DAOBLAO VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HAAGSCHE CONFERENTIE. Honderi m or derflgote faarg&ng 821 Buitenland No. 190 Dit aammer bestaaf nit 2 blades Deze Content wordt ELKEN AVOND, bahalve Zon- en Feestdagen, ultgegeven, 'Abonnementsprlja bij voornllbetaling pex 3 mtanden voor Alkmaar 2-—, franco door het gebeele BP Z 2.50. AfaanderUJke en bewljsnnmmeru 5 cents. PRIJS DEB GEWONE ADVERTENTIEN t Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnlmte. Brleven franco aan de N. V, Boeb« en Handolidrnkkerll vfbk ElRMl 008TFI ZOON, Voordam 0 8. Dlreoteori G. KRAJL WOENSDAG Frankrijk niet bereid tot wijziging van zijn aandeel, De ontruiming van het Rijnland. Opti- mistische geluiden. De Daily Herald verwacht tegen einde van Febr. 1930 algeheele ontruiming. De verdeelingsschaal van het plan-Young. Geen wijziging in het Fransche aandeel. Briand verzocht den Franschen journa- listen het bericht te rectificeeren, dat zij Maandag seinden, volgens hetwelk de Fran sche delegatie bereid zou zijn, het Fransche aandeel in het plan-Young te verminderen. Dit aandeel, evenals dat van Belgie en Italie, moet blijven gelijk vastgesteld door de des kundigen, doch men zal trachten bevrediging te schenken aan de Britten door hun andere beschikbare gelden toe te kennen, die het plan-Young zou overlaten. Dit dementi b3- schouwt men te Parijs als natuurlijk daar de ministerraad vo6r het vertrek van Briand had besloten, dat de cijfers der jaarlijksche b^ta- lingen ongewijzigd zouden moeten blijven, doch men ziet niet hoe men op andere wijze een uitweg zou kunnen vinden, daar de an dere beschikbare gelden zouden moeten wor- den gebruikt om de kleine mogendheden te- vreden te stellen en haar reeds zijn tcwge- zegd. Men gelooft nog steeds dat de Britten als compensatie de aanwijzing van Londen als toekomstige zetel der Internationale Bank zouden aanvaarden, doch hier houdt onge- schokt de meening stand, dat een dergelijke concessie gevaar zou opleveren voor de vrij- heid der Fransche transacties. Hoe men in Frankrijk aan de eischen van Engeland denkt tege meet te kemen. In de Parijsche pers treden zeer verschil- lende standpunten omtrent den huidigen stand der herstelconferentie aan den dag. Zoo zou volgens de „Temps" de Britsche delegatie een verhooging van het Engelsche aandeel hebben geeischt van 48 millioen goudmark per jaar. Bovendien verlangt Engeland, dat 80 millioen mark van zijn aandeel onbe- schermd zal blijven, zonder dat daardoor eenige verandering wordt gebracht in het totaal der Duitsche verplichtingen. Overigens zouden de Fransche, Belgische en Italiaan- sche deskundigen in staat zijn in de finan- cieele commissie voorstellen te doen, die naar men hoopt Engeland tevreden kunnen stellen. Waarin deze tegemoetkomende houding zal kunnen bestaan, geeft de „Temps" aan. Men schijnt voornemens te zijn dat gedeelte der door Duitschland op te brengen be- dragen, dat bestemd was voor de staten met geringe vorderingen, dezen zal worden ont- nomen en aan Engeland zal worden aange- boden, terwijl de hierdoor gedupeerde naties een schadevergoeding zullen ontvangen in den vorm van een gelijke vermindering hun- ner oorlogsschulden. Intusschen lijkt deze oplossing vreemd, daar juist Snowden in den Haag de belangen der kleine mogendheden heeft verdedigd. De Juristencommissie. De gistermiddag gehouden vergadering der Juristencommissie, die een rapport moet uitbrengen over de kwestie van samenstelling en bevoegdheid eener commissie van verifi- catie en verzoening, welke laatste commissie in werkir.g zou treden na de