Pluimveeteeli Binnenfiand 400 M. 1. Bleeker, Assendelft; 2. Bakker, A. A. V. '28; 3. Noom, A. A. V. '28; 4. Ve- nus, Assendelft. De drie eerstgenoemden raaakten denzelf- den tijd van 58 4/5 sec. Na loting werden oe prijswinnaars als boven aangewezen. De derde prijswinnaar stond zijn prijs af aan Venus, die een tijd had van 60 3/5 sec. Een zeer gewaardeerd sportief gebaar! Polsstokhoogspringen. 1. v. Genne 3 M 2. Koelemeij 2.80 M,; 3. K .Meijer 2.70 M.; alien leden van A. A. V. '28. Het raadsel van de Koninginnedag. 1500 kubieke meter gas in een bal lon van 900 hub. M. inhoud. Hoe kan dat? Fantastisch slechte weerberichten, die op z'n minst orkanen en typhonen voorspelden, en die Zaterdagmorgen geheimzinnig op m'n bureautafel gedeponeerd werden, ten spijt, toch zou ik m'n leven wagen door met den ballon van den heer Veenstra mee naar boven te gaan om onzen lezers een gedetailleerd ver- slag voor te zetten van de sensatie te zweven, te zien hoe een juffrouw met een parachute naar beneden dook en eindelijk van neer te komen ergens in de rimboe bij Knollendam of zoo. Te dien einde heb ik me een pet aange- meten, een kiektoestel over m'n schouder ge- •hangen, en onder de aangename afscheids- woorden van vrienden en bekenden van „Nou kerel, als ik je niet meer zie", je kijgt een mooi „post mortem" in de krant, ben ik ter Sportparke getogen waar een vrij groote men- schenmassa de evolutien van de Heilooer rij- vereeniging gadesloeg en waar athleten poogden hard te loopen. Op den achtergrond stak scherp tegen den blauwen hemel een geelachtig geval af, half- rond, met een grootmazig net er over, waar- aan zandzakjes hingen. Onder die groote steellooze paddestoel kwam een enorme slurf uit, die over het terrein liep en eindigde in een kastje, waarvoor een mijnheer zat, net zoo on- geveer als de man die de machine van het „vroolijke rad" bedient. Die slurf beteekende gasleiding en de be- doeling was, dat de halfronde bal een eivor- mig geheel moest worden door er een 900 ku bieke meter gas in te blazen. Het ging langzaam, maar het ging, en met het grooter worden van den ballon groei- de ook m'n illusie, dat het er nu heusch wel eens van komen kon! Wijders bevond zich bij den ballon een heele kleine mand, een mijnheer, die de baas van het spul was, Veenstra heette en een beroemd ballonman was, en een juffrouw in rijbroek, een witte trui en vliegkap. Ze heette made moiselle Villorban, was min of meer met een verfkwast bijgewerkt en had de bedoeling met een parachute naar beneden te komen van een 800 M. hoogte. Ze was heel rustig onder het geval, had geen last van „agonie", zooals ze het uitdrukte, en ging kalm een pinteke bier drinken, om te wachten op het oogenblik van opstijging. En met die twee luchtmenschen zou ik dus naar boven! Met Veenstra, die twee maal den Gordon Bennett" won, met z'n ballon naar Roemenie en Spanje zweelde, met Mile Vil lorban, die al een vijftig parachutesprongen achter den rug heeft! Ik was in beroemd ge- zelschap. Kwart voor vijf zou het gebeuren, maar toen de onverbiddelijke tijd dit uur liet na- deren, inspecteerde Veenstra z'n ballon en be- weerde doodleuk, dat er nog wel een slordige twee uurtjes bij zouden komen. Afwachten dus En terwijl het gas permanent bleef stroo men, werd het hoe langer hoe drukker op het terrein, en vele waren de raadgevingen, die ik te hooren kreeg. „Je hebt toch een afgekloven kippebeentje bij je, met een paar sandwiches, zooals alle beroemde luchtvaarders", informeerde er 6en en een ander wist te vertellen, dat er in