten achtereen kon ik niet slapen, steeds denkende over het 'gevaar, dat zij be- loopt, dat arme, hulplooze schaap, tusschen een troepen bloeddorstige, verscheurend? wolven". Droef werd de uitdrukking op het gelaat van Easterbee, terwijl hij luisterde naar de weeklachten van den trouwen oud-gediende, lie zoo gehecht was aan zijn heer en diens familie. Easterbee zelve beefde voor de toekomst van de onversaagde, jonge Prinses, knap en schrander van ondernemen, als zij was, daar haar aangeboren vernuft nog verscherpt werd door haar jegens haar vijanden. Hij gaf Ivan een adres, waar hij tijding zou kunnen brengen, die, zoo noodig, doorgesmok keld zou worden, ondanks het waakzaain be stuur van de tirannie der Sovjets. De Prinses wist, waarheen zij haar brieven moest richten in Engeland. Een uur later stoomde hij met den sneltrcin Door het late uur was men niet meer via Nieuwe Niedorp en Winkel gegaan. De oud jes waren evenwel hoogst voldaan en dank- baar. De Rundveefokvereeniging hield Vrijdag- avond een vergadering. Weger.v, verhindering van den voorzitter, was de leiding aan den eere-voorzitter, den heer P. Schenk Dz. Aanwezig waren 15 leden. Ingekomen was van de Land- en Tuin- bouwonderlinge een verzoek om het per soneel ingevolge de nieuwe ziektewet te mogen verzekeren. De heer Daan Kaan deelde mede, dat het personeel reeds verzekerd is bij een particuliere maatschappij en vond het nu wel gewenscht om te informeeren of deze verzekcring volgens de nieuwe wet vol doende is De heer A K Kaan zou de verzekering direct maar willen overdragen bij de Land- en Tuinbouwonderlinge, waartoe na eenige discussic werd besloten. Ook was nog de mededeeling ontvangen. dat de jaarlijksche fokveedag te Hoorn op 7 September zal worden gehouden. Daarna volgde een uitgebreid verslag over de productiecijfers 1928. Deze waren iets minder gunstig dan het vorige jaar. We heb ben als het meest vermeldenswaardig het volgende uit het verslag opgenomen. Goede productiedieren waren als vaars: Charlotte 16, eign. Ib. Kaan Kz., 5305 K G. melk, 180 K.G vet, 3.39 pCt.. 330 melk- dagen; Dora 99, eign. Groneman, 4423 K.G melk, 171 K.G. vet, 3.87 pCt., 295 melk- dagen; Lena 2, eign. Groneman, 3583 K.G. melk, 158 K.G. vet, 4.41 pCt, 313 melkdagen; Clara 32, eign. C. Spaans, 4248 K.G melk, 169 K.G. vet, 3.98 pCt., 280 melkdagen; Dieuwertje 55, eign. C. Spaans. 4460 K G melk, 167 K.G. vet, 3.74 pCt., 280 melkdagen Daarna volgde bespreking cent rale fok veedag, welke bij voldoende deelname den 2den October te Schagen zal worden ge houden. De voorzitter zeide, dat de plaatselijke keu- ringen steeds minder worden. hoe wel de vereeniging Wieringerwaard tot dusver al- tijd op een talrijke inzending mocht rekenen De leden hebben alien een programma ont vangen en nu is het maar de vraag: Is men bereid vee voor dezen dag op te geven? Een breedvoerige discussie volgde. Vrij algemeen vond men de reriactie van het pro gramma niet duidelijk wat betreft de inzen ding van groepen. De heer Groneman wilde gaarne mee- werken, doch stond er toch eenigszins scep- tisch tegenover. Hij vond het kringetje rond- om Schagen nog wat klein, om het beste van het beste uit Noord-Holland te laten zien Bovendien verkeert het vee dit jaar niet in gunstige conditie. Ten slotte verklaarden toch alle aanwezigen, op een na, zich bereid hun vee beschikbaar te stellen. RinnenBand CONGRES VOOR MONDHYGIENE. De slotzittmg Vrijdag werd te Utrecht in het Universi- teitsgebouw de slotzitting gehouden van het Congres voor Mondhygiene. De voorzitter, tandarts A. L. J. C. van Hasselt, deelde mede dat een aantal resolu- ties in de verschillende secties waren aan genomen. Deze luiden: Resolutie s. Tandziekte is een der meest verspreide van alle volksziekten. Vroegtijdige behandeling beoogt niet al leen behoud van het gebit, doch is tevens van groot belang voor de gezondheid in het algemeen. Door gestadige voorlichting kweeke men het besef, dat doelmatig gebruik en geregel- de verzorging van het gebit belangrijke