Geneeskiindip brieven. Aspirin Tijdsehriften t&nk&eledronJc Rechfszaken ftei*k en sciiooi Uit ele Pens Luchivaart Eiarktberfchfen op warrae dagen, veroorzaakt licht kiespijn. Neemt dan, als altijd roepen was om voor de naleving der wet te waken. Dit optreden verraadt gemis aan goeden smaak, doch is bovendien een groot gevaar voor het aankweeken van eerbied voor de wet en het gezag". Deze toestand mag niet langer bestendigd blijven. meent het blad. FRANKRIJK. DE B. O. P. Een gerechtelijk beheerder benoemd. Op verzoek van het parket heeft de burger- lijke rechtbank een tijdelijken gerechtelijken beheerder aangesteld voor de Banque Ouvriere te Paysanne, zoodat het waar- schijnlifk wordt geacht dat de operaties der bank binnen enkele dagen zullen worden her- vat. Van politiezijde werd aan „L Oeuvre mee- gedeeld, dat tot dusver niet gebleken is dat de bank gelden uit Moskou ontving. Wei deed zij op regelmatige wijze zaken met Russische firma's. AFGHANISTAN. EEN OVERW1NN1NG VAN NADIR KHAN. Uit Lahore wordt gemeld dat Nadir Khan de troepen van Habib Oellah bij Gardez heeft verslagen. Meer dan 300 gevangenen en een groote hoeveelheid wapenen en munitie vielen in handen van Nadir Khan. FERZIe. ERNSTIGE OVERSTROOM1NGEN. Honderd dooden. Te Tabriz zijn 5,000 huizen door ovestroo- mingen vernield Naar verluidt zijn 100 per- «onen verdronken. OOSTENRIJK. SOCIALISTEN EN BURGERWACHT. Verschillende arrestalies. Naar de Weensche bladen melden is de "dader van den Zondagnacht bij Neu Erlaa gepleegden moordaanslag op den Heirnwehr- man Janisch gearresteerd. Het is de arbei- der Oscar Seidl, die beweert lid te zijn van den republikeinschen Schutzbund, hetgeen echter door sociaal-democraten wordt ont- kend. Wegens zware mishandeling van den reeds gewond op den grond liggenden Ja nisch zijn verder drie leden van den Repu blikeinschen Schutsbund, van de afdeelingen Neu Erlaa en Voesendorf gearresteerd. TSJECHO-3LOWAKIJE. DE KLEINE ENTENTE. be Tsjechoslowaaksche regeering heeft be- sloten tot ratificatie der militaire verdragen, die de staten der Kleine Entente in Mei van dit jaar te Boekarest hebben gesloten. Naar de Tsjeske Slowo, welke als officieus orgaan van Benesj geldt, opmerkt, is de in- houd van de verdragen, die na ratificatie da delijk van kracht worden, weliswaar geheim, maar toch is bekend dat zij beoogen Tsjecho- slowakije, Zuid-Slavie en Roemenie op mili- tair gebied tot 6en geheel te maken. Deze mi litaire eenh id van drie staten met een geza- menlijke bevolking van meer dan 40 milli- oen zielen, verleent volgens het blad aan de Kleine Entente het karakter van een groote mogendheid. AMERIKA. DE „FALKE" PIRATENSCHIP. Het gezantschap der Ver. Staten van Vene zuela in Nederiand heeft de volgende verkla- ring verstre*kt: De regeering van Venezuela heeft het schip „Falke" tot piratenschip verklaard overeeri- komstig de Venezotaansche nationale wet geving en heeft zulks aan alle bevriend.