heel Alkmaar geen broom of Hofman meer te krijgen was, alles vanwege de zenuwen waar- aan uw scribent nu beslist diende te souffree- ren. Maloitz keek me diep in m'n oogen, mom. pelde een hypnotiseerende tooverspreuk en be- zwoer me, dat ik nergens last van zou hebben. Hij gaf me een Meco-reep mee, die ik naar be neden moest gooien en waarop hij een gratis entree voor Central had geschreven, met z'n bloedeigenste handteekening er onder. Het werd half zes, zes uur, half zeven en nog steeds was de ballon niet vol. De „direc- teur du gaz" beweerde, dat er al 1500 M. ingepompt was, dus dat het ding lek moest zijn. Veenstra beweerde, dat de leiding niet deugde en niemand wist per slot van rekening wat er eigenlijk was. Het zal gebeuren! Eindelijk, om even kwart voor zeven, werd de leiding losgemaakt, de mand werd er aan gehangen. Veenstra klom er in, Mile Villor- oan volgde, m'n vrienden en bekenden namen luidruchtig afscheid, ik zou ook instappen, mrr,,Ho" zei V. eenstra. „Ca ne va pas. le ballon n'est pas assez rempli, c'est impos sible d'avoir un passager". Daar stond ik, ik had erg de zestiende letter van het alfabet in, voelde me als een jongen, die in een hoek ge- zet wordt, wilde van beroerdigheid wel onder een emmer kruipen en verdacht elken toe- schouwer er van, dat ze me uitlachten of op z'n minst spottend nakeken. Ik hield me groot. zettc een onverschillig gezicht ('t kan wel erg bete geweest zijn ook) en trok vol aandacht aan een sigaret. In de mand waren toen nog Veenstra en Mile Villorban. Een heeleboel helpers hid den de mand op den grond. 's Luchtvaar ders commando klonk: „Los", maar wat er ging, geen ballon. De mand schuurde een meter of wat over den grond, maar toen was het uit. „Wat nu", nog te zwaar belast, „dan een aantal strooibiljetten er maar uit". De ballon bleef waar hij was. Mile Villorban er uit, Veenstra zou alleen opstijgen, het publiek moest toch wat zien. De parachutiste klom met een woedend gezicht uit de mand, Veen stra krakeelde luid en schreeuwde om den ..Diiecteur du gaz" en „mr. Kusters" en on- derwijl begon het ballonnenbuikje al weer verdachte rimpels te vertoonen. 't Ding moest lek zijn. Waar bleven anders die 1500 ku bieke meters in een ruimte van 900 Dus, Veenstra zou alleen omhoog. Weer was het: Jos", en waarachtig, ongev. 3 M. 1 warn Veenstra van den beganen grond, be gon #ls een bezeiene met strooibiljetten te smijten, waarom het publiek een ware veld- slag leverde en toen kwam het gele ge- vaar(te) weer doodleuk naar beneden. De ballontocht werd afgelast, de heeren en dames werden bedankt en gingen naar huis om te kijken of het middagmaal onderwijl erg koud stond te worden en de ballon werd netjes in zeildoek verpakt. En nu is het misschien heel gemeen van me, maar toen het heele geval niet doorging, fleurde ik weer een beetje op, zoo was het niet zoo erg als wanneer de ballon met Veenstra en Mile Villorban omhoog was gegaan en ik alleen als een afgewezen ballonnenminnaar het nakijken zou hebben gehad! Een soort „Schadenfreude" dus, die ik me onwillig gunde Veenstra en Mile Villorban, zoomede het Oranjecomite hadden het land the rest is si lence -Maar als er het volgend jaar weer een bal lontocht georganiseerd wordt, ga ik weer mee, dat is vast. Als er dan tenminste geen grootschere plannen op het program staan, en naar verluidt, is dat het geval. Het raad sel van de uitverkochte broom en Hofman (zie boven) is dan meteen opgelost: de vol- ijverige voorzitter der Oranje-vereeniging is nu al hevig in actie voor het volgend