mid- delen zijn tot wering en voorkoming van tandziekten. Doelmatige voeding van de zwangere en zoogende vrouw en van het kind, borstvoe- ding voor den zuigeling bevorderen de ont- wikkeling van een gebit, dat weerstand kan bieden aan tandziekten. De zorg voor het gebit is een der pijlers van de volksgezondheid. De schooltandver zorging is daarvan een noodzakelijk onder- deel. Het vraagstuk van kindertandverzorging voor en na den schoolplichtigen leeftijd dient evenzeer tot oplossing te worden gebracht. Overal waar de breede lagen van het volk recht hebben op ziekteverzorging in zieken- fondsen of in industrieele ondernemingen, dient tandheelkundige behandeling daarvan een onafscheidelijk deel uit maken. Een zoo groot mogelijk kauwvermogen komt de spijsvertering ten hooge mate ten goede; mede daarom dient tandheelkundige naar Riga uit dit land der verschrikking. On der het rijden vroeg hij zich vol verwondering af, wat er nu op het Kremlin zou zijn voorge- vallen: Verkeerde de hoffelijke Lubanoff nog in onwetendheid van de wijze, waarop hij werd beetgenomen? Had hij dien schijnbaar zoo waren brief geslikt, als de rest van de ca mouflage? En wat nog het ergste was zou de echte William Richardson ten tooneele zijn verschenen? In dit geval had hij het ge- vaar nog voor zich. Hij klemde de tanden opeen bij die gedachte en zijn gelaat werd somber van uitdrukking. Ivan's compliment over zijn vermomming had hem een hart onder den riem gestoken. Hij was naar het station vertrokken, met een ge- voel van vertrouwen, van geloof in zijn ge- lukkig gesternte. Maar de koude stem van de rede herinnerde er hem aan, dat het gevaar anders nog niet doorstaan was. Het behoor- de altijd nog tot de mogelijkheden, dat hij En geland nooit bereiken zou; nooit zijn geliefde Doris zou weerzien op deze wereld. Terwijl deze verontrustende gedachten hem door het brein woelden, grijnsiachte hij, toen hij zich het krachtdadige pistool herinnerde, dat hij in den zak droeg. Want, wat een ding betrof, stond zijn besluit vast: Als Lubanoff hem nu toch in het eind overtroefde, zou het een schrale overwinning zijn voor den Rus Hij zou hem nooit levend in handen vallen. Beter de dood, de snelle dood door eigen hand, dan de kerkers en de martelingen van de Tcheka. O, de ldnge uren, die de reis duurde; die bittere koude en ongemakken. terwijl de trein door de witte. eiudelooze vlakte gleed. over verzorging in de eerste plaats te zijn gericht op behoud van het gebit, niet op het verwij- deren van zieke tanden. Mondhygiene, als deel der algemeene hy giene, wordt ten onrechte in haar waaroe onderschat; het Congres beveelt aan te trachten met alle daartoe bevorderlijke mid- delen hierin verbetering te brengen. Het congres vereenigde zich na eenige dis cussie met deze formuleering. De voorzitter besprak daarna de vraag: „Wat is nu eigenlijk de groote beteekenis van dit congres geweest?" Ten eerste werd door het aannemen der resoluties, de besprekingen in de secties en het houden der voordrachten een uitspraak verkregen over een aantal onderwerpen, waardoor ons inzicht in deze materie kon worden verhelderd. Een ander voordeel acht- te spr. gelegen in het persoonlijk contact tusschen de deelr.emers, waardoor het mo gelijk is geworden speciale opvattingen die men reeds uit de publicaties kende, te ver- duidelijken en toe te lichten. De resoluties zullen we gebruiken om ze praktisch uitvoerbaar te maken. Wanneer wij^ straks bij de autoriteiten, bij de regeering van stad en land, in ziekenfondsen e.d. ons standpunt uiteen moeten zetten, zal de rug- gesteun van deze resoluties de waarde van onze argumentatie verhoogen en ons sterkea in onze opvattingen. Een voordeel van dit congres, vervolgde tandarts Van Hasselt, is ook de tentoonstel- ling geweest, die bijzonder geslaagd kan heeten. Ook de industrieele tentoonstelling die voor de tandartsen van veel belang was, werd goed bezocht. Nadat spr. dank had gebracht aan de verschillende commissies, aan de autoriteiten voor het beschikbaar