DAOBLAO VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. d HAAGSCHE CONFERENTIE. Hondert m w derflgste laargang Buitenland JMf Dagelijksch overzicht. No. 192 Dif "tjmmei bcsfaat sit 3 Watfen. Dez« Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nltgegeven. rAbonnem«nt»prlJa bij voorniibetallng pei 3 nuanden vooi Alkmaar 2.-*, franco door b«f aaheele RQk f 2.30. AizondflrlQks an bewfjannminers 3 cents. PRIJS DEB GEWONE ADVERTENTIENi Per regel 0.25, bij grooie confracien rabat. Groofe letters naar plaafsrnlmta. Brieven franco aan de N, V. Boek< en Handelsdrnkked] r/h, BERMl 00IS8V ZOON, Voordam C 0. Diraeteori 0, ERAS. VRIJDAG Telef.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redacfle 33. Poatqlro 37060. Hoofdxadnotaari TJ. N, ADEKLA. 16 AUGUSTUS Wederom een crisis. Engeland verwerpthet voorstel der continentale geallieerden. Wat nu Amerika en het plan Young. -- Geen resultaat in de juristencommissie. Een verzoek aan Lamont. De diplomatieke medewerker van de „Dai- ly Telegraph" meent te weten, dat eenige geallieerde ledea van de commissie-Young aan den bekenden bankier Lamont, deelge- noot van de firma Morgan, herhaaldelijk hebben verzocht, in het belang van een Fransch-Belgisch-Italiaansch blok naar Den Haag te gaan. Lamont heeft dit echter geweigerd niet al- leen uit zakelijke overwegingen, doch ook omdat de regeering van Hoover niet bij het opstellen van het plan-Young is betrokken. Verder wist Lamont dat zekere bepaiingen van het plan-Young door de Amerikaansche schatkist niet met genoegen waren ontvan- gen. i De financieele voorste'len der Vier. De schikking, te Den Haag uitgewerkt, (men zie het Dag. Overzicht) stelt te Parijs niemand gerust en overal uit men twijfel aan de mogelijkheid om Snowden te bevre- digen. Men vindt de geheime bijeenkomst tot het organiseeren van een soort van vrijwil- lige inschrijving ten gunste van het arme Engeland nogal vreemd, dat, zoo merkt men op, zijn waardigheid verliest door te mar- chandeeren over eenige tientallen millioenen, en terwijl het anderen verwijt dat zij te veel uit de schadevergoedingen ontvangen, ver- geet het dat het uit den oorlog meer dan de andere overwinnaars trok, daar het de con- currentie van Duitschland onderdrukte, doordat het de Duitsche vloot vernietigde. Meer nog dan door Engelands bezwaren te- gen het plan-Young, wordt de geprikkelde stemming hier versterkt door de verbreking door Engeland van de eensgezindheid der geallieerden, doordat het op Frankrijk druk oefent om het Rijnland te verlaten. In de na- tionaljstische pers vraagt men, of Engeland van zijn kant met dezeTfde overhaasting de Duitsche kolonien zal teruggeven. De juristen-commissie. De Juristen-commissie heeft gistermiddag (veder vergaderd ter verder onderzoek van de juridische vragen betreffende de ontrui- ming. Zij is met haar werkzaamheden nog niet gereed gekomen en zal Zaterdagochtend te 10 uur opnieuw bijeenkomen. In de juristen-commissie is, naar van Duit sche zijde wordt medegedceld, nog geen een- heid van zienswiize bereikt. Dr. Gaus tracnt, in verbsnd met art. 213 van het verdrag van Versailles, met de invcs- bgatie-procedure, door Duitschland in 1926 aanvaard, en met de bepaiingen van Locar- no a.an te toonen, dat er geen nieuwe com missie noodig is. De Rijkscommissaris voor de bezette gebieden naar Den Haag. verneemt uit Koblenz: ^..