DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SIOTORRACES HAAGSCHE CONFEREHTIE. Wonder m er derffgetf faargwiif HOTEL TOELAST. HEZOEKT DE No. *98 Dif nnmmel ftesfaaf ail 3 bladen. #2? Doze Conran! wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, ultgegeven. Abonnementsprljs bIJ vooruitbetaling pez 3 maanden voor Alkmaar 2r-, franco door bet geheele Rijk 2.80. Afrondertijke en bewQennntmen S cents. PRIJS DEB 6EW0NE AD VERTENTIEN Per regel f 0.25, bi) groote contracten rabat Groote letters naar plaatsrnlmta. Brieven franco a an de N. V. Boek- en Handelidmkkerfl s/b KBRMo, GOSTB9 ZOON, Voordam C 0. Directenri C, KRAJL VKIJDAG De onderlinge besprekingen. In ons nummer van gister meldden we reeds onder de rubriek Telegrammen, dat de bijeenkomst der delegaties van de zes uitnoo- digende mogendheden, na eenige korte bespre- kingen, tot hedenmiddag verdaagd Is. Deze tusschentijd is bestemd tot voortzetting der onderlinge beraadslagingen, opdat men van middag in een betere positie zou verkeeren om de discussies voort te zetten. Gistermiddag zijn dan ook in het Eerste Kamergebouw bijeengekomen gedelegeerden van Frankrijk, Belgie, Italie en Japan, bij wie zich om 4 uur gedelegeerden van Duitsch- land voegden, ter bespreking van de vraag- stukken, die in de zittingen der zes uitnoodi- gende mogendheden eergisteren en gisteroch- tend ter sprake zijn geweest. In deze prive-besprekingen is gesproken over de mogelijkheid van een oplossing van de financieele moeilijkheden, in 't bijzonder in verband met de leveringen in natura. Gisteravond zijn de besprekingen voortge- zet. De besprekingen over de leveringen in natura zijn verder gevoerd en tevens is ge sproken over de Eng. vordering op 't be- schermde en het onbeschermde deel der Duit- sehe annu'iteiten. Vandaag om tien uur werden de beraadsla -'ngen voortgezet. Nieuwe eischen aan Duitschland gesteld? faaar te Berlijn uit Den Haag wordt ver- flomen, heeft de Duitsche delegatie gister vrij lang vergaderd. Naar verluidt hebben de be sprekingen speciaal betrekking gehad op de rol, die Duitschland zou hebben te spelen, wanneer het in de financieele onderhandelin- gen der crediteurstaten zou worden betrokken. In geallieerde kringen ter conferentie wordt herhaaldelijk gesproken van nieuwe vorderin- gen, die men Duitschland zal stellen. In welke richting deze zullen gaan, is thans nog niet met zekerheid te zeggen. Wei schijnen zij gezocht te moeten worden in de mogelijkheid. dat Duitschland deelneemt aan de mobilisa- tie van het onbeschermde gedeelte der an- n neiten alsmede in een bijdrage tot het fonds, dat achter de Internationale Herstel- bank zal komen te liggen. Italie geeft toe. Naar in officieele kringen te Praag wordt medegedeeld, heeft Italie bij de onder- handelingen met den Engelschen kanselier der schatkist onder meer als compensate voor zijn in het Young-plan toegekende voordee- len, aan Engeland zijn aajideel in de z.g. be- vrijdingsheffing van Tsj.-Slowakije aange- boden. Deze bevrijdingsheffing, die Tsjecho- Slowakije de Ententestaten verschuldigd is, is nog niet definitief bepaald. Gesproken wordt van 30 a 40 milliard kronen. Het aandeel, dat hiervan Italie ten goede zou komen, was, ove- rigens ten hoogste een vijfde van het bedrag dat Italie in de eerste 37 jaar van het Young- plan te veel zou ontvangen ten koste van En geland. Onderlinge beraadslagingen Snowden blijft op zijn stuk staan Italie toont zich tegemoet- komend Briand over de ontruiming. Het Engelsche standpunt. Ter