- regeeringen medegedeeld. Alleen heeft zij zich in het bijzonder gewend tot Groot-Brittannie, aangezien de „Falke" op het eiland Trinidad aangekomen is. M ASSA-PRODUCTIE. Bij Ford. De Ford Motor Cy. bereikte een nieuw record in de productie van den Ford, Model A, op Woensdag 24 Juli j.l. eenige minuten voor vijven des namiddags, toen motor num- mer 2.000.000 van de Assembly Line in de fabriek van de Maatschappij te Dearborn kwam en gemonteerd werd in een Cabriolet. Het tweede millioen der Model A Ford- wagens werd geproduceerd in een tijdvak van 5 maanden en 20 dagen. De eerste wagen van het Model A was op 20 October 1927 ge- reed en het eerste millioen werd 4 Februari van dit jaar bereikt. Het eerste jaar van d: productie van het Model T, den voorganger van het nieuwe Model A, vormt een scherp contrast met de Efficiensy van de moderne massaproductie. Het eerste exemplaar van het Model T weid 1 Oct. 1908 gebouwd. Het was 7 jaar later op 10 December 1915 voordat het. eerste mil'ioen bereikt was en 18 maanden daarna, op 14 Juni 1917 werd eerst het tweede mil lioen geproduceerd. BRANDEND SCHIP GEVONDEN. Geheel verlaten. Naar te New York verluidt heeft het s.s. Yalza op 2000 K.M. ten Westen van Nor- fold Virginies het Duitsche stoomsehip Qui- mistan gevonden in brandenden toestand. De equipage, waarvan men geen spoor kon ont- dekken, had blijkbaar het schip verlaten. OPLICHTING. De rechtbank tc Middelburg heeft uit- spraak gedaan in t'.e zaak van de oplichting eener verzekeringsmaatschappij door ten onrechte een sleephulp in rekening te bren- gen, terwijl het betrokken schip op eigen kracht de haven binnenliep. Een 54-jarige schipptr uit Rotterdam, ge- detiiieerd te Middelburg, werd wegens op lichting veroordeeld tot 24 maanden ge- vangenisstraf met aftrek van het voorarrest, terwiji een 33-jarige cargadoor uit Wemel- dinge werd vrijgesproken. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE HOOGEZAND. De rechtbank te Winschoten veroordeelde gister J. S., gedetineerd, 52 jaar, wonende te Foxham, ter zake van mishandeling den dood tengevolge hebbende van Wiebe Bos- graaf te Hoogezand, op 27 Juni j.l., tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van preven- tieve hechtenis. De eisch luidde vijf jaar. DE BEGRAFENISWET. De (a.-r.) „Rotterdammer" wijst weder eens op de noodzakelijkheid van wijziging der Begrafeniswet: „De oud-procureur-generaa! van den Hoo- gen Raad zelfwerd te Westerveld ver- brand. En bij den oven werd het woord gevoerd doorzijn opvolger in deze hooge functie, die in kwaliteit aanwezig was, gelijk ook vele andere autoriteiten. Erger kan het toch niet Een lid van het- zelfi-e college, dat verbranden volgens de wet strafbaar acht, is officieel aanwezig en spreekt officieel bij het verbranden van zijn voorganger, die ook in de eerste plaats ge- DE SCHQOLKWESTIE TE ANDIJK. Het raadsbesluit gehandhaafd Onlangs is voor Ged. Staten te Haarlem behandeld het bezwaarschrift door het hoold der openbare school te Andijk ingebracht tegen het raadsbesluit dier gemeente, waar- bij hern ontslag uit zijn betrekking wordt ver- leend. Ged. Staten zeggen in hun thans medege- deelde beslissing, dat appellant zich inder- daad aan ernstig plichtverzuim heeft schul- dig gemaakt en dat al moge door de stren- ge toepassing van de destijds geldende wets bepalingen appellant in een voor hem on gunstige positie zijn gebracht en al ware er wellicht aanleiding geweest 'bm niet terstond de zwaarste straf, die van ontslag, toe te pas sen, hiertegenover staat, dat het gemeente bestuur