m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HAAGSCHECONFERENTIE. Hondert m m derflgrtt faarpng Buitenland No. 195 Bit nummer bestaat alt 2 bladen* Di i DMA Cooranl wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. 'Abonnementsprlja bl] voornUbetallng pex 3 mianden voor Alkmaar 2.—, tranco door bet gaheela Rljk MB. n»m<Mti)tr« «n bewQeaammere 3 cents. PRIJS DER GEWONE AJDVERTENTIEWl Per regel 0.25, bi) groote eontracten rabat. Groote letters naar plaafsrnlxnte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en HandelsdrnkkerJj r/h. BBR1I* OOlTSt ZOON, Voordam C 9. Dlxeeteuri 0, KRAK. DIIiOAO Bijeenkomsten der financieele deskundigen. De Britsche pers steunt Snowden. De Internationale Bank. De ontruiming van het Rijngebied. De Britsche pers achter Snowden. De pers staat steviger dan ooit achter Snowden. Zelfs de „Daily News" is bijge- draaid. De berekening, dat de mogendheden Engeland 80 pCt. van zijn eischen toeston- den, waarop de „Daily News" haar critiek van Zaterdag had gegrond, is volgens het blad „een suggestie van de onscrupuleuze actfviteit der Fransch publiciteitsmachine". Het blad verklaart dan ook met nadruk, dat Snowden den steun van al zijn landgeaooten heeft, en dat is ook de toon van alle com- mentaren, die in de bladen verschijnen De „Times" bevat een ingezonden brief van den Itahaanschen gezant te Londen, waarin wordt tegengesproken, dat Italie de hoofdmoeilijk- foeid is voor het inwilligen van Snowdens eischen. Dat verhindert niet dat in een hoofd- artikel de „Times" nadrukkelijk verklaart, dat indien Italie een bijdiage tot de gemeene zaak wilde geven, de Franschen en Belgen tot concessies bereid zouden zijn. Van de jongste voorstellen der continentale schuld- eischers verklaart de „Times", dat zij een ver- inuftige, doch volkomen onpractische poging zijn om een ommelet te maken zonder eieren te breken. De „Daily Herald" stelt vast, dat andere landen het Britsche standpunt wel beginnen te begrijpen, doch beter zou het zijn, zegt het blad, als de Haagsche conferentie tot een wereldbeweging kon leiden om alle oorlogs- schulden uit te wisschen. Het blad doet een beroep op de Ver. Staten om in het eigen belamg zoo goed als in dat van de geheele wereld een minder stralrke houding te aanvaarden. Zoover de .Daily Herald". Het is wellicht niet te ver gezocht, om in deze verklaring den sleutel tot den geestestoestand van de Britsche arbeiders- beweging en wellicht tot dien van Snowden te zien. De „Star" vOlgt de zwenking van de „Daily News" ten gunste van Snowden. „Snowdens moedige houding in Den Haag", schrijft het blad in een hoofdartikel, heeft de laatste sporen van de verdenking dat de Labourregeering zich minder Britsch zou betoonen dan de Britsche regeering behoort te zijn, doen verdwijnen." De dagboekschrijver van het blad stelt voor, dat bij zijn terugkeer uit Den Haag, die hij voor het einde dezer maand verwacht, aan Snowden een feestelijke ontvangst zal wor- den bereid. Vele liberalen en niet weinig con- servatieven zouden er met veel genoegen aan deelnemen, zegt de schrijver. De „Evening Standard" zegt in een hoofd artikel dat zelfs indien de conferentie onver- richterzake uiteengaat, Snowden zijn hoofd- punt zal hebben gewonnen. Hij heeft eens en voor goed bewezen, dat Groot-Brittannie zijn houding van vriendelijke toegeeflijkheid in buitenlandsche zaken heeft opgegeven Wanneer de mogendheden dan weer samen- komen om over herstel te spreken zooals zij vroeg of laat toch moeten doen indien zij nu niet tot een overeenkomst geraken, zullen zij reeds van te voren weten, dat de aanspraken van