DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. THE CORI ROYAL Gedurende de KERMIS HAAGSCHE CONFERENTIE. Hondert m w derflgsfe Jaargung m Het Al g. Afd. Ziekenfonds en de Tandheelkundigen. Geetaleerd Haarden en Kachels. CENTRUM HOTEL No. 199 DR Bumrnei Cesta^tt sit 3 ofaden. Doze Gauran! word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abomwnwntsprljs bij vooruitoetaling per 3 mianden voai Alkmaar flrr, franco door he! geheele Rljk J 2-30. Afzonderl^ba en bewUsnnmmerc 3 cents. wSa PRIJS DER GEWONE AJDVERTENTEENr Per regel f 0.25, bij groote contraclen rabat, Groote loiters naar plaafsrnimta. Brleven franco aan de N. V. Boek« en Handelsdrubkerlj wfh, BSRMa OOSfM ZOON, Voordam C 9. - Dlrecteort C, KRAK. ZATEKUAO Telef.nr. Administratis 1. Telefoonnr. Redacfle 3? PosiQlro 37680. Hoofdredaetonri TJ< N. ADEMA. 24 AUGUSTUS Het bestuur van fiet Alg. Afd. Zieken- fonds te dezer stede heeft onlangs, naar aanleiding van het tekort, dat in het eerste kwartaal 1929 is ontstaan, de ver- tegenwoordigers van het fonds opgeroe- pen om te beraadslagen over de midde- len om dit tekort, dat ruim 4000 be- draagt, uit den weg te-ruimen. Men kon dit bereiken door verminde- ring van specialistische hulp of ver- hooging van contribute, waarover, naar het desbetreffend verslag meldt, breed- voerig van gedachten werd gewisseld met het gevolg, dat men algemeen tot de conclusie kwam, dat men noch het een, noch het ander wenschte. Dat laatste is volkomen begrijpelijk, maar als een achterstalligen huurder de keuze gelaten wordt tusschen verhuizen of zijn huur betalen, dan kan hij zijn huisheer nog zoo beleefd meedeelen, dat hij noch het een, noch het andere wenscht, maar dan verschijnt er toch op den een of anderen dag een deurwaar-1- der, die zijn helpers bevel geeft om den inboedel maar op het trottoir uit te stal- len. De inkomsten van het Ziekenfonds blijken nu eenmaal onvoldoende om de nota's der heeren medici te kunnen be talen en daarom zal men 6f de medische hulpverleening moeten beperken waarbij het begrijpelijk is, dat men al- lereerst op de medewerking der specia- listen gaat bezuinigen of men zal zich van aller doeltreffende hulp blijven verzekeren door de contribute te ver- hoogen. Een andere uitweg is er niet en als de leden noch het een noch het ander blij ven wenschen, dan zal het bestuur na tuurlijk eenvoudig verklaren, dat deze onderneming door te groote uitgaven niet langer or denzelfden voet in stand kan worden gehouden. Ziek zijn is duur, niet het minst nu wij in een tijd leven, dat vele ziekten door de hulp van specialisten op meer rationeele wijze dan vroeger kunnen worden bestreden. Het tegenwoordige ziekenfondslid stelt heel wat hooger eischen dan vroeger het geval was, de gezondheidszorg en daarnaast het ge- zondheidsverlangen zijn op heel wat hooger peil gekomen, maar met dit alles gaat een vermeerdering van kosten ge- paard, welke o. i. slechts op twee wijzen bestreden zal kunnen worden, 6f door al dan niet wettelijk voorgeschreven sub sidies van Rijk, Provincie of Gemeente, of door verhooging van de contributes der ziekenfondsleden. Het derde middel, inkrimping van medische hulp, is een stap achteruit en verdient in den tijd van steeds grooter •zorg voor de volksgezondheid zeker geen aanbeveling. Wij wachten met belangstelling af wat in verschillende plaatsen, die bij het Alkmaarsche ziekenfonds zijn aangeslo- ten, met betrekking tot het tekort aan financien besloten zal worden, maar in- middels vraagt in verband hiermede een nieuw vjaagstuk onze aandacht, namelijk de tandheelkundige hulp, welke thans aan de leden van het Zie kenfonds verstrekt wordt. Het is wel eens gebeurd, dat een pa tient op het spreekuur bij den dokter kwam, die hem heel medelijdend aan- keek en vroeg wat er aan mankeerde. En als die patient dan zei, dat hij zoo'n kiespijn had, dan klaarde het gelaat van den medicus op, en dan zei die: „0, heb je maar kiespijn, ik dacht, dat je ziek was." En dat is nu de groote grief der tand artsen, dat tand- en kiespijn veel te lang als bijkomstigheden beschouwd zijn, ja