DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HAAGSCHE CONFERENTIE. Honderc m sr derttgsic faargunp Buitenland No. 194 Olt nnmmer bestaat nit 2 blades. Daze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, niigegeven. rAhonnementspri]s bi] vooruUbetaling pei 3 mcanden voor Alkmaai 2.franco door bel geheele Rijfe 2.30. Aizondertijke en bewlJsnninmeTO 3 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEENi Per regel J 0.25, bi] groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimta. Brieven franco aan de N. V, Boek* en Handeladmkksri] v/h, BBRMi, 80ITXI ZOON, Voordam G 9. Directum* C. KRAK. MAAIDAO Telet.nr. Admin Istrafle 3. Telefoonitr. Redacfle 33. Postglro 37000. Hooldrodaetoiui XJ. N. ADBMA. 19 AUGUSTUS De onderhandelingen duren voort. Het aanbod aan Engeland en de weigering van Snowden. Onzekerheid te Londen. Critiek op de houding van den Engelschen gedelegeerde, Het aanbod dei Vier. De correspondent van het Hbl. verneemi nit zeer betrouwbare bron, dat het aanbod der vier mogendheden aan England in hoofdzaak uit de volgende posten bestaat: lo. het saldo, dat is overgebleven uit de liquidatie der particuliere goederen van vro - fere vijandelijke onderdanen, weike door ngeland zijn gei'ncasseerd. Dit saldo be- draagt ongeveer 50 millioen pond of wel 1 milliard goudmark. Deze gelden behooren eigenlijk aan de caisse commune der gealli- eerden, maar waren tot dusver door Enge land niet atgedrsgen. In dit geval zou men Engeland dus willen betalen met geld dat reeds in zijn bezit is; 2o. een bedrag van 100 millioen rijksmark, dat wordt afgenomen van de beschikbare 300 millioen R.M., die gevonden worden uit de gelden, te betalen tusschen 1 April en 31 Augustus, de laatste termijn van het plan- Dawes; 3o. een deel der onvoorwaardelijke Duit- sche herstelbetalingen, waarvan Engeland tot dusver geheel verstoken was, en dat tus schen de 58 en 60 millioen R.M. per jaar zou bedragen. De bedragen onder l" en 2 zouden betalingen in eens zijn, het bedrag onder 3 een annui'teit. Volgens de deskundigen beteekent dit voor- stel in zijn geheel, dat aan de Engelsche eischen voor iets meer dan 75 voldoening wordt gegeven. Een schriftelijk Britsch antwoord. Zaterdagmorgen is het schriftelijke Brit sche antwoord op de voorstellen der vier mo gendheden aan deze laatste overhandigd. Deze tekst is de weloverwogen uiteenzetting van het Britsche standpunt, dat Vrijdag reeds door Snowden in het kort mondeling werd vertolkt. Uit de omstandigheid dat men het noodig heeft gevonden om deze mondelin- ge uiteenzetting schriftelijk te bevestigen, ter- wijl de officieele zitting van de financieele commissie tot nader order is uitgesteld, wordt opgemaakt, dat de Engelschen van meening zijn, dat hun antwoord den grondslag kan vormen voor verdere officieuze besprekin- gen. Gistermiddag om half drie heeft Snowden de Britsche pers bijeengeroepen om zijn standpunt nader toe te lichten. Jaspar weer naar Snowden. Na afloop van een langdurige bijeenkomst der Vier in Hotel des Indes begaf Jaspar zich Zaterdagavond om kwart voor acht naar Snowden, terwijl eerst Loucheur en daarna ook Briand aan de wachtende journalisten mededeelden, hoe de zaken stonden. Loucheur gaf een kort overzicht van dea inhoud der gewisselde nota's eu deelde mede, dat de Vier besloten hadden nog niet te ant- woorden op de nota van Snowden, maar eerst •Jaspar naar hem af te vaardigen, met een tending of boodschap, die slechts gepubli ceerd zou worden, wanneer Jaspar en Snow den dit wenschelijk achtten. Uit de verdere mededeeling bleek echter duidelijk, dat men Snowden er op attent had laten maken, dat in zijn antwoordnota een punt van de nota der