OAOBLAO VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET EINDE DER GONFERENTIE, m Uit den Alkmaarschen Read. Honffert m ei> (fertile laargans DE WILD HAARDEN KACHELS. No. 205 Dif nnmmei bestaaf sit 3 bladen. One Content wordt ELKEN A VOND, behalve Zon- en Feestdagen, nltgegeven. Abonnemenfsprljs bIJ voornUbetallng per 3 mtanden voor Alkmaar 2.—, traneo door bet geheele Rflk 3.30. Aixosderlljke en bew^snnmntera 3 eents. PRIJS DEB GEWONE AD VERTENTIENI Pet regel 0.25, bi] groote contraeten rabat, Groote letters near plflntsrnlmta. Brieven franco aan de N. V, Boob- en Handeledrnbkorq vfb, RERM* OOifKt ft ZOON, Voordam 0 9. Olrecteori 0. KBAK. ZATERDAO Telef.nr. Admfnfstrafle 3. Telefoonnr. Redacfle 33. PoetQlro 37060. fioofdredoeteori TJ. N« ADEttLA. 31 AlfilSTlS Waarom er eigenlijk een raadsvergadering verd gehouden, was niet heelemaal duidelijk of het moest zijn omdat de leden onzer vroed- schap er na een langdurige vacantie werkelijk behoefte aan hadden elkaar weer eens terug te zien. Er waren sinds de vorige raadsvergade- ring niet minder dan zeven weken voorbij ge- gaan en hoewel verschillende raadsleden zich ongetwijfeld wel een uurtje per dag in politieke welsprekend'heid getraind zullen hebben, is het volkomen begrijpelijk, dat hun huisgenooten daarvan op den duur genoeg hebben gekregen en dat zij, zoowel als de edelachtbaren zelf, er hard naar verlangd hebben, dat deze oratorische talenten weer eens in een echte raadszaal gedemonstreerd konden worden. Het was het vroede gezelschap aan te zien, dat de vacantie op lichaam en geest van gun- stigen invloed geweest was, ai hadden dan ook niet alien zich dezelfde ontspanning kun- nen permiteeren. Sommigen waren in een of ander land het graf van een onbekenden sol- daat gaan bekijken, een enkele had zich wel- licht in den Moulin Rouge of de Folies Bergeres gewaagd, een ander had in een zee- kasteel een ontdekkingstocht naar Spitsber gen ondernomen, jeugdiger vroedschapsleden hadden in Zwitserland den Mont Blanc, de Jungfrau of den St. Gothard beklommen, maar er waren er ook met bescheidener beur- zen. die zich met een tochtje naar „Klein Zwitserland" in de Schoorlsche duinen tevre- den gesteld hadden, die in Bergen aan Zee wat pootje hadden gebaad of eenvoudig met vrouw en kinderen naar den Hout waren ge trokken om er op een bankje naar de marmot- jes en de hertjes te zitten kijken. Het bleef waar alien zich weer zoo krachtig en strijdlustig gevoelden slechts te betreuren, dat het raadsmenue niets anders dan wat kliekjes vermeldde, waaronder som- mige reeds een bedenkelijk luchtje begonnen te krijgen. In het bijzonder was dit het geval met de plannen tot vernieuwing en uitbreiding der rioleering, waarbij de toelichting der voor- stellen inderdaad van zoo onwelriekenden aard was, dat wij er hier maar niet diep op zullen ingaan. Het is een verheugend verschijnsel, dat B. en W., vooral nu het rioolwater door de scep tic-tanks steeds meer veroiitreinigd wordt, er naar streven het afvalwater niet langer in onze stadsgrachten, maar meer en meer in het Noord-Hollandsch Kanaal te doen loo- zen. Onze grachten met haar ophaalbruggetjes zijn in het oog van dichters en schrijvers pit- toreske stadsgedeelten van een wondere beko- ring, maar in het oog van onze stadstechnici zijn het groote vcrgaarbakken, die half met water en half met modder gevuld zijn en die in de zomermaanden een zeer onaangename lucht kunnen verspreiden. Monden voortaan onze riolen op het Ka naal uit, dan worden alle afvalstoffen over cen veel grootere oppervlakte verdeeld en door de sluizen rechtstreeks naar zee gevoerd. Uit hygienisch oogpunt is dat natuurlijk