Buitenland Kei*k en school Luchtvaart Stadsnieuws NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. het DUITSCHLAND. URONDWETSDAGFEESTEN De jeestelijkheden van Zondag. In het stadion. Ter viering van den grondwetsdag heeft le Rijksregeering, de Pruisische regeenng en ie stad B-erlijn een feestspel gegeven in het Duitsche Stadion in Grunewald. Een koor van mter dan 10.000 Berlijnsche school- iinderen werkte mede, evenals een mannen- spreekkoor van den Duitsche arbeiders- zangersbond. Talrij-ke vertegenwoordigers van de Rijks- en staatsregeering en van de itad Berlijn waren aanwezig. Rijksminister von Guerard voerde o.a. het woord en zeide dat het aan den grondwet was te danken ge- weest, dat het Duitsche volk in den inoeilijk- iten tijd de eenheid had bewaard. Na Wei mar is het Duitsche rijk weer een factor van beteekenis geyorden in de groote politiek. Hij wendde zich to: de jeugd met den op- roep den Duitschen Rijksbouw te voltooien. Na het hijschen van den Rijksbanier zongen de aanwezigen daarop gezamenlijk Duitschlandlied. De regeenngsplechtigheden. Zondagmiddag vond in de fecstelijk ver- sierde zaal van den Rijksdag de grondwets- plechtigheid plaats der rijksregeering. Het corps diplomatique was bijna voltallig aanwezig, onder leiding van den pauselijken nuntius Pazelli. Eveneens waren alle in Berlijn aanwezige Rijks- en staats.ministers verschenen. Om twaalf uur betrad, terwijl de aanwezigen zich van hunne plaatsen ver- hieven, president Hindenburg, begeleid door den rijksweerminister Groener en den rijks- dagpresident Loebe den zaal en nam plaats in de vroegere hofloge. Na een muzikale inlei- ding sprak daarop minister Severing een feestrede uit. Voor het rijksdaggebouw, waar duizenden menschen bijeengestroomd waren, inspec- teerde de president onder stormachtig hoera- geroep de eerecompagnie. Kerkdienst. Op den kerkdienst, die des morgens in de Drievuldigheidskerk gehouden is ter gelegen- heid van den tienden jaardag van den grond wet en waar president von Hindenburg, mi nister Gioener en verscheidene Pruisische ministers en andere autoriteiten aanwezig waren, hield de Generalsuperintendent van Berlijn, Dr. Karow, een predikatie, waarin hij het feit herdhcht, dat de grondwet het volk weer een eenheid had gegeven naar bin- nen en naar buiten. DE „ROTE FAHNE" IN BESLAG GENOMEN. De „Rote Fahne" van den lien Augustus op grond van haar opruienden inhoud in overeenstemming met par. 23 van de rijks- wet in een oplage van 30 000 exemplaren door de politie in beslag genomen. EEN INBREKERSBENDE. Bestaande uit jongelteden. De Berlijnsche recherche ontdekte in het jonge hout nabij het jachtterrein in het Gru newald een uit vijf knapen van 17 tot 23 en zes meisjes van 14 tot 17 jaar bestaande in- brekersbende. Allen werden gearresteerd. 't Bleek, dat zij omstreeks 40 inbraken in win- kels hadden gepleegd. Van de buit was niets tneer te vinden. ENGELAND. LORD BADEN POWELL OF GILWELL. Sir Robert Baden Powell, de stichter van de padvindersbeweging, die de koning on- langs in den adelstand heeft verheven heeft op de wereld Jamboree medegedeeld, dat hij den titel van Sir Robert Baden Powell of Gil well had gekozen. BOM ONTPLOFT. Twee gewonden. Volgens een bericht uit Garshankar in den Pendsjaab zijn een districts-officier en een officier van politie gewond ten gevolge van het ontploffen van een bom. HET CONFLICT IN DE KATOEN- INDUSTRIE. De bemiddelingspogingen hebben sueces. De pogingen van den onderstaatssecretaris van Arbeid Sir Horace Wilson tot bijlegging van het conflict in de katoenindustrie hebben ertoe geleid, dat de arbeidersorganisaties zich thans bereid hebben verklaard hun zaak aan een scheidsgerecht voor te leggen/ De werkgevers zullen vandaag hun standpunt bekend maken. Wilson zal gedurende het week-end een bespreking met MacDonald hebben om hem rapport uit te brengen over den stand van zaken. Van arbeiderszijde werd de wensch te kennen gegeven, dat MacDonald zelf in het conflict zal bemiddelen. MacDonald naar Edinburg. Niet naar den Haag. Ramsay MacDonald is van Lossiemouth, waar hij thans met vacantie vertoeft, naar Edinburg gevlogen, waar hij Zaterdagmid- dag met sir Horace Wilson, den secretaris van den minister van Arbeid, confereerd- over het geschil in de katoenindustrie. 