Binnenland fjpDlMG sma'dkt ah room van Ged. Staten d.d. 17 Juli jl. no. 48 waar uit blijkt dat de beslissing op het raadsbe- sluit tot het aangaan eener geldleening van f 21000 is verdaagd. Alsvoren. Schrijven d.d. Juli jl. van het bestuur der Ned. Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskraehten (A. V. O.) te Amsterdam, daarbij verzoe- kende om toetreding als lid dier vereeniging B. en W. adviseerden afwijzend te beschik- ken. De heer Van Zoonen kon niet met dit ad- vies mede gaan. Hij vond wij moesten deze vereeniging steunen het is een volksbelang B. en W. waren dit met Van Zoonen eens, dat het een volksbelang is. Op 't oogenblik hebben wij niet dusdanige menschen, dus is net nu geen gemeentebelang. Advies van B en W. aangenomen. De heer Van Zoonen stemde tegen. Schrijven van den heer P. Dekker te 't Veld daarbij verzoekende hem ontheffing te willen verleenen van zijn aanslag in de hondenbelasting dienst 1929. Toegestaan. Schrijven van Ged. Staten waarbij de Ge meenterekening 1927 is goedgekeurd. Een schrijven van de Vereeniging dieren- ibescherming verzoekende de bouwverorde- ning te wijzigen in verband met het bouwen van veerballen. Voor kennisgeving aangeno men. Provinciaal verslag van het Elec. bedrijf over 1928. De verslagen werden gedurende deinaand September voor de leden ter visie gelegd. Aanbieding der gemeente-rekening dienst 1928 en der rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1928. De Gemeenterekening sloot met een voor deelig saldo groot 5924 86. De Kapitaal dienst met 327.85. Rekening armbestuur met een nadeelig saldo van 263,64. De heeren J. Wit, J. Ligthart en Jb. van Zoo nen, zullen deze rekeningen nazien. Onderhaudsche aanbesteding van het aan- brengen eener teerporfier bewerking op een gedeelte van den Oude Niedorperweg. Na eenige toelichting door den Voorzitter werd dit werk opgedragen aan de N.V. „De Geruischlooze weg" te Heemstede. Voorstel van B. en W. om hun College 'n crediet te verleenen van ten hoogste /1500 voor het aanbrengen van een gewalste puin- ifundeering op eenige verbreede gedeelten Van den Oude Niedorperweg. De voorzitter lichtte toe dat den reeds verbreeden weg, een bocht tusschen Oude Niedorp en Verlaat, en nog een te verbreeden gedeelte aldaar, werd bedoeld. Het voorstel werd aangenomen. Voorstel van B. en W. om van de Banne Oude Niedorp in eigendom, beheer en on- derhoud over te nemen het met klinkers be- harden van den Oude Niedorperweg (Zui derbuurt) en het klinkerweggetje tot de Oude Niedorperbrug met bermen en opstand nadat de bestrating dier weggetjes is vervan- gen door een gewalste teerporfierbeharding op gewalste puinfundeering. Op een verzoek van den heer Van Zoonen gedaan in de laatste vergadering, om ook die wegen te beharden met teerporfier, heb ben B. en W. zich in verbinding gesteld met het banr.ebestuur. Dit bestuur was bereid gevonden om deze wegen niet over te doen aan de gemeente. Na nog eenige toe lichting werd het voorstel van B. en W. aan genomen. Dan was nog ingekomen de in de laatste vergadering vastgestelde legesverordening. De Minister vond de leges van 10 voor het verleenen van een vergunning voor ver- koop van sterken drank en 5 voor een ver- lof te hoog. Op voorstel van den voorzifter werden deze bedragen verlaagd tot 5 en 2.50. Volgde sluiting na rondvraag die niets op leverde. De tijden zijn veranderd, maar toch, den naditie getrouw, gaan we nog steeds op ouderwetsche