ttuMiscie Conrait. De geheimzinnige voetstappen Brieven uit Merltfn. FEL1LLET0N. No. 200 1929. Honderd een en dertigste Jaargang. Maandag 26 Augustus. Radio-hoekje Dinsdag 27 Augustus. Huizen, 1875 M. 10.—10.15 Morgenwij- ding. 10.30 Herdenkings-bijeenkomst in de •Ned. Hervormde kerk te Soest ter gelegen- Iiei-i van het 900-jarig bestaan dier ge- meftte. Mej. A. C. Schippers, zang. Job. A. Blok, viool. Jhr. J P. A. de Jonge v. Zwijns- bergen, cello. Fred. Breekveldt, orgel. I Pluim, historicus. Openingswoord door Mr. 6. Deketh, burgemeester van Soest. 12.15— 2.Concert door het A. V. R. O -Kwintet. 2.-2.45 Kookpraatje door P. J. Kers. 2.45— 4.Gramofoonmuziek. 4.30—5.30 Micro- foon-debutanten. Zang. 5.30—7.— Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 7.-7.45 Le- zing door Casper Howeler over: Symphome van Cesar Franck. 8.01—8.30 A. V. R O.- Boekenhalluurtje. 8.30-11.— Concert door het Omroeporkest. Charles van Isterdael, cello. Daarna gramofoonmuziek. 12.— Slui- ting. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 11.30—12.— Oods- dienstig halfuurtje. 12.151.15. Concert door het K. R. O.-Trio. 1.152. Gramo- .foonmuziek. 2.—2.20 Knipcursus. 2.20— 3.20 Vrouwenuurtje. 5.6.Gramofoonmu- ziek 6.01—7.Gramofoonmuziek. 7.—7.15 Lezing over: De cursus Engelsch. 7.15—7 30 Esperanto-praatje. 7 30—8.— Lezing over: Wat dient opgemerkt bij 'n omroep in ons land. 8.—11-30 Speciaal £ramofoon-pro- gramma m. m. v. 't Politie Mannenkoor. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij- ding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12 20 Orgel- concert. H. Bentley,. zang. 1.20—2 20 Orkest concert. 2.20—2.45 Beelduitzending. 4.20 Darismuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 'Nieuwsberichten. 7.05 Piano-recital door St. lAskenase. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Zang door J. Stirling Mackinlay. 8.20 Con cert. Militaire kapel. K. Ellis, bas. Melsa, viool. 10.— Nieuwsberichten. 10.20 Lezing. 10.35 Uitzending uit het London Alhambra, dar.sorkest. 11.05 Dansmu.ziek. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert Orkest en solisten. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.207.50 Gramo foonmuziek. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.252.50 Concert Orkest en vocale solisten. 5.556.50 Orkestconcert. 9.20 Her-uitzending van Weenen. Zeesen, 1635 M. 6.10—12.45 Lezingen. 12.501.15 Gramofoonmuziek. 1.155.20 Lezingen. 5.20—6.20 Concert uit Leipzig. 6 20—8.15 Lezingen. 8.20 Orkestconcert uit Langenberg. 9.20 „Orpheus" van R. Leonhard. Daarna Nieuwberichten en beeld uitzending. Brussel, 508-5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkestconcert. Hamburg, 372 M. 11.50 Muziekuitzending voor scholen. 5.20 Orkestconcert. 6.35 Con cert. 8.20 Concert op Volksinstrumenten. 10.45 Orkestconcert. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op ter bijwo- ning eener vergadering op Donderdag 29 Augustus 1929, nam. 1 uur, ten einde te be- raadslagen en te besluiten omtrent de hicr- onder vermei de punten: 1. Vaststelling van den otulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken 2. Benoeming van personeel aan het Gymnasium "(bijlagen nrs. 80 en nr. 96). *3. Idem van tijdelijk personeel aan de Handelsschool (bijlagen nrs. 82 en 87). 4. Idem van tijdelijk personeel aan de Nij- verheidsscholen (bijlage nr. 83).) 5. Voorstel tot wijziging der Verordening op het kouren van waren (bijlage nr. 78). 