llkumtli Cnnit Honderii ean en dertigste Jaargang, Xalerdag 24 Augustus. lit mi/.c Ntaa^macliiiic, Voor de huisvrouw. Rechtszaken Cii Het conflict tusschen Rusland en China. (Nadruk verboden). De gebeurtenissen in het verre Oosten hebben een wending genomen, die in West- Europa veel verbazing moet wekken Nog uieer verbazing wekt natuurlijk de houding van de sovjet-regeering, die halfslachtig is of althans zoo lijkt, omdat de Westerling de eigenlijke drijfveeren van de bolsjewistische politick niet begrijpt, omdat hij bij de beoor- deeling van de gebeurtenissen in het Oosten denzelfden maatstaf gebruikt, welke voor de crewone regeeringen en de Vt estersche toe- standen gebruikt' wordt. Een normale regee ring zou een van de volgertde wegen be- wandeld hebben: het zou of de bemiddeling van een andere mogendheid in casu Ame rika hebben aanvaard, hetgeen van nati- onaal-Russisch standpunt het allerbeste ware geweest en ook met het oog op den internati- onalen toestand te verkiezen; of rechtstreek- sche onderhandelingen met de tegenparti] aangekncopt hebben en op deze wijze de meest voordeelige voorwaarden voor het leigen land trachten te bedingen; of ten slotte. indien zij de overtuiging had, dat langs de weg van onderhandelingen niets te bereiken ds, eenvoudig den oorlog aan China ver- klaard hebben en zoo getracht de belangen van Rusland, die de Chineesche machthebbers ongestraft meenen met voeten te kunnen tre- den, te beschermen. Ofschoon de derde uit- weg de minst wenschelijke is, ware hij toch jte verkiezen boven den weg, dien de boisje wiki hebben ingeslagen, omdat hij ten minste een vcordeel heeft: dujdelijkheid. De boisjewiki hebben, zooals; bekend, geen van die wegen bewandeld. Amerika, welks belangen eischen de voorkoming van zulk een onheil als een oorlog in het Verre Oos- ten, welke naar alle waarschijnlijkheid niet te localiseeren zou zijn en het gevaar van een grooten oorlog in dat gedeelte van de wereld zeer groot zou maken, heeft reeds dadelijk bij het uitbreken van het conflict maatregelen Igetroffen voor het bijleggen ervan op de basis van de eerbiediging van de bestaande overeenkomsten. Amerika kon daarbij op den steun van de Westersche mogendheden reke- nen, die eveneens n oorlog in't Verre Oosten vreezen en daarbij Rusland zouden wil- len steunen, omdat zij geen precedent zouden willen scheppen, omdat ook zij concessies in China bezitten. Ten slotte zou noch Amerika, noch Engeland er iets voor voelen, dat de Russen geheel uit Mandsjoerije zouden verdwijnen en dat China daar op deze wijze alleen zou blijven tegenover Japan: het bestaan van den driehoek (Rusland, China, Japan) in Mand sjoerije vermindert den druk van Japan op China en stelt zekere grenzen aan de aan- spraken van het eilandenrijk Het is dus begrijpelijk, dat Japan weinig voor de inter- ventie van Amerika en de overige mogend heden voelde en dat Tokio aar.drong op de wenschelijkheid van rechtstreeksche onder handelingen tusschen de twee tegenstanders. Ook China voelde niet veel voor een inmen- ging van Amerika, omdat het dan veel zwak- ker zou staan en omdat het bovendien den door de Russen gebouwden spoorweg reeds in zijn bezit heeft. Geheel anders is de positie van Rusland; een normale regeering zou de hulp van Ame rika dankbaar hebben aanvaard, omdat een internationale bespreking de beste en vei- ligste weg is om iets te redden van de ge- weldige belangen, welke Rusland in Mand sjoerije had en die China door de laatste ge- welddaad op zuik een ongehoordc wijze be- dreigt te vernietigen. Er zit echter te Moskou geen normale regeering, maar Stalin, en voor Stalin geldt de gewone