een groote verbetering en het is geen wonder, dat de Raad unaniem besloot voor een ver nieuwing van het riool in het Fnidsen dat op het Kanaal zal uitmonden en waaraan later ook anoere riolen worden aangesloten een crediet van 10500 te voteeren. De heer Westerhof verwonderde zich er over, dat op de begrooting daarvoor een post van 13800 geraamd was, maar wethouder Leesberg legde, tot groote verwondering van den Raad, uit, dat het er eigenlijk weinig toe doet, wat er op onzen kacitaaldienst geraamd wordt als de bij de uitvoering van het werk in den Raad gebrachte cijfers ten slotte maar juist blijken. Zelfs mr. Kusters zag zich daardoor ge- noopt de zijde van zijn grooten politieken te- genstander te kiezen cn verklaarde niet meer of minder dan ciat hij nog nooit zoo grooten onzin in den Raad had hooren verkondigen. Het is niet bekend of deze oneenigheid tus- schen de beide compagnons nog op een be kend advocaten-kantoor op den Kennemer- straatweg heeft voortgeduurd en tot voor de clienten betreurenswaardige gevolgen geleid heeft. Het feit, dat beide juristen na afloop der raadsvergadering aan dezelfde tafel poffer- tjes van een en hetzelfde deeg verschalkt 'hebben, doet ons met reden verwachten, dat deze twist, dank zij het burgemeesterlijk be- leid, nog tijdig bijgelegd is kunnen worden. Ook het zooveel besproker. hoofdriool van den Westerw-g zal thans tot stand komen waarmee aan --eel wat ontevredenheid van kiezers er aan heel wat interpellates van gekozenen voortaan een ein.de gemaakt is. Dat de minister, op advies van zijn ambte- naren, doof is gebleven voor de gegronde klachten van Alkmaar's gemeentebestuur, is, met het oog op onze gemeentefinancien, zeker te betreuren. De welsprekendste leden van het college zijn hooggehoed en zwartgejast naar de resi dence getrokken, zij hebben met een traan in hun stem den minister te spreken gevraagd en hem een foto van de Alkmaarsche schat- kist laten zien waarop de bodem op beden- kelijke wijze te voorschijn begint te komen, maar zij zijn niet heelemaal gerust weer huiswaarts getrokken nadat de minister be- loofd had de zaak nog eens terdege „te zul len onderzoeken". Niemand beter dan B. en W. zelf weten, dat dit een van de meest gebruikelijke termen is om lastige bezoekers spoedig weer op straat te kunnen krijgen en het is dan ook weldra gebleken, dat de minister aan de klachten van onze vroedschap niet tegemoet is willen komen. Er bleken onoverkomelijke bezwaren om het gedeelte van den vemieuw- den Rijksweg tusschen de gasfabriek en den spoorwegovergang uit een niet-gesloten weg- dek te doen bestaan, zoodat den Raad thans niets anders overbleef dan het gevraagde crediet van 10700 toe te staan teneinde de toevoerleidingen voor de gasvoorziening van onze gemeente en van Heiloo niet voor goed te laten begraven en voor reparaties en ver nieuwing voortaan onbereikbaar te maken. Er was een teekenaar in de raadszaal vc- schenen, die blijkbaar verlof had gekregen zich vrij tusschen het edelachtbaar gezel schap te bewegen en die met zijn schetsboek door de zaal dwaalde om de plaatsen te zoe- ken vanwaar hij van verschillende raads leden het gemakkelijkst een goed gelijkend! „krabbel" zou kunnen maken Die teekenaar was natuurlijk de held van den middag. Zelfs ondpr de diepzinnigste po litieke diebatten verloren de heeren dezen artist niet uit het oog en het was vermakelijk te zien hoe raadsleden, die nog even te voren hun betoog met druk handgebaar onder- streepten, muisjesstil zaten en blijkbaar in politieke droomerijen verzonken waren zoo- dra zij den onderzoekenden blik van den teekenaar op zich gevestigd zagen. Slechts een enkele