appellant herhaaldelijk heeft ge- waarschuwd en de mogelijkheid van toepas sing van de art. 37 en 38 der wet in uitzicht heeft gesteld, terwijl appellant desniettegen- staande in zijn plichtsverzuim is blijven vol- harden; overwegende bovendien dat door de bijna onafgebroken afwezigheid zoo ernstig: schade aan het onderwijs wordt berokkend dat voortduring van den toestand onhoud- baar was geworden; zijn Ged. Staten van oordeel, dat ten aanzien van appellant geen onrecht is geschied en dat het raadsbesluit alleen in het belang van het onderwijs is genomen. Op die gronden wordt het ingestelde be- roep ongegrond verklaard. DE START VAN DE ZEPPELIN. 24 uur uitgesteld. Naar het Japansche vliegveld Kascemi gaura wordt gemeldt, is bij de voorbereiden de werkzaamheden voor den start van den Zeppelin de achterste motorengondel in con tact met den grond gekomen en licht bescha digd. Daar dr. Eckener eerst wil weten of de bedrijfszekerheid van het luchtschip hier- door geleden heeft, is de start naar Los Am geles 24 uur uitgesteld. De schade is gering De schade die de vijfde gondel van de „Graf Zeppelin" bij het naar buiten brengen van het luchtschip door het langs den gronc sleepen, heeft opgeloopen, is minder ernstig dan men dacht en heaenavond laat (Japan sche tijd) zal het luchtschip weer startklaar zijn. De motoren bevinden zich in uitsteken de conditie en er is prachtig vliegweer. Van Japansche zijde zijn alle maatregelen getrof fen om het luchtschip assistentie te veriee nen. Twee torpeaojagers zullen gedurende den vlucht over den stillen Oceaan op het over te vliegen traject kruisen, teneinde in geval van nocd assistentie te verleenen. De Zeppelin zal eenige postduiven van Japan sche dagbladen mee aan boord nemen die in den loop van het eerstvolgend traject, (To kio—Canadeesche kust) gebruikt zullen wor den, eneinde de draadlooze installatie eenigszins te ontlasten. Het luchtschip start heden reeds. Groote bela/igstelling. Nader wordt uit Tokio gemeld: De Graf Zeppelin zal waarschijnlijk he denavortd te 11 uur (Jap. tijd), dus tegen vanmiddag 3 uur (M. E. T.) van de lucht haven van Tokio vertrekken. Alleen in de achterste motorgondel moesten eenige onder- deelen vervangen worden. Het incident heeft in geheel Japan groot leedwezen gewekt en de vreugde was algemeen toen men vernam dat de schade slechts zeer gering was. Het aantal bezoekers van het luchtschip is in middels gestegen tot boven de 300.000. EEN NIEUW WERELDRECORD. De Duitsche vliegenier Edzart heeft het wereldrecord geslagen in lange afsjand vlucht zonder onderbreking, voor lichte vliegtuigen. Edzart heeft 1601 K.M. afge^ legd in 13 uur en 32 minuten. Het vorig re cord was door Tsjecho-Slowakije gemaakt en bedroeg 1500 K.M. WEDEROM EEN OCEAANVLUCHT. Costes start vandaag De Fransche vlieger Costes hoopt in den loop van Donderdag nog gereed te komen met de voorbereidingen voor zijn Oceaan vlucht en denkt heden nog naar New York te starten. DE ZWITSERSCHE OCEAAN-VLIEGERS. Oroote ongerustheid over hun lot. Te New-York bestaat groote ongerustheid over het lot der Zwitsersche Oceaanvliegers, van wie sinds meer dan 24 uur niets is ver- nomen. Zij hadden gisteravond te 18 uur Amerik. tijd op het vliegveld RooseveL inoe- ten