logica niet. De dicta tor voelt zeer weinig voor een internationale bespreking van het conflict, omdat daarbij zeer onaangename dingen aan het licht ko- men, omdat de vertegenwoordigers van de sovjet-regeering dan op zeer pijnlijke vragen zouden moeten antwoorden. Stalin heeft daarom geweigerd de toegestoken hand aan te nemen en beval de sovjet-bladen, Amerika voor te stellen als een vijand, als een land dat onder het mom van vriendschap imperialis- tische doeieinden nastreeft en zich den spoor weg wil toe-eigenen. Stalin deed dat, omdat de nationale belangen van Rusland hem vol- komen onverschiilig laien. Hij streeft er niet naar Rusland zijn positie in het Verre Oosten terug te geven, den Oosterspoorweg, die door den Russischen staat gebouwd is en door de Russische schatkist jarenlang financieel ge- steund werd, wter onder beheer van Rusland 'te stellen, de geweldige economische belangen van Rusland in het Verre Oosten te bescher men, het groote gevaar, dat Wladiwostock en hot geheele gebied van het Russische Verre Oosten bedreigt, te bezweren, maar hij streeft alleen naar de wereldrevolutie Het :onflict in het V erre Oosten interesseert hem ;n zijn trawanten alleen in zooverre als het onrust wekt. als het de mogelijkheid schept, in het Oosten en daardoor ook in het Westen verwikkelingen uit te lokken, die den laatsten tijd verdwenen waren. De ervaring heeft aangetoond, dat de bols jewistische propaganda geen vat op de menscheii heeft. zoolang er vrede en welvaart heerscht. Er moet dus onrust, verbittering, nijd gewekt wordcn. Stalin had liever gehad, dat het conflict ergens anders uitbrak en dat de Sovjet-Unie er niet direct bij betrokken ware geweest, maar de andere landen weten elk conflict op vreedzame wijze bij te leggen en vermljden alles, wat tot een gewapende botsing; zou kunnen leiden, en daarom be- sioot Stalin het conflict in het Verre Oosten te benutten. Hij wees daarom de voorstellen van de andere mogendheden van de hand om op deze wijze het conflict sleepende te houden en overa! de legende van de internationale ,samenzwering" tegen de sovjet-regeering te zunneii verspreiden en door leu gens te voeden. Om dezelfde reden wijst Moskou dke di rect? onderhanc!cling met China o<-': van de hand; het stelt eischen, die China moeilijk Van inwilligcn. De sovjet-regeering eischt. dat China vo6r de hervatting der onderhandelin gen den toestand van voor het ingrijpen der Chineesche regeering zou herstellen, d.w.z. dat de bolsjewistische directie van den Oos terspoorweg en alle bolsjewistische spoor- wegmannen in staat worden gesteld hun werkzaamheden te hervatten. De Chineezen weigeren hierop in te gaan en de sovjet- regeering van haar kant wijst alle tegenvoor-" s tell en van de Chineezen hooghartig van de hand. Karachan, de tegenwoordige feitelijke lei- der van de buitenlandsche politiek der Sovjet- Unie, vond het zelfs noodig deze onverzoen- lijke houding van Moskou in een gesprek met een Amerikaansch journalist wereldkun- dig te maken, waardoor hij zichzelf den te- rugtocht heeft afgesneden. Alles wijst er dus op, dat de boisjewiki het conflict niet willen bijleggen, dat zij de crisis willen rekken. De laatste berichten spreken over de vor- ming van een nieuw leger in het Verre Oos ten, aan het hoofd waarvan een bekend avon- turier (Bliicher Galen) geplaatst is, die de toe- standen in China door en door kent, die het Chineesche leger tijdens de kortstondige vriendschap tusschen de boisjewiki en de Chineesche revolutionnairen heeft georgani- seerd en dus een geduchte tegenstander van de Chineesche generaals kan zijn. Andere be richten spreken over schermutsclingen