Engeland ernstig moeten worden opge- nomenHet blad eindigt met een oproep aan alle Britten om Snowden eensgezind te blij- ven steunen tot hij zijn taak volbracht heeft. Pagelijksch overzichf. DE FINANCIEELE DESKUNDIGEN REKENEN. r> ^ac~t/£. °f twintig procent? lJe "ea!ieringen worden nagerekend. Er wordt hard gewerkt in Den Haag. De financieele deskundigen hebben gisteren voortdurend vergaderd. Des morgens had in het gebouw der Eerste Kamer een bijeen komst plaats van de afgevaardigden der En- gelsche, Fransche, Italiaansche, Belgische en Japansche delegaties, die des middags werd voortgezet en voor gisteravond was wederom een bijeenkomst aangekondigd. 't Onderwerp der onderhandelingen zijn na tuurlijk de becijferingen, die gemaakt zijn in het aanbod der bekende Vier aan England Het gaat erom vast te stellen of de 80 welke in het memorandum van Frankrijk, Ita lie, Belgie en Japan, aan Snowden worden aangeboden, wel werkelijk 80 zijn en niet 20 zooals de Britten beweren of dat de En- gelsche 20 %-eigenlijk 80 vertegenwoor- digt. Het schijijt dat men zelfs met zulke exacte dingen als cijfers onderhevig is aan zeer in- exacte interpretaties. In het vuur van den §lag hebben de Britten de Franschen van j>elachelijke of groteske rekenkunde beschul- digd en omgekeerd. Maar het is moeilijk aan •e nemen dat de staatslieden willens en we- tene ogHHge faastoaagfio zo^n publicee- Cai'laux over de Int. Bank. Men verwacht veel van den arbeid der experts voor de bevrediging van Snowden en gaat al eens na hoe men hem op andere wijze kan tevreden stellen Zoo wordt er weer gesproken over de Internationale Bank, welker vestiging Snowden te Londen zou verlangen. Caillaux spreekt hierover zijn meening uit. Het is hem onverschillig waar de bank komt, maar hij blijkt niet volkomen gerust over het karakter van de bank. Het zou een gevaar zijn als die bank de vrije concurrence in credietzaken zou onderdrukken en aid us het economisch leven der volken over de regeeringen heen zou beheerschen. Het werk van de bank zou dus moeten worden beperkt tot operation waarbij tusschen de centrale banken contact noodig is. Een Belgische concessie. Een Zondag te Brussel verspreid bericht dat Belgie in Den Haag 350 millioen francs zou opofferen van zijn aandeel in het Young- plan om aan de Engelsche eischen tegemoet te komen is als een verrassende Belgische toegeving ontvangen. De pleister op de wonde is des middags evenwel ontvangen in den vorm van een verbeterd bericht luidende dat Belgie als eenige concessie slechts afziet van zijn aandeel in de Duitsche betaling waarvan de verdeeling te Parijs nog niet werd vastgesteld. Thans Stresemann onwillig? Naar aanleiding van de besprekingen van gistermiddag tusschen de vier ministers van buitenlandsche zaken, schrijft de .infor mation Financiere", dat Stresemann van mee ning is, dat de termijn voor de ontruiming van het Rijnland, welke door de Fransche militaire deskundigen is voorgesteld, te lang is. Er gaan zelfs geruchten, dat Stresemann, wanneer hij bij zijn particulier onderhoud met Briand dit Fransche standpunt niet ver- mag te veranderen, aan de onderhandelingen der vier ministers niet langer zal deel nemen. De ontruiming van het bezette gebied. Hoewel de gister gehouden besprekingen te Den Haag geen onmiddellijk resultaat heb ben gehad, blijkt de Fransche pers er niette- min over tevreden. De Fransche bladen constateeren dat de gedelegeerden bereidwillig hun dossiers heb ben geopend en zonder omwegen het ge- wenschte materiaal hebben gf ,'everd De „Echo de Paris" schrijft, dat, wanneer Briand dan ook onvoorwaardelijk de