had van te voren te kennen gegeven op publicatie van zijn crayon-portret geen prijs te stellen en ook de beide in de raadszaal aanwezige dames sche- nen het daarop niet begrepen te hebben. Mej. Carels werd althans niet als model aangenomen en mevr. Westerhof de eenige bezoekster van de publieke tribune maakte dat zif weg kwam zoodra zij bemerkte, dat de teekenaar het in zijn brillenglazen kaat- sende licht in haar richting liet flikkeren. Een dameshoed, het bovenstuk van een bril en het begin van een paar neusvleugels was alles wat de heer Moerkerk ten slotte van haar in zijn schetsboek heeft kunnen vastleggen. Welke slechte menschenkenner heeft toch het spreekwoord uitgevonden, dat ijdelheid niet een eigenschap van mannen, maar uit- sluitend van vrouwen zou zijn? De heer Westerhof, die blijkbaar graag voor het raadslid doorgaat wien het belang des volks het best kan worden overgelaten, heeft aan het eind der agenda de vraag ge steld of B. en W. het, met het oog op het alastrim-gevaar, niet noodzakelijk oordeel- den, zoo spoedig mogelijk de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie en hervaccinatie open te stellen. Hij schijnt de laatsfe dagen nog al eens met het hoofd onzer gemeente in telefonisch gesprek te zijn geweest en had in een dier gesprekken natuurlijk heel gemakkelijk „on aerhands" dezelfde vraag kunnen stellen. Maar dan zou niemand van zijn voortdu- rende waakzaamheid voor onze volksge zondheid op de hoogte gekomen zijn en de voorzitter der sociaal-democratische fradie had het daarom blijkbaar wenschelijker ge- oordeeld een interpellate in den Raad aan te kondigen. De heer Westerhof heeft dan ook in een welsprekend betoog op het alastrim-gevaar gewezen en er zijn verwondering over uitge- sproken, dat de ernst van dat gevaar blijk baar nog niet tot het anders soms zoo actie- ve college was doorgedrongen. De burgemeester deed op hoffelijke wijze niet onduidelijk uitkomen, dat B. en W. de aansporing van den heer Westerhof- niet noodig hadden om in het belang der volks- gezondheid de noodzakelijk blijkende maat- regelen te nemen. Inderdaad bleken B. en W. ook van het voorkomen van alastrim op de hoogte te zijn, maar aangezien zich tot dusver in Noord- Holland boven het IJ nog geen enkele geval daarvan voorgedaan had, aangezien ook de reeds tweemaal geraadpleegde gezondheids- commisie geadviseerd had vooralsnog een afwachtende houding aan te nemen en te- veas omdat vaccigatie niet heelemaal ge vaar loos was te achten, had het college be- sloten, voorloopig de alastrim-kat nog maar eens uit den Alkmaarschen boom te kijken. De heer Westerhof heeft zich tenslottebe- paald tot de nadrukkelijke mededeeling, dat hij gewaarschuwd heeft en het verloop der gebeurtenissen zal verder moeten uitmaken welke van de twee partijen nu eigenlijk ge- lijk heeft. Loopt deze streek inderdaad vrij, dan zal men constateeren, dat B. en W. terecht de bevolking niet door overheidsmaatregelen noodeloos ongerust gemaakt hebben. Brengt daarentegen een der kermisgasteu dezer dagen de pokziekte ook onder Alk maar's bevolking, zoodat de doktoren plotse- ling voor een te grooten toeloop van vacci- natie-klanten staan, dan heeft natuurlijk de heer Westerhof gelijk gehad en zal blijken, dat zijn waarschuwend woord niet zonder noodzaak heeft geklonken. Wij gelooven het veilig aan hem zelf te kunnen overlaten, dat daarop dan de aan- dacht van al zijn tegenwoordige en mogelijk nog toekomstige kiezers zal worden geves tigd. Draaiorgelklanken, de schaterlach van een caroussel-sirene en de geur van gebakken oliebollen, welke door de openstaande ramen van onze raadszaal naar binnen drongen, hebben