BuiienbntS bracht. De auto, die voor een deel vernield werd, was door de botsing reeds tot stil- siand gekoinen. De chauffeur bleek onge- deerd te zijn. Het treinverkeer ondervond on- geveer drie kwartier vertaging, daar de ver- nieling eerst moest worden opgeruimd. DE OPBOUW VAN DRENTE. Nieuwe industrieen Men schrijft uit Emmen aan het Hbld.: De werkzaatnheden bij het bouwen van de nieuwe Textielfabriek aan den Weerdiger- weg schieten flink op. Bij de arbeiders be- staat groote animo voor deze onderneming en reeds nu hoewel het toch zeker eind van dit jaar za! worden, voor de fabnek wordt geopend doen vele arbeiders pogin- gen op de fabriek te worden geplaatst. Ook op ander terrein wordt thans in deze omgeving gewerkt aan uitbreiding van in- dustrie. De Leeuwarder Textielmaatschap- pij, vermoedelijk aangemoedigd door het steeds stijgend suces van de N.V. Eerste Drentsche Kleedingindustne, welke N.V. in Nieuw Amsterdam en Coevorden, met steeds toenemend succes een vijftigtal meisjes weik verschaft, zal in de komende weken te S'.ad Hardenberg een fabriek gaan openen. Men denkt aanvankelijk op kleine schaal te be- ginnen en wel met vijf en twintig meisjes. Zijn de resultaten gunstig, dan hoopt men de zaken geleidelijk uit te breiden. Voor deze te openen fabriek hebben zich uit Harden berg en omgeving reeds meer dan 50 arbeid- 6ter opgegeven. Vervolgens is kortgeleden te Hardenberg geopend de baconzouterij van gebr. Nyman, waar ook een tamelijk aantal arbeiders werkt. Vroeger hadden de heeren Nyman een Exportslagerij, welke echter de laatste jaren niets meer te beteekenen had, omdat geen Londensche varkens meer konden wor den uitgevoerd. Wij vernemen, dat een spoedige beslissing ten aanzien van de stichting van een nieuw cartonfabriek in de Drentsche of Overijsel- sche veenkolonien te wachten is en dat er groote kans bestaat dat deze fabriek zal worden gesticht in de Krim. Nu ten aanzien van de stichting van deze fabriek de kansen voor Nieuw Amsterdam niet gunstig staan, moeten ook pogingen worden gedaan om in de omgeving van Nieuw Amsterdam een fa briek te stichten. Tevens zou de N.V. Stroo cartonfabriek „Hollandia", die indertijd is dvergeplaatst van Duitschland naar Coever- den, voor welke overplaatsing Rijk en ge meente een aanzienlijke subsidie hebben ver leend, onderhandelen met genoemde over- heidsorganisaties otn het bij de overplaat sing gesloten contract, waarbij de fabriek verplicht wordt hare arbeiders te nemen uit de door B. en W. op een lijst geplaatste werklooze arbeiders, met B. en W. te onder handelen over annuleering van dat contract. De N.V. wenscht haar vrijheid terug en moet vervolgens in hare vroeger voor drie banen ingerichte fabriek een tweede baan willen sanbrengen. KLACHTEN OVER DE KUNSTZIJDE- FABRIEK. Dr. D. P. A. Verrijp te Arnhem heeft een fldres gericht aan den voorzitter van den raad van ministers te 's-Gravenhage, waarin hij zijn bezwaren uit over den stank, dien de kunstzijdefabriek te Arnhem in de omgeving verspreidt en verzoekt daarin onvervvijla maatregelen te willen treffen. BEKNELD GERAAKT. Een 7-jarig jongentje was Woensdag- avond aan het spelen op de Brink in het tuindorp Watergraafsmeer. Hij begaf zich daarbij tusschen twee autobussen van lijn A, die daar hun eindpunt hebben. Terwijl het kind zich tusschen de autobussen be- vond, zette de chauffeur van de voorste juist zijn handrem los om weg te rijden. Blijk- baar is de wagen door deze handeling een klein eindje achteruit gereden en, daar de wagens steeds zeer dicht bijeen gestaan, ge- raakte 't jongetje tusschen de beide auto's bekneld. Hij werd met zwaar inwendige ver- wondingen naar een der ziekenhuizen ver- voerd DE AMERIKAANSCHE GEZANT. Vertrokken. Met de „Etolale Du Nord" is gistermiddag de afgetreden Amerikaansche gezant bij het Nederlandsche hof, de heer Richard M. To- bin, naar Parijs vertrokken. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. Beelaerts van Blokland en verscheidene gezanten en talrijke anderen waren op het perron van het H.IJ.S.M. station om scheid van den vertrekkenden gezant te men. af- nc- REVOLVERSCHOTEN IN DEN NACHT. Een aanval op de Loosdrechtsche plassert. In den hacht van Dinsdag op Woensdag fs op de anders zoo vredige Loosdrechtsche plassen een verschrikkelijke gcschiedenis af- gespeeld. In het hoist van den nacht, om streeks half twee, werd de omgeving opge- schrikt door revoiverschoten, welke klonken van een eilandje op de grens van de derde en vierde plas, dat is omstreeks 3 K.M. van Loosdrechf verwijderd. Het is een eenzaam eilandje in huur bij een leeraar te Bussum, die daar jaarlijks met zijn leerlingen een waterkamp betrekt en ook andere groepen waterrotten daar wel ver- gunning tot kampeeren geeft, en overigens toestaat dat andere het plekske grond van 50 bij 12 meter in groote afmeting, betreden en daar picnikken, met uitzondering van de tien dagen dat hij daar zelf met zijn vrouw en kroost alsmede een aantal jongens- en meisjes-leerlingen verblijft. Oyer het nachtelijk gebeuren heeft een ten- denzieus verhaal de ronde gedaan, waaruit kon worden opgemaakt, dat de kampeerders zonder bepaalde aanleiding op vreedzame spelevaarders revoiverschoten zouden heb ben gelost, waarvan een helaas doel getrof- fen heeftHet slachtoffer, een tandarts te Hilversum, werd getroffen in zijn enkel Eerst het vallen van een gewonde zou aan de schietpartij een einde hebben gemaakt Omtrent de hier bedoelde voorvallen had de correspondent van het Hbld. een onder- %?ud met den heer dr. R. B. de Boer, leeraar aan de Gooische H.B.S. te Bussum, die juist teruggekeerd van zijn tiendaagsch water kamp op de Loosdrechtsche plassen, met ver- ontwaardiging kennis nam van de voorstel- ling van zaken. Hij vertelde ons het volgende, dat wel een heel ander licht doet schijnen op het brood- dronken optreden van een troepje jongelui, dat 's nachts de rust op de Loosdrechtsche plassen heeft verstoord. Tot goed begrip van de zaak, zei ons dr. De Boer, moet ik beginnen met de voorgeschiedenis. A1 dertien keer heb ik met mijn leerlingen een zomerkamp betrokken op't door mij ge- luurde eilandje en nog nooit was onze rust verstoord totdat in het vorige jaar een soort overval heeft plaats gehad. Gewoonlijk houdt een der jongens's nachts wacht; toen juist niet; en terwijl ik in mijn tent wakker lag, kwam een groote schouw in de nabij- heid waaruit vuurwerk werd ontstoken. Ik reageerde niet, totdat ik hoorde hoe de schuit aan wal kwam en onze booten be- klommen werden. Het was toen 2 uur. Naar buiten tredend stond ik piotseling in een luid tierende groep jongelui. Mijn optreden deed ze afdeinzen, waarbij een der indringers zelfs te water viel. De heeren amuseerden zich daarna met het afschieten van vuur werk op de tenten en trokken met de schouw af toen de voorraad was uitgeput. Dit is de reden geweest waarom dit jaar elken nacht goed wacht gehouden is, vooral ook omdat in Loosdrecht vage geruchten lie- pen, dat de leden van de watersportvereeni- ging „Loosdrecht" rondliepen met plannen om den aanval te herhalen. Dr. De Boer, die vooral omdat een twaalftal meisjes aan de hoede van zijn vrouw en hem waren toever- trouwd, de komende gebeurtenissen veront- rust tegemoet zag, heeft zich nog tot een be- stuurslid der watersportvereeniging gewend om raad. Deze gaf echter de stellige verzeke- ring, dat niets zou gebeuren; dr. De Boer behoefde niet angstig te zijn, zoo werd hij gerustgesteld. Toch nam hij de noodige voorbereidende maatregelen. Afgesproken werd, dat bij een mogelijke aanval, een der kampeerende jon gelui, die door sterfgevallen in zijn familie een revolver geerfd had, deze zou meebren- gen en in geval van onraad waarschuwings- schoten zou lossen, n.l. eerst vijf in