miiwistit Ciimt. De geheimzinnige voetstappen FEUILLETON. No. 195 1929 Hindtrd een en dertigste Jaargang. Dinsdag 20 Augustus. Radio-hoekje Woensdag 21 Augustus. Huizen, 1875 M. 10.—10.15 Morgenwij- ding. 12.15—1.45 Concert door het Tu- schinski-Orkest. 1.45—2.30 Gramofoonmu- ziek 2.30—3.30 Kurhaus te Scheveningen. Kinder-Matinee. 3.30—4.30 Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 5.—5.30 Gramofoon muziek. 5.30—7.15 Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 7.1^—7.45 Lezing door Jons Ivens over: Wat de amateurfotograaf kan be- reiken. 8.0110.Concert door het ver- sterkte Omroeporkest. Coba Rijncke, piano. In de rustpoos: Muzikale anecdoten door Louis Schmidt. 10.30 Persberichten. Daarna gramofoonmuziek. 12.— Sluiting. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.11.30 Zieken- dienst. 12.30—2.— Concert. Tenor, orgel en piano. 2—2.30 Gramofoonmuziek. 2.30— 4 30 Concert. Sopraan, viool, orgel en piano. 4.30—5— Gramofoonmuziek. 5.-6.— Kin- deruurtje. 6.—6.30 Gramofoonmuziek. 6.30 _7._ Literaire lezing over: „His Master's Voice" van A. J. D. v. Oosten. 7.7.30 Gra mofoonmuziek. 7.30—9— Referaat over: „De Tegenwoordige Stand van den Islam in onze Oost". 9.— Concert. Vocale- en instru mental solisten Daarna persberichten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgen wij ding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. L. Delaney, sopraan. B. Flegg, tenor. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Orkestconcert. 3.505.35 Vaardigheidsproeven voor her- dershonden. 4.20 Dansmuziek. 5.05 Orgel- concert. Cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Lezing. 7.05 Zang. A. Desmond, alt. 7.20 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.05 Concert. D. Dutson, alt Kwintet. 10.Nieuwsberichten 10.20 Le zing. 10.35 Concert. E. Suddaby, sopraan. B Ord, harp. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en solisten. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.20—7.50 Gramo foonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.55 6.50 Orkestconcert. 8.209.15 Orkestcon cert. 9.20 Vroolijk programma. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.1012.20 Lezingen. 12201.15 Gramofoonmuziek. 1.15—520 Lezingen. 5.206.20 Concert uit Hamburg 6.208.15 Lezingen. 8.20 Kamermuziek. Strijkkwartet. 9.20 Voorlezing. Daarna tot 12.50 dansmuziek Hamburg, 372 M. 4.35 Im Kinderland. Vocale solisten en declamatie. 5.20 Orkest concert. 6.20 Dansmuziek. 8.20 „Das junge New York". Hoorbeeld. 11.05 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert Mme. Maes-s'Heren, zang. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest. S. Jameson, zang. 9.20 Orkestconcert. uit Ostende. TWEE PROGRAM MA'S OVER EEN ZENDER. Aneta meldt uit Bandoeng: In het laboratorium van den Radiodienst £ijn verschillende proevcn genomen met de uitzending van twee telefoongesprekken, wel- ke tegelijkertijd plaats vonden over een en denzelfden zender. Hiertoe werd op den P. L.E -zender, behalve de gewone kruisgesprek- ken tusschen Indie en Nederland, gelijktij- dig muziek doer middel van een speciaal hier aangemaakte inrichting op de draaggolf ge- moduleerd. Deze muziek werd in de avond- uren in Nederland op bevredigende wijze ontvangen, terwijl ze absoluut niet storend werkte op de tegelijkertijd gevoerde kruisge- sprekken. Gedurende eenige dagen is op den P.L.E.