m DAQBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Noord-Hollandsche Wasscherij van S. KROM EEN ACCOORD BEREIKT. DE OHLUSTEIi IN PALESTINA. E. hi JAARSMA, levert helder wasch- goed tegen billijke prijzen. Hondertf m er derflgrte laargunj DE WILD Oagelijksch overzicht. HAARDEN KACHELS. Buitenland No 202 Dif Bummer besfaal alt 2 blade* Dat Covrant wordt CLKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nltgegeven. *Abonnementsprtjs blj voornUbetaUng pet 3 mtaaden voor Aikmaw 2r-, banco door bat geheele Rtjk Z 2.B0. i Abendeetflke an bewIJsnnmmerB 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEVi f* Per regel 0.25, blj gxoote contracten rabai Groote letters naaz plaatrrnlmta. Brteven franco a an de N, V, Book« en HandfllsdmkktriJ f/h. fl®R86k B08TW ZOON, Voordam CO. Dlxeotewi C, KRAK. HOE11DAG Telet.nr. Admlnlstrafle S. Teleloonnr. Redacfle 33. Postqlro 37060. Hooldxedoeteori TJ, N. ADR MA. 28 AUGUSTUS Ter Haagsche conference in beginsel overeenstemming Bevrediging der Engeische eischen ter hoogte van 75 °0 De Duitsche delegatie ontboden De ontruiming van bet Rijnland. Naar hedennaeht te 12.15 uur in 's-Graven- lage verluidde, heelt men ter herstelconfe- rentie een principieel accoord bereikt. Dit accoord zou berusten op een bevredi ging der Engeische eischen ter hoogte van 75 pCt. De Duitsche delegatie werd telefonisch ter vergadering ontboden. In afwachting Het was een schilderachtig tafreel, dat gis- teravond het Binnenhof booa. In den beginne was het op dezen warmen zomeravond, zoo- als het telkens tijdens de besloten zittingen was: de poorten waren afgezet, en binnen de muren van het hot zag men een groot auto- mobielpark, politie en veel wachtende journa- listen. Zoolang het dag was, bleef het bij dit gewone tatreel. Toen echter het donker inviel, ontstond er een levendige gezelligheid. Men maakte voor de Eerste Kamer een carre uit banken, die voor het gerief van de wachtende journalisten onder de bogen waren neergezet. Daar op vormden zich nu genoeglijke groe- pen, waar waardige sieraden der journalis- tenwereld, menschen met tientallen jaren oude wereldreputatie en jonge helpers van het perscomite, even jeugaig als luidruchtig, dooreen zaten. Er werd in het midden van het carre een vuurtje aangelegd; van alle kanten werden er kranten op geworpen, waarbij het natuur- lijk aan critisch collegiaal commer.taar op de wijze, waarin verschillende deftige en minder deftige persorganen zich in de vlammen ge- droegen, niet ontbrak. Eerst scheen de politie wat gealarmeerd door dit zeer onwettige vermaak. Een dapper politieman waagde zich zelfs in den vuurpoel om dien uit te trappen. Onder gejuich week hij voor de vlammen. Het was een zeer eigen- aardig gezichthet onrustige licht van het laaiende papiervuur tegen de grijze en hooge muren van het Binnenhof. Het kinderlijk ver maak deed haast alien het kritieke van het oogenblik vergeten. Reeds lang tevoren had men het einde van de vergadering verwacht. Toen men in span ning begon te raken, vernam men echter, dat de rede van den eersten spreker, Briand, nog niet eens door den tolk was vertaald. Toen begon een stormloop op het buffet in den Kunstkring, want men begreep reeds het zal tegen 8 uur zijn geweest dat het nachtwerk zou worden. Het buffet was spoe- dig uitgeruimd. Dat het heel laat zou wor den, kreeg men nog zekerder te weten, toen uit de vergadering boden werden uitgezon- den om te fourageeren voor de gedelegeer- den. Nu is het