DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VROOM DREESMANN, Alkmaar. S. HIIOII. HAAGSCHE CONFERENTIE. HondenJ m en der6gstc laargunf SMI Buitenland De opstand In Palestina. EXPOS1TIE COT1 PARIS Sloomerlj en Yerverij van DE WILD No 201. Dit Bttnunei Sesfaat nit 2 blades Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Peestdagen, ultgegeven. ^Abonnementsprijs bt} voornUbetatlng pex 3 mtanden voor Alkmaar 2.—, franco door hot gebaalo Rljh 2.50. A*miia«rffpt« en bewljanommere 5 cents. Direct oar i C, KRAK. DIWiOAG Snowden slaat het aanbod wederom af - Bijzonder- heden uit een Engelsche persconferentie - De bijeenkomst der bezettende mogendheden uitgesteld. Het nieuwe aanbod der vier mogendheden. In een Engelsche persconferentie is om- trent het aanbod der vier aanbiedende mo gendheden aan Engeland het volgende mede- gedeeld: f Om het verlies, dat Groot-Britannie onder [het plan-Young zou lijden, goed te maken, vroeg de Britsche delegatie 48 millioen mark per jaar, gedurende 37 jaar. Het eerste aan bod, door de andere crediteur-mogendheden gedaanj werd door hen geschat op 21,600.000 mark per jaar of 45 pet van ae gevraagde som. Op 22 Augustus ontving de ■Britsche delegatie bericht, dat het aanbod zou worden verhoogd tot 28,600,000 mark 'of minder dar. 60 pet. van de gevraagde (som. Dit aanbod is thans belichaamd in het (door Jaspar gezonden memorandum. Het 'aanbod wordt als volgt samengesteld: i a. Onder het plan-Young zal Groot-Brit- tannie origeveer 100 millioen mark ontvan- fgen uit de betalingen gedurende de laatste l5 maanden van het plan-Dawes, n.l. van April tot Augustus 1929, teneinde zijn oor- logsschuldbetalingen over 1929 en 1930 te Idekken. In deze betaling is voorzien in het t plan-Young en zij is geen nieuw aanbod, maar het is juist haar in rekening te bren- ■gen tegenover de vermindering van het per centage van Groot-Britannie in de verdeeling ■van de annuiteiten-Young. Het jaarlijksche ;bedrag van deze betalingen is door de ande re crediteur-mogendheden berekend naar 614 :pct. oud vastgesteld op 7,200.000 mark. In- •dien de berekening was geschied naar het percentage van 514 dat de experts-Young hebben gebruikt voor hun berekeningen, zou de overeenkomstige annui'teit van 7,200.000 mark 6 millioen bedragen b. De Belgische, Fransche en Italiaansche regeeringen hadden eerst aangeboden een som ineens van 200 millioen mark, te vinden uit het surplus gedurende de laatste 5 maan den van het plan-Dawes. Zij stelden nu voor, inplaats van een som ineens voor Groot- Britannie beschikbaar te stellen 37 annuitei ten van 14.4 millioen mark op twee voor- waarden: 1. Het surplus van het eerste jaar, in to- taal 300 millioen mark bedragende, komt geheel ten goede aan de andere regeeringen; Groot-Britannie ontvangt daarvan geen aandeel. 2. Duitschland heeft aanspraken doen gelden met betrekking tot dit surplus en het aanbod is ervan afhankelijk, dat Duitsch land van alle zoodanige aanspraken afstand doet. c. Ten slotte moet Italie bijdragen uit zijn aandeel in de betalingen der uit de Oosten- rijkHongaarsche voortgekomen successie staten met betrekking tot de zoogenaamde bevrijdingsleeningen en moet dit land, hoe- wel de aard van den waarborg niet duidelijk is, een annui'teit van 7 millioen Mark garan- deeren. Dat vormt een totaal bedrag van 28.600.000 Mark. Het totaal van dit finan- cieele aanbod wordt in het memorandum ge- steld op 60 pet. van de eischen der Britsche delegatie. Inderdaad is, indien het jaarlijk sche bedrag van 100 millioen Mark voor schulddekking als bedoeld onder a is bere kend naar 5J4 pet., het totale aanbod gelijk aan 27.4 millioen Mark of 57 pet. van de Britsche vorderingen. Wat de onvoorwaardelijke annuiteiten be- treft, als deze worden verdeeld overeenkom- stig de bestaande afspraken zou Groot-Bri tannie het recht hebben, ieder jaar een aan deel te ontvangen van meer dan 120 milli oen Mark. Het aandeel, nu aan Groot-Bri tannie aangeboden, is 60 millioen Mark. De andere crediteur-staten beweren, dat de aangeboden