6. Idem tot het verhuren van schoolloka- len ten behoeve van het voorbereidend lager ©nderwijs (bijlage nr. 79). 7. Idem tot wijziging van eenige veror- ideningen in verband met de combinatie van havendiensi en marktwezen (bijlage nr. 81). 8 Idem betreffende de liquidatie der N. V. Alkmaarsche stadstram (bijlage nr. 85). 9. Idem tot terugneming van grond uit het grordbedrijf (bijlage nr. 88). geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door OSWALDI. 8) Boven den viezigen namaak-marmeren schoorsteenmantel hin g een gebarsten Spie gel; en toen Adelaide Etrain de kamer was binnen gekomen, had zij een beeld van zich zelf opgevangen en het pijnlijke feit moeten vaststellen, dat zij er dien dag beslist leelijk en ook veel ouder dan haar werkelijken leeftijd, uitzag. En toch, twaalf jaren ge- leden, toen zij met den jongen dokter Alex Strain, trouwde, hadden de menschen ge- zegd, dat zij, zoo al niet bepaald mooi, toch wel heel aantrekkelijk was, met haar ver- standige, fijne levendige, donkere gelaatsuit- drukking. Deze vrouw, eenmaal de goede vriendin van Eva Raydon, voelde nu met scherpe bit- terheid, dat een kwaadaardig noodlot haar heel haar leven had achtervolgd. Haar ge- boorte kostte haar moeder het leventoen zij pas vier jaar was, deed haar vader, een knap dokter, diphtheritis op van een zijner paptipnten en stierf hij op den leeftijd van drie en dertig jaren. De vijfhonderd pond sterling waarvoor hij was verzekerd, waren aan haar opvoeding besteed. Toen, eindelijk, scheen het alsof het geluk op haar weg ver- scheen. Zij had het er op gezet, verpleegster te zullen worden en de knacpe huisdokter. 10. Idem tot het aanleggen van een riool in het Fnidsen (bijlage nr. 89). 11. Iedem to: het verlecnen van onthef- fing van artikel 28 der bouw- en woningver- erdening ten behoeve van den bouw van een ketelliuisje voor centrale verwarming, op een terrein aan den Helderscheweg (bij'age nr. 90) 12. Idem tot het verlengen van het hoofd- riool in den Westerweg (bijlage nr. 91). 13. Idem tot het verplaatsen van de gas- buizen in den Helderscheweg (bijlage nr. 92). 14. Idem tot goedkeuring der rekeningen over 1928 van gesubsidieerde instellingen (bijlage nr. 93).) 15. Idem tot mil van stukjes grond aan de St Laurenssraat (bijlage nr. 94). 16. Idem tot beschikbaarstelling van cre- diet voor inriching van lokalen voor voorbe reidend onderwijs (bijlage nr 95). (Van onzen correspondent). Berlijn 17 Augustus. A Is d e zon zoo lekker schijnt en d e Ber- lijners in luchtige vroolijke zom^rkieeding de straten vullen en's avonds voor de ontel- bare restaurants en koffiehuizen „uitblazen". dan krijgt men zoo oppervlakkig den indruk, dat de groote meerderheid dezer 4 3 millioen zieltjes het leven niet a! te zwaat schijnt te nemen en pret in het eigen bestaan heeft. Wie Berlijn beter kent, weet, dat deze eerste visie op stukken na niet op de werkelijkheid gelijkt. De Sakser, de Beier, de Rijnlander. die, in verschillende overgangen van gebrek aan waardeering, den Berlijner niet luchten kun nen, zullen u met graagte vertellen, dat de hoofdstad van het Deutsche Rijk een „Sun- denbabel" is en dat men den doorsnee- bewoner bijna als „Schweinehund" beschou- wen kan. Wat natuurlijk hoogst onbillijk en gruwelijk overdreven is. Ik ken den Berlijner nu al sinds 1913 in dagelijksch verkeer. Ik heb hem in dagen van vreugd en in lange jaren van ellende en tegenspoed meegemaakt en kan hem in het algemeen niet beter en niet slechter vinden dan