Mhrnmhs GiiniL De krooDjuweelen. Radio-hoekje FEBILLETON. Honderd een en dertigste Jaargang. Donderda^ 15 Augustus. Vrijdag 16 Augustus. Huizen, 1875 M. 10.00—10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.00 Concert door het A. V R. O.-Kwintet. 2.00—2.30 Gramofoonmu ziek. 2.30—4.00 Aansl. van het Roxy-The- ater, Amsterdam. 4.30—5.30 Concert door het A. V. R. O. Kwintet. 5.30—7.15 Concert door het Omroeporkest. Otto Beck, Operette- tenor. 7.15—7.45 Spreekuur van den radio- dokter. 8.01—8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus Scheveningen. Het Residentie-Or kest. Na afloop persberichten en dansmuziek uit Hotel „Groot Badhuis", Zandvoort. 12.00 Sluiting. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M ii.oo11-30 N. C. R. V. Ziekendienst, 11.30—12.00 K. R. O. Godsdienstig half- uurtje. 12.15—1.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15—2.00 K. R. O. Gramophoon- muziek. 4.005;00 N. C. R. V. Gramo- phoonmuziek 5.006.45 N. C. R. V. Con cert. Zang, klarinet en piano. 7.007.25 K R. O. Lezing over „R. K. Onderwijzers voor Indie". 7-35 V. P. R. O. Mededeelingen. 7.40 V. P. R- O. Lezing over „Naar Rusland". 8.15 V. P. R. O. Concert. Viool en piano. 8.50 V. P. R. O. Lezing over „Van Ajmer naar Dehli". 9.30 V P. R. O. Voortzetting concert. 10.00 V. P. 1. O. Declamatie. 10.20 V. P. R- O. Voortzetting concert. I Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. V. Waring, viool. D. Erhart, piano. 12.50 Or gelconcert. 1.20—2.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Viool-recital. Walter Scott Jr. 4.35 Or- kestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Piano-recital door Laffitte. 7.20 Lezing. 7.50 Dansmu ziek. 8.20 Concert. Stiles-Allen, sopraan, S. Robertson, bas-bariton, A. Cave, viool, Syra- phonie Orkest. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Le zing. 10.35 Concert. L. Seymour, alt, Kwin tet. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 12.20 Con cert. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en solisten. 6.55 Gramofoonmuziek. 8 55 Concert. Orkest, koor en solisten. Langenberg, 473 M. 7.207.50 Gramo foonmuziek. 7.50—8 50 Orkestconcert. 10.35 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.25—2.50 Orkestconcert m. m. v. instrum. solisten. 5.556.50 Orkestcon cert. 8.20 Orkestconcert. Intermezzo: Hoor spel „Der Schatten" van Gramatzki. Daar na tot 12.20 Orkestconcert. i Zeesen, 1635 M. 6.10—10.50 Lezingen 42.20—1.15 Gramofoonmuziek. 1.15—5.20 I Lezingen. 5.206.20 Concert. 6.208.10 Lezingen. 8.20 Opera-uitzending „Sly". Mu- ziek van Wolf-Ferrari. Brussel, 508,5 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert Hamburg, 372 Af. 4.35 Klabund-herden king. Declamatie, viool, cello en piano. 5.20 Orkestconcert. 6.15 Orkestconcert. 9.20 Opera-aria's. Erich Fuchs, bas en orkest 10.35 Hamburger Volksconcert. FRANKRIJK. POINCARE WEER THUIS. Gistermorgen is Poincar6 uit de kli- niek weer naar zijne woning terugge- keerd. Buifenland ENGELAND. HET CONFLICT IN DE KATOEN- INDUSTRIE. Voorspoedige wending Van de zijde eener leidende persoon- Iijkheid in de katoenindustrie in het district Lancashire wordt verklaard, dat waarschijnlijk op Maandag a.s. een groot aantal der stilgelegde bedrijven weer het werk zullen hervatten. Heden vindt intusschen een bespreking tus- schen werkgevers en de arbeidersorga- nisatie plaats, waaraan het grootste ge wicht wordt gehecht. Men hoopt, dat hierbij de mo;.elijkheid van arbitrage zich zal voordoen. Vandaag een bespreking tussehen werknemers en werkgevers. Op de bi.jeenkomst van de beide arbei- dersorganisaties in het katoenbedrijf is gister besloten de werknemers uit te noodigen om deel te nemen aan een nieuwe conferentie, teneinde de moge- li.ikheid onder oogen te zien een bevre- digende regeling te treffen inzake het voorgestelde