Beurs-Overzichten op Maandag 2 September a.s. Radifsrsfisch Weerhericht. S AGENDA. te Alkmaar Binnenland Proiriwoiaal nieuws Kerk en school Stadsnieuws Kunsf Donderdag 15 Augustus. 7.30 uur, Cinema Americain, De Matro- zenbruid, romantisch (hoofdrollen George O'Brien en Lois Moran) en De Cabaret-cow boy, sensatie (hoofdrol Buck Jones). Toe- gang boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater, Meisjes Stu- denten, amusant (hoofdrol Marion Davies) en De Woudlooper^ sensationeel (hoofdrol Kolonel Tim Mac Coy). Toegang voor elkea leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop Theater, iWufte vrouwtjes, vroolijke comedie (hoofd rollen Lois Wilson en Lilian Tashman). Toe- gang boven 18 jaar. Zondag 18 Augustus. Te Oudkarspel, nationale wedstrijden en provinciale kampioenschappen voor athletiek. DE EXPLOSIE AAN DE H. K. I. TE BREDA. Begrafenis der slachtojfers Onder groote belangstelling vond gisteren de ter aardebestelling plaats van de beide werklieden de Jonge en Bruininge die bij de explosie van Zaterdag op de Hollandsche Kunstzijde Industrie om het leven kwamen. De Jonge werd te Ginneken ter aarde be- steld op de r. k. begraafplaats, waar 400 ar- beiders der H. K. I. stonden opgesteld. Ver- schillende kransen dekten de baar. Bruininge werd begraven op de protestant- sche begraafplaats Zuilen Breda (Princen- hage). Op de begraafplaats was een groote menigte. De directie der H. K. I., afgevaar- digden van den raad van commissarissen en vertegenwoordigers der werklieden waren aanwezig. Ds. Loeff sprak een treffend woord, waarna de directeur, de heer Bern- sen, een hartelijk afscheidswoord richtte tot den zoo tragisch om het leven gekomen trouwen werkman. Ook hier dekten vele kransen de baar. Een familielid van den overledene bedankte. EEN SLAPENDE MAN BESTOLEN. Te IJmuiden had zich een Zaandamsche stakende houtbewerker, P. K. genaamd, des avonds op een stoep te slapen gelegd. Twee voorbijkomende Scheveningsche visschers hebben toen zijn portemonnaie gerold. K. cntwaakte echter en greep een der Scheve- ningers vast. Onderwijl kwamen andere per- sonen voorbij, die de politie haalden. Deze ar- resteerden de Scheveningers, J. H. en T. W. genaamd. De gestolen portemonnaie is nog op H. gevonden. Er was slechts een zeer klein bedrag aan geld in. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Op den onbewaakten overweg bij Vught (N-Br.) is het IVi jarig zoontje van den ploegbaas E. Dinsdag door een uit de rich- ting Bonkel komenden trein overreden en ge- dood. SNELLE POSTVERBINDING. Een bewoner van Blaricum meldt aan het Hbl. als curiositeit, dat hij een brief heeft ontvangen, die 9 Augustus in New York is afgestempeld, met de „Graf Zeppelin" naar Friedrichshafen gereisd is en met het stem- pel van 12 Augustus te Blaricum aan zijn woning is bezorgd. VALSCHE KWITANTIE GEIND. l)ezer dagen is op het bijkantoor Delfsch- haven van de Twentsche Bank te Rotterdam een valsche kwitantie gei'nd ten bedrage van ongeveer 60.Deze kwitantie was voor- zien van valsche stempels en handteekenin- gen van een firma aan de Voorhaven te Rot terdam. Bij onderzoek is gebleken dat deze kwitantie is vervaardigd door een 23-jarigen levensverzekeringsagent uit Rotterdam, die voor een firma in kantoorbehoeften te Rotter dam wel eens kwitanties bij die firma had ge- ind, welke dan betaalbaar werden gesteld bij de Twentsche Bank. Bij een huiszoeking werd het valsche stempel ontdekt. De man is daarna aangehouden en heeft bekend de kwitantie te hebben vervaardigd welke hij daarna door een boodschappenjongen