den burgemeester blijkbaar op een lumineus idee gebracht. Waarom deze kermis niet benut om nog- maals de een en ondeelbaarheid en de on- derling hoogst vriendschappelijke verhou- ding van onzen Raad te demonstreeren. En dus werd het vroede gezelschap na het beeindigen van de zware taak, die weer in het belang van stad en bevolking verricht was, op een poffertjes-fuif bij Porton gein- viteerd. De meeste raadsleden de abonnee der publieke tribune incluis hebben van dat aanbod een dankbaar gebruik gemaakt en wie zich tot dusver mocht hebben voorge- steld, dat raadsleden wezens van hoogere orde zijn, had thans gelegenheid te consta teeren, dat integendeel niets menschelijks hun vreemd is. Poffertjes, bier en ranja voor de geheel- onthouders er is gelukkig een Rojo-drank, een zusje van Ranja, in den handel gekomen, welks tint meer met politieke kleur der soci aal-democratische onthouders in overeen- stemming is waren binnen korten tijd in de magen der edelachtbaren verdwenen en als demonstratie van politieke verbroede- ring heeft een groot deel van het gezelschap daarna nog een rondgang over het kermister- rein gemaakt. Het is ons niet bekend of de heeren Lees berg en Bonsema nog samen op een draai- molen-paard hebben gezeten, of de heer Kla- ver met mej. Carels nog in de „rups"-wa- gentjes heeft getoerd en of de heeren Wes terhof en Kusters nog aan het koekhakken geweest zijn, maar ook zonder dat moet het ieder door deze kermis-demonstratie wel dui delijk zijn geworden, dat de leden van onzen Raad als broeders en zusters met elkaar omgaan en dat zelfs de heftigste raadsdebat- ten dus niet anders dan als een noodzakelij- ke politieke vertooning beschouwd moeten worden. Heden de slotzitting Nog voorbehoud t. a. v. het plan-Young. Vandaag nog financieele be- sprekingen. Daarna een besloten zitting, De financieele commissie weer bijeen. Gistermiddag is de financieele commissie weer bijeengekomen en is om 5 uur met het eigenlijke debat over het plan-Young be gonnen. Wij zullen den lezer niet op tech- nische bijzonderheden vergasten. Genoeg zij dat Griekenland, Roemenie, Polen, Zuid- Slavie, Duitschland en Engeland om allerlei redenen voorbehoud maakten. Het plan- Young werd goedgekeurd, maar toch onder voorwaarde dat al die verschillende rede nen van voorbehoud in het protocol zou- den worden vermeld. Men keek wat ver- schrikt en verwonderd op, toen bij deze discussie Wilson de Amerikaansche waar- nemer het woord nam. Daarna kwamen in behandeling al die organisatie-commissies, die bij het plan- Young hooren; de overgangscommissie, die voor de Duitsche rijksspoorwegen, voor de Rijksbank, voor de verpande inkomsten van het rijk. Ook het comite voor de Inter nationale Bank kwam aan de beurt, d. w. z. een comite dat de vorming van het eigenlij ke constitueerende comite moet voorberei- den. Die bank is het onderwerp waar nog veel over gestreden zal worden. Men is het er in veel opzichten nog niet over eens en de geschillen zijn menigmaal van zeer principieelen aard. Men heeft gis- ter reeds over de plaats voor de bank ge- sproken. De Engelschen hechten er veel beteekenis aan dat de Bank te Londen komt, maar dat vindt zeer krachtige be- strijding. Van Brussel is sprake, van Lau sanne, en ook wel van Amsterdam, al werd deze naam in deze discussie misschien niet te berde gebracht. Verder liepen de besprekingen over in- ternationale commissies betreffende de le- verantie in natura, betreffende de .repa rations orientales", waar de verplichtingen van de Oostenrijksche erfstaten onder val- len. Duitschland wilde lid worden van deze commissie, scheen een oogenblik te mee- nen dat die