eenige andere Duitsche variatie. Maar hij is nu eenmaal wereldstedeling, behoort tot die groote uiterst gemengde massa, die ook een het zij erkend: betrek- kelijk-groot percentage misdadigers op- lichters, nietsdoeners, chevaliers d'industrie, dieven, moordenaars, souteneurs, en soort- gelijke onwelkome menschensoorten gastvrij- heid verleent. Vullen we deze groepen aan met een jammerlijk verarmden en daardoor vaak stuurloos en ook wel karakterloos ge- worden middenstand, met een jeugd, die ten deele onder den invloed van geexalteerde moderne stroomingen niet meer in of uit weet en tot excessen en ten slotte mis- daden en zelfmoorden vervalt, dan is het beeld eenigszins volledig geworden en laten we ons niet meer zoo snel door eerste indruk- ken misleiden. Een geweldig-groote stad met (gelukkig!) een groote meerderheid van solide, harde werKers; en een (veel te groote!) miiiderheid van figuren. die aan den zelfkant der samen- leving verblijf houden De gemiddelde Berlijner is niet mindef arm dan zijn landger.ooten in andere Duit sche steden en dorpen. Geld is schaarsch in Duitschland; de honger naar waren grooter dan ooit. De jeugd wenschte te huwen, de woningnood is nog altijd enorm; dus zijn de prijzen voor de huurwoningen ver boven Europeesch peil. Het gevolg daarvan is, dat de Berlijner. die in de inflatiejaren het sparen verleerd heeft, met graagte gegrepen heeft naar het crediet- en afbetalingsstelsel, dat in Duitsch land sinds eenige jaren ongekende afmetingen aangenomen heeft. Contante betaling is hier uitzondering geworden, koopen „op de pof" (of gelijk men het hier grappig noemt: „auf stottern'') iets, waar niemand zich meer over pleegt te scha- men. Van de groote warenhuizen af tot de kleinste snoepwinkeltjes toe verkoopen op wekelijksche of maandelijksche afbetaling' en de practijk heeft het al noodig gemaakt, den handeldrijvenden middenstand door uit- gebreide organisaties tegen de legioenen der wanbetalers te beschermen. Want natuurlijk wordt van dit stelsel mis- bruik gemaakt. Wie's middags door de groote Berlijnsche winkelstraten wandelt of zich tegen sluitings- uur der kantoren op de groote verkeerswegen naar het Westen en het Zuiden opstelt zal versteld staan van het overgroote aantal luxe-auto's, dat voorbijsnort. U kunt mij echter op mijn woord gelooven, dat 3/4 van bij wien zij hiertoe om raad had gevraagd, was verliefd op haar geworden en zoo gauw mogelijk met haar getrouwd. Maar al heel spoedig begon het ongeluk, haar ongeluk, beiden te achtervolgen. Een vrouwen zonder eenig fortuin, en het kindje dat was gekomen binnen tien maanden na hun huwelijk, waren noodlottige beletsels voor een dokter, die geenerlei extra-inkcm- sten had. Van deze beiden, evenals van an- deren, die hun omstandigheden niet aan de groote kolk hingen, bleek het uitbreken van den oorlog althans zoo scheen het een uitkomst te zijn. Hoe trotsch en gelukkig waren zij ge- weest, toen Alic in den herfst van 1914 als assistent van een beroemd operateur naar Frankrijk was gegaan. Maar toen de twee mannen hard aan het werk waren, in een schuur vol gewonden, brak een hevig bom- bardement los. Verscheidene gewonden ble- ven ongedeerd; de dokters werden beiden gedood. In die dagen was er nog iets bijzonders, iets inig ontroerend in den aanblik van een jonge oorlogsweduwe en Adelaide Strain kreeg spoedig een aanbieding voor een uit- stekende betrekking. De maanden die toen volgden behoorden hoewel zij het met