liet innen. Hij is in bewaring gesteld. VALSCH PAPIERGELD IN DUITSCHE GRENSPLAATSEN. In de grensplaatsen zijn weer valsche Duitsche bankbiljetten, gedateerd 11 Octo ber 1924, in omloop, welke van de echte zijn te onderscheiden doordien het papier wee- ker is en het watermerk slordig is nage- bootst. Het controlestcmpel, nummer enz.. zijn met boekdruk aangeoracht en onvolle- dig afgewerkt, terwijl bij het woord Berlin en de onderteekening het puntje van de letter ontbreekt, deelt de Tel. mede. postwagen versperd zijn, was er in den trein- dienst vandaag vertraging. Men hoopt in den loop van den dag het opruimingswerk te beeindigen. De nieuwe directeur der Ned. Spoorwegen, de heer van Dijk, was kort na het ongeval persoonlijk ter plaatse om het een en ander in oogenschouw te nemen. LEGER DES HEILS. Velddag te Soestdijk. Korink- lijke belangstelling. Op het landgoed van de koningin-moeder hield het Leger des Heils gisteren zijn 22en nationalen Velddag. Des morgens om 8 uur arriveerden aan de beide stations de feest- treinen, die duizenden feestgangers aanvoer- den. Dezen trokken met muziek naar bet Paardenbosch, hetwelk voor feestterrein was ingericht. Daar sprak om negen uur kolonel Westergaard een zegenbede uit. Met zeer veel plechtigheid werd ter plaatse de vlag geheschen, waarbij alle officieren en soldaten een eeresaluut brachten Om tien uur kwamen op het terrein generaal Higgins met diens echtgenoote en commandant B Vlas met zijn echtgenoote. De aanwezigen zongen toen „Dat 's Heeren zegen op u daal". Op het terrein waren o.a. aanwezig de intendant van de koningin-moeder en de bur gemeester. De heiligingsbijeenkimst werd geleid door generaal en mevrouw Higgins. Des middags hadden op het terrein brigade-bijeenkomsten, een jongelieden-demonstratie en een heils- bijeenkomst plaats. Om vijf uur namen alle feestgangers deel aan een defile langs het bordes van het paleis Soestdijk. In den op- tochjj werden vaandels en banieren van de verschillende afdeelingen medegevoerd. Op het bordes had koningin Emma met gevolg plaats genomen. Deze optocht duurde onge veer een uur. Des avonds vervoerde een extra trein de feestgangers weer naar hun plaats van be- stemming. Er heerschte dien avond op de beide stations een ongekende drukte. worden gaanne op aanvraag gratis toegezonden, ALKMAAR. Telef. 120. - m TREINONGEVAL TE UTRECHT. Vanmorgen omstreeks 9 uur heeft een spoorwegongeval plaats gehad op het Centraal Station, dat wonder boven wonder geen persoonlijke ongevallen met zich sleepte. Trein no. 302 uit Den Bosch reed het station binnen, toen de rangeerder op sein- huis C te snel den wissel overtrok, waardoor het acnterste gedeelte van den trein op een ander spoor liep Een postwagen kantelde De conducteur, die zich in den postwagen be- vond, wist zich uit zijn benarde positie te bevrijden. Hij was alleen hevig geschrokken. Het derde klasse personenrijtuig, dat voor den postwagen uitging, werd door den val van den laatste gedeeltelijk ontzet en staat met zijn achteras op den perronkant De rei- zigers konden zich zonder moeite uit den wagon bevrijden. Het achterste deel van den trein, dat op verkeerd spoor terecht kwam, bestond uit 9 goederenwagens en een 3e klas- rijtuig Een goederenwagen botste tegen een locomotief en veroorzaakte nogal veel schade Het personenrijtuig bekwam zoo goed als geen schade. Met het opruimingswerk werd onraiddeliijk een aanvang gemaakt Daar twee sporen door den omgcvallen DE VERDRONKEN AGENT. Begrafenis van agent Uitien Gisteren is het stoffelijk overschot van den agent