tweede zone wil ontruimen, wat in December zou kunnen zijn volbracht, hij toch ten minste voor de 3e zone een voldoend lange peri ode in beraad houdt. De troepen zullen terug ge- trokken worden zoodra de parlementen het Dawes-plan geratificeerd hebben; de laatste soldaat zal eerst 10 maanden later het bezette gebied hebben verlaten. Het blad is bezorgi als Briand inderdaad zijn houding op dit punt zal loslaten. ren, die toch door de tegenpartij direct ge- controleerd worden. Zij zullen dus wel ge looven in hun cijfers. En de conclusie zal wel zijn, dat men met de posten in het plan- Young even gemakkelijk kan goochelen als er in het particulieje bedrijfsleven met ba- lansen wordt getooverd Er werd verwacht, dat de deskundigen nog hedennacht gereed zouden zijn gekomen met hun ontwerp-rapport, dat dan vandaag met de opdrachtgevers besproken zal worden. Wat zal de conclusie van het rapport zijn? Zal men de gemaakte rekenfouten erkennen en tot de ontdekking komen dat het veelom- streden percentage ergens ligt tusschen 80 en 20 Gisteravond werd gesproken over een percentage van 40. Indien dit juist is, dan blijkt ons een tege- moetkoming van Engeland al zeer waar- schijnlijk. Met 40 zal Snowden ongetwij- feld geen genoegen nemen en gesteund door de gansche Engelsche pers, die thans weer gesloten achter hen staat, zijn eischen hand- haven. Maar indien men tot een percentage komt, waarmee de Engelsche delegatie zich kan vereenigen? Want de Britten hebben niet al- leen bezwaar gemaakt tegen de cijfers, maar ook tegen de herkomst van een deel der ge- compenseerde gelden, die immers van de por ties der kleine crediteuren zouden worden af- genomen inplaats van uit de leeuwenaandee- ,len der grooten. 7 Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacfle 33. Poatoiro 37080. Trouwens, de kleintjes kunnen niet worden genegeerd, ook al zouden de Engelschen het niet voor hen opnemen. De kleine crediteuren zijn tot dusver wel is waar in het politieke schellinkje gestopt en de groote strijd in de arena is uitsluitend ge- voerd tusschen Frankrijk, Italie, Belgie en Japan eenerzijds en Engeland anderzijds. Maar de Joego-Slaven, de Roemenen en de Grieken, de Polen, de Tsjechen en de Portu- geezen maken tenslotte deel uit van de finan cieele commissie en van de conferentie die in laatste instantie het plan-Young moet goed- keuren, en die even goed stemrecht hebben als de anderen. Natuurlijk zullen, alvorens het tot stemmen komt, politieke aanhankelijk heid en politieke pressie wel de noodige in- vloeden uitoefenen om al te groote rebellie te voorkomen, maar het gevaar van een oppo- sitie-blok der ontevreden kleinen bestaat, al doen de grooten dan ook op het oogenblik alsof zij het rijk alleen hebben. Maar het feit, dat de financigele deskundi gen hun best doen om het met elkaar eens te worden, wijst op hun ernstigen wil om de conferentie tot een goed, in ieder geval tot een niet al te tragisch einde te brengen. Even- als gister kunnen we zeggen: Er wordt nog steeds onderhandeld en dit is het meest ver- blijdende nieuws dat uit het kamp der Haag sche conferentie gemeld kan worden. RUSLAND EN CHINA. Morkden weigert hulp van Nanking. Havas ir.eldt uit Peking, dat volgens daar ingekomen berichten bevestigd wordt, dat een sovjetdivisie ondersteund door artillerie ver- seheiden punten van den spoorweg op 40 K.M. afstands van Mantsjoeli aangevallen en genomen heeft. De regeering van Nanking heeft de regee ring van Moekden aangeboden een verster- kingsleger te zenden maar de omgeving van Tsjang Hsoe Liang staat niet toe, dat troe pen van di centrale