DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HAAGSCHE CONFERENTIE. Honderd edit en derflgste laargaty Buitenland No. 900 Dit aammer besfaaf ait 2 blades Dan Cooranl wordt ELKEN AVOND, bahalva Zon- en Feestdagen, ultgegeven. rAbonnemantiprl]s bij voornUbetaUng pei 3 mtanden voot Alkmaar 2.—, franco door hat gehaela Rljb 2.50, a 0]| bawQinnmmen 8 cents. - PRIJS DEB GEWONE ADVERTENTIENl Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsralmt*. Brleven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrultkevlJ vfb* RBftMs, OOtfW ZOON, Voordam C 0. Dlrectoort C. KRAJS. NAAIDAG Telel.nr, Adminlstrafie 3. Telefoonnr. Redacfle 33. Postalro 87060. Hooldredaotonx: T). N. ADEBLA. 96 AUGUSTUS Uitstel mogendheden - verklarinhen - constatatie. i De zitting der zes uitnoodigende mogendheden. De zitting der zes uitnoodigende mogend heden, die Zaterdagmiddag plaats zou heb- ben, is uitgesteld tot nader order, omdat Snowden verzocht heeft om een schriftelijk aanbod en het daarccn nutteloos geacht werd voordat dit is ingekomen besprekingen te voeren. Een schriftelijk antwoord aan j Snowden. In een Fransche persconferentie heeft Lou- cheur Zatcrdagavond meegedeeld, dat men bezig was een schriftelijk antwoord aan Snowden gereed te maken en dat de bespre kingen daarover gisterochtend zouden wor- den voortgezet. Jaspar en Francqui bij Snowden. Zaterdagochtend hebben Jaspar en Franc qui een bezoek gebracht aan Snowden, die hun opnieuw verzekerde dat het mondelinge aanbod vfen Vrijdag ontoereikend was. Een brief van Snowden. Snowden heeft 'n brief geschreven aan Jas par in diens hoedanigheid van pres. der con ference, ter uiteenzetting van het Britsche standpunt in verband met het mondelinge aanbod van Vrijdagochtend, welke brief verder allerlei punten behandelt, die de te nemen beslissing betreffen. Zaterdagmiddag hebben de delegaties van Frankrijk, Italie, Belgie en Japan vergaderd ter onderzoek van den brief van Snowden. De Engelsche eisch. Men meldt uit Londen: Naar uit Den Haag gemeld wordt heeft hen Zaterdag aan Snowden voorgesteld, den Engelschen eisch van 48 millioen mark tot 36 millioen te verlagen. Snowden verklaarde echter met niet minder dan 40 millioen ge- noegen te kunnen nemen. Optimisme na de lunch. Stresemann, Briand, Loucheur, Snow den en Jaspar heben Zaterdag tezamen ge- luncht. Van Belgische zijde werd hierna ver- klaard, dat er een volkomen optimisme heerscht en dat men elkaar zeer dicht gena- lerd is. Een optimistische verklaring van Wirth. Na de bijeenkomst van Zaterdagmiddag ever de ontruimingskwestie verklaarde mi nister Wirth, dat de vooruitzichten zeer hoopvol zijn en dat in de politieke vraag- stukken, afgescheiden van de financieele, van de zitting der uitgenoodigde Loven en bieden Optimistische De commissie van conciliate en een toenadering zich afteekent, zoodat men in het begin van de komende week wel tot overeenstemming zal komen. Overeenstemming inzake de ver- zoeningscommissie Naar van goed ingelichte Fransche zijde verluidt, zou men in de kwestie der commis sie van conciliatie en constatatie tot een prin- cipieele overeenstemming zijn gekomen. Vol- gens deze mededeeling zouden Frankrijk en buitschland, onder toestemming van Enge- land op de volgende punten overeenstemming hebben bereikt: De in het Locarno-verdrag voorgenomen Fransch-Duitsche en Belgisch-Duitsche ge- rechtscommissies zullen in een commissie worden samengevat, die bestaan zal uit een Franschman, een Belg, een Duitscher en 6 neutralen, in totaal 0 personen. De commis sie wordt dan verzoeningscommissie