II Parilscl&e Brieven. Brieven nit Berliin. MIJNHARDT's Hoo?dpijn-Tab!etten 60 ct Laxeer-Tabletten... 60 ct Zenuw-Tabletten... 75 ct Staal-Tabletten... 90 ct Maag-Tabletten... 75 ct Bij Apoth. en Drogisten schriftelijke mededeeling van op- of aanmerkingen; van dezelfde commissie een schrijven waarin n.edegedeeld werd dat Z iter dag 14 Sept. a.s. om 10 uur een sitting gehouden zal worden in de Be- stuurskamer der gasfabriek. Zij die er prijs op stellen om te worden gehoord, kuni.er dit voor 9 Sept. schriftelijk op- geven aan genoemde commissie, ^welke zetelt ten kantore van het Provinciaal Waterleidingbedrijf te Bloemendaal. Van bewoners der Handelskade was een verzoek ingekomen om de brug en de straat aldaar in gemeente-eigendom over te nemen. Verder zijn adressanten bereid eventueele verbeteringen daar- voor in orde te brengen. De voorzitter stelde voor dit adres in handen van B. en W. te stellen om prae- advies, ook in verband met de ongesteld- heid van den gemeente-opzichter. Van de Kamer van Koophandel een verzoek om een onderhoud over de ka- nalisatie, daarbij beoogende een hoogere subsidie. De voorz. zeide dat destijds een subsi die is toegezegd van 1000 gedurende 40 jaren. Na breedvoerige besprekingen was men het daarover eens geworden, zoodat thaus geen aanleiding werd gevonden een hoogere bijdrage te verleenen. Tegen een onderhoud was geen be- zwaar, doch spr. verwachtte daar weinig resultaten van. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. Aan de socigteit „Vriendenkring" werd, in verband met de a.s. kolfwedstrijden van den Nederl. Kolfbond, een gouden meda^le toegezegd. Een verzoek van de vereeniging A. V. O. om subsidie zal behandeld worden bij de begrooting 1930. Op eenzelfde verzoek van den Bond voor de pluimveeteelthouderij werd af- wijzend beschikt. Van de gemeentebesturen Broek op Langendijk, Koedijk en Zuidscharwoude was bericht ingekomen dat op het adres van deze gemeente om een ophaal- dienst van vuilnis in het leven te roepen, afwijzend beschikt. Aan de Gezondheidscommissie te Schagen was reeds bericht dat hier een ophaaldienst van vuilnis functionneert. Op verzoek van den heer N. C. Kuiper werd een halfjaar ontheifing van hon- denbelasting verleend. De rekening over 1928 De gemeenterekening meldde aan ont- vangsten 107350.27 H, aan uitgaven 'f 90752.53 H, batig sal do f 16597.74, voor den gewonen dienst; kapitaaldienst: ontvangsten 4194.73, uitgaven 4154.73, alzoo een batig saldo van 40. Rekening Burgerl. Armbestuur: ont vangsten 2224.64, uitgaven 3014.42K, nadeelig saldo 789.78 i Lichtbedrijven De rekening van het gas- en electr. bedrijf sloot m-t een netto winstsaldo van respectievelijk 5133.57 en 1834.47. Rondvraag. De heer de Geus vroeg of het niet wen- schelijk was om een verzoek te richten tot de andere Langendijker gemeenten om personen die op de zwarte lijst staan voor cafg-bezoek bij verhuizing te De voorz. antwoordde wel eenigszins pessimistisch te staan tegenover ver- doen overschrijven. zoekschriften aan andere gemeenten, doch er uiettemin wel voor te zijn. Spr. achtte het gewenscht dat de an dere gemeenten dan ook bij eventueele verhuizingen bericht zenden. De heer Barten vroeg hoe de andere gemeenten in deze handelen. De voorzitter zeide dat deze personen daar ook geweigerd worden. De gevaarlijke hoek bij de Oosier- straat. De heer Kooij vestigde de aandacht 0p den gevaarlijken hoek bij't begin der t •sterstraat. Spr. zou het fietsen daar wjllen verbieden. De voorzitter zou dit willen aanhou den in verband met de vraag of het ge- wenscht was dat de Oosterstraat al of met gemeente-eigendom wordt. Daarna sluiting. PURMEREND. Aihier worden van 31 Augustus tot e September winkelweekfeesten gehou den. Er is daarbij georganiseerd een groote tentoonstelling van handel, nij- verheid en Industrie terwijl eveneens wordt gehouden een veetentoonstelling