aan de grens en zelfs over een invr.sie van Rus sen in Mandsjoerije. Zouden de boisjewiki dus besioten hebben tot den aanval over te gaan? Hebben zij dus den oorlog uitgelokt? Op het oogenblik, dat wij dezen brief schrij- ven, ontbreken nadere mededetlingenhet is dus moeilijk eeu oordeel-te vellen over de juistheid van deze en andere, vaak tegen- strijdige, berichten, die de Japanners en Chi neezen lanceeren en die ten doel hebben de belangen van die landen te dienen. Het gevaar van een oorlog is niet gering, omdat wanneer twee legers, zooals nu aan de grens van Mandsjoerije, tegenover elkaar staan, kanonnen „vanze!f kunnen losbranden", zooals dat heet. Bovendien vormen de „wit- ten", die in Chineeschen dienst staan en in hun verblindheid het verschil tusschen de boisjewiki en Rusland niet zien, een groot gevaar voor den vrede. En toch gelooven'wij weinig aan "de mo gelijkheid van een oorlog in het Verre Oos ten De binnenlandsche toestand in Rusland is van dien aard, dat een oorlog voor de bois jewiki zeer funeste gevolgen zou kunnen hebben, een zelfmoord zou kunnen beteeke- nen. Zelfs indien het bericht over de bezet- ting van een paar dorpen in Mandsjoerije op feiten berust, dan beteekent dat nog niet het uitbreken van den oorlog: het kan slechts een demonstratie zijn. Het meest waarschijn- lijke is, dat de boisjewiki, die niet kieskeurig zijn, die alle middelen geoorlocfd achten, nu een dubbel spel spelen (zooals altijd, overi- gens). Zij schelden overal op de andere mo gendheden en verwijten hen alle mogelijke en onmogelijke booze voornemens en speculee- ren er tegelijkertijd op, dat diezelfde mogend heden een oorlog zullen weten te voorkomen. De toestand bliift intusschen zeer ernstig. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Ministerieele Verantwoordelijkheid. Ons vorig artikel in deze serie gaf een overzicht van ministers en ministeries, naar aanleiding der plaat" gehad heb- bende kabinetswisseling. Het bestek ge- doogde toen niet anders dan een even aanstippen der ministrieele verantwoor delijkheid, weshalve we nu daarover een 1 ander gaan zeggen. Artikel 77 der Grondwet zegt in de derde alinea: Hun verantwoordelijkheid wordt geregeld door de wet, terwijl de artikelen 355 en 356 van het Wetboek van Strafrecht rndere voorzieningen treft, bijaldien een minister wegens ambtsmisdrijf wordt vervolgd. Dat hij vervolgd kan worden vloeit uit zijn verantwoordelijkheid voort. Wat wordt nu onder een ministrieel ambtsmisdrijf verstaan? Allereerst dan het verleenen van medeonderteekening^ aan koninklijke besluiten of beschik- kingen, wetende, dat daardoor de Grond wet of andere wetten of algemeene maatregelen van inwendig bestuur van den staat of van zijn kolonien of be'zit- tingen in andere werelddeelen Worden geschaad. Verder het, uitvoering geven aan koninklijke besluiten of beschikkin- gen, wetende, dat deze niet van de ver- eisciite mede-onderteekening van een der hoofden der ministerieele departe- mentc-n zijn voorzien. Dan het nemen van beschikkingen o het geven van be- velen of het handhaTen van bestaande beschikkingen of bevelen, wetende, dat daardoor de Grondwet of andere wetten of algemeene maatregelen van inwendig bestuur van den staat of van zijn kolo nien of bezittingen in andere werelddee len worder: geschonden en ten slotte het opzettelijk nalaten van het geven van uitvoering aan de bepalingen van de Grondwet of andere wetten of algemee ne maatregelen van inwendig bestuur van den staat of van zijne kolonien of bezittingen in andere werelddeelen, voor zoover die uitvoering wegens den aard van het onderwerp tot het betrok ken ministerieele