^ijkscornmissaris voor de bezette gebie den jnr. Landweert von Simmern, en zijn plaatsvervanger, dr. Graaf Adelmann, zijn gister naar Den Haag vertrokken om aan de besprekingen deet te nemen. De politieke commissie. Het Nederlandsche telegraafagentschap ontleent aan eeni bericht van de Daily Tele graph uit Den Haag, dat Briand de verda- ging van de politieke cvmmissie tot Zater- dag heeft voorgesteld om te voorkomen, dat zij de financieele commissie te ver vooruit- komt. Op het oogenblik beraadslaagt Briand met zijn mmtaire deskundigen over den tiid die noodig is voor de ontruiming van de Mainzer zone. Briand verklaarde gisteravond, dat hij voornemens is, 24 Augustus naar Parijs te- rug te keeren. De deskundigen blijven echter in Den Haag. De ontruimingskwestie, Wat het Belgische standpunt inzake de ontruiming van het Rijnland betreft, meldt de Haagsche correspondent van „Le Soir" aan zijn blad, dat de Belgen hierin volledig accoord gaan met de Franschen. De Belgen kunnen met de ontruiming van de twede zo ne op 15 September beginnen. Zij zou tien weken in beslag nemen. Een nieuw blad. De conference heeft ook het aanzijn gege- ten aan een nieuw blad, Le Bulletin dcs Journalistes, een dagblaadje, dat allerlei we- tenswaardigheden voor de pers, een lijst van a.uressen van alle bij de conferentie „g§accrt diteerde" journalisten het zijn er thans ruim 400, en er komen er nog dagelijks bij de communiques, eigen berichten uit het buitenland en geregeld een door buitenlan- ders geschreven hoofdartikel bevat. Reeds zijn een Franschman, een Belg, een Duit- scher, een Engelschman en een Japanner aan het woord geweest en daar het~aantal naties onder de journalisten zeer uitgebreid is, kunnen er nog vele hoofdartikelen komen eer de rij uitgeput is. De hoofdartikelen heb ben geen „zwaar" karakter, dat spreekt wel vanzelf en hebben tot nu toe bijna uitslui- tend bestaan uit vriendelijke, geestige, dik- wijls al te complimenteuze loftuitingen op ons land, op Den Haag en op de organisa- tie van de conferentie. Iemand, die zich verveelt. „Berliner Tageblatt!" „Berliner Tage- blatt!" Een ijl stemmetje schalt den kreet over het stille Binnenhof, waar een paar verstrooide wandelaars, een agent, een sectie loopjon- gens, twee vereenzaamde guides en de ver- kooper aan het boekenstalletje de wijde ruimte stoffeeren. Op de „day-light"-kap boven de klep van zijn pet staat in vurige karakters „Berliner Tageblatt", op de revers van zijn blauwe jas schrijven witte letters denzelfden naam en de sluitbanden op den rug spellen nog- eens „Berliner Tageblatt". Op de leeren tasch staat het geschreven en aan den kop der bladen, die er uit puilen. Van voren, van achteren en op zij toont liij zich de courantenjongen van het groote Berlijnsche blad te zijn en is als zoodanig in zijn bescheider. functie ter conferentie een verschijning, die de aandacht trekt. Zijn soort is hier onbekend en tusschen zijn col- lega's, die „Le Matin", ,,1'Ami" en de „K61- nische" aanprijzen, is hij de eenige ras- echte. Hij scharrelt er alleen rond. Niemand der anderen bemoeit zich met hem en hij houdt zich van zijn kant ook afzijdig. Uit beroeps- trots of bescheidenheid wellicht, in ieder ge- val, hij dringt zich niet op en is, behalve als hij zijn monotonen roep slaakt, stil en terug- getrokken. Hij verveelt zich. Op dagen als gisteren, als de groote conferentie rust, het publiek wegblijft en de journalisten elders vertoeven, heeft hij stierlijk het land. Dan zijn er geen koopers en voor hem geen zaken te doen. Dan blijft de tasch even zwaar en het geld- zakje licht. Geen cent te verdienen en zijn mooie krant wordt nergens gelezen. Roepen geeft niets, alleen een kluit jon- gens komt er