vflN-VALKEIfURi ••iLEVERTRA. Buitenland van de Hohala-brug verbroken. Ook ver- scheidene steden, die bedreigd worden, zijn ontruimd. Bhakkar, een stad van ongeveer 10.000 inwoners is door de overstroomingen totaal verwoest. Daar de bewoners gewaar- schuwd waren, de stad te verlaten wordt aangenomen, dat* slechts weinig personen om het leven zijn gekomen. De grenssteden Kalabogh en Mari staan onder water. Groot gevaar bestaat voor de waterwerken bij Sukkur. Door de ingenieurs worden alle maatre- gelen getroffen, om het kanaal- en drainage- systeem te redden. Er zijn vliegtuigen gezonden naar de overstroomde gebieden voor de bewaking en voor de levensmiddelenvoorziening. DE ONTWAPENING TER ZEE. Volgens een offideus bericht uit Washing ton zijn de Engelsch-Amerikaansche bespre- kingen over het vraagstuk der bewapening ter zee gebaseerd op de volgende beginse- len: lo. verbinding van een overeenkomst voor de ontwapening ter zee met het Kellogg- pact; 2o. gelijkheid tusschen Engeland en Ame- rika voor alle soorten van oorlogsschepen; 3o. gelijkelijke vermindering van de bewa pening ter zee gedurende een bepaald aan- tal jaren door niet vervanging van oorlogs schepen, die gedurende dien tijd de ouder- domsgrens bereiken; 4o. verlenging van den diensttijd van de oorlogsschepen; 5o. vaststelling van een maximum tonnage voor torpedojagers en duikbooten; 60. onderscheid tusschen groote slagkrui- sers en kleinere politiekruisers voor de be- scherming van den handel FRANKRIJK. EEN ,)PRACHTIGE" UITVINDING! De „0euvre" vestigt de aandacht op de uitvinding door een Spaanschen zee-officier van een nieuw soort torpedo, welke, door een duikboot afgezonden, het vijandelijk schip treft zonder dat door eenige zoglijn in het water wordt aangegeven uit welke richting het moordtuig komt en waar onge veer de afzender is. Een schitterende vooruitgang, merkt het blad verbitterd op; thans zullen duikbooten de vijandelijke schepen kunnen torpedeeren zonder dat de waarnemers iets bemerken en door handig manoeuvreeren aan de catastro- fe kunnen ontkomen. En zulk een uitvinding wordt gedaan ter- zelfder tijd, dat men den mond vol heeft van wereldvrede; op het oogenblik dat conferen- ties worden gehouden om de ontwapening voor te bereiden! De Spaansche officier is natuurlijk uiterst tevreden over zichzelf. En ae optimisten halen de schouders op hoe moorddadiger en gruwelijker de oorlog gaat worden, zoo troosten zij zich, des te min der kans is er, dat hij zal uitbreken. Maar zoo denken wij, zoo denkt onze ge nerate er niet over, meent ,,1'Oeuvre", wij die kennis hebben gemaakt met allerlei aar- dig speeltuig als vlammenwerpers en gifgas- sen zonder nog te spreken van luchttorpedo's en Bertha's. Niet de naam van den Spaanschen uit- vinder moet daarom voor het nageslacht be- waard blijven, meent het Fransche blad ten slotte, maar die van den rijksweersoldaat, die na afloop der manoeuvres den dood heeft gezocht, met achterlating van een me- dedeeling ter verklaring van zijn besluit, n.l. dat hij genoeg had van dat spel. MINISTERRAAD. Het beleid van Briand goedgekeurd. In een Zaterdagmorgen onder voorzitter- schap van Doumergue gehouden minister- raad heeft Briand verslag uitgebracht over de onderhandelingen in den Haag. Volgens het officieele communique heeft de regeering eenstemmig den minister-president en de Fransche delegate danlg gezegd voor de wij- ze, waarop zij in overeenstemming met de verklaring van het hoofd der regeering, die op 31 Juli door het parlement goedgekeurd zijn, in den Haag het Fransche standpunt verdedigd hebben en hun geluk gewenscht met de verkregen overeenstemming. De bijeenroeping van het parlement is niet ter sprake gekomen. DE INSTORTINGEN TE ALGIERS. Nadere mededeelingen Uit Algiers wordt gemeld, dat er onder de puinhoopen van het ingestorte gebouw in de havenwijk tot dusver negentien lijken zijn gevonden. Negen gekwetsten zijn in het zie- kenhuis opgenomen. Vrijdag in de vroegte is het ongeluk ge- beurd. Vijf-en-twintig