regeering in Mantsjoerij komen. Dorp door Russen in brand gestoken. Een Reuter-telegram uit Moekden meldt, dat Russische verkenners een inval hebben ge- daan in het dorp Szetatsjotze binnen de grens in de provincie Kirin gelegen en huizen heb ben geplunderd en in brand gestoken. Twee Clvneesche kooplieden werden gedood en drie meegevoerd. Vrijdagmiddag zijn in dezelfde omgeving de Chineesche linies door Russische kanon- nen beschoten. Te Tsitsikar zijn 24000 Mantsjoerijsche soldaten aangekomen. Uit Nanking meldt Reuter, dat Tsjang Hsoe Liang bericht heeft ontvangen dat de nationale regeering een belangrijk troepen- contingent uit Poekow naar het Noorden zendt, hetwelk onder zijn bevelen zal worden geplaatst om zoo noodig in Mantsjoerije ge- bruikt te worden. Een bloedig gevecM. De consul der Ver. Staten te Charbin heeft het Dept. van Buitenl. Zaken medegedeeld, dat bij' geveehten tusschen Chineesche troepen en de Russische afdeelingen, die bij Lahasoe- soe en Pogranitsjna het Chineesche grondge- bied waren binnengedrongen, ongeveer 200 Chineezen zijn gedood. ONTWAPENING. BESPREKINGEN TUSSCHEN DAWES EN MACDONALD. Ook gister hadedn Ramsay MacDonald en generaal Dawes een onderhoud met betrek- king tot dek westie der ontwapenng ter zee in Lossiemouth, waar de premier met vacantie vertoeft. Gisteavond is generaal Dawes weer vertrokekn naar Blairatholl, waar hij korten tijd zal verblijven. Waarschijnlijk zullen de besprekingen Vrijdag worden voortgezet. Met nadruk is verklaard, dat het onder houd van gister een wezenlijk vertrouwelijk karakter droeg. xJUITSCHLAND TWEE BROERS GEELECTROCUTEERD Een tragisch ongeluk heeft Maandagmid- dag bij Bremen het leven van twee 12-jarige tweelingbroers gekost. Een van de jongens kwam op het idee den kop van een ree boven aan een paal van het hoogspanningsnet te be- vestigen. In weerwil van de waarschuwingen van den gastheer, bij wien de jongens ge- logeerd waren, klom de jongen naar boven, waarna hij in aanraking met de electrischeri stroom kwam. Hij was op slag dood en bleef vreeselijk verminkt in de draden hangen. Zijn broer wilde hem tehulp komen, doch had nauwelijks den paal aangeraakt of ook hij kreeg den stroom door het lichaam. Eerst na veel moeite konden de lijken worden geborgen en naar Bremen worden overgebracnt. AANSLAG OP EEN PERSONENTREIN. De personentrein, die gistermorgen om kwart voor zeven van Neu-Brandenburg naar Friedland vertrok, moest op twee K.M. voor Neu Brandenburg blijven staan, daar epkek HooldxeAeoteiUi TJ. N. A DEM A. stukken ijzer op de rails waren gelegd, terwijl ook tusschen de wissels klemmen waren aan- gebracht. De politie uit Neu-Strelitz stelt een onderzoek in. KLACHTEN OVER DE BEZETTING. De „Frankf. Z." wijst erop, dat als Strese mann in Den Haag met Briand praat over de ontruiming, de minister zijn Franschen col- lega ook eens moet vragen of het nu noodig is, dat de Fransche troepen nog altijd schiet- oefeningen houden met inkwartieringen enz in door vreemdelingen bezochte badplaatsen, zooals nu weer in Sobernheim. Ook maakt het blad zich tot tolk van klachten over het ver- treden door Fransche manoeuvreerende troe pen van te velde staanden oogst. Dit acht het blad allerminst in overeen- stemming met de schoone bedoelingen van den heer Briand inzake de liquideering van den oorlog. EEN ONGELUK BIJ EEN WIELER- WEDSTRIJD. Naar het B. T. A. uit Doornik meldt, is bij een wielerwedstrijd langs den weg een auto- mobilist, die met zijn wagen den wedstrijd volgde, op de toeschouwers op het trottoir in- gereden, bij een poging om een kind, dat plotseling de straat over stak, te