jaarlijksche betalingen van 28,600.000 Mk., door hen gegarandeerd, moeten worden beschouwd als gelijkwaardig aan een aanvullend aandeel in de onvoor waardelijke annuiteiten. Dit zou tezamen een bedrag van 88.600,000 Mark vormen. Het voorstel van de andere crediteursta- ten is afhankelijk van tweeerlei belangrijk voorbehoud: a. het aanbod is afhankelijk van Duitsch- land's toestemming in de verandering van de voorzieningen in het plan-Young voor wat betreft het jaarlijksch bedrag der on voorwaardelijke annuiteiten teneinde een ge- middelde te maken voor den dienst der lee- ning-Dawes. Opgemerkt wordt, dat dit geen nieuwen last op Duitschland zal leggen, maar tot nu toe is de toestemming tot Duitschland, welke vereischt wordt, niet verkregen. b. Het aanbod is ook afhankelijk van de andere Europeesche regeeringen, die daarin geen deel hebben, met uitzondering van 10 millioen Mark als hun aandeel in de onvoor waardelijke annuiteiten tegenover het aan deel van bijna 45 millioen mark, hetwelk hun zou worden toegekend, als de onvoor waardelijke annuiteiten waren verdeeld vol- gens de percentages van Spa. De inhoud van het aanbod aan Snowden. Met betrekking tot het aanbod der vier mogendheden weet men te Parijs nog te mel- den, dat deze mogendheden zich bereid heb ben verklaard om aan Engeland te betalen plm. 60 van het door Engeland gevraag de. Van dit bedrag worden 3,6 millioen door Frankrijk gedragen, terwijl Italie en Belgie resp. 8,3 millioen en 1,2 millioen gulden voor hunne rekening nemen. Onvoldoende. Gisteren heeft de Britsche delegatie geant- woord, dat dit aanbod onvoldoende is. Een bijeenkomst uitgesteld. Een bijeenkomst van de vier bij de bezet- ting betrokken mogendheden, die gisteren ge- houden zou worden, is uitgesteld tot van- daag. Wanneer de conferentie mislukt. De Haagsche correspondent van de Daily Herald bespreekt in een artikel de gevolgen voor Duitschland, wanneer de conferentie te Den Haag mislukt. Snowden is niet onverschillig voor de fi- nancieele, economische en politieke gevol gen van een mislukking der conferentie. De Britsche delegatie is zich de financieele en economische gevolgen voor Duitschland bewust. Er is evenwel reden, om aan te ne men, dat, wanneer de conferentie mislukt, Snowden zich bereid zal verklaren, een voor Duitschland rechtvaardige regeling te tref- fen. Dagelijksch overzicht. 3ET DOOD PUNT. Het aanbod der Vier. Snowden acht het wederom onvoldoende. De kwestie der publiciteit. Gisterochtend is het nieuwe aanbod der vier mogend'eden, waarover men hierboveri meer bijzonderheden vindt, aan Snowden overhandigd. Den geheelen dag heeft de Brit sche delegatie de cijfers gewikt en gewogen en het aanbod .te licht bevonden! Men weet, dat de aanbiedende mogend heden naar hun meening 28.6 millioen van de 48 millioen die Snowden eischt, hebben 'aangeboden, en dat de Engelschen dit aan bod op 27.4 millioen hebben geschat. Het ver- schil in de berekening is dus niet heel groot en betreft slechts de waarde van een enkel pond -Dit aanbod is echter samengesteld op een wijze, die Snowden, zooals bekend is, heel weinig behaagt, en die hem bovendien het ge lieel alsnog voorwaardelijk doet beschouwen. Hij heeft dus geantwoord met e a brief, waar- in hij het voorstel met een versterkend bij- woord ..inadequate" noemt. Uiterlijk is het volgende gebeurd: Snowden heeft Maandagmiddag om 3 uur zijn beslis- sing aan de vier mogendheden laten overhan- digen. Het heeft daar, ook om den toon, waar- in het was opg^sfeLd, een zeer slechten indruk gemaakt. Briand vonral moet in de stemming zijn geweest om den brui aan verdere onder- handelingen te geven, nadat op het zesde voorstel van hem en zijn vrienaen het onver- anderlijke inadequate het antwoord was ge- bleven. In den loop van den vroegen avond is Adatsji toen bij de verschillende partijen rondgegaan om te onderzoeken, wat er tot redding van de conferentie nog kon warden ondernomen. Later op den avond gebeurden er dingen, die den toestand zeer zeker nog verscherpi hebben. Dit