en een national e pluimveetentoonstel- mg, in welke laatste heel bijzondere in- zendingen zijn van nut- en sportpluim- vee, zeer veel, en zeer bijzondere duiven cavi?seCn PraCht inzending koniJnen en Er wordt op Vrijdag 6 September n.m. houden gr° J con€0urs-hippique ge- In de stad is een schitterende versie- ring en Ulaminatie aangebracht. UITGEEST. Gob or en Johannes Gerardus, zoon van Willem Heijne en Marie Braken- wfri Wilhelmus Johannes, zoon van Mem Dekker en Maria Admiraal. rieridnk, zoon van Adrianus Terol en pm'o, t' i?tje-Bakker' - Elbert> zoon van Elbfj Eoc?Ven Aagje IJff. - Adriana Maria, dochter van Klaas Winter en Maartje Goedhart. Jacoba Catharina, dochter van Ilendrik de Munk en Alida Sprenkeling. G e h u w d Sieger de Vries en Griet- Je Langenberg. Cornelis Johannes Nieieu en Geertrwda Zonneveld. - V ACANTIE-W AN DELINGEN HER EN DER. Parijs, 25 Aug. '29. Parijs leeft nu in een ernstige stemming, in een stemming van afwachting. De kranten nemen maar nauwelijks eenige notitie van de verschillende kleine dagelijksche gebeurtenis- sen, die in andere omstandigheden tot lange artikelen aanleiding zouden hebben gegeven. Alle biikken, alle gedachten zijn nu gerichi op een bepaalde, u welbekende, stad in het buitenland, waar beslist wordt over de eco- nomische en politieke situatie van Frankrijk voor een groot aantal jaren weer. Maar dat wil toch niet zeggen, dat het Parijsche leven nu niet zijn gewone verloop zou hebben van alle andere jaren in dezen tijd; dat er niet zooals altijd voorstellingen gegeven zouden worden in die schouwbur- gen, die nu vooral door buitenlandsche toe- risten bezocht worden; dat er in de humo- ristische revues slechts grappen zouden ver- kocht worden over een zekere hooge per- soonlijkheid uit een groot land, en er niet ook een massa grappen en anecdotes gewijd zouden zijn aan feiten van den dag, die van veel minder belang zijn. Zoo is dan nu, zooals ieder jaar om dezen tijd het Concours Lepine weer geopend dat oorspronkelijk bedoeld is als een gelegen- heid voor „de kleine uitvinders" om hun vondsten aan het publiek te toonen, maar dat ieder jaar meer plaats inruimt aan aller- lei producten van handel en nijverheid ook. De organisatoren van het Concours schij- nen te vreezen, dat de tentoonstelling van verieden jaar geen al te triomfantelijken in- druk in de herinnering der bezoekers heeft achtergelaten, want ze hebben het noodig geacht in hun reclames bekend te maken, dat men zich dit jaar zeer bizondere moeiten ge geven heeft, om het Concours nog meer uit te breiden, het nog schitterender, nog inte- ressanter te maken. Het Luchtministerie zelfs heeft er zich mee bemoeid en heeft een heel deel van het Concours voor zijn rekening ge- nomen en dat gewijd aan de industrieele acti- viteit, die op het oogenblik misschien meer dan eenig andere de publieke belangstelling heeft die der aviatiek. Verscheiden geheel gemonteerde vliegtui gen staan er tentoon gesteld, die het puoliek in a! hun bizonderheden en van dichtbij, be- kijken, betasten en bewonderen kan wat het dan ook niet nalaat te doen. Eenige heel kleine vliegtuigjes staan er ook, die waar- schijnlijk in de toekomst voor den gewonen sterveling een even bereikbaar vervoermiddel zullen worden als nu de auto-taxi's zijn Verder talrijke motoren en allerlei andere on- derdeelen van vliegtuigen, die den inge- wijden enorm interesseeren, en die de niet- ingewijden met verwonderd-nieuwsgierige biikken gadeslaan. Dit deel, dat het meest achteraan staat op de tentoonstelling, trekt dan ook het grootste aantal bezoekers, en daar ziet en hoort men de grootste enthousiaste bewonderingen uiten. Wat de voorste gedeelten van de tentoon stelling betreft waarlijk, daar hebben we niet veel nieuws kunnen ontdekken. Weer als vroegere ja en, massa's waschketels, een hevle menigte snelkokende pannen, en