-zender telegrafie geseind, eeneens ge- lijktijdig met de normale kruisgesprekken, zonder dat er van eenige onderlinge storing sprake was. Ook te Kootwijk gebeurt het soms, dat gelijktijdig met de kruisgesprekken getelegrafeerd wordt op den P.C.K.-zender. PpovinciaaB nieuws BROEK OP LANGENDIJK. De Langendijker Groenteveilingen. Dat de aardappelenaanvoer deze week nog Sou verminderen, was te verwachten. Toch kwam er in 't midden der week weer eenige opleving in de aardappelprijzen, die, gel ijk £e in onze vorige overzichten gelegenheid hadden te vermelden, zeer laag waren ge- geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door OSWALDI. „In uw eerste verklaring aan de politie, sprak u met van mijnheer Raydon's twist met den jongen Purcell. Als ik het goed begrijp, hebt u al deze meuwe bijzonderheden, zoowel wat den persoon betreft dien u verzekert in de ha I te hebben gehoord, als de woordenwisse- ling van mijnheer Raydon met dien jonge Amos Purcell, bij uw verklaring gevoegd, ten voordeele van de beklaagde, in de twee of dne afgeloopen dagen dus sedert den aan- vang van dit openbaar verhoor?" „Ik heb die bijzonderheden alleen nog mee- gedeeld en ditmaal verscheen een rood blosje op de vale wangen der getuige om- dat mevrouw Raydon's advocaat, toen hifmet mij op den eersten dag van het onderzoek over het geval sprak, me vroeg, of ik meende, dar iemand de hal kon zijn binnengekomen zonder dat ik hem in den salon had gehoord. En hier- op herinnerde ik mij plotsJing, dat, zooals ik toen dacht, een van de meisjes in huis was gekomen door de voordeur. Ook drong hij er rfp aan, dat ik zeggen zou, of, zoover ik wist, iemand een hekel had aa.i mijnheer Raydon of hem kwaad gezind was. Ik zocht in mijn herinnering en noemde 'scheidene personen. worden. Ofschoon de verhoogde toltarieven voor dit product in voile werking waren, was er toch een prijsstijging te constateeren. Het geheim daarvan lag, naar we vernamen, in vermeerderde vraag uit Zuid-Amerika en ook uit Duitschland. Tegen aller verwachting in dus een eenigszins gunstiger wending, waar- mec alweer bewezen is, dat nooit te stellige voorspellingen kunnen worden gedaan op het gtbied van te verwachten prijzen der tuin- bouwproducten. Aan dit verschijnsel is nochtans niets vreemds. De prijzen zijn van zoo vele en velerlei factoren en omstandig- heden afhankelijk, dat niets met zekerheid kar. v/orden voorspeld. Werkt de eene factor in on- gunstigen zin, een andere beinvloedt de prij zen dan vaak in gunstige beteekenis. Door een samenwerking van verschillende invloe- den in voor- of nadeeligen zin, soms tegelijk- tijdig, vaak afwisselend, ontstaat het groote prijsverschil der tuinbouwproducten. Hierin vindt men den sleutel van de groote wissel- valligheid in de resultaten van het tuinbouw- bedrijf. Nu de financieele uitkomst voor onze tuin- bouwers in het boekjaar 19291930 tot nu toe over 't geheel genomen zeer onbevredi- gend is, zijn er weer verschillenden onder hen, die uitzien naar den verbouw van andere producten. Lettende op de gunstige resultaten van de tomaten- en bloembollenteelt, over wegen weer velen de mogelijkheid tot die cul- tuur over te gaan. Steeds duidelijker worden den Langendijker tuinbouwer deze passages uit het Jaarboek van het Centraal Bureau uit de Veilingen in Nederland: „Wanneer men het oog gevestigd houdt op de international1? handels-politieke betrekkingen, welke in 1928 tusschen de verschillende staten werden on- derhouden, dan blijkt de onderlinge toenade- ring slechts weinig te zijn gevorderd. Het ideaal van vrije uitwisseling der producten tusschen de