betreft de kwestie der publiciteit. Reeds eerder schreven we over de eigenaardige wijze, waarop men het woord geheimhou ding" opvat. Over de z.g. besloten zittingen der conferentie weet ieder buiten de deel- nemers aan de besprekingen de bijzonder heden mede te deelen. Dit was ook gister weer het geval. De delegaties hadden n.l. onder- ling afgesproken om strikte geheimhouding te bewaren totdat zij op een gegeven oogenblik met een gemeenschappelijke verklaring of al- thans een gelijktijdige verklaring voor den dag konden komen. Dat sommige delegaties desniettemin niet heelemaal luohtdicht waren, bleek uit de omstandigheid dat in verschil lende bladen in het buitenland en ook in Nederland gistermorgen en gisteravond al enkele cijfers werden genoemd, die nu in hoofdzaak juist blijken te zijn. De Engel schen hebben daariiit eeconcludeerd. dat aan Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redaefle 33. Fostoixo 37060. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENi Pex regel 0.25, bl] groote contracten rabat. Groote letters naar plnntsrnimta. Brleven franco aan de N> V, Book* en Handelsdnikkerl) »/h< HUBMl. OQ8TJ5I ZOON, Voordam C 0. - Hooidxodaetowi TJ. N. ADBMA. de afspraak van geheimhouding niet door alien de hand is gehouden, en hebben van de weeromstuit gisteravond aan de pers een zeer uitvoerig uittreksel verstrekt van hun antwoord-nota. Weer later in den avond heeft Loucheur de pers te woord gestaan. Hij heeft een pleidooi gehouden voor het standpunt der Franschen. De hoofdzaak van het Britsche antwoord is, dat Snowden wederom weigert om het aanbod als toereikend te beschouwen. Uit het antwoord bliikt, dat hij hetgeen de vier mo gendheden als ongeveer 60 der Engelsche aanspraken hebben berekend slechts 57 daarvan waard acht, terwijl vooral in de on voorwaardelijke Duitsche betalingen het Brit sche aandeel verre beneden dat blijft, waartoe de percentages van Spa Engeland in het be- zit zouden hebben gesteld. Loucheur heeft daartegenover de mededee- ling gedaan, dat van Frankrijk geen nieuw initiatief zou uitgaan. Zijn woorden klonken haast als een aanmoediging voor candidaat- bemiddeiaars, zoo gematigd waren zij en zoo- zeer legden zij den adruk op de verant- woordelijkheid, welke hij' op zich neemt, die deze conferentie laat stranden. Maar heel dui delijk liet hij ook uitkomen, dat de Fransche delegatie van een weigering van het plan- Young niet wil weten. Men beschouwe dan ook de kalmte van zijn betoog niet onvoor- waardelijk als een gunstig teeken; zoo spreekt ook een verstandig man als hij een breuk ziet naderen, en liefst niet wil, dat zij hem ten laste kan worden gelegd. Zoo was de toestand in den laten avond. In de eerste plaats de kwestie der publiciteit De openbaarmakingen wijzen op een geprik- kelde stemming, die bij de Engelschen heerscht. Trouwens, het publiceeren van nota's, vooral als dit bij wijze van vergelding of verweerschrift is, beteekent altijd een veeg teeken voor den stand der onderhandelingen Snowden maakte gister weer een stugger indruk dan weinige dagen geleden. Hij ves- tigde den indruk, dat hij van plan is, weer stevig vast te houden aan zijn 48 millioen. Daartegenover schijnt Briand ook niet toe- schietelijker te worden. Evenals Stresemann moet hij den indruk hebben gekregen, dat ver dere concessies een groot gevaar zouden vor men voor zijn binnenlandsche positie. Waar- schijnlijk is Briand wel niet minder onverzet- telijk geweest dan Snowden. Er heerscht dus in Den Haag weer eens al- gemeene onzekerheid over het lot van de con ferentie. Zou er een nieuw aanbod der Vier volgen of zou men het hierbij laten en het gansche vraagstuk voor onbepaalden tijd ver- dagen? Had men voldoenden vrijen tijd in het vooruitzicht, dan zou men eventueel deze be sprekingen nog een beetje kunnen rekken en probeeren om het geduld der Engelschen uit te putten tot een punt, waar hun weerstands- vermogen niet langer bestand zou blijken tegen den druk der publieke opinie om hier tot een accoord te geraken. Maar a.s. Maan