jaar! Kr. Feest van de chr. Oranjevereeri- ging. Een zeer groot publiek. Zeker wel duizend menschen hadden zich Zaterdagavond vereenigd in den met tal van Oranjelampions verlichten muziektuin, om met de chr. Oranjevereeniging den verjaar- dag van de koningin te vieren. Er was een zeer aantrekkelijk programma samengesteld, zoodat van te voren reeds verwacht mocht worden dat het een mooie en prettige avond zou worden. In die verwachting is men niet teleurgesteld, neen, sterker, de verwachting is verre overtroffen. De avond werd ingezet door de chr. mu- ziekvereeniging „Soli Deo Gloria" met het spelen van Psalm 150, waarop volgde het gemeenschappelijk zingen van de eerste twee coupletten van het Wilhelmus, waarbij men zich natuurlijk van zijn zetels verhief. Hierna sprak de heer G. C. Dun een kort woord, bij ontstentenis van den voorzitter, ds. H. J. Hak, wegens een lichte ongesteldheid. Spr. deelde mede, dat van den beschermheer mr. W. C. Wendelaar, burgemeester, bericht van verhindering was ingekomen en herin- nerde vervolgens aan de schitterend geslaag- de kinderfeesten, die in den loop van den ochtend waren geuouden en waarbij o.a. aan- wezig waren geweest de burgemeester en mr. Kusters ais vertegenwoordiger van de alge meene Oranjevereeniging. Spr. was verheugd over dat blijk van belangstelling van die zij- de en uitte zijn groote waard'eering voor de medewerking, die de algemeene Oranje vereeniging had betoond bij de samenstelling van het programma voor de viering van den koninginnedag te dezer stede. Met vreugde begroette spr. dan ook de heeren Margadant en Kusters als vertegenwoordigers van die vereeniging. De muziekvereeniging vervolgde het pro gramma met het spelen van een viertal num- mers, die een hartelijk en zeer zeker verd'iend applaus verwierven. In een korte rede bepaalde de heer Dun hierop de aandacht der feestvieren den bij het bezit dat Nederland heeft in het Oranjehuis. Wij zijn er dankbaar voor, aldus spr., dat wij worden geregeerd door een vorstin, die in de officieele besluiten zeggen mag, bij de grade Gods koningin der Nederlanden te zijn. Waar is een land dat bo-gen kan op het bezit van een vorstenhuis, dat zoovele jaren zijn land heeft geregeerd als ons Oranje huis? Vergelijk ons land met de landen rond- om ons, aan het hoofd van welker regeerin- gen een president staat, en men komt tot de conclusie dat men daar als in een huurhuis woont, waar telkens weer andere bewoners komen. Gelukkig is het hier niet alzoo, wij worden nog steeds geregeerd door een telg uit het aloude geslacht van Oranje en dat huis staat nog hecht en sterk in het hart van ons volk, ondanks de vele, soms felle aanvallen, die in den loop der eeuwen zijn gedaan om zijn macht te verkleinen. Dat komt doordat het gegrondvest is op de dege- lijke fundamenten van recht en gerechtigheid. De band tusschen Nederland en Oranje is gelegd in hange tijden en wederzijdsche lief- de en opofferingsgezindhtid hebben het ge- bouw opgetrokken tot cen hechte burcht. Het is een wonder dat we wel zien maar niet kunnen doorgronden, dat we nog steeds worden geregeerd door een Oranjevorstin, en -welk een koningin is het! Een koningin waar op we trotsch mogen zijn en voor wie men in het buitenland grooten eerbied heeft. Spr. schetste hoe in den bangen tijd van den grooten wereldoorlog koningin Wilhel- mina meeleefde met haar volk, zooals geen andere vorst, zij toonde zich toen vooral een ware kndsmoeder. Zij dwingt eerbied af door haar persoon en door hare groote kennis. Veel werk doet zij achter de