Zeeiijdingen Sport Binnenland frCunst ICerk en school Onze Koionien. Cavendish, de humeurige, door jicht ge- plaagde zonderling, wiens wil in het kasteel >vet is. Hij gaf buitengewoon goed spel te genieten, kreeg zulke natuurlijke jichtaan vallen en trok zulke pijnlijke gezichten, dat men onwillekeurig medelijden met hem kreeg. Magda Janssens trad als Freddie op en kreeg in deze travestie-rol volop gelegenheid het publiek weer van haar levencfig spel te laten genieten. Zij is spontaan in haar op treden, soms wel eens wat al te spontaan, zoodat men zich afvraagt of haar talent zich niet meer leent tot het uitbeelden van volks vrouwen, zooals Miebetje in „Freuleke". Zooals zij thans in het eerste bedrijf als een kwajongen achter het scherm knipoogjes stond te geven en met haar zakdoek naar den rentmeester zwaaide, maakte zij niet den indruk een drie-en-twintig jarige Lady Ca vendish te zijn. Zoodra Freddie als jongen kon optreden werd haar spel veel natuurlijker en ook in het laatste bedrijf wist zij zich als lady vol- doende te beheerschen. Haar spel is een en al leven, een en al kracht en zij weet een voile zaal er voortdurend door te boeien. Elias van Praag als de rentmeester, en niet te vergeten Johan te Wechel als James 'de oude huisknecht, leverden voortreffelijk spel evenals Antoinette Sohns als de vorstin en haar zoon Johan Fiolet als de prins, die Freddies hand kwam vragen. De oud-Engelsche costumes waren prach- tig. Wat was de kleeding van mannen en .vrouwen toen ter tijd toch heel wat mooier dan tegenwoordig, hoewel onmiddellijk er- kend dient te worden, dat ze tegenwoordig heel wat practischer is. Tusschen de vrouw met de wijde hoepel rok en de grijze krullen en het meisje van thans dat haar nauwe rokje tot de knie draagt en het haar tot in den nek laat af- schren, ligt een lange tijd van telkens vari- eerende mode. De inrichting van het kasteel kon ons min der bekoren. De echte lord Cavendish als hij ooit bestaan heeft zal wel meube- len en pantoffels van een andere soort ge- had hebben als thans ten tooneele vertoond werden. Maar wij begrijpen volkomen, dat een gezelschap op een provincie-plaats zich met het daar beschikbare materiaal zal moeten behelpen. Het spel is hier hoofdzaak en, zooals ge- zegd, dat was in vele opzichten uitstekend. Het publiek was hoogst voldaan en alle spe- lers hadden herhaaldelijk een spontaan ap- plaus in ontvangst te nemen. Stukken waarin Magda Janssens een hoofdrol vervult, zullen in Alkmaar wel al- tijd een groot en dankbaar publiek blijven trekken. „De Violiers" door N.V. „Nieuw Neerl. Tooneel". Ais slotvoorstelling heeft het „Nieuw Neerlandsch Tooneel'' in ,,'t Gulden Vlies'' een opvoering gegeven van het bekende stuk van Willem Schurmann: „De Violiers". Deze opvoering is een uitstekend besluit geworden van de reeks voorstellingen, die gedurende de kermisweek gegeven zijn. Met een bijzonder goede bezetting heeft het gezel schap van Louis Saalborn een schitterende vertolking gebracht van deze tragi-comedie in vier bedrijven. Louis Saalborn speelde de rol van Mark Violier, den koopman in ongeregelde goede- ren. In deze rol van goed-gestemden, welva- renden Jodenkoopman was Saalborn uitste- icend. Zoo als hij opkwam beheerschte hij het 'tooneel met zijn smakelijke opgewektheid en koopmansachtige luidruchtigheid. Treffend was zijn groote liefde voor zijn „weeldekind- je" Esther en Rebecca, zijn moeder. Van een ontroerende kracht was het spel van dezen grooten acteur aan het slot van het vierde bedrijf, waar hij gebroken achterblijft als het eenigste wat hij bezit, zijn dochter, waarvoor hij werkte eh leefde, met een goy, een Chris ten, is weggegaan. Hier zagen we Saalborn ongetwijfeld in een van zijn beste rollen. Esther, zijn dochter vond een lieve ver- tolkster in Helene TreepVink. In het derdc bedrijf, in samenspel met Elias van Praag als Maurits van Keulen en met John Gobau als Rudolf van Es speelde zij ontroerend mooi, evenals bij het afscheid van haar vader. Sophie de Vries speelde uitstekend de scherpe, drukke Rosalie, terwijl de oude moe der, Rebecca een heel fijne vertolking vond van Eveline van Beem. We vermeldden reeds Van Praag en Go bau in hun samenspel met Helene Treep Vink, maar ook als collega-koopman van Violier was het spel van Van Praag bijzon der goed. Gobau gaf een heel goede typeering van den jongen koopman uit het groote magazijn aan de overzijde, die zich tenslotte in zijn concurrentiestrijd met den handigen Mark Violier gewonnen moet geven. Ook de andere rollen werden uitstekend gespeeld, Johan Fiolet was heel goed als den koopman Van Dam, evenals Miep van den Berg als het winkelmeisje. Aan het slot van elk der bedrijven kregen de spelers een enthousiast applaus voor hun bijzonder goede vertolking. Na het einde van de vierde acte groeide dit applaus aan tot een ovatie, die vooral gold het ontroerende, grootsche spel van Saalborn, die zoo uitste kend werd terzijde gestaan door de andere actrices en acteurs. Een schitterende beeindiging dus van de cpvoeringen in ,,'t Gulden Vlies". NIEUWE SCHOUWBURGLOGE. Rooie Sien. Zaterdag en Zondagavond werd de Nieu- we Schouwburgloge bespeeld door de N.V. Het Groot Tooneel onder leiding van Lan- genaken en Beukman. Qpgevoerd werd Rooie Sien, het succesvolle volksstuk in vijf bedrij ven en een voorspel. In het voorspel wordt Rooie Sien, die door Ko Breeman was getrouwd met het doel om haar op te heffen uit een poel van ellende, door haar eigen man gedood als deze na lange afwezigheid bemerkt, dat wij weer tot haar vroeger slecht leven is teruggekeerd en steeds veraer is gezonken in gezelschap van „Mooie Frans". De dochter, die Sien nalaat wordt door Ko's ouders opgevoerd. Het eerste bedrijf brengt Rooie Sien de dochter, sprekend het evenbeeld van haar moeder, voor de oogen der toeschouwers in bet huis van den ouden Breeman. Zij kan haaj nejging voor devariete niet onderdruk- ken en verlaat het huis van haar groot- ouders in gezelschap van Jn. Meijer, een slecht individu, die ook haar later in den steek laat. Tegen haar vader, Ko Breeman, heeft Rooie Sien een geweldige haat opgevat, we- gens den moord op haar moeder, en toch is het die zelfde vader, die geholpen door Ger- rit van Buren haar ten slotte uit de ellende redt en tot eenig geluk brengt. Dit stuk met zijn tafreelen vol afwisseling boeit het pu bliek wel. Beide avonden waren er vele be- langstellenden. Mies Peyters heeft als Rooie Sien (moe der en dochter) heel goed spel geleverd in een rol, die veel eischt. Vroolijk en drama- tisch spel, dansen en zingen, alles was goed. Joh. Langenaken was een uitstekende Ko Breeman. Verder werden de rollen echt in den geest van het volksstuk vertolkt door Anton Greynders, Lena Kemper, Petro Beukman, Tine v. d. Werff