's Middags om zes uur keerde MacDonald te Lossiemouth terug. Ook voor de terugreis heeft hij van een vliegtuig gebruik gemaakt. Voor zijn vertrek uit Edinburg weigerde Mac Donald iets over den inhoud der besprekin gen mee te deelen. Nadrukkelijk stelt Reuter vast, dat de pre mier heelemaal geen plan heeft gehad, naar Londen of Den Haag te vliegen om in de on- derhandelingen der herstclconferentie in te grijpen. DOOR EEN EXPRESTREIN OVER- REDEN. In de nabijheid van Dallas in Texas kwam een autobus met vacantiegangers in botsing met een exprestrein. Van de auto-inzittenden werden 12 personen gedood. DE AMERIKAANSCHE VLOOT. A lies zeer goed in orde. De onder-minister van marine is Washing ton teruggekeerd van een inspectie-reis die twee maanden geduurd heeft en waarop hij de bedrijvigheid der Amerikaansche marine in den Stillen Oceaan en in de Golf v. Mexi co heeft nagegaan. Volgens den vice-minister was alles prachtig in orde en kunnen de za- kenlieden u heel wat leeren van de marine, wat betreft het op doeltreffende wijze leiden van een groote organisatie. Bij de groeve werden geen toespraken ge houden; de vader, de heer G. A. van Vloten Sr., dankte mede namens de moeder alien, in het bijzonder de directie van de Bataafsche en dr. Schoemaker, voor hun tegenwoordig- heid. h DE GRONDSWETDAG. Feestelijke herdenkingen. Berlijn vierde Zaterdag en Zondag den Menden verjaardag van de grondwet van Weimar. Reeds Zaterdag wapperden van a! le openbare gebouwen en van vele woningen de zwart-rood-gouden driekleur der repu- bliek. In de ochtenduren werden in alle scho- len korte bijeenkomsten gehouden, waar leeraressen en leeraren wezen op de beteeke nis van den dag. Voor het overige hadden de schoolkinderen vrijaf. Aan de groote stations heerschte een druk- te van belang. Hier werden de leden van de rijksbanier uit de provincies door hun Ber lijnsche kameraden afgehaald. Met muziek en vlaggen aan het hoofd trok men daarna in optocht door de stad, die hier en daar een feestelijk beeld bood. Zaterdagavond hebben de muziekkorpsen van de Rijksbanier een groote taptoe op den Platz der Republik gegeven en na afloo heeft generaal Deimiling de mannen van d rijksbanier toegesproken en herinnerd dat Scheidemann op 9 Nov. 1918 terzelfde plaat se de republiek had uitgeroepen. Hij zette verder uiteen dat de nieuwe staatsvorm zich moet ontwikkelen en volmaken en herdacht wat de Duitschers in de afgeloopen tien jaar bebben volbracht. Zij hebben het bolsjewisme overwonnen en den aanval van Frankrijk op de rijkseenheid afgeslagen. Verder heeft de republiek de valuta hersteld, zij heeft Duitschland in den Volkenbond opgenomen en het zoodoende weer een plaats gegeven in de rij der groote mogendheden. En dat alles in een decennium. Een feestmaal in Rheingold heeft de betoo ging besloten. De communisten hebben des avonds in verschillende wijken van Berlijn betoogd doch de deelneming was poover en tot ernsti ge incidenten is het niet gekomen. Uit andere hoofdsteden des rijks meldt Wolff eveneens van feestelijke herdenkingen Politie-maatregelen De politie had uitgebreide maatregelen ge froffen om te voorkomen dat de feestelijkhe- den door radicalen van links of van rechts zullen worden gestoord. Om gister verdere botsingen met leden van de rijksbanier te voorkomen, had de hoofd commissaris van politie de voorgenomen communistische tegenbetoogingen