het wa ter, daarna twee in de lucht en ten slotte desnoods in de boot van het vaartuig der aanvallers.' Alles was goed gegaan gedurende de eer ste zeven nachten. In den avond van Dins- ag j.l. omstreeks 10 uur manoeuvreerde een groote vereenigingsschouw om het eilandje, bezet met tenminste 20 personen, waarbij ook een dame. Deze schouw was niet zoo vol bemand van het vereenigingsgebouw afgeva- ren. Later is gebleken, dat de passagiers, om geen argwaan te wekken, hier en daar aan boord gekomen waren. In het kamp deed men alsof niets kwaad werd vermoed. Het kampvuur brandde lustig en langza- merhand ging een deel der bevolking naar de tenten, waarin ook de lichten gedoofd werden. Dr. De Boer bleef met 14 jongens en meisjes bij het vuur zitten in afwachting van de dingen die kcmen zouden. Men had daarbij de voorzorg genomen, dat uit den plas tenslotte niemand meer te zien was in het schijnsel van het nagloeiende kampvuur en de eenige brandende lantaarn. 's Was ongeveer half twee toen de schouw het haventje, waarin de schouw van dr. de Boer lag, binnenkwam. Alles gebuerde muis- stil. De plecht raakte het gemeerde vaartuig en piotseling werd een fel brandened fakkel tusschen de tenten geworpen. Het was er een zooals visscherslui die ge- bruiken om seinen te geven in geval van nood. Het ding plofte op geen 10 c.M. af- stand van een der tenten neer, waarin twee jongens slapend verbleven. Onmiddellijk sprongen de wachters op om't vuur, dat de licht vlambare tent bedreigde, te dooven. De daarvoor gebruikte roeispaan is er half door verbrand. Meer brandende fakkels wer den geworpen. Dr. de Boer sprong naar voren en som- meerde de aanval lers om af te houden. Toen deze daar geen gevolg aan gaven, gaf hij zijn oud-leerling (deze heeft juist toehtings- examen gedaan voor de Militaire academic, bevel om de afgesproken schoten te lossen. Eerst vijf in het water vdor de schouw, daar na twee in de lucht, waarbij de mast en het zeil doorboord werden, en toen ook dat niet hielp, twee in het boord van de schouw. Een van deze schoten bleek den houten wand te hebben doorboord en een er aanvallers was in den enkel getroffen. Er werd tenminste uit de ordelooze troep waarvan verscheidene in zwempak voor op de plecht geschreeuwd: „houdt op, hij bloedt als een rund". Spoedig daarop was de troep wat gekal- meerd en trad men over en weer in bespre- king. Van de nu heel gedwee geworden aan vallers trad op uitnoodiging van dr. de Boer een viertal met en gewonde het eiland, waar- na een der kampeerders, een padvinder, een noodverband legde. Mevr. de Boer, die inmidels op het gerucht alles was in enkele minuten afgespeeld, uit't meisjeskamp aan den anderen kant van het eiland nader gekomen was, heeft het slot van de scene mee aanschouwd. Woensdag stelde een bestuurslid van de Watersportvereeniging dr. de Boer voor om de zaak te laten rusten, waarin deze zeide toe te steinmen, mits garantie verschaft werd tegen herhaling. Een onhebbelijk antwoord had het gevolg dat dr. de Boer aanklachten heeft ingediend wegens huisvredebreuk en poging tot brand- stichting. Later zijn drie half uitgebrande fakkels teruggevonden, de anderen niet meer. De tenten dragen nog de sporen van de uitgespatte vonken. maak. Daar genoemde titularis „ver- geten" had voldoende geld bij zich te steken, klopte hij al spoedig bij zijn nieuw meisje aan om voorschot. Zij toonde zich niet karig en gaf contanten. Tenslotte belandden de twee in een caf6. De man zag daar kans opgemerkt te ver- dwijnen met het taschje van het meisje, inhoudende circa elf gulden. Daar het meisje vreemd was en geen raad wist hoe naar huis te komen, is onder de caftibezoekers gecollecteerd; er is een bedrag van 9 bijeen gebracht. welke de zoo snood verlatene ter hand werd ge- steld. Voor opsporing der verloofde zal de politie in der; arm worden genomen. DIEFSTAL UIT EEN