DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Noord-Hollandsche Wasscherij van S. KROM DE HAASSCHE CONFERENTIE. levert helder wasch- goed tegen billijke prljzen. Honderc m en dertigste laarganj »2I DE WILD „GODIN" HAARDEN KACHELS. Buitenland De onlusten in Palestina. W. M. H. PELS EN ZOON NO 20J, tirt nammer oestaat art 2 oiaaen Deze Couranl wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. 'Abonnementsprljs bIJ vooruiUaetaUng per 3 mi widen voor Alkmaai 2.—. «ranco door at geheele Rtfk 2.50. Aizondefitfke en bewljsnummevs 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIENI Per regel 0.25, bij groote contracten rabai Groote letters naar plaatsrulmta. Brleven franco aan de N, V< Boeb< en Handelsdrnkkerfl v/h, 8SfUK> OOSTSI ZOON, Voordam CO. Dlrecteari C, KRAK. DOIDEKDAG Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacfle 33. Postqtxo 37000. Hootdraitaotenri TJ< N. ADBMA. Duitschland protesteert tegen nieuwe verplichtingen Voorhehoud op drie punten De kwestie der bezet- tingskosten Hedenmiddag een openbare plerr^ezitting, voerd. Eerst als in dit opzicht een resultaat is bereikt, zal de laatste hand worden gelegd aan de financieele regeling. De inhoud van het accoord. De Engelsche delegatie deelt het volgende mede: Om 12 uur gisternacht was een principieele overeenkomst bereikt tusschen de delegaties van de schuldeischende uitnoodigende mo gendheden over de methode om te voorzien in de verlangens van de Britsche delegatie, wat betreft de verdeeling van de annui'teiten en de leveranties in natura Men is principieel overeengekomen dat de andere schuldeischende regelingen door schikkingen binnen de omlijsting van het plan Young, die nog nader aan de goedkeuring van Duitschland onderworpen zullen wor den, aan Engeland waarborgen een vermeer- dering van 40 millioen mark per jaar, waar- van 36 millioen mark bestaat uit kapitaal en uit annui'teiten, die gegarandeerd zijn door de andere schuldeischende mogendheden. Engeland zal ontvangen onvoorwaardelijk 36 millioen mark, en 18 millioen mark uit de balans van de cnvooiwaardelijke betalingen. die beschikbaar komen door de regeling van het verdeelingsplan. Verder zullen nog 42 millioen mark be schikbaar worden gemaakt door andere rege lingen, die aan de toestemming van Duitsch land zullen worden onderworpen. De beta lingen van de Dawes-leening zouden zoo zijn, dat Engeland jaarlijks als onvoorwaardelijke annui'teit zou ontvangen een vaste som van 96 millioen mark. .^Verder heeft men nog afgesproken, dat be- treffende de leveranties in natura de Itali- aansche delegatie op zich zou nemen, dat be halve het reeds afgesprokene de Italiaansche Staatsspoorwegen koopen een millioen ton Engelsche kolen jaarlijks en wel voor een tijdperk van 3 jaar voor de hoogste prijs, die op de Britsche exportmarkt zou gelden op den datum van ieder contract Een definitieve overeenkomst is in be- werking die al deze punten bevat. Nadere behandeling van drie punten. De Duitsche delegatie deelt het volgende mede: Drie punten zullen tusschen de Duitschers en de schuldeischers nader moeten worden behandeld. Dat zijn: De kwestie van het overschot, dat onder de Young-verdeeling van de laatste Dawes be talingen nog overblijft en waarover door de regeling tusschen de schuldeischers beschikt wordt; ten tweede de veranderde verhouding tus schen voorwaardelijke en onvoorwaardelijke annui'teiten en ten derde de kwestie van de bezettings- kosten. Bezwareu van Duitschland. De Duitschers zouden nog fegenwerpingen maken tegen het getroffen accoord. Dit heeft gistermorgen zijn bevestiging gevonden. De Duitschers nemen een forsche positie in tegen- over het gedeelte der regeling, waarvoor con- cessies van hen worden verlangd. Op het oogenblik zou men zelfs den indruk kunnen krijgen alsof er nog reden was tot twijfel ten opzichte van het slotaccoord. Daartoe zal echter wel geen reden bestaan Ook is het niet waarschijnlijk, dat het den Duitschers zal gelukken nog verandering te krijgen in de financieele schikkingen. Zij zullen daarom waarschijnlijk compensatie zoeken in poli tieke voordeelen: voornamelijk zoo vroeg mogelijke