arbeidersgezinnen woonden in het gebouw, welks instorting zulk een leven veroorzaakte, dat de geheele buurt op de been kwam. Binnen een half uur weren op het tooneel van de ramp zooveel toeschouwers dat het reddingswerk uiterma- te bemoeilijkt werd. Weldra rukten dan ook troepen aan om de orde te herstellen en de brandweer te helpen. Verschrikkelijke tooneelen deden zich voor: huilende vrouwen schreeuwden om kinderen en man; mannen trachtten door de getting heen te breken om hun vrouwen te zoeken. Een geheel gezin, dat op de vierde verdie- ping van het pand woonde, heeft er het leven afgebracht, vrijwel zonder letsel. Vier uur hebben de redders aan hun bevrijding uit de puinhoopen gewerkt. Thans 26 dooden. Volgens de laatste berichten zijn thans 26 dooden van onder het puin van het ingestor te huis geborgen. ALARM-SIGNALEN TE PARIJS. Wegens de vele aanrandingen, die er te Parijs worden gedaan, zal de stad binnen- kort in het bezit worden gesteld van een stelsel van alarm-signalen, waardoor men 't inogelijk hoopt te maken, dat de politie snel ter plaatse kan verschijnen, waar een mls- drijf is gepleegd. Er zullen vooreerst zes- honderd van deze signalen in de stad wor den geplaatst en zij zullen er ongeveer uit- zien als brand-alarm-signalen. Wil men in geval van nood van zulk een nieuw signaal gebruik maken, dan behoeft men niet anders te doen dan een glas stuk te slaan en od een knopje te drukken. Men is Verstopping Poster's Maagpillen Vier gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Amsterdam op den hoek van het Rusland en den Kloveniersburgwal een hevi- ge botsing plaats gehad tusschen twee auto's beide het eigendom van verhuurinrichtingen. De een reed over 't Rusland, de ander over den Kloveniersburgwal. Om kwart over twee hoorden de bewoners van den omtrek •en hevigen klap, het gevolg van een ern- stige botsing. Hierdoor was tevens een lan- taarnpaal uit den grond gereden. De glas- scherven lagen wijd in het rond verspreid, er was dan ook geen ruit meer heel. De inzit- tenden van de wagens kregen lichte verwon- dingen. De eerste kreeg een wond aan de lip, de tweede aan het hoofd, de derde aan den arm terwijl nummer vier over pijn in de borst klaagde. De inzittenden verklaarden, dat van beide zijden een signaal was gegeven en dat de snelheid ongeveer 25 KM. moet zijn geweest De chauffeurs zeggen, volgens De Crt., el- kaars signalen niet gehoord te hebben. De politie echter deed de ontdekking, dat een er chauffeurs onder den invloed van ster- ken drank verkeerde, deze zal dan ook, we gens vermoedelijke onbekwaamheid voor de gevolgen van het gebeurde aangesproken worden. De gewonden zijn naar het Binnengast- huis gebracht en konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. KORTE BERICHTEN. De Rembrandt-postzegels zullen pas in 1930 verschijnen, waarschijnlijk in het eerste halfjaar. Te Nieuwer-Amstel heeft de vrouw van een zwervenden stoelenmatter de lade ge- licht in een cafe. Toen de echtgenoote van een cafehouder binnenkwam, vroeg zij heel bedaard of er stoelen te matten waren. Pas na haar vertrek werd de diefstal ontdekt. De gemeenteraad van Zalt-Bommel heeft een monumenten-verordening vastge- steld. Zaterdagavond vond in de hervormde kerk te Enschede de overdracht plaats van het door de familie van Heek aan de ge- meente Enschede geschonken klokkenspel. Zaterdagmorgen is een man aan den Stille weg op een in beweging zijnde motor- tram van de Rotterdamsche tram gespron- gen. De man werd er afgeslingerd en dood opgenomen. DUITSCHLAND. ZWARE SLAGREGENS IN TIROL. In de omgeving van Fieberbrun zijn zware slagrege'ns gevallen. Door de overstroomin gen werden verscheidene huizen zwaar be- schadigd en de Hoofdbrug van de plaats door het hooge water weggeslagen. Tusschen Hoe ben en Sodden werd de weg door drie aardverschuivingen verwoest zoodat het ver- keer moest worden stopgezet. Ook de Arlbergstraat werd over een af- stand van 15 Meter verwoest BETOOGINGEN TEGEN HET YOUNG-PLAN. Gistermiddag vond nabij