Uitien, die Zondag j.l. bij het redden van een dame, die zich aan het strand te Kijkduin te ver in zee had gewaagd, ver- dronk, ter aardebesteld. Een enorme menig te had zich in de omgeving van het woonhuis aan de Riebesstraat te Den Haag ver- zameld. Tegen 12 uur werd de stoet opge steld. Het politieniuziekcorps met omfloerst vaandel liep aan den kop van den stoet; ver- der gingen in den stoet mede deputaties van de politiecorpsen te Amsterdam, Rotterdam, Leiden en Haarlem, alle met hunne banieren Vervolgens sloten zich zeer vele agenten daarbij aan. De lijkwagen was bedolven on- dtr een scliat van bloemstukken. Langs den weg, welken de droeve stoet naar de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen volgde, stond het zwart van de belangstei- lenden. Ook op de begraafplaats was de be langstelling enorm. Tot de aanwezigen be- hoorden burgemeester Patijn, de hoofdcom- missaris, eenige commissarissen, de chefs van de brandweer, van de verkeerspolitie enz. Verder waren hier ook vele vertegenwoordi gers van verschillende politie-organisaties aanwezig. Het eerst sprak de burgemeester en vervol gens sprak ds. J. Hoek woorden van troost. De vertegenwoordigers van verschillende politie-organisaties en de heer Frank spra- ken namens de strandbezoekers te Kijkduin. Verscheidene anderen voerden aaarna nog het woord. Nadat bloemen in het graf waren ge- strooid, speelde de muziek: „0 Heer, die Uw tenten in de Hemelen spreidt", tot slot van de plechtigheid. VERKEERSONGEVALLEN. Op de Handelskade te Amsterdam reden gistermiddag een auto en een motor achter elkaar. De motorrijder deed een poging den auto voorbij te komen. Toen hij achter den auto vandaan schoot, kwam hij in botsing met een voetganger, die op den rijweg liep; deze laatste werd zeer emstig gewond. De man, die een Hongaar bleek te zijn, bleef be- wusteloos liggen en werd door den G. G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn toe- stand is niet zonder zorg. Behalve een knie- fractuur zijn nog inwendige kneuzingen ge- constateerd. Op de Dracht te Heerenveen speelden vier kinderen met een trekwagen op het trottoir toen een zware tractor passeerde. Het wa- gentje geraakte onder de wielen en werd verpletterd. Van de inzittende kinderen wer den twee zwaar gewond, n.l. het zevenjarig zoontje van ds. A. J. Bouma, en het zoontje van den loodgieter D. Steneker. Nabij de Wijk (Dr.) is Dinsdag het 14- jarige fietsende meisje van den landbouwer A. V., in de Wijk wonende, bij een bocht aan- ereden door den auto van den aannemerK. "e't meisje is zwaar aan het hoofd gewond en in zorgwekkenden toestand naar het zie- kenhuis vervoerd. Gisteren is in de bocht van den Amster damschen weg bij Arnhem doordat de be- stuurder P. Jongenelen uit Nieuwerkerk a. d. IJssel te snel het stuur omgooide, een auto i geslipt en omgevallen. De inzittenden, twee I dames en twee heeren, kregen verwondingen H HEEMSKERK. Het watersehap de Heemskerfcer en Uit- geester broek heeft besloten ook den tweeden en tevens den laatsten windwatermolen publiek te verkoopen. Deze molens staan aan den Lagendijk te Uitgeest en zijn nu onnoodig geworden doordat de bemaling electrisch geschiedt. STOMPETOREN. Maandagavond gaf de hier zoo populaire Daan Pool van Oudesluis een bijzonder ge- slaagde uitvoering in cafe Renses, voor een zeer goed bezefte zaal. Verschillende nummers sloegen geweldig in, wat wel werd bewezen door het klaterend applaus van de aanwezigen. Een gezellig kermis-bal was het besluit van dezen mooien avond. Dinsdagmiddag werd de kortebaan- draverij in den