TREIN. Woensdag heeft iemand. die te Am sterdam als passagier had plaats geno men in een coup§ van een treinrijtuig, dezen coup6 verlaten op het oogenblik dat de treiu zich in beweging zette. Hij ging niet alleen, doch nam de koffer van een anderen reiziger mee, die door dit voorval genoodzaakt was het op de reis verder zonder dien koffer te stellen. BRAND. Gistermorgen te ongeveer half elf is brand ontstaan in het cafd van den heer Simonetti aan de Almeloschestraat te Borne. De bewoners trachtten in aller- iil een gedeelte van hun inboedel te red den, hetgeen echter niet gelukte, daar de vlammen door den sterken wind aan gewakkerd snel om zich heen grepen. Spoedig stond dan ook het cafe met het aangrenzende woonhuis in lichte laaie. De inmiddels ontboden brandweer kon zich alleen bepalen tot het nat houden van de aangrenzende rijwielzaak en ga- "e, die evenals de tegenover gelegen perceelen aanzienlijke waterschade kre- sren. Het cafe en het woonhuL brandden geheel uit. Verzekering dekt de schade. INDRINGERS VERRAST. Woensdagmiddag om half zes kwam een tabakshandelaar zijn kantoor op het Rokin te Amsterdam binnen en trof daar twee menschen aan, die daar niet hoorden en er blijkbaar ook niet om goede redenen waren. Zij verzochten den handelaar, hen ongehinderd te laten ver- trekken doch deze voelde daar niets voor en liep het kantoor weer uit om hulp te halen. De indringers echter deden evenzoo, om zichzelf te helpen. Een van hen slaagde daarin; de andere echter werd door een agent aangehou- den. Hij bleek bij de politie welbekend te zijn. ■1'~ MET EEN MES GESTOKEN. - De politie te Middelburg heeft gisteren een man aangehouden, die na ruzie met een vrouw, met wie hij heeft samengeleefd, deze met een mes in het hoofd had gestoken. Daar na had hij haar schoonzoon een steek in de borst toegebracht en bovendien een spiegel- ruit vernield. De wonden van de getroffenen bleken niet van ernstigen aard te zijn. V KORTE BERICHTEN. Vermoedelijk door het achteloos weg- werpen van een cigaret is gisteren in de bos- schen van Berkenheuvel te Diever (Dr.) een groote opperv-lakte heide en bosch afgebrand. De Amsterdamsche politie heeft twee jongetjes, acht en negen jaar, aangehouden, omdat zij door het kelderraam een huis op het Rapenburg waren binnengedrongen en in dat huis vijf doozen sigaretten hadden weg- genomen. Ter gelegenheid van de Alg. Land- bouwtentoonstelling Voor Hardenberg en omgeving hield de Overijselsche Landbouw- maatschappij haar algemeene vergadering in Hardenberg. B. en W. van Bussum stellen den raad voor te besluiten tot aankoop van de mili taire werken aan den Zuidrand der geineen- te. Het departement van finacien heeft als koopprijs vastgesteld 75000. ke politiemacht de betoogers met den gum- mistok uit elkaar gedreven. Herhaaldelijk werden ook leden van de rijksbanier, die hun insigne droegen, op straat aangevallen en mishandeld. ENGELAND. DE OVERSTROOMINGEN IN INDIe Een stad bedreigd. Uit Bombay wordt gemeld, dat de Indus door een sterken regenval in de Pendsjaab nog steeds verder stijgt. De waterstand is de hoogste, die men in de laatste 50 jaren ooit geken-d heeft. Het gevaar bestaat, dat de stad Dera-Ghazi-Khan geheel door het water zal worden vernield. In het Sind-gebied is de oogst reeds geheel verloren gegaan en ook de stad Kandakot loopt gevaar. Uit Lahore wordt gemeld, dat het spoor- wegstation Wah op 50 K.M. afstand van A ttock door het water is vervoerd. De wegen tusschen Peshawar en Newshera staan kilo meters ver onder water. Volgens berichteg uit Karachi in het Pendsjaab-gebied zijn daar 300 menschen door de overstroomingen om het leven geko men. Talrijke dorpen werden geheel ver nield en door het water weggespoeld. NOORWEGEN. OPZIENBAREND FAILLISSEMENT. Een gevallen grootheid. We lezen in het Hbld: De reeder en scheepsbouwer Christoffer Hannevig, eens de rijkste