schermen, wie zal zpggen van hoe groot belang dat is en nog worden zal voor ons land en volk. Verheugd en dankbaar was spr., dat God weder een jaar heeft toegevoegd aan haar le ven. Op een dag als dezen zullen wij jegens haar, die zich gedragen weet door de liefde van haar volk, onzen trouw en onze toewij- ding vernieuwen en wij smeeken in ons ge- bed, dat God haar troon zal schragen. Spr. eindigde met te zeggen: God zegene haar huis en geven haar Zijn zegen. Een daverend applaus onderstreepte de woorden van den heer Dun. Nadat de chr. zangvereeniging „Imma- nuel" op zeer verdienstelijke wijze een drietal liederen meerstemmig had ten gehoore ge- bracht, traden de chr. gymnastiekvereenigin- gen „Advendo" en „Odis" naar voren om knots- en brugoefeningen uit te voeren. Ons compliment voor de wijze waarop zij dit de- den! Zeer mooi waren ook de groepen, door beide vereenigingen gevormd, vooral die waarbij men de gymnasten in Bengaalsche verlichting zette. Nogmaals trad de muziekvereeniging op met een paar nummers, waarvan vooral de potpourri uit „Kun je zingen, zing dan mee", van den heer Ter Hall, grooten bijval verwierf. Het laatste nummer „Dankt, dankt nu alien God" werd op verzoek van den diri ment, den heer P. Schipper, door het publiek meegezongen. Het vuurwerk, dat het slot van het pro gramma vormde, was de clou van de feestvie- Worth a crown. Oe origineele pepermunt Voor engros bij: Fa. J. F. v. LIESHOUT en G. KUIJPER, Alkmaar. ring. Het knetteren en knallen was haast niet van de lucht en daar tusschendoor waren er vuurregens en pijlen, een pyro-technische tele- graaf, waaiers en sterren, enz. enz. Een prachtig effect maakte ook de Bengaalsche verlichting van den luin, een schitterend ge zicht tusschen het groen der boomen. De de- coratie met een transparant „Leve de konin gin" vormde een waardig slot. De chr. Oranjevereeniging heeft cp inder- daad prettige wijze den verjaardag van de koningin gevierd. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96 te Rot terdam, Postzegel voor antwoord insluiten en blad vertnelden. DE COCCIDIOSIS DER KUIKENS III. DE OORZAAK EN BESTRIJDING. We krijgen dus de ziekte heel gemakkelijk door aankoop van besmette kuikens. Deze kunnen schijnbaar gezond zijn. Dat is dus weer een zeer voornaam punt en het brengt ons op de meest voorkomende manier van ziekteverspreiding, n.l. door smetstofdragers. Zieke kuikens kunnen of sterven of genezen. In het door mij beschrev€n geval waren er in den koppel verschillende gestorven en de rest was genezen of niet ziek geweest. De gene zen kuikens kunnen echter de parasieten toch in hun darmen houden en blijven dus voortdurend waar ze komen smetstof ver- spreiden. Het is nog sterker. Vrijwel alle terrein waar men gedurende eenige jaren kippen houdt is besmet met deze parasieten en een vrij groot aantal kippen (volwassen) zijn dan ook behept met coccidien al vertoonen ze niet de minste ziekte daardoor. Vandaar dan ook deze uiterst voorname les: Breng geen kuikens op terrein waar oude kippen geloopen hebben of fok geen kuikens op temidden van oude kippen. Men zal mij verschillende gevallen noemien waar het goed ging, maar begrijpt wel dat dit allemaal ge vallen zijn van meer geluk dan wiisheid. Door opfokken van kuikens op gebruikt ter rein of tusschen oude kippen loopt men de grootste kans coccidiosis onder de kuikens te zien uitbreken. Maar tevens begrijpt men nu ook dat de man, die van zijn kippenhok komende, direct tusschen zijn kuikens gaat loopen, ook groo te kans heeft besmetting aan te