verontwaardiging ontkend zou hebben tot de gelukkigste van haar leven. Zij ging op in haar werk en genoot voile vrijheid, om haar bijzonder talent voor zaken doen, in practijk te brengen, en elken avond kwam zij thuis, bij haar Gilly, haar zoontje, dat zij boven alles lief had. Omstreeks dien tiid, in den winter van deze prachtige wagens niet, of slechts zeer gedeeltelijk betaald is en in vele geval- len ook nimmer betaald zal worden. Ze zijn op afbetaling of op crediet gekocht, en de deftig-gekieede ..bezitters'' rekenen steeds met de zeer groote mogelijkbeid, dat ze binnen enkele dagen of weken in het openbaar zul len moeten toegeven, dat ze geen cent meer hun eigendom kunnen noemen; veel schulder. en geen pfennig bezit hebben. Dat verklaren ze voor den erchter onder eede; en zooiets heet hier dan de ..Offen- barungseid". In mijn woonwijk in het deftige „Berlin- Zehlendorf" zijn tal van prachtige villa's. Ik heb de gewoonte 's avonds na het werk een wandeling door die villa-straten te doen om op veranderingen te letten En er gaat eigenliik geen week voorbij, zonder dat er iets op te merken vait. Hier heeft zich een bankier voor het hoofd geschoten, daar is een zaken- man naar het buitenland gevlucht. ginds is een bezitter van drie luxe-auto's failliet ver- klaard. Overal zoekt de verhuiswagen zijn slachtoffers en komt „Jan met de Pet" zijn deurwaarderszegeltjes opplakken Dat is zoo typisch voor Berlijn, dat slacht- offer noch toeschouwers er zich fegenwoor- dig meer iets van aan plegen te trekken. De stad is te groot en het verschijnsel te veel- vuldig. Men duikt in een andere week weer op, krijgt opnieuw crediet en tracht Fortuna op fortuinlijker wijze te vrijen. Men krijgt opnieuw crediet schreef ik. Maar daar schijnt men nu een stokje voor te widen gaan steken! Zooeven las ik. dat de groote middenstands- organisaties een eigen crediethureau gesticht hebben en dat zij nu reeds over een cartho- theek beschikken, waarvan de namen van VA millioen Berlijners zijn opgenomen met daar- bij de aanteekening of zij reeds vroeger fail liet verklaard werden, een ,,Offenbarung-\ seid" aflegden of op andere wijze getoond hebben, dat men voorzichtig met hem moet zijn. Anderhalf millioen namen op de 4.3 milli oen inwoners (kinderen, grijsaards. gebrekki- gen, verpleegden enz. meegerekend!). Ik ge- loof, dat de soliditeit van den gemiddelden Berlijner niet op wreeder wijze gekenschetst kon worden. Maar wat waar is, moet nu eenmaal ge- zegd worden. Het overgroqte deel dezer menschen is een offer der tijdsomstandigheden. En de handel- drijvende middenstand heeft er door zijn uit- gebreide crediet- en afbetalingsstelsels zelf toe mecTegewerkt. De practijk leert nu eenmaal, dat deze methodes den kleinen man met het geringe inkomen verleiden tot het onmiddellijk zich aanschaffen van tal van zaken, die hij niet noodig heeft Hij behoort bij elke nieuwe overeenkomst niet alleen zijn vast salaris, maar ook zijn reeds aangegane verbintenis- sen op te geven. In verreweg de meeste ge- vallen zal hij trachten, deze bepaling, die hem verhindert het voorwerp van zijn ver- langen onmiddellijk in handen te krijgen. te ontduiken. Dat beteekent bedrog en be- zorgt hem, daar de firma's hun overeenkom- sten met klanten toch straks aan elkander be- kend maken, vrijheidsstraffen, die oneervol zijn en het begin van een loopbaan vol mis- daad kunnen beteekenen. Deze geweldige opeenhoping der wereld- stadmenschen is voor velen een gevaar; voor jonge kinderen het meest, die dagelijks in alle deelen der stad tot uitersten vervallen het slachtoffer van misdadige elementen wor den, door de ouders niet meer gecontroleerd kunnen worden en in ziekenhuizen en gevan- genissen eindigen. De zon schijnt zoo lekker, en de menschen stappen in hun lichte, witte kleeren zoo vroo- lijk door het leven heen. Maar naast dit felle licht heeft Berlijn zwarte slagschaduwen. Ik mag ze, als eerlijk kroniekschrijver, u niet verzwijgen!