wijze met rijtuigen naar Bergen via Alkmaar. Ieder bijna, die 'n rijtuig heeft, gaat mee of stelt zijn rijtuig beschikbaar en zoo konden we de kinderen der vier laagste klassen een gezeliige rijtoer verschaffen. Dat een achttai muzikanten van „D. E U." zich beschikbaar stelden en met hun muzikale ta enten den tocht ^p te vroolijken, stelden al l«n op hoogen prijs. ^n. hartelijk woord van dank brengen wij hierbij alien, die oo oereidwillig en belange- loos hun medeweiking hebben verleend, om de kinderen zoo'n prettigen dag- te bezorgen. Ook de financieele medewerking was oudergewoonte uitstekend. Volop hebben de kinderen genoten; het mooie weer, de gezel iige rijtoer; de muziek; de versnaperingen; de speeltum enz. alles werkte mede om de stemming er in te houden. Een zwerm fietsen escorteerde de rijtuigen om mee van de pret te genieten. Al was het veel kleiner, het was een ouderwetsch school feest. Overleden Elizabeth Blaauw, 48 jaar, wonende te Zaandam. Getrouwd: Antoon de Ruijter en Jo hanna de Vries. oud WINKEL. Actie in de bouwbedrijven. Woensdagavond heeft de eerste botsing plaats gehad. Een werkwillige schildersgezel had gedurende den laatsten tijd ongestoord arbeid verricht, doch Woensdagmorgen is het halen en brengen weer begonnen. Aanvanke- li]k was de werkwillige zonder geleide en werd alleen gehinderd. Voor 's avonds was politiegeleide aanwezig, doch toen het ge- zelschap de woning van de ouders van den werkwillige passeerden, is diens vader, in woede over dit hinderlijk volgen, ontstoken, naar buiten gevlogen en heeft een der stakers aangegrepen. Een vechtpartij ontstond waar bij de politie moest ingrijpen en de vechten- den scheiden. De werkwillige werd met een bebioed hoofd bij zijn ouders binnen ge- haald. Van beide zijden vielen harde woorden. De werkwillige is later onder politiegeleide naar zijn woning gebracht. Inimddels duurt de staking onveranderd voort en blijven de werkgevers en werk- nemers bij hun besluit. ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Door B. en W. dezer gemeente wordt op twee dagen der volgende week kosteloos aan de ingezetenen gelegenheid gegeven tot het ondergaan van inenting en herinenting tegen de pokken. De publicatie die heden 29 Augustus werd aangeplakt, vermeld onder meer, dat deze maatregel verband houdt met het hier te lande heerschen van alastrim en dat zij in het bijzonder ook bedoeld is voor volwassenen. De traditie getrouw stond het fanfare- corps „Christiaan de Wet" opgesteld bij het Haadhuis en bracht op verdienstelijke wijze een viertal numers ten gehoore en toen de laatste tonen der muziek waren weggestor- ven dankte de voorzitter der schoolfeestcom- missie, burgemeester Delproot, alien die op eenigerlei wijze tot het schoolfeest hadden medegewerkt Het was een mooi feest geweest, begun- stigd door mooi weder. OTERLEEK. Betreffende den raad van de gemeente Oter- leek, wordt ons nog het volgende gemeld: Onder de ingekomen stukken vermeldde de voorzitter een adres van de Ned. Vereen. van Staatsburgeressen, bevattende het ver zoek, er toe te willen medewerken, dat in het College van Regenten van het C.N.Zieken- huis te Alkmaar een vrouw worde benoemd. Naar aanleiding hiervan deelde de voorzit ter mede, dat door de vereeniging van subsi- dieerende gemeenten een tweetal mannelijke candidaten zijn gesteld voor regent. Daar B. en W. wel verwachten, dat een dezer candi daten zal worden benoemd, ineeuen zij, dat