m s VIRGINIA. CIGARETTES I M STRAIGHT CUT AND COOL 2 Rechtszaken 1)4 cts Met Coupons 2 Dr. H.NANNING'S HAEMOFERRIN Bloedvonmend vensterkingsmiddel f 260 p.'/i flesch, 1.60 p'/i fle5ch verpleging van psychopathen. De direc- teur-geneesheer van het asyl heeft ver- schillende ingezetenen van Leiden de vraag gesteld df zij bereid zijn psycho- nathen in hun gezin op te nemen. EERSTE KAMER. De heer Colijn bedankt als lid. De heer H. Colijn, bij de laatste verkiezin- gen als lid van de Tweede Kamer gekozen, heeft thans bedankt als lid van de Eerste Kamer. In een bijeenkomst van het Centraal Stem- bureau, a.s. Vrijdagmiddag te 's-Gravenha- ge te houden zal in deze vacature worden voorzien. TWEEDE KAMER. Een nieuw lid Bij schrijven van 23 Augustus had de heer dr. L. N. Deckers, bericht gezonden dat hij zijn benoeming tot lid van de nieuw gekozen tTweede Kamer niet aanvaardt. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft nu in zijn plaats benoemd verklaard den heer J C. van Beek te Deurne. Zooals men zich zal herinneren, zal de heer Van Beek voor deze benoeming bedanken om voor den kwaliteits- zetel plaats te maken voor den heer Schaep- man. DE STAKING IN OOST-GRONINGEN. Maandag zijn voor de justitie te Winscho- ten geleid en na verhoor in voorloopige hechtenis gesteld: K. S., W. K., W. S. en S. ;H., alien landarbeiders te Bellingwolde, verdacht van geweldpleging tegen werkwil- lige landarbeiders; voorts A. Sch., veldar- beider te Vriescheloo, terzake van mishande ling van een werkwillige uit Veelerveen- Vriesscheloo. SMOKKELARIJ. Te Bellingwoude (Gr.) is eergisteren de bandelaar G. aangehouden, terzake het frau- duleus invoeren van biggen uit Duitsch land. ZICH LATEN TREKKEN DOOR EEN AUTO. Een onvoorzichtigheid die vaak voor- komt. Een 18-jarige werkman uit Rotterdam liet zich gistermorgen op den Rotterdamschen- weg bij Delft voorttrekken door een auto. Toen dit voertuig plotseling moest uitwijken werd hij over den weg geslingerd, waarbij hij met het hoofd tegen een boom kwam. De jongeling kreeg een bekkenfractuur en een schedelbreuk en is in zorgwekkenden toe- stand naar het gasthuis te Delft vervoerd. DE STAKING TE ZAANDAM. De Bond van Werkgevers in het Houtbe- drijf heeft de samenwerkende organisaties uitgenoodigd tot een bespreking op Donder- dag in de Industrieele Club te Amsterdam. MEISJE UIT DEN TREIN GEV ALLEN. Aan de gevolgen overleden Maandagavond keerde de familie Hamer tiit Bergen op Zoom van een vacantiereis naar Middelburg huiswaarts. Ter hoogte van Kruiningen ging plotseling, toen het meisje met haar rug tegen het portier van de coupee stond de deur open, met het ge- volg, dat de kleine uit den trein viel. De ouders trokken onmiddellijk aan de nood- rem, waarop de trein tot stilstand kwam Het meisje werd aangetroffen langs den spoorweg en had zware wonden aan het •ioofd en is later overleden. DE ONTPLOFFING TE NIJMEGEN. De toestand van de vier zwaar gewonden bij de ontploffing in de Splendorfabrieken te Nijmcgen die in het Canisiusziekenhuis zijn opgenomen, was hedenmorgen vooruit- gaande. Het parket uit Arnhem heeft een langdurig onderzoek ingesteld, waarbij als deskundige fungeerde ir. C. L. Philips, di- recteur van het Gem. gas- en waterleiding- bedrijf te Nijmegen. De oorzaak van de ex- olosie kon nog niet worden vastgesteld. NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Wij ontvingen het jaarverslag over 1928 van de Ned. Ver. tot bescherming van die- ren. Het geeft weer uitgebreide inlichtingen. zoowel over de werkzaamheden van veree- niging als over de samenstelling der verschil- lende plaatselijke en gewestelijke afdeelin- gen. DE ALASTRIM. De