ge- noemd, en zal geen eigen rechten bezitten, doch hoofdzakelijk op voorstel van Duitsch- land of Belgie in werking treden. Zij heeft ook geen bevoegdheid tot het instellen van onderzoekingen, controlemaatregelen of der- gelijken. Ingeval bij een conflict geen overeenstem ming te bereiken is tusschen de betreffende regeeringen, zal de commissie de eerste in stance vormen, wordt binnen de commissie ook geen overeenstemming verkregen, dan zal een internationaal scheidsgerecht als tweede instantie optreden. Van Fransche zijde wordt verder medege- deeld, dat de Duitsche regeering reeds prin- cipieel hare toestemming gegeven zou heb ben tot dit voorstel. Een bevestiging van Duitsche zijde hiervan is echter nog niet ont- vangen. De Fransche troepen in drie weken vervoerd. Een militaire medewerker van de „Frankf. Ztg." heeft met Belgische militairen te Brus- sel over de mogelijkheid van een ontruiming gesproken. Deze kwamen tot de conclusie, dat uit technisch oogpunt bezien, het trans port van de 50.000 man Fransche troepen in drie weken kan geschieden, zonder storing te brengen in het gewone spoorwegverkeer. Huldiging van het P.T.T.-personeel. Zaterdagochtend is in de Lairessezaal het personeel van den post-, telegraaf- en tele- foondienst, P.T.T., dat zich gedurende de conferentie met opgewekten ijver gewijd heeft aan de diensten ten behoeve van de pers, ge- huldigd. Oagelijksch overzicht. DE BESPREKINGEN WORDEN VOORTGEZET. De beraadslagingen van Zaterdag Snowden nog niet tevreden. Wat reeds bereikt is. Men confereert nog steeds. Dit zinnetje schreven we als eens eerder en het typeert het best de stemming in Den Haag. Men zoekt en arbeidt, men bespreekt en beraadslaagd en men schiet nog maar steeds niet op. Tenminste, inzake het plan-Young. Een op- lossing heeft men, ondanks alle onderlinge discussies die Zaterdag werden gehouden, niet gevonden en, eerlijk gezegd, zal niemand, die het verloop der conferentie gevolgd heeft, dit anders verwacht hebben. In den loop van Zaterdag heeft zich het volgende afgespeeld: Nadat Snowden het mondeling aanbod van Jaspar als volstrekt onvoldoende had afgewezen, heeft men ge- tracht hem duidelijk te maken, dat hij niet alles goed had begrepen en daardoor de betee- kenis van het aanbod onderschatte. Dit was voor Snowden e enaanleiding om weer tsTug te komen op zijn ouden eisch, van een schrif telijk aanbod. Nu zag men, aldus deze En- gelsdiman, wat er van kwam als men de za- ken zoo losjes behandelde. Gisteren heeft hij een lang betoog geschreven, wat hij de Vier heeft toegezonden. Het gevolg is geweest, dat deze besloten hebben hun aanbod op schrift te stellen. Waarschijnlijk zullen zij daarbij ge- hoor hebben gegeven aan den wenk van Snowden om hun aanbod in ieder geval te verhoogen. Dit aanbod moest vervolgens opgesteld worden. Daartoe heeft men de op Zaterdag middag te houden zitting der financieele com missie tot nader order uitgesteld. Principieel hebben de Franschen, Duit- schers en Italianen reeds te kennen gegeven of met concrete aanbiedingen bewezen dat zij tot concessies bereid zijn, al verzetten de En gelschen zich nog tegen den aard en de hoe- grootheid dier concessies. Zoo gelooven zij bijv. niet al te sterk in het Italiaansche schuld aan Italie, omdat het twiifelachtjg is of de I Tsjechen die ooit zullen betalen. Zoo bijten zij niet in de pogingen der Vier om de Duit- schers tot groote betalingen te bewegen ten gunste der Britten, en weigeren zij van dien kant compensatie aan te nemen, waardoor de Vier in een vrij malle positie raken Het