Tooneel. Buitenland Uit oniee Staatsmaehine. Provinciaal nieuws door den schok over het stuur geslingerd Hij werd een. lunchroom binnengeclragen, waar twee geneeskundigen constateerden dat een ziiner knieschijven was gebroken. ue heer W. bracht den gekwetsten motorrqder, die hardhoorend bleek te zijn, op diens vei- zoek naar het Elisabethgasthuis te Haarlem. Een kind gedood, vijf gewond. Gisieravond om kwart over zes is op den Zeeweg onder Wijk-aan-Zee en -Duin een ern stS ongeluk gebeurd. Een driewielige bak- fiefs, waarmee de heer Henneman uitHe«ns- kerk zijn viji kinderen vervoerde werd ach 4Pror> srereden door een autobus van j. l. KreS met het gevolg, dat niaats vond, waardoor de kinderen tegen de straat werden geslingerd Een^angjje was onmiddellijk dood, terwi]1 de vier andere kinderen lichte verwondingen opliepen. De vader werd met een beenbreuk naar het Roode Kruis-Ziekenhuis te Beverw.jk overge- bracht het lijkje van het dochtertje is naai de begraafplaats te Wijk-aan-Zee verv°er De politie stelt een onderzoek in. DE MOORD TE ST. WILL1BRORD Het onderzoek van het parket met be trek king tot den te St. Will.brord gepleegden moord is gister voortgezet waarvan het ge- vola was dat de beide verdachten J. van der 7ande en P Braat in verzekerde bewaring zimeebleven, terwijl de zoon van laatstge- noemde A Braat, uit de hechtems is ontsla- gen De instructie had plaats in de spreekka- mer van het Zusterklooster, waar een groot aantal getuigen is gehoord. ALASTRIM. Een geval te Amersjoort. Thans doet zich ook een geval van dt fiieuwe ziekte alastrim voor te Amersfoort, en wel bij een 27-jarige gehuwde vrouw in de Aldegondastraat, die eenigen tijd geleden in Rotterdam vertoeft heeft. De ontsmettings- dienst te Amersfoort heeft het geval in Se- handeling genomen. Noch bij den echtge- noot, noch bij de twee jeugdige kinderen hebben zich tot nog toe sporen van deze be smettelijke ziekte voorgedaan. LAAG WATER. De waterstand in Friesland is thans zeer iaag. De peilschaal te Heerenveen wiis thans aan: 25 c.M. beneden zomerpeil. D< schippers klagen erg over dezen abnonna len toestand. heer M. Lezer als ook de werklieden W. Drenth, B. Redmeijer en B. Visser, die van de oprichting af aan de fabriek verbonden zijn, werden door den burgemeester en den president-commissaris, den heer G. J. Groe- neveld uit Winschoten, gehuldigd. ZUID-AFRIK A AN SCH E GEZANT TE 's-GRAVENHAGE. Een Nederlandsch gezant te Pretoria Naar de Tel. verneemt is de nieuw be- fioemde gezant van de Unie van Zuid-Afrika bij het NederlandsChe Hof, de heer De Vil- liers, voornemens zijn post in den loop van October a.s. te aanvaarden. De heer De Vil- liers maakt deel uit van de Zuid-Afrikaan- sche Volkenbondsdelegatie, die de aanstaan- de Volkenbondszitting te Geneve zal bijwo- nen en na afloop hiervan zal hij de voorbe- reidselen treffen voor zijn vertrek naar Ne- derland. Binnenkort mag voorts het bericht worden tegemoet gezien omtrent de benoeming van een Nederlandsch gezant te Pretoria. OVER BOORD GEVALLEN. Gistermorgen, toen te Arnhem een sleep door de Rijnbrug voer, is op de sleepboot een dekknecht, die een tros losgooide, over boord geslagcn Hij kon niet zwemmen en verdween in de diepte. Hoewel de schipper dadelijk pogingen tot redding aanwendde, is men er niet in geslaagd om hem boven te brengen. EEN GEVAL VAN TETANUS. Te Heemstede trapte eenige weken geleden een tienjarig