e. a. Aan applaus ontbrak het den spelers niet. WONDER BOVEN WONDER. De beide laatste dagen van de kermisweek heeft het Bouwmeester Revue Gezelschap dc revue Wonder boven Wonder weer met stij- gend succes opgevoerd en heeft het publiek genoten van de fijne costuums, den goeden zang en de talrijke komische intermezzo's waarbij Buziau zich een groot artist in dit genre toonde. Zijn optreden als virtuoos was een daverend succes. S. Nieuwenhuizen en Henriette Davids stonden hem uitstekend ter zijde. P a a r d e n. DRAVERIJEN KENNEMER SPORTCLUB. Een uitstekend geslaagde kermis- meeting. De javorieten stellen teleur. Twee rijders beboet. Gisteren op den laatsten kermis-Zondag hadden wederom draverijen plaats, benevens een ren vlakke baan, georganiseerd door de Kennemer Sportcliib. Zij trof het in alle op zichten uitstekend. Schitterend zoraerweer, goed bezette velden en mooie sport. Voor en op de tribunes had men last van de stof. De publieke belangstelling was groot, wat mede bijdroeg tot het succes. Het programma opende met een Vierde- klasdxaverij, waaraan negen paarden deel- namen. Dat dit nummer op zoo gemakkelijke wijze door Catabora T. zou worden gewon nen, had zeker niemand verwacht. Maar de Autodochter veroverde al spoedig zoo'n voorsprong dat geen der andere paarden haar kon bereiken Penelopee, wier wijze van gaan ons lang niet kon bekoren, werd tweede gevolgd door Querencia, die werd gereden door J. M. v. d. Berg. Petite Amie C werd al spoedig ingehouden. Schitterend was het tweede nummer: Ko- ninginneprijs draverij 2e en 3e klasse over 2200 M. De favoriet Rolls Royd voerde een prachtigen strijd met Omega, waarbij Quick Boy zich spoedig als derde voegde. Juist toen men meende dat Rolls Royd zou gaan win- nen, maakte hij een tout en ging het tusschen Omega en Quick Boy, die elkaar op't laatste rechte eind niets toegaven. Ten slotte won Quick Boy, gereden door L. Easing, doch er was geen tijdsverschil. In de ren vlakke baan over 1800 M liepen vier paarden, waarvan Myrrhine en Mazzmi elkaar niets ontliepen en een mooien strijd voerden. Met zeer klein verschil won ten slotte Myrrhine, gereden door A. v. Wieringen in 2.04 1/5. De le klasdraverij over 2200 M. zag Minne tonka als eerste door de finish gaan. Zij stoorde zich weinig aan alle voorspellingen, die Present H en Quo Vadis B als overwin- naars noemden. Minnetonka, thans van A. Rot te Wieringerwaard, werd door dezen goed gereden en liep 1.31.5. De heatdraverij 4e en 3e klas zag in de eerste heat goed werk van Querencia, die langen tijd de leiding behield, doch op 't laatst met zeer gering verschil door Radio S werd geklopt. In de tweede heat ging de strijd tusschen Radio S. en Nella Schoon. Deze draverij was spannend en wond ook de rijders op. Zij gingen met hun paarden na- genoeg gelijk door de finish, dicht naast elkaar. G. Ensing en J. v. Leeuwen geraakten doorrijdende in twist, wat natuurlijk heel wat belangstelling trok. Het draverij-comite vergaderde en besprak deze kwestie voor de finale der korte baan. Het drukte er zijn spijt over uit, dat zooiets op een geordende baan kon plaats vinden en beboette beide rijders met f 25 en verklaarde daarna het incident gesloten. Radio S. had de heat gewonnen. In de kortebaandraverij waren 15 paarden, die in vier series liepen. Pieternel won de eer ste serie. Omega verloor zijn kans, doordat hij in de tweede