man van Noorwe- gen, is failliet verklaard. Er is een passief van 45 tot 50 millioen kronen. Dat is wel het grootste faillissement dat Scandinavie ooit gekend heeft. Hannevig had geweldige oorlogswinst ge maakt. Toen de oorlog uitbrak was hij nau- welijks dertig jaar. Hij had een scherpen blik en begreep dat er, als de oorlog langer duurde, groote vraag naar tonnage zou ko men. Zijn eigen reederij en scheepsbouwbe- drijf in Engeland breidde hij uit en kocht of stichtte in Amerika verscheidene groote scheepswerven. Miliioenen heeft hij in die jaren verdiend. Zijn kapitaal werd in 1916 geschat op eenige honderden miliioenen. Om zijn ondernemingen te finacieren had hij een eigen bank gesticht te Londen en te New- York, de Hannevigs Bank. De deelneming van Amerika aan den oor log werd zijn ongeluk. Zijn schepen en scheepswerven, waar vijf tig schepen op sta- pel stonden, werden gerequireerd en tien ja ren lang heeft hij met de Amerikaansche re- geering geprodeceerd over de schadeloos- stelling. Naar het schijnt, zonder bevredi- gend resultaat. De crisis na den oorlog deed de rest. Van al zijn rijkdommen is niets over- gebleven. Zijn financieele ondergang slaat ook aller- lei grootschen plannen in Noorwegen den bodem in. Hannevig was heel mild en had een millioen geschonken voor een opera te Oslo, een millioen voor een fontein van den beroemden beeldhouwer Vigeland en nog vele andere groote giften toegezegd. Maar tot dusver was er maar heel weinig van uit- gekeerd en van de rest komt natuurlijk niets meer terecht. FRANKRIJK. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL IN N MAROKKO. Uit Tlemcen wordt gemeld, dat in Marok- ko een vrachtauto met Marokkanen tenge- volge van het springen van een band in een afgrond stortte. 16 personen werden gedood en 15 zwaar gewond. voorwerpen opgestapeld lagen. Het blus- schingswerk werd uitermate bemoeilijkt door de geweldige hitte en rook, welke het vuur ontwikkelde. Maatregelen zijn intusschen genomen, op- dat de voeding van de bevolking van de hoofdstad door de vernieling der voorraden levensmiddelen niet in 'n gedrang zal ko men. DUITSCHLAND. WEDEROM EEN DYNAMIET- AANSLAG IN SLEESWIJK. In den afgeloopen nacht is op de woning van den waarnemenden regeerings vice-pre sident Grimpe in de Neuwerk-strasse te Sleeswijk een dynamiet-aanslag gepleegd, die echter toevalligerwijze mislukt is. Te 2 uur werd de helsche machine door het dienstmeisje voor den ingang van het huis ontdekt. Ze droeg de bom tot buiten de omheining van den tuin en wekte den vice- regeerings-president, die de Schupo waar- schuwde. De bom werd door de politie-be- ambte onschadelijk gemaakt. EEN ZONDERLINGE VERLOOFDE. Door middel van een huwelijksadver- tentie maakte een Amstelveensche schocne kennis met een heer uit Utrecht. Woensdag ontmoetten de twee elkaar in de oude Bisschopsstad. De galant was zeer voorkomem. on bezocht met het meisie ta.l van inrichtineen van ver- DE SPOORWEGRAMP BIJ BUIR. Wolff meldt dat het aantal dooden, die het slachtoffer werden van de spoorweg- ramp te Buir, door het overlijden van mevr. Magcr tot 15 is gestegen. Een tot dusver on- bekend gebleven vrouwelijk slachtoffer is geidentificeerd als een Deensche dame. Bij het ongeluk waren tien postbeambten, die in den trein dienst deden, gewond. Acht van hen liggen te Keulen in het ziekenhuis. BRAND AAN BOORD VAN EEN SPAANSCH OORLOGSSCHIP. Aan boord van een Spaanschen torpedo- jager, die in de haven van Kiel lag, is brand uitgebroken. Het vuur ontstond in de ma chinekamer en sloeg over naar het tusschen- dek. De bemanningen van andere Spaansche oorlogsschepen, die een bezoek aan Kiel brengen, de Duitsche marinetroepen en de brandweer van Kiel werden terstond gealar- meerd en slaagden er na tenigen tijd in, het vuur meester te worden. De materieele scha de is vrij groot. RELLETJES TE HAMBURG. De Senaat van