ongeveer half 11 schrijft de corr. der N. R. Crt. In de kelders onder de Grafe- lijke zalen, waar de Kunstkring haar voor Jeruzalem en andere steden aangevallen Vele dooden en gewonden De Volkenbond en de onlusten. de journalisten zoo gastvrije lokalen heeft, is het een drukte van belang, want men weet dat de vergadering nog lang misschien uren zal door gaan, en dat het dan wel- licht de moeite zal loonen het einde te heb- b°n afgewacht; weinigen durven het Bin nenhof te verlaten. O kon de opgewektheid, die thans in het kamp der wachtende journalisten heerscht, aanstekelijk zijn voor degenen, die nu de vuurproef der waardigheid moeten door- staan De zitting der politieke commissie. In de „Matin" geeft Jules Sauerwein bi- zonderheden over de zitting van de politieke commissie, die gistermiddag om 12 uur op het Binnenhof plaats vond. Briand zou Stresemann, Henderson en Hijmans er opmerkzaam op hebben ge- maakt dat het bij het dreigende mislukken van de conferentie nutteloos was verder te onderhandelen over de ontruiming en ande re vraagstukken. Deze opmerking moest men echter niet verkeerd uitleggen. Frankrijk heeft het eerlijke voornemen de gevolgen van het van kracht worden van het Young-plan op zich te nemen en den goeden wil, de ont ruiming in zoo kort mogelijken tijd te doen geschieden. Vervolgens besprak Briand het lot van de Haagsche conferentie en uitte hij zijn spijt dat hij de werkzaamheden ter liquidatie van den wereldoorlog reeds op de eerste etappe zag mislukken. Hij was er echter van over- tuigd dat het hier slechts uitstel betrof en dat de verklaringen, die in alle openlijkheid voor het vertrek uit Den Haag zouden wor den gewisseld, voor Geneve een gunstige at- mosfeer zouden scheppen om de nieuwe be sprekingen te beginnen. Dr. Stresemann zou hierop met nadruk hebben verklaard dat voor hem de ontrui ming van het Rijnland van beslissende be- teekenis was en dat hij, voor zoover het in zijn vermogen stond, zou pogen, een oplos sing in de hand te werken, teneinde een ver der vertragen van de ontruiming van het Rijnland te vermijden. Sauerwein beweert verder dat Duitsch- land bereid zou zijn een offer te brengen, doch dat het daarbij voorwaarden stelt, o.a.: de ontruimingstermijn, tevens dat men het eens wordt over de bezettingskosten voor den tijd vanaf 1 September gedurende de ko- mende acht maanden en tenslotte dat men Duitschland doet weten dat op het oogen blik een Duitsch initiatief gewenscht zou zijn. Naar de „Intransigeant" nog meldt zal Briand, in geval hij met Snowden tot een overeenkomst mocht komen, de derde zone voor April 1930 doen ontruimen. SUCCES! De vergadering der zes dtnoo- digende mogendheden heeft tot een prindpi'eele overeenstemming geleid. De Haagsche conferentie kan op een fraai Aucces bogen! Naar gisteravond om 12.15 uur in Den Haag verluidde, was men ter ver gadering van de zes mogendheden tot een accoord gekomen. De Engeische eischen zijn tot een hoogte van 75 pCt. bevredigd In een langdurige vergadering. die duurde van des mid-dags vijf tot na het middernachte- lijk uur, is men erin geslaagd deze overeen stemming te bereiken. Hiermede is men dus inzake de moeilijkste kwestie, waarover het al of niet slagen der conferentie bleek af te hangen, tot een succes- vol resultaat geraakt! Een resultaat, waarover vooral Duitschland bijzonder tevreden zal zijn! Men weet na- tuurlijk hoeveel er voor Stresemann afhing van een overeenstemming inzake het plan- Young. En het werd