verduidelijking van het Engelsche standpunt wordt het volgende gemeld: De opmerking is gemaakt, dat de voor stellen van de Britsche delegatie tot herzie- ning van de verdeelingsbepalingen in het plan-Young Iouter een voorwendsel zouden zijn en dat de werkelijke bedoelingen waren de oprichting van de internationale bank te verhinderen. Voor deze geruchten bestaat geen enkele grond. Men mag het overbodig achten op dit moment nog eens te herhalen, dat de Britsche vorderingen op financieel ge- bied op de meest elementaire overwegingen van rechtvaardigheid en goede trouw ge- baseerd zijn en dat het voldoen aan de Brit sche verlangens een conditio sine qua non is voor een verder vorderen van de conferentie. Briand en Stresemann over de ontruiming. Omtrent het onderhoud tusschen Strese mann en Briand weet Sauerwein in de Matin te schrijven, dat Briand in de ontruimings kwestie een groote vastheid heeft getoond. De politieke concessie van Frankrijk lag in de vervroegde ontruiming, die na regeling van het schuldenvraagstuk voor de derde zom kon worden toegepast. De tweede zone zou Briand van vier maanden voor den gestelden termijn af, dus van December af, laten ont- ruimen. Wanneer Engeland in drie maanden tijds al 5000 man terugtrekt, dan trekt Frank rijk in denzelfden tijd ruim 12.000 man terug Voor de overblijvende 38.000 moeten echter maatregelen voor onderdak getroffen worden Bovendien acht het opperbevel het niet wen- schelijk, de zeer groote hoeveelheid materiaal midden in den winter terug te trekekn en om den gezondheidstoestand der soldaten niet in gevaar te brengen zou de ontruiming niet voor 1 Maart 1930 kunnen beginnen, wat be- teekent, dat zij niet voor September 1930 vol- tooid kan zijn. Het dekkingsleger moet aan de grens blijven, want men kan deze troepen niet in verafgelegen garnizoenen detacheeren Dit zijn technische adviezen van Briand's technische adviseurs, en Briand zou gezegd hebben, er niet aan te denken, de adviezen van zijn militaire raadgevers in den wind teslaan. De ontruiming door Engeland De Engelsche bezettingsautoriteiten hebben het gemeentebestuur van Koenigstein in den Taunus medegedeeld, dat het badplaatsje op 20 September door de Engelsche bezetting zal worden ontruimd. Van het Britsche hoofd- kwartier te Wiesbaden is nqg geen mededee- ling dienaangaande ontvangen. Door het terugtrekken der Engelsche troepen komen te Koeningstein 64 woningen vrij. Het einde verwacht De Engelsche bladen rekenen er op, dat het einde van de conferentie op het laatst van deze week nagenoeg zeker is. MacDonald heeft aan een persvertegen woordiger medegedeeld, dat de Britsche dele gatie in Den Haag 't voile vertrouwen van het geheele kabinet heeft. Telel.nr. Administratis 3. Telefopnnr. Redacfle 33. Poatqiro 37080. rebben en waarin de verschillende delegaties nog eens openlijk hun standpunt ten opzich- te van het plan-Young en de aanverwante politieke vraagstukken uiteen kunnen zetten, met het oog op de publieke opinie van de wereld en in hun eigen landen. Dagelijksch overzicht. DE PRIVEE-BESPREKINGEN. r Snowden blijft 100 pet. eischen. De pogingen om aan Engeland vol- doemng te geven. Tot hedenmiddag half vijf, wanneer de bijeenkomst der zes uitnoodigende mogend heden wordt voortgezet, moeten de groote beeren der confereerende landen in onderlin ge besprekingen trachten eenig resultaat te bereiken inzake de volgende twee punten: In de eerste plaats om alsnog een weg te vinden orn door de vier mogendheden, Frank rijk, Italie, Japan