hof van arbitrage. Naar verluidt is er geen sprake van, dat de fabrieken zullen worden her- opend voordat de voorwaarden zijn vastgesteld van het arbitragevoorstel. l evens verluidt, dat de werkgevers een samenkomst zullen hebben met de ver- tegenwoordigers van de werklieden op Donderdag. (The crinkled Crown.) v«Ut$^rd? v£"taiin2 uit het Engelsch 67van Wllliam le Queux. door Mej. E. H. VIERDUIZEND VROUWEN VERDWENEN. Sinds twee maanden. Nu verhalen de ronde doen over een Hon- gaarschen Landru, die negen vrouwen ver- moord zou hebben en thans onder een val- schen naam in een Roemeensche gevangenis ontdekt zou zijn, trekt de dezer dagen door de Parijsche politie gedane mededeeling, in verband met het vinden van een gruwelijk verminkt lijk van een vrouw over de spoor- looze verdwijning van ongeveer 4000 vrou wen in twee maanden tijds de bijzondere aan dacht. Ongetwijfeld zijn niet alle vrouwen, die verdwenen zijn, dood, schrijft ,,1'Oeuvre" Maar onder hen zijn er toch zeker heel wat. die het tijdige met het eeuwige verwisseld heb ben, zonder dat men zich er werkelijk ernstig mede bezig houdt om haar spoor te vinden en uit te zoeken onder welke omstandigheden zij gestorven zijn. Wordt een lijk gevonden, dan wordt een onderzoek ingesteld, dat wel eens een keer tot een resultaat leidt. Slechts een toeval heeft tot de ontdekking en arrestatie van Landru gebracht. Wellicht komen wij dagelijks in aanraking met andere Landru's, die niemand verdenkt en die hun misdaden handig ge- noeg verbergen, zoodat zij niet ontdekt wor den. Vier duizend verdwenen vrouwen betee- kent een groot aantal ongestrafte misdaden en dat acht het Parijsche blad een allesbe- halve geruststellende gedachte. Hoevele menschelijke wezens, die alleen op de wereld staan, verdwijnen niet zonder dat er zich iemand iets van aantrekt! Zij hebben geen ouders of vrienden, die de gendarmerie mobiliseeren of de politie. Er is eenvoudig een man of een vrouw minder hoevele vreese lijke drama's en afgrijselijke geheimen, waar- van men niet het minste idee heeft! INCIDENTEN TE VERDUN. Volgens een N. T. A.-bericht uit Parijs moeten zich te Verdun incidenten hebben voor gedaan, toen Duitsche toeristen het fort Ro- zelier wilden bezichtigen, hetgeen door de autoriteiten geweigerd werd. BELGIE. DE SCHEEPVAART B1J OOSTENDE. De zaak voor den Raad van de Scheepvaart. De Belgische „Onderzoeksraad voor Scheepvaartongelukken", die onmiddel lijk na de scheepsramp te Oostende, waarvan tot dusver geen slachtoffers meer werden gemeld, ter plaatse een on derzoek instelde naar de verantwoorde- lijkheid, hoorde gister de laatste getui- gen. De zich in gebrekkig Nederlandsch uitdrukkende rijkscommissaris kreeg daarna het woord en eischte levenslan ge ontzetting uit het recht om het bevel te voeren tegen Van Loocke van de aan gevaren visschersboot, en een maand schorsing tegen Beauprez van de aan varende „Knocke". Hij legde de zwaarste fouten ten laste van Van Loocke, daar deze op verkeerde wijze de haven van Oostende binnenvoer, geen seinen gat voor zijn koersverandering en geen red dingsmaterieel binnen het bereik der passagiers had gesteld. De verdediging pleitte, dat tegen Van Loocke .slechts overbelasting van zijn schip kon worden aangevoerd, maar daar de aangevaren boot, de „Joseph II" niet door overbelasting is gezonken, meent, zij, dat hier geen straf kan wor den opgelegd. Voor Beauprez werd vrijspraak ge- vraagd. De Scheepvaartraad zal vol- gende week uitspraak doen. HET CONFLICT IN DE SCHOEN- INDUSTRIE. De omvang der uitsluiting Zooals verwacht werd, hebben niet alle industrieelen zich aan het parool inzake de uitsluiting in de Brusselsche schoenindustrie gehouden en zijn Woensdagmiddag. behalve de 290 sta- kers, slechts 1200 arbeiders uitgesloten, terwijl ongeveer een even groot aantal arbeiders aan het werk