verschillende landen ligt nog in een heel ver verschiet. In stede van naderbij te komen, schijnt het zich soms nog verder te verwijderen. De hooge tariefmuren welke ver schillende landen om zich heen hebben opge trokken, werden in 1928 niet gesloopt, noch werden zij eenigermate afgebroken. Integen- deel, men heeft hier en daar zooals bijv. in de Vereenigde Staten van Amerika weer nieuwe steenen aangedragen om de muren nog hooger, nog steviger te maken". Zoodat mag worden aangenomen, dat langzaam aan de cultuur zich zal wijzigen, genoodzaakt als de tuinbouwers daartoe zijn door de maat- regelen van het buitenland en bovendien door de herhaaldelijk optredende ziekten in de kool, die wisselbouw zeer noodzakelijk maken, voor al in deze streek, waar het kleinbedrijf over- heerschend is. In't begin der week golden de Schotsche muizen 2.603.60, Donderdag was dit 3.10-/ 3.60, Zaterdag 2.80—/ 4.20 aan de Broeker veiling; te Noord-Scharwoude waren de prijzen iets lager. De aanyoeren wa ren daar aanmekelijk hooger, n.l. 73 spoor- wagens tegen ongeveer 20 te Broek. Blauwe Eigenheimers golden van 1.803.40, Schoolmeesters van 2.103.10, Duken van 3.404.20 (de hoogste orijs werd te Noord-Scharwoude besteed), Eigenheimers van 1.903.70, drielingen van 2.30 4.40. Ter vergelijking met het vorige jaar, toen de prijzen ook al slecht werden genoemd, herinneren we er aan, dat in de overeenkom- stige week van 1928 voor Schotche muizen van 4.106 werd betaald, voor School meesters van 45.10, Eigenheimers van 3.504.20, Bl. Eigenheimers 4.60' 5.10, alzoo belangrijk meer dan nu. De aanvoer van boswortelen had weinig te beteekenen; de prijzen waren slecht. Te Broek werd van 2.103.80 per 100 bos besteed, te Noord-Scharwoude van 1.703.20. Eerste soort bloemkool ging voor vrij be- vredigdende prijzen van de hand; als de teelt ook bevredigend was, zouden de uitkomsten niet slecht zijn. Doch de draaihartigheid heeft een groot percentage der planten waardeloos gemaakt, terwijl de rotstruiken er bovendien veel schade aan hebben toegebracht. De prij zen der eerste soort lagen tusschen 3.50 14.10 op den eersten dag der veiling te Noord-Scharwoude, 513.60 te Broek, doch Donderdag was de noteering aan de eer ste veiling 9.9016.10, aan de laatste 1316.30. De tweede soort kan te Noord- Scharwoude slechts 0.702.80 opbren- gen, te Broek 1.40^-/ 6.40. In handelaars- kringen wordt ten sterkste aangedrongen op een doelmatiger sorteering, om daardoor de Langendijker bloemkool meer gewild te ma ken, en er alzoo hoogere prijzen voor te be- dingen. De tuinbouwers blijken er echter nog niet veel voor te gevoelen. De ongunstige stemming, die zich in de tweede helft der vorige week openbaarde voor de roode kool, zette zich deze week voort en had nog lagere prijzen tot gevolg. Kon te Noord-Scharwoude aanvankelijk nog 4.40 5.60 per 100 K.G. worden gemaakt (voor bijna alien bediendden, die, naar ik dacht. reden konden hebben, een hevige haat tegen hem te koesteren, en toen schoot mij ineens ds sc£ne te binnen, die in mijn tegenwoordigheid had plaats gehad tusschen mijnheer Raydon en den jongen Purcell. Ik was vorige week in de gelegenheid, naar Swanmere te gaan en daar hoorde ik, dat de jongen onlangs is om- gekomen door een ongeluk met een motorfiets Ik vermoed, dat dit mij weer aan die twist her innerde. Ik geloofde, dat Purcell zeer on- heusch werd behandeld door mijnheer Ray don, en „Wat u geloofde, is voor ons van geen be- lang, mevrouw". Sir James Manders was algemeen