dag begint in Geneve de Volkenbondsverga- dering en de kopstukken der delegaties willen daar niet ontbreken. In ieder geval zal de conferentie in haar tegenwoordigen vorm dus deze week haar einde vinden. Men ziet: prettig is de toestand niet. Het eenige bemoedigende is, dat juist op dit oogenblik niemand teekepen geeft van haast om er een eind aan te maken. Een officieel overzicht van den toe stand. Moordpartij te Hebron. Het ministerie van kolonien te London heeft de volgende mededeeling verspreid: Op grond van de inlichtingen waarover de waarnemende hooge commissaris op dat oogenblik beschikte, heeft hij het volgende overzicht van den toestand op Zondagoch- tend gegeven. In de oude stad van Jeruzalem was het toen rustig, maar in de nieuwe wijken werd nog hier en daar geschoten en brand ge- sticht. In de Joodsche buitenwijken en de voor- steden van Jeruzalem was men den toestand nog niet baas en werd nog geplunderd waar- bij menschen gedood of gewond werden. De Joodsche tuinstad Talpioth bij het spoorwegstation is door de bewoners tijdelijk ontruimd. Te Hebron heeft het Arabische gepeupel Zaterdag een aanval op de kleine Jodenwij- ken gedaan. Tot dusver is bekend dat 45 Joden daarbij gedood en 59 Joden ernstig gewond zijn. De verliezen der Muzelmannen beliepen acht dooden en tien gewonden. Er zijn 450 Joden tijdelijk in de politie- kazerne ondergebracht en, naar gemeld wordt, is het thans rustig in de stad. Te Jaffa wekte de toestand Zondagochtend om acht uur ongerustheid in verband met vrees voor betoogingen en het gevaar van botsineen te Tel Aviv. 2J AUGUSTUS DEZE WEEK II OAZE U1CHTHAU Zeer interessant. De districts-autoriteiten konden echter voorloopig betoogingen verhoeden en de waarnemende hooge commissaris twijfelde er niet aan, of de aankomst van het Engel sche oorlogsschip Sussex te Jaffa Maandag- ochtend zou ontspanning in den toestand teweeg brengen. Hevrouw Weet U dat binnen enkele weken de verfperiode aanbreekt Zendt daarom nu reeds Uw te verven goederen en U krijgt die nu nog spoedig terug. Te Nabloes bleef het onrustig, maar zijn uitbarstingen tot dusver verhoed. Te Safad was de toestand zeer onrustig. Men heeft geen berichten over aanvallen op de Joodsche kolonies in het Noorden ge kregen. Te Gaza en Beersheba was het woelig, maar is niets gebeurd. Het ministerie van kolonien voegt hierbij dat de waarnemende hooge commissaris Zondag een proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin hij mededeelt, dat Zijner Majcsteits strijdkracht in't land uitsluitend met't doel opereeren om de tegenwoordige onlusten te onderdrukken en onverwijld de orde te her- stellen. Men zal buitengewone onderdrukkings- maatregelen zooveel mogelijk vermijden, maar de troepen zullen niet aarzelen tegen alle rustverstoorders zonder onderscheid ge- weld te gebruiken. De politieke medewerker van de Daily Mail zegt dat de onlusten in Jeruzalem de rederi waren van Mac-Donald's overhaasten terugkeer uit Schotland te Londen. Hij be- raadslaagde Zondagavond met de andere ministers over het zenden van nieuwe ver- sterkingen. De medewerker verneemt dat men te Lon den hoopt dat de reeds naar Palestina ge- dirigeerde troepen, oorlogsschepen en vlieg- tuigen voldoende zullen zijn om aan de rust- verstoring een einde te maken, maar dat zoo noodig nog meer afdeelingen te Jaffa aan land gezet en naar het binnenland gezon den zullen worden. Een agentschap meldt dat twaalf Ameri- kanen gedood en vijftien gewond zijn, alien studenten van de akademie te Hebron-el- Khulil. De Amerikanen te Jeruzalem zoeken een toevlucht in hun consulaat daar. Verergering van den toestand door schaarschte van levensmiddelen. Een Reuter-bericht uit Kairo van gister avond meldt: De berichten uit Palestina zijn nog schaarsch en tegenstrijdig, maar naar het schijnt is het aantal slachtoffers krooter dan de eerste telegrammen gemeld hadden. De prijzen der levenmsiddelen stijgen tot hongersnoodpeil. De eerste afdeeling infanterie kwam zeven uur nadat het besluit om versterkingen te