Rotterdamsche geneeskundige dienst meldt: in het tijdvak van 20 tot en met 25 Augustus heeft deze dienst twintig nieuwe gevallen van alastrim in de stad vastgesteld (tegen 27 in de daaraan voorafgaande periode van 13—19 Augustus). Van deze 20 gevallen waren er twee in reeds te voren besmette ge- zinnen, terwijl er 18 in tevoren niet-be- smette gezinnen voorkwamen. Volgens mededeeling van den geneesheer-direc- tuer van het ziekenhuis aan den Cool- singel hebben in deze periode drie leden van het personeel en twee patienten in dit ziekenhuis alastrim gekregen. In bovengenoemde periode overleed een patiente (een 62-jarige vrouw), die in een der gemeentelijke ziekenhuizen met alastrim was opgenomen). Totaal zijn dus tot nu toe aan alastrim overleden een vrouw en drie kinderen, waarvan twee kinderen bovendien een andere zware ziekte hadden. Ingaande Maandag 26 dezer is de ge- le.-enheid tot inenting uitgebreid door openstelling van vijf nieuwe inentings- bureaux zoodat men zich thans koste- loos kan laten i.ienten in tien bureaux. Er zijn weer twee patientjes, lijdende aan alastrim, in het ziekenhuis aan de Hildegar- disstraat te Rotterdam opgenomen. Te Brandwijk (Alblasserwaard) doen zich in een gezin twee gevallen van alastrim voor, bij kinderen ;*au u tot 14 iaar^- B. en W. van Schiedam hebben aan de hoofden van gemeentediensten een brief ge zonden, waarin gewezen wordt op de wen- schelijkheid, dat het gemeente-personeel zich aan herinenting onderwerpt. Er wordt ver- zocht maatregelen te nemen, opdat dit zoo spoedig mogelijk geschiede. Degenen, voor wie over weg ende bez waren bestaan, hetzij van medischen of anderen aard, zijn vrijge- steld IN EEN PUT BEDOLVEN. Gered door uilgraving Dinsdagmorgen stortte een zijwand van een tot 3 meter diepte gegraven zinkput in de Hoofdstraat te Velp in, waardoor de ar- beider Salemink tot de schouders onder het zand bedolven raakte. Door de zandstorting kwam teven een rioolbuis van een beerput bloot, waarvan de bodem inviel, zoodat ook de beer over S. neerstroomde. Na veel ver geefsche moeite, den ongelukkige met touwen op te hijschen, daalde de aannemer Zweers in den put af en wist ten slotte met levens- gevaar den arbeider los te graven. Zoozeer zat deze vastgezogen in het mengsel van zand en beer, dat het tweede been zelfs niet kon worden losgetrokken toen het eerste reeds vrij was, doch ook moest worden uit gegraven. Het mag een wonder heeten, dat S. er zonder letsel is afgekomen. KINDERLIJKJE GEVONDEN. In het water van de Waldeck Pyrmontka- de bij de Laan van Meerdervoort te Den Haag is het lijk gevonden van een kind van het mannelijk geslacht, gewikkeld in een stuk rose damesdirectoir en in eenige couranten, o.a. de Haagsche courant van 2 Juli j.l. en vermoedelijk een Zweedsche courant van 26 Mei j.l., waaromheen een stuk bindtouw. Bij het lijkje is nog een ander pakje van bruin pakpapier gevonden, waaromheen een touw en een keisteen. Volgens een genees- kundig onderzoek heeft het lijkje 3 tot 4 da- gen in het water gelegen. AANKOMST MAILTREIN. Het s.s. „Prins der Nederlanden" van de Maatschappij Nederland komt Zaterdagmor- gen te Genua aan. De speciale trein in aan- sluiting op het schip met post en passagiers zal te 11.10 Zaterdagmorgen uit Genua ver- trekken en zal ondagmorgen 10.25 te Am- trekken en zal Zondagmorgen 10.25 te Am- komen. SPECIALISTEN-HULP EN DE ZIEKENFONDSEN. Geen conflict maar een goede wit om elkaar te vinden. Het belong van de verzekerden. Dezer dagen deelde ae Tel. een en ander mede over het meeningsverschil tusschen de gezamenlijke Amsterdamsche ziekenfondsen en de Specialisten-vereeniging, als gevolg waarvan de