Oterleekerweg gehouden. Het publiek werd toegelaten op het land van den heer J. Kramer alhier en het orgel van A. de Wilde uit Alkmaar hield er de stem ming goed in. De opkomst van publiek was goed. Van de 14 ingeschreven paarden ver- schenen er 12 aan den start. Na verschillende, waaronder zeer mooie en spannende ritten was de uitslag als volgl: le pr. Pieternel van J. Gerritsen te Bever- wijk; 2e pr. Oly P van C. Spaan te Koedijk; 3e pr. Meteor van J. Vergaay te Purmerend Na afloop had de uitreiking der prijzen plaats, in cafe Huize Halfweg. Alvorens daartoe over te gaan bracht de voorzitter, de heer J. M. Bakker, allereerst een woerd van dank aan de leden, die door hun contributieafdracht deze draverij weer mogelijk hadden gemaakt en deelde mede. dat ook dit jaar het ledental weer was voor- uitgegaan. Dan bracht. hij nog een bijzonder woord van dank aan de heeren eigenaars en pikeurs die door hun- opkomst dezen middag zoo goed hadden doen slagen. Daarna bleef men nog een poosje bijeen. Hoewel niet zoo druk als Zondag, waren de beide cafe's Dinsdagavond weer goed be- zocht en werd er tot sluitingstijd gedanst en gefeest. BEVERWIJK. Hyadnthenveiling. In tegenstelling met alle andere soorten bloembollen, welke in prijs aanmerkelijk ge- stegen zijn, zijn de hyacinthen in prijs ge- zakt, wel niet zoo erg als men gevreesd had, maar toch in ieder geval wel voor 1/3 ver- geleken bij het vorige seizoen. De eerste droge hyadnthenveiling is in de hoofdstad onzer provincie achter den rug en zelden is er eene verkooping aangekondigd, welke men met zooveel spanning heeft tege- moet gezien. Voor het blauw werden nog de beste rpijzen gemaakt. Voor rose als Moreno werd tot 22 be- taald; Gertrude tot 21; Lady Derby tot f 20; Jacques tot 20; Generaal de Wet tot f 19. Blauw: Bismarck en Schotel tot 27; Grand Maftre tot f 24; Marie tot f 26; King of the Blues tot 22; La Peyrouse tot 22; Regules tot 21. GEDENKTEEKEN LORENTZ. Het Lorentz-comite ontving een bedrag van duizend gulden van het Treub-comite, als bij- drage, door prcf. mr. M. W. F. Treub, be- stemd voor het gedeokteeken voor Lorentz. NICOLAES MAES' „JUNO". Aan Nederland terug. Het belangrijke schilderij „Juno" of de ..Luisteraarster" door Nicolaes Maes, inder- tijd op de veiling van Six naar Engeland verkocht en thans na schoongemaakt te zijn door den heer D. de Wild tentoongesteld in de Koninklijke Kunstzaal Kleykamp, is door aankoop overgegaan in particulier Neder- landsch bezit. De heeren A. P. Sipman en H. Schuijt te Alkmaar zijn te Den Haag geslaagd voor het examen teekenen M. O. akte Ma. De heer Jb. Kliffen te Noordschar- woude, tijdelijk onderwijzer te Burger brug, is benoemd te Schagerbrug. NOORDSCHARWOUDE. Tegenover het in aanbouw zijnde nieuwe raadhuis heeft men van gemeen- tewege en met medewerking van parti- culieren een tweetal hekken achteruit eeplaatst, zoodat niet alleen de straat breeder is geworden, maar ook het nieuwe raadhuis beter tot zijn recht komt. VERGADERING VAN ONDER- WIJZERS IN DE INSPECTIE ALKMAAR. Evenals het vorige jaar heeft de Commis- sie, gevormd door de samenwerking van openbare en bijzondere onderwijzers, een bij- eenkomst voorbereid van alle onderwijzers in de inspectie Alkmaar. Het lijdt geen twijfel, dat de eerste vergadering zooveel aangena- me herinneringen heeft achtergelaten, dat dit jaar de deelname minstens even alge- meen zal zijn als in 1928. ZUIDSCHARWOUDE. Het Oranje-cimite vergaderde ter bespre- king van de feestelijkheden op den a s. Ko- ninginnedag. Bijna alle comite- en commissieleden waren