bekenl om zijn welwillendheid, zelfs jegens de meest weerspannige vrouwelijke getuigen en zij die tegenwoordig waren bij het kruisverhoor, dat hij Adelaide Strain afnam, kwamen tot de slotsom, dat deze dame er verreweg het best? was afgekomen. Op mevrouw Strain volgde in de getuigen- bank een jonge vrouw, Jane Sherlock. Zij ver- zekerde, op den vierden September, terwijl zij met een jongen man stond te praten aan de andere zijde van den muur van The Mill House, even nadat de kerkkrok in Swanmere tien uur had geslagen, duidelijk voetstappen te hebben gehoord, die knarsten op het grint- pad van de poort naar de voordeur van het huis. Zij en haar vriend hadden plotseling opgehouden met praten, tot zij den bewusten persoon hoorden doorloopen, naar zij geloof- den, in de hal. De getuige wigt den datum zoo juist, dien de groote exemplaren wordt per K.G. een la gere prijs besteed dan voor de kleinere), Woensdag kon niet meer dan 2.603.90 worden bedongen, welke prijs zich volgende dagen handhaafde. De noteeringen te Broek weken weinig van de genoemde af. Aan deze veiling werden ongeveer 47 spoorwagens ge- veild, aan die te Noord-Scharwoude ruim 12 Gele kool was vrij duur, hoewel zich in den loop der week een kleine inzinking deed gevoe len, vooral voor de grootere soorten. Maan- dag besteedde men te Broek 7.108.20; Woensdag 4.70—/ 6.20, Zaterdag echter weer 68.30. Te Noord-Scharwoude waren de noteeringen resp. 8.70, 4.40 6.50, 5.807.80. Hier werden echter nog slechts 2 spoorwagens aangevoerd, aan de Broeker veiling 14. Witte kool liep iets in prijs achteruit. Aan vankelijk werd 3.404.10 betaald, Woensdag 33.40, Zaterdag 2.80— 3.70, welke prijzen ongeveer voor beide veilingen golden. De aanvoer beliep in totaai 27 spoorwagens, waarvan aan iedere veiling de helft. Zeer belangrijk was de aanvoer van de ver schillende uiensoorten en varieteiten te Noord-Scharwoude. Ongeveer 10 spoorwa gens uien werden geveild, die van 3.50 7.50 opbrachten en 5.708.70 voor de drielingen. Aan zilveruien bedroeg de aan voer ongeveer 13^ spoorwagens; de groot" brachten 0.901.90 on. de drielingen- 1.90—/ 4.30. de nep 10.40-/ 17.90. De gele nep bracht op 917.50, de drielin gen 6.407.10, de uien 3.70—f 6.60. Te Broek weken de prijzen weinig van de ge noemde af. De aanvoer beliep hier echter maar 1 wagon zilveruien en 3 'A wagon gele. De prijzen der slaboomen bleven op onge veer hetzelfde peil, 4 ewel te Noora-Schar woude de laatste d^ r. eenige teruggang viel te constateeren. Tc Broek waren de prijzen Maandag 1313.10, Woensdag 12— 17.50, Zaterdag 8.40—/ 13.70. Aan de veiling van den Noordermarktbond werd op die dagen besteed 9.3014.80, 9.20— 15 en 4.908.70. Aan deze veiling be liep de aanvoe 4000 K.G., te Noord-Schar woude 214C0 K.G. Snijboonen brachten van 10.8018 op, met uitzondering van Maandag toen te Broek 88.50 werd be taald. Bieten waren soms al zeer goedkoop. Zc werden nog voor 0.70 per 100 K.G. ver- kocht; de hoogst bestede prijs was 3.60, doch dit was een hooge uitzondering. Tiunboonen brachten te Noord-Scharwoude van 2.302.60 op. Over de tomatenprijzen kon men tevreden zijn; alleen de laatste 2 dagen liepen de prij zen eenigszins terug. Voor A-kwaliteit werd Maandag 24 besteed, Woensdag zelfs 32.40, Zaterdag echter van 17.70 18.60. De prijzen van B-soort lagen tus schen 13.50—/ 31.10, die C tusschen 10.90—/ 33.60, CC tusschen 4.30—/ 15 Er werden nog ongeveer 25000 K.G. aange voerd. STAATSPENSIONNEER1NG. Federatie Hollands Hoorden Men