departement behoort of uitdrukkelijk aan den betrokken minis ter werd opgedragen (art. 355 W. v. S.). De straf op deze ministerieele ambtsmis drijven kan zijn een gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren, al dan niet gepaard gaande met het verlies van het burgerrecht, o.a. het recht om ambten of bepaalde ambten te bekleeden. Wanneer echter de grove nalatigheid van een mi nister oorzaak was, dat werd nagelaten uitvoering te geven aan de bepalingen van de Grondwet of van andere wetten enz., dan kan de betiokken minister ge- straft worden met hechtenis van ten hoogste zes maanden. (Art. 356 W. v. S.) De vervolging wegens ambtsmisdrijf van een minister kan geschieden van- wege de Kroon of vanwege de Tweede Kamer. De Hooge Raad is het rechtspre- kend college, waarvcor de verdachte verschijnen moet. Het besluit der Kroon, waarbij de vervolging geboden wordt, moet een nauwkeurige aanduiding der feiten bevatten, waarop de beschuldi- ging berust benevens den last op den procureur-generaal bij den Hoogen Raad om de vervolging in te stellen. Wanneer de Tweede Kamer mededee- ling ontvangen heeft der door de Kroon gelaste vervolging, kan zijzfelf geen ver volging meer instellen. Wanneer echter vijf leden der Tweede Kamer een schrif- telijke aanklacht met opgave der feiten bij de Kamer hebben ingediend, moet deze overwegen of ze de verlangde ver volging instellen zal. In de afdeelingen moet de Kamer dan overwegen of de aanklacht een onderwerp van nader on- derzoek zal uitmaken. Inmiddels heeft de betrokken minister binnen 24 uur na het indienen der aanklacht daarvan ken- nis gekregen. Natuurlijk zijn ook de ver- schillende lijnen getrokken, waarlangs het onderzoek der aanklacht moet wor den geleid, welke hier niet ter zake doen. Wanneer nu zulk een aanklacht niet in overweging genomen werd, dan kan bij het later opkomen van nieuwe bezwaren tegen dezen minister de aan klacht hervat worden, in ieder geval vanwege de Kroon een vervolging terza- ke van dezelfde feiten worden gelast. Dit is niet het geval wanneer een aan klacht door de Tweede Kamer werd ver- worpen. Onder verwerping wordt ook verstaan het feit, dat binnen drie maan den na het indienen der aanklacht in deze materie nog geen eindbeslissing werd genomen. Dit automatisch verval- len eener aanklacht geld o.a. niet, wan- i er de Kroon de vervolging gelastte. Wat is de maatstaf, welke de Tweede Kamer heeft aan te leggen? Zij moet de aangeklaagde feiten toetsen aan het recht, de billijkheid, de zedelijkheid en het staatsbelang. Wanneer ze dan ge- ncegzame gronden voor vervolging ge- vonden heeft, belast ze den procureur- generaal bij den Hoogen Raad met de vervolging onder nauwkeurige vermel- ding der feiten, waarop haar besluit rust. De rechtsvordering tot vergoeding van schade door een bij de wet strafbaar ge steld feit geleden kan alleen berusten op een veroordeeling door den Hoogen Raad en wordt voor den gewonen rech- ter ingesteld. Verder bevatte deze wet nog de bepa- ling, dat nader door de wet de geldelijke verantwoordelijkheid van de hoofden der ministerieele departementen zou worden geregeld, maar aan deze bepa- ling is. nimiiier gevolg gegeven. In het bovenstaande is wel et voor- naamste medegedeeld omtrent de mi nisterieele verantwoordelijkheid en de vervolsring omtrent ambtsmisclrijven daaruit voortVlociende. Ter eere van Koningin's verjaardag een paar oranje-recepten. Eerst oranjekoekjes: haal de buitenste schil van een viertal oranje-appelen (sinaasappelen) af; snij de vruchten in vieren; haal er de pitten uit en kook de partjes in suiker. Haal ze, nadat ze afkoelden, door meelbeslag en bak