is gebleven. De voornaamste firma's houden zich afzij- dig en enkele hebben reeds een verzoek om onderhandelingen te openen tot de leiders der vakvereenigingen gericht, die in een Woensdagmiddag gehouden ver- gadering verklaarden, hun strijd te kun- nen volhouden tot zij volledige voldoe- ning hebben verkregen. Naar men weet, eischen de arbeiders een verhooging van 18 pet. op de huidige loonen, waarvan het minimum 5.90 frs. bedraagt. Men verwacht nog steeds een spoedige onlossing. POLEN. ERNSTIG SPOORWEG-ONGELUK. Twee treinen op elkaar gereden. Acht dooden en vele gewonden. Gistermorgen zijn nabij Lodz ten gevolge van een verkeerden wisselstand een goede- rentrein en een trein, die troepen vervoerde met elkaar in botsing gekomen. Een locomo- tief en verscheidene wagons zijn vernield. 3 spoorwegbeambten en 5 soldaten zijn ge- dood, terwijl verscheidene andere soldaten gewond zijn. De verantwoordelijke wissel- wachter is gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat de beide veron- gelukte treinen ongeveer 1 K.M. van het sta tion te Lodz verwijderd op elkaar zijn gere den. Het betreft hier een goederentrein en z.g. gemengde trein, waarin een uit 4 wa gons bestaand militair transport. De beide lccomotieven en de ruines van 20 wagons bieden een onbeschrijflijken aanblik. Tot dusverre zijn de lijken van 5 soldaten en 2 spoorweglieden gevonden. Twaalf solda ten zijn zwaar gewond, terwijl de overigen geheel verbijsterd op de plek des onheils rondliepen. ITALIE. EEN ONGEWONE BEGRAFENIS. In Grontardo, een klein plaatsje nabij Cre mona, heeft een merkwaardige begrafenis plaats gehad. Een 72-jarige had reeds tien jaar geleden in zijn testament bepaald, dat ter gelegenheid van zijn begrafenis volkslie- deren en vroolijke marschen ten gehoore zou- den worden gebracht en dat zijn dorpsge- nooten rond zijn kist zich aan dans en zang zouden wijden Inderdaad werden nu alle bewoners van Grontardo en omliggende plaatsen tot de plechtige feestelijkheid of feestelijke plechtigheden uitgenoodigd. Zoo als de overledene voorts had gestipuleerd, werd zijn stoffelijk overschot op denzelfden wagen ten grave gereden, waarop hij tien- tallen jaren het veld was ingetrokken. De be grafenis ontpopte zich tot een waar volks- feest! DE VLUCHT VAN LIPARI. Hoe het in het fascistische verban- ningsoord toegaat. Sinds de drie anti-fascisten, Nitti (een neef van den oud-premier), prof. Ros- felli uit Genua en de afgevaardigde Loessoe van het fascistische deportatie- eiland Lipari gevlucht zijn en na een avontuurlijken tocht door de Middelland- sche Zee in een kleine motorboot behou- den in Frankrijk zijn aangeland (zij ver- toeven thans te Parijs in de woning van hun g'eestverwant Turati, die in '26 naar Frankrijk is gevlucht). was de algemee- ne belangstelling weer gevestigd op de geheimzinnige Italiaansche verban- ningsoorden, waar tegenstanders van het heerschende regime bij administra- tieven maatregel heen worden gestuurd, een soort Italiaansch Siberie dus. De Parijsche correspondent van de „Voss. Z." is bij de vluchtelingen op kondschap uitgegaan en heeft allerlei bijzonderheden gehoord over de op Lipari heerschende toestanden, zonder echter natuurlijk het fijne te vernemen van de vlucht, welke ongetwijfeld door de Italiaansche emigranten in het bui- tenland in elkaar is gezet. Ongeveer 1200 menschen leven thans op Linari en de twee andere eilanden van de groep, in hoofdzaak politieke gevangenen, die nimmer gelegenheid hadden zich voor eenige rechtbank te verantwoorden. De bewering, dat iemand in verbinding staat met de anti-fascistische emigran ten, is voldoende om dezen voor een jaar of vijf naar Lipari te doen verhuizen, zooals het het geval was met prof. Ro- celli. Het transport naar het eiland wordt geschilderd als een speciale kwelling, zoodat het eiland zelf in