Hongaarsch meisje in een spij- ker. Langzamerhand genas de wond, totdat zich dezer dagen plotseling zoogenaamde stijfkramp voordeed. Het meisje moest on middellijk naar het ziekenhuis te Haarlem worden overgebracht, waar het gister is overleden. De doktoren hebben bij haar ge- constateerd een geval van tetanus, een ziekte, welke vooral bij den wereldoorlog bekend is reworden. DE VERDRONKEN POLITIE- AGENT. De teraardebestelling van den politie- «ent Karel Uittien, die Zondagmiddag bij Kijkduin bij een poging tot redding van een baadster het leven verloor, zal Woensdag- middag op kosten van de gemeente Den Haag en met korpseer geschieden. Het poli- tiemuziekkorps zal den rouwstoet, die te 12 uur van het woonhuis van het slachtoffer, Kibesstraat 132, naar Nieuw Eik en Duinen vertrekt, met treurmuziek begeleiden. HET VLIEGVELD BIJ DELFT. Nog geen overeenstetnming tus- schen Den Haag en Rotterdam. Na langdurige onderhandeling tusschen lertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Den Haag en Rotterdam zou, zoo meld ae »rlet Volk" gister, op de hoofdpunten overeenstemming bereikt zijn met betrekking den aan leg en de exploitatie van een ge- meenschappelijk vliegveld dat in de omgeving van ueltt aan den nieuwen grooten verkeers- weg was gedacht; ook over het door beide gemeemen in gelijke porties dragen van de 4 wn,e ttci'dam door opheffing van vet Waalhavenveld zou lijden, zou overeen stemming zijn bereikt. Naai het Hbl. verneemt, is dit bericht ge heel uit de lucht gegrepen. Uit betrouwbare bron deelde men aan laatstgenoemde mede, cat er noch tusschen de commissies uit de colleges van B. en Wnoch tusschen de col leges onderling overeenstemming is bereikt Jver de plaats van het nieuwe gemeenschap- pelijke vliegveld. Ook over het finaucieele vraagstuk, dat zou voortvloeien uit de cven- tueele opheffing van het vliegveld Waalha ven, is men het nog niet eens kunnen worden. KORTE BER1CHTEN. De rechtbank te 's-Gravenhage zal op 11 Aug. a.s. de zaak tegen den jongen man, die in Mei j.l. in Zorgviiet een meisje dood school, behandelen. fe Oudepekela is Maandag het 25-ja- rig bestaan van de stroocarton-fabriek Free en Co. herdacht. De heer E. Free Sr. en de boekhouder, de ITALIe. KERKROOVERSBENDE GEARRESTEERD. In Rome is een dievenbende gearresteerd, die maandenlang „gewerkt" heeft in Viterbo, Perugia en Rome. Uit de verschillende kerken der steden roofden zij kostbare voorwerpen Maandag j.l. is het laatste lid dezer bende in de Capucijnerkerk in Rome gearresteerd, zoodat thans de geheele bende achter slot en grendel zit. De gestolen voorwerpen hadden een waarde van verscheidene duizenden lire Bij een antiquair zijn nog kostbare kandela- bers teruggevonden. EEN SPOORWEGWAGON ONTPLOFT. Geladen met zuurstofcylinders. Op het station te Prato bij Florence is een spoorwegwagon geladen met zuurstofcylin- ders, ontploft. De met het laden belaste ar- beiders sloegen op de vlucht. Een hunner die juist een cylinder met zuurstof droeg, was plotseling in een vuurkolom gehuld en was onmiddellijk dood. Het vuur sloeg over op andere wagons en kon slechts na eenige uren gebluscht worden. OOSTENRIJK. EEN MIDDEL-EUROPEESCH BLOK? Het doel van den bondskanselier. De „Frankf. Z." vestigt de aandacht op een verklaring van den nieuwen bondskan selier Streeruwitz aan een blad te Neuren- berg tijdens zijn jongste bezoek aldaar. De heer Streeruwitz wees erop, dat de