noodig tijd, dat deze overeenstemming bereikt werd, want de zoo belangrijke datum, 1 Sept-ember, waarop het Young-plan, het voor Duitschland zooveel lichtere betalingsplan, in werking diende te treden, naderde snel. De door Stresemann voor eenige dagen ondernomen stap bewees duidtlijk de onrust in het Duitsche kamp. Op het oogenblik dat wij dit schrijven, ont- breken nog nadere bijzonderheden over het- geen Engeland precies geboden is en hoe het verloop der besprekingen heeft plaats gehad. In den loop van den dag zal hieromtrent we] meer b-ekend worden Tot kwart over acht heeft men redevoerin- gen gehouden. Daarna hebben zich de Duit schers, Japanners en Belgen teruggetrokken en zetten de Engeischen, Franscheni en Italianen de besprekingen vodrt. Vervolgens zijn de vijf mogendheden zon- der Duitschland weer bijeengekomen en heeft men, naar verluidt, in groepjes onder elkaar geconfereerd over de mogelijkheid om tot een accoord te geraken. Het was half tien toen de Duitschers d-e vergadering verlieten om te dineeren, waarbij dr. Wirth de blijde boodschap bracht, dat „het ijs gebroken was en dat men verder praatte over een mogelijke overeenstemming". Stresemann keerde niet meer terug wegens een lichte ongesteldheid, omdat de Duitsche minister ov-ervermoeid was. Tenslotte werd, zooals gezegd, vergaderd zonder de Duitschers, aangezien de beraad- slagingen geraakten op een terrein, dat meer uitsluitend de crediteurstat-en aanging. Om kwart over twaalf kwam daarna het verheugende nieuws, dat overeenstemming bereikt was! Dadelijk werden de Duitschers weer ge- haald, om hen van dit blijde resultaat op de hoogte te brengen en hun toestemming te vragen. Er was n.l. nog 7 Yt miilioen noodig en de Duitschers hebben dit bedrag toege- staan tegen de belofte van onmiddellijke ont ruiming van het Rijnland! Nu men dus inzake het plan-Young tot overeenstemming is geraakt en daarbij tevens de onmiddellijke ontruiming van het Rijnland is beloofd, kan men van een fraai resultaat der Haagsche conferentie spreken. Temeer waar ook over de andere kwestie reeds grootendeeis overeenstemming bereikt is. De nadere af- wikkeling en behandeling der details zal nu wel aan de zorgen van subcommissies wor sen toevertrouwd. Een offideele mededeeling uit Londen. In een gisteravond v-erschenen mededee ling zegt het ministerie van kolonien te Londen dat de ov-erheid in Palestina den toe- stand op het oogenblik baas is Te Jeruzalem en Jaffa waar tot dusver de meeste onlusten zijn voorgevallen, is alles rustig. Buiten deze centra is het echter op het platteland nog onrustig. Daar duren de ge- organiseerde aanvallen der Arabieren op de verspreide Joodsche kolonies voort. Totdusver is er geen poging gedaan om de belangrijke openbare diensten te storen. Offideele rapporten van Maandag. De waarnemende commissaris-generaal van Palestina en Transjordanie heeft den 26 Augustus gerap-porteerd, dat na de afge- slagen poging van het gepeupel uit Jaffa om Tel Aviv binnen te dringen, het gepeupel het districtsbureau heeft aangevallen en eenige moslemsche notabelen heeft gemolesteerd. Toen er een gepantserde auto verscheen en over de hoofden begon te schieten, was de menigte weldra uit elkaar. Om 2 uur's mid- dags, juist toen de aanval op Tel Aviv onder nomen stond te word-en, verschenen de troe- pen, waarop de menigte uiteenging. Nadien bleef het, behoudens enkele op zich zelf staan- de aanrandingen rustig. Een aanval op de wijk Hadar Hacarmil te Haifa