opgekomen. De voorzitter, de heer Jn Kroon, deelde mede, dat het comit6 er de voorkeur aan gaf om het feest niet op Zater dag, maar op Vrijdag 30 Augustus te doen houden, daar de Zaterdag voor neringdoen- den heel ongeschikt blijkt. De vergadering kon hieraan hare goedkeuring hechten. In eene aangename bespreking werd besloten, dat de dag zal ingezet worden met een op tocht der leerlingen van de openbare school en met de Zuid-Scharwouder kinderen die de roomsche school te Noord-Scharwoude be- zoeken. De voorzitter deelde hierbij mede, dat een flink aantal leden van het fanfare- corps Kunst na Arbeid zijne medewerking aan dezen optocht zal verleenen en verder den geheelen dag disponibel is. Deze mededeeling werd dankbaar aanvaard. Verder zullen de morgen en een gedeelte van den middag aan diverse kinderspelen besteed worden. Men verwacht dat de winke- liersvereeniging „R.I.O.B." in den namiddag eene attractie zal houden. Het programma bevat verder voor des avonds een gecostu- meerde optocht Voorts bevat het programma een etalage- wedstrijd. Hiervoor en voor de gecostumeer- de optocht zullen fraaie prijzen nitgeloofd worden. Ten slotte vernemen wij dat het raadhuis weer verlicht zal worden en dat na afwer- king van het feestprogramma v66r het raad huis het muziekgezelschap zich zal doen hooren. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornelis Gerardus z. v. Cornelis Rente- naar en Aagtje Bergman. OVERLEDEN: Arie Leeflang 71 jaar. Maartje Grooi, wed. Pieter kok 72 jaar. EEN FILM VAN „IM WESTEN NICHTS NEUES". Een Berlijnsche berichtgever van het Hbld deelt mede: De president van de Univ. Pictures Corp., Karl Lammele, die op het oogenblik in Duitschland vertoeft, heeft hier het recht ver- en kneuzingen. De carosserie van den auto is j worven, om het bekende boek van Remarque totaal vernield. „Im Westen ttichts Neues", te verfilmen. EEN 50-JARIG PRIESTERJUBILEUM. Pastoor H. C. Maat, thans emeritus en be woner van huize „St. Augustinus" alhier, her- denkt heden den dag, waarop hij voor 50 jaar tot priester werd gewijd. In verband met dit gouden feest, zal de nog krasse priester Zaterdag om half 10 de H Mis opdragen in huize St. Augustinus aan de Emmastraat, terwijl hij 's middags van 23% uur in dit huis zal recipieeren. De Delft geboren voor 74 jaar, werd Pas toor Maat op 24-jarigen leeftijd priester ge wijd; benoemd tot assistent te Ilpendam en na zeer korten tijd tot kapelaan benoemd te Nieuwkoop. In Nieuwkoop bleef kapelaan Maat 3 jaar, waarna hij benoemd werd in Oen Haag. Na ongev. 3 jaar in de residen tiestad te hebben vertoefd, volgde de benoe- ming tot professor in de Liturgie, aan het groot Seminarie te Warmond, waar hij wederom ongeveer 3 jaar verbleef. Toen volgden 9 jaren rectoraat aan het St. Jacobs Godshuis te Haarlem, waarna hij tot pastoor te Oudorp werd benoemd, waar hij als zoo- danig 30 jaar werkzaam was. Als kindervriend, als steun van de missie en als hulp en steun voor het priesterschap heeft men in Oudorp pastoor Maat, die ten voile met zijn parochianen meeleefde, lief ge- kregen en Zaterdag zal wel blijken, dat de Ouaorpers hun Priester niet hebben vergeten en nooit zullen vergeten. Nooit was hem iets te veel, waar het zijn priesterlijke taak betrof. Het is ons bekend, dat velen buiten Oudorp bij hem gingen biechten, omdat hij zoo'n buiten- gewoon psycholoog was. Als priester was hij streng en nimmer kon het gemengde huwelijk in zijn oogen genade vinden, zoodat het in zijn parochie nagenoeg niet voorkwam. Den Oudorpers heeft hij, als christen, ook bovenal geleerd, dat het aan de armen geven, niets anders is dan aan God leenen. Zijn zorgen voor de armen was dan ook voorbeeldig. Door zijn sobere levenswijze ver- wierf hij ook aller achting. Niet alleen de Oudorpers maken zich dan ook op om dit gouden priesterfeest te vieren. 