Detmold voor het Hermann-Denkmal in het Teutoburger Woud een betooging plaats tegen de oorlogs- „schuldleugen" en het Young-plan, waaraan werd deelgenomen door de Ouitsch-Natio- nalen, de Stahlhelm, de Nationaal-socialis- tische Arbeiderspartij, de Christelijke Nati- onale Boerenpartij en de Vereeniging van Vaderlandsche verbonden uit Westfalen, Hannover en Lippe. Het woord werd ge- voerd door den leider der Duitsch-nationale partij, Dr. Hugenberg, die zooals hij het rif -mde den leugen van Duitschland's schuld aa:i den oorlog bestreed en het plan der Parijsche deskundigen verwierp. Na Dr. Hugenberg. wiens rede begroet werd met het lied „Der Gott, der Eisen wachsen liese'L werd nog het woord gevoerd door den oud- Overste von Xylander. Er werden telegram- men gewisseld met de plaatsen Brandenburg en Oldenburg. Waar gelijktijdig soortgelijke betoogingen plaats vonden. 117 HUIZEN~AFGEBRAND. In het stadje Teuschnitz bij Steinbach am Wald is in den afgeloopen nacht een enorme brand uitgebroken, waardoor 117 huizen, waarvan 60 woonhuizen, geheel werden ver woest. De brand brak uit in een schuur. De oorzaak is onbeke.id. 3 straten zijn totaal ver woest. Ook in Mei 1911 werd het uit 119 woon huizen bestaande stadje met ongeveer 1800 inwoners door een brand geteisterd, die toen 73 gebouwen in de asch legde. ENGELAND. ERNSTIG OVERSTROOMINGSGEVAAR IN BRITSCH-INDIE. Naar uit Bombay wordt gemeld, nemen de overstroomingen een ernstig karakter aan, doordat in het gansche gebied ontzettende overstroomingen groote verwoestingen aan- richten In de omgeving van Attocken en Naus- hahra zijn geheele dorpen weggespoeld, ■waarbij 500 menschen om het leven zouden zijn gekomen. De Indus stijgt nog steeds en is thans hooger gekomen dan sinds jaren het geval was. De toestand buitengewoon ernstig. Tengevolge van de nog steeds voortduren- ce regen in het gebergte van Kaschmir blij ven de rivieren wassen Over een afstand van ongeveer 600 K M. staat het geheele ge bied onder water. De bewoners van 5 districten hebben op bevel van de autoriteiten hun woonplaatsen verlaten. Zij zijn gedeeltelijk in de gebergten ^evlucht, gedeeltelijk weggevoerd. Daar verschillende spoorwegen op vele plaatsen zijn onderbroken is het vervoer zeer moeilijk. Het spoorwegverkeer tusschen Indie en Kaschmir is tengevolge van het instorten Juffr. Kerkmuis en baron von Ullrich als grootmeesteres en grootmeester in de kunst. Het Rott. Ho)stad Tooneel met Geld in den Grond. Bovengtnoemd gezelschap heeft zijn serie voorstellingen besloten met het opvoeren van het Amerikaansche blijspel Geld in den Grond. De inhoud van dit blijspel is zeer eenvou- dig. Geld in den Grond (The easy mark) be- handelt de praktijken der zwendelaars in olie-terreinen en de schrijver Jack Larrick heeft in dit blijsepl deze zwendelaars aan den kaak gesteld om ze tenslotte als de be- drogen bedriegers aan den spot van den toe schouwers over te leveren. Sam Crane (Jan v. Ees) om wiens erfenis- je te betnachtigen een gemeenen opzet ge- bruikt wordt, is de goedhartige droomer, die van al zijn hoogdravende plannen alleen het uiteindelijk en onwaarschijnlijk welsla- gen (tot in de milloenen) becijfert, zonder om de behoeften van den dag, .om zijn Moeder (Dora Haus) en zuster (Elini Pisuisse), te denken. Deze zuster, en het meisje (Minny Erfmann) die Sam liefhebben, beproeven als om hem de werkelijkheid te leeren kennen, en zou dit streven zien mislukken, als niet door een kentering in zijn karakter hij aan 't gevaar ontkomt -r- Maar, nauwelijks den eenen strik ontloopen, bungelt er een nieuwe voor hem in 't verschiet. Laten we, met de beide meisjes hopen dat het eindelijk ont- waakte verstand bij Siam de fantasie zal be- dwingen en regeeren. Het stuk had zeker een voile zaal ver diend. Maar het schijnt, dat het publiik al leen Annie van Ees wil zien. Speelt zij niet, dan blijft men thuis. En toch heeft men ongelijk gehad, getuige wel het hartelijk appiaus en het slot der be- drijven, getuige het daverend handgeklap