ze bruin. Voor het opdienen moet u ze met wat vruchtensuiker bestrooien. Geconfijte oranje-appelen. Borstel de ongeschilde oranje-appelen goed af, wasch ze en zet ze een nacht in koud water. Kook ze den volgenden dag tot ze zoo zacht zijn, dat men er met een houtje gemakkelijk in kan prikken. Weeg de vruchten nu, doe ze in de inmaakflesch met een weinig water en voeg er een even groot gewicht aan suiker bij. Sluit de flesch goed af. Oranjepie. Noodig 150 gram tarwe- bloem, 75 gr. boter, ongeveer d.L. water, een beetje zout, 200 gram oranje-marmelade, 50 gram boter, 3 eieren. Maak van de bloem, de boter. het zout en het water een pie of lap Engelsch korstdeeg; dit geschiedt aldus: u kruimelt de boter luch- tig met de vingertoppen door de bloem tot het een fijn-kruimelige, droge massa wordt. Giet er nu een scheutje koud water bij en blijf roeren; zoodra het mengsel een samenhan- gende bal is geworden (vooral niet te week) mag er geen water meer bij. Blijf den bal nog wat kneden tot hij goed soepel is en leg hem dan op een met bloem bestoven plankje of tafel, rol hem uit tot een lap van de ver- eischte grootte en dikte om er een open taart van te bakken. Laat het deeg rustig een half- uur zoo liggen; dan verliest het zijn elastici- teit en krijgt een vaster vorm. Het is voor de oranjepie wel aardig als u er een ronden vorm aan geeft; bereid de taart in een niet te diep vuurvast schoteltje. In den tijd, dat het deeg rust, kunt u de vuliing der taart klaar maken. Klop de eier- dooiers, roer er de oranjemarmelade en de gesmolten boter door; klop het eiwit echter niet v6or het vuurvaste schoteltje, met het deeg bekleed is. Smeer dat schoteltje eerst met wat boter in; leg er dan een deegcirkel in: den bodem van de pie, en bekleed vervol- gens den binnenrand van het schoteltje; druk de „voering" overal gelijk tegen den wand en snij het langs den rand overhangende deeg weg; maak een versierend randje met de tanden van een virk, waardoor bovendien het deeg beter bevestigd wordt. Klop nu het eiwit stijf; vouw het luchtig door het jam- mengsel en vul er het schoteltje mee. Zet het daarna in een matig warmen oven (150 gr. C.) en laat het deeg gaar worden. Het vulsel zal dan als een kussentje souffleeren. Het taartje wordt in den vuurvasten schotel opgediend. Oranje-biscuit Noodig: 5 eieren, 125 gr. suiker, 10 gr. oranje-snippers, 125 gram tarwebloem. Klop de eieren met de suiker op een zacht vuurtje tot het mengsel luchtig en vrij warm is, neem het van het vuur af, voeg er de fijngehakte oranje-snippers bij; klop de massa tot deze koud is en meng er dan luchtig de gezeefde bloem doorheen. Doe het deeg nu in een met boter inge- smeerden en met poedersuiker bestoven vorm en bak de taart in een matig warmen oven gaar 3 kwartier a 6en uur; neem haar uit den vorm, laat haar uitdamjjen en bekoe- len en stuif er poedersuiker overheen of gar- neer haar met glazuur en geconfijte oranje- snippers. Koningin Wilhelmina-pudding Noodig: 1 ons biscuits, 2 ons sucade, 2 ons rozijnen, 1 L. room, vanille, 10 bladen gelatine, 8 eie ren, een wijnglas rhum, 200 gram suiker. Los de gelatine door koken op; wasch de rozijnen en sucade; maak een sausje van den room, de vanille, de gelatine, de suiker, de rhum en de geklopte dooiers der 8 eieren; kg op een schotel of in een kom laag om laag de rozijnen, de sucade en de in stukjes gebroken biscuits en.giet hier de goed geroerde en vermengde saus overheen. Als besluit: Koningskoek. Noodig: 250 gram tarwebloem, 150 gr. boter. 