aar omen. VLIEG-ONGELUK. Op het mi'litaire vliegveld te Napels is een taliaansch vliegtuig bij het maken van een noodlanding omiaaggestort. De beide inzittenden piloten kwamen om het leven. De „nieuwe ziekte" Alastrim. Het is reeds een paar jaar geleden, dat ik eenige opmerkingen wijdde aan het vraagstuk der vaccinatie. Dat was, toen bleek, dat de steeds gehuldigde meening, dat inenting met koepokstof van alle ge vaar ontbloot is, niet onvoorwaardelijk kon worden vastgehouden. Plotseling werden enkele gevallen van hersenziek- te waargenomen, kort nadat inenting had plaats gehad en wel op zoodanige wijze, dat verband tusschen een en ander niet ontkend kon worden. Daar is toen heel wat stof over opge- waaid. Zooals te verwachten was, poog- den de bestrijders der gedwongen vac cinatie uit de pas opgedane ervaring munt te slaan. In elk geval kwam de re geering voor een lastig geval te staan. Zij moest antwoord geven op de vraag of de wettelijk bestaande, zij het ook in- directe, dwang in de gegeven omstan- digheden gehandhaafd kon blijven. De oplossing werd niet definitief ge vonden. Als voorloopige maatregel werd de verplichting tot vaccinatie practisch zoo goed als opgeheven, in afwachting van afdoende gegevens, hoe men de zaak beschouwen moest. Toen men, trots uit- gebreid wetenschappelijk onderzoek, geen zekerheid verkreeg, werd de tijde- lijk verslapte uitvoering der wet telkens weer verlengd. De tegenstanders vonden het zoo best en hoopten, dat de tijdelijke maatregel op den duur van blijven den aard zou worden, de voorstanders ble- ven ongerust, drongen op opheffing der uitzonderingsmaatregelen aan en voor- spelden de mogelijkheid van een treu- rige ontgoocheling; de breede massa ver- viel spoedig in een in dergelijke omstan- digheden gebruikelijke onverschillig- heid. Zoo bleef het vraagstuk langen tijd in een toestand van labiel evenwicht. Plotseling werden wij opgeschrikt door het bericht, dat in Rotterdam enke le gevallen van een nieuwe ziekte waren waargenomen. De ziekte was niet onge- vaarlijk, inimers reeds spoedig vernam men van een paar sterfgevallen. Zij was uiterst besmettelijk, want in de zieken- huizen, waar de patienten werden opge- nomen, leden weldra meerdere leden van het verplegend personeel er aan. De nieuwheid der ziekte bleek uit de bena- ming „alastrim", waarvan het publiek nimmer, en de meeste artsen waarschijn lijk ook nooit hadden gehoord. Het duurde echter niet lang of wij vernamen, dat de ziekte in werkelijk- heid niet zoo heelemaal onbekend is. In Engeland kende men haar reeds lang onder de benaming „kafferpokken". En hoe langer hoe meer komt de verwant- schap met de echte kinderpokken aan het licht. Hoewel, zooals reeds gezegd, enkele sterfgevallen zijn voorgekomen, verliep de ziekte meest vrij goedaardig, soms leken het wel waterpokken. Nu we ten wij, dat bij echte pokken-epidemie gewoonlijk ook enkele lichte gevallen werden waargenomen, die eveneens be- driegelijk op waterpokken konden ge- lijken. En als zich pokken voordoen te midden van een goed gevaccineerde be volking, dan ziet men ook herhaaldelijk bij ingeente personen goedaardig en licht verloopende gevallen, die dan ech ter toch altijd als pokken werden be- schouwd. Of ditzelfde thans