schrijft ons: Zondag j.l. vergaderde de federatie Hol lands Noorden van den Bond voor Staats- pensioen in de Posthoorn te Schagen. Verte- genwoordigd waren 8 afdeelingen, n.l. Sint Maartenbrug, Oudesluis, Sint Maarten, Schagen, Winkel, Wieringerwaard, Veenhui- zen en Dirkshorn. Van 't bestuur was de heer P. Appel afwezig. De rekeningen van de vijf gehouden ring- landdagen werden in goede orde be/onden. Er was een belangrijk tekort, hetwelk echter door een subsidie van het hoofdbestuur a 200 en door inning van het door de afdee lingen gevormde waarborgfonds vo'komen gedekt werd. Eenige leden merkten op, dat sommige sprekers voor zich een zeer hoog honorarium berekend hadden. De voprzitter antwoordde, dat de algemeene kosten tegen gevallen zijn. Wij hebben helaas bij sommi ge partijmannen niet de medewerking gehad, die wij bij warme voorstanders van premie- vrij statspensioen verwacht hadden. In te- genstelling met de sprekers der Liberale partij en S.D.A.P. hebben vooral die van den Vrijz. Dem. Bond en Dem. partij zeer hooge kosten bedongen. Wanneer wij btden- ken, dat de heer Oud, hoofdbestuurslid van den Bond van Staatspensionneering en Bondsspreker, 25 voor iedere spreekbeurt durfde nemen en de heer Dilling (Dem. Par tij) 30, dan krijgen wen den indruk, dat de heeren van propaganda voor ons doel he laas een broodzaak maken, hetgeen ons zeer is tegengevallen. Bij volgende gelegenheden zullen wij in dezen voorzichtiger zijn. Ook de secretaris deed in zijn verslag uitkomen de groote medewrking de randere sprekers vierden September, aangezien het de avond was van den dag, waarop haar zuster haar eerste kindje had gekregen. Een geboorteacte was overgelegd tot staving van dit getuige- nis. Na haar verklaring kwam een lompe, pum- melige boerenjongen aan de beurt, Robert Daniels geheeten, knecht aan het paviljoen ziekenhuis in Swanmere. Hij vertelde hakke- lend dat hij Amos Purcell tweemaal, het laatst op 31 Augustus, had meegenomen in het kamertje dat de apotheek werd genoemd en dat wel, niettegenstaande hij heel goed wist, dat hij hiermee handelde tegen een ern- stig verbod. Hij had er niet op gelet, of de deuren van de kast, waarin de apothekeres haar gevaarlijke geneesmiddelen bewaarde, open of dicht waren. Maar hij kon er op zwe- ren, dat zij eens wijd open stonden, toen hij alleen in het kamertje was gekomen. De uiteenzetting. Vier-en-twintig uur later speelde zich het eerste tooneel van het laatste bedrijt" af, van dit treffende en toch zoo waar menschelijke drama, en naderde de rechter, naar velen in het Hof veronderstelden, het einde van zijn toespraak tot de jury. Hij was strikt eerlijk te werk gegaan tegen- over de nu uitgeputte, angstige jonge vrouw in de bank der beschuldigden en die in de hevigste spanning haar blikken strak op hem gericht hield. Maar zijn meer geroutineerde toehoorders voelden heel sterk, dat zijn con- clusie zou neerkomen op de ter dood veroor (S.D.A.P., ds. Baas, Lib. Partij) tegenover de schriele houding van die van den Vrijz. Dem. Bond en Dem. De afgevaardigde van Veenhuizen zeide, twee meetings bezocht te hebben (Heerhugo- waard en Sint Maarten) en dat hem aange- naam heeft getroffen de goede organisatie der landdagen. Hij bracht den betrokken afdeelingsbestu- ren en het federatiebestuyf voor de keurige ineenzetting dezer meetings warme hulde. Jammer vond hij het, dat van de ruim 160.000 kiezers in dit district er slechts 1/80 deel of 2000 op de vijf landdagen aanwezig waren. De voorzitter