het geen zin heeft, een vrouw op de voor- dracht te plaatsen en stellen daarom voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen De heer Heringa was het hiermede met eens; hij vond de motiveering zeer zwak. Er komen in aangelegenheden, 'n ziekenhuis be treffende, zooveel zaken voor, die meer bin nen den gezichtskring van 'n vrouw liggen, dan van 'n man. Aan 'n vrouw had 'n eerste plaats op de voordracht moeten worden in feruimd. Behalve de heeren Witteveen en ac. de Boer, betuigde ook wethouder Spaarn zijn sympathie met dit idee. Hij stemde ech- ter v6or het voorstel van B. en W. en alzoo tegen dat van den heer Heringa. UITGEEST. Fanfarecorps „Onderlinge oefening" Door het bestuur van bovengenoemd corps is een actie op touw gezet om nieuwe leden aan te voeren. De oudere krachten die hun tijd voor de muziek niet langer beschikbaar kunnen stellen worden niet door jongere ver- vangen en is de opkomst der leden bij de gewone repetities meer malen zoo slecht dat deze niet gehouden kunnen worden, zoodat, mocht hierin geen verandering komen, ophef- fing zeker het noodzakelijke gevolg zal moe ten zijn Om dit nog te voorkomen zal het bestuur aan verschillende personen in het dorp een circulaire zenden ter opwekking om lid te worden terwijl daarnaast het bestuur nog andere personen zal opzoeken. Ofschoon door het bestuur al meer malen pogingen zijn aangewend om leden te verwerven mogen we hopen dat deze actie het gewenschte resul- taat zal brengen. Ongeval dat nogal goed afliep. Het 5-jarig zoontje van den heer R. viel al Spelende over een stuk hour met het gevolg dat het kereltje met zijn hoofdje terecht kwam in een spijker die in het hout zat. Hevig bloe- dende werd hij opgenomen en moesten de dokter en wijkzuster er bij te pas komen om het te verbinden. Het geval liet zich in den beginne nogal ernstig aanzien doch alles heeft een goeden keer genomen zoodat de wond wel spoedig genezen zal zijn. WIERINGEN. Aan deze gemeente is door den minister fan Binnenlandsche Zaken en Landbouw een subsidie toegekend in de kosten van werk- loozenondersteuning tijdens den afgeloopen winter, ten bedrage van 60 pCt. der totaJe onderstand. Alhier is een geval van roodvonk gecon- stateerd ten huize van W. P. te De Haukes CASTRfCUM. Schoolfeest te Bakkum. Sedert bijna vijf en-twintig jaar is het aan de school te Bakkum de gewoonte, dat de eer ste schooldag na de groote vacantie een feestdag is Vroeger was het een feestdag voor geh eel Bakkum, jong en oud. ZUID-SCHARWOUEE. De uitslag van den gehouden etalage- wedstrijd vanwege de winkeliersvereeniging vR. 1. O. B." is als volgt: le pr. firma Luyting S4 punten; 2e pr. W. Kraakman 80 punten; 3e pr. K. Stam 78 punten. Eervolle vermel- ding were1 toegewezen aan: J. Schoenmaker, K. Kout, Jb. Kuijt, firma Bottger, P. Boon en J. Greidanus. De uitslag van den optocht van versierde vervoermiddelen enz., eveneens door de R. I. O. B. uitgeschreven, is als volgt: beoor- deehng in 3 groepen; le groep: le pr. met 74 punten, Riob-ton, R. Luyting, L de Graaf, H. en A. v. d. Weert; 2e pr., 12% p Fietsgroep, Jn. Otten, T. van Loenen, Willy van Loenen en Haurtje Kroon; 3e pr., 65% punt, Sportkar ,,De Toko", Gerrit, Gerbrand en Dirk Kramer Nz., de eerepriis met hoogste aantal punten, 75 p., schip ,.De Kortenaer" verwierf L. v. d. Oord en Ko Molenaar 2e Groep: le pr. 12% p.. roeiboot. L. en T. Kostelijk; 2e pr. 72 p.. Kroswagen 1870, Piet Kostelijk; 3e pr. 