en Belgie voldoening te geven aan de Engelsche eischen en in de tweede plaats moet voor het geval dit on- mogelijk blijkt, nog verder worden gezocht naar een mogelijke voorloopige regeling voor Duitschland ingeval op 1 September't plan- Young niet in werking kan treden. De toevlucht tot deze prive-besprekingen is genomen, nadat men gister al bijzonder weinig vorderingen maakte, ondanks de zeer kramachtige pogingen, die zelfs Italie tot een niet onbelangrijke scheutigheid noopten, zoodat men, logisch redeneerend zou kunnen beweren, dat alleen 'n wonder de conferen tie nog zou kunnen redden. Zoo pessimis- tisch zijn wij nog niet. Maar het is wel ont- moedigend als men ziet, dat al wat tot nog toe gedaan is, zoo weinig heeft geholpen. Snowden blijft grimmig zijn honderd pro- cent eischen. Onder alle tegenwerpingen en na alle besprekingen is de Engelsche kanse lier van de schatkist maar steeds vaster ge- vvorden in zijn besluit, om met een onvol- doend geachte tegemoetkoming geen genoe- gen te nemen. - Buitenland De Engelschen hebben gisteravond 'n ver- klaring gepubliceerd, waarin werd medege deeld dat de houding der Britsche delegatie alleen verband houdt met de geldkwestie en dat men geen vijandige gevoelens koestert jegens de internationale bank. Het is dus dui delijk dat men al een heel eind zou opschie- ten,-als Snowden inzake de financieele ei schen van Engeland zijn zin kreeg. De En gelsche delegatie geeft dus te kennen, dat zij geen andere principieele bezwaren meer te- gen het Young-plan heeft, als de kwestie der betalingen uit den weg is geruimd. De vraag rijst hierbij, of het nu wel noo dig en verstandig is, het slagen van de con ferentie op het spel te zetten voor deze laat ste ponden sterling. Zooals de zaken er nu voorstaan, schijnt een mislukking der confe rentie slechts voorkomen kunnen worden, door toe te geven aan de eischen van Snow den. Dat dit ook door de andere mogendheden wordt ingezien, bewijst wel de krampachtig- heid, waarmed; men zelfs van de kleinste en armste mogendheden geld tracht los te krij- gen om Engeland genoegdoening te verschaf- fen. Slaagt men er inderdaad in, om te vol doen aan de eischen, die door Snowden ge steld worden en dus over het algemeene principe van het plan-Young, dan zal het werk der conferentie kunnen voortgaan, tot- dat men zich genoopt zal zien naar Geneve te vertreken met of zonder medeneming van alle deskundigen en sub-commissies. Maar •in geval men niet tot overeenstemming kan komen, zal er waarschijnlijk a.s. Zaterdag een openbare volledige zitting der conferen.- tie pleats vinden waar de pers toegang zal RUSLAND EN CHINA. Een waarschuwing van japan De „Daily Mail" verneemt uit Tokio, dat de Japansche regeering verklaard heeft, dat zij zich niet zal mengen in het Chineesch- Tussische- conflict, zoolang de eigendommen en levens van Japanners in Mantsjoeli niet bedreigd worden. Toch ten oorlog? Het Chineesche officieuze nieuwsagent- schap publiceert een telegram uit Charbin, meldende, dat ofschoon in de laatste paar dagen de toestand aan de grens geen ontwik- celing van beteekenis heeft ondergaan, zoo- wel China als Rusland zich rustig aan ten oorlog voorbereiden. Mobilisatie van Chineesche troepen Naar in Japansche bladen gemeld wordt, zijn 2000 Chineesche soldaten van Girin naar de sowjetgrenzen gecommandeerd. Tsjang Hsoe Liang heeft bevel gegeven tot mobili satie van 7 brigades troepen die in garni- zoen lagen nabij Moekden. Verscheidene brigades, vliegtuigen en trei- nen