Vier onbeantwoord ge jbleven was, nl. een voorstel om door deskun digen van de Treasury met financieele des kundigen der Vier te laten becijferen, hoe- veel millioenen de voorstellen der Vier uit- maken. Volgens de Engelschen zou dit im- mers nog geen vierde zijn van de 48 millioen, die zij vragen (volgens Loucheur zouden de Engelschen reeds toegegeven hebben, dat ze maar 40 millioen achteruitgegaan waren in net plan-Young, volgens sommige Fransche deskundigen zou het reeds de voile 48 zijn of ■'-0 van den Engelschen eischDe Vier zouden thans wenschen, dat ten minste op dit punt alle misverstand opgeheven werd en IJaspar kreeg blijkbaar de opdracht Snowden te gaan wijzen op deze lacune in zijn ant woord en hem over dit voorstel te polsen Loucheur verzekerde, dat de Vier ook na de antwoordnota van Snowden, die naar hij verklaarde in zeer correcte termen vervaf was, strikt de door hen ingenomen stellingen handhaafden en dat ze een geheele herzie r.ing van het plan-Young beslist blijven af- wiizen. Hij verklaarde de besprekingen door de antwoord-nota van Snowden echter niet ge- sloten, zoodat er volgens hem noch optimis- me, noch pessimisme heerschte, maar men moest afwachten. Briand antwoordde op een vraag, of alle Vier het in deze nog steeds eens waren, daar immers Snowden verklaard zou hebben dat, als hij alieen maar met Jaspar te doen had, #lles gauw geregeld zou zijn. „Wij blijven een kwartet vormen, dat antwoord aan een solist". Groote onzekerheid te Londen. Men verkeert te Londen in de grootste on zekerheid omtrent den toestand in Den Haag. Algemeen wordt nu aangenomen, dat Frank- rijk en Belgie tot concessies bereid zijn, maar dat de Italianen op bevel van Mussolini niet te vermurwen zijn. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." schrijft: „De propaganda der andere hoofd-deelnemers beweert, dat het aanbod 75 tot 80 pCt. van den Britschen eisch toestaat. Het ware onmogelijk, misleidender voorstel- ling te bedenken". Volgens den medewerker, die de cijfers zorgvuldig nagaat, is het aan- bod eerder 20 dai. 80 pCt. JJij concludeert: „In Britsche kringen vindt men de bewering, dat Snowden onredelijk en ontoegeeflijk is, zuivere huichelarij". De „Daily Tel." sluit zich in zijn hoofd- artikel volkomen bij de redeneering van zijn medewerker aan, maar knoopt er de volgende beschouwing aan vast: „In elk geval blijft er nu niets over van de heilige onaantastbaar- heid, die eerst aan het plan-Young werd toe- geschreven. Nu dit eenmaal is toegegeven, behoeft de kans op een aannemelijke overeen- komst niet cverhaast te worden opgegeven" Alleen de „Daily News" komt rond voor de meening, die zij reeds lang heeft laten doorschemeren uit. „De mogendheden schrijft het blad doen naar verluidt een aanbod, dat 80 pCt. van Snowdens eischen inwilligt. Ook heeft hij reeds de gevraagde concessies inzake de leveringen in natura verkregen. Dit zijn de merkwaardige vruch- ten van zijn diplomatic door ultimatums. Als Snowden dit aanbod werkelijk weigert, zal dat een noodlottige vergissing zijn. Vrijwel iedereen zal er de conclusie uit trekken, dat Snowden niet wenscht, dat de conferentie slaagt. De Europeesche vrede voor de som van 480.000 pond op te offeren ware om een woord, dat Snowden berucht heeft gemaakt grotesk". Critiek van Vandervelde op Snowden. De Brusselsche avondbladen van Zaterdag bevatten nog geen beschouwingen over Snowdens antwoord op de voorstellen der Vier en zijn verklaringen van desmiddags aan de Amerikaansche en Engelsche journa listen. De correspondenten te 's-Gravenhage ves- tigen thans evenwel ook de aandacht op de weigerachtige houding van Italie om conces sies te doen en op den