DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HAAGSCHE CONFERENTIE. Buitenland 1929 itaptwJmcnlsprfjs bij Tooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. doaderdak 15 AUGUSTUS No. *91 Dit nnmmer besfaat nit 2 bladen. Ytonderd een en dertigste Jaargang Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 Zitting der fin. Commissie Tegemoetkomende houding van Loucheur Parijs over de Engelsche taktiek inzake de ontruiming Overleg tusschen de continentale geallieerden. Officieel communique der financieele commissie. Gistermorgen is de financieele commissie weer bijeengeweest. Aan het officieele com munique ontleenen wij het volgende: De heer Loucheur wilde, na de redevoerin- gen van Graham, Curtius en Pirelli te heb- ben aangehoord en herlezen, onmiddellijk yerklaren, dat hij het op verscheidene punten met Graham eens is en dat alles moet wor den- gedaan om door een gemeenschappelij- ke overeenkomst de verschrikkingen der werkloosheid te ontkomen. Hij achtte het van de deskundigen zeer verstandig, dat zij een progressieve vermin- dering van het cijfer der leveringen in na- tura hebben voorzien. Van 1930 af vertoont het cijfer een vermindering van 50 procent van het jaarlijksche cijfer in het plan-Dawes en na 10 jaar moet 't stelsel der leveringen in natura eindigen. Daar het ontnogelijk is andere betalings- middelen te vinden als wij, aldus spr., het Duitsche economische leven willen helpen zonder ons eigen nationale economische le ven te schaden, zullen wij, naar het ons voorkomt, de voorstellen ler deskundigen op dit punt moeten aanvaarden. De Fransche delegatie is bereid den wensch van Engeland in te willigen om de clausule over den wederuitvoer te schrappen. Zij heeft deze vrijheid voor Frankrijk nimmer ge- eischt. Een andere kwestie, door den heer Gra ham opgeworpen is die van de mogelijkheid der hervatting van de leveringen in natura in het geval van een Duitsch moratorium. De heer Loucheur meende, dat de heer Gra ham terecht dit punt noemde, daar het inder- daad ernstig is. Men moet de oplossing van dit vraagstuk vinden in een beperking van het jaarlijksche cijfer en in verplicht onderzoek en verplichte bespreking ieder jaar door alle betrokkenen. zooals thans reeds geschiedt. Ook op dit punt moeten wij voldoening geven aan de wenschen der Britsche delegatie; wij hebben in het interessante en gedocumenteerde be- toog van den heer Curtius niets gevonden, dat zich daartegen verzet. Komende tot het vraagstuk van de steen- kool, betoogde de heer Loucheur aan de hand van cijfers, dat de leveringen in na tura slechts een geringen invloed hebben zoo zij die al hebben op het werkloos- heidsvraagstuk. Hij wees in het bijzonder op de nieuwe rol der Vereenigde Staten in den wereldhandel, en hield vast aan de absolute noodzakelijkheid van internationale overeen- kcmsten, strekkende tegelijk tot regeling der productie en uitbreiding van de consumptie. De Fransche delegatie wenscht, dat het werk, dat te Geneve is begonnen met betrek- king tot steenkool en striker snel zal worden beeindigd. In eensgezindheid en samenwer- king moet men de oplossing dezer ernstige problemen vinden. De heer Miroenesco herinnerde eraan, dat Roemenie op grond van het plan-Dawes contracten heeft gesloten voor leveringen in natura voor 36 millioen gouden marken, loo- pende tot het eind van 1931. Het plan-Young echter geeft Roemenie niet de middelen om ieze contracten uit de annuiteiten te dekken. Er moet dus een middel gevonden worden om ze te finacieren. Anderszijds zou Roemenie als een indu- strieel weinig ontwikkeld land, de leverin gen in natura wel kunnen absorbeeren, zoo- dat het gevaar, door den heer Snowden ge- signaleerd, voor de leveringen in natura aan Roemenie niet bestaat. De heer Venizelos vroeg o.m. handhaving van het Grieksche percentage van Spa, het- geen slechts een zeer geringe wijziging zou beteekenen. De heer Urlich (Portugal) besprak niet de vermindering van het Portugeesche