serie bij den start gedraaid stond. Koosje W. werd nu eerste. In de derde serie ging Qualiteit eerst door de finish maar springend. Diskwalificatie volgde en Miss Zelda Peter kwam in de finale De laatste serie bracht Nella Schoon de overwinning. De finale, die lang op zich liet wachten, was een succes voor Pisternel, die in 1.07 won voor Zelda Peter, Koosje W. en Nella Schoon. Zoo waren de draverijen dicht tegen half zes geeindigd. De gedetailleerde uitslagen volgen hier- onder: I. Septemberprijs. Prijzendraverij 4e klasse Afstand 1700 M. Ingeschreven 10 paarden. Opgekomen 9. Niet opgekomen Seattle 1650 M. Prijzen f 250 en 50. 1. Catabora T 1650 M., van Joh. v. Twisk, Beemster, rijder eigenaar, tijd 2.42 2/5 (1 38s). 2. Penelopee, 1720 M. van D. A. v. Stralen te Den Haag, rijder B. Schippers Sr., tijd 2 45 1/5 (1.36). Niet geplaatst Querencia 1700 M. (2.48 2/5); Oakland Baron B 1730 M. (2 49 1/5); Orchidee 1700 M. (2.53 4/5); Qualiteit 1720 Meter (3.031/5); Theo Duffy 1650 M. (3 09 2/5); Sieghilde S W 1650 M. (3.09 4/5) Ingehouden Petite Amie C. II. Koninginneprijs Prijzendra verij 2e en 3e klasse. Afstand 2200 M Prijzen 250 en 50 Ingeschreven 8 paarden. Niet opgekomen Remulus 2045 M. en Qurville Patriek D 2060 M 11. Quick Eoy ^45 ML van tW- Rotterdam, rijder L. Easing, tijd 3.11 1/5 (1.33®). 2. Omega 2045 M. van C. Verhorst te Beverwijk, rijder Ja v. Leeuwen Jr., tijd 3.11 1/5 (1.33®), Niet geplaatst: Rolls Royd 2075 M. (3 13 3/5); Letha 2060 M. (3 16 1/5); Oeke S 2045 M (3.17 2/5). Ingekomen Our Uhlan B 2045 M. III. Actionprijs. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Af stand 1800 M. Ingeschreven 7 paarden. Niet opgekomen Action. Jacasse en Kiliostit Sour. 1. Myrrhine 5814 K.G. van G. A. de Leeuw te Den Haag (A. v Wieringen), ge wonnen met kleine hoofdlengte in 2.04 1 /5. 2. Mazzini 6214 K G van I G. v. Maas- dijk, Den Haag (G. J. Riem). Niet geplaatst: Petit Due en Daze Dare. IV. K e r m i s p r ij s. Handicapdraverij le klasse 2200 M. Ingeschreven 8 paarden. Niet opgekomenQuiville, Patriek D 2200 M en Vergrana 2340 M. Prijzen 300 en 50 1. Minnetonka 2260 M. van A. Rot te Wie ringerwaard, rijder eigenaar, tijd 3.2 3/5 (L 31 1/5). 2. Letha 2200 M. van C. Davidson te Oos- terblokker, rijder eigenaar, tijd1 3.28 2/5 Niet geplaatst: Quo Vadis B 2260 M. (3.29 1/5): Oro Setzer B 2260 M. (3.30 2/5); Present H 2340 M. (3.31 4/5). Ingehouden Noma B 2240 M. V. Prins Hendrikprijs. Heatprij- zendraverij 4e en 3e klasse. Afstand 1610 M. Prijzen f 400 en 50. Ingeschreven 9 paar den. Niet opgekomen Siem Clandy 1640 M Sire Axworthy 1655 M. en Remulus 1670 M. le heat, 6 paarden. 1. Radio S. 1655 M. van J. Span te Deinum, rijder G. Ensing, tijd 2.36 1/5 (1.34 5).; 2e, 3e enz. Qurencia 1610 M. (2.35 5/5), Nella Schoon 1640 M. (2.38 2/5), Koosje W. 1670 M. (2.44 1/5), Gedistauceerd Oelke S. 1655 M. (2.46 3/5) en Oakland Baron B. 1640 M. (3.45 1/5). 2e heat, 4 paarden. 1. Radio S. tijd 2.34 3/5 sec. 2. Nella Schoon 1640 M. van J. M. Schoon te Medemblik, rijd. J. v. Leeuwen tijd 2 34 3/5 sec. Niet geplaatst Querencia 1610 M. (2.43 4/5) en Koosje W. 1670 M. (2.44 3/5). VI. Kortebaanprijs. Draverij kor- tebaan. Max 800 M. Ingeschreven 22 paar den. Niet opgekomen Cath. Spier 780 M. Orion 710 M. Prinses Duluth 725 M. Maggy Henry 775 M. Qurville P. D. 745 M. Minne^ dosa 710 M. Northerrn Man B 700 M. Ge- iloopen in 3 series van 4 en een van 3. le serie. Letha 740 M., Hartstein 765 M., Marie P. 780 M. en Pieternel 745 M. 1. Pieternel. 