dmk, die op Mosconi wordt geoefend, ten einde hem daartoe te be- wegen. In verband hiermev schrijft de Haag- sche correspondent van „Le Peuple", dat het verzet der italianen de Engelschen het meest prikkelt en dat het slagen of de mislukking der conferentie wel eens zou kunnen afhan- gen van de mogelijkheid om dit verzet te overwinnen. In hetzelfde orgaan bespreekt ook Vander velde den toestand. De socialistische leider schrijft, dat Snowdens houding zelfs zijn bes- ten vrienden eenige onrust inboezemt en her- innert aan de motie, die 4 Augustus te Zu rich door de Internationale is aangenomen, dus ook door de Engelsche socialisten, waar- mee de eischen van Snowden in srtijd zijn. Vandervelde begrijpt den moeilijken toestand van zijn Engelschen partijgenoot, maar meent, dat ook belangrijke politieke vraag- stukken op het spel staan, welke niet mogen worden bedorven door onplooibaarheid in meer secondaire kwesties. Hij hoopt ten slotte nog op een gelukidg einde. „La Nation Beige" begint er zich over te verheugen, dat het met de conferentie slecht gaat. Inzake de ontruiming van het Rijnland is Briand echter reeds zoover gegaan, meent het blad, dat hij moeiliik zal kunnen terug- treden. De Fransche pers veroordeelt Snowden's houding. Het negatieve antwoord van Snowden schijnt de verbittering der Parijsche pers ten top" te doen stijgen. Ditmaal laat zelfs de officieuze en diplo matieke Temps zijn gewonen hoffelijken toon varen en spreekt van de onbeschaamdheid van Snowden. Zijn den staatsman onwaar- dige arrogantie, zegt het blad, zal niet bij- dragen tot het prestige van Engeland in de wereld De Temps zou al tevreden zijn, in- dien men er in slaagde een open deur te laten voor verdere besprekingen, maar andere bla- den spreken den wensch uit, dat men de con ferentie maar zal beeindigen. De Intransigeant dringt er op aan, dat riankrijk zal weigeren toe te geven aan de onbeschfiamde ejschen van Snowden, 1 De Liberte schrijft: Het is nutteloos het fiasco der conferentie te maskeeren en te trachten haar doodstrijd te verlengen. De ontruiming van het Rijnland. Naar uit Den Haag vernomen wordt, heeft Henderson aan dr. Stresemann verklaard1, dat de Britsche regeering bereid is tot onvoor waardelijke ontruiming van het Rijnland. Uit de juristencommissie. De indruk omtrent den gang van zaken in de Juristencommissie moet, naar het Haag- sche Corr. Bur. yerneemt, vrij gunstig zijn. Het schijnt, dat het denkbeeld van Hender son (instelling van een subcommissie van den Volkenbondsraad, die een zekere controle in het gedemilitariseerde gebied zou kunnen uitoefenen) op den achtergrond begint te ra- ken en dat er een toenadering der verschil- lende standpunten te bespeuren valt. Dagelijksch overzicht. WEINIG NIEUWS. Dock de onderhandelingen duren voort. Nog geen resultaten. Veel vooruitgang valt er niet te vermelden. Het eenigst verheugende feit, dat uit het kamp der Haagsche conferentie kan worden medegedeeld, is, dat de onderhandelingen nog steeds voortgang vinden. Deze vinden evenwel plaats op een zonderlinge manier. Een conferentie L- er, zou men zoo zeggen, om met elkaar te praten, om mondeling de verschillende vraagstukken te behandelen en zoo tot een compromis trachten te komen. In den Haag echter zendt men elkaar nota's, zooals dat bij verschillende staten van hoofd- stad tot hoofdstad pleegt te geschieden. Toch kunnen wij, ondanks de manier, waarop dit geschiedt, ons slechts efover verheugtn, dat men weer aan het onderhandelen is. Het schijnt evenwel, dat de beide partijen, Engeland eenerzijds en Frankrijk, Belgie, Italie en Japan aan de andere zijde, het over de appreciate van hetgeen geboden en ge- eischt