anwoordde, dat vooral den secretaris, den heer Limpers lof toekwam, omdat deze de spil geweest was, waar alles om draaide. Daarom dankte spr. hem voor den massa arbeid zoo accuraat en uitstekend vericht. (Algemeene insteming). Het voorstel om voortaan des Zaterdags namiddags te vergaderen, vond deels instem- ming, deels bestrijding. Het nadeel was, dat velen geen vrij en Zaterdagnamiddag hadden en dus geen afgevaardigden konden zijn. Be- sloten werd dit punt tot een volgende verga- dering aan te houden. De afgevaardigden kunnen dan overleg plegen met hunne afdeelingen. Bij de rondvraag bracht de heer Roman hulde aan den voorzitter voor diens activi- teit bii de ringlanddagen betoond. Hij legde ei den nadruk op, dat de heer De Vries steeds met groote nauwgezetheid de neutraliteit in acht had genomen. De heer Lempers gaf- bij de rondvraag te kennen, dat hij wegens drukke werkzaam- heden dacht af te treden als secretaris-pen- ningmeester. De voorzitter zou dit zeer betreuren, hij hoopte, dat de heer Lempers dan voor andere dingen zou bedanken, doch in de allerlaatste plaats voor iets, wat hem altijd zoo na aan 't hart lag. Ook de heer Paarlberg deed po- gingen om den heer Lempers van zijn be- sluit af te brengen. Hij kon zich dit federatie- bestuur zondtr den ijverigen secretaris niet voorstellen. Bij de sluiting zeide voorzitter, dat de uit- slag der verkiezingen voor ons een tegenval- ler is geweest, doch dat wij niet bij de pak- ken moeten m^rzitten. Spr. zegde toe, de volgende vergadtring met voorstellen te zullen komen, om de pro paganda flink ter hand te nemen. Hij riep daarvoor de medewerking van alien in. BERGEN. Tijdens het tonknuppelen had Zondag na de volksspelen nog een betreurenswaardig ongeval plaats. Het 15-jarig dochtertje van den heer P. v d. B. werd n.l., doordat zij zich, ondanks herhaaldelijke waarschuwingen op de baan bewoog, door een knuppel getroffen, waar- door zij bewusteloos Sneen zakte en op last van dr. v. Gelder naar het Neutraal Zieken huis in Alkmaar moest worden vervoerd. Naar wij heden vernamen, is haar toestand aldaar gunstig en is er geen sprake van her- senschudding, zooals aanvankelijk werd ge- vreesd. HEEMSKERK. Ten nadeele van de kweeker C. R is op het land achter zijn huis een partijtje narcis- sen ontvreemd. Aan de voetsporen was het duidelijk merkbaar dat de dief dit karwei- tje had opgeknapt na zich eerst van zijn schoeisel te hebben ontdaan ter voorkoming van voetafdrukken. Tot dusver is de politie er nog niet in geslaagd den dader t? ontdek- ken. HEILOO. De aanvoer van snij- en spercieboonen was Maandag aan de veiling „St. Willebror- dus" g-eweldig groot. Evenals elders heeft de zak vrijwel afgedaan en wordt alles in kisten aangevoerd. Over het algemeen genomen is de kwaliteit der boonen mooi en van de zoo gevreesde boonenziekte en luis, die elders wel aanwezig is, ontdekt men hier nog niet veel. Evenals in Beverwijk en Castricum ging de prijs van eerste snijboonen omhoog, nl. van 25—/ 28.50 per 100 Kg. Daaren- tegen was de prijs van spercieboonen laag, hoewel beter dan Vrijdag. De prijs voor dik- ke (dubbele) boonen was 911.50 en voor dunne (enkele) 14.5016.50 per 100 Kg. Op de kruising Westerweg—Vennewa- tersweg kwam gisteravond een aanrijding voor tusschen een vrachtauto van den heer G. en mej. C. uit Limmen, gezeten op een fiets. Mej. C. deed onzeker en daardoor wist de chauffeur niet welke richting zij wilde ne men. Zij werd aangereden en ge- wond aan hoofd en handen, doch