brengen. Vandaar dat in mijn kuikenopfokhuis aan den ingang een mat ligt in een creolinebak en niemand naar binnen mag of hij moet eerst een voetbad van creoline genomen heb ben. Vandaar ook dat in Amerika de revo- lutie zich voltrokken heeft in het opfokken der kuikens, dat men deze n.l. niet meer los laat loopen doch ze steeds binnen houdt. De Amerikaan redeneert aldus: Mijn terrein is honderd tegen een besmet, dus fok ik mijn kuikens binnen op. In ons land, op bedrijven waar men ruimte heeft en voor betrekkelijk versch terrein kan zorgen, kan men, als men oed in aanmerking neemt wat ik nu verteld eb, .ook buitenshuis nog wel kuikens laten loopen maar het betrekkelijk veelvuldig voor- komen van coccidiosis bewijst wel, dat de hokken en terreinen veel meer besmet zijn dan men wel denkt. Blijft nu ons terrein lang besmet of ver dacht als er kuikens op geloopen hebben of volwassen kippen? Om dat te beantwoorden gaan we nu eens even den parasiet zelf be- spreken. De oorzaak der ziekte is een microscopisch klein diertje, wetenschappelijk „Coccidium avium" genaamd. Ook bij konijnen komen coccidien voor en veroorzaken daar de be- ruchte buikwaterzucht der jonge dieren. Dit is echter een ander soort van coccidien. De parasieten leven in de cellen der darm- wand en iedere eel waarin zoo'n coccidien zich gaat nestelen sterft af. Met de ontlas- ting komen de eitjes der parasieten naar bui- ten en als deze nu op vochtige plekken te- recht komen, ontwikkelen zich na vier dagen in deze eitjes de jonge parasietjes. Deze jon ge parasietjes zijn zeer gevaarlijk, de eitjes niet. Pas gedeponeerde mest van zieke kui kens is dus eigenlijk niet gevaarlijk. Vandaar dus al weer een zeer nuttige les die ons leert, dat we ter voorkoming van coccidiosis veel kunnen bereiken door iederen dag het hok te reinigen. Ik ken pluimveehouders die dat werkelijk doem doch hoevelen zouden dat er zijn? De meeste hebben er heusch geen tijd voor, alleen in tijd van ziekte is het beslist noodzakelijk. Wordt het rijpe eitje opgegeten dan onf- wikkelt zich in den darm de nieuwe para siet. Dit geschiedt door een heel ingewikkeld proces dat ons bitter weinig kan schelen. In den darm vermenigvuldigen zich de parasie ten op reusachtige manier langs ongeslacht- lijken weg, gewoonweg door zich telkens weer te splitsen tot jongere individuen. Op een gegeven oogenblik ontstaan er uit dit splitsingsproduct mannelijke en vrouwelijke individuen en dan pas worden er eitjes ge vormd, die buiten het lichaam der kuikens te- recht komen. Deze eitjes nu zijn verbazend goed bestand tegen allerlei invloeden zoo lang ze maar niet te veel uitdrogen. Ze kunnen echter blijk- baar in den bodem best overwinteren, dus van seizoen tot seizoen ziekte veroorzaken. Heeft men dus een besmette kuikenren en laat men deze zonder er iets mee te doen een jaar leeg staan, dan kunnen toch volgend jaar er weer zieke kuikens ontstaan. Neemt men nu nog in aanmerking wat ik al vertel- de van volwassen kippen en smetstofdra gers, dan begrijpen we dus nu wel dat het een heele toer is om bij het opfokken in het groot van kuikens, vrij te blijven van cocci diosis. Nu weten wij dunkt mij genoeg van cocci diosis om de ziekte te kunnen bestrijden en zullen we het volgende kunnen begrijpen. Coccidiosis is een vervuilingsziekte en al leen de uiterste reinheid kan ons redden. De vloer in het opfokhuis moet voortdu rend gereinigd worden en gedekt met versch strooisel. Als zoodanig is in tijden van ge- vaar wit zand of turfstrooisel het best. Ren- nen een voet