wordt, niet eens kunnen worden. De vier mogendheden spreken over een te- gemoetkoming van de Engelsche eischen tot ongeveer 80 pCt., terwijl de Britten beweren dat dit percentage lang zoo hoog niet is en slechts 20 pCt. bedraagt. In een persconferentie werd Zaterdagmid- dag gezegd, dat aan de Britsche wenschen niet in de geringste mate tegemoet wordt ge- komen, terwijl Engeland geen voordeelen kan aanvaarden, welke men het aanbiedt ten na- deele van de kleine mogendheden. Er zal dus een nieuw plan moeten worden vastgesteld, hetgeen kan geschieden door wijziging van het bestaande in een subcommissie van finan cieele experts, zooals reeds door Snowden was voorgesteld. De Britsche regeering is vastbesloten aan dit standpunt vast te houden en volkomen bereid om middelen voor te stellen teneinde dit doel te bereiken. De opmerking was gemaakt, dat het ver- schil van 2.4 millioen pond, waarom het voor Engeland gaat, toch te gering is om daarvoor het slagen van de conferentie in ge- vaar te brengen. Engeland antwoordt daarop: Laten dan de mogendheden, die deze opmerking maken, dat bedrag onder elkaar deelen. De Engelschen ontkennen verder, dat Snowden ontoega^kelijk is geweest voor de hoofden der andere delegaties. Zij draaien de beschuldiging zelfs om. Ze zeggen: herhaal- delijk heeft Snowden laten weten, dat hij ten alien tijde voor onderhandsche gesprekken te vinden was. Maar de anderen wilden niet praten, over hetgeen het eigenlijke geschil vormde. Snowden wilde over een wijziging van het plan van Young onderhandelen; de anderen echter wilden dit punt niet in de con- versatie toelaten. Zij zeiden: „Wij zijn hier gekomen om het plan-Young aan te nemen, niet om er nog aan te veranderen". Dit is de Engelsche voorstelling van za ken, die in ieder geval het onmiskenbare feit builen beschouwing laat, dat Snowdens op- treden van den beginne af heel ongewoon en agressief is geweest. Verder kan zij heel goed juist zijn. Want de anderen heSben de on- schendbaarheid van het plan Young jnder- daad met groote taaiheid verdedigd. Nu ech ter is het ten slotte toch in schriftelijke dis- cussie gekomen. Dit is een reden tot groote tevredenheid voor Snowden, want het prin- cipe van de onveranderlijkheid is nu naar Engelsche opvatting verlaten. Vooral tot Italie richten de Engelschen zich in scherpe bewoordingen. Van de Italianen wordt o.m. gezegd, dat het de Engelsche dde- gatie ten zeerste verbaasd heeft, "dat juist de Italianen, die „om redenen welke de Engel sche delegatie niet kan vatten" in het plan- Young zoozeer bevoordeeld werd en, thans in de zeven punten in het geheel niet bleken te hebben bijgedragen tot een regeling. Van andere zijde wordt voorts het bericht bevestigd, dat de leider der Italiaansche dele gatie, Mosconi, onmiddellijk naar Rome gete- legrafeerd heeft om nadere instructies. Hij zou daarbij zelfs gevraagd hebben of zijn verblijf lapger geweh.scht wor# RUSLAND EN CHINA. Een inval van Russische troepen. Uit Mantsjoeli wordt gemeld, dat een troep Russische cavalerie en artillerie, be staande uit 700 man, een inval gedaan heeft in het station Jarainor aan den Chineeschen Oosterspoorweg, 32 K.M. ten Z.O. van Mantsjoeli. De Chineezen beantwoordden het vuur. Een aantal personen, waaronder 10 burgers, werden gewond. Een tweede botsing. Naar gemeld wordt, hebben nieuwe botsin- gen plaats gehad tusschen Russische en Chi- neesche troepen ten N.W. van Pogranistna- ja. Na een kortstondig geweervuur trokken de Russen terug. Nieuwe Chineesche militaire maat- regelen. Uit Moekden wordt gemeld, dat de Tsjang Hsjoe Liang bevel gegeven heeft tot mobili- satie van vijf nieuwe brigades, waaronder een brigade