pro- ces van loven en bieden is echter ingezet. En het is een kwestie van geduld, uithoudingsver- mogen, overredingskracht, prestige en reken- kunde. De Belgen bemiddelen daarbij. Want zij moeten zorgen dat hun eigen iparken- regeling met de Duitschers, die bijna gereed is, niet in gevaar komt wanneer de Duit schers teleurgesteld naar huis keeren. Op verschillende punten is echter reeds overeenstemming bereikt: De kwestie der leve- ranties in natura is zoo goed als opgelost. De Engelschen hebben hierin het een en ander bereikt, wat niet zonder waarde is Men is hen ten aanzien van de kolenleveranties aan Italie wat teg-emoet gekomen. Veel belang- rijker zijn evenwel zekere waarborgen, die zij voor den toekomst hebben gekregen. Het zou mogelijk zijn, dat ingeval transfer-moeilijk heden ontstonden, d.w.z. wanneer het Duit sche geld de inwisseling in vreemde munt van de sommen, voor betaling van schadeloos stelling bestemd, niet meer verdroeg, men zou trachten Duitschland toch in ruime mate aan zijn verplichtingen te laten voldoen, door zeer veel leveranties in natura te laten doen. Dit zou een ramp kunnen worden voor de Egelsche nijverheid. Deze mogelijkheid nu is na de onderhandelingen, die zijn gevoerd, be- perkt, zoowel in omvang als in tijdsduur. Een ander moeilijk punt is eveneens over- wonnen: men is het eens geworden over de befaamde comm. voor verzoening enz., die de Franschen geeischt hebben na de ontrui ming van het Rijnland. Deze commissie werd van tevoren als een der gevaarlijkste onder- werpen voor de conferentie beschouwd. Als men aan de mogelijkheid van een mislukkig dacht, stond steeds het geschil over deze commissie daarbij op den voorgrond. Men krijgt nu den indruk, dat Franschen zoowel als Duitschers zeer tevreden zij met het ge vonden vergelijk. Dit is inderdaad een verras- send rgsultaat Over de kwestie van de ontruiming van het Rijnland hoeft ook niet veel meer te worden ;epraat. Franschen en Belgen zullen Maan ag, zoo heet het, den uitersten termijn noe- men voor de definitieve bevrijding van het be zette gebied. Het zou ons niet verbazen als men nog iets langer op die beslissing moest wachten. Iedere conferenties levert op het allerlaatst altijd nog een crisis op. Zie hier nu een geschikt onderwerp om de slotcrisis aan vast te koopen. RUSLAND EN CHINA. Ontruiming van Charbin door de buitenlanders? Naar de doyen van het corps diplomatique in Peking verneemt, zou het raadzaam zijn, dat de stad Charbin door de buitenlandsche onderdanen met het oog op een mogelijken aanval van het Sojwet-leger, ontruimd wordt. De deken heeft in verband hiermede een bij eenkomst der buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers belegd, waar deze vraag een onderwerp der besprekingen uitmaakte. De Fransche en Engelsche diplomaten spra- ken zich uit voor een zoo spoedig mogelijke ontruiming der stad, terwijl Japan betoogde, dat dit in het geheel niet noodig is. Desniet- temin besloot men op deze conferentie alle maatregelen te treffen om een snelle ontrui ming te kunnen doen plaats hebben, doch deze zelf nog niet ten uitvoer te brengen. ONTWAPENING. DE ENGELSCH—AMERIKAANSCHE ONDERHANDELINGEN. De belangstelling voor Hoover's maritieme polkiek. In welingelichte kringen te Washington rekent men er op, dat de gelijkheid in de vlootsterkte tusschen de Vereenigde Staten en Engeland tusschen de jaren 1934 en 1940 zal worden bereikt De berichten, dat een regeling of een over- eenkomst inzake het ontwapeningsprobleem bereids zou zijn gesloten. worden echter nog als voorbarig beschouwd. De