aandeel in het plan-Young, maar hoopte, dat Portu gal een aandeel zal hebben in de onvoor- waardelijke annuiteiten, evenredig aan zijn totaal aandeel, opdat Portugal kan profi- teeren van de te mobiliseeren gedeelten der annuiteiten ten gunste van het financieel ierstel van het land. Wat de bank betreft, is het rechtvaardig, dat Portugal een zetel heeft in den raad van beheer. Aangaande de leveringen in natura, betoogde spr., dat deze moeten worden ver- deeld, niet volgens de percentages van Spa, doch evenredig aan het totale aandeel van ieder land in de herstelbetalingen. Parijs over de ontruiming. Enge land maakt handhaving der troepen onmogelijk. Men heeft te Parijs buiten de conferentie van Den Haag om bevestiging ontvangen van het bericht dat de Britsche regeering voornemens is bij het terugtrekken van de Britsche troepen uit het Rijnland eveneens haar vertegenwoordiger in de hooge com missie der bezette gebieden terug te roepen. Een dergelijk besluit beteekent de vernieti- ging^ van het wettelijk bestaan dezer com missie, daar ingevolge de bepalingen van de regeling voor het Rijnland de Fransche en Belgische vertegenwoordigers haar niet al- leen kunnen vormen. Zoo maakt men van al le kanten de handhaving der geallieerde troepen in het Rijnland onmogelijk en wordt het moeilijker de ontruiming afhankelijk te doen zijn van de onderhandelingen over het plan-Young. Men begint dan ook te erken- nen, dat het niet voldoende is compensaties voor Snowden te zoeken, maar dat er ook belangrijke concessies moeten worden ge daan aan de eischen van Stresemann als men nog hoopt te vermijden dat na Den Haag de heele Europeesche toestand in de war wordt gestuurd. Zelfs als het plan-Young strandt zouden de „Echo de Paris'" geeft het boos toe de Fransche legers slechts met moeite aan den Rijn kunnen blijven tegenover het gecombineerde offensief van het Duitsche naionale gevoel, het Britsche pacifisme en de Amerikaansche „finance". De betaling der ontruimingskosten. De verwachting te Berlijn. In verband met de bespreking tusschen de vertegenwoordigers van de bezettende mogendhecfen en Duitschland verneemt het Hbld. van bevoegde zijde, dat in de kwestie over de betaling der ontruimingskosten van Duitsche zijde nog geen toezeggingen ge daan zijn. Het ging nog slechts om voorbe- reidende besprekingen. Van Duitsche zijde is erop gewezen, dat Duitschland een recht op de ontruiming heeft en dat de in aanmerking komende be- dragen voor de Duitsche financien van be- teekenis zijn. Men verwacht te Berlijn dat uiterlijk Za- terdag Engeland, Frankrijk en Belgie de juiste data der ontruiming bekend zullen ma- ken. Staatssecretaris Piinder naar Her mann Miiller. Staatssecretaris Piinder is gister uit Den Haag naar Heidelberg vertrokken om den rijkskanselier die in de eerstkomende dagen de kliniek daarterstede weder zal verlaten, over den stand der Haagsche Conferentie op de hoogte stellen De staatssecretaris zai spoedig weer naar Den Haag terugkeeren. Fransche lof voor Den Haag. Het „Journal" publiceert een schoon arti- kel van Emile Condroyer over Den Haag, de stad van den vrede. De schrijver Zegt dat de prikkelbaarheid van Snowden detoneert te genover de bekoring dezer stad, waarvan de verzachtende invloed wel moet inwerken op den vinnigsten geest en welker omlijsting, die Voltaire zoo bekoorde, zoo geschikt is voor vreedzame besprekingen. Bespreking tusschen de continentale geallieerden. Wegruiming van misverstanden. In een persconferentie in het Hotel des In- des vernam het Hbld. van Fransche zijde het volgende Dinsdagmiddag is een bijeenkomst gehou- den van de Japansche, Italiaansche, Belgi sche en Fransche delegaties. Aanwezig wa- ren de heer Adatsji, Sonoda, Mosconi, Gran- di, Pirelli, Jaspar, Hymans, Francqui, Gutt, Briand, Loucheur en Cheron. Gezamenlijk heeft men onderzocht, welke de positie was van alle staten, betrokken bij het plan-Young aangezden er nog altijd misverstanden in dit opzicht bestaan. Deze