zijn naar Mandsjoerije gezonden. CHINA. ENGELSCHEN DOOR BANDIETEN GEVANGEN GENOMEN. In Mandsjoerije. Mandsjoerijsche bandiejien hebben twee Engelsche verzekerfngsins'pecteurs, Burton en Godfrey, gevangen genomen, die op een jaarlijksche inspectietocht waren naar het fi- liaal der maatschappij te Kiamoeze, aan de Soengari-rivier op 280 mijl ten noordwesten van Charbin. De bandieten eischen een losgeld van 237.500 pond sterling. De Britsche consul generaal heeft een beroep gedaan op de Chi neesche autoriteiten om de gevangenen te doen bevrijden. EEN OVERSTROOMING VAN DE GELE RIVIER. De katholieke missie te Tsaotsjoe heeft naar Peking geseind, dat de dijk van de Gele Rivier bij Hoengtsjwang is doorgebro- ken, waardoor een uitgebreide streek bouw land overstroomd is en de oogst van granen, boonen en boekweit vernield is. Hierdoor wordt de bevolking, die ternauwernood den hongersnood te boven is, weer aan nieuwe beproevingen blootgesteld. HONKONG GETROFFEN DOOR EEN TYFOON Naar Reuter uit Hongkong meldt is een kraditige tyfoon gistermiddag bezuiden langs Hongkong heen-getrokken. De grootste windkracht bedroeg 120 mijl per uur. In de haven gingen berghooge golven. De meeste schepen hadden tijdig een schuilplaats op weten te zoeken, doch de Tyndareus van de Stoomvaart Mij. Oceaan sloeg los van zijn boei en raakte in de haven op drift De be manning wist het schip echter voor stranding te vrijwaren. Tot dusver zijn er geen berichten van ernstige ongelukken of groote schade inge- komen, doch er zijn wel vele overafschuivin- gen waargenomen. De verkeersmiddelen stonden stil en het zakenleven was den hee Ten dag in de war. De storm duurde vijf uur en werd gevolgd door stortregens. DUITSCHLAND DE ONGEDEKTE CHEQUES. Men meldt uit Berlijn: De advocaat van Radtke, den gearresteer- den Berlijnschen bankier, deelt mee, dat de tegen zijn client uitgesproken beschuldigin- gen sterk overdreven zijn. Het is onjuist, dat voor een totaal bedrag van 20.000 dollar aan door Radtke uitgege'ven cheques verdiscon teerd is. In het geheel heeft hij slechts onge veer 7.000 mark ontvangen, een bedrag dat hij zonder moeilijkheden had kunnen dekken OPSTANDIGE GEVANGENEN. Een muiterijtje in het Berlijnschc huis van bewaring. Enkele gevangenen die in het Berlijnscln huis van bewaring in een gemeenschappelijk eel waren ondergebracht, hebben zich daarin naar men uit Berlijn meldt, vier dagen lant verschanst. Zij hadden het slot van de deu: verbrijzeld, zoodat de eel niet geopend kon worden. Gisteren is echter de deur opengebro- ken, waarna de gevangenen in afzonderlijke cellen werden ondergebracht. Gebleken is, dat de muiters gedurende de vier dagen van hun mede-gevangenen levensmiddelen hadden ge- kregen. Gevangenen, die in een eel op een hoogere verdieping waren ondergebracht. hadden n.l. brood aan touwties lama Hooldrtflaotrari TJ, N. AD EM A. raam omlaag gelaten en zoo hun lotgenooten geholpen. DRIE CIRCUSLEEUWEN OP STAP. Door nalatigheid van personeel van het cir cus Alberty, dat gisteravond zijn afscheids- voorstelling gaf te Gumbinnen, zijn om streeks negen uur drie leeuwen ontsnapt. De bewoner van een in de nabijheid liggende hoeve hoorde zijn koeien angstig loeien en be- gaf zich in het donker naar buiten om de oor- zaak daarvan op te sporen. Plotseling ont- ving hij een hevigen klap op zijn rug en toen hij zich omwendde stond hij tegenover een grooten leeuw. Op zijn roepen week deze ech ter terug, waarvan de man gebruik maakte om ijlings in huis te vluchten en de deur