aan- doenlijk-onpractische, „kleine uitvindingen" zonder tal. Heel veel electrische apparaatjes ten dienste van de gezondheid ziet men er dit jaar ook apparaatjes ter genezing van rheumatische aandoeningen, huidziekten en nog tal van andere alles behalve vroolijk stemmende kwalen, ziekten en gebreken. Toch, onder het groote aantal exposanten moeten er ook wel zijn. die curieuse en zelfs practische dingen te zien geven, maar die gaan helaas verloren in de massa van onbe- parfums en likeuien, fabrikanten in absoluut teekenende rommel, tusschen al de kooplui in middelmatige of banale sigaren-aanstekers, die heele stands in beslag nemen en veel meer lawaai maken dan de uitvinder van een inderdaad nuttig voorwerp. Werkelijk, het schijnt ons toe, dat wanneer de organisatoren van het Concours LSpine in hun wensch om zooveel mogelijk exposanten te trekken, de kwaliteit aan de kwantite.it blijven opofferen, ze daarmee ten slotte het eigenlijke Concours Lepine, die sympathieke instelling, ten doode zullen doemen, om in de plaats daarvan een dood gewone winke- liers-tentoonstelling over te houden. Tegelijkertijd wordt er nu in het paleis van Versailles het paleis der Koningen een tentoonstelling gehouden. die gewijd is aan de geschiedenis der Fransche Republiek, waar talrijke documenten, bibelots, souve nirs en voorwerpen tesamen gebracht zijn, die met het paleis zelf bijna geen complete ge schiedenis te zien geven van heel Frankrijk door beeld, kunstwerk, bibelots en meubelen. En in Sevres is sinds eenigen tijd een wereld-tentoonstelling georganiseerd van de porcelein-kunst vanaf zijn eersten oor- sprong tot op onze dagen, waar de prach- tigste en vaak meest onverwachte dingen bij elkaar zijn gebracht, die over de heele wereld door de porcelein-fabricatie vervaar- digd zijn De belarigstelling van alle kenners wordt vooral getrokken door de Russische ceramiek, die betrekkelijk nog jong is, maar die van het begin af reeds dadelijk sterk ori- gineeie en levende, zoo ook niet altijd zeer gracieuse kunst te zien geeft. Daar de ..marches aux croutes", de schil- derijeu-markten in de open lucht, de laatste jaren; op voorbeeld van Montmartre in zoo- wat alle wijken van Parijs georganiseerd worden, hebben een tiental schilders en apart groepje gevormd, teneinde zich te onder- scheiden van alle duizenden andere open- lucht-exposanten overal in Parijs, van Mont- parnasse tot Montmartre. En die tien hebben nu voor zich beslag gelegd op de place Pigalle. Ze hebben zich daar ruim geinstal- leerd en stellen er hun werken ten toon aan de talrijke toeristen, die dit deel van Mont martre steeds bezoeken. Maar veel sucoes hebben ze tot nog toe niet. De toeristen loo- pen met een niet-begrijpenden, verbaasden blik langs hen been, blijven soms even stil- staan, kijken even met afwezige oogen, dood- vermoeid door al de aandacht die van hen gevergd wordt in hun zichzelf opgelegd mar- telaarschap; maar zelden, heel zelden gebeurt het, dat een schilderij hun genoeg inferes- seert om naar den prijs ervan te vragen. Dat alles accepteeren de naast hun werk wachtende kunstenaars met een nobele en onverschillige houding, of soms ook met een intens-ironisch gezicht. En men moet toe- geven, dat die ironie eenigszins gerechtvaar- digd is, want diezelfde toeristen zullen straks zeker naar de place du Tertre gaan, daar vlak bij, en daar zullen ze in de winkels, die daar enkel en alleen op ren speculeeren, veel groo- ter sommen uit geven voor veel minder- waardige dingen, voor prentbriefkaarten, slechte gravures, enz. Nu de Parijzenaars de stad uit zijn. worden al de vele etablissementen op de place du Tertre bijna uitsluitend bezocht door toeris- risten, die er zich heen hebben laten lokken door de oude reputatie van die etablissemen ten, die echter voor het meerendeel reeds lang van eigenaars veranderd zijn, en wier nieuwe eigenaars