zelfs, dat het plombeeren van kiezen en niet het minst het koopen van een nieuw gebit nog menigmaal als luxe gequali- ficeerd wordt. Het volksbewustzijn, dat een goed ge^ bit noodzakelijk voor de gezondheid is dateert nog maar van de laatste tiental- len jaren. Het was vrijwel regel, dat een vorig geslaeht het gebit verwaarloosde, men zag in volkskringen slechts zelden goed onderhouden tanden en kiezen en de werkman, die zich vroeger een nieuw gebit kocht, werd als een man be schouwd, die met zijn geld geen raad wist. Waagde een vrouw zich aan deze „luxe" dan werd zij in de oogen van alle vrienden en kennissen openlijk als een ijdeltuit gebrandmerkt en niemand be- greep of scheen te begrijpen, dat een goed kauwapparaat een allereerste eisch voor een goede gezondheid beteekent. Wij leven gelukkig in een anderen tijd en de lachende monden, die met anderhalf grafzerkje getooid zijn, be- ginnen meer en meer tot het verleden te behooren. Men ziet in het plombeeren van tan den en het aanschaffen van een nieuw gebit geen overdadige luxe meer en de tandarts is een onontbeerlijke specialist geworden, wiens wachtkamer een steeds grooter aantal patienten herbergt. En toch zijn het deze specialisten, die bij met tekorten werkende ziekenfond- sen nog steeds op de bres moeten staan om te betoogen, dat hun hulp even nood zakelijk is als die van alle andere spe cialisten, om te doen beseffen, dat aan- tasting van tanden en kiezen een ziekte is, die het kauwapparaat vernietigt eft tot allerlei andere verschijnselen zal kunnen leiden. Wij hebben dezer dagen eens een Alk- maarschen tandarts gevraagd, wat z. i. de gevolgen van een slecht gebit zijn en het is interessant zijn opsomming van allerlei kwalen hier even te laten volgen. Vroeger meende men, dat iemand, die een slecht gebit had daaraan zijn heele leven moest blijven sukkelen en hij aanvaardde zijn kwaal, zooals toenter- tijd een teringlijder zijn kruis opnam. Slechts hij, die te veel pijn had wendde zich tot den medicus of den tandarts. Deze constateerde in vele gevallen, dat de voedingstoestand achteruit gegaan was, dat de patienten een kwalijk rie- kenden mond hadden wat voor velen een belemmering was om een goede be trekking te kunnen krijgen en dat zij last kregen van de maag. Als zeker ver- kondigde deze deskundige de stelling, dat iemand, die gedurende tien jaren een slechten mond heeft, last krijgt van het zoogenaamde zuur en van pijn in de maag, wat tot maagkwalen en inge- wandsziekten kan leiden. Mondhygiene is noodzakelijk voor kankerbestrijding, het stilt veler zenuwen, het is een be- strijding van rheumatische aandoenin- gen, van dikwijls hardnekkige hoofd- pijnen, het voorkomt goed- en kwaad- aardige gezwellen in den mond en aan de tong, het kan tot chronisch ontstoken keel- en neusholten leiden en bij de be- strijding van tuberculose wordt als eisch gesteld, dat het gebit gezond moet wor den gemaakt. Verschillende scheepvaart-maatschap- pijen eischen bij de keuring van hun personeel, dat de menschen een goed ge bit hcbLen en dat natuurlijk niet in de eerste plaats omdat een gaaf gebit de schoonheid van het gelaat verhoogt. Trouwens op elk keuringsformulier voor een levensverzekering ziet men tegen- woordig de vraag naar den toestand van het gebit omdat de Maatschappijen wel weten, dat de levensduur door een slecht gebit verkort wordt. Al de hier boven genoemde kwalen kunnen gedeeltelijk voorkomen worden door het vroegtijdig herstel van het ge bit en daarom achtte deze deskundige het een belang-voor de volksgezondheid wanneer op dit gedeelte der hygiene meer dan tot dusver de aandacht werd gevestigd. Een goed tandarts zal er zich niet mee tevreden stellen den patient van zijn pijn af te helpen, hij zal er voor zorgen, dat de mond zoo keurig gerestaureerd wordt, dat de man weer een uitstekend kauw- orgaan heeft. Het is te betreuren, dat alles wat in de wereld zoo goed en zoo nuttig is alleen maar voor geld te verkrijge i is en dat verschillende ziekenfondsen steeds weer de dupe zijn van financieele tekorten. In Duitschland, waar men op