verboden zwaarge AUTO-ONGELUK. Twee dooaen. Vier wonden. Op den Kaiserdamm te Berlijn zijn Zater dagavond een luxe-auto en een bus in zoo groote vaart op elkaar gereden, dat beid omsloegen en twee inzittenden gedood en vier zwaar gewond werden. De oorzaak van het ongeluk was, dat een levensmoede man zich voor de luxe-auto wierp. De chauffeur trachtte hem nog te mij den en gooide het stuur om met het gevolg dat hij tegen de bus reed. COMMUNISTISCHE BLADEN IN BESLAG GENOMEN. De rechtbank te Munchen heeft de Neue Zeitung en de Nordbayrische Volkszeitung in beslag genomen. De beide communistische biaden bevatten een hoofdartikel, getiteld van 1 tot 11 Augustus, dat een opwekking tot hoogverraad inhield DE OVERSTROOMING VAN DE INDUS T wintig dooden en ontzaglijke schade. Volgens officieele schattingen bedraagt de door de overstroomingen in Juli 1.1. in het In dusdal veroorzaakte schade 400.000. Al leen in de stad Haiderabad werden 2000 hui- zen verwoest. De graanoost en het in de schu ren opgeslagen graan zijn op vele plaatsen verloren gegaan. Door een cholera-epidemie in het Boven-Indusdal werd de toestand nog verergerd. De overstroomingen eischten 20 menschenlevens. DE TOESTAND VAN DEN KONING. Volgens een officieel bericht is de toestand van den koning bevredigend en gaat hij steeds vooruit. Vrijdagmiddag heeft Z. M. met de koningin in de tuinen van het paleis in den zonneschijn gewandeld. BELGIE. EEN TREIN ONTSPOORD. Achttien reizigers licht gewond. De personentrein uit Frameries is Zater dag in het station Mons (Bergen) ontspoord ten gevolge van een wisseldefect. Drie wa gons kantelden, waardoor 18 reizigers kneu zingen of lichte verwondingen opliepen. Het verkeer op de lijn ParijsBrussel werd door dit ongeluk niet gestremd. ITALI6. DE EXPEDITIE SUCAI. Een lid neergeschoten. De voorzitter van de vereeniging Sucai, welke de expeditie van de Heimen tot opspo- ring van de resten van de Italia heeft uitge- rust, bericht, dat de gids Giulio Waldostina op de expeditie doodelijk getroffen is door een schot uit het geweer van ingenieur Al- bertini, den leider van de expeditie, toen hij trachtte een uitgehongerden' ijsbeer weg te jagen, die op de levensmiddelen van de ex peditie was afgekomen. Het stoffelijk overschot van den gids is, ge- dekt met de Italiaansche vlag, aan de gol- ven toevertrouwd. ONTPLOFFING IN EEN KRUIT- FABRIEK. In de kruitfabriek Posjalla di Mare Palermo heeft een hevige ont bij plaats gevonden, waarbij drie arbeiders gedood en verscheidene zwaar gewond werden. De brandweer kon slechts met de grootste moei- te het vuur blusschen. AMERIKA. ZWARE ORKAAN. Aan de Chileensche kust. Volgens een telegram uit Santiago (Chili) heeft in den nacht op Zondag een verschrik- kelijk noodweer de kusten van Chili geteis- terd en ontzaggelijken schade aangericht. Twee Britsche kruisers moesten in zee ste- ken. Een sleepboot is gezonken, waarbij de kapitein verdronk. De havendam van Anto- fagasta is volkomen vernield. DRANKSMOKKELARIJ. Het blijft maar tobben met de overtredin- gen van de anti-drankwetten in de Ver. Sta- ten en met het smokkelen van sterke drank over de grens of aan de kust. Thans weer heeft aan de Detroit-rivier de grens tus- schen Michigan (V.-St.) en Ontario (Cana da) een ware slag plaats gevonden tus- schen de bemanning van een smokkelschip met alkoholische dranken aata boord en lie- den van de Amerikaansche grenswacht. Een der grenswacliters is gekwetst. De stnokke- laars wisten te ontkomen naar de Canadee- sche oever. j> EEN VLIEGER VERMIST. Een der meest bekende Canadeesche vlie- gers Duke Schiller die indertijd de Bremen- vliegers van Greenly-Island redde, wordt volgens berichten uit Manitolea vermist. Schiller bevond zich op een vlucht naar het N. W. gedeelte van de Hudsonbaai. Een vliegtuig dat een onderzoek naar hem