ontwijken Daarbij sprong een band. Zes personen werden zwaar gewond; een man werden beide beenen verbrijzeld. Een kind is in stervenden toestand naar het zie- kenhuis gebracht. BELGIE. DE BEDEVAART NAAR DEN YZER. Een grootsche betooging. Ru>m 80-000 deelnemers. Onder reusachtige deelneming van Vla- mingen uit alle hoeken van het land werd Zondag te Dixmuiden de tiende Algemeen Vlaamsche Bedevaart naar den Yzer ge houden. Deze bedevaart is wellicht de eenige ge- legenheid, waarop de Vlamingen, vergetend wat hen politiek verdeelt, eensgezind op den grond van Caeskerke aan de overzijde van den Yzer hulde brengen aan de Vlaamsche ge- sneuvelden, die, vallende voor leuzen van recht en beschaving, hun leven ook hebben geofferd voor de bevrijding van hun eigen volk. Nog nooit was de deelneming aan de bede vaart, die, thans is gegroeid tot een ware volksbetooging, welke als massahulde aan ge- sneuvelden in Belgie eenig is, zoo algemeen. Buiten de gewone vervoermiddelen werden de deelnemers door 27 extra-treinen, uit het veraf gelegen Limburg, evengoed als uit Brabant, Antwerpen, Oost- en West-Vlaande- ren naar Dixmuiden gevoerd, terwijl ook hon- derden auto's de bedevaarders ter bestemming brachten. Naar schatting verdrongen elkaar ruim tachtigduizend Vlamingen in de met leeuwenvlaggen en andere banieren versierde straten van Dixmuiden. De officieele bedevaartstoet trbk langs een dicht opeengepakte menigte toeschouwers over de veel omstreden brug van de meel fabriek naar het Vlaamsche Torenmonument van den Yzer, dat, bijna voltooid, het vol- gende jaar volledig afgewerkt zal zijn en definitief ingewijd zal worden. Nu reeds be heerscht het monument, dat vijftig meter hoog is, en voor het publiek coegankelijk is gesteld1. het slagveld van de Yzervlakte. Voorafgegaan door de bedevaartsvlag, ver- vaardigd naar een teekening van den aan het Yzerfront gesneuvelden Vlaamschen kunste- naar Joe English, bereikte de optocht eerst na een defile van verscheidene uren de vlakfe aan den anderen oever van den Yzer. Hier stonden Philip's luidsprekers opgesteld om de woorden van de sprekers over de menigte te verspreid en. De plechtigheid ving aan in een indruk- wekkende atmosfeer van godsdienstige inge- togenheid. Na een treurmarsch, een bloemenhulde en het gezamenlijk zingen van „Waarom ik Vlaming ben", volgden de sprekers: dr. F de Pillecyn namens de Vlaamsche oudstrijders, prof. dr. Frans Daels, oud-aalmoezenier en pater De Bock, elkander op. Intusschen werden kransen gelegd aan den voet van het monument door Waalsche, Amerikaansche, Duitsche, Kongoleesche en Fransche oud-strijders; alle droegen het op- schrift: „Aan de Vlamingen, slachtoffers van den wereldoorlog". Als laatste redenaar sprak de letterkundige Bernard Verhoeven namens Noord-Neder- land. De plechtigheid eindigde om half twee met het zingen van „De Vlaamsche Leeuw". In den ochtend hadden het Bedevaart- comite en Vlaamsche oudstrijders op de gra ven van Franschen, Duitschers, Amerikanen en Ieren te Waereghem, Ieperen en Thielt bloemen gelegd. lncidenten ie Oostende. Na afloop van de tiende IJzerbedevaart maakten Zaterdagavond vele deelnemers nog per auto een tocht langs de kyst. Dit s.