zenden genomen was, te Jeruzalem aan. Nadere bijzonderheden Over de gebeurtenissen in Palestina wordt uit Jeruzalem aan de Voss. Zeiturig ge- seind dat de toestand er uiterst verward is. In de grootste steden heerscht op het oogenblik rust, daar de Arabische benden het voornamelijk op de kleinere nederzettin- gen gemunt hebben. Reeds van Maandag af is de staat van beleg voor het gansche ge-* bied geproebmeerd. De Arabische benden dit uit de steden zijn verdreven, maken zich nu schuldig aan plun dering op het platteland. Het aantal slacht offers is onbekend. In het geheel zouden volgens een schatting 150 Joden gedood en 500 zwaar gewond zijn. Volgens enkele berichten is dit aantal veel hooger, volgens andere veel geringer. Te Jeruzalem is alles rustig, maar in de voorsteden Tolfiat en Mekorhavn en in de geisoleerde Joodsche kolonie Morza en Dilb werd hevig gevochten. Bij een aanval op Hebron werden 40 Jo den gedood en 70 gewond. In Jeruzalem heerscht volgens berichten groote verwarring. Levensmiddelen zijn moeilijk te krijgen. Vrijwel alle winkels zijn gesloten. Officieele bevestiging uit Washing ton over het dooden van twaalf Amerikaansche onderdanen. Reuter meldt uit Washington: Het departement van Staat heeft uit Jeru zalem een officieel bericht ontvangen mel- dende dat twaalf Joodsch-Amerikaansche studenten van het Sobodra College te He bron gedood zijn. Verscheidene andere stu denten zijn gekwetst. LAAT OVER DE BOTERSTRAAT TELEF. 34 3 LIJNEN ,,SURDIAC" haaroen, GODIN-HAARDEN EN KAGHELS. Een stap van Amerika De secretaris van Staat te Washington heeft aan Dawes, den Amerikaanschen ge- zant te Londen, opgedragen tegenover het ministerie van buitenlandsche zaken de le- vendige hoop uit te spreken dat de Britsche regeering onverwijlde maatregelen tot be- scheming van de levens en goederen van Amerika in Palestina zal nemen. Een Joodsche protestbetooging te New York. Ten telegram uit New York meldt dat ze- venduizend Joden, mannen en vrouwen, gis teren aan een protest-betooging tegen de an- ti-Joodsche onlusten in Palestina hebben deelgenomen. Verscheidene sprekers weten aan het ave- rechtsche beleid van de Britsche autoritei- ten de schuld voor de onlusten. Het departement van Staat heeft den Amerikaanschen consul-generaal te Jeruza lem laten weten dat hij aan de plaatselijke overheid om bescherming van de Amerika nen en hun goederen moest vragen. De minister van Staat heeft te verstaan gegeven dat de Amerikaansche regeering niet voornemens is, een oorlogsschip naar Pales- tijnsche wateren te zenden. Hooggeplaatste ambtenaren van het de partement verklaarden, dat de Vereenigde Staten wel sterk bij de gebeurtenissen in Pa lestina geintersseerd waren, maar dat zij niet geneigd waren blaam op Engeland te wer- pen of dit ervoor aansprakelijk te stellen. Men is van meening dat de Britsche land- en zeemacht den toestand spoedig zullen be- heerscheri en verder bloedvergieten zullen kunnen verhinderen. De redacteurs van drie Muzelmansche bla den te Bombay en het secretariaat van de centrale Kilafat-commissie hebben in een een openbaar gemaakte verklaring verzet aangeteekend tegen den steun dien de regee ring van Palestina aan de volgens hen on- rechtvaardige en onredelijke eischen van de Joden ten aanzien van den Klaagmuur ver- leent. De Muzelmannen in Britsch-Indie. Hoe de toestand thans is. Het departement van kolonien geeft het volgende bericht uit: Den toestand in Palestina samenvattende voorzoover dat met de verkrijgbare berichten mogelijk is, meldt de hooge commissaris, dat op Zondagmorgen de oude stad Jeruzalem rustig was, doch dat er nog geschoten werd en brand gesticht in de nieuwe wijken. De toestand in de buitenwijken en voorsteden der Joden stond nog niet onder controle en men moest nog op gebeurlijkheden voorbe- reid zijn. De Joodsche tuinstad Talpioth na- bij het spoorwegstation is tijdelijk door de bewoners ontruimd. Te Hebron werd Zatec- ALKMAARSCHB CODRANT IMPORTEURS DER BEROEMDE

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1