kwestie van de aansluiing (van Oostenrijk bij Duitschland) geen uitsluitend Oostenrijk- sche aangelegenheid was, maar een pro- bleem, dat alle omringende staten, na den oorlog gevormd, raakte. Z.i. moest het ko- men tot een Middeleuropeesch blok van coo- peratieve staten, zou men zich staande wil- len houden tegenover de concurrcntie van de Amerikaansche industrie. Met deze verklaring wordt in verband ge- bracht een onderhoud. dat de bondskanselier onlangs in Pilsen heeft gehad met den mi nister van buitenlandsche zaken van Tsje- cho-Slowakije, dr. Benesj. Het „Middeleuro- peesche blok van cooperatieve staten" van dr. Streeruwitz wordt opgevat als bedoelen- de een handelspolitieke vereeniging van Oos tenrijk en Duitschland met andere staten, in de eerste plaats met Tsjecho-Slowakije. POLEN. ZES GEZINSLEDEN VERMOORD. Door een 24-jarig blcedverwant. Naar uit Tamopol wordt gemeld, is in de omgeving der stad een geheel gezin, be staande uit twee mannen, twee vrouwen en twee kinderen, door een 24-jarigen bloedver- want vermoord. Deze vreeselijke daad schijnt haar aanleiding te vinden in een twist om eigendomsmoeilijkheden. AMERIKA. BENZINE-ONTPLOFFING. Dooden en gewonden. In de fabriek van de Shell Oil Company te Wilmington (Californie) is een benzinepijp- leiding ontploft, ten gevolge waarvan het ge- bouw in brand vloog. Drie personen werden gedood, drie anderen liepen (waarschijnlijk levensgevaarlijke) brandwonden op. Den brand was men binnen een half uur meester. STAKERS DRINGEN HET RAADHUIS BINNEN. In New-Orleair, zijn een duizendtal sta- kers het raadhuis binnengedrongen. Eerst na een hevigen strijd gelukte het de politie het raadhuis te ontruimen. Nadere berichten. Naar aanvullend gemeld wordt over den aanval op het raadhuis in New-Orleans eischten de bestormers allereerst een onder houd met den burgemeester en andere hooge ambtenaren. Toen dit geweigerd werd, liepen de sta- kers de wachten, die hun den weg versper- den, onder den voet en drongen in het ge- bouw binnen. Een politie-officier werd daar bij op den grond geslingerd. Eerst nadat be langrijke politieversterkingen waren aange komen gelukte het het gebouw te ontruimen Verscheidene ambtenaren en stakers werden bij het handgemeen gewond. DE VENEZOLAANSCHE OPSTANDELINGEN. Zij verklaren te hebben overwonnen. In tegenstelling tot de officieele berichten telegrafeerden de opstandelingen naar hun aanhangers in Panama, dat de troepen der re geering bij Cumana de nederlaag geleden hebben. Naar het heet, ondervinden de op standelingen geldelijken steun uit Europa en beschikken zij over een 7000 tonnen metenc schip „Falke", genaamd, welk schip' onder Duitsche vlag schijnt te varen. ZUID-AFRIKA. KAAPSTAD ONVEILIG GEMAAKT. Door een gewapenden gemaskerde. Kaapstad wordt in de laatste dagen onvei- lig gemaakt door een man, die gewapend en gemaskerd is. Op 3 Augustus hield hij te Milnerton een omnibus tegen en na den be stuurder beroofd te hebben van zijn ont vangsten van den dag, reed hij met de omni bus weg. De bus werd later onbeheerd ge- vonden. lets dergelijks gebeurde een paar dagen later te Wijnberg en Woensdag j.l werd een taxi-chauffeur vermoord. Zondag avond verscheen een gemaskerde man in de hal van het stationshotel van Newlands en eischte onder bedreiging met een revolver den inhoud van de toonbanklade Een klant be moeide zich met het geval waarop de indrin- ger op hem schoot en hem