groote steun voor de maritieme politiek van president Hoover komt tot uiting in de talrijke brieven, die op het Witte Huis en op het departement van buitenlandsche zaken ontvangen worden. Totnutoe zijn ongeveer 1500 brieven binnen- gekomen. Senator Borah, de voorzitter van de commissie voor buitenlandsche aangele- genheden uit den Senaat beschouwt het aan- staande bezoek van MacDonald als een aan- wijzing, dat er goede voortgang gemaakt is. VOLKENBOND. LITAUEN EN POLEN. Woldemaras heeft weer geantwoord op de Poolsche opmerkingen over zijn nota van 11 Juli aan het secretariaat van den Volken- bond. Het nieuwe stuk, dat 17 getypte zijdjes telt is aan het secretariaat toegezonden. Er is een lijst aan toegevoegd van een reeks nieuwe grensincidenten. DUITSCHLAND. ERNSTIG SPOORWEG-ONGELUK. Snellrein Parijs—Warschau ge- derailleerd. Negen dooden. Vele gewonden. Ontzettende ver- woesting. Gistermorgen te acht uur is de sneltrein ParijsWarschau bij het binnenkomen van het station Buir bij Dueren ontspoord. Negen personen werden gpdood, terwijl ongeveer negentien reizigers zwaar werden gewond. Voor zoover kon worden nagegaan waren de meeste buitenlanders. Direct is een hulptrein met de onderzoe- kingscommissie van de Staatsspoorwegen naar de plaats van de ramp vertrokken. Een jout van den machinist? Wa gons in elkaar geschoven. Omtrent den oorzaak van het spoorweg- ongeluk te Buir bij Dueren vernemen wij nader, dat de machinist, Nordhaus genaamd, op een voorloopig spoor, aangelegd wegens het bouwen van een brug op de baan, te snel reed. Nog op het station in Dueren was de machinist gewaarschuwd en had hij bevel gekregen op dit spoor langzaam te rijden. Nordhaus, die met zware verwondingen ge- borgen werd is inmiddels in het ziekenhuis te Buir overleden. De stoker wist zich nog bijtijds door van de machine te springen in veiligheid te brengen. De belangstelling uit de omgeving is uiteraard groot. Spoedig nadat het ongeluk gebeurd was, kwamen reeds hulptreinen met gereedschaps- wagons uit Dueren en Keulen aan. Doctoren verplegers en brandweer ijlden uit de om geving te hulp. Vertegenwoordigers. van de lijksspoorwegdirectie en andere autoriteiten begaven zich onmiddellijk naar de plaats des onheils. Het aantal dooden is intusschen tot 9 ge- stegen, dat der zwaargewonden tot 13. Bo- yendien werdeo 25 personen licht gewond. Voorzoover echter tot dusver bekend is bar vinden zich onder hen geen Nederlanders. De plaats des onheils biedt een tooneel van ontzettende verwoesting, zoodat de rui- mingswerkzaamheden nog langen tijd in be- slag zullen nemen. De baan AakenKeulen is voor 24 uur versperd, zoodat de treinen moeten worden geleid over een ander spoor. De locomotief en de tender zijn gekanteld, de 7 volgende wagons, waaronder 3 buiten landsche, zijn gedeeltelijk in elkaar gescho ven en gedeeltelijk omgevallen. De rails zijn uit elkaar gerukt. Bij het opruimingswerk moest men herhaaldelijk de wagens los las- sen, daar zij geheel in elkaar geschoven wa ren. TWEE KINDEREN VERMOORD GEVONDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag wer den op het politiebureau te Dusseldorf door de ouders de 6-jarige Gertrud Hassacher en de 13-jarige stiefzuster als vermist opgege- ven. In den morgenuren van gister werden de beide kinderen op ongeveer 200 meter van de ouderlijke woning in een tuin gevonden. Tet 6-jarige meisje was de hals afgesneden, terwijl men het 13-jarige stiefzusje door mes- steken in den rug had gedood. De bevolking van dit gedeelte der stad is ontzettend opge- wonden, vooral daar het nog