ontruiming van bet bezette gebied, heeft van 3 tot 5 uur ge- duurd. Naar vernomen werd, heeft zij zich in deze eerste bijeenkomst bezig gehouden met het verkennen van het terrein. De volgende bijeenkomst zal a.s. Donderdag worden ge houden. Potitis te 's-Gravenhage. Maandag is te 's-Gravenhage aangekomen prof. Politis, Grieksch gezant te Parijs en ge- delegeerde van Griekenland ter Volkenbonds- vergadering. De komst van Benesj. Naar het Hbl. verneemt, zal dr. Benesj, mi nister van buitenlandsche zaken van Tsjecko- Slowakije, niet voor 16 Aug. in de residence aankomen. De afzijdige houding der V. S. De regeering der Vereenigde Staten hand- haaft haar politiek om zich buiten de Haag- sche conferentie te houden en men overweegt geen enkelen stap om het afbreken der on- derhandelingen te voorkomen. Hooggeplaat- ste autoriteiten spreken met klem het gerucht tegen als zou generaal Dawes, de Ameri- kaansche ambassadeur te Londen, naar Der, Haag worden gezonden. New Yorksche persstemmen Reuter meldt nog, dat het optreden van Snowden voor de Amerikaansche bladen en het publiek een groote verrassing was Zelfs de meest pro-Engelsche bladen oefenen cri- tiek. De „New-York Evening Post" schrijft onder het hoofd „Engeland maakt amok" in een hoofdartikel: De wereld kan ternauwer- nood haar oogen gelooven Als Rusland of Duitschland probeerden een streep door d rekening te halen. zou dit heel gewoon scnij- nen, maar dat Engeland als enfant terrible optreedt is te vreemd om te gelooven De ..Public Ledger" merkt op, dat de houding van Snowden tegenover Frankrijk zoo vijandig en zijn taal zoo weinig diplo matiek is, dat het nutteloos voorkomt de con ferentie voort te zetten, indien Snowdpn de woordvoerder van Engeland blijft. De „World" bevat een artikel, getitelc ..Diplomatic insolence" (Diplomatieke onbe- schaamdheid), waarin het blad de houding der Arbeidersregeering streng veroordeelt. Conferentie en Volkenbondsraad. Naar de N. R. Crt. verneemt, zal de confe rentie, zoo dit noodig mocht zijn, niet ge- schorst worden voor de vergadering van den Volkenbondsraad, maar zouden de voor- naamste gedelegeerden, als Briand en Strese- mann, er wel prijs op stellen, de kort daarna te houden Volkenbondervergadering bij te wonen. Mevrouw Snowden over haar echtgenoot. Mevrouw Snowden, de echtgenoote van den Britschen minister van de Schatkist, ver- klaarde in Den Haag tegenover een vertegen- woordiger van het Journal, dat het een ver- gissing was te meenen, dat de houding van haar man slechts de stemming van de ar- beiderspartij weergaf. Na zijn rede in het Lagerhuis, waar hij reeds het standpunt dui- delijk uiteenzette, dat hij thans in den Haag inneemt. ontving Snowden duizenden brieven uit alle kringen, ook, naar mevrouw Snowden verzekert, van politieke tegenstanders, die zij zelf beantwoord heeft. Alle schrijvers be- tuigden hun bijval en informeerden of de Britsche kanselier van de Schatkist ook voor nemens was, dezen weg te blijven volgen Mevrouw Snowden verklaarde, dat haar man liever zijn ministerpost zou willen verliezen dan van zijn eenmaal ingenomen standpunt afstand te doen. De „Daily Heraid" over de ont ruiming. Tegen het einde van Februari 1930 alle troepen weg. De „Daily Herald" meent te weten, dat de ontruiming van het Rijnland door de Engel sche troepen tegen 15 September a.s. begin- nen zal en voor Kerstmis van dit jaar beein- digd zal zijn. De Franschen en Belgen zullen waar- schijnlijk tegen October met de ontruiming beginnen, terwijl tegen het einde van Febru ari 1930 het geheele Rijnland waarschijnlijk door