ontruiming van het Rijnland. Daar Briand's positie ten opzichte van dit punt door de te Parijs heerschende stemming niet gemakkelijk is, kan men hierover nog een strijd verwachten, die voornamelijk tusschen Franschen en Duitschers zal worden ge- 13ageli|kscb over^icht. BUITEN DEN WAARD GEREKEND. Duitschland wenscht het zelae niet te betalen. Geheel overwonnen is de crisis toch nog niet. We meldden gister, dat de crediteursta- ten het eens waren geworden over de verdee ling der herstelbetalingen. Thans blijkt ech ter, dat men buiten den waard heeft gerekend, met andere woorden dat men het eens is ge worden over een zaak, waarbij Duitschland ten nauwste betrokken is omdat de Duit schers immers meer moeten betalen dan hun eigenlijk gelag zonder dat van tevoren overeenstemming daarover met hen bereiki s Wat aan de Engelschen door hun mede- crediteuren is aangeboden, moet ergens van- daan komen, en zij, die daarvoor offers brach- ten, probeeren nu om een deel daarvan op de Duitschers te verhalen, in ruil voor een ver- vroegden datum voor de ortruiming van het Rijnland. Thans blijkt weer hoe sterk die troef in Franscbe handen is. Immers nu kan De zitting der uitnoodigende mogendheden. Gistermorgen zijn de uitnoodigende mo gendheden weer bijeengekomen om het ac coord te bespreken, vooral in verband met de nieuwe verplichtingen, die het Duitschland oplegt. Het officieele communique luidt: Zooals in het communique van den afge- loopen nacht is medegedeeld, is heden een vergadering van de delegaties der zes uit noodigende mogendheden gehouden, ten ein- de met de Duitsche gedelegeerden de door de voornaamste crediteur-mogendheden getrof fen overeenkomst te onderzoeken evenals andere vraagstukken, welke in het bijzonder deze laatsten aangaan. De vergadering is te kwart voor een ge- schorst en zal's middags worden voortgezfet. Het officieele communique des avonds. Des middags kwam men weer bijeen en werd de vergadering voortgezet tot half acht. Het officieel communique hierover luidt: Vanmiddag heoben de gedelegeerden van de zes „uitnoodigende" mogendheden de be sprekingen over onderwerpen, in het bijzon der de Duitsche delegatie betreffende, hervat. De diseussie zal later op den avond wor^ den voortgezet. Verschil van inzicht. Bij het verlaten van de vergadering op het Binnenhof gaf minister Hymans te kennen, dat men nog in het geheel niet kon zeggen tot hoe laat de besprekingen gisteravond zou den duren; het zou middernacht, twee uur, drie uur, maar ook vijf uur kunnen worden. Minister Briand verklaarde, dat de bespre kingen bevredigend verliepen, minister Stre- semann echter decide mee, dat nog op geen enkel punt overeenstemming was bereikt. De agenda voor vandaag. De vergaderingen van de bij de bezetting betrokken mogendheden en van de politieke commissie, welke gisteren gehouden zouden worden, zijn, in verband met den duur der fi nancieele besprekingen, niet gehouden. Van daag om 10 uur zullen de bezettingsmogend- heden bijeenkomen en om 11 uur komt de politieke commissie bijeen. Des namiddags om half drie vangt een openbare plenaire zit ting aan, de besprekingen in die zitting zul len draadloos worden uitgezonden. Deze zit ting zal worden gehouden omdat Henderson en Briand morgen om 5 uur met den trein naar Geneve willen vertrekken. Draadlooze uitzending. Deze zitting zal worden uitgezonden door de volgende zenders: PHOHI (golf- lengte 16.88 M.) PCJ (goiflengte 31.4 M.) en PCL (goiflengte 18 M.) Nog geen enkel resultaat. Uit den Haag wordt heden gemeld, dat de onderhandelingen tusschen de Duitsche en andere delegaties gedurende den afgeloopen nacht tot nog geen enkel resultaat hebben gevoerd. Het belangrijkste bezwaar der Duitsche delegatie is, dat Duitschland na 1 Sept. a.s. alleen de bezettingskosten zou hebben te beta len. Naar van Italiaansche zijde verklaarc wordt, zou de conferentie nog tot Dinsdag a.s. duren. De Duitsche delegatie schijnt in ieder ge val besloten te hebben zich energiek tegen de eischen der andere delegaties te verzetten. men met de Rijn-bezetting Duitschland dwin- gen om meer te betalen dan waartoe de finan cieele