steeds niet ge- lukt is en gevaarlijken „messteker"' te arres- teeren, die voor eenige dagen eenige naar huis kerende lieden verwondde. BBLGIE. IN HET SCHEEPSREPARATIE- BEDRIJF. De crisis in het scheepsreparatiebedrijf te Antwerpen blijft aanhouden in een, tot heden, bijna nooit geconstateerde mate. Zoo waxen, de vorige week, al de droge dokken onbezet. Deze week is de toestand eenigszins verbe- terd en hebben enkele firma's weer wat werk, maar schitterend is het nog niet. Trots de crisis wordt door de timmerlieden en de metaalbewerkers op een nieuwe loons- verhooging aangedrongen. De eersten vra- gen 8.50 frank per uur in plaats van 7.75 frank, de anderen 8 frank in plaats van 7.50. Daar het thans toegepaste arbeidscontract voor het laatste kwartaal van 1929 moet worden vernieuwd, zullen dan ook, in de eerste week van Septonderhandelingen wor den geopend tusschen de Shiprepairers Fe deration en de arbeiders. ENGELAND. DE KONING NAAR SANDRING- HAM. De koning is Zaterdagmorgen per trein van Londen naar Sandringham vertrokken. MACDONALD NAAR LONDEN. Een luchtreis met hindernissen. De premier is Zaterdagmorgen om 9 uur 20 van Lossiemouth per vliegtuig naar Lon den vertrokken. Het slechte zicht en de on- gunstige weersomstandigheden noopten den bestuurder te Cramlington te landen, van- waar men om 11 uur naar Catterich zou doorvliegen. Het weer werd echter nog slech ter, zoodat besloten werd naar Cramlington terug te keeren. Eerst om 2. uur 20 werd de tocht naar het Zuiden voortgezet. Om onge veer 6 uur 32 was het toestel te Hendon. De premier verklaarde voor zijn vertrek uit Lossiemouth, dat hij naar Downingstreet ging, om daar de berichten uit Den Haag te ontvangen. Te Londen verklaarde de premier, dat de datum van zijn vertrek naar de Ver. Staten nog niet is vastgesteld. GROOTE BRAND. De vischhal te Hull vernield. Enorme verwoestingen. 400.000 pond sterling schade. Door tot nu toe onbekende oorzaak is in de pas voltooide vischhal te Hull een brand uitgebroken, die in korten tijd reusachtige afmetingen aannam. Bijna de geheele markt werd vernield. De loskade, zeven nieuwe stoomtrawlers, 200 kantoorlokalen van vischhandelaars en 150 wagons voor vischvervoer verbrandden vol komen, terwijl bovendien een groote hoeveel heid emballage verloren ging. De trawlers waren Zaterdagavond met groote vangst teruggekeerd en aan de los kade gearriveerd. De brandweer, die door arbeiders en visschers werd bijgestaan, kon slechts met moeite het vuur meester worden De schade wordt geschat op 400.000 pone sterling. Men vreest, dat de brand groote werkloosheid tengevolge zal hebben. FRANKRIJK. MILLIOENEN-FRAUDE. Vervalsching op groote schaal De politie te Marseille heeft twee mannen gearresteerd, die de laatste vier jaren Fran sche staatsobligaties hebben vervalscht tot bedragen, die in de millioenen loopen. Een van de twee gearresteerden, Martin of Mar- kain is, naar de Crt meldt, vroeger verbon den geweest als zanger aan de opera te Mar seille; de ander, een zekere Jntartaglea, was typograaf van beroep. Te Parijs is tegelij* kertijd een medeplichtige gearresteerd. Reeds in 1924 werd door de politie ont- dekt, dat vervalschte staatsobligaties in om- loop waren, doch men kon den vervaardiger niet op het spoor komen. Sindsdien werden nog andere vervalschingen ontdekt, postze- gels, postwissels en andere waardepapieren bleken herhaalde malen niet echt. Verschei- dene personen, die de vervalschingen in om- loop hadden gebracht, werden gearresteerd en veroordeeld, maar de eigen lijke daders bleven buiten schot. Totdat