op af en bekijkt hem als een wonderdier. Waarom? Om de reclame op zijn pet, op de tasch en de jas? Dat is toch niets bijzonders. In Berlijn loopen er zoo honderden jongens rond. Hij bedankt er voor om aangegaapt te worden en zoekt zijn heil bij het boekenstalletje, waar hij de titels voor de zooveelste maal bestudeert en ter af- wisseling de prentbriefkaartenmolen inspec- teert. Ach wat is Den Haag hem tegengevallen, zoo klein en zoo stil. Kurfiirstendamcn, Leip- zigerstrasse en Unter den Linden, daar valt wat te beleven. Maar hier, geen kip zie je op straat, een paar auto's, 'n onnoozel tram- metje en een handjevol voorbijgangers. Hij vertelt ziin bevindingen met 'n sip ge- zicht aan een redacteur der Haagsche Crt. De oogen gaan geringschattend rond en blijven rusten op de punten van zware schoe- nen. Je wordt zoo moe van't venten hier. Ieder- een moet je aanspreken, niemand komt even op je af om een Berliner te koopen. „Ber- liner Tageblatt? Hier d'r mee" En weg is de krant, in m'n hand het geld met een fooi er bovenop. Zoo gaat het vaak in Berlijn als er goed nieuws is. Hier leur je en roept, klamp je iedereen aan en raakt geen krant kwijt. „De geiukkige" was hij, toen-ie in Berlijn in den trein stapte naar Holland. Er waren er meer die graag wilden, maar hij werd ge- kozen. 'n Vreemd land, Den Haag, de zee en beste verdienste, 't leek allemaal zoo ver- leidelijk. De werkelijkheid heeft hem ontnuchterd en als hij zegt tot het einde der conferentie te moeten blijven, komt dat somber van zijn lip- pen. Hoeveel dagen en weken nog, eer hij weer schreeuwt en zijn kameraads tracht te overstemmen op den hoek van Leipziger- en Friedrichstrasse: „Berliner Tageblatt"?! EEN NIEUWE CRISIS. Het aanbad der vier continental geallieerden aan Engeland. Snowden verwerpt het. De continentale geallieerden doen al hun best om het Engeland naar den zin te maken. Men ziet wel, dat Brittannie met het plan- Young geen genoegen kan nemen en zoekt nu naar middelen om de Engelschen schadeloos te stellen voor de verliezen, die zij bij de aan- neming van het Young-plan lijden. Het verschil in ontvangsten dat Engeland krijgt volgens het plan-Dawes en het plan- Young bearaagt ongeveer 46 millioen goud- mark. Snowden heeft duidelijk gezegd, dat de Engelsche schuldeischer van cht bedrag niet kan afzien en ook de andere partijen zien wel in, dat de Brit niet alleen verliezer kan zijn. Teneinde hier een uitweg te zoeken zijn, zooals we reeds in ons nummer van gister meldden, de volgende delegaties in een bijeen komst samengekomen: de Fransche, Belgische, Italiaansche en Japansche, waarop aanwezig waren Briand, Chercn, Loucheur, Jaspar, Hijmans, Francqui, Mosconi, Pirelli, Grandi, Sonoda en Adatsji. Naar gemeld, constateerde men met vreug- de, dat er tusschen hen volstrekte overeen- stemming heerschte en dat men met Roemenie en Servie een goed stuk vboruitgekomen was. Over het bedrag, dat Engeland als vergoe- ding zou worden geboden voor het verlies der 46 millioen goudmark, liet men zich echter niet uit. Alleen werd bekend, dat men er niet in geslaagd was meer dan 18 millioen goud mark bij elkaar te zoeken. Gistermiddag is Francqui namens de vorengenoemde Vier bij Snowden op bezoek geweest, om hem mede te deelen, wat Enge land nog zou kunnen krijgen en om te verne- men of de kanselier der schatkist hiermede ge noegen zou willen nemen. Snowden handhaafde echter volkomen zijn standpunt, deelde wat deze voorstellen der Vier betreft mede, dat die hem totaal onaan- nemelijk bleken en dat hij ze