- Binnenland HET CARLTON-HOTEL. De crediteuren-vergadering. In „Polen" hebben de crediteuren van de N.V. „Nereide" (Carlton-hotel) vergaderd onder leiding van een commissie uit de cre diteuren bestaande uit de heeren mr. E. H. van Baumhauer, voorzitter, Joh. Bol en Roozen, de laatste tevens bewindvoerder van de N.V. „Nereide", over welker surseance van betaling op 13 September zal worden be slist. In de vergadering, welke zeer druk was -bezocht meer dan 200 schuldeischers wa ren aanwezig heeft de commissie den 1915 had zij Eva ontmoet. De twee vrou wen, hoezeer ook van elkander verschillend, hadden spoedig veel met elkaar „op" en mevrouw Strain had dan ook aanstonds het voorstel aangenomen, om de handen ineen te slaan en zij, in ruil voor kost en ipwo- ning, de mooie bovenwoning van haar nieu we vriendin zou „doen". Het plan slaagde schitterend. Adelaide werkte voor Eva, zooals geen betaalde kiacht het ooit gedaan zou hebben, zij ging ook mee in de aardige, onschuldige avon- tuurtjes van het bekoorlijke weduwvrouwtje met de „jongens" die van het front in Vlaan- deren kwamen, snakkend naar de genoegen- heid en de vroolijkheid, welke elke vrouw hun toen zoo gulweg af. De eenige aan wien zij, Adelaide Strain, de voorkeur had gegeven van die jongelui, was Jack Mintlaw; en Eva had met hem misschien een tik je ernstiger geflirt, dan met zijn rivalen. Maar na den wapenstil- stand, toen Mintlaw er op gezinspeeld had, dat Eva zijn vrouw zpu worden, hadden er gevoelige, en zelfs tragische tooneelen op het gezellige bovenhuis bij Victoria Station plaats gehad. Mevrouw Strain had Jack Mintlaw's partij strengera gekozen dan mis schien wel verstandig was. Dat had Eva haar nooit heelemaal vergeven, ofschoon zij moest toegeven wan het mooie vrquwtje had iets van een verbijsterende eerlijkheid, hoeveel zij ook hield van wat zij met een kinderlijk woord noemde „jokkentjes" dat Addie volkomen gelijk had; ze was zelfzuch- tig, ze was onbarmhartig als het mannen betrof en kon. noch wilde, hoe heerliik zii stand van zaken uiteen gezet. Tevens deelde zij de plannen mede welke zijn ontworpen om het hotel te redden. Dit plan komt hierop neer: Er zal worden gevormd een nieuwe „HGtel-Inventaris-Mij." ter voortzetting van het bedrijf. De ,,kleine" crediteuren, weike te zamen vorderingen hebben voor ruim f 217.000 zullen ont- vangen, als geheele kwijting, 50 pCt. hunner vordering in contanten en voor een bedrag van 70 pCt. hunner vordering aandeelen in de nieuwe Hotel Inventaris Mij. Zij, die 50 pCt. van hun vordering wenschen verplich- ten zich, wat van hun leverantie over is tegen taxatieprijs terug te nemen Voor de groote schuldeischers is een on- geveer gelijke regeling getroffen Er za! een nieuwe directie komen, welke zal pogen het hotel en den Inventaris te verkoopen Oelukt dat, dan zal de hypotheekhouder niet tot executie overgaan (De hvpotheck bedraagt f 1.600.000). Uit de verdere mededeelingen bleek o a dat in Juni en Juli 26 pCt. der bed den bezet