voortleven op dien goeden ouden naam, zonder zich de moeiten en de zorg te willen geiroosten, waarmee de vorige eige naars juist dien goeden naam verworven heb ben, en zonder er iets nieuws aan te bren gen dan misschien in de prijzen, die maar zonder ophouden steeds meer de hoogte in gaan. En dan, wat een massa bedelaars nemen in dezen tijd de place du Tertre in beslag, waar de meeste gasten nu voor de restaurants, op het plein zelf zitten te dineeren; bedelaars, die onder het mom van „artiest" te zijn met hun gezang, hun muziek of het aanbieden van hun bibelots, in staat zijn om de beste eetlust in het beste restaurant van de place te bed erven. Gelukkig dat vlak bij de Sacre-Coeur staat, en daar op de terrassen ontdekt men een ver- gezicht over deze onmetelijke en onvergelijke- lijk-mooie stad, die weldra alle kleine onaan- genaamheden vergeten doet, en u aangrijpt en vasthoudt in een blij-verbazende bedwel- mende bewondering M. DE ROVANNO. (Van onzen correspondent). Berlijn, Augustus. Eenigen tijd geleden schreef me een zeer gefortuneerde kennis Duitscher die met zijn familie in het Rijnland woont en het geluk heeft zijn bezigheden en zijn woonplaats als onafhankelijk man zelf te kunnen uitkiezen, of ik hem niet den raad zou geven met zijn jonge, nog schoolgaande kinderen naar Berlijn te verhuizen. „Je kent die stad beter dan ik", schreef hij, „en je zult ook wel op de hoogte zijn van de schooltoestanden. Laat er me eens iets over hooren. En verzwijg voor al niets." Nu, dat heb ik gedaan. Ik heb hem uit- voerig geschreven en niets verzwegen. Met het resultaat, dat hij rustig in het gelukkige Rijnland blijft en zijn plan- nen opgegeven heeft. Wht ik hem antwoordde, is wellicht van belang voor den lezer, die van het leven in deze Duitsche wereldstad op de hoogte wil blijven. Het komt ongeveer op het volgende neer: Berlijn is te groot geworden en heeft daardoor eigenlijk geen karakter meer. Een zoo geweldige stad valt in stadjes en dorpen, in wijken en straten uiteen, en heeft alle nadeelen, doch geen enkel voordeel meer van het dorpsche of klein steedsche. De kleine stad heeft nadeelen. Natuur- lijk. Maar we willen ditmaal de dingen alleen zien van het standpunt der kin- deropvoeding. In het dorp en in de klei ne stad kent men elkaar. Men contro- leert elkander. Dat moge niet altijd aan- genaam zijn. Maar het heeft een goede zijde. Ouders weten, dat hun kinderen op straat, op school, bij het spelen voort- durend waargenomen worden door an- deren, die de kleintjes bij name aennen en weten, waar ze thuis hooren. Ook het kind zelf voelt dat. Het kan nergens wegduiken. Neigingen tot verboden din gen komen zelden tot daden, uit vrees voor onmiddellijke ontdekking. Leugens en uitvluchten worden al te snel ont dekt en zijn al te gemakkelijk de contro- leeren. Het kind kent alle uithoeken der kleine gemeente en kan tegen slechte elementen afdoende gewaarschuwd worden. Ondervvijzers vormen een deel van de kleine gemeenschap, kennen alle bewoners en weten, waar het kind zijn vriendjes heeft en wat het in vrije uren uitspookt. En omgekeerd kent men de onderwijzers Ik hoef daar voor den lezer in Neder- landsche pro Hnciesieden waarlijk niet verder over uit te weiden. Hij weet het beter dan ik! Maar omgekeerd ben i k de specialist voor de toestanden in een wereldstad. Hoe staat het bijvoorbeeld met deze dingen in een stad als Berlijn? Vier komma drie millioen inwoners. Woningnood, Werkloosheid. Nijpende armoede in vele wijken. Kunt u zich voorstellen, welke gevol- gen daaruit ontstaan? Natuurlijk kunt u dat. Maar ik wil er toch even nader op ingaan. Meer dan 95 pet. der Berlijnsche ge- zinnen woont niet in boven- en beneden- huizen of in kleine villa's, met eigen afgesloten tuintjes en alle andere ge- makken. Maar in zoogenaamde etage- woningen, die men in Nederland eerst de laatste 10 jaren