150 gr. suiker en een paar eetlepels jam. Kneed bo ter, bloem en suiker, zooals dat voor een taart behoort, tot een samenhangende bal; verdeel dezen in twee even groote stukken en rol elke helft uit tot eenzelfde grootte en eenzelfden vorm: ongeveer 1 c.M. dik. Leg nu de beide koeken op een bakblik, dat u eerst met wat boter insmeerde en bak ze in een matig warmen oven gedurende ongeveer een halfuur tot ze gaar zijn. Terwijl het ge- bak nog warm is en dus nog niet te'hard, moet u den altijd wat uitgeloopen omtrek bij- snijden, zoodat de koeken precies gelijk van vorm zijn; neem b.v. een deksel of een bord als maat en kg dat op beide taarten; ze mo- gen op het bakblik bekoekn; daarna bestrijkt u een van de koeken flink royaal met de jam en legt er den anderen op. De Koningskoek is klaar VOOR DEN KANTONRECHER TE ALKMAAR. STRAFZ1TTING VAN VRJ1DAG. PRINCIPALE HECHTENISSTRAF IN GELDBOETE OMGEZET. De heer P. J. E., slager te Alkmaar, oppo- sant tegen een vonnis waarbij hij wegens ar- beidswetovertreding was veroordeeld tot 2 x 3 principale hechtenisdagen, had in zooverre met zijn verzet succes gehad, dat de opgekg- de straf werd veranderd in 2 geldboeten elk van 60 subsidiair 2 x 30 dagen hechtenis Het vonnis werd overigens bekrachtigd en de door den verdediger, mr. Schenkeveld, aangevoerde gronden, die moesten leiden tot ontslag van rechtsvervolging, door den waarn. kantonrechter onjuist geacht. BETALEN OF APPELLEEREN! Hedcn werd voortgezet een overigens wei nig beduidende zaak contra den automobi- list C. A. H. H. T., wijnhandelaar te Does- burg, die op 19 Mei met zijn vierwielig mo- torrijtuig door een onvoorzichtige stuurbe- weging, op den Zeew. te Castricum, 't langs dien weg geplaatste toestel van den beroeps- fotograaf C. de Heer uit Alkmaar had aan- gereden en grootendeels vernield had. De nieuw opgeroepen getuige J. Z. uit Castri cum werd thans gehoorcJ en deze verklaarde pertanent, dat de heer T. bij het passeeren van een boeren- en kinderwagen wat te veel naar links had uitgehaald en daardoor het toestel had geraakt. De verdachte, die alle schuld ontkende, geraakte nu belangrijk in de minderheid en werd veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen, mitsgaders betaling der toegebrachte schade vastgesteld op f 50. EEN HARDNEKKIGE GRAANTJES- PIKKER. De ruim 50-jarige varensgezel Hubert V., gewoonlijk verblijf houdende in een volks- logement aan het Luttik Oudorp, had thans voor den tijd van 18 maanden dit logies ver- wisseld met een verblijf in de Rijkswerkin- richting te Hoorn, gewoonlijk genaamd „Krententuin"; welk uitstapje ook verband hield met de al te vurige liefde van den ge- tatoueerde zeeman voor sterken drank die ook heden weer de oorzaak was, dat hij, ge- expedieerd door een rijksveldwachter, voor den kantonrechter zich inoest verantwoor- den, wegens het zich op 20 Juli in kennelij- ken staat bevinden op den openbaren weg, het Luttik Oudorp te Alkmaar. Hij was toen, vergezeld van vrouw en kind op weg naar zijn logement, had echter maar 4 slokjes genoten, maar was draaierig geworden in de Haarlemsche autobus, die de facnilie naar Alkmaar had gebracht. De verdachte, die geen ongunstige indruk maakte, gaf zijn voornemen te kennen, zijn zwakheid te willen overwinnen en vroeg met het oog op zijn gezin, of de kantonrechter in aanmerking wilde nemen, dat hij al reeds 18 maanden opzending moest ondergaan. Gelukkig dacht de kantonrechter er ook welwillend over en werd de straf beperkt tot 3 dagen hechtenis en 3 maanden opzen ding naar het hierboven aangeduide loute- ringsoord. EEN VERZUCHTING DES KANTON- RECHTERS. De 56-jarige veehouder Jacob S. te Oter- leek, had een kalf, dat zich door ophanging aan zijn eentoonig aardsch bestaan en wei nig vreugde gevend vooruitzicht het