w-erd door de aankomst van troepen voorkomen, doch blij- kens latere bericht-en van daar is men er den toestand nog niet geheel meester. In Transjordanie is de aigemeene toestand •niet vrij van zorgelijkheid, sinds het nieuws van de gebeurternssen van Vrijdag tot de stammen is doorgedrongen, maar tot dusver zijn er nog geen onlusten gemeld Een later rapport van den-zelfden dag meldt, dat de buitenwijken van Jeruzalem, Jaffa en Haifa weer aan aanvallen en aan randingen hebben bloot gestaan. De Joodsche wijk van Hebron is het tooneel geweest van een buitengewoon vastberaden aanval en de Joodsche kolonies van ten Zuiden Jaffa tot ten Zuiden van Haifa hebben aan bedrei- gingen bloot gestaan. De Jod-en hadden enkele dezer kolonien ontruimd en daar zijn de Arabieren aan het plunderen en vernielen gestagen. Ook de Joodsche kolonies in het dal van Esdraelon en Jezreel zijn bedreigd geworden en hier en daar zijn er ook aan randingen gepleegd. Te Gaza moeten Joden vermoord en gewond zijn. De waarnemende commissaris-generaal verklaart, dat bet onmiddellijk antwoord op zijn verzoek om steun van leger en vloot, de regeering in staat gesteld heeft den toestand meester te blijven. De ambtenaren van h-et districtsbestuur hebben onschatbare diensten bewezen onder zeer verantwoordelijke om- standigheden en de buiten-gewone politie- agenten waren onmisbaar. De plaatselijke bladen zijn nog verboden, doch zouden waarschijnlijk toch niet kunnen verschijnen. Het bestuur heeft echter een reeks nieuws- bulletins uitgegeven. Censuur op telegram- men wordt niet uitgeoefend, doch in enkele -gevallen zijn perstelegrammen opgehouden voor een tijd, de 48 uur niet te boven gaande. Nieuwe versterk'ngen gereed. Uit Malta wordt gemeld dat nog twee Britsche betaljons infanterie bevel hebben ontvangen zich gereed te houden om onder- scheidenlijk binnen zes en twaalf uur naar Palestina scheep te gaan. Het pantserschip Royal Sovereign heeft ook last gekregen naar Palestina te ver- trekken Uit Jeruzalem wordt aan het Berliner Tageblatt geseind, dat de aanvallen der Arabische benden op Joodsche nederzettingen voortduren, maar door de Joodsche organi- saties van zelfverdediging worden afgeslagen. De aanval op Tel Aviv is geheel mislukt. Versterkingen aan troepen uit Egypte en Engeische oorlogsschepen zijn te Jeruzalem aangekomen. De slachtoffers. Tot Maandagochtend bedroeg het totale aantal slachtoffers te Jeruzalem en Hebron gedood 23 moslems, 3 christenen, 78 Joden, in ziekenhuizen opgenomen gewonden 25 moslems, twee christenen en 102 Joden, ver- der-e gewonden 35 moslems, 17 christenen en 63 Joden. Te Nabloes zijn 10 moslems ge wond, van wie er twee in ziekenhuizen zijn opgenomen. Te Jaffa zijn 10 moslems en 4 Joden gedood, gewond en in de ziekenhuizen opgenomen 10 moslems, 15 Joden. Te Beisan zijn 21 Joden gewond, van wie er een in het ziekenhuis te Haifa is opgenomen. Te Haifa 1 Jood gedood en zijn er 50 gewond. Een later telegram meldt als totaal aantal slachtoffers voor heel Palestina tot Dinsdag- ochtend 46 moslems, vier christenen en 93 Joden gedood, gewond en in ziekenhuizen opgenomen 73 moslems, 12 christenen, 153 Joden, verdere gewonden 45 moslems, 21 christenen, 116 Joden. De troebelen en de Volkenbond? Naar uit Geneve gemeld wordt, heeft de vertegenwoordiger van het Syrisch-Pale- stijnsch Congres te Geneve in opdracht en uit naam van zijn organisatie een brief tot Sir Eric Drummond, den secretaris-generaal van den Volkenbond