instel- de is onverrichterzake teruggekgerd. De tocht van de Graf Zeppelin, De „Graf Zeppelin" is Zaterdagmiddag om 1.02 veiling geland te Friedrichshafen. Het luchtschip heeft den tocht van Lake- hurst naar Friedrichshafen in 55 uren vol bracht. Om 12.38 werd de „Graf Zeppelin" waar- genomen, kruisende boven het meer en de stad. Bij de aankomst van het luchtschip was ook dr. Diirr, de chef-constructeur der Zep pelin-werf, aanwezig. Het publiek had ditmaal geen toegang tot de werf. De nabij zijnde straten en pleinen waren dicht bezet met menschen, die het luchtschip luide toejuichten. Van de beide poorten woei de Rijksvlag met den Zeppelin-wimpel benevens de Ame rikaansche vlag. De landing had plaats onder een lichte re genbui. De landingsmanoeuvre was de mooiste, die tot dusver te zien werd gegeven. Op het oogenblik, dat het gevaarte in de hal schoof, brak een geweldige ovatie los van de duizen den menschen rondom. Om 1.24 was het luchtschip weer veran kerd in de hal. Dr. Eckener had intusschen het schip reeds door den middelsten gondel verlaten en zich zoo aan de vragen der vele journa listen onttrokken. De verjaardag van dr. Eckener Dr. Eckener heeft Zaterdag, juist op den dag dat hij met de Graf Zeppelin van den tocht naar de Ver. Staten weer te Fried richshafen is geland, zijn verjaardag ge- vierd. De passagiers van het luchtschip heb ben hem's ochtends verrast met den volgen- den schriftelijken gelukwensch: „De ondergeteekenden, passagiers van het Duitsche luchtschip Graf Zeppelin, vliegend boven den Atlantischen Oceaan en om de wereld, bieden ter gelegenheid van ziin ver jaardag hun gewaardeerden commandant en leider dr. Hugo Eckener, den beproefden lucht- en zeekapitein, hun gelukwenschen aan. Zij wenschen hem met groote hartelijk heid steeds gelukkige vaart en verder succes opdat de naam Hugo Eckener steeds een symbool van verstandig beleid en koenen durf ten dienste van de goede verstandhou ding en de toenadering tusschen de continen- ten en volkeren zal zijn". Boven den Atlantischen Oceaan, 10 Aug 1929. Volgden de handteekeningen van alle pas sagiers. Woensdag wordt de reis voortge- zet. De Graf Zeppelin zal zijn reis om de we reld vermoedelijk Woensuagochtend voortzet- ten. De afstand Friedrichshafen—Tokio zal al naar de reisroute ongeveer 10 tot 12 dui- zend kilometer bedragen, zoodat men me* een reistijd van ongeveer 5 dagen rekening houdt. De controlewerkzaamheden aan den „Graf Zeppelin" zijn in vollen gang. Groote reparaties zijn niet noodzakelijk geweest. Motoren en propellers worden grondig gein- specteerd en dan proef gedraaid. Het tijdroo- vendste werk is het nazien van het omhulsel, dat in 3 dagen gereed zal zijn. Passagiers. die de groote reis in Lakehurst begonnen zijn, benutten den tijd om zaken- of pleizier- reizen op het continent te maken. Of de start reeds in de nacht van Dinsdag op Woensdag of eerst in den nacht op Don- derdag zal geschieden, staat nog niet vast, en evenmin de route die het luchtschip vol gen zal over Duitschland, Oost-Europa en Azie. opsdj- VUURPIJLVLIEGTUIGEN. Een geslaagde poging tot ging op de Elbe bij Dessau. Men zal zich herinneren, dat een paar we- ken geleden een poging om met een Junkers- vliegtuig van de Elbe op te stijgen met be- liulp van de reactie, door de ontploffing van vuurpijlen veroorzaakt, mislukt is, do'ordat de lading zijwaarts ontplofte. Een nieuwe po ging, Zaterdagochtend ondernomen, is wel geslaagd. Het vliegtuig schoot weg, alsof het in de lucht werd geschoten. De pogingen zullen worden voortgezet. Met zes ladingen moet een toestel met een maximum belasting van 5000 K.G. gemakkelijk kunnen opstij- gen, wat op eigen motorkracht niet mogelijk zou zijn. De heer Jb. Kliffen thans tijdelijk on- derwijzer te Burgerbrug, komt voor als no. 1 op de voordracht voor onderwijzer te Scha- gerbrug. Ds. F. J. de Hall te Purmerend heeft het beroep naar de doopsgezinde ge- meente te Leermens-Loppercum aange- nomen. De heer M. Kutterink te Warmen- huizen is te Den Haag geslaagd voor het examen teekenen M. O. DE TERMIJN VAN ART. 193 L. 0.