<d te 20 AUGUSTUS Oostende aanleiding tot vrij hevige inciden- ten, telkens wanneer op de Groote Markt, waar een Vlaamsch Iokaal gevestigd is, een met de Vlaamsche kleuren versierde auto ver- scheen. Het kwam tot relletjes, zoodat de machtelooze politie ook de hulp van gen darmes inroepen moest. Deze kon dan de orde, die blijkbaar vooral door vreemdelingen werd verstoord, handhaven. UITSLUITING BRUSSELSCHE SCHOEN- INDU5TRIE. In de uitsluiting in de Brusselsche schoen- industrie is thans in zooverre wijziging g«> komen dat enkele patroons de eischen van de arbeiders hebben aanvaard. Achttien per cent wordt bij gedeelten verleend en naar- mate het indexcijfer met tien punten stijgt, wordt weer 214 percent loonsverhooging toe* gestaan. FRANKRIJK. BRAND AAN BOORD VAN DE „PARIS". Uit le Havre wordt gemeld dat gister avond brand uitbrak aan boord van den Oceaanstoomer „Paris" van de Compagnie Generate Transatlantique, metende ongeveer 35000 ton. De brand ontstond in cabine no. 3 en tastte al spoedig de rooksalon derde klasse aan. Het vuur breidde zich zeer snel uit en de vestibule werden een prooi der vlammen. En eerst na verscheidene uren slaagde men erin uitbreiding te voorkomen. De schade is aanzienlijk. De mail van de „Paris" zal via Cherbourg naar Amerika worde vervoerd. DE ONREGLMATIGHEDEN BIJ DE B. O. P. Volgens de „Matin" zou het passief van de „Banque Ouvriere et Paysanne" reeds het be- drag van tien millioen francs hebben bereikt. Onder de vakvereenigingen, die belangrijke sommen bij de Bank in deposito hadden, heerscht groote ongerustheid. In communisti- sche kringen is men natuurlijk niet bijzondei op zijn gemak; de afwezigheid van de leiders Marannes, Monmousseau en Semard geefl veel te denken. Van communistische zijde is bij den rechter van instructie Audibert geprotesteerd tegen de maatregelen, die hij tegen de Bank heeft ge- troffen, waardoor, naar van die kant word! beweerd, de deposito-houders ernstig zijn be- nadeeld. Mr. Audibert antwoordde dat in de gegeven omstandigheen deze maatregelen noodzakelijk waren. f DE AMBASSADEUR DER VER STATEN TE PARIJS. De Fransche regeering heeft, naar thans te Washington officieel aan het staatsdepar- tement is medegedeeld is Walter Etsch, voor- malig senator van New-Yersey geaccredi- teerd als ambassadeur der Vereenigde Sta ten te Parijs. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zeven doodefi Uit Rabat wordt gemeld, dat bij Sefiat een dichtbezette reisauto van het plateau naar beneden stortte. Veertien personen kwamen onder den auto terecht. 7 hunner werden ge dood, de overigen werden gewond. HONGARIJEd DE OPTANTENKWESTIE. Rechistreeksche onderhandelingen mislukt. Naar de „Frankf. Z." uit Boedapest meldt, heeft de Hongaarsche gezant te Boekarest de Roemeensche regeering een nota overhandigd, waarin de Hongaarsche regeering verklaart, dat zij de Hongaarsch-Roemeensche optanten- kwestie opnieuw voor den Raad van den Vol- kenbond zal brengen. De Hongaarsche regeering meent hiertoe te moeten overgaan, omdat de Roemeensche regeering geen nieuwe voorstellen wil doen, welke als grondslag zouden kunnen dienen tot hervatting van de rechtstreeksche onder handelingen. De groote moeilijkheid ligt voP gens de nota hierin, dat Roemenie geen waar- borgen zou willen geven voor de vergoedin- gen in natura aan de optanten te leveren. De bepaling van de totaal som van de schade- vergoeding zou onmogelijk zijn. Zoodat de rechtstreeksche onderhandelingen als mislukt moeten worden beschouwd. ITALIE. HET VATICAAN EN HET QU1RINAAL1.? Volgens een telegram uit Rome aan het ..Journal" zou er sprake van zijn dat de Paus den koning van Italie eerstdaags zou kronen. Kardinaal Gambo moet hieromtrent reeds met den paus van gedachten hebben gewisseld. Victor Emmanuel III zou wordien gesierd met de kroon, die te Monza wordt bewaard en die vierentwintig kOningen van Lombardije, onder wie Karel de Groote, Karel V ea Napoleon, hebben gedragen. ■-? ALKMAARS COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1