70p., Boot, P. en M Pannekeet; 4e pr. 69)4 p., Faamtabak, S. Kramer Cz. 3e Groep: le pr. 7114 p., Melkmeisje, Rie Otsen; le pr. 11% p., Molen, Nelly de Geus Dd.; 2e pr., 10% p., Kruiwagen, Kl. v. d. Welle; 2e pr., 10% p., versierde Heidewagen, jo Baiten; 3e pr., 67 p., Versierde auto, Cor van Exter; 4e pr., 61 p., rijdend huis, A. Weel. De ballonwedstriid had eveneens veel be- langsfelling. Woensdagmiddag te 5 uur werden zij losgelaten in groepen. Dit was een geweldige attractie voor de jeugd. Onge- veer 300 ballons gingen de lucht in. Elke ballon had een kaartje. Reeds Donderdag- middag kwamen er 6 van deze kaartjes (als klein model briefkaart) vanuit Friesland aan het bestuur terug. STOMPETOREN. Het bestuur van H-uisvlijt en Floralia alhier heeft een programma opgemaakt voor de tentoonstelling, die 5, 6 en 7 September e.ic. in cafe Renses zal gehouden worden. Van Maandag 2 September's nam. 2 uur tot w oensdag d. a. v. 2 uur is er gelegenheid tot inzending van handwerken, huisvlijt, plan ten, Dloemen en kinderarbeid. De ingezonden randwerken en huisvlijtartikelen moeten ver- gezeld gaan van duidelijke naamopgave en een duidelijk omschreven bestemming: hetzij uitsluitxd voor de tentoonstelline, hetzij dat aan de, vereeniging het voile recht gegeven wordt, het gezondene als haar eigendom te beschouwen. Zoowel voor leden als niet-leden (deze laatsten tegen betaling van 25 cent) bestaat gelegenheid handwerken of huisvlijtartikelen in te zenden ter opluistering; hiervoor wor den een paar prijzen beschikbaar gesteld. De tentoonstelling wordt geopend Donder- dag 5 September's avonds 8 uur; Vrijdag is zij den geheelen dag opengesteld, behalve van 7—8. Onder geleide van het onder- wijzend personeel mogen de schoolkinderen komen dien dag van 57; niet op andere uren. Om ruimte te maken voor den feestavond, die om 8 uur zal beginnen, kunnen planfen! huisvlijtartikelen enz. des Zaterdags s morgens 10 uur afgehaald worden." Verschillende vereenigingen, zoodat het programma wel zeer varieerend zal zijn. Leden hebben alle dagen vrijen toegang; niet-leden eveneens, behalve op den feest avond: dan bedraagt voor hen het entree 60 cent. Natuurlijk zal het aan muziek allerlei aardige vermakelij-kheden ontbreken, het bestuur heeft niets onbeproefd gelaten, om de tentoonstelling in alle op- zichten te doen slagen. We vertrouwen, dat alle inwoners van de Schermeer en omge- ving hierin zullen medewerken. en zang, enz. niet GROOTSCHERMER. Woensdag 28 Augustus was het de beurt van de leerlingen der drie laagste klassen der openbare lagere school alhier, om hun schoolreisje te maken, dat jaarlijks door de daartoe ingestelde plaatselijke commissie wordt georganiseerd. Te half negen waren de kinderen, 31 in getal in blijde stemming op het „Scheepjes- erf" present en niet lang daarna reden twee autobussen van de firma J. Kieft, geleiders en kinderen naar het lustoord voor de jeugd, den speeltuin van „Duinvermaak" te Bergen binnen. De aardige tuin met zijn vele attracties was voor meerdere uren een bron van ver- maak. En hierna moest het „speelduin" af- wisseling verschaffen. Nadat de jeugd zich moe en hongerig had gestoeid, werd een doeltreffende aanval gedaan op de meege- nomen mondvoorraad, terwijl Ranja en Ro- jo de dorstige kclen laafden. De tram vervoerde hierna het gezelschap naar Bergen's zeestrand en spoedig waren de eenige droge kleedingstukken, de kousen, die in bonte mengeling aan