diep uitgraven, omspitten en laten begroeien met een snel groeiend gewas dat veel uit den bodem als het ware op- neemt voor zijn groei. Wat drinkbakken en voerbakken betreft, het allerbeste zijn de door mij beschreven modellen te gebruiken, waarbij dus water en voerverontreiniging tegengegaan wordt. In geen geval graan over den grond strooi- en. Graanvoer evenals meelvoer uit bakken voeren. Ook groenvoer mag niet op den grond geworpen worden, doch moet uit ruif- jes van gaas verstrekt worden. Geneesmid- delen zijn niet bekend. Het eenige middel dat eenigszins helven kan bij zeer lichte gevallen is melkzuur. Vandaar de bestrijdingsmethode met karnemelk. Karnemelk is op zichzelf reed:, een prachtig kuikenvoer en als men de kuikens nu in hygienische voerbakken droog meel verstrekt en in dito drinkbakken karne melk en geen water, dan moeten ze van zelf wel karnemelk drinken, wat een gunstige in- vloed heeft op de spijsvertering en een on- gunstige invloed op de parasieten. Kan men geen karnemelk krijgen dan kan men zich behelpen door in het meelvoer 40 pCt. gedroogde karnemelk te mengen en dan bijv. in het drinkwater een ontsmettingsmid- del als chiosol. Ik heb onlangs al vermeld dat men ook wel met chloor het water tracht te ontsmetten, doch dit middel is voor pluim- veedrinkwater waardeloos, daar het door de groote hoeveelheid organische stoffen die de kippen er in brengen direct uitgewerkt is. Dus bij coccidiosis: Drinkbak en voerbak op gaasvloertjes preeies zooals ik het bij pul- lorum beschreef en turfmolm in het hok of wat nog beter is de kuikens op gaasbo- dems te zetten. Met beide manieren had ik dit jaar bij proeven goed succes. DR. TE HENNEPE. AMSTERDAM'S LAATSTE HOUTZAAGMOLEN. In sloopershanden. In vroeger dagen ging Woutertje Pieterse naar het pad langs de Kostverlorenvaart, waar de zaagmolens draaiden, en placht daar te droomen over Femke en de prinsen der verschillende heelallen. In onze dagen zal geen jongen dat meer doen, zegt het Hbl., want waar eens de lan- delijke vaort met de slatuintjes-paden en de zeer vele, vroolijk gekleurde en lustig draai- ende molens waren, daar vindt men nu een buitenstadsgracht met een stijve, stoffige Kade en een stel straten met, grootendeels afschuwelijke, huizenblokken. In deze blok- ken doen de vrij rommelige houtwerven nog als weldadige oases aan. En zoowaar ont- waart men er nog de rompen van twee oude houtzaagmolens en nog een molen met wie ken en al; de oude molen D'Eenhoorn, die daar 260 jaar gestaan heeft en, al hadden allengs de huizenbouwers hem grootendeels den wind uit de zeilen genomen, nog altijd, en goed, werkte. Verleden week heeft D'Eenhoorn zijn laat- sten boom gezaagd. De oude getrouwe was bouwvallig geworden en herstelling was niet meer loonend, zeker niet op deze wind- loos geworden plaats. De eigenaars van de houtwerf hebben, noodgedwongen en met spijt, hun terrein verkocht. Er zal een fa- broek op gebouwd worden en deze maand nog wordt D'Eenhoorn gesloopt. Dan zal de laatste houtzaagmolen uit Amsterdam verdwenen zijn; men zal zelfs de plaats waar hij gestaan heeft, niet meer herkennen. MINISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND NAAR GENEVE. De minister van buitenlandsche zaken, jhr mr. Beelaerts van Blokland, is Zaterdag avond uit de residentie vertrokken ter bijwo- ning van de Assemblee van den Volkenbond. BRANDEN. Te Bom (L.) is de boerderij met toebe- hooren van den heer G. op de Kamp door brand vernield. De totale inboedel en een aanzienlijke hoeveelheid stroo en veldvruch- ten