alle vreemde troepen ontruimd zal zijn Dagelijksch overzicht. EEN DAG VAN VERTROUWELIJKE BESPREKINGEN. De ontruiming van het Rijnland. „Volkomen bevredigendebesprekin- gen. Het was gisteren een dag van onderlinge besprekingen. De conunissies zijn niet in ver gadering bijeen ^eweest en de leidende per- sonen hebben gelegenheid gehad zich in ver- trouwelijke „onder-onsjes" over de verschil- lende moeilijkheden te beraden. Gistermiddag heeft Henderson bezoek ge had van Briand, Stresemann en Hijmans. Deze kopstukken hebben met elkaar gespro- ken over den mogelijken datum van het be gin en het einde der ontruiming. Naar hetgeen over deze bijeenkomst be- kend werd, heeft zij een zeer bevredigend verloop gehad. De volgende mededeeling werd er over gedaan: „De bijeenkomst was zoo volkomeo bevre digend dat men het als onnoodig beschouwde voor de politieke commissie om morgen een zitting te houden. Dit zal den heer Briand de gelegenheid verschaffen van zijn militai- re deskundigen zekerheid te verkrijgen om trent den datum, waarop de ontruiming door de Franschen troepen zou zijn voltrokken. De periode, die de drie bezettende mogend heden voor de ontruiming noodig hebben is tot zekere hoogte afhankelijk van de metho- de, die men zal toepassen bij de afdoening van de financieele eischen, die uit de ontrui ming voortvloeien". Het lijkt dus of in de politieke commissie alles op rolletjes gaat en men met rasse schreden vordert, alleenmen moet af- wachten wat in de financieele commissie bereikt wordt! Dit wil dus zeggen, dat, als men over de fi nancieele kwesties niet tot een resultaat komt, ook in de politieke commissie, ondanks alle „volkomen bevredigende" resuHaten niets kan worden bereikt! Bemoedigend klinkt djt niet! Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactle 33. PoatQtro 37060. Over de bijeenkomst tusschen vorenge- noemde ministers wordt nog gemeld, dat het zeer wel denkbaar is, dat de ontruiming zou beginnen onmiddellijk na het einde van de ze conferentie. Indien men het over het plan-Young eens zal zijn geworden, en zonder dat afgewacht zal worden tot dit ook aanvaard zal zijn, zal worden voldaan aan den wensch van Engeland, om onmiddellijk tot ontruiming der tweede zone van het bezette gebied en met de uitvoering van de ontruiming der derde zone nog voor den winter te begin nen. De „Daily Herald", het blad der Engel sche Ar beiderspartij, dat uit den aard der zaak door de Britsche delegatie goed wordt ingelicht, meent, blijkens een hedenmorgen uit Londen ontvangen bericht, te weten dat de Engelsche troepen reeds tegen 15 Sep tember a.s. zullen worden teruggetrokken, waarmede men reeds voor Kerstmis gereed zal zijn. Verwacht-wordt vervolgens het terugtrek- ken der andere bezettingstroepen, zoodat in Februari van het volgend jaar het geheele Rijnland ontruimd zal zijn. Het is een zeer optimistisch geluid, dat hier gehoord wordt. Als nu de finan cieele commissie maar geen roet in het eten gooit! Gistermorgen heeft de president van den Board of Trade, de Engelsche gedelegeerde Graham, in een „persconferentie" het Brit- sch standpunt inzake de leveringen in natu- ra nog eens uitvoerig uiteengezet. In een druk bezochte conferentie stelde de Engelschman speciaal in het licht, waarom Brittannie bij deze kwestie zooveel belang heeft. Veel nieuws heeft hij daarbij niet verteld. Verder heeft des middags de sub-commis- sk- van juristen vergaderd om de juridische omstandigheden van ontruimingen en con trole te bespreken. Betrouwbare onmiddellij- ke inlichtingen hierover werden echter niet gegeven. Er werden