gaarne schrifte- lijk wilde ontvangen, opdat hij de cijfers zou kunnen bestudeeren. Daar de deskundigen der vier voornaamste voorstanders van aanvaarding van het plan- Young inmiddels rapporteerden, dat volgens hun overtuiging de Engelsche klacht over un- faire behandeling in dat plan ongegrond was, zouden de Vier gistermiddag in Hotel des In- des besloten hebben, het plan-Young, zooals het voorgesteld is, te aanvaarden zonder wij - zigingen en dus de voorstellen van Snowden te verwerpen, wat daar ook de gevolgen van mochten zijn. Het gevaar van herziening van de door Engeland gewenschte punten van het plan-Young, zou volgens de Vier zijn, dat o.a het geheele plan-Young zou moeten worden herzien zonder dat men daartoe hier de be- schikking zou hebben over de zoo waarde- volle medewerking der Amerikaansche des kundigen. Morgenochtend wordt er weef een zitting van de financieele commissie gehouden. On der deze omstandigheden zou in die zitting het voorstel, dat Snowden tegenover het aan- bod der 18 millioen goudmark zal doen, ver- worpen worden. De Engelschen hebben echter reeds medegedeeld, dat zii, indien heden- avond nog geen antwoord ontvangen mocht zijn, niet aan de zitting van morgen zullen deelnemen. Vandaag zal dus nog getracht moeten wor den aan de verschillende verlangens weer wat toegemoet te komen en de meeningen wederom wat tot elkander te brengen. De conferentie bevindt zich weer in een crisis, doch de ver schillende gedelegeerden zullen wel hun uiterste best doen, opdat zij deze weer te bo ven komt. Gelukt het niet, dan beteekent dit de liqui date der conferentieMet belangstelling zien we tegemoet, wat de dag van heden brengen zal. ONTWAPENING. DE ENGELSCH-AMERIKAANSCHE BESPREKINGEN. MacDonald in October naar Amerika. In gezaghebbende kringen te Londen verklaart men, dat de onderhandelingen met Washington over de ontwapening ter zee op bevredigende wijze worden voortgezet. Men hoopt, dat Mac-Donald in October, na de biieenkomst van den Volkenbond te Geneve, naar Amerika zal kunnen gaan. DE RATIFICATIE DOOR CHILI. Van het Kellogg pact. Thans heeft ook de republiek Chili de rctificatie-oorkonde van het Kellogg- pact te Washington gedeponeerd. Daar- mede zijn thans 50 staten definitief lid van het Pact. Geratificeerd, maar nog niet gedepo neerd hebben Zwitserland, Venezuela, Costa Rica ep HItL VOLKENBOND. DE OPIUMCONVENTIE. De ratificatie door Duitschland. De Duitsche regeering heeft de ratifi- catie-oorkonde der Geneefsche opium- conventie 1925 op het Volkenbondssecre- tariaat gedeponeerd. RUSLAND EN CHINA. Twee grensplaatsen door de Russen bezet. Reuter verneemt, dat volgens berichten, uit officieele bronnen te Moekden ontvangen, Sovjettroepen twee Chineesche grensplaat sen tegenover Chabarowk bezetten. Het openen der vijandelijkheden. De gouverneur der provincie Kirin heeft aan den gouverneur van Mandsjoerije, Tsjang Hsoe Liang, medegedeeld dat de Russische troepen Woensdag de vijandelijk heden hebben geopend. Aan het Oostelijk front hebben 300 „roode" soldaten door twee militairen vliegtuigen gesteund, twee kleinen steden bezet. Aan het Westelijke front is de plaats Nordoen, in de nabijheid van Mants- joeli, eVeneens bezet. Dit is dus een bevestiging van het bericht uit Tokio omtrent het uitbreken van vijan delijkheden. Japansche tegenspraak. Een Reuter-bericht uit Tokio meldt, dat de berichten uit Mandsjoerije volgens het- welk de Chineesch-Russische vijandelijkhe den zouden zijn begonnen, blijkbaar onge grond zijn. De jongste berichten uit Mands