fondsbesturen het contract per 15 November aan de „Amsterdamsche Spe- cialisten Vereeniging" hebben opgezegd. Van een conflict, zoo zeide de voorzitter van den Bond van Ziekenfondsen, de heer Veltman, is geen sprake. Er is alle kans, dat er een oplossing gevonden wordt en de ver- houding tusschen beide partijen is vriend- schappelijk. Wij hebben door de opzegging van de overeenkomst een daad gedaan, wel- ke de partijen wel bij elkaar zal brengen. De goede wil is er, om elkaar te vinden. Er zijn wel eens ernstiger conflicten geweest. De ziekenfondsen hebben alleen de belan- gen der verzekerden op't oog, en treden vol- komen eenstemmig op. Gezien het feit, dat er officieus nog besprekingen gevoerd worden, wil ik verder over deze kwestie geen nadere inlichtingen geven. In elk geval blijven wij er ons tegen verzetten, dat patienten tegen betaling van een kaart hulp kunnen krijgen van specialisten en medicijnen voor rekening van ziekenfondsen. Dit systeem zou alleen in het belang zijn van de beter gesitueerden en zij, die dit niet kunne betalen, zouden ge- dupeerd worden. Wij behartigen de belan- gen van alien. VERKEERSONGEVALLEN. Vrachtauto in een vaart gereden. Te Wageningen is gisteren een vracht auto van den heer A. C. de Houter uit Ter bregge, met negen personen, in de langs den weg loopende vaart gereden en over den kop geslagen, waarschijnlijk door het defect geraken van het stuur. Met groote moeite werden alien gered. De zwaar beschadigde auto werd later met behulp van een kraan wagen gelicht en weggesleept. BRANDEN. Spelen met lucifers. Te Eenrum (Gron.) zijn Maandag onge- veer 1000 pakken geperst stroo toebehooren- de aan den heer L. Bouwman, verbrand. De oorzaak is het spelen van een jongen met lu cifers. Twee huizen in asch gelegd. Gistermiddag is te Silvolde door onbeken- de oorzaak brand uitgebroken ten huize van den schoenmaker Leverink. Het vuur greep snel om zich heen en weldra stond ook het huis van den winkelier Heinst in lichter laaie. Ten einde verdere uitbreiding te voor- komen werd assistentie gevraagd van de brandweer te Gendringen en Doetinchem, die beide een stoomspuit zonden. Men slaag- de er in den brand tot de beide aangetaste perceelen te beperken. KORTE BERICHTEN. De reeds geruimen tijd durende sta king bij de N.V. Beton Maatschappij Gro- tius te Gorinchem is geeindigd. Partijen heb ben zich ongeveer met 't voorstel van den rijksbemiddelaar, ir. H. A. van IJsselsteyn, vereenigd. De tienduizendste inwoner van de ge- meente Monster is ingeschreven. De bevol- king dier gemeente is in 28 jaar verdubbeld. Het 21^-jarig dochtertje van den heer R. te Doetinchem heeft in een onbewaakt oogenblik uit een kan met kokende koffie ge- dronken. Eenige uren later is het kind over leden. Een 68-jarige verpleegde van het Pius- gesticht te Lisse is op zijn fiets door een auto aangereden. Hij kwam onder den wa gen terecht en kreeg een ernstige schedel- fractuur. Doordat een op den Rotterdamschen- weg te Delft voor hem uitriidende auto plot seling stopte, Is gistermiddag de heer A. van Spronsen uit Monster, met zijn auto tegen dezen auto aangereden. De auto van den heer Van S. werd zwaar beschadigd. Te Lichtenvoorde wordt sedert 14 da gen de ambtenaar ter gemeentesecretarie de heer R. vermist. Hij had de gemeente met verlof verlatenna het verstrijken van zijn verlof is hij niet teruggekeerd. Te Dubbeldam is de 63-jarige arbeider W. de B., die in een schuur van de hofstede van A. in't V. bezig was met het opbossen van schoven, naar beneden gevallen. Hij was onmiddeilijk dood. Te Lemmer hebben de arbeiders, in dienst van de firma Schotanus te Harlingen. voor de lossing van