gericht, waarin ernstig geprotesteerd wordt tegen het optreden der Engeische troepen tijdens de onlusten te Je ruzalem (het werpen van bommen enz.) en waarin een nauwkeurig onderzoek wordt ge- eischt naar de gebeurtenissen van de laatste weken in Palestina. Wat met dezen brief ge- beuren zal, staat nog niet vast. Waarschijn lijk zal hij worden voorgelegd aan den Raad van den Volkenbond, die op 30 Augustus bijeenkomt. Het Volkenbondssecretariaat heeft Maaa dag acht petities van Arabische en Joodsche vereenigingen in Palestina ontvangen, waar in da Volkenbond om tusschenkomst in de moeiiijkheden in Palestina wordt verzocht Dit is een. kwestie die de mandatencommissie aangaat, en de raad kan zonder de manda tencommissie niets uitrichten, daar voor ieder besluit van den Volkenbondsraad inzake mandaten het advies van de mandatencom missie moet worden ingeroepen. Het ziet er echter niet naar uit, dat voor deze petities een buitengewone zitting van de mandaten commissie bijeengeroepen zal worden. De volkenbondsvergadering zal dan in de vijfde commissie hoogstwaarschijnlijk de kwestie moeten behandelen. Het oordeel van Engeische bladen. De Daily Chronicle wijdt beschouwingen aan de troebelen in Palestina. Het blad stelt de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat wandaden op zoo groote schaal hebben kun nen voorkomen in een gebied, waarvan de Britten een bestuursmandaat hebben. Het blad wenscht, dat de verzekering zal worden gegeven, dat in de toekomst op af- doende wijze zal worden gezorgd voor de bescherming der inwoners. Daartoe is men verplicht zooveel tegenover degenen die in Palestina wonen, als jegens de Joodsche ge- meenschap overal ter wereld, die er toe heeft meegewerkt, van Palestina de nationale woonplaats der Israelieten te maken. De Daily Mail schrijft: Er moge nog een onderzoek noodig zijn om de directie aan- leiding voor de jongste uitbarsting vast ie stellen, doch de kiem ervoor was gelega, toen de coalitie-regeering een begin maaki met de ijdele en gevaarlijke poging om Pa lestina het vaderland te maken van de Jo den. De Morning Post betreurt de onvoorbe- reidheid van de autoriteiten om aan de uit barsting het hoofd te bieden.' Alvorens vol- ledige inlichtingen zullen zijn verkregen, is het niet mogelijk te zeggen, wie er te kort zijn geschoten. Het schijnt echter, dat de autoriteiten verrast zijn. De Daily Herald betoogt: De nieuwe la- bour-regeering, die toch al haar handen in elk opzicht vol heeft, krijgt nog een nieuw probleem op te lossen, 't welk door haar voorgangers al te lang verwaarloosd was. Hit blad wil een grondig onderzoek, zoowel naar de grieven van beide partijen als naar de voorwaarden waarop aan Engeland het mandaat was gegeven. Nieuwe botsingen. Er zijn 200 Britsche soldaten te Tel Aviv gelegerd. Bij een Moslimsche begrafenis ontstonden botsingen. De politie gaf vuur en doodde zes Arabieren en vijf Joden. Te Jeruzalem zijn de onlusten vandaag opnieuw uitgebroken. De Arabieren hebben de regeeringsbu- reau's te Jaffa aangevalen. De Britsche politie schoot. Vijf Arabieren werden gedood en ruim 30 gewond. Een Fransch oorlogsschip naar Syri'e. In verband met de troebelen in Palestina heeft de Fransche minister van Marine be sloten tot het zenden van den kruiser La Motte Piquet ter bescherming van de veiligheid van de Levant-kust. De kruiser is reeds te Beyroeth aange komen. LAAT OVER DE BOTERSTRAAT TELEF. 