de eerste dagen na aankomst een paradijs lijkt. Op Lipa ri wonen ongeveer 500 bannelingen. Het eiland wordt scherp bewaakt door 400 man. Bovendien kruisen langs de kust voortdurend gewapende vaartuigen. Wanneer de gevangene na een verblijf van eenige maanden in het verban- ningsoord voldoende moreel geknakt wordt geacht, krijgt hij plotseling van thuis een schrijven, waarin te kennen wordt gegeven, dat de autoriteiten het eigenlijk niet noodig achtten, dat de banneling op het eiland zat. Indien hij maar zou willen verklaren, bijv. dat hij overtuigd was van de noodzakelijkheid van het fascistische regime enz. Omtrent de vlucht zelf vernam de correspondent, dat het drietal op een donkeren avond -in zee was gespron- gen en naar een bepaalde klip was gezwommen, waar zij op het vastgestel- de uur door een vaartuig waren opge- nikt, dat 1000 K.M. had moeten afleggen om hen te halen. Aldus het verhaal der ontsnapte bal- De leeraar was beleefd en hoffelijk, maar, gelijk te verwachten was, was hij niet over- hartelijk. Hij voelde zeker duidelijk, dat een man van middelbaren leeftijd, als hij, niet veel kans had bij een mooi jong meisje, tegen- lingen, wier vlucht in Rome natuurlijk groot opzien heeft gebaard. De reattie crop van de regeering. De Parijsche correspondent van de „Times" meldt, dat prof. Roselli bericht heeft gekregen van de arrestatie van zijn echtgenoote en zijn broer. Mevrouw Roselli, een Engelsche van geboorte, vertoefde_ volgens die berichten te Courmayeur, toen de vlucht van haar man eeicend. werd. Op 31 Juli werd zij gearresteerd en naar Aosta gebracht, waar zij gedurende den nacht werd op- gesloten in het politiebureau. Later werd zij in verband met haar zwakke ge- zondheid naar een hotel gebracht, waar zij onder streng politietoezicht stond en telkens ondervraagd werd. De broeder van prof. Roselli werd op 28 Juli, terwijl hij bezig was met een historisch onder zoek in de staatsarchieven, gevangen genomen en naar het eiland Ustica ge- zonden, onder beschuldiging zijn broer te hebben geholpen bij diens vlucht. PORTUGAL. KETELONTPLOFFING. Elf gewonden. Aan boord van den Portugeeschen torpe- dojager „Guadiana" heeft een ketel-ontplof- fing plaats gehad, waardoor elf leden der bemanning werden gewond, van wie enkelen ernstig. over een me ONTSLAGNAME. De Portugeesche minister van buitenland- sche zaken heeft zijn ontslagaanvrage inge- diend. SPANJE. ERNST1GE FABRIEKSONTPLOFFING. Tien dooden. Te Caraminal is een electrische fabriek tengevolge van een ontploffing geheel ver nield. Tien arbeiders werden gedood en vijf vrouwen ernstig gewond. AMERIKA. BESPREKINGEN OP HET WITTE HUIS. De z.g. „ellemaat" onderwerp van discussie. President Hoover, de minister van Buiten- landsche Zaken Stimson, de minister van Marine Adams, de onderminister Cotton en het uitvoerend comite der algemeene commis- sie van marine confereerden gistermorgen op het Witte Huis over de beperking der vlootbewapening. Het Witte Huis weigert bijzonderheden omtrent het onderhoud be- kend te maken. Het verklaart evenwel, dat de methode der z.g. „ellemaat", voorgesteld tot het tot stand brengen van de verminde- ring der vlootbewapeningen, onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt. GEVECHT IN EEN GEMEENTERAAD. Een politieagent lost schoten. Een vinnige vechtpartij had in de zitting van den gemeenteraad van New-Orleans plaats naar aanleiding van de aanbieding door een arbeiderscommissie van een door duizend burgers geteekende petitie, verzoe- kende om een verordening, waarbij het ge- bruik van autobussen gedurende de tram- staking wordt verboden, in te trekken. Het gevecht ontstond over opmerkingen, gericht tot een politie-agent, die een werkzaam aan- deel nam bij het onderdrukken van de jong- ste ongeregeldheden, die het gevolg waren van de staking. De politieagent