Hamburg heeft onlangs het bestaande verbod op betoogingen opge heven. Het gevolg is geweest, dat de laat ste dagen herhaaldelijk relletjes in de stad hebben plaats gevonden. Gisteravond kwa- men in verschillende wijken de nationaal- socialisten met de politie in botsing. Agenten werden mishandeld. Ten slotte heeft een sfer SLAAPZIEKTE TE RIJSSEL. Een eigenaardig geval van slaapziekte doet zich sedert enkele dagen voor bij een vijftienjarig meisje te Rijssel. Het meisje, dat in betrekking was, werd verleden week stijf op haar bed gevonden. Daar haar oogen wijd open waren wilde haar patroon haar wekken doch het meisje gaf geen antwoord. Een genesheer, die in middels geroepen werd stelde vast, dat het hart van het meisje bijna normaal klopte, doch alle pogingen om haar tot het bewust- zijn te brengen, bleven vruchteloos. Het meisje werd naar hare woning over- gebracht, zij is nu reeds een week in haren geheimzinnigen slaap gedompeld. Het eeni ge teeken van leven dat men ontwaart is het hijgen van de borst en het af en toe knip- pen der oogen. GEHF.IMZINNIGE GESCHIEDENIS. Een faxi-passagier gechloroformi- seerd en beroofd E-n tijdelijk te Parijs vertoevende Italiaan had zich Dinsdag voor zaken naar Joinville -le-P-ont begeven en keerde 's avonds per juist passeerende taxi naar Parijs terug. Naast den chauffeur van de auto zat nog een man, doch de passagier had daaraan geen bijzondere aandacht gewijd. In het bosch van Vincennes stopte de taxi piotseling en beide mannen stelden een on derzoek naar den meter in. Zij zeiden dat er iets aan de carburateur haperde en dat het herstel een kwartier zou duren. Daarop steeg de passagier uit om zich naar een bank in de nabijheid te begeven. Hij werd toen door den chauffeur en dims medeplichtige aangegrepen en gechloroformiseerd. Wat toen gebeurde, is niet bekend. Twee bosch- wachters vonden later den bewustelooze en brachten hem naar een politiepost, waar de Italiaan werd bijgebracht. De laatste con- stateerde, dat hij was beroofd van zijn dui- zend francs inhoudende portefeuille. De Italiaan wist het signalement der twee mannen op te geven, en de politie tracht nu licht te brengen in de geheimzinnige zaak. TREINROOF. Door een toeval mislukt. De Parijsche correspondent van de ./Ti mes" vertelt, hoe door een toeval een handig beraamde treinroof op de lijn Ventimiglia Parijs is mislukt. Midden in den nacht overvielen twee ge- maskerde mannen den conducteur van een sneltrein tusschen Macon en Dijon. De be- ambte werd gebonden en juist maakte de misdadigers zich gereed om de postzakken met de aangeteekende brieven te openen, toen de machinist den trein tot stilstand bracht tengevolge van een klein defect aan de loco- motief. De machinist riep den conducteur toe wat er gebeurd was, waarop een der die- ven de pet van den gebonden man opzette en zijn hoofd buiten het raam stekend, den machinist bevel gaf door te rijden. De ma chinist echter volgde dit bevel niet op, maar begaf zich naar den conducteur om hem het ongeval uit te leggen. De dieven achtten het toen maar het beste er van door te gaan. Bij onderzoek bleek, dat zij nog niets ont- vreemd hadden. De trein kwam, getrokken door een hulp- locomotief, een uur te laat te Parijs, zonder dat een der reizigers een flauw vermoeden had wat er dien nacht gebeurd was. ZUID-SLAVIE. KROATISCHE LEIDERS OVER DE GRENS. De correspondent van de „Times" te Bel- grado mefdt, dat de Kroatische leiders, die het land niet mochten verlaten, thans trach- ten in het geheim over de grens te komen. De vlucht o.a. van den schoonzoon van Ra- ditsj moet gelukt zijn, evenals die van Troembitsj. Ook heet het, dat de weduwe van Raditsj is geemigreerd. Een beroep op den VolkenbomT De correspondent van de „Times" te Boe- dapest meldt, dat de over de grens gevluch- te Kroatische leider Troembitsj aan het hoofd van een aantal vluchtelingen