was geweest. De bruto-winst was -f 131 000 voor het hotel in die periode, voor het iestau- rant 38.000. Deze cijfers waren niet ioo- nend. Met een gemiddelde bezet ting van 52 pCt. der bedden zou een loonende exploi- tatie mogelijk zijn. Misschien zoo stond ver- der in de rapporten, zai voor een eerst<. klas hotel die bezetting niet zijn te bereiken Van- daar dat o.a. in overweging werd gegeven er een tweede-rangs hotel van te maken. Medegedeeld werd nog, dat de Century Trust 514.000 heeft gestort. Over-deze verschillende plannen en mede deelingen is uitvoerig en langditng ge- sproken. Met betrekking tot de vergadering van crediteuren van het Carlton-Hotel, gehouden in „Polen", deelt men van de zijde van het comite nader het volgende mede: De commissie, benoemd door schuld eischers in een vorige vergadering, had de vergadering in „Polen" uitgeschreven om rapport uit te brengen over den toestand van het Carlton-Hotel en de daarbij betrokken belangen van crediteuren. Dit rapport werd uitgebracht door den voorzitter der commissie, mr. E. H. von Baumhauer, die tevens de vergadering (door ongeveer 120 man bezocht) presideerde Uit de mededeelingen bleek, dat er uitzicht bestaat op een regeling, welke den credi teuren op het Carlton-Hotel, resp. N.V. „Nereide" aanbiedt de algeheele overneming van hun vordering ad 50 pCt. voor verreke- ning of voor 30 pCt. met aandeel in de netto- opbrengst in gezamenlijk te verkoopen hotel en inventaris; na voorrang van een leening welke deze regeling mogelijk maakt, de hy- potheek en andere zakelijke rechten. Den grooten crediteuren (op de Century Trust) kon, gezien het groote totaal bedrag, de voorgenoemde keuze niet worden gelaten, doch zij krijgen uitzicht op 20 pCt. cash, (resp. 30 pCt. naar gelang zij al of niet zake- lijk zijn gedekt) en een aandeel, na aftrek als vermeld, voor het overschot van de opbrengst van hotel en inventaris, alsmede een aandeel in de gezamenlijke actie tegen de Century- Trust en haar borgen, hetzij in rechte, hetzij door minnelijke schikking. Om een schadelijke executie bij faillissement te voorkomen, zal het bedrijf worden voort- gezet door een op te richten exploitatie maatschappij, die het pand van de N.V. „Nere'ide" huurt en den inventaris van een daarvoor op te richten „Hotel-Inventaris Maatschappij". De principieele medewerking van den hypotheekhouder en voorloopige toezegging van kapitaal voor deze regeling, zoowel als voor de exploitatie zijn reeds verkregen. Zij moeten nog in nadere overeenkomsten wor den vastgelegd. Nadat deze plannen waren uiteengezet, werd de goedkeuring van de vergadering ge vraagd. Er volgde discussies, waarbij mr. E. Ch. Leader, namens de debitrice (Nereide) en de controleerende Engelsche Century Trust Ltd. uitdrukking gaf aan zijn groot leed- wezen, dat zij crediteuren in deze situatie heeft gebracht; hij zette voorts het standpunt der Century Trust ten opzichte van de rege ling uiteen Daar bij een onverhoopt faillissement de kansen op eenigerlei uitkeering zooals ook bleek uit het rapport van den accountant, den heer J. Pelser Jr. zeer gering zijn, heeft de vergadering, onder waardeering voor de actieve bemoeiingen der commissie, algemeen de verwachting uitgesproken, dat alle credi teuren aan de regeling zullen medewerken, op- dat het gevaar worde afgewend, dat Amster dam met een tweede Parkschouwburg-ruine worde verrijkt. het ook vond te worden aangebeden, iets van eenige beteekenis in ruil geven En