dienen te verdwij- nen, alvorens de officieuze besprekingen kun nen worden gehouden, waarvan in de verga- dering der financieele comm. van Dinsdag- ochtend gewag werd gemaakt, opdat men er zeker van zij, dat alle cijfers kloppen. Een ontmoeting met de Engelsche deskundigen zou niet plaats hebben voor Vrijdag. Het is mogelijk, schoon nog niet zeker, dat de vier bovengenoemde delegaties heden (Donder- dag) wederom zullen vergaderen. Met vreug- de constateerden zij, dat er tusschen hen een volstrekte eensgezindheid en overeenstem- ming van opvattingen bestond. Met Roemenie en Servie was men een goed stuk vooruit gekomen, van Griekenland had men een memorandum ontvangen, dat nader bestudeerd zal worden. Vrijdag zal een be spreking met Venizelos worden gehouden. Conferentie in het Orand-Hotel. Waarom worden niet alle besprekingen op Scheveningen gevoerd? Waarom mogen we niet vaker op de Pier in 'n gefnakkelijken rie- ten fauteuil op den afloop van een zitting wachten, in plaats van gedoemd te zijn het harde bankje onder de colonnaden van het Binnenhof of den steenen rand van Roomsch Koning Willem's hekken te bezetten, luidt de verzuchting van een redacteur der Haagsche Crt. Want de voornaamste bezigheid van de journalisten ter conferentie bestaat de laatste dagen toch uit wachten en waar zou men zich aangenamer van dezen plicht kunnen kwijten dan in de drukke, levendige bedoening aan de zeezijde? De krantenmenschen zijn eensklaps homo- geen geworden in het gevoelen, dat hoe zorg- zaam men ook is voor hun lichamelijk heil in de grafelijke zalen, toch Scheveningen de voorkeur verdient. Her en der waren ze Dinsdagmiddag ver- spreid over Pier, boulevard en de baden. Men zag ze hun biertje of thee'savoureeren op een cafe-terras, een licht uiltje knappen aan de zonnezijde van het wandelhoofd of in een bad- pak rennen over het badstrand. Twee zwaargebrilde Duitschers probeerden hun geluk met het kruisnet en een ander trok in alle geheimzinnigheid een horoscoop op een der automaten van de rotonde. Zocht hij den uitslag van het groot gebeu- ren uit de combinatie van lijnen en punten, die hem a raison van een dubbeltje werdeti voorgelegd? Of had hij alleen perso<jnlijke perspectieven op het oog? Hij is er een half uurtje ingespannen bezig geweest en hopelijk heeft de toekomst hem bevredigd. Hoe men zijn tijd ook doorbracht, 't viel al ien gemakkelijk en met leede oogen zag men de reuzen-wijzer van de Pierklok voortschrij- den naar vier uur, het tijdstip waarop in het Grand-Hotel de grooten der conferentie zou den samenkomen om over de ontruiming van het Rijnland te onderhandelen. Daar concentreerde zich voor dezen dag de belangstelling en een kwartier voor tijd had de smalle hotel-hal het karakter van 'n be- nauwd internationaal centrum gekregen. Buiten stonden de kijkers, want Briand en Stresemann mogen nog zoo vaak gefotogra- feerd zijn en al tienmaal en vaker van top tot teen bekeken, het Haagsche publiek heeft er nog lane niet genoeg van en neemt elke ge- legenheid te baat 'n glimp, of als't kan meer, van de wereldberoemdheden op te vangen. Daar komen ze dan. Eerst Stresemann en dr. Wirth, die snel binnengaan, geen kans ge ven aan de fotografen en door den directeur naar de lift worden geleid. Een minuut of vijf later Briand in zijn vorstelijke Renault. Hij krijgt een hoera'tje, wordt bereid gevonden voor een snapshot, maakt lachend een blijk- baar grappige opmerking jegens de lens- voerders en volgt zijn Duitschen collega. Mr. Snowden, moeilijk loopend en steunend op zijn twee stokken, komt binnen. Zijn scherp besneden gelaat, waarin diepe groeven trek- ken om den strak gesloten mond, richt zich noch rechts noch links. Alleen als de journa listen groetend opstaan, ontspannen zich even de spieren en verschijnt 'n vriendelijke glim- lach op het gezicht. In zijn „How do you do" klinkt meer dan 'n beleefdheidsphrase. Er zit iets van kame- raadschap in deze begroeting en opnieuw vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat de mensch Snowden zoo hemelsbreed verschil- len kan van den politicus Snowden, die scherp is als een mes, een houwdegen die zijn doel recht voor zich ziet en er zonder omwegen op af gaat. Adatsji is de meest fijne, meest ongenaak- bare figuur ter conferentie, Briand de vlotste, Stresemann de geslotenste en Snowden de sympathiekste. Dit is dan, zooals de buiten- wereld hen ziet. Mogelijk geeft het inwendige der conferentiezaal een geheel anderen kijk op hun persoonlijkheid. Maar daar zijn zij onbespied. Wachten, wachten. De stoelen in de hal zijn tot den laatste bezet. De gesprekken gaan over de conferentie. Natuurlijk. Helaas breekt niemand met deze gewoonte. Er zijn toch onderwerpen genoeg om een paar uur te vullen. Maar wie iets anders entameert krijgt geen hoorders en de buitenlanders onder ons drukken onmiddellijk den afdwalingen den kop in. Zij moeten dagelijks een of meer kolommen seinen en schrijven naar hun bladen Waar halen ze de stof vandaan, als de conferentie traineert? Er zijn geen incidenten, geen belangrijke mededeelingen, geen persconferenties, waar iets meer uit gedistilleerd kan worden dan een luttel telegram. Daarom worden verspreide meeningen on der journalisten bij den kop gepakt, probeert men den een of anderen perschef, die zich vertoont, enkele mededeelingen te ontfutselen ofneemt den duim te baat om aan de noo- dige regels te komen Het wordt vijf uur en half zes en zes uur. Tot het bittere einde zullen ze blijven. Mr Stewart, de Engelsche perschef komt beneden Dat is een goed teeken. De conferentie moet nu afgeloopen zijn, wat bevestigd wordt door 'n collega, die binnenstormt na z'n tijc doorgebracht te hebben ergens op een verbor- gen uitkijkpost aan de zeezijde, vanwaar hij beweert in de conferentiekamer te hebben kun nen kijken. Een prachtverhaal is van hem te wachten. De anderen zullen ervan likkebaar- den en hem benijden. Ha, daar is M. Briand. De Fransche pre mier komt nog ongehinderd de gang door, maar buiten, voor, achter en naast zijn auto drommen de journalisten samen. De heer Briand ziet zich ingesloten, hij moet iets los laten en met den eenen voet op de treeplank geeft hij in enkele woorden zijn informatie, dat het „nogal bevredigend" was geweest. Daarmee moeten de nieuwsgierigen tevre den zijn, want wat de premier verder zegt, is alleen van belang voor een der Fransche pers- menschen. Stresemann zegt in het geheel niets over het besprokene, verwijst kortweg naar de pers conferentie. Snel rijden dan de automobielen af en achter blijft een gezelrhap journalis ten, dat terneergeslagen de wagens naoogt en zich afvraagt, wat te doen. Gelukkig brengt mr. Stewart uitkomst al is hetgeen hij mag overbrengen heel sober. Morgen of overmorgen is er misschien meer, helpt hij hopen. We zullen zien. Dagelijksch overzicht. DE FINANCIEELE COMMISSIE TOT ZATERDAG UITEEN. De Fransche gedelegeerde aan het woord. Fen vriendelijk be- betoog. Zaterdag de „werke lijke problemen?" De financieele commissie kwam gister morgen weer bijeen, ter beeindiging van de inleidende besprekingen. Naar men weet, was de Franschman Loucheur de laatste, die hier- bij nog het woord moest voeren In de zit ting van Maandag had hij immers verzocht, de beantwoording van den Engelschen gede legeerde Graham te mogen uitstellen tot Woensdag, ten einde voldoenden tijd van voorbereiding te hebben. De redevoering van Loucheur werd met eenige spanning tegemoet gezien, omdat daaruit moest blijken, of sedert het duel tus schen Snowden en Cheron de Fransch- Belgische tegenstelling inderdaad was ge- temperd of niet. In het kort kwam zijn betoog hierop neer, dat Frankrijk bereid is, al het mogelijke te doen om aan de wenschen van Engeland te gemoet te komen. Zonder evenwel de Duitsche betalingsmogelijkheid te verkleinen. Dit spreekt eigenlijk vanzelf omdat Frankrijk uit de Duitsche herstelbetalingen het grootste aandeel voor zich opeischt. De Fransche gedelegeerde