-WE7. De heer Tilanus, lid der Tweede Ka" mer, heeft aan den Minister van OndGr- vvijs, K. en W. gevraagd of hij bereid is, in afwachting van do voorstellen der Staatscommissie inzake het Lager On- derwijs te bevorderen, dat de termijn van art. 193, lid 6 der L. O.-vvet, volgens welk artikel tot 1 Jan. 1930 het bepaalde in het tweede lid van art. 27 dier wet mede toepassing kan inden, indien een lage- re en een Ulo-school tezamen meer dan 350 doch minder dan 50u leerlingen tel- len, met een of twee jaar verlengd wordt? KONINKLIJKE BELANGSTELLING. Tijdens een der proefvluchten van de nieu we groote Dornier vliegboot „Dox" heeft de koning van Zweden j.l. Zaterdag meegevlo gen. Overigens zijn uit het buitenland vele bezoekers voor dit groote watervliegtuig aan gekomen. Intusschen is een kleine verbete ring aan den luchttoevoer voor de cylinders beproefd en goed bevonden, waarna zij aan alle twaalf motoren zal worden aangebracht DE EUROPA-RONDVLUCHT. De twee eerste deelnemers aan de Euro- peesche rondvlucht voor sportvliegtuigen zijn gistermiddag te Hamburg geland. Cap tain Broad om 17.15 uur en Miss Sponner om 17.21 uur. Deze twee deelnemers worden hcden te ongeveer half tien op Schiphol ver wacht. BEGRAFENIS JOEP VAN VLGTEN. Op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag is Zaterdag het stoffelijk overschot van den heer G. A. van Vloten Jr., in leven oud- officier-vlieger der marine en inspecteur bij de Bataafsche Import-maatschappij, ter aar- de besteld. Een schat van kransen en bloemstukken, waaronder eenige van de Bataafsche Im- port-mij (afd. chefs en verder personeel), van den heer en mevr. Deterding, van de Fokker vliegtuigfabrieken enz. dekten de baar, x Van onzen eigen verslaggever. Algemeene vergadering in de Harmonie. Heden houdt de Nederlandsche Vereeni ging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken in de Harmonie haar 95e alge meene vergadering. De groote zaal van de Harmonie was ge- heel met afgevaardigden gevuld. 1 nen. Te ruim 9 uur opende de voorzitter de heer P. v. d. M e u 1 e n deze vergadering met de volgende openingsrede. Ons jaarverslag begint met de vermelding van een „betreurenswaardig verschijnsel", nl den voortgaanden achteruitgang van ons le- dental. Ik wil natuurlijk niet vooruitloopen op de inleiding en de daaruit zeker voort- vloeiende besprekingen over den toestand en de toekomst van onze vereeniging, maar ook afgescheiden daarvan acht ik het gewenscht bij het pas genoemde verschijnsel eens rustig stil te staan. In de geschiedenis der mensch heid kwamen af en toe met groote tusschen- poozen belangrijke ontdekkingen voor, die een revolutie in het denken en in het doen der menschen veroorzaakten, maar een revolutie, die in den regel een zeer kalm en langzaam verloop had, al kwamen daarbij ook telkens verschillende schokken voor. Maar in ons even hebben de belangrijke ontdekkingen el kaar in grooter getale opgevolgd dan in al de vorige eeuwen te zamen en wij hebben het gevoel alsof niets meer zeker is en we morgen weer voor iets heel bijzonders komen te staan Onze samenleving is echter nog verre van volmaakt, maar juist onze tijd kan wijzen op groote veranderingen, die even zoovele ver- beteringen zijn. Wij ouden herinneren ons nog maar al te goed den droeven staat, waar in het proletariaat een 50 jaar geleden ver- keerde. En thans onze veel betere moderne arbei- derswoningen, veel verbeterd volksonderwijs met ruim verschiet voor wie over een helder hoofd beschikt, onze kinderwetten en andere sociale wetten. Met de verbetering van de economische toestanden