nu, in deze ellendige, morsige zit-slaap- kamer, met een gevoel van oververmoeidheid en uitputting, want zij had den heelen morgen vergeefs geloopen om werk te vinden, dwaal- den Adelaide Strains gedachten terug naar die oude, gelukkige dagen van zekerheid en hoop. Denken aan die dagen, was denken aan Eva. En die gedachte bracht de levendige herinnering mee aan een, zooals zij wist, heel merkwaardigen nacht in haar eigen leven, kort na den wapenstilstand, dus toen zij en Eva naar het scheen, voor altijd onafscheide- lijk zouden blijven. Terug in Londen van haar kleinen jongen, dien zij gedurende een onbeduidende kinder- ziekte had verpleegd, was Adelaide Strain vroeg naar bed gegaan, want Eva was dien avond uit. Maar omstreeks middernacht was Adelaide wakker geworden door het geluid van de voordeur. Toen had zij de diepe stem van een man in de gang gehoord, een stem die heesch en hartstochtelijk vroeg, aan- drong: „Lieveling ik mag je nu toch zeker wel mijn beveling noemen?" Adelaide had in de duisternis geglimlacht, in stilte zich afgevraagd, wat de man, die deze woorden daareven geuit had, zou voelen, als een of ander wreedaardig duiveltje was verschenen en hem had verklapt, hoeveel mannen Eva in de laatste zes jaren hun beve ling hadden genoemd. Toen had zij nog een paar fluisterende, afgebroken woorden van oprechte liafde ge hoord; daaroD was de voordeur heel zacht ge- KARD1NAAL VAN ROSSUM'S BEZOEK AAN AMSTERDAM. Kardinaal van Rossum zal, naar „Dt Tijd" verneemt, 2 September te 17.15 uur per trein te Amsterdam (C. S.) uit Keulen aangekomen. De plechtige ontvangst zal daarna plaats hebben in de kerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans aan de Jacob Obrc-chtstraat. Op 3 September zal hij in particuliere audietie worden ontvangen door H. M. de Koningin Donderdag 4 September zal de jubilaris een pontificale H. Mis van dankbaarheid op- dragen in de kerk van den H. Wilbbrordus buiten de Veste. Des avonds zal in het Con- certgebouw een huldigingsavond plaats vinden. 9 September vertrekt hij uit Amsterdam naar Tilburg, waar hij een bezoek zal bren gen aan het Moederhuis der Zusters van Liefde der Congregatie van O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid en van daar naar het klooster der paters Redemptorister op den berg Nebo aan den Groesbeekschen weg te Nijmegen. Tijdens dit verblijf te Nijmegen zal de kar dinaal ook een bezoek brengen aan de R.K. Universiteit, welk bezoek evenwel een offi- cieus karakter zal dragen in verband met d' v a can tie der professoren en studenten FELLE BRAND OP EEN ZOLDER TE ROTTERDAM. 1 Doordat een knaapje met lucifers had gespeeld. Viijdagavond heeft te Rotterdam, een korte febe brand gewoed op de zolderverdie- ping van pand 321 aan de Hudsonstraat. Om acht uur had, naar de Tel. meldt, de be- woonster van de tweede etage, mej. Schilt, haar zesjarig zoontje naar bed gebracht op het achtergedeelte van den boven de tweede etage gelegen zolder. Kort daarna hoorde zij knappende geluiden, waarop haar man ging kijken en den zolder in lichte laaie vond. Wat was gebeurd? Het jongetje had zijn bedje verlaten, een doosje lucifers uit een kastje be- machtigd en er enkele van aangestoken. Een er van viel in een kist, waarin een stukje pa pier vlam vatte. Het vuur deelde zich mede aan de in de nabijheid staande #voorwerpen onder andere enkele kolenkisten en vond daarin gretig voedsel. Het ventje had niet durven waarschuwen, waardoor het zoover kon