den duinvoet waren achtergelaten. Zuster Ruiter, die zich een onvermoeide, ijverige helpster en een echte kindervriendin toonde legde de mecst treffende momenten vast op de gevoelige plaat. Nadat alien, ook enkelen der geleidsters en geleiders, voldoende van het zilte nat had den genoten, werd per tram naar Bergen en per bus naar Alkmaar teruggereden. Bij Alkmaar's „artis", de mooie hertenkamp werd een uurtje gepauzeerd. Daarna werd de terugtocht onder vroolijk kindergezang ondernomen. SINT PANCRAS. Raadsvergadering. Duisdagavond vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting onder voorzit- terschap van den burgemeester, den heer Kroonenburg, tevens secretaris. Naar aanleiding van de notulen wenschte de heer Snel voor te stellen de door een blinde ingezetene betaalde hondenbelasting aan deze terug te betalen. De voorzitter wenschte dit nader te con- troleeren en met de wethouders onder de oogen te zien. Ingekomen waren het jaarverslag van den Armenraad te Alkmaar, het Centr. archief en ml. bureau v. Maatsch. Hulpbetoon, en de Malaria-commissie en de begrooting van de Gezondheidscommissie te Schagen over 1930, waarin o.a. de bijdrage in de malaria-bestrij- ding voor deze gemeente weder was vast- gesteld op 1 cent per inwoner, totaal 13.72 Van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvan- gen de gewijzigde begrooting over 1928. Van den Minister van O., K. en W. bericht. dat over 1928 aan pensioen-bijdragen zal worden gerestitueerd een bedrag van 25.59. De voorzitter deelde mede, dat zijn aange- kocht van de firma Erven Co. te Oirschot 60 stoelen van dezelfde soort als aanwezig in het lokaal der Ned. Herv. Kerk, zulks ten be- hoeve der meubileering van een lokaal in de Openbare school. Door B. en W. is opname gedaan van de noodige reparatie aan de straten en het ligt in hun voornemen de driehoeken bij de Ned Herv. kerk en bij Brouwer op te halen met een verhoogden betonnen trottoirrand en in- dien de raad dit goedkeurt, te bevloeren met tegels. In verband met het drukke autov®rkeer werd dit algemeen goedgevonden. Ingediend werd de gemeenterekening 1928, sluitende met een bedrag aan ontvangsten van 62078. 25)4, uitgaven 55773.58, saldo 6304.67 voor den gewonen dienst en voor den kapitaaldienst resp. 31803.59 met een batig saldo van 0.62. De commissie, bij monde van den rappor teur, den heer Slijker, adviseere tot goedkeu- ring en vaststelling. Aldus vastgesteld. Hierna werd ingediend de gemeentebegrooting 1930. De voorzitter stelde er prijs op, deze glo- baal doch artikelsgewijze te behandelen. Bij den post jaarwedden kwam ter tafel't beken- de adres van 't comite van actie tegen sala- ris-verhooging. De voorzitter wenschte hier weinig van te zeggen, adressanten schijnen te meenen het beter te weten dan Ged. Staten hetgeen spre- ker echter sterk in twijfel trok, gezien de an- tecedenten der onderteekenaren. De post salaris burgemeester en secretaris was gebracht op ieder 2000, salaris ontvan- ger onveranderd op 770. De heer Lek wenschte hier niet veel van re zeggen, doch wees er op dat deze bedragen toch in hoofdzaak mede moesten worden op- gebracht door menschen met inkoinsten van 1500 en minder. Wethouder van Kampen wees er op, dat de bedragen reeds door den raad zijn vastge steld in een voorheen genomen besluit. De heer Lek verklaarde nog op hetzelfde standpunt te staan als voorheen. In stemming gebracht, werd de post ge- handhaafd met vijf stemmen