licht aan den hals verwondde. De politie vermoedt dat hicr dezelfde man aan het werk is, blijkbaar iemand, die nief wel bij het hoofd is. ECONOMISCHE TOESTAND Over het algemeen bevredigend, In het telegrafisch maandbericht van de Ned. Bank voor Zuid-Afrika wordt o.a. medegedeeld dat de verwachtingen voor den tarweoogst in feitelijk geheel Zuid-Afrika zeer gunstig zijn. Hetzelfde is het geval voor wol, maar vrees bestaat voor het prijs- verloop. Gevreesd wordt, dat de prijzen ver- der terugloopen en een jongste daling was reeds vari invloed op de prijzen voor Merino. De toestand der goud- en diamantindustrie kan als bevredigend worden beschouwd. Over het algemeen echter schijnt de economische positie bevredigend te zijn. Pachtcommissies. In onze vorige bijdrage voor deze rubriek hebben we een uiteenzetting ge- geven van de door de regeering voorge- stelde nieuwe pachtregeling. Daarbij kwamen ook de, volgens het wetsont- werp in te voeren, pachtcommissies ter sprake, over welke commissies we hier een en ander zullen zeggen. Het idee der pachtcommissies is geen novum. Reeds langen tijd heeft het par- ticulier initiatief in het landbouwbe- drijf deze idee uitgewerkt. Zoo bestaan particuliere pachtcommissies, pacht- bureaux of pachtraden. Deze hebben een adviseerend karakter, bemiddelen tus schen pachters en verpachters veelal op verzoek en hebben arbitrate bevoegd- heid krachtens vrije wilskeuze van beide partijen. Ongeveer dertig jaar geleden is de kwestie van bij de wet ingestelde openbare pachtcommissies in de Tweede Kamer in behandeling gekomen. Reeds bij de behandeling der Staatsbegrooting voor 1892 heeft Mr. Goeman Borgesius de idee der pachtcommissies aangeroerd en in 1900 een post daarvoor op de be- grooting gebracht, welke post echter door hem ingetrokken werd vanwege den tegenstand, welke in de Kamer daartegen zich openbaarde. Gedurende de oorlogsjaren en daarna is het vraagstuk der pachtcommissies herhaaldelijk weder op het tapijt geko men. Hetgeen te verkiaren valt, omdat in de crisisjaren en de daarop volgende moeilijke j&ren naa" bemiddeling in dezen gezocht werd, terwijl sedert ook een ingrijpen van overheidswege in de economische verhoudingen noodig en nuttig werd geacht. Inderdaad zullen pachtcommissies, steunende op een wettelijke regeling en met een duidelijk omschreven taak bij de regeling van de pachtverhoudingen nuttig werk kunnen doen. Dat tot heden de particuliere commissies nog niet d&t nut afgeworpen hebben, dat men er zich van had voorgesteld, schijnt voor het grootste deel toegeschreven te moeten worden aan het feit, dat dit instituut een wettelijken grondslag mist. Deze goede verwachting wordt gebouwd op het feit, dat de installing ervan in de kringen der goedwillige pachters en verpachters met sympathie werd begroet. De voorgestelde regeling gaat niet uit van de gedachte van het „dual owner ship". De treurige ervaringen, opgedaan in Schotland met deze rechtsfiguur, waarschuwden tegen een verleenen van bevoegdheden aan de pachtscommissies welke in deze richting gingen. Rechtens worden de wederzijdsche rechten en verplichtingen van pachter of verpach- ter door de instelling der pachtcommis sies in geen enkel opzicht vermeerderd of verminderd. Voor elke provincie, aldus het wets ontwerp, worden door de Kroon een of meer pachtcommissies ingesteld. Te vens wordt bepaald haar gebied, de plaats, waar haar zetel gevestigd