met basalt geladen scht pen het werk gestaakt. Zij vragen een loons- verhooging berekend naar twee cent per last HET NIEUWE REGLEMENT VAN ORDE EN DISCIPLINE VOOR DE ADVOCATEN EN PROCUREURS. De voornaamsle nieuwe bepa- lingen. Openbaarmaking van schor- sing of schrapping mogelijk ge- maakt. Staatsblad no. 422 bevat het Kon. Besluit van 17 Augustus 1922 tot vaststelling van een nieuw Reglement van orde en discipline voor de advocaten en procureurs ter vervan- ging van het Reglement no. Ill van 14 Sept. 1838. We vestigen de aandacht op de volgende nieuwe bepalingen in dit reglement: Art. 14 bepaalt, dat de advocaten verplicht zijn hun kantoor te hebben binnen het arron- dissement, waarin het rechterlijk college, waarbij zij zijn ingeschreven, is gevestigd. Vroeger hadden de advocaten de verplich- ting, hun woonplaats binnen dat arrondisse- ment te hebben. In art. 28 wordt bepaald, dat in elk arron- dissement een Raad van Toezioht en discipli ne wordt gevormd, bestaande, in de arron- dissementen waarin veertig of meer advoca ten zijn ingeschreven, uit zes, en in de andere arrondissementen uit vier leden, waaronder de deken. Thans moet dus in elk arrondissement, on- geacht het aantal ingeschreven advocaten, een raad worden gevormd. Het aantal leden behoeft nu niet steeds meer 6 te zijn, maar kan 4 bedragen. Art. 28, 3e lid, gee ft alleen aan advocaten, die langer dan drie jaren binnen het Konink- rijk zijn ingeschreven geweest, stemrecht voor den raad. Ook zij alleen zijn verkiesbaar. Art. 30 brengt als nieuwe be paling het volgende: Bij de beslissing houdende oplegging van een der laatstgenoemde straffen (sehorsin. van een advocaat of schrapping van de lijst, k a n de raad tot openbaarmaking besluiten. In geval van schorsing kan de raad teven® bepalen, dat de geschorste den titel van advo caat gedurende de schorsing niet zal mogen voeren. Art. 32 geeft den procureur-generaal bij het gerechtshof het recht van hooger beroep, indien de Raad van toezicht en discipline een beslissing heeft genomen op een klacht tegen een advocaat, le betreffende misbruik van een recht of gelegenheid den advocaat bij het wetboek van strafvordering toegekend, en 2e. op een klacht vermogensnadeel betreffen de door den advocaat bij de uitoefening van zijn beroep toegebracht of wel verwaarloo- zing betreffende van aan den advocaat toe- vertrouwde belangen. Dit recht van hooger beroep, vroeger in handen van den klager gesteld, is nu gelegd in handen van den procureur-generaal bij het gerechtshof. Het reglement treedt 1 Sept. a.s. in wer- king. In de arrondissementen, waarin minder dan 40 advocaten zijn ingeschreven, wordt ten spoedigste tot de verkiezing van raden van toezicht en discipline overgegaan. LIEFDESDRAMA. Tegen den verdachte wordt we gens zware mishandeling 2y% jaar ge- vorderd. Een 23-jarig letterzetter te Nijmegen, ge- huwd en vader van drie kinderen, maakte een half jaar geleden kennis met een 18-jarige stadgenoote, dienstbode. Zij gingen geregeld samen uit, maar op een avond te Nijmegen terugkeerend uit Arnhem, waar zij een dans- gelegenheid bezocht hadden, werden zij op gewacht door de eehtgenoote van den letter zetter, die het geval begrijpelijkerwijze niet zoo heel kalm opnam. Bang dat het voorgevallene thuis bekend zou worden, durfde het meisje niet meer in de ouderlijke woning terugkeeren. Zij verliet daarop met den letterzetter Nijmegen en be zocht met hem verschillende plaatsen. In Amsterdam bleven zij hangen. Het geld dat de jongeman had 80, die hij voor een incassobureau gc'i'nd had was spoedig op, zoodat heiden niet langer in het hotel, waar zij logeerden, konden blijven. Het meisje