cavalerie. Volgens het officieele agentschap Tass heeft Karachan, de plaatsvervangendendi commissaris van buitenlandsche zaken, aan vertegenwoordigers der Sovjetpers meege- deeld dat als gevolg van het optreden der Ghineesche autoriteiten de toestand van den Chineeschen Oosterspoorweg zoo ernstig is dat deze een volledigen ondergang nadert. Hij waarschuwde alle vreemde regeeringen zoomede alle personen en instellingen, die in de termen vallen zaken-transacties te doen met den Chineeschen Oosterspoorweg, dat de regeering der U. S. S. R., na de inbeslag- neming der lijn door de Chineesche autoritei ten geen enkele transactie zou erkennen met betrekking tot de lijn, uitgevoerd door de Chi neesche autoriteiten of door deze benoetnd per- soneel en ook geen enkele verplichting zou er kennen voor deze lijn door die autoriteiten aanvaard. Een Sovjelleger over de Chineesche grens. Officieel wordt gemeld, dat 10.000 man Russische troepen met machinegeweren en 30 veldkanonnen Vrijdag aan weerszijden van Mantsjoeli de grens zijn overgetrokken. Hun doel is blijkbaar Chailar. De radioverbinding met Mantsjoeli is niet verbroken. DUITSCHLAND, HET DUITSCH-TURKSCH HANDELS- VERDRAG. Opgezegd. De Turksche regeering heeft het Duitsch- Turksch handelsverdrag van 12 Januari 1927 opgezegd. Het verdrag zal den 3e Fe- bruari 1930 ophouden van kracht te zijn. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Naar de „Montag" meldt, is Zondagmid- dag in de nabijheid van Genthin een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een met 4 personen bezette luxe-auto uit Berlijn reed in voile vaart tegen een boom. Daarbij werd een vrouw gedood. Haar echtgenoot en een beeldhouwer uit Berlijn en haar broer wer den grootendeels zwaar gewond. Zij moes- ten naar het ziekenhuis te Genthin vervoerd worden POLITIE-AUTO GESTOLEN. Vrijdag is voor een huis in een straat van Berlijn een groote auto gestolen, die toebe- hoorde aan de politieschool voor techniek en verkeer. De wagen was slechts een half uur in gebruik. Het mocht nog niet gelukken de auto of de dieven op te sporen. TYPHUSEPIDEMIE TE WEISSENBURG De. toestand ernstig geacht. Sedert zeven Augustus heerscht te Weis- senburg in Beieren een typhus-epidemie. Tot- nutoe zijn 52 personen door de ziekte aange- tast. Een kind is gestorven. Twee ambtenaren van de gezondheldspoli- tie, die te Weissenburg waren, hebben de ge meentelijke autoriteiten er opmerkzaam op gemaakt, dat de epidemie zeer ernstig is, daar men den oorsprong nog niet heeft kunnen vim den. EEN AFSCHUWELIJKE MISDAAD. Een'Yleir meisje in een kelder be graven. Sinds verleden Maandag was de Berlijn- sche recherche druk in de weer om een elf- jarig meisje, Hilde Zopernick, de dochter van een ambtenaar van de rijksbank, te zoeken, dat spoorloos verdwenen was. Den geheelen middag had zij met vriendinnetjes in de om- geving van haar vyoning aan den Sachsen- platz gespeeld en in- en uitgeloopen op een nabijgelegen bouwwerk, waar een groot win- kelhuis wordt opgetrokken. Tevergeefs had de politie dit geheele ge- bouw doorzocht, nabijgelegen vijvers en vaar- ten afgedregd, met speurhonden gezocht. Het kind was en bieef zoefe Vrijdagmiddag betraden enkele arbeiders een nog niet afgewerkten kelder van het in aanbouw zijnde huis. Toevallig kwamen zij op een plek, waar het zand onder hun voeten meer mqegaf dan elders. Zij gingen aan het graven en stootten weldra op een menschelijk lichaam, dat bleek het lijkje te zijn van het gezochte kind. Op welke wijze de moord begaan is, kon nog niet worden vastgesteld; ook is nog geen spoor gevonden van den moordenaar. Onder deb evolking heerscht groote verontwaardi- ging over deze gruwelijke