is en het aantal harer leden, welke gevormd worden door een voorzitter en minstens vier leden, welke weder plaatsvervan gers hebben en zich een secretaris kun nen toevoegen. De eisch, welke aan de benoembaarheid tot voorzitter gesteld wordt, is, dat hij aan een Nederland- sche Universiteit moet hebben verkre- gen den graad van doctor in de rechts- wetenschappen, in de rechtsgeleerdheid of van meester in de rechten op grond van het afleggen van een examen in het Nederlandsch burgerlijk- en handels- recht, staatsrecht en strafrecht. De pachtcommissies blijven verder voort- komen uit het maatschappelijk leven immers de leden worden benoemd in overleg met de betrokken landbouwor- ganisaties en zijn geen ambtenaren. De samenstelling is naar het beginsel der gelijke vertegenwoordiging van pachters en verpachters geregeld (half om half) Een sterke invloed op de samenstelling kan door de landbouworganisaties wor den uitgeoefend. Wat de bezoldiging betreft daarom trent wordt bepaald, dat de voorzitter en de secretaris een bezoldiging uit de rijkskas kunnen genieten en dat zi. verder evenals de leden vergoeding ge nieten voor de reis- en verblijfkosten volgens door de Kroon vast te stellen regelen. De taak der pachtcommissies zal we zen: het geven van scheidsrechterlijke uitspraken nopens pachtovereenkom- sten, het vaststellen en wijzigen van pachtovereenkomsten, het geven van adviezen in zaken van pacht, het ont- werpen van model-pachtovereenkomsten en het geven van voorlichting aan den rechter. Verder zijn zij bevoegd in het belang van de pachtverhoudingen uit eigen beweging aan den pachter en den verpachter hare gemotiveerde meening over de tusschen hen bestaande pacht- overeenkomst duidelijk te maken. De pachtcommissie treeds als scheids- man op, wanneer zij door beide partijen als zoodanig is aangawezen. Tenzij par tijen anders overeen gekomen zijn is de pachtcommissie als scheidsrechter sa- mengesteld uit den voorzitter en twee le den (een verpach' en een pachter). Merkwaardig is d' cpaling, dat de com- missie ook oordec n kan over de echt- heid en de onech icid van geschriften. Verder stelt de commissie geen voor- waarden van een pachtovereenkomst vast of brengt ze daarin wijziging dan wanneer beide partijen bij voorbaat schriftelijk hebben verklaard zich aan deze vaststelling te zullen onderwerpen. Deze vaststelling geschiedt, nadat beide partijen zijn gehoord en de in schrift ge- brachte regeling heeft dan de kracht van een notarieele acte. De pachtcom missie dient ook den rechter, bij wien een rechtsvordering of een verzoek be- treffende een pachtovereenkomst inge- diend is, op diens verzoek van advies. In sommige gevallen is de rechter zelfs verplicht dat advies te vragen. Dat de pachtcommissie het recht heeft perso nen, al dan niet beeedigd, te hooren als getuigen en deskundigen, spreekt van- zelf. De pachtcommissie, aldus samenge- steld met deze taak, zal ongetwijfeld een breed terrein van werkzaamheden heb ben, waarop ze goed werk doen kan, vooral wanneer men er in slagen zal om de commissie samen te stellen uit man nen van onbetwiste integriteit en kunde, die vertrouwen genieten in de agrarische kringen. Tooneel gedurende de kermis. Het nieuwe Ned. Tooneel in het Gul den Vlies. De vele echte tooneel lief hebbers in Alk- maar vragen zich bij het naderen der kermis- week in Augustus steeds af, wat die week op kunstgebied brengen zal. Zij