voor. De heeren Lek en Snel stemden tegen. aarwedden wethouders De voorzitter verklaarde het initiatief te hebben genomen, waardoor B. en W. thane komen met 'n voorstel dezen post te brengen van 80 op f 150, tencinde dezoe vergoeding althans eenigszins in overeenstemming te brengen met de vele werkzaamheden welke van de wethouders worden gevergd. De heer Lek geloofde gaarne, dat de werk zaamheden toenemen, doch vond den sprong wat groot en wilde gaarne vernemen hoe wet houder Duif hierover dacht. De voorzitter noemde verschillende voor- beelden uit den omtrek, waaruit bleek, dat de meeste gemeenten even hoog, zoo niet hooeer stonden. De heeren Snel en Slijker noemden een be drag van 100. Wethouder Ehiif verklaarde, in antwoord op den heer Lek, inderdaad altijd zooveel mo- gelijk de zuinigheid te hebben betracht in het belang der gemeente. Thans is het echter zoo geworden, dat men op het standpunt staat. dat een ieder raadslid of wethouder moet kun nen zijn en dan moet het salaris minstens 150 zijn, anders sluit men menschen uit, die wel wethouder zouden kunnen zijn, doch wegens tijdverzuim en andere financieele be zwaren genoodzaakt zouden moeten er voor te bedanken. De heer v. Kampen betoogde, dat het hier met gaat over personen en of wij er al of niet den tijd voor hebben. Deze belooning is al 10 jaar minstens te laag. Het lijkt ons thans d.; geschiktste tijd hierin verbetering te brengen en aangezien de heer Lek met zijn beginselen op het standpunt staat, dat een ieder zonder financieele bezwaren dergelijke betrekkingen moet kunnen waarnemen, zal hij ook hier geen bezwaar tegen kunnen hebben: Hierop werd het voorstel van B. en W., den post salarissen wethouders te brengen van 80 op 150, aangenomen met vier stem- men voor. Tegen stemden de heeren Lek, Slij ker en Snel. Salaris ambtenaar ter secretarie. B. en W. stelden voor dezen post te brengen van 100 op f 250. De heer Koelemeij meende, dat wij1 dezen ambtenaar niet noodig hebben en informeerdc- uit welke bron deze kosten worden betaald. Na eenige discussie werd het voorstel met alien voor aangenomen. De post verwarming raadhuis werd ver- minderd met 25 wegens aanschaffing der gaskachels. B. en W. stelden voor, den heer Barten op verzoek eervol te ontslaan als opzichter be- graafplaats en bouwverordening met 1 Jan. 1930, doch dit salaris te brengen bij het sala ris als gemeenteveldwachter, zoodat dit word* gebracht van 850 op 950. Verder een op- roeping te doen voor een gemeente-opzichter op een salaris van 200. Na eenige discussie met algemeene stem- men aangenomen. De heer Snel stelde voor dit te brengen op f 250 hetgeen door den heer Lek werd ge- steund. Na eenige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen met vijf stemmen voor. Tegen stemden de heeren Lek en Snel. Bij den post schoolgelden stelde de heer Lek voor, deze met een derde te verlagen, gezien den gunstigen stand der gemeente- financien. De voorzitter gaf hierop een uitvoerige toelichting. Het voorstel Lek werd niet gesteund. De posten schoolschoonmaker en kachel- aanmaakster werden verhoogd, resp. van 200 op 250 en van 50 op 60. De post 10 extra voor de groote schoon- maak is hiermede vervallen. Ingekomen was een adres van de commis sie tot wering van schoolverzuim. In verband hiermede werd den leden een presentiegeld toegekend van 1 per vergade ring en den secretaris verhoogd van 1.50 op f 2. De nietgenoemde posten werden alien zon