2e serie. Omega 745 M., Koosje W. 710 M., Our Uhlan B 730 M. en Penelopee 720 M. 1. Koosje W. 3e serie. Qualiteit 730 M. Minnetonka 770 M., Miss Zelda Peter 795 M. en Petite Annie C. 700 M. 1. Miss Zelda Peter. 4e serie. Nella Schoon 710 M., Mannie M. 765 M. en Quo Vadis B. 770 M. 1. Nella Schoon. Finale. Pieternel 745 M., Koosje W. 710 M., Miss Zelda Peter 795 M. en Nella Schoon 710 M. 1. Pieternel 745 M. van J. Gerritsen te Beverwijk, rijder J. v. Leeu wen Jr. 2. Miss Zelda Peter 795 M. van S. v. d. Oord Haarlemmermeer, rijder eigenaar. 3 Koosje W. 710 M. van T. Vos te Ben- ningbroek, rijder J Vos Jr. 4. Nella Schoon 710 M. van J. M. Schoon te Medemblik, rijder J. v. Leeuwen. De volgende meeting zal plaats hebben op 27 October. Z w e m m e n. ZWEMWEDSTRIJD TE ZAANDIJK. Successen van de Alkmaarsche Wa- terratten; 5 kampioenschappen naar Alkmaar. Gisteren is D.A.W. er voor de laatste maal op uitgetrokken in dit seizoen. De navolgende prijzen werden behaald: mej. J. Boulonois 3e prijs 50 M. vrije slag dames; J. Hoogland le prijs 100 M. school- slag heeren, waardoor deze kampioen gewor den is voor den Noord-Hollandschen Zwem bond; F. ten Pas 3e prijs 100 M. schoolslag heeren; J. Hoedjes le prijs 50 M. vrije slag aspiranten jongens; A. van Ooyen 2e pr. 50 M. vrije slag aspiranten jongens; H. Caarls 2e prijs 100 M. vrije slag heeren; estafette aspiranten 4 X 25 M. 2e prijs. Tenslotte werd nog een Polo-wedstrijd ge speeld tegen Nereus, welke door Nereus ge wonnen werd met 54. Wederom kan gezegd worden, dat D. A. W. zich weer kranig heeft gehouden. In het afgeloopen seizoen zijn door D.A W. 5 kampioenschappen gehaald. HISTORISCHE ANECDOTEN. Chulalongkon, koning van Siam, was, evenals de meeste Europeesche monarchen, een hartstochtelijk verzamelaar. Maar hij verzamelde geen munten of postzegels, geen oud porcelein of wandelstokken, maar leege lucifersdoosjes. Hij bezat vele honder- den uit alle landen en was er zeer trotsch op. Hij was nooit gelukkiger, dan wanneer hij deze verzameling met een nieuw exemplaar kon vermeerderen. Op zekeren dag had deze hartstocht hem bijna het leven gekost. Dat geschiedde, toen hij in Londen op bezoek was bij koning Eduard VII. Begeleid door twee heeren van het Engelsche Hof, wandelde hij door een der drukste straten van West-Londen, de Bond- street. Daar zag hij midden op den weg een achteloos weggeworpen lucifersdoosje. Plot- seling sprong hij er op af en stak het in zijn zak, maar het scheelde maar een haar, of hij zou door een wagen overreden zijn. Zijn be- geleiders hadden zich nauwelijks van hun schrik hersteld, toen hij weer bij hen was en hun stralend van vreugde de kostbare vondst toonde. Van Johan Sebastian Bach vertelde men het volgende: Zijn vrouw is gestorven. Hij is wanhopig. Overmand door smart zit hij aan zijn schrijf- tafel en denkt aan zijn betreurde doode. Zijn oude dienaar treedt binnen en vraagt Bach geld voor rouwfloers. Toen zeide de meester snikkende: Vraag het maar aan mijn yrou%, 1 KNAAPJE VERDRONKEN. Te Wormerveer is Zondag het 4-jarig zoontje van Pieter Teeling te West Knollen- dam in een onbewaakt oogenblik te water geraakt in een sloot achter de ouderlijke woning. Het gelukte inmiddels toegeschoten hulp het kind spoedig op het droge te