verklaarde zich met Graham eens, waar deze de leveringen in natura principieel onwenschelijk vond Maarvoegde hij er onmiddellijk aan toe, als het blijkt, dat Duitschland in moei- lijke oogenblikken alleen door betalingen in natura aan zijn verplichtingen zal kunnen voldoen, dan heeft Frankrijk deze toch nog maar liever, dan heelemaal niets! Over de moeilijkheid van de verdeeling der onvoorwaardelijke Duitsche betalingen heeft Loucheur niet gerept. Zijn rede vermeed elke practische conclusie. De kern van zijn betoog kwam hierop neer, dat hij zich principieel niet langer ver zet tegen een nauwkeurig onderzoek van ver- schillende punten, die door de Engelschen werden opgeworpen. Dit beteekent een wijziging van het oor- spronkelijke Fransche standpunt, volgens het- welk het geheele plan-Young immers moest worden aanvaard. Loucheur slaagde er zelfs in, om inzake de Duitsche herstelleveringen in natura en kele Britsche bezwaren principieel te onder- steunen. Hij sprak de verwachting uit, dat wanneer de gerezen vraagstukken door alle partijen zouden worden beschouwd van een internationaal standpunt, de mogelijkheid zou ontstaan om in de sub-commissies welke zul len worden benoemd aannemelijke oplossingen te vinden. Links en rechts deelde hij bemin- nelijke complimenten uit, aan de Duitschers wat betrof de aanspraak, die zij kunnen ma- ken op vergemakkelijking van hun betalin gen; aan de Amerikanen waar het gold hun zakelijk talent om de wereldmarkt voor hun export te veroveren en aan de Engelschen waar hij sprak van zijn sympathie voor hun economische moeilijkheden. Aan het einde der discussies stelde de voor- zitter Houtart (Belgie) voor, de v-ergadering op te schorten tot Zaterdag, om dan over te gaan tot de benoeming van een aantal sub- commissies, die de verschillende onder werpen moeten behandelen, waarover mee- ningsverschillen bestaan Hij sprak de hoop uit, dat de informeele besprekingen, die in dien tusschentijd gehouden konden worden, het mogelijk zouden maken met succes tot de benoeming dezer commissies te kunnen over- gaan. Hier wordt dus een procedure gevolgd, die de Engelschen voorstaan en Snowden was dan ook de eerste die hierover zijn instem- ming betuigde. Hij kon evenwel niet nalaten om in een ondubbelzinnigen slotzin nog even op te merken, dat er dan Zaterdag misschien met de behandeling der „werkelijke proble men" aangevangen zou kunnen worden! De rede van Loucheur gaf ook inderdaad den indruk, dat men, wat de wezenlijke ge- schillen aangaat, nog niet veel nader tot el kaar is gekomen. De eenige vooruitgang viel eigenlijk te con stateeren in den toon, waarop men elkaar toespreekt. Deze is tenminste iets vriende lijker geworden! RUSLAND EN CHINA. Vijandelijkheden idlgebroken: Volgens een bericht uit Tokio van een nieuwsagentschap had in de heuvelen ten westen van Mantsjoeli een ontmoeting plaats tusschen Russische ne Chineesche troepen, De Chineesche infanterie beantwoordde het vuur der Russen. Er heerschte een paniek te Mantsjoeli en men gelooft dat er in werke- lijkheid vijandelijkheden tusschen de twee landen zijn uitgebroken. Een voorstel van Tsjang Hsue Liang tot bijlegging van het con flict? Van goed ingelichte Russische zijde ver- luidt, dat Maarschalk Tsjang Hsue Liang de Russische overheid 'n nieuw voorstel heeft doen toekomen ter regeling van het conflict Hij stelt voor, dat Rusland een nieuwen di rerteur van den spoorweg zal benoemen. De verdere strijdvragen zullen dan in afzonder* lijke onderhandelingen worden behandeld. Het verluidt, dat Tsjang Hsue Liang vooral op aandringen van Nanking dit voorstel ge daan heeft, hetgeen zou zijn te wijten aan druk van Japan. Mobilisatie door Rusland in het Ver re Oosten. Officieel heeft de Sovjet-regeering tot nu toe geen mobilisatie-bevel uitgevaardigd, maar practisch wordt een dergelijke mobili* satie in Siberie en vooral in het Verre Oo» ten (onder Siberie verstaan de Russen slechts een gedeelte van het uitgestrekte