hygie- nisch gebied vele andere landen v6or is, is de vraag of iemand met een kwaal aan het kauworgaan ook tot de op medi sche hulp rechthebbende zieken moet gerekend worden, als sinds jaren in be- vestigenden zin beantwoord. De eerste ziektewet dateert daar reeds van 1883 en in 1898 werd in hoogste rechterlijke instantie beslist, dat de zie kenfondsen verplicht waren ook tand heelkundige hulp aan hun leden te ver- schaffen, waarbij bepaald werd, dat Caries de aantasting der tanden en kiezen „eine Krankheit ist, die so- wohl die Gesundheit und Arheitsfahig- keit schadigen, als auch durch ihre Folgezustande schwere, algemeine Krankheitserscheinungen hervorrufen kan." De invaliditeits- en ouderdomsuitkee- ring werd daar opgedragen aan de z.g.n Landesversicherungs-anstalten, die o-i- geveer met onze Rijksverzekeringsbaok en de Raden van Arbeid overeen komeo. Deze lichamen begrepen zooals men dat in ons land tegenwoordig zoo ruim- schoots in den strijd tegen de t. b. c. doet dat invaliditeit voorkomen kan wor den door tijdig voorbehoedende maat- regelen te nemen en zij zagen in, dat een goed kauwapparaat een voorbehoedmid- del tegen maag- en ingewandsziekten en tot behoud der werkkracht genoomd moet worden. Men heeft daar zelfs patienten kunst- tanden en gebitten verschaft waarvoor het Ziekenfonds het tweevijfde en de patient slechts het 66n vijfde deel der kosten behoefde te dragen. Wij zullen de toestanden in Duitsch land verder laten rusten. Uit het boven- staande blijkt wel, dat daar reeds alge meen ingezien wordt, dat de zooge naamde caries het tandbederf een ziekte is, waarvoor men recht op gene- zing heeft zooals voor elke andere ziek te en waarvoor specialistische hulp moet worden geboden. Het kostenvraagstuk is natuurlijk een belangrijke factor, maar wie 25 jaar ge- leden zou gevraagd hebben hoe vroeg- tijdige behandeling van alle t. b. c-lijders ooit te betalen zou zijn, zou ook ten ant- woord hebben gekregen, dat dit door ge- brek aan de daarvoor benoodigde gel- den nimmer tot stand zou kunnen komen. Op dezelfde gronden waarop men in Duitschland conserveerende en chirur- gische behandeling voor fondsleden gratis beschikbaar stelt, heeft de Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der tandheelkunst zich in haar „Richt- lijnen voor Ziekenfondsbehandeling" uitgesproken voor kostelooze tandheel kundige hulp der ziekenfondsen voor de ingeschrevenen. Voor de ziekenfondsen is er alle reden een ratiooneele en dus ook weer prophy- lactische voorbehoedende behan deling voor de leden bereikbaar te maken. En in het bijzonder hopen wij, dat bij het hier gevestigde Alg. Afd. Zieken fonds een zoodanige regeling kan wor den getroffen, dat de patienten zich, zoowel voor het trekken en schoonma- ken als voor het vullen van zieke kiezen en tanden, tegen geringe premie kunnen verzekeren en slechts een matigen prijs voor een kunstgebit behoeven te betalen. Trouwens, er wordt aan dit onderdeel der ziekenzorg al heel wat meer aan dacht dan vroeger besteed. De Zieken fondsleden hebben het recht hun kiezen en tanden „gratis" te laten trekken en moeten de helft in de kosten van vulling betalen, een systeem, dat echter tot onbillijkheden leidt, omdat zij, die min der goed bij kas zijn, heel wat meer tan den kwijt raken dan de beter gesitueer- den. Kan men er wordt thans over on- derhandeld tot een oplossing komen over een billijke vergoeding aan de tandartsen, waarbij niet meer per geval maar per ingeschreven lid betaald wordt, dan zal van het in goeden staat brengen der kauworganen veel meer dan tot dusver gebruik worden gemaakt, Er zijn nog zeer vele slechtverzorgde monden en zoolang men nog niet tot schooltandverzorging overgaat zal dit wel zoo blijven, waarom het te begrijpen is, dat bij „gratis" behandeling van ziekenfondsleden van de tandartsen zeer veel werk zal gevergd worden. Dit meerdere werk brengt meerdere kosten mee en in den aanvang van dit artikel is reeds gebleken, dat juist het kostenvraagstuk, in verband met de specialistische hulp, zulk een groote rol in het ziekenfonds speelt. Men