naar men zeide, slechts voor loopige, algemeene besprekingen gehouden. RUSLAND EN CHINA. Russische cavalerie steekt de grens over. Arrestatie van Sovjet-beambten. Een bericht te Tokio uit Mantsjoeli, op de Russisch-Chineesche grens, ontvangen, zegt dat dertig cavaleristen der Sovjets 11 Augus tus over de rivier de Argoen trokken, het dorp Jarainor aanvielen en plunlerden en vijf der inwoners in de rivier wierpen, waar zij omkwamen. Maandag werden zes Sovjet-beambten ge- arresteerd, omdat zij na afkondiging van een algemeene staking de mijnen onder water hadden gezet. Sabotage actie in Mantsjoerije. Uit Charbin worden gevalkn van sabota ge gemeld. Een goederentrein werd vernield, terfrijl in een korenopslagplaats brand uit- brak. Botsingen aan de grens. Aan de grens zou het tot botsingen zijn ge komen tusschen Chineesche en Russische em ployees, waarbij twee Chineezen werden ge- dood. De Russische staatsbank in China bevinc zich in liquidatie. Alle filialen worden ge- sloten. VOLKENBOND. PERU WEER LID. Uit Lima wordt gemeldt, dat Peru besloten heeft wederom lid te worden van den Volken bond. Hooidsftdactevi XJ. N, ADEMA, Haagsche Internationale Gerechtshof op het Volkenbondssecretariaat gedeponeerd, welke zij in September 1928 teekende. Hiermede is het aantal Staten, die verplichte rechtspraak door het Haagsche Hof erkennen, tot 18 ge- stegen, n.l. Duitschland, Oostenrijk, Belgie, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Estland, Ethiopie, Finland, Haiti, Hongarije, Noor- wegen, Panama, Nederland, Portugal, Zwe- den, Zwitserland en Uruguay. CHINA. AFSCHAFFING EXTERRITORIALITEIT De nota's der mogendheden ingediend. Maandag zijn, naar de „Daily Telegraph" meldt, de nota's der verschillende verdrags- mogendheden in antwoord op het verzoek van Wang tot afschaffing der exterritoriale rech- ten bij de regeering van Nanking ingediend Zij vormen volgens het blad een beleefde wei- gering van dit verzoek, terwijl er tevens sym- pathie met het nieuwe China en vertrouwen in zijn toekomst in worden uitgesproken. DE CHINEESCHE FINANCIeN. Minister Soeng trekt zijn ontslag- nepiing in. De verleden week afgetreden minister van financien Soeng heeft naar de „Times"-cor- respondent te Sjanghai meldt een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat hij zijn ont- slagaanvraag intrekt gezien de plechtige be- lofte van de regeering om de militaire uitga ven te verminderen en een begrootingsstelsel in te voeren. Hij heeft daarbij de voorwaarden uiteengezet, waarop hij bereid is zijn functie te hervatten. Deze omvatten o.a., dat de par- tij, de regeering en openbare lichamen toe- zicht zullen houden op alle uitgaven voijr het afdanken der troepen. Ten aanzien der be grooting doet hij een beroep op alle provin dale regeeringen om een uniform financieel stelsel te verkrijgen en ten slotte stelt hij den eisch, dat er geen enkele binnerilandsche lee- ning zal worden gesloten zonder sandie van het ministerie van financien. DUITSCHLAND. INBRAAK OP KLAARLICHTEN DAG. In de Tauentzienstrasse in het Berlijnsche Westen is gister een ongewone inbraak op klaarlichten dag gepleegd, waarbij de inbre kers een buit van 50.000 Mark maakten. 