40-JARIG PRIESTERFEEST. In ons nummer van gister maakten wij melding van het 25-jarig priesterfeest van rector Bcele, waarop wij morgen nader terug komen. De pastoor van de St. Josephkerk aan den Kennemersingel alhier, A. J. H. H. Baetsen, herdenkt vandaag mede den dag, waarop hij voor 40 jaar tot priester werd gewijd. Pastoor A. J. H. H. Baetsen werd ge boren te Broekhuiserhorst in Limburg in 1864. Hij studeerde in Huissen, waar hij in 1882 trad in de orde van den H. Dominicus. Na zijn H. Priesterwijding op 15 Augustus 1889 werd hij kapelaan te Amsterdam in den Toren. St. Thomas v. Aquine, aan den Sin- gel. Daarna werd hij benoemd tot pastoor te Neerbosch. Toen de Parochie van den H. Dominicus te Alkmaar zich zoodanig uitbreidde dat de kerk op de Laat te klein werd en er aan den buitenkant der parochie aan den Singel een bijkerk werd gevestigd, werd pastoor Baet sen door zijn oversten benoemd tot rector van deze kerk, die toegewijd werd aan den H. Joseph. Dit geschiedde op 28 December 1909 Eerst als rector en sinds het 12k»-jarig be- staan der kerk als pastoor dus ongeveer 20 jaar, heeft de jubilaris gewerkt aan de bloei van zijn parochie. Een comite heeft zich voor dit jubileum ge vormd, dat, op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris, een voor de kerk bestemd hulde- blijk, een volledig orgel, vervaardigd door de firma Jos. Vermeulen alhier, zal aanbieden Bovendien werden nog meerdere geschenken bijeen gebracht. Gisteravond 7 uur werd de jubilaris per auto naar de kerk gebracht, waar hij tusschen een bruidjeshaag voortschreed en het plechtig feestlof aanving, nadat vooraf bij zijn binnen- komen een feestlied was ge zongen. Heden ving om half elf de plechtige Hoog- mis aan met Vivi Creator. Na afloop werd de priester in den tuin door de bruidjes gehuldigd. Van 12 tot 1 uur bestond er gelegenheid voor de parochianen en vrienden, den jubilaris geluk te wenschen, van welke gelegenheid een druk gebruik werd gemaakt. Om 1 uur werd het feestcomit£ ontvangen, waarna om 2 uur de afgevaardigden van ver- eenigingen den priester hun heilwenschen brachten. De priester, die tal van cadeaux en bloem stukken ontving, was ten- zeerste geroerd door de blijken van verknochtheid aan hun 'n Goede raad: 2xdaags poetsen met voor blanfce fcintJeni Doos 20 ct. Tube 35 ct. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.3 fe Seilly. Laagste barometerstand 754.8 te Jan- maijen. Verwachting, geldig tot den avond van 16 Augustus: Meest zwakke, veranderlijke wind, gedeel« telijke bewolkt, droog weer, weinig veranda ring in temperatuur.' HOOG EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Augustus. Hoog water Laag watei Dat v.m. nam. vm. nam, 16 1.11 1.57 9.52 10.25 17 2.23 2.53 11.00 11.23 18 3 08 3.33 11.50 19 3.45 4.10 0.10 0.32 20 4 21 4.45 0.51 1 12 21 4.54 5.17 1.31 1.48 HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Dat 17 18 19 20 21 Augustus. Hoog water Laag water v.m nam v m. nam. 1.08 1.54 9 40 10 13 2.20 2.50 1048 11.11 3.05 3.30 11.38 11 58 3.42 4.07 0.20 4.18 4.42 0.39 1.00 4.51 5.14 1.19 1.36 herder, hem heden door zijn parochianen ge bracht. JUBILEUM T. BASJES. De heer T. Basjes herdacht heden den dag, waarop hij voor vijf en twintig jaar in dienst trad bij de firma de Lange de Moraaz. De jubilaris, vergezeld