gingen mede in de vlammen om. Pakhuizen afgebrand. Vertraging in den treinenloop. Op het voormalige station de Vork heeft een telle brand gewoed. De groote goederen- loods, waarin gevestigd was de kunstmest- handel van de firma Van de Pol, is door on bekende oorzaak in brand geraakt en ggheel afgebrand. Door het vuur zijn ook verwoest de opslagplaatsen van de firma Kemkes Waterreus, waar veel vaten terpentijn ge- fcorgen waren. Ook de kolenloods van de fir ma Chrispijn te Oosterhout is in vlammen cpgegaan. Tevens zijn tal van fruitkisten verbrand. De vuurzee tastte de seinregeling van het. doorgaand verkeer aan, zoodat in het trein- verkeer nogal vertraging ontstond. Doorge- brek aan water stond de brandweer machte- loos. a Fabrieksbrand. Te Waalwijk is, vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van cigaret of lucifer, brand ontstaan in een stikkerij van de schoenfabriek der firma PullensGerwen Co. De stikkerij brandde uit en een groote hoeveelheid leder, voering en onafgewerkt fabrikaat en schoenen ging mede in de vlam men op. Heidebrand. Kwaa'dwillig- heid? Zaterdagmiddag is een groote heidebrand uitgebroken op den Sollschen berg bij Gar- deren. Ongeveer 250 a 300 H.A. heide, hier en daar met zoogenaamde vliegdennen bezet, zijn totaal zwart gebrand. Na uren onver- moeid te hebben gewerkt is het den militai- ren uit het remonte-depot Milligen, onder leiding van een officier en van den burge meester van Barneveld, bijgestaan door par- ticulieren en burgers, gelukt het gevaar te stuiten, juist toen het vuur bijna de bosschen van dm heer's Jacob te Staverden had be- reikt. De brand is op verschillende plaatsen ge- lijktijdig uitgebroken, zoodat aan kwaadwil- ligheid wordt gedacht. DE VLUCHTELING IS NOG NIET GEVONDEN. De auto in beslag genomen. De Haagsche politie trof in een garage daar ter stede den auto aan, waarmede de voortvluchtige Amsterd. advocaat mr. S. v. Menk 'n week geleden, de hoofdstad verlaten heeft.. De wagen, 'n Chandler, welke v. Menk in huurkoop had, is in beslag genocnen. De politie vermoedt r.u dat de verdachte van Den Haag uit per trein naar Belgie of Frankrijk gevlucht is. ALASTRIM. Te Eindhoven is een geval van alastrim geconstateerd bij een patient die zich sinds kort te Eindhoven had gevestigd. VAN DE NOG RIJDENDE TRAM GESPRONGEN. Zaterdagmorgen is bij de Putsche Bochl te Rotterdam een vreesehjk ongeluk gebeurd. Een passagier van de stoomtram naar Hel- levoetsluis wilde daar uit stappen, vermoe delijk omdat hij dacht dat de tram hier zou stoppen, hetgeen echter niet het geval was. De man sprong toen uit de tram, die in voile vaart doorreed, en kwam onder de wielen. Hij werd verscheidene keeren overreden, zoo dat toen de tram stopte, alleen een zwaar verminkt lichaam over was. DE AANVAL OP DE LOOSDRECHTSCHE PLASSEN. Niet erg bedoeld. De heer Munning Schmidt, uit Hilversum, zendt aan het Hbld zijne lezing van de ge- beurtenis op de Loosdrechtsche plassen. Hij stelt daarin vast, dat zijn gezelschap geener- lei boos opzet had. De stemming aan boord was grappig, zonder meer. Na aankomst werden vijf hoesen met Bengaalsche vuur ontstoken. Enkelen, die begonnen te vonken werden weggeworpen. Of daarvan een in brandenden toestand in het kamp terecht is gekomen, kon de heer Munning niet waar- nemen. VERKEERSONGEVALLEN Auto te water Vrijdagnacht is te Amsterdam een auto te water gereden in de Reguliersgracht doordat de chauffeur meende, dat de weg breeder was. Een bewoner der straat, die juist met zijn auto thuis kwam, hielp de drenkelingen