toch spitsen er zich op te kunnen genieten van de beste reper- toire-stukken der goede gezelschappen en zijn daarom benieuwd welke stukken vertoond zul len worden. Wij zijn thans in staat hun hier- omtrent verschillende bijzonderheden mede te deelen. De schouwburgzaal van het Gulden Vlies zal de geheele week bespeeld worden door het Nieuwe Ned. Tooneel, meer bekend onder „het gezelschap van Saalborn. Dit gezelschap heeft zich in de laatste jaren hier zoovee! vrienden verworven, dat men het noode in de kermisweek zou missen. En nog grooter is de sympathie voor het N. N. T. geworden, nadat let zoo ernstig in zijn kunstontwikkeling is getroffen door den noodlottigen Paleisbrand op 18 April j.l. Dat was voor het gezelschap een ramp van geweldigen omvang, want niet alleen gingen zoovele kostbare decors verlo- ren, maar bovenal de speelgelegenheid was weg. Allerwegen in ons land leefde men met Saalborn mee en toonde dit op bijzondere wijze. Een nieuwe schouwburg is echter zoo maar niet klaar en zoo zal het N. N. T. het seizoen weer*"moeten beginnen in den Holl. Schouwburg, die een belemmering zal wezen voor de verdere ontwikkeling van het groote kunst repertoire. De belangstelling zal ook gedurende de kermisweek nog meer uitgaan naar het Saal born gezelschap, omdat men goede voorstel- lingen zal zien en tevens omdat men dan dit getroffen gezelschap krachtig steunt. Natuurlijk zijn ook ditmaal weer vele ver- zoeken ingekomen om herhaling van vorige successtukken en de heer Mooij heeft in sa- menwerking met het gezelschap zooveel mo- gelijk getracht de liefhebbers ter wille te zijn. Nummer Zeventien, waarin van Praag en Kreeft zoo buitengewoon kluchtig hun roller, van kruier en koning omwisselen, zoodat kruier no. 17 koning Christiaan de XVII wordt en omgekeerd, zal het programma ope ner. Voor de kermis vooral is dit stuk met zijn dolkomische situaties al heel gelukkig ge- kozen. Het teeken op de deur, het sensationeele en sterke Amerikaansche speelstuk, met Magda Janssens, Saalborn en Gobau in de hoofdrol- len, is eveneens op velen verzoek nog eens teruggebracht. Voor liefhebbers van spel vol emotioneele spanning iets buitengewoons. Dan komt er voor Alkmaar iets bijzonders, n.l. Een Shakespeare opvoering en wel van het stuk, dat in't afgeloopen seizoen voor dit seizoen een artistieke triomf was n.l. De Ge- temde Feeks. Dat wordt twee avonden achter- een een uitverkochte zaal, want te lang heeft Alkmaar een opvoering van een Shakespeare- stuk moeten missen. Magda Janssens en Louis Saalborn zijn in de hoofdrollen voor- treffelijk en worden door het geheele gezel schap bij de vertooning ter zijde gestaan. Spe- ciale decors voor de kleinere tooneelen in de provincie zijn voor dit stuk gemaakt. Ook nieuw voor Alkmaar is het spel van schavuiten van Samuel Falkland (wijlen Her man Heijermans), Robert, Bertram en Co een moderniseering van het beroemde stuk uit den tijd onzer grootouders. E. v. Praag, Flor la Rocke en Alex Frank zijn hierin de hoofd- vertolkers. Men ziet dus er is afwisseling ge- noeg. Het programma der laatste dagen is hog niet definitief vastgesteld. Maar het sueces- volle travesti-stuk van Magda Janssens Een jongen of een meisje zal zeker ook nog de aandacht vragen. Het Rotterd. Ho}stad Tooneel in de Harmonie. Terwijl dit bekende en schitterende eerste- klas gezelschap verleden jaar slechts vier da gen hier kon spelen, komt het