der op- of aanmerking goedgekeurd. Hiermede was de begrooting afgehandeld Op een vraag van den heer Lek werd toe- gezegd, dat de sloot bij de veenderij in dit najaar grondig in orde gemaakt zal worden. Ingekomen was de begrooting der Lichtbe drijven, vermeldende de volgende eindbedra- gen. Voor gas, gewone dienst 110427,63, kapitaaldienst 21618 en voor electriciteii gewone dienst 74014,63, kapitaaldienst 8170. Met ingang van 1 Jan. 1930 wordt de prijs der electriciteit verlaagd van 26 tot 23 cent per K.W. en voor industrieele doel- einden van 12 op 10 cent per K. W. De gas- priis blijft onveranderd. De verdere behandeling werd verdaagd tot de volgende vergadering. Een adres van den bond van personeel Rijksbelastingen omtrent opheffing zitdagen Rijksontvangers, werd voor kennisgeving aangenomen. In verband met een adres van den Kamer van Koophandel inzake kanalisatie van West- Friesland werd besloten de gedane toezeg- ging van 200 te handhaven en geen verdere besprekingen hierover te voeren. In verband met een ingekomen adres van de Gezondheidscommissie te Schagen volgde eenige discussie, waaruit bleek, dat het in- stellen van 'n gemeentelijken vuilnis-ophaal- dienst alhier voorloopig nog niet nocdzake- lijk werd geacht. Onderhoud Koedijkerweg. De voorzitter deelde mede deze zaak thans in een gemeenschappelijke vergadering met burgem, en wethouders te Koedijk te heb ben besproken. Dit punt is het laatste, wat nog de aanbesteding in den weg staat. Spr. hoopte zeer dat dit laatste punt geen hinder- paal mocht blijken, vvaarop de zaak zou strani den, gezien het vele werk dat hiervoor reeds was verricht v.n.l. ook door den burgemeester van Koedijk. In deze bijeenkomst kon echter geen over- stemming worden bereikt. l van K°edijk stonden op het stand punt, dat het onderhoud zou geschieden in drie gedeelten, n.l. voor de Banne het gedeel te onder de gemeente St. Pancras tot aan de „hooge brug", lengte 620 M., voor de ge meente St. Pancras het midaengedeelte van ,,hooge brugtot Molentocht, lengte 660 M., terwijl Koedijk bereid was de overige 780 M vanaf de Molentocht (Koedijkergrens) in onderhoud te nemen. Dit komt dus hierop neer, dat het gedee!t» vanaf de Molentocht, dus ongeveer twee derden komt ten laste van St. Pancras het geen mede tot de onbillijkheid zou leiden dat verscheidene ingezetenen dubbel zouden bii- dragen. J Deze, door Koedijk voorgestelde regeling heeft ons ten zeerste verbaasd en wij zijn daartegenover van meening, dat stichting en onderhoud een zijn en onder eenzelfde rege ling dienen te vallen. In dien geest heeft de raad zich ook uitgesproken, n.l. de kosten van onderhoud op een zelfden basis als de stich- tingskosten in verhouding met het zielenaan* tal van ledere gemeente. Wat verschillende corporate s in iedere gemeente biidragen doet niets ter zake. Ook met het oog op de toe- komst, zooals verlichting enz., lijkt ons dit de meest consequente regeling. De kwestie van eigendom of belangen moet o.i. hier bui- ^Xen» betreft hier 'n gemeenschap- pel ij k belang. 1 Na eenige besprekingen werd besloten dit standpunt te handhaven en de beslissino var Koedijk af te wachten. s Hierna sloot de voorzitter de vergadering. ZWAAG. De gemeenterekening sluit, wat den gewo- ret}n ,,betreft in ontvangsten met ln Ultgaven 34.893.30, zoodat het batig saldo 5611.44)4 be draagt. De kapitaaldienst sloot aan ontvani?