door Boedapest is gekomen op weg naar Weenen. Het doel van den tocht zou Geneve zijn om den Volkenbond een protest van de Kroaten voor te leggen tegen de behandeling door de Senders onder de dictatuur. De ontvluchting van de Kroaten, die doet denken aan de vlucht onlangs van de drie anti-fascistische ballingen van het Italiaan- sche eiland Lipari, moet te Belgrado groot opzien hebben gebaard. De Kroatische lei ders zijn tot de conclusie gekomen, dat het eenige middel om hun landgenooten te hel pen, was, het land te verlaten. AMERIKA. DERTIG UUR IN EEN PUT. Een jonge boer wonende bij Allegan in Mi chigan daalde Zaterdagmiddag in een onge veer 9 meter diepe droge put af om deze schoon te maken. Toen hij weer naar boven klom maakte hij een groot stuk steen los; de aarde die meeviel, bedolf hem. Hoewel hij schier stikte slaagde hij er in zijn hoofd en zijn armen te bevrijden, maar zijn beenen werden door een stuk rots vastgehouden. Zijn vrouw hoorde zijn hulpgeroep en mechts, buren en ten slotte ook brandweer- mannen politieagenten uit Allegan snelden toe. Honderden automobilisten van den na- burigen straatweg voegden zich bij hen. Door het gedreun van zoo vele voetstap- pen rondom den rand van den put, ontstond een nieuwe aardstorting zoodat de boer op- nieuw bedolven werden. Mannen, die zich met touwen lieten afzakken, waren echter in staat zijn hoofd te bevrijden zoodat hij van zuurstof kon worden voorzien. Omzichtig slaagden zij er in zijn armen vrij te maken maar tweemaal werd hij door nieuwe aard- stortingen bedolven. Weer maakten zij zijn hoofd en armen vrij, maar er scheen geen hoop te bestaan zijn beenen van onder het rotsblok vandaan te krijgen en men vreesde dat ze verpletterd waren. Zaterdagavond begon men een tunnel naar de rots te graven. Men dreef evenwijdig met den put een schacht in den bodem en begon van uit die schacht een tunnel te graven. In middels gaven doctoren hem morfine-injec- ties om zijn pijn te stillen. Hij was in staat vloeibaar voedsel tot zich te nemen en zelfs tot zijn eigen redding bij te dragen door een theelepel te gebruiken om het zand weg te scheppen dat hem telkens dreigde te doen stikken. Maar hij scheen snel zwakker te worden. Zondagavond besloot men niet te wach ten tot de tunnel klaar was maar hem er met een bok uit te halen op gevaar af hem te doo den. Men gaf hem gas door een buis en ter wijl hij bewusteloos was trok men hem met touwen, om zijn lichaam bevestigd, om- hoog. De eerste poging faalde daar een der touwen brak. Bij de tweede poging werd hij boven gebracht. Hij was bewusteloos door het verdoovende middel, maar toen hij bij- kwam bleek, dat hij alleen maar ernstigj kneuswonden had. Dertig uur lang had hij in den put geze- ten. BRAND IN DE PARIJSCHE HALLEN. Dinsdagavond is brand uitgebroken in de kelders van de centrale hallen te Parijs. Woensdagavond was men het vuur nog niet meester. Het was toen nog niet bekend of er menschenlevens te betreuren waren; zwer- vers overnachten wel eens in de kelders, zoo dat het mogelijk is, dat enkelen hunner in de vlammen zijn omgekomen. Ook is nog niet bekend hoe groot de aangerichte schade is. Er moeten belangrijke hoeveelheden vruch- ten en groenten verbrand zijn. De aanvan- kelijke vrees, dat de brand groote uitbrei ding zou krijgen, is ongegrond gebleken. De ramp is beperkt gebleven tot de kelders, waar manden en dergelijke licht brandbare i HOOG EN LA AG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (la Zomertijd). Augustus. Hoog water Laag water Dat vm nam. vm. nam. 30 1153 7.5L 8.31 31 0 37 1.28 9 26 10.06 HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Augustus. Dat 30 31 Hoog wafer Laag water v.m 11.50 0.34 nam. 1.25 v m. 7.39 9.14 nam. 319 9.54 Houdi Uw huis van mug gen schoon En zezondheid is Uw loon. V- - -v t'-oV 1

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7