niet in ern- deeling, aangezien volgens zijn vaste overtui- ging niet de minste twijfel aan de schuld van beklaagde bestond. Geheel overeenkomstig zijn welbekend systeem ging rechter Lenison met de grootste nauwkeurigheid nog eens de verklaringen der getuigen na, om dan in beknopten en zakelij- ken vorm, een overzicht te geven van de voor- naamste feiten in de zaak. Nu hield hij een oogenblik op, keek even in zijn papieren en vervolgde. iets langzamer en zeer duidelijk: „Mak ik u nog eens verzoeken, met mij in herinnering achttienmaanden terug te gaan, toen dit welgestelde, jonge paar be- sloot, een landhuis te koopen. Naar het schijnt, zijn zij op hun onderzoekingstocht toevallig in Swanmere gekomen, waar zij een verrukkelijke buitenplaats vonden, gelegen aan den oever van de Theems, genaamd The Mill House, en waarop zij aanstonds hun keus vestigden. Weldra waren zij de gelukki- ge bezitters van dat landgoed, en aangezien mevrouw Birtley Raydon heel weinig voelde en slecht berekend was voor de leiding der huishouding, namen zij een oudc vriendin van haar in dienst, een alleszins bekwame dame, mevrouw Adeilaide Strain, om, zoo het heet, het bestier op zich te nemen. Ge hebt alien mevrouw Strain's duidelijk een onpartijdig getuigenis gehoord ten op- zichte van Birtley Raydon en zijn vrouw. Deze twee menschen schenen het heel goed met elkander te kunnen vinden ja, velen zullen wellicht zeggen bijzonder goed al hadden zij af en toe verschil van meening over geldzaken, totdat daar onverwacht in stige mate. De fiets was echter totaai ver- nield. De chauffeur, die vrij uit ging, maakte haar opmerkzaam dat zij de richting had moeten aangeven, dan zou het ongeluk niet gebeurd zijn. In 1927 is op initiatief van den heer W. Tamis, hoofd der bijz. school, een proef ge nomen met bevloeiing der tuinen. Toen de proef was gelukt, zijn er meerdere, op het hooge gedeelte van de gemeente, tot aanleg overgegaan. Dit jaar is wel bewezen hoe goed de heer T. heeft gezien, daar de tuinders, die tot aan leg zijn overgegaan, niet alleen een vrij goe-' den aardbeienoogst hebben gehad, doch thans is ook de stand der boonen schitte- rend, terwijl ziekte geheel achterwege blijft. Die tuinen steken gunstig bij de andere af. v OUDE NIEDORP. De tot slooping veroordeelde watermolen staande in den Niedorperpolder, vroeger be- woond door den heer H. Kistemaker, is bij publieke inschrijving verkocht aan den hoog- sten inschrijver, den heer K. Lodder te Ter- diek (gemeente Nieuwe Niedorp) voor de som van 305. i V LIMMEN. -\ Door onbekende oorzaak geraakte de auto van den heer M. uit Amsterdam in brand. De heer de Gr. vroeg dadelijk een brand- bluschapparaat van het raadhuis, zoodat in korten tiid de vlammen werden gedoofd. De inzittenden van den auto kwamen met den schrik vrij, doch de wagen was deerlijk geha- vend. Gister is de heer Henselman op den hoek Kerkweg—Straatweg aangereden en over den weg geslingerd. Tegen den chauf feur, die met groote snelheid reed, is proces- verbaal opgemaakL Binnenland EEN DUUR MISVERSTAND. Dezer dagen bracht een werklpos kan- toorbediende bij D. van D., in de Zaagtno- lenstraat te Rotterdam een enveloppe met pennen die voor 10 cent te koop waren. Gis- tcrmorgen kwam hij antwoord vragen. Een knecht stond den kantoorbediende te woord, die om de enveloppe vroeg. De knecht ging naar zijn baas en zeide: „Daar is iemand om de enveloppe". De baas, in de meening, dat het de huisheer was, gaf een couvert met een inhoud van 