mogelijkheid bestond, maar zag tenslotte zijn pogingen verijdeld. Natuurlijk moest ook een juristencomite worden sa- mengesteld. Discussie over het programma voor vandaag. Verder is er een soms wel pikante dis cussie gevoerd over het programma voor den laatsten dag der conferentie. Men wil vandaag klaar komen, maar er moest nog veel werk worden verricht. Men kan niet zeggen dat dit onderwerp zonder stekelig- heid is behandeld. Op een gegeven oogen blik sprak Snowden in arrenmoede ervan, de slotzitting tot Maandag uit te stellen. Men vertelde hem toen, dat hij zich dan wel heel eenzaam zou moeten voelen, daar de anderen inmiddels voor het meerendeel yertrokken zouden zijn» Grappig was het toen Venizelos ervan sprak, dat men in een nachtzitting alles ge- reed moest maken. Snowden en anderen hadden van nachtzittingen genoeg. Zij we- zen op hun nachtbraken van deze week. Toen welde over de lippen van den Roe- meen Titulescu deze veelzeggende verzuch- ting: ,,Meent gij, dat wij deze week geen slapelooze nachten hebben gekend?" Jaspar stelde voor Zaterdagochtend om half elf te beginnen en dan een of anderhalf uur later een openbare zitting te houden. Daartegen kwamen anderen echter op. Zij zeiden dat men voor een openbare zitting gasten zou moeten uitnoodigen die men niet kon laten wachten, terwijl het heele maal niet zeker zou zijn dat men zoo gauw met de voorbereiding klaar was. Allerlei voorstellen deed men om de openbare zit ting te redden. Jaspar sprak b.v. ervan, de ze 's middags te houden; dit echter was in strijd met allerlei reisplannen. Daarom gaf men het denkbeeld van een openbare zitting maar op. Als de finan cieele commissie klaar is, zal men all een nog een gesloten voltallige vergadering houden: Short business meeting, zooals Snowden het uitdrukte. Dit denkbeeld vond algemeen ingang. Zoo komt er dus vandaag niets van de openbare slotvergadering met radiouitzending der redevoeringen, waar- voor alle toebereidselen getroffen waren! Veel later in den a vond is er, naar de N. R. Crt. meldt, nog een bijeenkomst geweest waar een belangrijk besluit genomen is. Er moest nog worden uitgemaakt wat Duitsch land voor de ratificatie van de verdragen van 1 September af moest betalen en men is het erover eens geworden, dat Duitsch land begint volgens het plan-Dawes te stor- ten, maar dat de gelden die het meer be- taalt dan het plan-Young bedraagt, voor Duitschland zelf gereserveerd zullen blij- ven. Dit is het voornaamste wat gister ge- beurd is, waarbij nog komt een verklaring van Henderson, die werd gegeven om de voorstelling te bestrijden als zou hier ver- vreemding tusschen Engeland en Frankrijk aan den dag zijn gekomen. Als politieke demonstratie trok zij zeer de aandacht. Engelsche edelmoedigheid. In een Engelsche persconferentie is gister o.m. meegedeeld, dat Engeland besloten heeft af te zien van 5 millioen mark van de onvoorwaardelijke annu'iteiten ten gunste van Japan en Portugal, met dien verstande, dat Frankrijk een gelijke regeling treft voor Zuid-Slavie en Roemenie. De ontruiming van het Rijnland. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft meegedeeld, dat last gegeven is met ingang van 14 September de Engelsche troepen van den Rijn terug te trekken. De eyacuatie zal ongeveer drie maanden du- B0TERSTR4AT ren. Het vervoer zal over de bestaande verbindingslijn van Ostende naar Dover plaats hebben. Het Saargebicd. Volgens de Vossische Zeitung zijn Strese- mann en Briand in briefwisseling overeen- gekomen dat de officieele onderhandelin- gen over het Saargebied in September zul len beginnen. Vandaag de slotzitting. De besprekingen van de financieele com missie