deskundigen het krachtens het plan- Young in staat achtten. Reeds gisteren maakten de Duitschers voor behoud op drie punten, hetgeen hierboven trouwens al is vermeld. Van deze drie punten baart het derde, die aangaande de bezettings kosten, den Duitschers de meeste zorg. Volgens het plan-Young zijn de Duitschers na 1 September niet langer aansprakelijk voor de kosten van de bezettende troepen. Het nieuwe voorstel der crediteuren komt evenwe" hierop neer, dat Duitschland nog zoolang die bezettingskosten zal moeten betalen, als de bezetting na 1 Sept. zal voortduren. Over de termijn van ontruiming is men't in de politic ke commissie echter nog niet eens. De Enge! schen willen voor Kerstmie thuis zijn en zul len dus zeker niet langer dan vier maanden meer blijven. De Belgen zijn eveneens voor vroege ontruiming. Maar de Franschen tal men en beweren dat hun troepen pas kunnen. worden teruggestuurd, wanneer in Fraokrijk behoorlijk kwartier is gemaakt om hen te ont vangen. Een termijn van acht maanden is ge- noemd (1 Aprir 1930) of zelfs tien maanden (Juni). En de maandelijksche bezettingskos ten zijn geschat op ongeveer 14 millioen M. In het geval van een verlenging met acht maanden zou Duitschland dus nog ruim 110 millioen moeten betalen, hetgeen tegen een rentevoet van ongeveer 7 juist het bedrag oplevert aan annui'teit, dat door de crediteur- staten aan hun voorlaatste aanbod werd toe- gevoegd om de Engelschen tevreden te stellen. zoodat dit deel van het z.g. offer der crediteu ren eigenlijk geheel door Duitschland zou worden bekostigd. Men begrijpt, dat de Duitschers niet zon der protest met zulk een regeling genoegen zullen nemen. Gistermorgen is hierover reeds een hartig woordje gesproken. In een bijeenkomst van de uitnoodigende mogendheden, waarover men hierboven het officieele communique aan- treft, heeft de diseussie over het nieuwr: accoord een heel scherp, ja menigmaal ver- bitterd karakter gedragen. Het moet zoo hoog zijn geloopen, dat Briand verklaarde, welis- waar een vreedzaam man en een vriend van verzoening te zijn, maar dat hij ook „ver- schrikkelijk" kon worden. Van Duitschen kant moeten niet minder krasse woorden zijn ge- vallen. Vooral minister Wirth moet van zijn hart geen moordkuil hebben gemaakt. Snowden was ook al niet mak. Het spreekt vanzelf dat de Duitschers tegen hem hebben. uitgespeeld wat hij hier in zijn redevoeringen en verklaringen gezegd heeft tegen het op- leggen van verdere lasten aan Duitschland. Snowden moet daarop heel geirriteerd hebben verklaard, dat een dergelijke wijze van betoo- gen niet te pas kwam enz. Op die manier fs men natuurlijk geen stap verder gekomen. De besprekingen z^n ten slotte tegen etens- tijd, na vele uren van harden strijd, uitge- gaan als een nachtkaars. Daarna is men des middags om drie uur weer bijeengekomen tot ongeveer half acht Stresemann deelde toen mede, dat men nog niet tot overeenstemming was gekomen. Later op den avond kwam men weer bijeen en vol gens verklaringen van Hijmans konden de be sprekingen wel tot ver na het middernachte- lijk uur duren. In verband met de vorengenoemde be- raadslagingen moest voor de negende maal de zitting der politieke commissie verdaagd worden. In de hoop dat men het hedennacht eens zou worden over de financieele kwesties met Duitschland, is de zitting verschoven tot hedenmorgen half elf. Dat de Duitschers evenwel nu nog zouden durven riskeeren het gansche plan-Young, dat hun in ieder geval groote voor deelen biedt boven het Dawes-plan, in gevaar te brengen, lijkt niet erg waarschijnlijk. Daar om gelooven wij, dat men het hierover ook we! met elkaar eens zal worden. geweest was, maar dat deg ewone telegram- men uit Londen die over Haifa kwamen, er niet aangekomen waren. Vermoedelijk is dit een gevolg van de ontredding van den Palestijnschen telegraafdienst. Bij afwezigheid van alle berichten van bui ten af, voelt Jeruzalem zich gei'soleerd. Demonstratieve openbare vergade ring van de Ned. Zionistenbond in- zake de troebelen in Jeruzalem. Het Hoofdbestuur van den Ned. Zionisten bond bericht, dat naar aanleiding van de on- lusten in Palestina hedenavond