uit den verongelukten wagen. Hij trok ze er bij de haren en armen uit, zoodat de brand weer, die met een motorwagen en den red- dingwagen verscheen, geen hulp behoefde te verleenen. De inzittenden van den te water gerr.akten auto bleken 3 jonge mannen uit Hilversum te zijn, die naar Amsterdam wa ren getrokken om werk te zoeken in het auto- mobielvak. Een hunner had door het stuk slaan del ruiten bloedende wonden aan de handen op- geloopen, welke ter plaatse verbonden wer den. Spelende kinderen aangereden. In de Spoorstraat te Arnhem heeft een vrachtauto op den hoek van de Hommel- straat, een troepje spelende kinderen aange reden, van wie er e£n, een achtjarig jonge- tje, onder den auto geraakte en in bewuste- loozen toestand met een hersenschudding werd opgenomen. Het kind werd naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar het is overleden. De Amslerdamschc verkeersstatis- tiek. Vooruitgang in het laatste kwartaal. Uit de statistiek der verkeersongevallen over't tweede kwartaal, welke't Bureau van Statistiek der gem. Amsterdam deed verschij- nen, blijkt dat in totaal 193 ongev. ter ken« nis der politie kwamen, tegen 2011 in dezelf- de periode van het jaar te voren. Men ver- gete hierbij niet, dat het aantal mo- torvoertuigen sterk is toegenomen. Gaat men de oorzaken der verkeersonge vallen na, dan blijkt wederom dat bestuur- ders van voertuigen allengs minder blijk van eerbied voor de regels van den weg gaan ge ven: niet minder dan 1409 van 1893 onge- vallen waarvan de oorzaak bekend werd of 74 pCt., waren het gevolg van overtreding der verkeersregelen door genoemde categorie van weggebruikers. Hier viel een stijging van 4 pCt, te constateeren, hoofdzakelijk ver- oorzaakt door veronachtzaming van den re- gel, dat bij kruising rechts den voorrang heeft, welke regel bij toenemende verkeers- dichtheid hoe langer hoe meer om toepas- sing vraagt; ongeveer 31 pCt. werd door overtreding van dit voorschrift vcroorzaakt. Aan verkeersfouten van voetgangers ble ken 10 tot 11 pCt. der ongevallen te wijten Ook zij hebben dus ten opzichte van het verkeer nog te leeren. Van de 19 menschen die in het tweede kwartaal in het Amster- damsche straatverkeer hun leven verloren, waren de meesten voetgangers, die het slachtofer van eigen onvoorzichtigheid wer den. Meisje doodgedrukt. Terwijl vrouw Ester met haar zesjarig doch- tertje Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ter zijde van de Wipstrikker-allee cp de grens der gemeenten Zwolle en Zwoller- kerspel in een der gevaarlijke bochten naar het drukke verkeer stonden te kijken, kwam een motorrijder uit laatstgenoemde plaats in razende vaart aanrijden. Hij kon de bocht niet goed nemen, waardoor hij met geweld tegen den muur van een schuur botste. Moe- dcr en dochter geraakte zoo emstig tusschen motor en muur bekneld, dat het meisje bijna op slag dood was. Vrouw Ester werd met een gebroken arm en eenige lichte kwet- suren naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle overgebracht. s Autobus van een dijk gestort. Te Brielle is Zaterdag een autobus uit Bleskensgraaf, waarin een gezelschap zat, dat uit 19 personen bestond, bij het uitwij- ken voor een vrachtwagen van den zeer stei- len dijk geslagen. De bus sloeg enkele malen over den kop, waarbij verschillende personen verwondingen bekwamen. Drie inzittenden die zwaar gewond waren, werd naar Rot terdam vervoerd, teneinde aide..'1: - j* 4 zie- kenhui* te worden opgenomen. lOcts. per rol I QOctcperon*

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8