34 3 LIJKEN en vierde doode, die men in den afgeloopen nacht onder de tender vandaan heeft ge- haald, identificeeren. Het bleek mej. Erna Saurant uit Berlijn-Friedenau, Thornwaal- strasse 16 te zijn. HET OPRUIMINGSWERK TE BUIR. Naar de spoorwegdirectie mededeelt, zijn de opruimingswerkzaamheden op de plaats des onheils bij Buir zoover gevorderd, dat hedenmorgen om 8.60 uur de tweede lijn weer in gebruik kan worden genomen. Het verkeer op het baanvak KeulenAken ge- schiedt weer op normale wijze. De toestand der 16 zwaargewonden is stationnair. Twee personen van de 9 die in het ziekenhuis te Buir zijn ondergebracht, geven geen reden tot bezorgdheid. De machinist Nordhaus was er hedenmor gen weer iets beter aan toe. DUITSCHLAND. bij het'spoorwegongeluk BIJ BUIR. Naar de spoorwegdirectie uit Keulen me dedeelt, is het bericht van het overlijden van den machinist Nordhaus uit Hamm niet juist. Nordhaus, de machinist van den bij Buir ontspoorden trein is in het ziekenhuis in Bergheim opgenomen, waar hem een arm is geamputeerd. Intusschen kon men ook de HET SPOORWEGONGELUK. Het officieele onderzoek dat ten doel had, de verantwoordelijkheid voor het spoorweg- ongeluk te Buir vast te stellen, heeft een verrassende uitkomst gehad. De verantwoor delijkheid van den machinist is veel geringer dan men aanvankelijk dacht. De voornaam- ste schuldige is de chef van dienst van het station Dueren, die den machinist een ver- keerde instructie heeft gegeven. Op de lijn van Aken naar Dueren en Buir naar Keulen worden sedert eenigen tijd her- stellingswerken uitgevoerd. In verband hier mede waren enkele veiligheidsmaatregelen getroffen. Ook had de chef van Dueren op dracht den machinisten der verschillende treinen schriftelijke instructies te geven om ten hoogste met een snelheid van 45 K.M. te rijden. Dit bevel zou tot Zaterdag gelden. Er bestonden plannen om een brug van de lijn te herstellen en de treinen dan langs een anderen weg te leiden. Men had daarvoor den Zondag uitgekozen, daar dan het ver keer het rustigst is, aangezien er dien dag geen goederentereinen rijden. Daar de trei nen een omweg moesten nemen, moesten zij reeds voor't station Buir hun snelheid min- deren. Een nieuwe schriftelijke instructie moest dus aan de machinisten ter hand wor den gesteld. Bij vergissing heeft de chef van dienst aan den machinist van den trein de instructie uitgereikt, die Zaterdag haar gel- digheid verloor, zoodat op de verkeerde plaats de snelheid verminderd werd. Den machinist treft in zooverre schuld, dat hij niet op het signaal heeft gelet, waaruit hi] had kunnen opmaken dat hij langzaara moest rijden. De machinist kon nog niet worden ge- hoord, daar zijn toestand ernstig is. Het opruintingswerk. Maandagavond was men nog druk aan den arbeid met de opruimingswerkzaamhe den op de plaats, waar de sneltrein Parijs Warschau ontspoord is. De locomotief is door een kraan weer op de rails gebracht en kon daarna weggesleept worden. Men meent, dat zij hog gerepareerd kan worden. De in elkaar gedrukte wagens zijn gesloopt. De mogelijkheid is nog niet uitgesloten, dat er onder een wagen nog dooden gevon- den zullen worden. Maandagavond zijn in het ziekenhuis te Buir nog twee gewonden overleden. Het stoffelijk overschot der dienst- vrouw en dat van den bagagemeester zijn gisteravond naar de resp. woonplaatsen overgebracht. Het doode meisje, wier naam men niet kon vaststellen, is als Franqaise geidentifi* ceerd. Het lijk zal naar Parijs vervoerd yyor- CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1