gebied, dat in het Westen met dien naam aangeduid wordt en wel het middelste gedeelte; de streek tusschen het Bajkal-meer en de zee heet Het Verre Oosten) wel doorgevoerd- Dit geschiedt geleidelijk en door verschillen de decreten, die alle in de „Izwestia" te vin den zijn. Een dergelijk decreet mobiliseer- de alle officieren, die met groot verlof ont- slagen waren (officieel heette het „de offi cieren tot het bijwonen van oefeningen op- oepen"). Een ander decreet riep „voor herhalingsoefeningen" alle reservisten op enz. Wanneer wij al deze decreten vereeni- gen, dan krijgen wij het beeld van een bijna volledige mobilisatie van de Russische strijd- krachten in Siberie en het Verre Oosten. VOLKENBOND. HET HAAGSCHE HOF. Nieuwe rechters. In de plaats van prof. Weiss en lord Fin- lay als rechters in het intern, permanente Hof in Den Haag zijn Henry Fromageot en sir Cecil Hurst (ae bekende Fransche en En gelsche juridische adviseurs) aangewezen. In de eerste Volkenbondsvergadering zal de verkiezing plaats hebben. CHINA. v CHOLERA TE SJANGHAI. De haven besmet verklaard. De gezondheids-autoriteiten der interna tionale nederzetting te Sjanghai hebben blij- kens een N. T. A.-bericht Dinsdag meege- deeld, dat Sjanghai een besmette haven was geworden, daar de cholera er thans epide- misch heerscht. DUITSCHLAND. DE MOORD IN DEN TREIN BERLIJN—BRESLAU. Een verklaring van den dader. De onlangs in Breslau gearresteerde 21-jarige bakker Otto Jaschek heeft tij- dens zijn verhoor toegegeven Rade- macher te hebben doodgestoken. Hij geeft voor zijn wandaad de volgende verklaring: Op een station kort voor Frankrijk a/Oder zou hij door een zeker lid van de Rijksbanier, Stirn, zijn ge- vraagd tezamen met twee andere kame- raden iemand, die in een tweede klasse coupe Stirn zou hebben aangevallen, een flinke afstraffing te geven. Hij gaf hier- aan gevolg en na korten tijd werd Rade- macher door de vier mannen aangeval len, bij welke gelegenheid Jaschek het slachtoffer met een dolksteek van het leven beroofde, naar hij zeide. daar hij overtuigd was dat zijn kameraad Stirn door den vermoorde was aangevallen. In hoeverre deze verklaringen met de werkelijkheid i overeenstemming zijn, wordt nog nader door de ,'ustitie onder zocht. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Frankrijk wil gearresteerde DuiU schers vrijtaten. t Ongeveer acht maanden geleden werden verscheidene ambtenaren en arbeiders van de „Reichsvermoegenaemter" te Mainz en Koblenz gearresteerd onder beschuldiging inbraken te hebben gepleegd in woningen van Franschen aldaar en Fransche militai- re documenten, waaronder de beschrijving van een nieuw type infanterie-machine-ge- weer, te hebben gestolen. Nadat het vooronderzoek was afgeloopen, hebben besprekingen plaats gehad tusschen de Fransche en Duitsche regeeringen over de uitlevering van de verdachten van spionna- ge- Na onderhandelingen, die verscheidene weken hebben geduurd, wordt thans mede- gedeeld, dat de Fransche regeering besloten heeft de verdachten, waaronder enkele hoog- geplaatste ambtenaren, vrij te laten. ENGELAND. HET DRIJVEND DOK INGEWIJD. In tegenwoordigheid van een groot gezefc schap, waaronder vele vooraanstaande per- sonen, wijdde de gouverneur heden het drij- vend dok van de vlootbasis te Singapore in, dat door Nederlandsche sleepbooten uit Eu- ropa hierheen werd gebracht. HONGARIJE. J .VERGIFTIGING OP GROOTE SCHAALV 98 vermoorde echtgenooten. Uit Hongarije komt een bericht dat won- derlijk veel gelijkt op een dergelijke gebeur- tenis in een plaatsje in Servie, waar een oude heks de echtgenooten placht te vergiftigen van vrouwen, die plannen voor een nieuw huwelijk koesterden. In het dorpje Tizakurt zijn n.l. 22 vrou wen gearresteerd die beschuldigd worden medeplichtig te zijn aan de vergiftiging van niet minder dan 98 mannen. Bij opgraving en sectie is gebleken, dat de ongelukkigeo met arsenicum zijn gedood. -- COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1