loste ver scheidene schoten, toen de wanorde op haar hoogtepunt was, waarbij een toeschouwer in den voet werd getroffen. Leden van den raad werden in het handgemeen betrokken en ver scheidene hunner werden door de arbeiders- afgevaardigden tegen den grond geslagen. De politie, die werd gerequireerd, herstelde de orde met behulp van traangasbommen. DRAADLOOZE UITZENDING UIT EEN VALSCHERM. Uit New-York wordt aan eenige Ber- lijnsche bladen gemeld, dat het den vlieger- parachutist Meyer gelukt is, zwevende met een valscherm, draadloos mededeelingen uit te zenden. Hij sprong boven het Roosevelt- vliegveld van 300 meter hoogte met een val scherm uit een vliegtuig en terwijl hij daalde deed hij door middel van een microfoon mededeelingen omtrent zijn waarnemingen en gevoelens. Zijn woorden werden door de meeste Amerikaansche stations heruitge- zonden, zoodat zij in geheel Amerika te hooren waren. DE DRANKSMOKKELARIJ. De kosten van bestrijding voor Canada te groot. Op de conferentie inzake het smokkelen van alcoholhoudende dranken van Canada naar de Vereenigde Staten, heeft men er den nadruk opgelegd, dat Canada geen groote sympathie heeft voor de smokkelaars, doch de Canadeesche regeering heeft er reeds eer- der op gewezen, dat een doeltreffende con- trole op de uitvoering van de drankverbods- bepalingen, van Canada een grootere uitgave uit den weg gaan, om hem te helpen. „Het is een van mijn vaste regels, kapitein Easterbee, om nooit het adres van mijn leer- lingen te geven, voor ik weet, of zij dit zelven wel verlangen", lichtte hij toe, op zijn lang- zame, ernstige wijze. „Waarschijnlijk zal her Miss Van der Wyck zeer aangenaam zijn, om haar kennis met u te hernieuwen. Met genoe- gen zal ik haar dus van uw bezoek vertellen en van het doel daarvan. Misschien wilt u uw adres achterlaten, zoodat zij zich met u in verbinding kan stellen? U kunt ook een brief voor haar hier laten liggen, als u wilt." Easterbee werd eenig antagonisme gewaar in de manieren van den man, maar hij kon an- ders niet zeggen, dat hij reden van klagen had. Bishop, van zijn kant, moest wel eenige voorzorgen nemen, ingeval zijn leerlingen soms onverwacht naam hadden gemaakt, om ze te behoeden tegen onwelkome ontmoetin- gcn- Nu Pauline van der Wyck een persoon- Iijkheid was geworden, konden velen haar we: willen opzoeken, tegen haar wil, en het was zijn plicht, om haar te bewaken tegen derge- lijke onaangenaamheden. „Dar': u zeer", zei Easterbee, in antwoord op Bishop's aanbod. „Ik zal naar mijn club gaan, een briefje schrijven aan Miss Van der Wycken't haar zenden door een specialen bode .^ootschuljgipg^ san-. zou vorderen, dan de Canadeesche regeering of het Canadeesche volk bereid zijn te doen ten gerieve van hun rijken buurman, te min der daar Canada nog zware oorlogsschulden te betalen heeft. WERVELSTORMEN EN WOLK- BREUKEN. Oroote schade in Pennsylvania en Vermont. Wervelstormen en wolkbreuken hebben in Pennsylvania en Vermont groote schade aan gericht. In verscheidene plaatsen zijn huizen verwoest. Binnenland VAN EEN STEIGER GEVALLEN. In de centrale op de Staatsmijn Maurits te Lutterade is een arbeider uit een in aanbouw zijnden koeltoren gevallen, waar hij werk- zaamheden op een steiger verrichtte. De man stortte circa zeven meter naar beneden. Zijn val werd gebroken doordat hij' op een tweeden steiger terecht kwam. In bewusteloozen toe- stand werd hij opgenomen. EEN VREDESVLAG. Voor het Vredespaleis te Den Haag ver* scheen gistermorgen omstreeks 11 uur een klein autotje, dat kennelijk de sporen van veel- vuldig gebruik vertoonde en waarvan de ca- rosserie eenigszins deed denken aan een be- stelauto. Het was evenwel de reiswagen van rev. J. W. v. Kirk, afkomstig uit Youngstown (Ohio), die vrijwel de geheele wereld heeft af- gereisd, om zijn denkbeelden over den vrede te verkondigen