in grooter aantal aan gebouwd heeft en die men bij u „flats" noemt. Zulke flatwoniugen zijn in Holland waarschijnlijk nog een bijzondere at tractie (gelijk in Berlijn het „eigen huis- je" de hartstochtelijke, zelden verwe- zenlijkte wensch van vrijwel alle inwo ners is). Hier in de groote Duitsche ste- den kent men sinds 50 en meer jaren niet anders dan flats. Ze hebben van 66n tot vijftien en meer kamers en zijn in alle soorten, modern en verouderd; piek-fijn met centrale verwarming, stroomend warm en koud water in alle vertrekken, lift en balcons, ingebouw- de electrische ijskasten en daktuinen, tot onbeschrijflijk smerig en bouwvallig, door gebrekkige plompe steenen kachels verwarmd, met uitgetreden trappenhui- zen, zonder zonlicht, vochtig en hoogst ongezond; kortom, in alle variaties voorhanden. De toestanden in de arme wijken schreien eenvoudig ten hemel. Van buiten ziet men dat zoo niet. De straten zijn overal tamelijk breed. De voorgevels overal gelijksoortig. De tal- looze balcons door bloemenrekken wat opgevroolijkt. Maar wee de binnenplaat- sen! Smal, zonder zon, vervuild. Niet zelden „versierd" door mesthoopen en „kleine huisjes", waar honderd en meer families vaak van zes trappen hoog hun behoefte moeten doen; en in deze vuil nis spelen tientallen kinderen, moeten alle gesprekken, vechtpartijen, dronke- rranstooneelcn der volwassenen mee aanzien; en groeien op tot een groot leger van jonge misdadigers en geval- lenen, die op de scholen de gelukkiger elementen al spoedig besmetten en vaak voor het leven ongelukkig maken. Nog erger is in Berlijn het huiselijk leven dezer paria's. Men weet uit de rapporten der gezond- heidscommissies, dat een schrikwek- kend hoog percentage der Berlijnsche bevolking in 4en, hoogstens twee krot- ten van kamers huist. Dat beteekent dus, dat zelfs de meest intieme dingen zich ten aanhoore en ten aanschouwe niet alleen van alle kinderen, maar ook nog van een of meer onderhuurders afspe- len. Kinderen, zelfs van tien tot zestien jaar, slapen met de ouders, met zusjes en broertjes, ja niet zelden met onder huurders, die men hier „Schlafbur- schen" noemt, in 66n kamer en in een bed. De gevolgen kan men zich voor stellen! En deze ongelukkige menschen zenden hun reeds in de prilste jeugd bedorven kinderen naar de scholen en de speel- plaatsen. Daar worden de thuis opge- dane ervaringen vlijtig verder verteld en onderling geruild. De onderwijzer staat machteloos. Hij kan zijn discipelen na de lesuren ook waarlijk niet volgen. De afstanden in deze reuzestad maken dat al dadelijk onmogelijk. Het onder- wijspersoneel moet zelf vaak een uur en langer sporen om de eigen woning te bereiken. Natuurlijk tracht de stad verbeterin gen aan te brengen. Men bouwt sport- terreinen en tracht de kinderen ook op weekdagen naar parken en bosschen te brengen. Maar doe eens iets tegen de invloeden van de huiselijke omgeving! En dan tegen die van de wereldstad zelve!! Na schooltijd slenteren de kinderen huiswaarts. Lang niet overal, ja zelfs in slechts zeer weinige gevallen, hebben ouders tijd om hun kroost van school af te halen. Dus hebben de kleintjes het rijk een uur e langer alleen. Zij maken daar bij voorkeur gebruik van om zich ter (lege te orienteeren. En in een stad als Eerlijn is waarlijk genoeg te zien. In de City en in het Westen krioelt het, sinds de kazerneering en controle van de demi-monde officieel afgeschaft is, van vrouwen en meisjes, die op vaak nog gevaarlijk-jongen leeftijd en op de brutaalste wijze ook in de vroege och- tenduren reeds elken mannelijken voor- bijganger aanklampen. Boekwinkels en kiosken storen zich niet aan „Schmutz- und Schaad"-wet- ten, maar stallen rustig de tallooze uiterst vulgaire weekblaadjes en maand- schriften uit, die het menschelijk naakt op de verleidelijkste wijze in photo's toonen en er verhalen bij afdrukken, die