bren- gen, doch een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. BRAND Schuur en hooiberg verbrand. Gistermorgen ontstond te Oosterbeek brand in de landbouwschuur, welke eigen- dom van de weduwe J. van Lingen is en ge- bruikt wordt door haar zoon, den molenaar J. v. Lingen. Een aantal varkens en kippen kon nog worden gered, doch de vrauchtauto en veel landbouwgereedschap verbrandde. De schuur zelf brandde tot den grond toe af, evenals een in de nabijheid staande hooi berg, waaraan het vuur zich had medege- deeld. Door het flink optreden der brand- weer, die spoedig ter plaatse aanwezig was met een motorspuit, kon de maalderij en het woonhuis behouden blijven. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. VIERING KONINGINNEDAG. Uit verschillende plaatsen komen berich- ten van een opgewekte feestviering. Alom zijn kinderfeesten georganiseerd, die, dank zij het schitterende weer, prachtig geslaagd zijn, evenals de avondfeesten. De Apeldoornsche jeugd had het voor- recht de koninklijke familie in haar midden te zien. 's Morgens tien uur kwamen de 5000 schoolkinderen voor het paleis aan. Het pu bliek had zich in dichte drommen voor de groote grasvelden voor de cour opgesteld. Toen de koningin alsmede de koningin- moeder, de prinses en de prins voor 't hek verschenen, stegen luide hoera's uit de men- schenmassa's op. De koninklijke familie begaf zich tot voor den linkervleugel van het paleis. Juichende en zingende trokken nu de kinderen voorbij en de koningin werd het knikken en wuiven niet moede. Twee weeskinderen boden Hare Majesteit een bloemenmand aan. Ongeveer een half uur nam het voorbij trekken van den stoet in beslag. Tegen half elf stelden de met oranje-vlag- getjes getooide kinderen zich op voor de aubade. Onder leiding van den heer A. v. d. Werken werden enkele vaderlandsche lie- deren gezongen. Hare Majesteit toonde zich'zeer ingeno- en met deze hulde, welke nog gevolgd werd door een zanguitvoering van de afd. Apel- doorn van de Ned. ver. voor volkszang; deze uitvoering slaagde schitterend en maakte een massalen indruk. De feestelijkheden wer den 's middags voortgezet met kinderspelen, 's avonds met zanguitvoeringen, vuurwerk en een lampionoptocht. Te Amsterdam. Te Amsterdam was het glanspunt van de Oranjefeesten het oplaten van een luchtbal- lon op het Stadion, een luchtballon, die, in tegenstelling met den Alkmaarschen ballon, werkelijk de lucht ingegaan is. De Tel. meldt hier van: De ballon is al gevuld en zandzakken en mannen houden't mandje nog bij den grond Precies 2 uur stapt de Belg Gheude in het schuitje, en terwijl de muziek het volkslied speelt, stijgt de „Quo Vadis" langzaam de lucht in. Boven het veld wordt nog een zak zand uitgeworpen en spoedig verheft de bal lon zich in de hoogte door den Zuid-Oosten- wjnd zachtjes meegevoerd. Buiten beginnen de fietsers het moeten er 'n paar honderd geweest zijn den luchtballon na te rijden, maar wa^ar „Quo Vadis" heen gaat weten zij ook niet," want na eenigen tijd wordt hij als een kleine, gele bal, flauw afstekende tegen de lucht, nog weer even van het Stadion uit zichtbaar, heel in de yerte. VRACHTWAGEN TE WATER. Hedenmorgen is te Naarden een vrachtwa- gen, die wilde uitwijken voor langs den weg staande melkbussen op den Rijksstraatweg tusschen Naarden en de Hakkelaarsbrug, in de Naardertrekvaart gereden. Beide inzittenden, twee