- sten en uitgaven met 5000. DE STREEK. De aanvoer van aardappelen is hier om dezen tijd van het jaar nog buitengewoon groot en bedroeg in een week tijds zelfs 49000 balen. Verder liggen er nog groote partijen ingekuild, welke binnenkort aange- sproken moeten worden. VEENHUIZEN. v v Bij den heer Jac. Koopmans is een lucht- ballon gedaald, welke bl ij kens begeleidend schrijven is opgelaten te Bushbury (Wolver hampton in Engeland). Bij opzending van het bijbehoorend kaartje aan de Good Year Tyre en Co., doet men mee aan een wed- strijd, waarbij 10 shilling (zes gulden) kan gewonnen worden. Deze wedstrijd is wel bedoeld als reclame eener Engelsche autobandenfabriek. WETHOUDERS EN WERKLOOZEN- STEUN. Men schrijft uit Coevorden aan het Hbld.: Dezen winter heeft zich te Sleen (Dr.) een eigenaardig geval voorgedaan. Wethou der van Tellingen is arbeider en voor hem golden dus dezelfde regelingen als voor an dere werkloozen en uitgevroren arbeiders. Hij is dus ook behandeld als andere arbei ders en heeft ook een uitkeering gehad krachtens de algemeen geldende uitvriesre- geling, welke door de gemeente wordt be taald en waarvoor het rijk een subsidie ver leend heeft. De gemeenteraad vond dit in strijd met de wet, daar artikel 94 van de Gemeentewet be- paalt dat een wethouder uit de gemeentekas niets anders mag ontvangen dan zijn jaar- wedde, vastgesteld door Gedeputeerde Sta ten, gehoord den Raad. Uit zijn midden heeft de Raad een commissie benoemd, welke een rapport heeft gemaakt en aan den Raad voorgelegd. Dit rapport is in een nachtelijke vergadering behandeld. Deze behandeling heeft echter niet geleid tot besluiten. Men bleef van meening dat de wethouder in strijd met de gemeentewet had gehandeld en ge- schorst diende te worden. Wij vernemen thans dat men in die ver gadering ook besloten heeft de meening van Gedeputeerde Staten van Drente te vragen, aangezien men niet tot schorsing wenschte te besluiten vooraleer vaststond dat de kans groot is, dat Gedeputeerde Staten daarop een besluit tot vervallenverklaring van het lidmaatschap van den Raad zouden doer volgen. Gedeputeerde Staten moeten thans aan d« personen, die bij hen terzake informeerden hebben medegdeeld, dat naar hun meening het ontvangen van een uitvriesregeling, gel dende voor alle werklooze arbeiders die uit gevroren zijn, niet is te beschouwen als eei overtreding van artikel 94 der Gemeentewei en derhalve geen grond voor schorsing op levert. DE STAKING TE LEERDAM OPGEHEVEN. Naar de directie van de glasfabriek „Leer- dam" mededeelt. heeft in een bespreking met de stakende jongens de directie den eisch ge steld, dat alvoreus over de arbeidsvoorwaar- den zou worden geconfereerd, eerst de jon- gens aan het werk moesten gaan. Gistermorgen hebben zij de arbeid hervat. Deze week zal de directie nadere bespre kingen houden over de arbeidsvoorwaar- den. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRE1N. Auto door den sluitboom geredetl. Woensdagavond ongeveer half twaalf is bij den spoorwegovergang aan den Klever- laan te Haarlem een auto van de garage Verbeek te Bloemendaal, waarin alleen de chauffeur zat, komende van Haarlem, op den boom van een gesloten spoorwegover gang gereden. De sluitboom werd over de spoorbaan gedrukt. Op hetzelfde oogenblik kwam de electrische trein aan, die om 23.3C uur uit Haarlem naar IJmuiden was vertrok- ken. De trein sleurde den sluitboom uit den grond en werd vervolgens tot staan ge-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6