tijdens 'n scene in 't derde bedrijf, toen Jan een spel te zien gaf, zoo gaaf en zoo won- derlijk mooi, dat iedereen meeleefde. Jan van Ees 'n spel te zien gaf, zoo gaaf en zoo won- ge uitbeelding gegeven, daarin zeer goed bij- gestaan door Piet Bron als ingenieur, Min ny Erfmann als Mary Jordan, Elini Pisuisse als Hattie Crane, Dora Haus als mevr. Cra ne en de anderen. We zullen ze niet alle opnemen. Maar dat is zeker, dat alien hun best gedaan heb ben om het stuk te doen slagen. En dat is hun uitstekend gelukt. SCHOUWBURG HET GULDEN VLIES. Een jongen of een meisje Voor een goed bezette zaal werd Zaterdag avond in Het Gulden Vlies door het gezel schap N.V. Nieuw Nederlandsch Tooneel een opvoering gegeven van het travestiestuk „Een jongen of een meisje". Het is de geschiedenis van Lord Caven dish, die plotseling tot de ontdekking komt, dat de zoon, die zonder zijn goedkeuring ge- trouwd en daardoor van huis vervreemd is, nog een zoontje heeft, dat na den dood zijner ouders in het buitenland groot gebracht is, maar nu op 23-jarigen leeftijd naar het oude stamslot wil komen om kennis met zijn grootvader te maken. Die grootvader is een oude jichtige brom- beer, die, vooral na het huwelijk van zijn zoon, het land aan vrouwen heeft gekregen en daarom in het kasteel het dienstpersoneel geheel uit mannen laat bestaan. Als de komst van Freddie is aangekon- digd, belast de lord zijn rentmeester met de ontvangst van den jongeling. Maakt deze een goeden indruk, dan is Zijn Lordschap niet ongenegen dezen stamhouder als huisge-i noot te accepteeren, is die indruk evenwel minder gunstig, dan zal de rentmeester ver slag uitbrengen en wordt de jongen coute que coute weer vlug naar een veilig tehuis in het buitenland gezonden. De oude lord gaat uit rijden en de rent meester ontvangt inmiddels Freddie, die tot zijn groote ontsteltenis geen jongen, maar een meisje blijkt te zijn. Zij denkt er niet over het kasteel weer te verlaten en nadat zij achter een kamer- scherm een onderhoud tusschen lord en rentmeester aangehoord heeft en de overtui- ging gekregen heeft, dat zij als meisje niet de minste kans heeft in genade te worden aangenomen, haalt zij den tegenstribbelen- aen goeden rentmeester over haar mee naar zijn huis te nemen, waar zij zich als jongen verkleedt. Als Freddie de kleinzoon komt zij dan on der de oogen van Zijn Lordschap en weldra slaagt zij er in de genegenheid van den ouden zonderling te winnen. Hij belast zich zelf met de taak een „Kerel" van dezen stamhouder te maken en legt het er daarom zelfs op aan, dat deze een nacht met enkele vrienden stevig aan den boemel zal gaan. Freddie weet deze gevaarlijke klip handig te omzeilen en als plotseling een oude prin- ses op het tooneel verschijnt, die het voorne- nien te kennen heeft gegeven enkele dagen te blijven logeeren en de lord tevergeefs naar een dame zoekt, die in zijn huis de honneu- re. kan waarnemen, verschijnt Freddie plot seling weer als vrouw tot grooten schrik van den lord, die in de overtuiging is, dat zij zich alleen maar als zoodanig verkleed heeft en doodsbang is, dat het bedrog zal uitko- men en hij gecompromitteerd zal worden. Da situatie wordt voor hem nog moeilijker als de zoon der vorstin de bekoorlijke kleindochter ten huwelijk,vraagt. Dan vindt Freddie den tijd gekomen om haar geheim te onthullen en hoewel Zijn Lordschap zich eerst buitenge woon beleedigd en onaardig toont, besluit hij ten lange leste zich maar bij de omstandig- heden aan te passen en schenkt hij de hand van zijn kleindochter aan Zijne Koninklijke Hoogheid, die hem met zijn moeder de eer van een bezoek aangedaan heeft. Op vlotte wijze werd dit stuk ten tooneele gebracht. Oscar Tourniaire was de oude lord Als gij last hebt van gedruktheid. schele wfj ,4m hoofdpijn. het zuur, p., prtkkelbaarheid, enz.. - -dJ als gevolg van ver- i; stopping, gebruik dan Foster's Maagpillen. bet ideale laxeermid- del. Alom verkrijgbaar I 0 65 per flacon

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5