het geval is, weet men nog niet zeker. Er worcll nog aan de mogelijkheid gedacht, dat het inderdaad een geheel zelfstandige zi kte is. Hier- voor pleit evenwei niet de wetenschap, dat de gewone koepokinenting een voor- behoedmiddel is, voor de kafferpokken zoo goed als voor de echte pokken. Wij stellen nu de vraag: wat moet de regeering doen en dient de bevolking zich te verhouden? Voor de regeering is het geen gemak- kelijke zaak, vooral omdat dit vraagstuk sedert jaar en dag vertroebeld is door politieke en religieuse bijmengselen, waarmee de Regeering uit den aard der zaak rekening moct houden. Zij heeft advies gevraagd aan d?n Gezondheids- raad. Tot nu toe heeft dat advies niet tot ingrijpende maatregelen gevoerd. Het advies klinkt dan ook weinig overtui- gend. De Raad wil alastrim als een af- zonderlijke ziekte beschouwen maar laat tevens doorschemeren, dat het geenszins onmogelijk is, dat deze ziens- wijze door den loop der gebeurtenissen zai moeten worden herpen. In elk geval leert dit advies nog een belangrijk ding, nl. dat bij uitbreken der ziekte ongevac- cineerde kinderen veel grootere sterfte- kans hebben dan de kinderen, die wel zijn ingeent. Van verschillende zijden wordt de Regeering verweten, dat zij niet krachtiger en meer handelend op- treedt. Laten wij ons er toe bepalen, de hoop uit te spreken, dat in de nog niet opgeloste kwesties spoedig voldoende klaarheid moge komen, dat van hooger- hand gedaan wordt, wat tot aller bevre- diging strekt. Intusschen behoeven wij, en vooral de ouders van jonge kinderen, die nog niet zijn ingeent, niet op regeeringsmaatre- gelen te wachten om te overwegen, wat wij zelf kunnen en moeten doen. Wij kennen pokken als een vreeselijke ziek te en al n.->gen de meeste gevallen ook licht verloopen, de voorgekomen sterf gevallen bewijzen, dat alastrim ook lang niet onschuldig is en dus niet zoo ver van de echte pokken af staat. Ook is het geenszins uitgesloten, dat tot dusver de ziekte zulk een goedaardig karakter ver- toont, omdat de meeste der aangetaste personen gevaccineerd waren. Velen hebben, mede uit vrees voor encephali tis, de vaccinatie nagelaten, denkende, dat y nu toch geen pokkengevaar dreig- de. Als de nood aan den man kwam, zou men wel venter zien. Welnu, die nood is er. Het geneesmiddel en wel een pro- baat middel, de vaccinatie, kennen wij. In den regel heeft ieder voor zich te be- slissen of hij een geneesmiddel al dan niet wil gebruiken. Hij zelf en hij alleen heeft de gevolgen te dragen. Bij pokken heeft de overheid er zich mee bemoeid, omdat wie moedwillig verzuimt, zich te laten inenten, niet alleen zich zelf in gevaar brengt, maar zijn gansche om- geving kan ziek maken, indien hij be- smet mocht worden. Deze overweging moge echter tevens van invloed zijn bij het bepalen van zijn eigen gedragslijn. Bij inenting bestaat gevaar voor ence phalitis, het is niet te ontkennen. Op dit oogenblik bestaat bij niet-inenting ge vaar voor alastrim. Deze beide gevaren moeten tegen elkaar gewogen worden. Mij dunkt, de keuze kan niet lastig zijn. Alastrim breidt zich nog steeds uit. Ik heb geen cijfers tot mijn beschikking, maar zou toch denken, dat er nu reeds veel meer gevallen van alastrim zijn ge- consiateerd dan er in