joerije melden namelijk dat tegen het vallen van den avond het geschutvuur ophield en dat er geenerlei vermeldenswaarde ontmoe- ting gevolgd schijnt te zijn. Voedselweigefwg door gevangqn Russen. Negen-en-dertig sovjet-ambtenaren, die bij de huiszoeking in het consulaat gearresteerd werden, zijn begonnen voedesl te weigeren om te protesteeren tegen hun al meer dan tien weken durende gevangenschap zonder dat hun zaak berecht wordt. Wit-Russen trekken op tegen de Russen. Naar uit Tsjita over Moskou gemeld wordt, hebben wit-Russische afdeelingen, 600 man sterk, de rivier Arrgn overgestoken en zijn Russisch gebied binnengedrongen De Russische grenswacht heeft hen met ma- chinegeweervuur ontvangen. Toen de wit- Russische troepen deosndanks verder trok- ken, is ook veldartillerie in werking gesteld. Daarop hebben de witte troepen zich terug- ikken. Protestdemonstraties in Rusland. In een groot aantal steden in de Sowjet- Unie zijn protestdemonstraties gehouden in werkplaatsen en fabrieken tegen de vervol- ging van Sowjetburgers in Mandsjoerije. In aangenomen moties eischen de demonstran- ten van de regeering van de Sowjet-Unie, dat zij energieke maatregelen neemt en be- sluiten zij.de noodige gelden bijeen te bren gen voor het bouwen van vliegtuigen en tanks. Vele vrijwilligers hebben den wensch te kennen gegeven in dienst te treden van het Roode Leger. BELGIE. HET GRAF VAN DEN ONBEKENDEN SOLDAAT. Een krans van een Nederlander. Toen de oud-strijders gistermorgen bun bloemen legden op het graf van den Onbekenden Soldaat, bemerkte men een reeds vroeger op het graf gelegde groote krans met een breed lint in de Neder landsche kleuren ep het opschrift in het Nederlandsch en in het Fransch: Een anonieme Nederlander aan den Onbe kenden Soldaat. Betooging van oud-strijders. De aangekondigde betooging van oud- strijders van het tweede regiment cara- biniers aan het graf van den Onbeken den Soldaat tot herstel der profanatie door den Nederlandschen student heeft gistermorgen onder vrij geringe deel- neming plaats gehad. De voorzitter der vereeniging legde eenvoudig bloemen op het graf. getrok LOONCONFLICT IN DE BROUWERIJ- INDUSTRIE. Een slaking te Antwerpen. In verband met het steeds stijgende indexcijfer heerscht er thans ook in de Antwerpsche brouwerij-industrie een gespannen toestand. Wegens nieuwe looneischen van de rvbeiders en na ver- scheidene korte nroteststakingen is in een der groote brouwerijen thans defi nitief het werk gestaakt. De kans op uit- breiding Is niet gering. UIT KONGO. Het einde van den hcngersnood. Volgens te Brussel ontvangen berich ten z£l d.e hongersnood in het aan de Kongo-kolonie grenzende mandaatge- bied spoedig overwonnen zijn. De bevoor- rading der inlandsche bevolking zal weldra kunnen worden hersteld, terwijl! dc oogst van Augustus overvloedig blijkt te zijn. i DUITSCHLAND. DE MOORD IN DEN TREIN. De moord in den trein Berlijn—Breslau op den slager Rademacker door twee leden van de republikeinsche Rijksvlag, die uit de hoofd. stad terugkeerden na de viering van den Grondwetsdag, blijft het onderwerp van com- mentaren in de. pers. Het onderzoek duurt nog steeds voort over de aanleiding tot de ruzie, welke ieidde tot het toebrengen door een lid van de Rijksvlag van een messteek, waardoor het slachtoffer is doodgebloed. De rechtsche pers ziet in hel heele geval niets minder dan een wraakne- ming van de lieden van de republikeinsch; Rijksvlag op den reiziger, die vroeger lid van de rechtsradicale Stahlhelm is geweest. De „Vorwarts" wijst er op, dat