ook den volwassene dc haren te berge doen rijzen. Voor zulke kiosken kan men elken dag de Berlijnsche schooljeugd met hoogroode kleuren te hoop zien staan. Zooiets trekt meer dan voetbal en tur- nen. En wie dan nog van de ouders, die in de enge woningen gaarne een avond alleen zijn, een bioscoopkaartje kan machtig worden, kan als kind zijn ken nis van alle sexueele dingen nog eenige uren volmaken. Revue's met vrijwel volkomen naakte vrouwen zijn weliswaar niet meer zoo in de mode als eenige jaren geleden, maar daarom toch niet van de lijst der vermakelijkheden verdwenen. Men laat er kinderen weliswaar ongaarne toe, maar toont hun buiten in groote foto's toch alle attracties, waarvan de nieuws- gierige zelfs heel wat vollediger kennis kan nemen dan in de zaal zelf, waar zulke prikkeltafereelen al te snel door het dalend scherm aan de oogen onttrok- ken worden. Ik weet niet, of de Nederlandsche bla- den berichten bevatten van de ontstel- lende massa zelfmoorden van Duitsche scholieren, van de talrijke processen tegen jeugdige misdadigers, die meestal met gesloten deuren moeten plaats heb ben, en van de toenemende moorden op kinderen uit sexueele drijfveeren. Berlijn slaat in dit opzicht alle records. De laatste 14 dagen zijn riiet minder dan 14 schoolkinderen verdwenen, en slechts in 6en geval heeft men door een toeval na drie dagen het lijkje van een elfjarig meisje gevonden. Een onverlaat had het kind misbruikt, daarna ge- wurgd en het onder een in aanbouw zijnd huis in den Lelder, vlak tegenover het ouderlijk huis, begraven Honderdduizenden kinderen spelen met elkander in de straten dezer we reldstad, vergiftigen lichaam en ziel door huiselijke omgeving, kiosken-„on- derwijs" en „onderlinge inlicluing". De ouders hebben het veel te druk, de school kan geen contrflc uitoefenen, de afstanden zijn te groot, het einde van den woningnood niet te overzien Begrijpt ge nu, waarom ik mijn vriend geraden heb, met zijn spruiten maar lie- ver in het zonnige Rijnland te blijven? ROLAND. - |u|o| PMECa Uit ouzo Staatsniachine. Het Rijksinkoopbureau. Sedert eenige jaren bezit het Rijk een eigen inkoopbureau. De bedoeling dezer instelling is duidelijk. Het Rijk toch bezit verschillende instellingen, inrichtingen enz. van allerlei aard, welke alien een zeker aantal van de zelfde artikelen noodig hebben. Nu geldt in het particuliere leven, dat, hoe grooter kwanr turn men van een artikel afneemt, des te goed- kooper wordt de prijs. Welnu, het Rijksin. koopbureau koopt o.a. bedoelde artikelen in het groot in om ze naar behoefte over ver schillende inrichtingen enz. te distribueeren Door de instelling van dit bureau werden on- tegenzeggelijk sommige leveranciers in be paalde plaatsen, welke sedert jaren de leve. ranties voor het een of andere artikel had- den en daar reeds vast opgingen, gedupeerd. Maar de belangen van den Staat wogem zwaarder dan die dezer particuliere hande- laars. Immers, de verwachting mocht ge- koesterd worden, dat dit inkoopbureau zou blijken geen geringe besparing op de bud gets van verschillende staatsinrichtingen enz. te geven. Gelijk we reeds opmerkten heeft het Rijk deze instelling reeds enkele jaren. Dit feit gaf der Rekenkamer, wier verslag juist dezer dagen verscheen, aanleiding, blijkens dit ver slag, om een onderzoek in te stellen of de be- sparingen, door de tusschenkomst van dit bureau verkregen, over het algemeen werke lijk aan de schatkist ten goede kwamen, d.w.z. of de bespaarde sommen niet werden besteed aan uitgaven, welke achterwege zouden zijn gelaten, indien de besparingen de toegestane credieten niet feitelijk hadden verruimd. We laten hier een en ander volgen uit de opmer- kingen, welke het verslag der Rekenkamer dienaangaande maakt. Uit de briefwisseling, welke de Reken kamer over deze materie gevoerd heeft met de ministers, is gebleken, dat de prijsverminde- ring