zocht en vond een betrekking als buffetjuf- frouw en ging bij een vriendin inwonen; den letterzetter, die ook naar werk uitkeek, maar het zoo gauw ietv ond, verstrekte zij geld van wat zij verdiende. Intusschen ontstond er af en toe tusschen beiden wrijving. Het meisje gaf herhaaldelijk te kennen, dat zij een eind aan de verhouding wenschte te maken, maar de letterzetter dreig- de dan, dat zij ook niets meer zou hebben, als hij haar niet meer had. In den-avond van 9 Juni 1.1. vertelde het meisje hem, dat zij van een jongen geld gekregen had om een jurk te koopen en in den avond van 10 Juni met hem opde stilleBrouwersgracht wandelend, merkte zij voor de zooveelste maal op, al meende zij 't niet, dat hij wel kon weggaan, daar zij de verhouding niet langer wilde voortzetten. Toen gebeurde't. De letterzetter haalde een knipmes te voorschijn, opende het en stak er ret meisje mee in de linkerborst en in den ouik. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis gebracht en daar verbonden, maar l<on, daar geen edele deelen geraakt waren, den volgen- den dag naar Nijmegen terugkeeren. De dader was op het gillen van het meisje weggeloopen. Over Halfweg liep hij eerst naar Haarlem en vervolgens naar Leiden. Daar kocht hij een krant en zijn naam en signalement er in vermeld vindende, begaf hij zich naar de politie, zeggende de persoon te zjjn, die door de oolitie te Amsterdam ®e- Bristol, de stad die over de geheele wereld beroemd is om de hooge positie. die zij in de tabaksindustrie steeds heeft weten te handhaven, geeft zeer toepasselijk haar naam aan deze sigaret van zeldzaam fgne kwaliteit In doosjes van lOen 20stulcs W.D &H O.WILLS, BRISTOL&LONDON zocht werd. Tevens deelde hij mee, dat hij het meisje in drift gestoken had. De jongeman werd gearresteerd en stond isteren voor de Vacantiekamer der Amster- amsche Rechtbank terecht wegens poging tot doodslag of tot zware mishandeling; meer subsidair wegens mishandeling. Hij erkende het knipmes te voorschijn ge haald en geopend te hebben, maar wat hij er mee had willen doen, verklaarde hij niet te hebben geweten; hij had heelemaal geen be- doeling gehad! Eerst op den Haarlemmerweg kwam hij tot zichzelf, het geopende mes had hij toen nog in de hand. De krant te Leiden had hij; volgens zijn zeggen, niet gekocht om te zien of hij er in beschreven stond, maar alleen om haar te raadplegen voor een betrekking. Bij het lezen van de krant vond hij zijn naam en signalement vermeld en eersi toen begreep hij, dat hij het meisje kwaad had gedaan Het O. M„ mr. Overbosch, achtte poging tot zware mishandeling bewezen en vorderde 2 jaar gevangenisstraf tegen verdachte. Mr. H. Boekel, de verdediger, oordeelde het opzet niet bewezen. Verdachte ontkent en het meisje heeft hem niet in haar richting zien steken. Niet onmogelijk is het, dat verdachte zichzelf heeft willen dooden en toen bij onge luk het meisje niet ernstig getroffen heeft Hoogstens zou men mishandeling kunnen aannemen, doch laat de Rechtbank dan bij de strafmaat in aanmerking nemen, dat de toe- stand ontstaan is door het gedrag van het meisje; dat verdachte nooit met de justitie in aanraking kwam; reeds 2J4 maand preven- tief zit; dat zijn vrouw bereid is hem bij zich en haar kinderen terug te nemen en dat er omtrent verdachte een reclasseeringsrppport is uitgebracht, dat wel is waar niet onver- deeld gunstig is, maar dat toch concludeert tot voorwaardelijke veroordeeling onder bij- zondere voorwaarden. Tevens verzocht pi. den verdachte uit de preventieve hechtenis te ontslaan, omdat er op het misdrijf van mishandeling geen pre ventieve hechtenis staat. De rechtbank besliste, dat er