zal ten slotte van de noodzake- lijkheid dezer bijzondere medische zorg doordrongen moeten worden en zich daarvoor, door verhooging van contri butie, een klein offer moeten getroosten. De eenvoudigste oplossing van alle moeilijkheden zou natuurlijk een flinke subsidie zijn, maar de tandheelkundige overheidszorg in ons land beperkt zich nog tot een polikliniek in Amsterdajn waar gemeenteDersoncel en hun gezins- leden gratis worden geholpen en een sporadische schooltandverzorging. Dat laatste wordt in Amerika heel wat beter aangepakt. De Amerikaan is een practisch mensch, diebegrijpt, dat de verzorging van een gebit op den kin- derleeftijd minder kost dan de restau- ratie van een verwaarloosden mond bij volwassen patienten, nog afgezien van het feit, dat de schooltandverzorging een heilzamen invloed heeft op de volks gezondheid. Het hieraan besteede geld wordt later dubbel bespaard door min der ziekte en grooter arbeidsvermogen. Als zijn wij er van overtuigd, dat ook in Alkmaar schooltandverzorging op den duur niet zal uitblijven, wij willen den tijd niet vooruit loopen. Wij willen ten slotte hier slechts de hoop uitspreken, dat dit artikel er toe zal medewerken, dat de leden van het Attraction Hand. Ziekenfonds niet alleen tandheelkun dige hulp noodzakelijk blijven achten, maar dat zij desnoods hiervoor, door vrijwillige contributieverhooging, een offer zullen brengen, opdat tusschen tandartsen en Ziekenfondsbestuur een billijke financieele regeling kan worden getroffen waardoor voortaan alle fonds leden recht op goede herstelling en goed onderhoud van hun onmisbaar kauw apparaat zullen krijgen. De plenaire zitting naar Maandag verschoven, Snowden nog steeds niet voldaan. De vier mogendheden kunnen de Britsche eischen niet verder tegemoetkomen. De slotzitting op Maandag. De plenaire zitting van deze conferentie, tevens eigenlijk de sluitingszitting, is, op ver- zoek van Snowden, gesteld op Maandag a.s. Men schijnt thans grooter hoop te hebben, dat inmiddels een formule gevonden zal kun nen worden, die de conferentie van Den Haag in schijn of in werkelijkheid zal redden. Geruchten die op het oogenblik in omloop zijn en waarschijnlijk ook reeds hun weg ge vonden hebben in de buitenlandsche pers, als zou deze formule reeds gevonden zijn, zijn nog voorbarig. Naar directe Duitsch-Engelsche onderhandelingen Naar gemeld wordt, heeft de Fransche minister van arbeid, Loucheur, gisternamid- dag aan de Fransche pers medegedeeld, dat Frankrijk, Belgie, Italie en Japan in hun aanbod aan Engeland tot het uiterste zijn gegaan. Volgens de Duitsche delegatie zou •uitschland verlangen deel te nemen aan de verdeeling van de 300 mill, mark, welke over- blijven wanneer men overgaat van het Da- wes-plan op het plan-Young. Volgens de vier crediteurstaten heeft Duitschland op deze participatie echter geen enkel recht. Zij wil len intusschen geen bezwaren maken, wan neer dit bedrag aan Engeland zou komen, weshalve zij Engeland hebben voorgesteld zich hieromtrent rechtstreeks met Duitsch land in verbinding te stellen. Tevens hebben de vier mogendheden Engeland aangeraden met Duitschland overleg te plegen inzake het Engelsche aandeel aan het onbeschermde ge deelte der herstelbetalingen. Snowden acht de voorstellen vol komen onvoldoende. Omtrent de voorstellen, welke gisteroch- tend namens de vijf in het Eerste Kamerge- bouw vergaderende mogendheden door Jas par aan Snowden werden overgebracht, wordt van Engelsche zijde meegedeeld, dat zij niet schriftelijk waren gedaan en zeer wei- nig vooruitgang beteekenden in vergelijking bij de vroeger gedane voorstellen. Na met zijn collega's te hebben geraad, pleegd, heeft Snowden aan Jaspar meege deeld, dat deze voorstellen volkomen onvol doende waren. In aansluiting aan wat omtrent de afwij- zing door Engeland van vele voorstellen der andere crediteurstaten is gemeld, wordt nog meegedeeld, dat in die voorstellen niets de- finitiefs voorkwam met betrekking tot de on- voorwaardelijke annui'teiten, noch ten op- zichte van de leveringen in natura. De overige crediteurstaten