komen, dat het geheele achtergedeelte van den zolder reeds brandde voor- hij dooi zijn vader in veiligheid werd gebracht. Hoog laaiden de vlammen thans plotseling op en verwoestten het dak, zoodat in de omgeving de indruk van een ernstigen brand gewekt werd. De brandweer, was na ongeveer een kwartier ter plaatse en pakte energiek het vuur aan. Onder leiding van hoofdman Mir- rer richtte men vier stralen op den vuurhaard, waardoor de felheid van den brand spoedig verminderde. Inmiddels waren de meubelen grootendeels in de naast gelegen garage en woning ondergebracht Behalve brand- is er ook veel waterschade in de benedenwoning van den schilder P. Deze schade wordt echter door verzekering gedekt. De gebruikelijke en tourage van kijklustigen ontbrak natuurliik niet. NAAR OPLOSSING VAN HET BIOSCOOPCONFLICT? Mr. dr. Vonk de Both, burgemeester van Tilburg, deelt mede, dat de Bond van Zuide- lijke Gemeenten zich op het standpunt heeft gesteld alle bemiddelingspogingen in het Bioscoopconflict te aanvaarden. Vermoedeliik zal reeds de volgende week de conference plaats vinden tusschen beide partijen. De raad betreurde het, dat destijds het voorstel van den heer Van Staveren is afgewezen. P. A. VAN WESTRHEENE. f In den ouderdom van 65 jaar is Vrijdag- nacht in het Dioconessenhuis te Arnhem overleden de heer P. A. van Westrheene, muziek-criticus van de „Nieuwe Arnhemsche Courant" en bekend componist en dirigent. DE DADER GEARRESTEERD. De stoker E., die Vrijdag op de Trawler* kade te IJmuiden een 23-jarige vrouw, N. K., een tweetal steekwonden toebracht, is op het Willemsplein aldaar gearresteerd. Het mes, waarmede hij de daad pleegde, werd nog op hem bevonden. Hij heeft een volledige beken- tenis afgelegd. De vrouw kon zich, na verbonden te zijn, te voet naar het politiebureau begeven om te worden verhoord. DE KONINGIN NAAR HET LOO. De koningin is Zaterdagmiddag per Staats* spoortrein van 4 uur 5 min. weder van Den Haag naar Het Loo vertrokken sloten, en had Eva's stem, verwonderlijk dichtbij, uit de duisternis geklonken: „Addie? Ben je wakker?" En in antwoord op haar helder: „Natuur- lijk. Kom binnen en vertel me er alles van!" was Eva de kamer ingedwarreld met den half lachende uitroep: „Ik geloof stellig, dat mijn lot beslist is! Heusch, deze keer meen ik 't schat. En toch en toch? Ik kan maar niet begrijpen, waarom ik voor hem voel, zooals ik't doe!" Adelaide Strain had leukjes gevraagd: „Hoe ziet hij er uit? Groot en donker zeker?" „Wat raad jij dat knap! Hij heet Raydon Birtley (niet Bertie) Raydon. Hij is drie en dertig en zoo knap, zoo knap, dat ze hem niet voor kanonnenvleesch hebben aangewezen. Maar dat neemt niet weg, dat hij den heelen oorlog als een koelie heeft gewerkt „Wat doet ie dan nu?" klonk het uit het beddegoed op. „Hij is het oudste lid van een firma die al over de honderd jaar bestaat, en verleden jaar heeft hij schoon vier duizend pond gemaakt1 Als zijn moeder sterft, krijgt hij nog heel wat geld meer. Maar hij is dol op zijn moeder, dus hij verlangt niet zoo zeer naar haar dood. Daarom houd ik van hem. Hij dringt er heel sterk op aan, dat ik kennis met haar zal ma ken. Maar tot dusver heb ik „neen" gezegd, want ik heb een soort gevoel, dat door de ken nismaking met de oude mevrouw Raydon een kink in den kabel zal komen!" Toen was Adelaide Strain eindelijk rechtop in bed gaan zitten en zij had het licht opge- draad. (Word! vervolad). i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5