hier nu de ge heele week. Daardoor zullen de bekende ar- tisten en niet het minst Cor v. d. Lugt Mel- sert en Annie van Ees de Alkmaarders nog weer kunnen doen genieten van hun mooie kunst. Zes avonden treden deze fijne artisten zelf in de voorstellingen op. Zij openen de reeks met een van hun meest bekende succes sen: Overschotje. Velen hebben ook hier den wensch te kennen gegeven, dit mooie stuk met het fijne samenspel toch nog eens op het too neel te kunnen zien, na het door de radio te hebben gehoord. Naast dendirecteur en zijn vrouw treden hierin nog op Piet Bron, Fie Ca relsen e.a. Op den tweeden avond komt het voor Alk maar geheel nieuwe Juffrouw Kerkmuis, een der grootste successen van het laatste seizoen Een stuk zoo aardig en interessant, dat ieder het met het grootste genoegen ziet, terwijl het bovendien de spelkwaliteiten van \nnie van Ees in de titelrol en van Cor v. d. Lugt Mel- sert als de bankdirecteur op zijn best doet uit- komen. Het rijke kantoordecor en dat van de Parijsche hotelkamer verdienen alle aandacht Minna von Barnhelm, het blijspel van Lessing, komt dan op het programma, waar na opnieuw de Kerkmuis zich meldt. Dan volgt Molnar, de geniale Hongaarsche auteur met De Blauwe Oogen van den Keizer dat opnieuw de combinatie v. d. Lugt Mel- sertv. Ees schitterend naar voren doet ko men. Stuk en opvoering verdienen aller be; langstelling. Het hofleven wordt er zeer mooi in weergegeven. Een stuk van geheel andere strekking is weer Felix Timmerman's werk vol devotis: „En als de ster bleef stille staan". Met een nieuw werk „Geld in den grond" wordt de reeks van uitvoeringen besloten. Wij zullen nog gelegenheid hebben om op enkele dezei stukken tegen den tijd van hun opvoering nader terug te komen. Maar dat ook in de Harmonie een week fraaie tooneelkunst wordt geboden, daarvan kan men verzekerd zijn. Louis Bouwmeester's Revue .Won der boven Wonder". Met groote voldoening zullen velen zeker vernemen, dat men op de Alkmaarsche kermis kennis zal kunnen maken met Bouwmeester's Revqe „Wonder boven Wonder". Ruim dertig jaar heeft het Alkmaarsche kermispubliek kunnen genieten van de Ter Hall Revue's. Nu deze eervol ten grave zijn gedaald en Louis Bouwmeester heeft gezege- vierd, zal men ook zeker hier graag de revue's van dezen energicken leider gaan zien, wien het, door met kracht alle wereldateliers op dit gebied aan het werk te zetten, gelukte, na den noodlottigen brand in het Paleis voor Volks- vlijt, in enkele maanden deze kostbare revue weer in elkander te zetten en dat zonder fi- nancieelen steun van buiten. Bouwmeester be- taalde zelfs nog de voor de voorstelling die door den brand niet kon doorstaan reeds ontvangen entreegelden terug. Het oude duo BuziauNieuwenhuizen treedt in de schitterende revue „Wonder boven Wonder" weer op en wordt overal met een daverend applaus begroet. Wij twijfelen er niet aan of dat zal bij hun optreden alhier ook het geval zijn. Zij, die de revue reeds elders zagen, verze- kerden ons, niet te zullen verzuimen om de revue ook in Alkmaar te gaan zien. Verwacht mag worden, dat de revue, die, evenals voorheen de Ter Hall revue's, in de tent van den heer Kinsbergen op het Doelen- veld vertoond zal worden, iederen avond voor een uitverkochte tent zal gaan. OTERLEEK. Worden de meeste windmolens opgedoekt als oorzaak der moderne techniek, hier kun nen we nog een poosje gerust zijn, daar de molen van den