misdaad. FRANKRIJK EEN MERKWAARDIGE ONTVLUCH- TING. Het verhaal van Andre Petit over zijn ont« vluchting uit de gevangenis heeft de alge- meene belangstelling. Petit is een 23-jarige misdadiger, die een 40-tal inbraken moet hebben gepleegd in de eerste helft van het jaar in Versailles en St. Cloud. Hij zat gevangen in Versailles, maar was onlangs wegens voortdurend wange- drag in een speciale eel gezet op de derde verdieping van het gevangenisgebouw. Op een goeden morgen vonden de bewa- kers de eel verlaten. Oit het verhaal, dat hij na zijn arrestatie den rechter heeft gedaan, blijkt, dat Petit op een avond van zeven uur tot middernacht eraan gewerkt had om van zijn lakens en matrasovertrekken een stevig touw te maken. Tusschen de ronden van twee en vier uur had hij van zijn bed een soort ladder gemaakt, zoodat hij een in de hoogte aangebracht venster kon bereiken Hij was uit het raam naar het dak van de gevangenis gekropen en had zich aan zijn touw neerge-i laten op het dak van een gedeelte van het gebouw dat over de straat uitstak. Zeven voet was hij in de diepte gesprongen en was heelhuids op straat neergekomen. In de woning van zijn aanstaande had hij zich vrouwenkleeren verschaft en een pruik en aldus toegerust, was het hem gelukt ge- durende eenigen tijd werk te vinden. Tot de verleiding hem weer te sterk was geworden en hij opnieuw gestolen had, waarop ontdek- king en arrestatie alras gevolgd waren.- Thans wordt hij in een eel van de gevan genis te Versailles dag en nacht van nabij bewaakt. DE UITRUSTING DER PARIJSCHE POLITIE. De Parijsche rustbewaarders krijgen waar* schijnlijk binnenkort een nieuw uitrustings- stuk, dat echter onzichtbaar gedragen wordt Het is n.l. een soort stalen kap, die strak om den schedel sluit en onder de kepi wordt gedragen. Bij gehouden proeven is gebleken, dat de ze hoofdbedekking een uitstekende bescher- ming oplevert, zelfs tegen slagen met heel harde voorwerpen. HET COMMUNISTISCHE BANK- SCHANDAAL. Eatllissementsaanvraag, Naar de Parijsche bladen melden, zal he- den bij de handelsrechtbank het faillisse- ment der communistische Arbeiders- en Boe- renbank worden aangevraagd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gistermiddag is op het circuit van SI. Gaudin tijdens de rennen een ernstig aito- ongeluk gebeurd. De renner Zanell reed ten gevolge van het springen van een band het veld in, waarbij hij verscheidene personen overreed, die aan den kant van den weg naar de rennen stonden tij kijken. Een van hen werd gedood en drie gewond STAKING DOKWERKERS. De dokwerkers te Nantes hebben besloten de staking te prociameeren. GARAGE VERBRAND. Elonderddertig auto's vernicla In de Fransche badplaats Chatelaillon in de nabijheid van La Rochelle brak gister- nacht een brand uit, waardoor een auto- garage met 130 auto's en 3 autobussen een prooi der vlammen werden. Drie meisjes, die van een feestje naar huis terugkeerden, ontdekten het vuur. De bewaker was ingeslapen en werd gewekt door het ont- ploffen van een benzine-tank. Slechts met moeite kon hij zich in veiligheid brengen Aangezien in de onmiddellijke na bijheid der garage een groote benzine- opslagplaats bevindt, moest een in de nabij heid gelegen hotel in allerijl ontruimd wor den. AFGHANISTAN. NEDERLAGEN VAN HAB1B OELLAH. Barbaarsche oorlogsmethoden. Gemeld wordt, dat Habib Oellah ernstige nederlagen geleden heeft ten N. van Kaboe'. waarbij hij een grooten voorraad munitie ver- loor. Volgens te Pesjawar ontvangen berich- ten hebben vijandige volkstammen onlangs een generaal vail Habib Oellah en diens staf in dg kokend.e olie Qiew'QtBcO* COURANT

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1