85, welke de knecht aan den wachtende overhandigde. Even later werd tot grooten schrik van Van D ontdekt, dat het niet de huisbaas was, aan wien men de f 85 had medegegeven. Onmiddellijk ging de knecht den werklooze na en haalde hem spoedig in. Hij kreeg de enveloppe terug, doch wist echter niet. wat er in moest zit- ten. Toen de baas het geld natelde, bleek de inhoud gereduceerd te zijn tot 55. De pen- nenkoopman scheen zijn eerlijkheid bij voor- baat gehonoreerd te hebben met een behrag van 30. Van D., die dit wel wat al te ruim betaald vond, deed aangifte bij de politie, die nu een onderzoek zal instellen. Telg. BRANDSTICHTING. In verband met den brand in het dak van het hotel ,,Kok" te Haulerwijk (Fr.) is verdacht dieu brand gesticht te hebben een ingezetene van dat dorp ter beschikking van de justitie gesteld. ONGELUKKEN BIJ HET BADEN. Wader en twee zoons door den stroom meegesleurd. Er schijnt Zondag langs de geheele kust- strook een krachtige golfslag te zijn geweest, die het baden voor hen die zich Ver in zee waagden gevaarlijk heeft gemaakt. Uit ver schillende badplaatsen komen berichten van reddingspogingen, die helaas niet steeds met gunstige uitslag bekroond werden. Zondagmiddag zijn te Zandvoort bijna 3 menschen verdronken. Een vader en twee zoons uit Amsterdam hadden zich in zee be- geven bij het z.g.n, stille strand. Door de sterken stroom werden zij, meegetrokken Op hun hulpgeroep begaven de badmannen Jan Paap en Willem Koper, van het Gemeente- bad, dat in de nabijheid is, zich gekleed te water. Koper nam nog een lijn mec. Geholpen door menschen aan het strand, mocht het ge- lukken de in nood verkeerenden nog zwem- mende te bereiken. Het gelukte Paap en Ko per de drenkelingen behouden op het strand te brengen. Een bader te IJmuiden verdronken. Zondag was het aan het strand te IJmui den nogal druk met liefhebbers van een zee- bad. Twee mannen waagden zich echter te ver in zee en kwamen in levensgevaar te ver- Engeland terugkeerde een thans zeer gefortu- neerd man, kolonel Mintlaw, die een bewon- deraar was geweest van mevr. Birtley Ray don, toen zij voor het eerst weduwe was. De geachte verdediger, Sir Joseph Mollov heeft niets onbeproefd gelaten en dat lag ongetwijfeld op zijn weg om in het licht te stellen, welk een kranig figuur kolonel Mint- law in den oorlog heeft gemaakt, alsook nu ben ik geneigd om te zeggen meer wet- tig en maatschappelijk om op kolonel M intlaw's mooi, nobel karakter te wij zen Maar wanneer wij komen op de vriendschaps- banden van mannen en vrouwen en voorna- melijk die betrekkingen welke in den tegen- woordigen tijd als „romantisch" worden be- schreven, heeft het feit, dat een man zijn plicht. in den oorlog deed en zelfs, het spijt mij 't te moeten zeggen, het andere feit, dat hij, zooals gebruikelijk is te zeggen een „mooi" of „nobel" karakter heeft ,geen bij zonder groote waarde. Dames en heeren ge- zworenen, gij alien hebt kolonel Mintlaw ge zien gij hebt hem in de getuigenbank ge hoord, en gij zijt waarschijnlijk tot de over- tuiging gekomen, dat alles, of althans groo- tendeels waar is wat hij gezegd of openlijlc toegegeven heeft gedurende het kruisverhoor.' Maar had deze man niet tevens een e e r e- p 1 i c h t te vervullen? Was hij daardoor niet gefoonden aan een ontkenning, duidelijker ge zegd een 1 e u g e n? Kolonel Mintlaw's op- rechte, groote genegenheid voor Fva Raydon neemt in deze alien twijfel weg. ,.r (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5