is er ook een beter kennen van den alcohol en zijn werkjng op in- dividu en gemeenschap gekomen. En die sa- men hebben het alcoholisme zeer sterk doen afnemen. En dan is daar de jeugd, die evenals wij, midden in dit revolutionnaire tijdperk staat, die de verdwazing van den wereldoorlog ga- desloeg en de onmacht der ouderen om daaraan een einde te maken en nu nog den onwil opmerkt om hem in de toekomst te voorkomen. En die daarnaast een vrijheid ge- niet, als waarvan wij ouderen niet hebben ge- droomd. Ik heb nog maar enkele punten aange roerd, maar wanneer we alleen dit weinige bedenken, is het dan bevreemdend, dat wij ook in onzen drankstrijd voor groote en nieuwe problemen komen te staan? We be- hoeven niet angstig te speuren naar foutjes en leemten in onze organisatie en in onze tactiek. Wij moeten dieper zoeken, wij moeten de verschijnselen van onzen tijd veel scher- per nagaan en wetenschappelijker onder han- den nemen. Terwijl wij zoo ons werk bezien, blijven we voortgaan het te doen met de oude beproefde hulpmiddelen van het verleden en zullen wij daaraan straks ook weer onze aandacht wijden, maar we moeten begrijpen dat zij minder doeltreffend zijn dan in een vroegere periode en wij zullen naar nieuwe wegen en nieuwe middelen zoeken. fk sprak zoopas reeds van onze jeugd. Wanneer we luisteren naar wat men zegt en met voile aandacht volgen wat de groote en kleine pers dagelijks verkondigt, dan krij- gen we den indruk, dat er voor onze radicals alcoholbestrijding geen voldoende gronden meer bestaan. Inderdaad, het alcoholmis- bruik en ook gebruik is belangrijk vermin- derd. En als van zelf voedt dat de meening, dat het alcoholisme als massaal verschijn sel geweken is en onze strijd niet meer op reeelen grondslag rust. Men let er niet op, weet het ook niet, dat deze theorieen voort- komen uit en met enorme kracht gepropa- geerd worden door hen, die bij het voortbe- staan der drinkgewoonten belang hebben. Dat de drankhandel, nu hij zich door de radicale alcoholbestrijders ernstig bedreigd voelt, tot krachtig verweer zich aaneengeslo- ten heeft, is voldoende bekend. Hij heeft thans zijn internationale organisatie met enorme kapitalen. Bij de regeeringen en den Volkenbond doet hij zijn stem duidelijk hoo- ren en vermoedelijk ook zijn financieelen in- vloed gelden. Ook in ons land is de drank' handel zich van zijn macht bewust. De steU, selmatige en tot in de kleinste vertakkingen blijkbaar goed verzorgde actie tegen het wetsvoorstel Slotemaker de Bruine is daar van een bewijs. Ik denk verder aan de verlaging van den accijns op het gedistilleerd. Daardoor is ook nog niet na te gaan, welken invloed die ac- cijnsverlaging op den omvang van het ge bruik gehad heeft. De aanvankelijke geruch- ten van - belangrijk toegenomen drankmis- bruik, hebben zich niet gehandhaafd, zoomin als die van voortgaande groote fraude. Hoezeer onze belangelooze, onverpoosde arbeid er toe heeft bijgedragen om onze volks- kracht te verhoogen, op steun en sympathie in toonaangevenae kringen kunnen wij nog niet roemen. Een bewijs daarvan is de wijze, waarop men de radicale drankbestrijders bu;- tengesloten heeft bij de Zuiderzee-werken Zoo ergens, dan was hier een proef te nemen geweest van een goede materieele en physieke verzorging van zwaar werk verrichtende ar beiders zonder alcohol. Ons tijdig gedaan aanbod om voor de noodige ontspanning te zorgen en de toezegging dat men daarop te zijner tijd zou reageeren, heeft men eenvoudig terzijde gelegd. Van eenig overleg omtrent mogelijke samenwerking is nooit sprake ge weest. In strijd met officieele verklaringen tegen- over de Volksvertegenwoordiging heeft men schijnbaar onbeperkt Rijksgeld ter beschik- king van De Volksbond gesteld -om hem op zijri manier de zaken te laten opknappen. In vele kringen blijft men den beslisten geheeL