te grendelen. Intusschen zetten de leeuwen hun ontdekkingstocht op het erf voort, totdat per soneel van het circus arirveerde en de dieren door middel van ijzerwerk in enkele hoeken van het huis dreef. Eerst nadat de voorstel ling was afgeloopen wist men de drie passa- gierende woestijnkoningen weer in hun bal- lingschap terug te brengen. EEN AUTO-ONGELUK. E'n doode en vier zwaargewonden. In den afgeloopen nacht is op den Mitten- walderweg te Partenkirchen een ernstig ver- keersongeluk gebeurd, waarbij een vrouw werd gedood en vier menschen zware verwon- dingen opliepen. Een Parijzenaar maakte met twee dames en twee Berlijners een tocht naar Mittenwald, toen op den terugweg de auto met een snelheid van 80 K.M. tegen een boom reed. De dame, die naast den bestuurder zat, raakte tuschen auto en den boom bekneld en was op slag dood. De andere vrouw en een der heeren werden ernstig aan het hoofd ge- wond, terwijl de vijfde passagier een been- bruek opliepde bestuurder zelf werd slechts licht gewond. EEN GEHEIMZINNIGE „STEKER". Verschillende personen gewond. In de Dusseldorpsche voorstad Eller, zijn in den afgeloopen nacht in verschillende stra- ten, kort na elkaar, drie personen, en wel een man en twee vrouwen door een onbekende ge stoken. Een der vrouwen werd zoo zwaar ge wond, dat zij in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Het eerste slachtoffer was een man, die van een vergadering huiswaarts keerde en door een messteek in den rug werd getroffen. Weinige minuten later werd een 35-jarige vrouw op straat aangesproken door een ongeveer 30- jarigen man, die haar vroeg hem te verge- zellen. Voor de vrouw had kunnen antwoor- den, keeg zij eenige messteken in den rug Twintig minuten later werd een 18-jarig meisje door den onbekende aangerand en met een mes in de borst gestoken. Zij werd levens- gevaarlijk gewond. De dader ontkwam steeds in de duisternis. ERNSTIG ONGELUK OP EEN IJZERGIETERIJ. Door gloeiend metaal gedood In het bedrijf van de Wittener IJzergieterij te Witten bij Bochum is een vreeselijk onge- luk gebeurd. Een met gloeiend ijzer gevuld vat, dat door een ongelukkig toeval bleef han- gen, is, toen de kraan verder zou rijden om- gekanteld. Het gloeiende metaal werd uitge- goten over de vervormers Arndt en Stuecken Arndt werd tot een onherkenbare massa, ter wijl Stuecken met vreeselijke brandwonden overdekt, naar het diaconessenziekenhuis is overgebracht. Verscheidene arbeiders liepen lichte brandwonden op. BELGIE. HET CONFLICT IN DE SCHOENINDUSTRIE. Breidt zich uit. Naar de Brusselsche correspondent der N. R Crt. meldt, heeft het conflict in d-e Brus selsche schoenindustrie een nieuwe uitbrei- ding ondergaan, daar vier nieuwe firma's thans eveneens tot uitsluiting zijn overge- gaan. Het aantal gedwongen werkloozen be- draagt nu weer 2100. FRANKRIJK. TEGEN DE LANGSPREKERS. Ook in de Fransche Kamer is de breed sprakigheid van de meeste afgevaardigden een plaag, waartegen tot dusver nog geen middel is gevonden. De -kleine electrische seinlichten, die aangaan wanneer de spreek- tijd is verstreken, hebben er niet de gering- ste uitwerking op den woordenvloed van den spreker. De Figaro vertelt, dat Bouisson, de door ille groepen om het zeerst gewaardeerde 23 AUGUSTUS KERMIS 1929. Zaterdag 24 Augustus 3J tot 6 uur Mating, 8 uur Orkest. Zondag 25 Augustus en volgende dagen 3£ tot 6 uur Matine en Cabaret. 