a.s. te 8 uur een demonstratieve openbare vergade ring zal worden gehouden in Hotel „De Twee Steden" te Den Haag, waar door een aantal vooraanstaande ioden het woord zal worden gevoerd. Een motie door de vergadering aan te nemen, zal aan de Engelsche delegatie, welke thans in Den Haag is worden aangeboden. Botsingen in Damascus. In Damascus is het op verschillende plaat- sen tot botsingen gekomen, waarbij gewonden zijn te betreuren. Te Hama zijn de zaken gesloten. Ook in Beyroeth zijn de zaken in het algemeen ge sloten. De Eng. opperbevelhebber naar Palestina. De Engelsche operbevelhebber in Palestina, John Chancellor is Woensdag te Port-Said aangekomen, vanwaar hij zich zoo spoedig mogelijk naar Palestina zal begeven. 29 AUGUSTUS LAAT OVER DE BOTERSTRAAT Een ontzaglijke menigte was op den laten avond op de been langs de J<urfurstenam en in de omliggende straten. Het verkeer stond geruimen tijd stil. >V ERNSTIGE EXPLOSIE IN EEN IJZERGIETERIJ. Een eenstig explosie-ongeluk is Woensdag voorgekomen in de ijzergieterij van de me- taalfabrieken van de gebrs. Tunhorn in Brackwede, die geheel vermeld werden. 1 arbeider werd gedood, 1 levensg'waarlijk ge- wond, terwijl nog 2 arbeiders lichter gewond v/erden. Weinig verandering in den toestand. Het Britsche departement van kolonien maakte gisterenavond bekend dat er weinig verandering in den toestand in Palestina viel waar te nemen. Te Jeruzalem, Jaffa en Haifa was het, naar men meldde, rustig. In de buurt van Haifa onderdrukten landingsdivisies van het oorlogsschip Barham de ongeregeldheden Verkennende vliegtuigen hebben in de buurt van Haifa Ramleh en op de hoogten om Jeruzalem afdeelingen Arabieren onder vuur genomen. Ten Zuidwesten van Gaza hadden de Ara bieren zich, volgens een bericht, de menigte samengetrokken, maar de vliegers konden geen afdeelingen Arabieren in die buurt ont- dekken en totdusver zijn geen aanvallen los- gekomen. Dinsdagavond zijn herhaalde aanvallen op Beit Alpha, 6.5 K.M. ten W. van Beisan, met goed gevolg door een afdeeling van de Transjordaansche grenswacht afgeslagen. De telefoonlijnen van Jeruzalem naar Na zareth, Haifa en Tiberias zijn, naar verluidt. doorgesneden. In Transjordanie is de toestand, volgens de ontvangen berichten, normaal. Er zijn geen nieuwe versterkingen naar Palestina gezonden. De terugslag in Syrie Te Beiroet zijn alle winkels gisteren ge sloten gebleven, uit sympathie met de Arabie ren in Palestina. De Muzelmannen organiseerden een groote betooging. Weizman confereert met den minis ter van kolonien. Weizman, de leider van de Zionistische be weging, heeft gisteren te Londen met den mi nister van kolonien over den toestand in Palestina overleg gehouden. Jeruzalem geisoleerd Een telefonisch bericht uit Jeruzalem meldde dat het daar den heelen dag rustig DUITSCHLAND. ZOEBKGF. Volgens Berlijnsche bladen, zou Alexan der Zoebkof, die nu zijn brood als kellner in ten restaurant in Luxemburg verdient, zich bereid hebben verklaard zich tegen een ver- goeding van 5 millioen mark te laten schei- den. Uit Bonn wordt aan de Berlijnsche bladen gemeld dat het bericht onjuist is. De betrek- kingen tusschen Zoebkof en zijn vrouw zijn sinds eenigen tijd zeer gespannen. De moei- lijke financieele positie waarin beiden zicn bevinden, zou in niet geringe mate tot de verwijdering tusschen de echtgenooten heb ben bij gedragen. Enkele vrienden van me- vrouw Zoebkof zouden haar den raad heb ben gegeven zich te laten scheiden daar zij dan vermoedelijk een minder onzekere toe- komst tegemoet zou gaan. Stappen tot ver- krijging van de scheiding zijn nog niet on- dernomen. Van uitbetaling van een eventu- eele schadevergoeding aan Zoebkof zal in geen geval sprake zijn EEN DORP DOOR BRAND GETEISTERD. Wormsfelde, een vijf kilometer van Lands- berg aan de Warte gelegen dorp, staat sinds Woensdagochtend in vlammen. Alle huizen aan de linkerzijde van de dorps- straat zijn reeds afgebrand. Hoewel de brandweer van vijftien omlig gende gemeenten ter plaatse is, schijnt het dorp niet meer te redaen. BRAND TE BERLIJN. Tien brandweerlieden ernstig gewond. Een zeer ernsige brand heeft gistermiddag aan de Kurfiirstendam in het Westen van Berlijn gewoed. Hij ontstond in een dakver- dieping van een groote woning, vermoedelijk door "onvoorzichtigheid van arbeiders, die bij het repareeren van het dak soldeerlam- pen gebruikten. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de op de bovenverdieping gele gen woningen op bevel van de brandweer weldra moesten worden ontruimd. Drie groote woningen van tien kamers zijn ge heel uitgebrand. Om een uur stortte plotse- ling met donderend geraas het dak in. Onder de puinhoopen werden vier brandweerlieden bedolven. Met heel veel moeite slaagde men er in de ongelukkigen te verlossen. Alle vier werden zij vrij ernstig gewond naar een na- bijgelegen ziekenhuis gebracht. Kort daarna ontdekte men, dat nog zes an dere brandweermannen zoek waren. In een anderen vleugel van het gebouw waren zij onder verkoolde en verbrande balken bedol ven en lagen daar bewusteloos. Ook zij zijn ernstig gewond naar het zieketjhuis ge bracht. K-" ADVOCAAT VOORBURO SCHILLETJE KOORSTRAAT 49-51. per flesch f 1.85 per flesch - 2.10 per flesch - 2,25 TELEPOON 207. TWEE KASLOOPERS BE ROOF D. Gisteren zijn te Hannover twee kasloopers van de Landesbank, terwijl zij van de rijks- bank naar hun eigen bank op weg waren, in een drukke straat door bankroovers overval- len. Een der roovers rukte een kaslooper de geldtasch uit de hand, terwijl de ander den kaslooper, die om hulp riep, met een browning neerschoot. Voordat iemand te hulp kon Snellen waren de bandieten reeds in een auto gesprongen en weggereden. De auto is volgens de aanwijzingen uit Hamburg af- komstig. De eene kaslooper is ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. De gestolen buit bedraagt 50.000 mark. DE ONTPLOFFING IN DE DYNAMIET- FABRIEK BIJ GEESTHACHT. De ontploffing in de dynamietfabriek Krummel bij Geesthacht, die springstoffen voor mijnen voor uen uitvoer vervaardigt ge- schiedde Woensdag tegen 13 uur in het v/aschuis van de nytro-glycerinefabriek. Het uitgebroken vuur sloeg over op het nitreer- huis, waarbij 1 arbeider gedood werd. Zijn ilijk kon nog niet gevonden worden. Een tweeden arbeider gelukte het zich op het laatste oogenblik door de veiligheidstunnel in veiligheid te brengen. Wel werd hij door glassplinters aan handen en beenen ver- wond. Tengevolge van de droogte is boven- dien het nabij liggende bosch in brand gevlo- gen. Het vuur kon echter door de fabrieks- brandweer en de brandweecen van Geest hacht en BergedorC gebluscht worden. De Hamburgsche brandweer die naar de plaats cjes onheils was vertrokken icon onderweg weer rechtsomkeert maken. De schade is vrij belangrijk. Het bedrijf zal wel eenige weken moeten stilliggen. Naar nader gemeld wordt is de oorzaak van de ontploffing nog niet opgehelderd De eenige getuige, die reeds 20 jaar in de fa- briek werkzaam was, is omgekomen. De brandweer heeft tot laat in den avond ge- werkt. De omvang der verwoeste gebouwen was niet groot. De fabriek was omgeven door een schutmuur van 5 M. hoogte. In plaats van de gebouwen vindt men thans eenige granaattrechters. De politie stelt een onderzoek naar den oorzaak in. NATIONALE SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. £h.' Botsingen. In enkele gedeelten van Berlijn hebben gis ternacht botsingen tusschen nationale socia- listen en communisten plaats gehad. In de Wallstrasse werden daarbij vijf personen door messteken gewond. De politie moest de menigte met den gummistok uit elkaar drij- ven. Onder de gewonden bevonden zich een schoorsteenveger en zijn vrouw, die toevallig voorbij kwamen. Te Charlottenburg overrompelden commu nisten een vergadering der nationale socialis-- ten en werden handgemeen. De politie ont-: ruimde de zaal, waarna de vechtpartij op straat werd voortgezet, zoodat de agenten ook hier met den gummistok de menigte uiteen moest drijven. Aan het station Zoologischer Garten moest tenslotte de politie ook nog een einde maken aan een schermutseling tusschen communis' ten en Duitsch nayonalen. ALKMAARSCBE COURANT TELEF. 34 3 LIJNEN IMPORTEURS DER BEKENDE EN T J

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1