leven te moeten laten onder het wreede slagers mes, ontijdig had onttrokken, vervoerd en doen afslachten in de noodslachtplaats te Schermerhorn, wat in strijd was met de des- betreffende wet. De veehouder had dit kalf of te Oterleek naar de noodslachtplaats of naar het Alkmaarsche abatoir moeten bren- gen ter verdere behandeling. De heer Jb. S., daarop gewezen, gaf zulks volkomen toe, doch beklaagde er zich over, dat zoowel door den noodslachter te Oter leek, als bij de Alkmaarsche gemeente slacht- plaats zoo bitter weinig wordt betaald. Hij ontving onlangs voor een pracht kalf, dat eensklaps was doodgevallen, te Alk maar slechts 4. En wij moeten 1.60 per pond betalen, zuchtte de kantonrechter tot onvermengd vermaak der aanwezigen! De verdachte profiteerde van deze opge- wekte stemming en werd tot slechts 4 boe te of 4 dagen veroordeeld. STUUR EN WEG EISCHEN DE AL- GEHEELE AANDACHT VAN DEN CHAUFFEUR. De 53-jarige grondwerker C. Brakenhoff, die zich in den morgen van 15 April van zijn woning aan de Molenbuurt te Alkmaar per rijwiel begaf naar de gem. lichtbedrijven aan den Helderschenweg, werd alhoewel hij onberispelijk rechts reed, plotseling aangere- den door een achterop komenden auto, met gevolg, dat hij met rijwiel en al werd omge- kegeld en zijn rijwiel een schade van 7.20 bekwam. De bestuurder, zooals later bleek zekere heer A. B. uit VoorhouL was zoo beleefd. TER OPFRISSCHING VAN HET BLOED drinke men eenigc dagen ach- tereen 's ochtends vroeg een glas na tuurlijk „Franz-Josef"-bitterwater. Het door vele geneesheeren voorgeschreven „Frarz-Josef"-vvater regelt den darm, versterkt de niaag, verbetert het bloed, kalmeert de zenuwen en geeft dus een schoon lijf en helder hoofd. toen hij bespeurde, dat de wielrijder weer overeind krabbelde, vol gas te geven en te zorgen dat hij ongemoeid weg kwam. Doch zijn nummer, 61942, was opgenomen door een ander automobilist den heer Liefting uit Egmondbinnen en toen B. in gebreke bleef de toegebrachte schade te voldoen, ontsprong hij den dans toch niet en werd heden deze aanrijding behandeld. .Verdachte was niet verschenen, doch getuige Liefting verklaar de te hebben opgemerkt, dat B. met andere personen had zitten praten, rondkijken en wijzen, zoodat hij vermoedelijk den wielrij der eerst had opgemerkt, toen een aanrijding onvermijdelijk was. Op grond van al deze verzwarende om- standigheden werd de onattente chauffeur dan ook niet zachtzinnig aangepakt, veroor deeld tot f 40 boete of 40 dagen en betaling der toegebrachte schade, niet 7.20, doch 9. DE RENTEKAART GEREED HOUDEN. De kleine 20-jarige Truus V., uit Castri- cum, die te Limmen op een niet onaanneme- lijk salaris van 12 per week als werkster fungeert, kon op 15 Mei aan den arbeids- raadcommies haar rentekaart niet vertoonet? en stond heden terecht, betoogende dat be- doelde kaart in het bezit van haar was ge weest. Een excuus, dat niet werd aanvaard zoodat juffr. Truusje er in liep voor 4 gul den boete of 4 dagen. DE ZWEEP MOET NIET DIENEN VOOR RANSELINSTRUMENT. Doch als verkeersaanwijzer. De 20-jarige landbouwerszoon Gerrit d» B. uit Burgervlotbrug, reed op 12 Juni met een aangesp'annen voertuig geheel recMS van den Middelweg te H. H. Waard en stak toen eensklaps, zonder op eenige wijze een teeken te geven, dien weg over naar links met het doel een boerenerf op te rij- den, echter met gevolg dat de heer J. H. M. Kollmer, reiziger bij de firma Geels te Alk maar, die met zijn auto juist achter het voertuig van B. reed en juist voornemens was links voorbij te rijden, alleen door sne! omwenden van het stuur een botsing kon voorkomen. Hij reed daardoor echter tegen