men eindelijk een spoor in Marseille vond; een inval werd gedaan in de woning van de thans gearres teerden, waar men keurige persen, een col- lectie werktuigen en een grooten voorraad papier ontdekte. ITALIE. GEVANGENISSTRAF VOOR LEDEN VAN DE M/.FFIA. Voor de juryrechtbank in Sciacca (Sicilifi) een reusachtig proces tegen 149 leden van -- Maffia beeindigd. Dertig beklaagden werden vrijgesproken en wel 4, aangezien zij intusschen gestorven waren en de overigen wegens gebrek aan bewijs. De overblijvende 119 beklaagden werden veroordeeld tot Straffen van 1 tot 10 jaar gevangenis, in to taal 600 jaar. EGYPTE. KONING FOEAD TE ALEXANDRIe. Een draadloos bericht uit AlexandriS meldt, dat koning Foead door alle klassen der bevolking levendig is toegejuicht bij zijn terugkeer uit Europa. DENEMARKEN. ONTRpUW AMBTENA'AR. Een afdeelingschef van het mlnisterie vah handel te Kopenhagen heeft dezer dagen zelfmoord gepleegd. Achteraf is gebleken, dat hij den staat voor ongeveer 250.000 kro nen benadeeld had Zijn knoeierijen waren al in 1923 begonnen. De man beheerde de ver- zekeringskas voor de schade in den oorlog ter zee geleden, die in den oor'og bij het ministe- rie gevormd was. OOSTENRIJK. EEN VERDWAALDE REIZIGER. Die bovendien zijn vrouw was kwijt geraakt. Volgens een bericht van de Pester Lloyd werd dezer dagen op de Mariahilferstrasse te Weenen de Hongaarsche staatsburger J. Geren naar het politiebureau gebracht, waar hij opgaf, verdwaald te zijn. Hij was tezamen met zijne vrouw den voorgaanden nacht uit Amerika gekomen, had met haar in de buurt van een station overnacht en haar op straat verloren. Hij kon niet opgeven, waar zijn vrouw zoek geraakt was, noch herinnerde hi; zich het adres van zijn nachtkwartier PALESTINA. DE ONLUSTEN TE JERUZALEM. Engelsche oorlogsschepen en troepen naar Palestina. De staat van beleg afgekondigd. Op Malta en te Kairo loopen er geruch- ten, dat er vier oorlogsschepen er. een batal- jon troepen naar Palestina gezonden zijn we gens de Qnlusten te Jeruzalem tusschen Jo- den en Arabieren over den Klaagmuur. Een nader bericht uit Londen meldt, dat de Engelsche admiraliteit bevestigd heeft, dat de oorlogsschepen Barham en Sussex op ver- zoek van den Engelschen commissaris- generaal naar Palestina zijn gezonden. D{ staat van beleg is aldaar afgekondigd. Volgens nadere berichten is de kruiser Sus sex Zaterdagochtend van Malta vertrokken. Het linieschip Barham lag gereed voor ver trek en het vliegtuigschip Courageons werd gereed gehouden om zoo noodig dadelijk een bataljon troepen naar Palestina te kunnen overbrengen. Uit Egypte is reeds een bataljon, bestaan- de uit drie campagnieen uit Kairo en een compagnie uit Moscar naar Palestina ver trokken. Het aantal slachtoffers van de botsing van Vrijdag wordt nu opgegeven als 16 Arabie- ren en 9 Joden gedood en 107 menschen ge- wond. BCLGARIJE WOLKBREUKEN EN OVER- STROOMINGEN. Vijftien slachtoffers In het gehee-e land hebben wolkbreuken groote verwoestingen aangericht en het ver- keer tijdelijk gestoord. Vooral de stiesk van Radomir is zwaar geteisterd. Door het buiten de oevers treden der rivieren verdronken 15 personen. PGLEN. TWEE VROUWEN DOOR EEN WILD ZWIJN GEDOOD. Bij een drijfjacht te Ostrowice bij Stanis* lau heeft een reusachtig everzwijn den kring! van drijvers doorbroken, is over de Dnjescr. gezwommen en heeft twee vrouwen, die op het veld werkten door slagen met zijn slag-i tanden gedood. Spoedig daarop is het wilae dier door de jagejts ntcrge^gd, f d ALKMAARS COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1