en om de volken zijn zelfont- worpen vredesvlag te toonen. Zoo kwam rev. Van Kirk ook in Den Haag, hetgeen echter niet voor de eerste maal was. 16 jaar geleden toch vertoefde hen er ook ter gelegenheid van de opening van het Vre despaleis. Hij heeft toen de origineele vredes> vlag, welke o.m. in verschillende banen de kleuren van den regenbocg, een zon en een blauw veld met witte sterren vertoont, aan jhr. Van Karnebeek aangeboden, waama de vlag een plaats in het Vredespaleis kreeg. Met een aan dit origineel gelijke vlag stond rev. Van Kirk gistermorgen op het voorplein van het Vredespaleis, waar hij zijn denkbeel den aan een klein groepje belangstellenden uiteenzette. Mr. Elink Schuurman, voorzitter van de Nooit-meer-oorlog-federatie, gaf in het Nederlandsch weer, wat de Amerikaansche vredesapostel had betoogd. Op het autotje prijkten verschillende op- schriften als: „Let us de brothers, not bar barians". UITGELEVERD. De uitlevering is toegestaan van een 23-ja- rigen arbeider uit Koewacht, thans in het huis van bewaring te Middelburg gedeti- neerd, welke uitlevering de Belgische regee ring heeft aangevraagd, daar de man ver- dacht wordt van moord of doodslag gepleegd tijdens de kermis te Stekene, waar hij een man na een korte woordenwisseling in den nacht van 29 op 30 Juni met een mes in den buik stak, waarop de dood spoedig intrad. EEN VECHTPARTIJ. Het mes misbruikt. Dinsdagavond heeft in de Kanaalstraat te Nijmegen de 38-jarige koperdraaier A. J. Prudon, wonende aldaar, twist gekregen met zekeren L. Reynen. Na een korte woordenwis seling stak Reynen zijn tegenstander met een mes, waardoor Prudon zware verwondingen bekwam. De linkerarm werd van den elleboog tot den pols opengesneden en verschillende pezen werden doorgesneden. De getroffene is naar het Canisius-ziekenhuis overgebracht De dader is voortvluchtig. VAN EEN JUFFROUW DIE VOLHIELD EN HAAR ZIN KREEG. Het Hbl. vertelt: 1 Het is ongeveer vijf uur in den namiddag. In de hal van het Centraal Station verdringt zich een menigte reizigers. De controleurs hebben het druk en wij passeeren voetje voor voetje de controle-plaats. Doch wat is dat? In de deuropening, die toeging geeft tot de sta- tionsgangen staat een kluwen menschen. Het middelpunt vormt een vrij-bejaarde burger- iuffrouw, gewapend met een tweetal handkof- fers. Ze is blijkbaar zooeven uit den trein ge- stapt en wil nu het station verlaten door den ingang, hetgeen uiteraard niet geoorloofd is. Evenwel, zij heeft zich beslist voorgenomen alleen langs dezen weg naar buiten te komen. ..Ik moet er door", krijscht ze, „en ik zal er door ook". Met enkele energieke stappen is zij bij den controleur: „laat me d'r door, 'k heb een kaartje en 'k wil er uit". De man in uni form weigert beleefd, maar beslist. Een stroom reizigers passeert de controle, de juL frouw wacht rustig af. Ha, daar ziet ze haar kans schoon. Weer sommert ze den beambte haar door te laten, doch weer ontvangt ze nul op't request. Zoo gaat het eenige malen. Dan wordt het de juffrouw te kras. Wat drommel. is zij een nazaat van Kenau Simonszdochter of is zij't niet? Met inspanning van alle krachten heft zijn haar koffers omhoog en bieden voor den last, dien ik u, zoo mogelijk, bezorg; maar ik heb in het adresboek gekeken en kon daarin haar naam niet vinden. Dus houd ik het er voor, dat zij op kamers woont". Het briefje werd geschreven en verzonden. Hij herinnerde zich, dat er al eens geknoeid was met het overbrengen van een schrijven van hem door den gewetenloozen Lenoir Maar Bishop, al was die dan ook niet vrien- delijk te noemen, achtte hij toch niet in staat tot zulk een oneervol gedrag. Het was mogelijk, dat Pauline geen lust zou hebben, om zijn brief te beantwoorden Maar hij zou weldra gerust gesteld worden. Zij was naar het huis van Bishop gegaan, kort nadat ze zijn