de cementen voeting van een damhek op en bekwam 39.50 schade aan een gesprongen band en ontwrichte as. De onderhandelingen over de schadebeta ling hadden geen aangenaam *erloop. De heer Kollmer, die zich zelf niet geheel on- schuldig gevoelde, omdat hij, hoewel onver- plicht, had nagelaten om signaal te geven, was bereid zich met 20 tevreden te stellen, doch toen men hem echter met f 5 wilde af- schepen, nam hij daarmede geen genoegen en deed hij aangifte. De verdachte, heden te- recht staande, gaf toe. geen aanwijzing te hebben gedaan en ook niet in het bezit ge weest te zijn van een zweep. De kantonrechter was van meening dat een zweep thans onmisbaar is voor koetsier of voerman, al was het alleen maar om de richting' mede aan te geven. Voorts veroor- deelde hij verdachte tot 8 boete of 8 da gen, benevens tot 39.35 schadevergoeding EEN BUIKPIJN ITJDENDE SCHOLIER. De heer Jb. Br. een respectabel landbou wer en huisvader te Egmond-Binnen stond terecht, omdat hij op 8 en 14 Mei zijn 13-ja- rig zoontje Jacobus niet naar de r. k. school had gezonden. De heer B. erkende dit, doch voegde er ter toelichting bij, dat zijn jongen dikwijls laboreert aan hevige buikpijn en ook op genoemde dagen had hij weer zoo'n aan val gehad en was hij dus uit de school en thuis gebleven. De ambtenaar veronderstel- de dat vader B. zijn zoontje in zijn bedrijf had gebezigd doch Br. antwoordde hierop lachend: Ik heb den jongen in mijn wer'k niet noodig. Jongens genoeg hoor, want ik heb er 13! Het gezin staat uitstekend bekend en dus achtte de kantonrechter de overtreding met 2 boete of 2 dagen voldoende gestraft. AL WEER EEN RENTEKAART ZOEK. Ook de arbeider Pieter V. te Uitgeest had op 8 Mei aan den ambtenaar Bilderbeek zijn rentekaart niet kunnen toonen. Zijn veront- schuldiging: ik h a d geen rentekaart,mocht niet baten, dan had hij moeten zorgen er w e 1 een te hebben, ergo volgdc straf vol- gens het gebruikelijke tarief voor zulke nala- tigen: 4 boete of 4 dagen. DOOR ZIJN KLANTEN GEDUPEERD? De 33-jarige winkelier Adr de V. te Eg- mond aan Zee stond terecht wegens overtre ding der drankwet, daar hij, zonder in bezit te zijn van het vereischte verlof, op 10 Juli aan eenige jongens bier zou hebben getapt, verdachte ontkende zulks ten stelligste, wel had hij aan die personen gesloten fleschjes bier afgeleverd, doch vermoedelijk hebben een tweetal deze fleschjes onopgemerkt in zijn lokaliteit leeg gepulkt. De ledige flesch jes werden later onder de tafel aangetroffen. Ten einde meer licht te verschaffen in deze nog duistere zaak, werd aanhouding gelast tot a.s. week en zal de verbalisant, rijksveld wachter G. Mine, worden gehoord. HET WAS DAAR EEN JANBOEL'. Gedurende de verbetering van den Rijks- straatweg onder de gemeente Heiloo, werd het verkeer aldaar niet omgelegd, doch was de gedeeltelijk opengebroken straat zoo onbe- rijdbaar, dat de heer Jan B., autobusonder- nemer en bestuurder te Heemskerk, wien het a:! 4 banden had gekost, op 4 Juli met zijn bus gedeeltelijk op het rijwielpad reed, waar door hij in conflict kwam met eenige wiel- rijders, die deze inbreuk op hun rechten niet wilden tolereeren. Een ongeval of aanrijding had niet plaats, doch aangifte van de over treding werd gedaan en de heer B. stond dan ook heden terecht. Zoowel door de autorjteiten, als de wielrij* ders zelven weid toegege*-en dat het daar des tijds een treurigen toestand was. Maar de heer B. had naar de ir**ting van de wiel- rijders, een or.derwijzer uit Limmen en cea handelaar uit Castricum, moeten stoppen, toen hii bemerkte dat het fietspad werd bere- den.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9