van zijn echtge noote, verscheen hedenmorgen ten kantore van genoemde firma en werd daar allereerst toegesproken door den heer A. M. de Lange, die het een voorrecht noemde den jubilaris en zijne echtgenoote hartelijk geluk te wen schen en te danken voor al hetgeen zij voor de firma de Lange en de Moraaz gedaan hebben. Spreker prees de ambitie en ijver, waarmede de heer Basjes steeds werkzaam was geweest en sprak de hoop uit, dat de ju bilaris tezamen met zijne echtgenoote nog vele jaren genieten zou van zijn rustige wo ning aan de Ged. Nieuwesloot. Notaris Mr. C. J. de Lange huldigde den jubilaris als een uiterst bekwaam veiler en herdacht de voortreffelijke wijze, waarop de jubilaris, en niet minder zijne vrouw, voot 't personeel van't notariaat gezorgd hade'en in de jaren, gedurende welke zij in het kan-i toorgebouw aan de Breedstraat woonachtig waren. De heer C. R. Beek, procuratiehouder vac de firma de Lange en de Moraaz, sprak dec jubilaris namens het personeel toe en preesi zijn vele goede hoedanigheden, die hij steeds) aan den dag had gelegd. Ook deze spreker1 vergat daarbij de echtgenoote van den heer Basjes niet, omdat ook zij steeds met zooveel toewijding en hartelijkheid aller belang had gediend. Hierna nam de jubilaris het woord om oolj namens zijne echtgenoote te danken voor do gelukwenschen en hulde, die hij in ontvangsl had mogen nemen, waarbij hij met een enkei woord herdacht zijn vroegere patroorns wij* len Mr. A. P. H. de -Lange en Mr. A. M- da Lange, die hij zoo gaarne bij zijn jubileum aanwezig had gewenscht. Verschillende bloemstukken, geschenken ej telegrammen werden in den loop van den dafl door den jubilaris ontvangen. Ongetwijfeld zal hij met genoegen aan dezen dag terug« denken, omdat hem zoo duidelijk gebleken hoezeer zijn arbeid allerwege gewaardeerr wordt. DE BEROEMDE TELEPAATH MALOITZ MET DE KERMIS IN ALKMAAR. Vele Alkmaarders zullen zich het optredefl van den telepaath Maloitz van voor acht jaar nog wel herinneren en zeer zeker leeft hij hen, die zich voor de telepathie interes- seeren, 'de herinnering nog voort aan 't ge- beurde te Amsterdam in '27, toen, in tegen- woordigheid van tal van geleerden, de Duit sche telepathen-bestrijder Shanhara in 'n ge« heel bezette Florazaal, na de volvoering der opgedragen experim., moest verklaren, dat Maloitz inderdaad telepaath was en wel de- gelijk zijn experimenten uitvoerde door het overnemen van gedachten. Sindsdien heeft Maloitz in tegenwoor- digheid van journalisten, politiedeskundigen en geleerden, zulke verbluffende experimen ten uitgevoerd, dat hij in breeden kring de erkende telepaath wordt genoemd. .In Juli van dit jaar demonstreerde hij m het Kuthaus te Scheveningen met buitenge- woon succes de zingende telepathie, waarbij hij, met een mooie tenorstem liederen zin gende, opdrachten uit het publiek uitvoerde. Hij is hierin eenig in de geheele wereld en werd dan ook door een impressario geenga- eerd voor een tournee door Europa die 16 ovember a.s. zal aanvangen. Gedurende de kermisdagen zal men in de bovenzaal van cafe Central de kennismaking met dezen buitengewoon inteligenten tele paath kunnen hernieuwen. Zooals men weet zijn de door hem gegeven auto-seances zeer interessant. In overleg met de politie en de pers hoopt hij, met toestemming van den commissaris van politie, die morgen van zijn vacantiereis in Alkmaar terug komt, Zater dag 24 Augustus ook in Alkmaar een auto- seance te geven. Het voornemen bestaat om het hem hier- '4;- u.. BOLDOOT'5 16

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2