door het Rijksinkoopbureau bedongen inderdaad wel bijgedragen heeft tot een ver- mindering van het cijfer der Rijksuitgaven en althans verhooging van dit cijfer voorkwam. Maar ook is het voorgekomen, dat van ver kregen besparingen gebruik gemaakt werd om de credieten van verschillende Rijksinstel- lingen te verhoogen, in het bijzonder voor die, welke van belang waren voor den land- bouw. Waaruit dus volgt, dat met de eene hand werd uitgegeven wat met de andere werd bespaaixj. Het was natuurlijk voor de Rekenkamer niet mogelijk om in cijfers uit te drukken, hoe groot de besparing geweest is, welke door het optreden van dit inkoopbureau werd ver kregen, omdat absoluut niet is na te gaan op welke rekening de daling der betrekkeiijke uitgaven geboekt moet worden: op die der algemeene prijsdaling of op die van den eenigszins cooperatieven inkoop door mid- del van dit bureau. Toch schijnt men dDende te wezen te trachten een en ander te bereke- nen. Immers de minister van Financien heeft medegedeeld, dat er plannen bestaan vooi het aanleggen van door de verschillende de- partementen aan te houden verbruiksstatis- tieken, welke dan als controle-materiaal zou den kunnen dienen en voor de departementen en voor de Generate Thesaurie fen voor het Rijksinkoopbureau. In alien gevalte schijnt te mogen worden aangenomen, die het inkoopbureau goed werk doet. Des te meer valt het te betreuren, dat nog niet alle Rijksinstellingen door mid- del van dit bureau hun inkoopen doen, voor zoover deze althans door middel daarvan gedaan kunnen worden Zoo klaagt bijvoor beeld het verslag van de Rekenkamer, dat aankoopen voor het nieuwe Academische Ziekenhuis te Leiden niet zooveel mogelijk door tusschenkomst van dit bureau zijn ge- schied. Te merkwaardiger is deze klacht, om dat reeds in Januari 1928 de aandacht vaQ den minister van Onderwijs enz. hierop werd gevestigd. Doch steeds werd voortgegaan met den aankoop van verschillende artikelen, waarvoor de tusschenkomst van het bureau gevraagd had kunnen worden. Zelfs werd den minister een lijst voorgelegd van deze aankoopen tot een bedrag van 94.000. Waar schijnlijk had daarop een niet onaanzienlijke besparing kunnen geschieden. Toch bevat het verslag zeer weinig klachten in deze rich- ting, waaruit gevoeglijk opgemaakt kan worden, dat de meeste instellingen, welke daarvoor in aanmerking komen, gebruik maken bij hun inkoopen van genoemd bureau Langzamerhand zal dit rad in onze staatsmachine nog beter gaan draaien en hoe langer hoe meer gebruik van deze instelling worden gemaakt. Dat mag ook afgeleid wor den uit de mededeeling van de Rekenkamer, dat de minister van Oorlog een onderzoek instellen zal in hoeverre het mogelijk wezen zal om de afkoopsommen voor bureelkosten bij het leger te verlagen ook in verband met een voorschrift, dat alle houders van abonne- menten verplicht zullen wezen voor den aan koop van bureelbehoeften de bemiddeling van het Rijksinkoopbureau in te roepen. Wat de administrate der belastingen betreft, de mi nister van Financien betwijfelde of ten dezen de bemiddeling van het bureau een bezuini- ging geven zou, welke op zou wegen tegen de vermeerdering van weikzaamheden, welke onwillekeurig daaruit zouden voortvloeien, omdat de bezuiniging reeds zeer sterk op zijn depaftement was doorgevoerd. Een en ander moge onze lezers hebben doen zien, hoe goed en nuttig dit bureau werkt, dat zijn ontstaan te danken heeft gehad aan den destijds zoo luide aangeheven kreet om bezuiniging op de Rijksuitgaven. Klein is de mug, maar gtvot het leed Veroorzaakt dfior ect, muggebeet. G K put* M} W uw r»10 An on TmK* Rf) ct geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men voor het in- zeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Dooicd 30-60 cn 90 cl. Tub* 80 Bij Apoth. en Drogtiten.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7