houden zich nog bezig met deze aangelegenheden te on- derzoeken. De houding van Engeland, In Britschen kring werd nog betoogd, dat wanneer men den Engelschen verwijt, dat zij van hun kant niet te kennen geven hoe aan hun verlangens tegemoet te komen valt, zulk een verwijt als ten eenenmale ongegrond be schouwd moet worden. Immers, het zijn de anderen, die den Engelschen verzoeken, af- stand te doen van een deel van wat zij nu uit de regeling Dawes krijgen. Het Engelsche antwoord nu op het verzoek om iets van wat Engeland heeft, op te geven, is, dat het daartoe niet bereid is, en het wenscht ook niet, dat men op kosten van an deren, met name van de kleine staten, van wier bereidwilligheid daartoe trouwens tot dusverre nog niets te bemerken viel, aan de Engelsche verlangens tegemoet tracht te ko men: de Engelschen denken er niet aan toe te laten, dat de kleine staten hun iets zouden moeten geven, wat sommige grooten hun earsi znnrifln willen ontnemen. Het zal aan die grooten zijn en met name werd hier nog in het bijzonder Italie genoemd, om datgene te doen, waardoor Engeland zal behouden, wat het thans heeft. de nieuwste modelled RUIME SORTEERING. IJSPEERT's IJZERMAGAZIJN, RITSEVQORT. Engeland is niet langer bereid tot eenig gebaar. Telkenmale toch heeft Groot-Brit- iannie in den loop der jaren opofferingen mo ten doen. Daarvan is nu de uiterste grena bereikt en de Britsche delegatie is niet van zins, op deze conferentie wederom offers te brengen. •Engeland wil ook niets weten van eenige verhooging van hetgeen Duitschland in to- taal zal hebben te betalen. De bijeenkomst van de bezettende mogendheden. Van Engelsche zijde meldt men omtrent de bijeenkomst van de bij de bezetting betrok- ken mogendheden, dat Henderson de hoop koestert, een verzoening tot stand te brengen tusschen het. Duitsche en het Fransche stand- punt betreffende de commissie voor vaststel- ling en verzoening. Bij het verlaten van de conferentie van de bij de bezetting betrokken mogendheden ver- klaarde Wirth, niet cntevreden te zijn. Men kon nog wel niet spreken van een accoord, maar er was een vooruitgang. Toen hem gevraagd werd, of men Zondag zou vertrekken, antwoordde hij ontkennend, er aan toevoegende, dat de soep niet zoo heet gegeten werd, als zij eergisteren gekookt was. Loucheur over de situatie. In een Fransche persconferentie heeft Lou cheur gisteravond een overzicht gegeven van de situatie. Hij wees er op, dat men En geland op verschillende wijzen tegemoet kan komen. Frankrijk en Belgie kunnen daartoe in het plan-Young een tiental mogelijkheden aan wijzen en ook Italie heeft pogingen in die richting gedaan. Den economischen kant van het vraagstuk der leveringen in natura besprekende, zeide Loucheur, dat Frankrijk van oordeel is, dat men niets moet doen, wat het Duitsche eco- nomische leven kan bemoeilijken, waarbij men evenwel ook rekening heeft te houden met het economische leven van Engeland. In beide landen heerscht werkeloosheid, maar Duitschland moet in staat worden gesteld te betalen en moet dus werk hebben. Bovendien zijn de leveringen in natura een gemakkelijke betalingswijze, waaraan het Duitsche econo mische leven gewend is en die men niet plot- seling stop kan zetten, daar dit een even- wichtsstoring te weeg zou brengen, welke even noodlottig zou zijn voor Duitschland als voor zijn crediteuren. Ten hoogste zou men kunnen overwegen de geleidelijke ver- mindering in sneller tempo van de leveran- ties, welke het Young-plan voorsehrijft. Voor Italie is de levering in natura zeer belang- rijk, daar het voor zijn industrie kolen noo- dig heeft. Toch zijn Italie, Frankrijk en Belgie het er over eens, dat men met de En gelschen tot overeenstemming moet komen. Men heeft daarom gezegd,-dat Engeland en Duitschland het onderling eens moeten wor den. Bij deze besprekingen zullen zich intus schen ook nog financftele kwesties voordoen, waarbij Duitschland betrokken is, zooals de Dawes-leening en het onvoorwaardeliik deel der annui'teiten. LKMAAHSC V ■it It *..T in

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1