de voorafgaande jaren lijders aan encephalitis zijn waar genomen. Wij behoeven het gevaar niet weg te moffelen, wij kunnen het rustig onder oogen zien. Hoe veel handelingen doen wij niet, waaraan eenig gevaar verbonden is! Wie een spoortrein of een vliegmachine bestijgt, aanvaardt daar- mee een zeker -isico, dat waarschijnlijk grooter is dan dat om encephalitis te krijgen als men zich laat inenten. Wij moeten in ons leven ook wat wagen. En hier geldt het een waagstuk, dat bijzon der klein is, doch waarvan de goede re- sultaten niet alleen ons zelf maar ook aan onze medemenschen ten goede ko men. In overeenstemming met de door verschillende geneeskundige diensten reeds uitgegeven aanbevelingen zou ik derhalve ook den raad willen geven, de inenting te bevorderen. H. A. S. Van het fraaie werk Landen en Volken, de wereld in al haar kleurenpracht, zijn de ne- gende en de tiende aflevering verschenen. Hierin wordt de tuin van Eden beschreven, het land tusschen Euphraat en Tigris, waar men tevergeefs naar de overblijfselen van de steden Babylonie en Assyrie zal zoeken. Ver- volgens wordt een artikel gewijd aan de langooren als lastdragers, waarbij men een overzicht krijgt van het gebruik der ezels over de geheele wereld. Een apart artikel is aan magische krachten gewijd, waarna een uitvoerig beschrijving van Cuba wordt gege ven. Een volgend artikel beschrijft ons eigen vaderland en de illustraties daarvan doen zien, dat er ook in onze onmiddellijke ooige- ving nog heel wat te genieten valt. In dit artikel treffen wij een eigenaardi- ge afbeelding van onze kaasmarkt aan. Het is blijkbaar een foto uit lang vervlo- gen tijden want de Doorbraak, alias Markt- straat, is daarop nog niet tot stand geko men. Het onderschrift vermeldt, dat Alkmaar in Noord-Holland de grootste kaasmarkt van Nederiand is. „Hier" aldus de beschrij ving „brengen de boeren uit Noord- Holland Vrijdags hun kazen, die zij ge maakt hebben. Vroeger kwamen alle kazen van de boerderij maar tegenwoordig worden ze ook vaak op fabrieken gemaakt. Op marktdag is het heele plein met kazen be- dekt. Zij worden trapsgewijze op houten bak- ken gestapeld en op kaasberries naar de Waag gedragen om gewogen te worden. Dan werden ze op pramen geladen en zoo wor den iedere week duizenden verzonden". Heelemaal bevredigen zal deze beschrij ving de Alkmaarders niet, maar zij zullen zeker wel de goede bedoeling willen waar- deeren. In deze aflevering wordt vervolgens ver- haald van het adelaarsnest in de bergen. de litfelijke vallei van Kashmir. Besloten wordt met een interessante beschouwing over het kostbare water waaraan in verschillende lan den zoo groote behoefte bestaat. Deze uitgave van de Maatschappij E. N. U. M. te Amsterdam is een der fraaiste wel ke in ons land verschijnen. niet het minst door de talrijke gekleurde platen, die land en volk in beeld brengen. EIERVEILING SCHAGEN SCHAGEN, 22 Aug. 1929. Op de heden gehouden eierveiling waren intotaal 93266 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prij- zen als volgt: wit 66.60; wit (klein) f Af 5 40; bruin 6.90—/ 7.40; 1602 stuks Eendeneieren f 5.90f 6.10; 22 Kalkoen- eieren 8.20. SCHAGEN. 22 Aug. 1929. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 23 Paarden f 150225; 18 Stieren 150300 20 Geldekoeien (mag f 140280; 156 Geldekoeien (vette) 250 460; 25 Kalfkoeien 230—/ 370; 6 Pinken 100—/ 180 4 Graskalveren 60 80; 33 Nuchtere kalveren 1432; 40 Schapen (mag.) 2535; 293 Scha- pen (vette) 34—/ 42; 374 Lammeren 20 32; 3 Boklcen en Geiten 35; 20 Varkens (mag.) 4556; 34 Varkens (vette) per K.G. f 0.900.95, 119 Biggen 23J 36; 6 Konijnen 0.752; 167 Kippen 0.75—/ 1.25: Hanen 0.15— 1.25; 92 K.G. Boter 1.802, per K.G. HOORN, 22 Aug. 1929. Op de heden ge houden kaasmarkt waren in totaal 51 stapels, wegende 51863 K.G. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 19 st. Fa briekskaas 48; 20 st. kleine Boerenkaas 48; 2 st. Fabriekscommissiekaas 47; 10 st. Boerencommissiekaas 47, per 50 K.G. Handel matig. BOVENKARSPEL, 21 Aug. 1929. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bl. kool le s. 12—/ 18; Bloemkool 2e s. 4 f 9; Bloemkool 3e s. 1.60—/ 3; Roode Kool f 3.10/ 5.50; Witte Kool 3—/ 3.25; Gele Kool 49; Aardappelen: Schot- sche 1.30—/ 2.30; Blauwe 1—/ 1.25; Ninetyfold 2.80—/ 3. WARMENHUIZEN, 21 Aug. 1929. Sch. Muizen 3.10—/ 3.90; Drielingen 2.9(L— 3; Grove 2.502.90; Biauwe Aard appelen 3.70; Roode Kool 3.20; Witte Kool 2.80; Gele Nep 9.30—/ 10.70; Gele Uien 6.507; Gele Uien (drielin gen) 6.50—/ 7.10. Aanvoer: 15216 K.G. Aardappelen; 1650 K.G. Roode Kool; 2400 K.G. Witte Kool; 7975 K.G. Gele Nep; 1900 K.G. Gele Uien. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 22 Aug. 1929. Op de he- don gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 3 ladingen. zijnde 493 H.L. ZWAAG, 21 Aug. 1929. Veiling Bangert en Omstreken. Snijboonen 10—/ 12 50; Slaboonen 5.20—/ 5.90; Gew. Roode bes- sen 8-/ 9; Prolefik 22—/ 23; Tros- bessen 13—/ 14; Bloemkool 16—/ 18; Blauwe pruimen 17—/ 18; Druiven 41 42; Kruideniersperen 14.50; Suiker- peren 2—/ 3; Roode Kool 4—/ 6; To- maten: A 6.40; B 5.50; C 6.30. BEVERWIJK, 21 Aug. 1929. Coop. Tuin< bouw Vrije Groenten Fruitveiling. Snijboo nen 2027 cent; dikke boonen 8—14 cent: dunne 1219 cent; Trosbessen 23—28 cent; Tuinboonen 510 cent; Doppers 1424 cent; Bruine Capucijnders 18—29 cent; Blis Abbandance 17—21 cent; Peulen 5—8 cent; Raspers 2030 cent; Rasper capucijnders 24 29 cent; Tomaten 819 cent; Druiven i L041.08; Appelen: Yellow Transpa rent 18—20 cent; Peren 8—12 cent p. K G.; Meloenen 31—43 cent; Bloemkool 8—16 cent; Komkommers 3—5 cent; Perziken 2—7 cent per stuk; Peen 5—16 cent; Asters 5—6 cent; Soepgroenten 1^—5 cent; Prei 9—10 cent; bout 2—5 cent per bos; Sla 30—75 ct.; Postelein 40—70 cent; Andijvie 30—70 ct.; Komkommers (stek) 20—40 cent; Snijboonen (stek) 20—50 cent per kist; Aalbessen prole- £c f 11 -20; Rijp 6090 cent per slof; Spekboonen 12 cent per K.G. Blocveiling: Tomaten: A 5.70; B C 1 cent minder. Bloemkoolveiling „De Molen": le g. 12.80—/ 22 2e s. 3.707.50. Aardappelen: Muizen 3.253.50; Eigenheimers 3.50—/ 4A0; Blauwe 4.50 5; Bonken 2.754; Drielingen 2.75-/ 3; Kriel 1.50-/ 1.75. Aan de veiling „Ons Belang" waren aan^ gevoerd :524 zak dubb. spercieboonen van 012'A cent; 490 zak enkele spercieboonen van 14 tot 17 cent; 58 zak trosboonen van 28%30% cent; 50 zak snijboonen van 23 25% cent; 25 zak tuinboonen van 815 cent; 20 zak doperwten van 11%—20 cent; 10 zak raspers van 15%—20 