8 uur Orkest en Cabaret. Cabaret onder leiding van den heer LOUIS CONTRAN. kundige, hoffelijke en handige Kamervoor- zitter, de parlementaire vacantie gebruikt om een afdoend middel te vinden ter beteugeling van de welsprekendheid der Kamerleden. Het blad zegt, dat Bouisson een groote r fout maakt. Hij zoekt n.l. een aardig, elegant be- leefd middel om den spreker uit te noodigen niet negen-ennegentig van de honderd kee- ren het aantal minuten te overschrijden ge durende welke hij mag spreken. Aardig, ele gant, beleefd? Droomt u, meneer de voor- zitter? vraagt de Figaro. Men zegt, vervolgt het blad, dat somige in het buitenland in gebruik zijnde middelen u tegen de borst stuiten. U wilt bijvoorbeeld niet, gelijk in Belgie geschiedt, wanneer de spreektijd is verstreken, een bel laten gaan, wat zeg ik, een carrillon laten weerklinken, dat den spre ker dwingt van de Tribune te verdwijnen Uit vrees anders gek te worden. U houdt niet van lawaai. Laat ons dan eens aan de zijde der stilte zoeken. En de Figaro doet dan, heel ernstig na- tuurlijk, een middel aan de hand, dat waar- lijk verdiend te worden overwogen. Hoewel men dat in de Kamer niet weet, zegt zij, heeft de wetenschap in den laatsten tijd groote schreden voorwaarts gedaan. Het zou voor een ingenieur niets beteekenen den vloer van het spreekgestoelte te veranderen. Hij is nu vast, maar zou dood-gemakkelijk beweegbaar gemaakt kunne worden. En stel u nu voor, dat op een gegeven oogenblik die vloer begint weg te zakken, o, heel zacht- jes, zonder schokken of leven, met een snel heid van een meter in de minuqi. Wat zal de spreker doen? Roepen, dat dit onrecht- vaardig is? Misschien wel, maar dan is hij al drie meter lager. En daar wordt hij door beleefde boden opgewacht en staat aan den ingang van een sierlijke, rustige zaal met bloemen, hier verfrisschingen, daar douches DE ENGELSCH-FRANSCHE VLOOTOVEREENKOMST. En de Hearst-pers Men zal zich misschien nog herinneren, dat indertijd een correspondent te Parijs van de Amerikaansche Hearst-pers, Horan gehee- ten, geheime stukken betreffende een Fransch-Engelsche vlootovereenkomst heeft gepubliceerd. Hij bleek een med-eplichtige te hebben, n.l. een ambtenaar op het pers- bureau van het Fransche departement van buitenlandsche zaken. Men herinnert zich misschien ook nog, dat Horan gedwongen is geworden Frankrijk te verlaten. Tegen zijn handlanger en tegen den tweeden mede- plichtige, een Parijschen journalist werd een aanklacht ingediend. De zaak heeft echter geen gevolg gehad. Het parket heeft uitge; maakt, dat er geen aanleiding bestaat de zaak te vervolgen. ONTPLOFFING. Aan boord van een kruiset Aan boord van een in den haven van Tou lon ligende kruiser is een met samengeperst gas gevuld apparaat geexplodeerd. Twee matrozen werden gedood en twee zwaar ge wond. DE STAKING TE NANTES. Duurt voort. De staking der havenarbeiders te Nantes wordt voorgezet. Verschillende incidenten hadden plaats tusschen de stakers en werk- willigen. Politie en gendarmerie doen aan den haven dienst ter handhaving van de or- de. Ook de kolenlossers hebben met alge meene stemmen besloten te staken, toen be- kend werd, dat hun eisch om loonsverhoo- ging was afgewezen. Hun totaal aantal be- draagt 700, waarvan 600 het werk neerge- legd hebben. EEN STAKING BIJ DE TRAM TE RIJSSEL. Het personeel van de tramwegen, die Rijs*. sel met den omtrek verbinden, heeft gister- ochtend het werk gestaakt. De staking omvat elfhonderd werklieden. TE AUKM AAR. ZOM DAG 25 AUGUSTUS 1929 (Eerste Kermiszondag'). Aanvan^ EEM uur. „ALCJUBU" V.T.V. ALKMAARS CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1