onthouder nog steeds meer voor een lastig, dan voor een nuttig staatsburger aanzien. On een terrein schijnt er ter zake eenige kentering ten goede te komen, n.l. op dat van het snelverkeer. De gevaren van het alcohol gebruik springen daar dan ook bijzonder sterk in het oog. Het is een terrein van buiten- gewonen omvang. Dezer dagen werd het lOO.OOOe bewijs van rijvaardigheid voor be- sturen van een auto verleend. Wanneer men dat bewijs heeft, mag men, wanneer men ove rigens de regels van den weg en de snelheids- voorschriften in acht nemen, ten alien tijde rijden. Controle op den persoon en den toe stand, waarin hij zich al dan niet tijdelijk be- vindt, wordt niet uitgeoefend. En de gevolgen doen zich in steeds verontrustender mate ken- De directeur van de verkeerscommissie te Antwerpen bracht dezer dagen een statistiek naar voren, waaruit blijkt, dat in Belgie iede- ren dag 2 a 300 auto-ongevallen voorkomen Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat de noodlottige rol, die de alcohol ook binnen de algemeen erkende grens der matigheid, maar onvoorwaardelijk bij elke overschrijding daar van, speelt, meer en meer erkend wordt. Met groote blijdschap herinner ik hier aan de oprichting door gemeenschappelijke sa menwerking van de V.A.S., al heeft ook daar sectarisme een oogenblik die samenwerking bedreigd. Er zijn nog enkele feiten, waarbij ik even wil stilstaan. Ik bedoel de in- werkingtreding van de psychopathenwetten en de laatste wijzigingen, die in ons strafste.- sel aangebracht zijn. En wel licht staat ons een voorloopig aangekondigde wijziging van het geneeskundig staatstoezicht te wachten, waarbij aan de bestrijding van het a'c0* holisme meer plaats zal worden ingeruimd. Ik stip deze zaken even aan om te doen I gevoelen dat het alcoholvraagstuk ook in ons land nog lang niet opgelost is en er ook voor ons een belangrijke iaak te vervullen blijft. Dat onze oude N.V. daartoe in staat zal zijn, waarborgt ons haar geschiedenis en haar aanpassingsvermogen. Jammer is het, dat ook in ons land een dee van het werk steeds te veel .op den achter< grond bleef. Ik bedoel het wetenschappelijke. Het getal dergenen die zich daarmee bezi^ houden is zeer klein, hun vermogen om iets tot stand te brengen bij gemis aan organisatie en de noodige middelen, gering. Gelukkig is er in dit opzicht eenige vooruitgang, dank zij ook deskundige hulp en voorlichting van Am- sterdamsche professoren. Maar er moet vee meer geschieden. We hopen, dat weldra oo-c in dez'e richting nieuwe wegen en nieuwe mid delen voor gemeenschappelijke actie zuhen worden gevonden. De behoefte daaraan is op- nieuw dus een aanwijzing, dat wij onze taa'c nog niet kunnen en behoeven neer te leggen. In het laatste jaar zijn tal van oudere en ook jongere leden ons door den dood ontval- len. Zonder aan de verdiensten der anderen tekort te doen, noem ik ons oudste lid de Jong en Hugo Nolthenius, die op denzelden dag ter ruste werden gelegd en Dr. Boissevain. Laten wij in eerbiedige stilte hun nog een afscheids- groet en dankbare hulde brengen. En nu vrienden, de belofte hernieuwen, die we bij hun graf hebben gedaan, n.l. door te zetten tot het eind, tot ook aan onze handen de blauwe banier ontvalt. Moge deze vergade ring met hare besprekingen en besluiten daar van ook het bewijs zijn. Met dezen wensch opende spr. haar na mens het hoofdbestuur. (Applaus.) Mededeelingen. De volgende mededeelingen werden ge daan: van het hoofdbestuurslid Weitkamp bericht van verhindering. Eveneens van de Nat. Christ. Onthoudersver. en de I. O. G. T. De A.N.G.O.B. en J.V.O. werden verwel- komd. Daarna was aan de orde de benoerning van verschillende commissien. In de commissie voor de presentielijst wer den gekozen mevr. Hock, mevr. Velthuis en mevr, Bonsema.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7