werden vandaag om 10 uur voortge- zet, en zullen overgaan in een niet-publieke slotzitting. Een openbare plenaire zitting zal niet worden gehouden. Dagelijksch oves'zichf. HET EINDE. In een plenaire, dock besloten zitting. Nog eenige kleine moeilijkheden. Wat er nog gedaan moet worden. Vandaag wordt de Haagsche conferentie beeindigd. Dit zal geschieden met een ple naire, doch besloten zitting. Dat deze niet openbaar is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat over onderdeelen yan het plan-Young nog danig gediscussieerd zal moeten worden. Over de voornaamste principieele punten is men het eens geworden. Bij de Engelschen is zelfs een vlaag van edelmoedigheid opge- stoken, en Japan en Portugal krijgen een kans op vijf onvoorwaardelijke Duitsche mil- lioenen uit het Britsche aandeel, mits de Franschen de ontevreden Serviers en Rce- meniers uit hun eigen leeuwenaandeel even- eens tevreden stellen. Maar het plan-Young bevat meer dan de verdeeling van den Duit- schen buit, en zelfs het principieele accoord moet nu in bijzonderheden worden uitge- werkt. En daarbij stuit men op allerhande moeilijkheden. Er moeten commissies en sub- commissies worden benoemd, met bepaalde directieven, taken en bevoegdheden, en bij de opstelling daarvan komen belangentegen- stellingen aan den dag, die niet bevorderlijk zijn voor een vlotte redactie van de eind- protocollen, welke de conferentie heden zat moeten bekrachtigen. Ware het niet dat Snowden pertinent geweigerd had om gister-, avond laat weer voort te gaan met den ar- beid, maar in plaats daarvan het recht van behoorlijke nachtrust opeischte, wij zou den voor de zooveelste maal een nachtelijke wake op het Binnenhof hebben beleefd. Maar dat is ons nu bespaard gebleven, ten koste echter van een plechtig openbaar einde van deze Haagsche conferentie. Want zooals de zaken nu staan, is de financieele commissie hedenochtend om 10 uur opnieuw bijeen ge komen om zoolang te vergaderen als noodig is om het eens te worden, teneinde zich dan zonder onderbreking om te zetten in een volledige, maar besloten zitting der geheele conferentie, en achter dichte deuren het einde- lijke fiat te produceeren. Hoewel het Young-plan door alle vertegen- woordigde mogendheden principieel is aan genomen, heeft elk het een of ar.dere voorbe houd gemaakt, hetgeen in het eindprotocol moet worden vermeld. Wat er nog gedaan moet worden, als er spiake kan zijn van een algemeene aanvaarding van het plan of van de ratificatie daarvan, waarmee de ontruiming van het Rijnland samenhangt; blijkt uit den aard der te vormen sub-commissies. Daar zijn er, die den overgang van het plan-Dawes tot het plan-Young moeten regelen; die de positie van de Duitsche Rijksbank en van de Duit sche spoorwegen met het nieuwe plan in overeenstemmiug moeten brengen; die de leveranties in natura moeten reorganiseeren en die de zoogenaamde Reparations orien tales" (die der oude Oostenrijksche, Hon- gaarsche en Bulgaarsche landen) moeten be- handelen in zoovc-rre het plan-Young daar- mee te maken heeft, en waarbij vooral de z g. kleine crediteuren, met name de Kleine Entente en Polen, belang hebben. En tenslotte heeft de commissie zich met de reorganisatie van de Internationale Bank bezig gehouden. Daar ligt een der groo*ste moeilijkheden voor snelle overeenstemming. Want bij deze ontworpen bank zijn enorm« financieele be- langen en economi«che machtposities ge- moeid. Het is wtnsHieiijk om te voorkomen dat deze bank zien za beoerken tot een in- COORANT. J m 41 LAAT OVER DE TELEF. 34, 3 LIJNEN DE NIEUWSTE SNUFJES OP HET GEBIED VAN EN

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1