heer Gardebroek morgen iWoensdag) voorzien zal worden van een nieuwe roede, een karweitje, dat nog al be langstelling zal wekken. Deze molen, die al eens door brand vernield werd, zal dus voorloopig gespaard blijven als een sieraad in deze landelijke omgeving. Bij onderlinge aanbesteding is de heet A. Buur uit Alkmaar aannemer geworden van de nieuw te bouwen bouwplaats aan den Schermerdijk, die dezen winter is afgebrand. BEEMSTER. Bij beschikking van den minister van defensie is aan den dienstplichtige C. J. Swart uit deze gemeente voor goed vrij- stelling van den dienstplicht verleend. TWISK. Nabij Twisk is de trein HoornMedem- blik op den onbewaakten overweg in aanrij- ding gekomen met 'n auto, vol geladen met bloembollen. De auto werd door midden ge- reden en een eind medegesleurd. De chauf feur werd zeer ernstig gewond. KENNEMERLAND. Als Augustus in het land is kan men altijd een groote toevoer van groente verwachten, doch het is dit jaar opmerkelijk groot en dit zal in de toekomst nog wel erger worden daar de glascultuur den aanvoer bevordert. De aanvoer van diverse fruitsoorten begint af te zakken. In de afgeloopen week zijn de prijzen mid- delmatig geweest, waartoe de groote ver- scheidenheid en niet het minst de sterk uit- eenloopende kwaliteit meewerkte, doch over het algemeen vielen de prijzen voor le soort nog al mee. Van het grootste belang is de vooruitzich' ten voor de prijzen der boonen, aangezien de aanvoer daarvan geweldig groot zal worden. We hebben de vorige week het vermoeden uitgesproken dat de prijzen niet hoog zouden worden en op dit standpun.' staan we nog, doch de prijzen bewogen zich Maandag in stijgende lijn en over de prijzen kunnen we tevreden zijn. Ook hier geld weer dat le soort den prijs opbrengt. De zich zoo sterk uitbreidende tomaten- cultuur moet naar nieuwe wegen zoeken voor uitvoer of andere afzet. Heeft men die thans gevonden? Ja, althans voor het z.g. kriel of uitschot, dat door de Hollandsche Conserven- fabrieken zal worden verwerkt en de proeven hebben bewezen dat van het uitschot wat is te maken, als puree, soep enz. De buitengewone groote aanvoer van bloemkool moest zich wreken op de prijzen. Ja, eigenlijk begrijpt men niet best, dat de tuinders het uitschot nog steeds aanvoeren, daar zij daarmede ook de prijzen van le soort sterk bei'nvloeden, terwijl zij toch voor uitschot bijna niets ontvangen en dat geldl ook voor andere groente. De aanvoer van doperwten en capucijners, vooral de laatste, is voor den tijd vanhet jaar nog groot. Er is voor dit artikel goede kooplust, doch door de groote kwaliteitsver- schil is moeilijk uit te maken wat duur is, doch le soort bracht zeker een redelijken prijs op. De aanvoer van peen (wortelen) en kom- kommers was eveneens groot. De prijs voor wortelen herstelde zich, doch die der kom- kommers bleef laag. We meenen dat het aan- beveling verdiend om netjes te sorteeren en het uitschot thuis te houden, dit kan de ver- hooging der prijzen bevorderen. De prijzen der diverse groente waren: Snijboonen 2028; dikke boonen f 12 f 17.50; dunne boonen f 20—f 26; doperw ten 12—/ 13.50; tuinboonen 816, capucijners f 1430; peulen f 20—/ 28, raspers 20—/ 27.50 per 100 Kg. Andijvie 2.50—/ 4, si a 0.40—/ 2.20, bloemkool 814.50, roode kool f 811, kom- kommers 0.50—/ 6 per 100 stuks Worte len 8—/ 14.50, rabarber 2.50—/ 7 per

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7