hoe ook het onderzoek van het bloedige incident moge af- loopen, een mes een wapen is, waarmede leden van de rijksvlag en republikeinen trouwens in het algemeen, niet mogen strijden. Dergelijke methoden mogen in gebruik zijn bij rechts en linksradicalen, maar bij republikeinen is het gebruik van wapens, voor de verdedigin^, niet goed te praten. Het soc. orgaan verklaart ten slotte met nadruk, dat elke overtuigde republikein der gelijke vechtinethoden moet veroordeelen. VOOR 40.000 M. PELZEN GESTOLEN. Op klaarlichten dag. Dinsdag is te Berlijn tusschen 10 en een uur, op klaarlichten dag dus, een ongelooflij!: brutale diefstal gepleegd, waarbij de daders voor 40.000 M. aan pelswaren in handen viel. De handelaar in pelswaren Resnick was voor zaken naar Leipzig en zijn vrouw ging 's morgens met haar dienstmeisje naar ae markt om inkoopen te doen. Bij haar thuis- komst bleek, dat vier koffers met pelzen en onbewerkte vellen verdwenen waren. Deze groote buit moet door de dieven rustig op een auto of ander voertuig zijn weggebrachr. Trouwens, zij zijn niet onopgemerkt geble- ven; eenige der medebewoners van hef huis hebben zelfs met hen gesproken. Zoo o.a. een dokter, die bij het verlaten van het huis een man heftig zag bellen voor de etage van den handelaar, en hem den raad gaf naar de zaak te gaan, daar in de particuiiere woning de familie niet aanwezig was. Een dienstmeisje heeft een man bezig gezien aan de deur, maar dacht, dat hij een nieuwe naamplaat daarop bevestigde_in werkelijkheid moet een der dieven bezig zijn geweest een stuk weg te za- gen om bij een grendel te kunnen komen. Er is een groote belooning uitgeloofd voor het opsporen der misdadigers. De politie heeft een oproep gepubliceerd om aanwijzingen van lieden, die het omvangrijke transport ge zien mochten hebben. FINLAND. DE NIEUWE REGEERING. Naar uit Helsingfors wordt gemeld, is dt lijst der nieuwe Finsche ministers gereed gekomen. Procope blijft minister van bui- tenlandsche zaken, terwijl minister van ju- stitie wordt Kaila. Verder komt binnenlandsche zaken aan Linturi, oorlog aan Niukkanen. financien aan Reinikka, onderwijs aan Kukkonen, ver- keer aan Landensuo, handel aan Heikkinen, sociale zaken aan Leppaelae en de porte- feuille van landbouw aan Eililae. Het mee- rendeel dezer ministers had ook reeds in het vorige kabinet zitting. RUSLAND. DE BETREKKINGEN MET ENGELAND. Conferentie van de raden van volks commissarissen. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de de Sowjet-regeering besloten, de vraag van het herstel der Engelsch-Russische betrekkin- gen aan een revisie te onderwerpen. Onder voorzitterschap van Rudsutak werd een con ferentie gehouden tusschen de Raden van de Volkscommissarissen. waar de t« ondernemen stappen voor dit herstel werden besproken. De eischen van Henderson wer den afgewezen en nieuwe compromis-voor- stellen werden uitgewerkt. Men neemt aan, dat het herstel van de betrekkingen op grond van deze voorstellen mogelijk zal zijn. De Russische regeering wijst er reeds op, dat beide regeeringen ieder een vertegenwoordi- ger naar Moskou en Londen moeten zenden. Waarschijnlijk zal de samenroeping van het centraal uitvoerend comite naar aanlei ding van de besprekingen tusschen het pre sidium van het centraal uitvoerend comity van de Sowjet-Unie en den mad van volks commissarissen op 29 October °s. plaats hebben. De conferentie van het certraal uit voerend comite zal ongeve'.v drie dauen du- reW - U" u RMAAKSC COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1