's Middags drongen de inbrekers, toen de chefs reeds naar huis waren, de kantoorloka- len van een geldhandelaar binnen, grepen vier koffers met geldstukken en verlieten daarmede het huis. BELGIE DE STAKING IN DE SCHOEN- INDUSTRIE Door een uitsluiting gevolgd. Men meldt uit Brussel: De wegens looneischen uitgebroken staking in de schoenindustrie is gistermorgen ge volgd door een uitsluiting in de fabrieken., waar nog arbeiders aan het werk waren ge bleven. Men vermoedt evenwel, dat het ge- schil spoedig zal worden bijgelegd door con- cessies van de patroons, die het blijkbaar on- der ling niet eens zijn. DE SUIKERINDUSTRIE. Het rapport van het Economisck V olkenbondscomitL Het secretariaat van den Volkenbond heeft het raoport van het Economisch Volkenbonds comite inzake de enquete over de suikerin dustrie doen verschijnen, waarin het aantoont dat het suikervefbruik sinds den oorlog is toe genomen met ongeveer 4K terwijl de pro ductie in veel sterkere mate is gestegen. Het rapport concludeert, dat de moeilijkheden van zoodanigen aard zijn, dat zij vanzel" worden opgelost of door de verantwoordelijke personen. Daarom is het Comite van meening. dat eerst de suikerproducenten in de verschil lende landen tot overeenstemming moeten ko men, waardoor aan de regeeringen de ge legenheid geopend wordt het regime aan een nieuw onderzoek te onderwerpen en een ge- zamenlijke actie onder de oogen te zien. Het Economisch Comite zal de ontwikkeling van den toestand der suikerindustrie nauwkeurig blijven volgen. DE FACULTATIEVE CLAUSULE. Hongarije ratificeert De Hongaarsche regeering heeft de oor konde tot ratificatie van Hongarije van de facultatieve clausule der statutexj van het 14 AUGUSTUS voren een zorgvuldige studie hebben ge- maakt van de inrichting van den winkel, de gewoonten van den eigenaar enz. ENGELAND. t DE JAMBOREE. Een regeeringsmaaltijd, Naar aanleiding van de sluiting van de amboree heeft de Engelsche regeering Maandagavond te Liverpool aan de Engel sche en buitenlandsche leiders der padvin- dersbeweging een maaltijd aangeboden. El werd een boodschap van den koning voorge- lezen, waarin deze de hoop uitsprak, dat d« Jamboree de vriendschapsbanden tusscher alle padvinders der wereld zou hebben ver sterkt. GEBREK AAN MIJNWERKERS. Poolsche arbeiders te werk gesteld. Om het in de Belgische mijnbekkens heer- schende gebrek aan arbeidskrachten te ver- helpen worden Poolsche arbeiders met hun gezinnen naar Belgie gebracht. Te Charleroi is thans een trein aangekomen met Poolsche gezinnen, een achthonderdtal personen, die over de verschillende mijnen zullen worden verdeeld. Dit initiatief gaat uit van de Bel gische mijneigenaars. De Poolsche arbeiders moeten in het mijnvak nog worden opgeleic Er bestaat echter een speciale overeenkomst. welke hun minimumloonen verzekert. ERNSTIG MOTORONGEVAL. Vier dooden Bij Renaix zijn twee motorrijders tegen el kaar opgereden, ten gevolge waarvan zij beiden, alsmede de beide duozitsters, werden gedood. FRANKRIJK. EEN BRUTALE INBRAAK. Voor twee millioen francs gesiolen Te Parijs hebben inbrekers een grooten slag geslagen. Toen de heer Kahn, een juwelier in de Rue de Rivoli, gistermorgen zijn winkel betrad en het ijzeren rolgordijn optrok, bemerkte hij, dat nachtelijke bezoekers duchtig huis hadden gehouden. Uit een geheime safe, aan gebracht in den muur, waren juweelen ter waarde van anderhalf millioen verdwenen benevens een bedrag aan bankpapier van 40.000 frs. Uit de winkelkast waren boven dien nog allerlei kostbaarheden gestolen. De inbrekers schijtien volkomen op hun gemak „gewerkt" te hebben; zij hadden alle steenen en wat niet van hun gading was, laten liggen. Zij hadden tevens de voorzorg genomen handschoenen aan te trekken zoo dat geen vingerafdrukken de politie kunnen helpen bij de moeilijke taak om de misdadi- gers op te sporen, die wa§rschiiniijk van te DE ze TOESTAND DES KONINGS. Zeer bevredigende vooruilgang De koning blijft op zeer bevredigende