personen uit Hui- zen, geraakten te water. Ze werden met de grootste moeite door omstanders op het droge gebracht. ERNSTIG MOTORONGEVAL. Hedenmorgen had op den Eemnesserweg bij Laren (N.H.) ter hoogte van het woonwa- genkamp een ernstig motorongeval plaats. De 22-jarige mej. van Balen uit Amster dam, die met haar motorrijwiel in de richting Laren reed, geraakte, toen zij een auto pas- seerde, met haar voorwiel in de uitholling tusschen den straatweg en het rijwielpad met het gevolg, dat zij over den kop sloeg en be- wusteloos bleef liggen. Ze werd onmiddellijk naar het St. Jansziekenhuis <e Laren over- gebracht, waar bleek, dat ze een ernstige schedelfractuur had' bekomen. Haar toestand is zorgelijk. HET INT. CONGRES VOOR HANDELS- ONDERWIJS. De besluiten van Zondag. In de Zondag gehouden druk bezochte ver- gadering van het Centraal Bureau voor de Int. Vereeniging voor Handelsonderwijs werd besloten, dat, nadat gedurende 3 jaar de zetel van de vereeniging voor handelson derwijs te Zurich was gevestigd, deze thans bij het verstrijken van den bij de statuten vastgestelden termijn op 31 Sept. a.s. ver- plaatst zal worden naar Amsterdam, even- eens voor een tijdvak van 3 jaren. Op voorstel van Geheimrat dr. Hermann Schmidt uit Brunswijk, welk voorstel door dr. Junod uit Zurich werd gesteund, werd de heer Chr. E. H. Boissevain, voorzitter van de Nat. Vereen. voor Handelsonderwijs, bij acclamatie benoemd tot voorzitter van de Intern. Vereeniging. De officieele opening. In de groote aula van het koloniaal In- stituut heeft hedenmorgen in tegenwoordig- heid van verschillende autoriteiten (mr. Terpstra, minister van onderwijs, de heer W. de J/lugt, burg, van Amsterdam, wethouder Ketelaar en vele anderen) de opening plaats gehad en het Intern. Congres voor Handels onderwijs, dat door meer dan 700 afgevaar- digden, tezamen vertegenwoordigende meer dan 30 naties, wordt bijgewoond. Te ruim 10 uur werd het congres geopend door den minister van onderwijs, die in een korte toespraak er op wees, dat de Neder- landsche regeering het ten zeerste op prijs stelt, dat het congres hier te lande plaats vindt. Z.Ex. sprak tenslotte de beste wen- schen uit voor het welslagen van het Con gres. Hierna werd het woord gevoerd door A. Junod (Zurich), voorzitter van de Intern. Vereen. voor Handelsonderwijs.. Hierna sprak de heer Boissevain, die alvo- rens zijn rede aan te vangen, een aantal vice- presidenten liet benoemen. Hij herinnerde aan het verlies, dat de ver eeniging heeft geleden met het verongeluk- ken van dr. Kxihne uit Berlijn. Spr. relefeerde nog het specifiek vak-onder- wijs en voort herinnerde hij er aan, dat op economisch gebied sedert 16 jaren (het laatst Intern. Congres te Boedapest werd in 1913 gehouden) de wereld totaal veranderd is en dat daarom in verband met de steeds uitge- breider kennis, die aan menschen op 't ge bied van handel en economie worden gesteld door middel van de Intern. Congressen het daarheen moet worden geleid, dat alle lan den elkaar helpen om de kansen, om aan die behoefte te voldoen, zoo groot mogelijk te doen zijn. EEN TOONEELBEWERKING VAN „DE KLEINE JOHANNES". Y. Vissel heeft „De Kleine Johannes" vat Frederik van Eeden voor het tooneel be- werkt. Het Vereenigd Rotterdamsch-Hofstad- Tooneel zal het ten tooneele brengen, met Annie van Ees in de titelrol. Mej. W. H. Schneiders alhier is te Haarlem geslaagd