stellen van het Universiteitsgebouw als plaats van samenkomst, huldigde hij in het bijzonder den congressecretaris, tandarts J. A. Salomons uit Amsterdam voor hetgeen hij in het belang van het congres verricht had. Tenslotte heeft lector B. R. Bakker uit Utrecht, voorzitter van de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, den voor zitter in zeer hartelijke bewoordingen dank gebracht voor de uitstekende wijze waarop hij dit congres heeft geleid. (Langdurige ovaties: staande iuichten de congressisten hun voorzitter minutenlang toe). HET VERRADERLIJKE COSTUUM. De politie te Rotterdam heeft twee manniv aangehouden die bij de firma Gerzon een ruit ingeworpen en uit de etalage twee vossenbon- ten gestolen hadden. Het gestolene kon niet worden achterhaald. Bij de aanhouding bleek, dat een der man- nen gekleed was in een pak dat onlangs bij een inbraak aan de Vlaggemanskade is ont- vreemd, waar inbrekers hun eigen plunje voor kleeren van bewoners des huizes hadden vo"** wisseld. ENGELSCH GEZELSCHAP. AAN DEN HOEK. Met de Harwichboot zijn Zaterdagmorgef te Hoek van Holland 240 Engelsch reclame experts aangekomen, die op weg waren naaf het Internationale Reclamecongres te Berlijn. Het gezelschap is aan den Hoek ontvangen door den heer Levison, voorzitter van het Ned. Genootschap voor Reclame. In den extra-trein waarmee het gezelschap de reis voortzette, vond ieder op zijn plaats een boekje over Nederland, benevens twee staaltjes van bij uitstek Nederlandsche pro- ducten: een reep chocolade en een fleschie oude klare. UIT HET RAAM GEVALLEN. v Tijdens de afwezigheid van de moeder L een meisje van twee jaar uit de eerste verdie ping van een woning aan de Weegbreestraa: te Amsterdam gevallen. De kleuter werd naat het Binnengasthuis gebracht, waar zij aan de gevolgen van den val is overleden. Een vijfjarige jongen is uit de tweede verdieping van een woning aan het Spaarn- dammerplantsoen gevallen. Hij kwam in den tuin van het benedenhuis terecht. Aan hoofd en rechterbeen gewond, is hij' per auto van den geneeskundigen dienst naar het Tessel- schade-ziekenhuis vervoerd. EEN PRACTISCHE RECLAME. Om de belangstelling van het publiek K wekken voor het Aquarium en zijn bewoners en te voldoen aan geuite wenschen wordt door de Ned. Heide-maatschappij een drietal gekleurde foto's uitgegeven, wdke voor de liefhebbers tegen den kostenden prijs, (0.35) beschikbaar zijn. Het zijn foto's genomen in het Aquarium der Maatschappij aan den Zijpendaalsche- weg te Arnhem. bevroren rivieren, door de met sneeuw over- dekte sparrenwouden. Hij had geen ander voedsel, dan wat hij meegenomen had, en dat door ouden Ivan in- gepakt was voor de reis: zwart brood, met sneedjes rauwe ham. Maar daarvan trok hij zich niet veel aan. De honger deed zich niet dringend bij hem voelen. Al was nu ook het best bereide maal daar voor hem opgediend, dan zou hij er nog niet meer dan een paar happen van kunnen gebruikt hebben; juist voldoende voor het onderhoud van zijn uitge- put lichaam. Wat zijn zenuwgestel nog het meest aanpakte, gevoegd bij de snerpende koude en 't vervelende van de reis, was de knagende angst, de verschrikkelijke onzeker- heid, of hij er door zou komen, of niet. Hij werd in zijn pijnlijke droomerijen ge- stoord door het gekras van de remmen; ze hidden stil aan een klein zijstation met bar- baarschen naam. Twee politie-beambten tra den de coupe binnen, waarin hij de eenige pas- sagier was. Onmiddellijk vatte hij1 hun bedoe- ling en reeds tastte hij in den zak en greep het pistooltje, dat hij daar geladen gereed hield, bedacht als hij was geweest op een der- gelijk voorval. Hun verschijnen toch was hem een bewijs, dat Lubanoff tot de ontdekking was gekomen, hoe hij bedrogen werd. D? echte secretaris had zich aangemeld, had zijn identiteit bewezen en de telegraaf was onmid dellijk in beweging gesteld, om den sluwen Engelschman te vatten, die had durven spelen met de Sovietregeering. i (Wordt vervolgdi,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5