cent. De markt was iets beter dan de vorige veiling. BROEK OP lXjNGENDIJK, 22 Aug. 1929. Langedijker Groentenveiling. Bloem kool le s. 23.2025.60; Bloemkool 2e s. 3.603.70 per 100 stuks; Wortelen J 4.604.80 per 100 bos; Roode Kool le s. 2.704.90; Gele Kool le s. 7.70 9.30; Witte Kool 3.30-/ 4.40; Uien 8.10—/ 9 20; Drielingen 2.90—/ 7.20; Nep 11.5012.50; Slaboonen 9 13.20; Tomaten: A 12.50; B 11.10; C 11.70; C C/ 4.30; Snijboonen 13— 17.30; Aardappelen: Schotsche muizen 2.80—/ 3.20; Due of York 5.10—/ 5.40; Blauwe Eigenheimers 2.90—/ 3.80; Drie lingen 3—/ 3.70, alles per 100 K.G. Aanvoer: 1900 stuks Bloemkool; 380 bos Wortelen; 65000 K.G. Roode Kool; 24000 K.G. Gele Kool; 28000 K.G. Witte Kool; 5600 K.G. Uien; 1000 K.G. Slaboonen; 4500 K.G. Tomaten; 130 K.G. Snijboonen; 80.000 K.G. Aardappelen. PURMEREND, 21 Aug. 1929. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken". Aardappelen 0.60—/ 0.94 per zak, 25 K.G.; Kleine Aardappelen 0 52 0.76 per zak, 25 K G.; Slaboonen 1.10— 2.6 5per zak, 15 K.G.; Snijboonen 0.90 5.10 per zak, 15 K.G.; Roode Aalbessen f 48 per 100 K G.Pruimen 14 24 per 100 K.G.; Komkommers 1—/ 6 per 100; Tomaten: A 11—/ 14; B 11— /15;C/10-/12;CC 6-/8 per 100 K.G.Tomaten (Bonken) 10—/ 12 per 100 K.G.Bloemkool 4—/ 27 per 100; Roode Kool 8—/ 12 per 100; Sla 12— 3.60 per 100 krop; Andijvie 2.10—/ 4.20 per 100 krop; Selderij 2—/ 9 per 100 bos; Wortelen 7—/ 15 per 100 bos. Augurken: Middel 3035 cent; Basterd 5059 cent; Grof Fijn 1.20—/ 1.30; Stek 0.32— 0.39; Bommen 1116 cent per mand, 6 K.G. Appels: Codin Keswick 10—/ 15; Yellow Transparent 14—/ 32 per 100 K.G.; Peren: Dirkjes 611; Janbaasje 4—/ 8; Kruidenierspeer 16—/ 34; Sui- kerpeer 4—/ 7.50, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 21 Aug. 1929. Schotsthe Muizen 2.70—/ 4; Duken 4 40 4.60; Eigenheimers 2.503.30; Bl. Eigenheimdfs 2.30—/ 3.90; Drielingen 3.10—/ 3.70; Uien 6.908.50; Drie lingen 7.10—/ 8.30; Gele Nep 1020— 11.80; Zilveruien 1—/ 1.50; Drielingen 3.20—/ 3.80; Zilvernep 11.8014.80; Sp-rcieboonen 8.90—/ 13.40; Snijboonen 12.20; Kroten 2.50; Roode Kool 2.70— 4; Witte Kool 3—/ 3 90; Gele Kool 6—/ 9.60; alles per 100 K.G Bosworte- len 3.504 per 100 bos; Bloemkool le s. 22.10—/ 29.20; Bloemkool 2e s. 1.90 3 per 100 stuks. Aanvoer: 115200 K.G. Aardappelen; 31600 K.G Uien; 17800 K.G. Uien; 4200 K G. Spercieboonen; 60 K.G. Snijboonen: 600 K.G. Kroten; 29000 K.G. Roode Kool: 9800 K.G. Witte Kool; 2600 K.G. Gele Kool; 1600 bos Boswortelen en 1500 stuks Bloemkool1. ZAANDAM, 21 Aug. 1929. Veilingver. „De Zaanstreek". Sla 5090 cent per Irist Andijvie 2080 cent per kist; Peen 13 17% cent per bos; Bloemkool 9—25 cent per stuk; Pieterselie 1—2% cent per bos; Selde- rie 5—8 cent per bos; Uien 5%7% cent p. bos; Aardappelen 4—/ 4.30 per 100 K.G.; Citroenen 6.30 per 100; Slaboonen 5%8 cent per pond; Snijboonen 714% cent per pond; Komkommers 14 cent per stuk; Ra- barber 2%7% cent per bos; Spinazie 40 80 cent per kleine kist; Posetlein 4055 cent per kleine kist; Meloenen 28—56 cent per stuk; Suikerpeer 35 cen per pond; Augur ken 4%28 cent per pond; Bieten 34 cent per bos; ^'Neruien 15%. cent per pond. meSSta Let op den oranje band en bet BaycrkruU. PrUi 75 da.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7