voor het examen hoofdacte. Te Amersfoort is Vrijdagavond aan- gevangen de 99ste algemeene vergadering van het Genootschap van Leeraren aan de Nederlandsche Gymnasia onder presidium van den voorzitter van het Genoot schap, den heer C. de Jong. Tot predikant bij de geref. kerk te Op- perdoes is beroepen de heer W. Schouten, candidaat te Vreeswijk. BRANDSTICHTING UIT WRAAK. Een vrouw en twee kinderen verbrand. In een alleenstaand inlandsch huisje, gele- gen op het strand aan de Zuidkust van Java in de nabijheid van Djokjakarta, brak in den nacht van Donderdag op Vrijdag plotseling brand uit, welke zoo snel om zich heen greep, dat de bewoners, 'n inlandsche vrouw met twee kinderen, in de vlanimen omkwa- men. Een nader ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat men hier met kwaadwillige brandstichting te doen had. De brandstichter die door wraak tot deze daad gedreven werd werd door de politie gearresteerd en achter slot en grendel gezet. MISHANDELING VAN EEN DWANGARBEIDER. Luitenant Van den Berg veroordeeli tot drie jaren gevangenisstraf. De „Javabode" verneemt uit Magalang, dat het Hoog Militair Gerechtshof tegen lui tenant Van den Berg, die op Borneo een dwangarbeider aan zijn teenen ophing, een gevangenisstraf eischte van 10 jaar. Het von- nis van den krijgsraad luidde drie jaar ge vangenisstraf. In 'n overgelegd rapport van een psychiater wordt luitenant Van den Berg toerekenbaar verklaard. STOOMVAARTLIJNEN. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. Sipirok 29 Aug. te Batavia. KON. NED. STOOMB. MIJ. Amsterdam, thuisr., 30 Aug. v. Caleta Colosi n. Buenaventura. Deucalion 30 Aug. v. Lissabon n. Cadix. Eos 30 Aug. v. Livorno n. Civitavecchia. Erato 31 Aug. v. Erato te Kopenhagen. Euterpe 30 Aug. v. Bilbao te Santander IIos 30 Aug. v. Barcelona n. Genua. Irene 30 Aug. v. Gibraltar n. Malaga. Juno 30 Aug. v. Oran te Palermo. Londen verw. 1 Sept. City of Cambridge, Hankow n. Rotterdam. Ninerva 31 Aug. v. Amst. te Rotterdam. Nero 30 Aug. v. Bordeaux n. La Pallice. Oberon 30 Aug. v. Valencia n. Alicante. Orpheus 30 Aug. v Gravosa n. Bari. Pluto 30 Aug. v. Aarhus n. Amsterdam. Rhea 30 Aug. v. Amsterdam te Hamburg. Stuyvesant, uitr., 30 Aug. te Barbados. Telamon vertr. 1 Sept. v. Sauchez n. Havre Zeus 30 Aug. v. Algiers n. Amsterdam. Achilles 31 Aug. v. Amst. n. Hamburg. Baralt 29 Aug. te Panama. Koskoop, uitr., 29 Aug. v. Talca'nuans. Brielle, uirt., 29 Aug. v. Antofagasta. Stella 31 Aug. v. Amst. n. Hamburg. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Nieuw Amsetrdam 31 Aug. v. N. York n. Rott. Lochkatrine, Pacifickust n. Rotterdam. 30 Aug. v. Southamton. Maasdam, Rott. n. New Orleans 31 Aug. v, Boulogne. Statendam 31 Aug. v.m. v. Rott. te N. York ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera, uitr., 30 Aug. v. Marseille. Palembang 31 Aug. v. Batavia te Lond. Blitar 31 Aug. v. Rott. n. W. Hartlepool Kota Gede 31 Aug. v. Hamburg te Rottel dam. Patria, thuisr., 30 Aug. v. Singapore. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Karimata, uitr., 30 Aug. v. Singapore. Poelan Bras 31 Aug. v. Amst. n. Batavia. Poelan Laut, thuisr. 31 Aug. v. Port Said. Enggano 31 Aug. v. Batavi an. Amst. Prins der Nederlanden, thuisr., 31 Aug. te Genua. Prinses Juliana 31 Aug. v. Amst. te Batavia. Singkep, thuisr., 30 Aug. Marseilla-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6