wij- vooruitgaan. Dagelijks maakt hij wande- lingen in de tuinen van het Buckinghampa- leis. Men hoopt dat hij binnenkort naar San- dringham zal kunnen vertrekken. DOOR EEN VINGERAFDRUK GERED. Doodstraj in gevangenisstraf veranderd, Zekere George Fratson werd onlangs we gens moord op een winkelier te Manchester ter dood veroordeeld. Het Hof van Appel in Strafzaken verwierp veertien dagen geleden zijn beroep en Donderdag zou Fratson ter dood worden gebracht, doch dezer dagen is zijn straf in levenslange gevangenisstraf ver anderd. Hij heeft dit te danken aaneen vingerafdruk, naar de „Daily News" weet te vertellen. Het hoofd van het bureau voor vingerafdrukken van Scotland Yard is er na- melijk in geslaagd, de deskundigen van het departement van binnenlandsche zaken te overtuigen, dat een vingerafdruk op een met bloed bevlekte boordendoos in den winkel van den vermoorde noch van Fratson noch van het slachtoffer afkomstig was. Er worden thans stappen gedaan om de vrijlating van den veroordeelde te verkrijgen. Zijn verdediger had bij de behandeling der zaak in hooger beroep ook reeds de aan- acht op dezen vingerafdruk gevestigd en toen den man van Scotland Yard als getuige doen dagvaarden. Bij de behandeling der zaak in eerste instantie was deze kartonnen doos niet als stuk van overtuiging geprodu- ceerd. Tegenover de politie had Fratson be- kend den moord te hebben gepleegd maar voor de rechtbank gaf hij te kennen dat dit slechts grootdoenerij was geweest! DE STAKING IN DE KATOEN- INDUSTRIE. Besprekingen Gister werden in Manchester de besprekin t gen voortgezet inzake de hervatting der on- derhandelingen in het katoenconflict, als ge volg van de einde der vorige week gevoerde besprekingen tusschen MacDonald en de werknemers te Edinburgh, waarbij MacDo nald aandrong op de oplossing door middel van arbitrage. Om twaalf uur kwamen de commissie van katoenspinners en de associ ate van fabrikanten bijeen. Sir Horace Will son, de permanente secretaris van het mi nisterie van Arbeid was hierbij tegenwoor- dig. De vergadering werd verdaagd, toen bekend werd dat de commissie der federatie van meesterkatoenspinners voor dezen mid- dag was geconvoceerd. Men verwacht, dat deze beide werkgeversorganisaties nader- hand ter consultatie zullen bijeenkomen, ten einde een gesamenlijke actie te voeren. Een gedeelte van het behandelde betrof de arbi- tragekwestie, terwijl rapporten werden uitge- bracht over het onderhoud met Macdonald. HET HOOGSTE HONORARIUM DER WERELD. En toch niet geaccepteerd. De beroemde levende tenor Richard Crooks kreeg eenige dagen geleden van een filmonderneming in Hollywood een aanbod van 200.000 gulden voor een medewerking gedurende drie weken. Dit honorarium is het hoogste, dat tot nu toe een kunstenaar werd aangeboden en overtreft verreweg dat van Schaljapin en Titta Ruffo, die zooals bekend is, medewer- ken aan de toonfilm, evenals dat van Chap lin, Jannings, Pickford en Garbo. Desniettetmin heeft Crooks het aanbod van de hand gewezen, omdat de toonfilm zich met zijn artistieke overtuiging niet laat vereenigen. SPANJE DE SPAANSCHE SOCIALISTEN - WEIGEREN MEDEWERKING. De socialistische partij heeft zich volkomen accoord verklaard met de door de arbeiders betreffende de uitbreiding van de nationals vergadering genomen maatregelen. Zij verbiedt hare leden mandaten aan te nemen voor de nationale vergadering en wei- gert mede te werken tot de toekomstige grond- wet, daar aan deze iedere republikeinsche en democratische vorm ontbreckt 4 ALKMAARSC CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1