Jjrief had ontvangen en de avondbestelling bracht haar antwoord: „Waarde Kapitein Easterbee, Het was mij aangenaam, weer eens iett van u te hooren cn ik dank u ten zeerste voof uw vriendelijke gelukwenschen, naar aanlei ding van mijn gering succes van den vorigen dag. Het zal mij verheugen, als u morgenmid- dag om vijf uur bij mij komt theedrinken. Ik ben dan vrij voor de rest van den dag en we kunnen nog een heelen tijd praten. Uw toegenegen, Pauline van der Wyck' - (SI# YQhtStJ No. 191 1929. Easterbee was zeer getroffen door die ver- andermg m de omstandigheden van zijn oude vriendin. Zqn hermnering ging terug naar dien •vend >n „De Motten', toen hij haar voor het eerst ontmoet had, onder de hoede van de goe- dige, maar zoo doodgewone Mrs. Jackson. Een mooi, aller-bekoorlijkst jong meisje was ze toen geweest; dat leefde in de schaduw der armoede, onwetend van de wereld, en met geen andere kameraadschap dan die van haar vader en de min-aangename menschen, waarmee hij voortdurend in aanraking kwam. Terwijl zij haar omgeving dus zoo tegen had, was er een geestigheid en een beschaving over haar, die onmiddellijk indruk op hem had gemaakt. Nu was de verklaring ervan hem duidelijk. Zij was een artiste en die artistieke geest had haar in staat gesteld, zich zoodanig te verheffen boven haar minderwaardige omgeving, die een met zoo begaafde natuur ten onder zou hebben KebrjLGhi. I Easterbee zat heel dicht bij het podium en hij zag haar duidelijk, toen zij optrad en een buiging maakte voor het publiek. De beide ja- ren hadden bijna geen verandering in haar ge bracht; haar gelaat met de liefelijke uitdruk- king was even bekoorlijk, als toen. Zij was wat bleek van de opwinding, die zulk een gelegen- heid meebrengt; dit was niet meer dan natuur- lijk, maar, onder de omstandigheden hield zij zich verwonderlijk goed. Easterbee was dol op muziek en hij was ook een kenner. Zoo duurde het niet lang, of nij moest tot zijn groote vreugde erkennen, dat Pauline van der Wyck een artiste was, v£rre boven het middelmatige. Er was in haar spel teederheid, kracht en die streelende aanslag, die het instrument doeen zingen, in de gevoel- volle passages. Toen hij de zaal verliet, was hij overtuigd, dat het gehoor, en een dat tot oordeelen in staat was, op onmiskenbare wijze zijn zegel had gehecht aan de voordracht van de jeugdige artiste. Het was een triomf, niet enkel voor de leerlinge, maar ook voor den leeraar. De uitslag had zijn oordeel gerechtvaardigd en hij had het heerlijk bewustzijn, dat hij nog een artiste had toegevoegd aan de lange rij, wier genie hij had aangekweekt. Easterbee voelde, dat hij Pauline moest zien feaar persoonljjk moest gelukwenschen met haar triomf. Daar hij haar adres niet kon vinden in het adresboek, besloot hij daaruit, dat zij op kamers woonde. Daarom zou hij zich tot de hoofdbron voor inlichtingen omtrent haar wen- den. Den volgenden morgen bracht hij een be- zoek aan Oscar Bishop en gaf zijn kaartje af, met verzoek om een kort onderhoud. Bishop herkende zijn naam dadelijk, heel En- geland had gelezen van die vreeselijke tragedie in Elswick en toen die pas gebeurd was, had Pauline- wel gezegd, dat zij den ongelukkigt n echtgenoot kende. Bishop was toevallig op dat oogenblik vrij. Daar hij zeer vlug van intui'tie was, begreep hij, dat dit de man moest zijn, die Pauline's hart had gewonnen en dat de herinnering aan dien Easterbee reden was geweest, dat zij niet de zijne had willen worden. Easterbee lichtte toe, dat hij Miss Van der Wyck al eenigen tijd had gekend; dat hij dien vorigen middag op het concert was geweest en dat hij Bishop zeer verplicht zou wezen, als die hem haar adres wilde geven, zoodat hij haar kon schrijven, of haar een bezoek kon brengen. ——3. i I mu ijnir-jn-"^ ~i A .-4H; i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5