voor ontslag uit de preventieve hechtenis geen termen zijn en bepaalde de uitspraak op Vrijdag 6 Sep tember, 's nam. half twee. DE MOORD IN PARK ZORGVLIET Voor de Haagsche rechtbank heeft gister morgen zooals reeds kort gemeld in_ onze vorige oplaag terecht gestaan de 20-jarige jongeman, die in den avond van 30 Mei in het Park Zorgvliet een meisje met een revolver heeft doodgeschoten. Verdachte werd moord met voorfcedachten rade of althans't toebren- gen van zwaar lichamelijk letsel ten laste ge egd. Verdachte bekende dien avond met het meisje te hebben geloopen en een revolver bij zich te hebben gedragen. Als eerste getuige wordt gehoord commis- saris Kramer, die verdachte des nachts een verhoor heeft afgenomen. De jonge man heeft gevraagd hoe het met het meisie was. waaroo de heer Kramer hem medegedeeld heeft, dat het meisje dood was. Verdachte heeft daarop gezegd„dan heb ik het mooiste in mijn leven vernietigd." Getuige heeft den indruic gekre gen dat de jongeman uit jaloezie heeft gehan- aeld. Voorts heeft verdachte onder anderen ge zegd, dat hij niet den moed heeft gehad, om zich zelf van het leven te berooven. Als deskundigen werden gehoord dr. Rochat en dr. Scholtens. Laatstgenoemde ia in zijn rapport tot de conclusie gekomen dat verdachte wel verantwoordelijk moet worden gesteld voor zijn daad. Hij moet worden bej schouwd als een psychopaath. Verdachte verklaarde niet te weten of hi} gesproken heeft. Vroeger had hij anders ver klaard, maar hij heeft vermoedelijk in zijn onderbewustzijn maar op alles ja gezegd. Verdachte wist niet meer, dat hij direct na het gebeurde op de fiets is weggereaen. Wel is later tot hem doorgedrongen, dat er iets ge- beurd was. Toen heeft hij zich van het leven willen berooven, maar dat liet hij na, omdat hij aan zijn ouders dacht. De president: „U heeft dus niet de bedoe- ling gehad om het meisje te dooden?" Verdachte: „Absoluut niet. Door het ge- sprek dat wij hadden gevoerd had ik een ge- voel alsof ik uit elkaar spatte, en in een onbe waakt oogenblik heb ik waarschijnlijk gescho- ten. Daar weet ik echter niets van. Ik had nooit de bedoeling het meisje ook maar het geringste letsel toe te brengen". De officier van justitie, mr. Blok, nam daarna requisitoir. Dat verdachte voor 13 Mei de bedoeling zou hebben gehad om het meisje te dooden, achtte spr. niet bewezen. Er zijn echter voor het gebeurde zelf drie feiten aan te voeren. Hij liet de voorbedachten rade varen en vroeg hiervan vrijspraak. Wat nu de persoon van verdachte betreft, wij hebben hier te doen met iemand die niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor zijn daden, zij het dan ook met een eenigszins ver- minderde toerekenbaarheid. Verdachte is een persoon zonder vasten wil en met een slap karakter. Spr. concludeerde tenslotte to! schuldigveridaring van verdachte aan dood- slag. In het belang van de maatschappij is het noodzakelijk, dat verdachte voor langen tijd wordt opgeborgen. Weliswaar kunnen wij eenige clementie gebruiken met het oog op de jeugd van verdachte, op zijn bianco verleden en op zijn aanleg. Spr. vroeg veroordeeling tot een gevangenisstraf van acht jaar. De verdediger, mr. Rolandus Hagedoorn, zeide, dat, toen hij den jongen voor het eerst sprak, verdachte bij zijn verhaal herhaalde lijk in snikken is uitgebroken en heeft uitge- roepen: „o, zeg niet dat ik haar heb doodge schoten. Ik heb daarmee het liefste uit mijn leven vernietigd, ik had nog liever mijn ouders doodgeschoten". Pleiter vond aanleiding om een psychia- tristh onderzoek te vragen. Voorts wees hij op de groote lielde van de< BRISTOL

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6