DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kroni S. Krom Onze alleveriiis' is <le beste DE OHLUSTEH IH PALESTINA. Noordhollandsche Wassctieiij lleldei* HAARDEN EN KACHELS Hondert m en dertlgrte raarganj Stoomerij en Ververij JB29 Dagelijksch overzicht. Buitenland DE WILD No. 209 OH ittimnu beifwi nit 2 bladea Ooze Conrant wordt ELKEN AVOND, bahalve Zon. en Feestdagen, nltgegeven. TAbonnement*prfla blj voorattbetallog pei 3 mtanden voor Alkmaar 2.—, banco door bet gehsele Bljk 2.50. en bewQsnntnmm 5 cenfa. -/ PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENt Per regel 0.25, bi] groote eonbacten rabat. Groote letter* near plaatsrnimta. Brleven banco aan de N. V, Boek* en Handel* drablterl] vfh, HSAAI* 80IT3V ZOON, Voor dam C 0. Obeotenri 0, ERAS. WOEASDAG Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacfte 33. Postgbo 87000. Hooldxedaoteui TJ. N. ADBMA. 4IEPTERBER DE FRANSCHE MINISTERRAAD OVER DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Groote tevredenheid over het beleid van Briand c.s.; de ontruiming van het Rijnland; andere persstemmen. Zaterdag is in Parijs op het Elyssee een ministerraad gehouden, waarin men unaniem zijn instemming heeft be- tuigd met de wijze, waarop Briand en de Fransche delegatie op de conferentie te den Haag de Fransche opvattingen heb- ben verdedigd en waarin men zijn vol- doening heeft uitgesproken over het be- haalde resultaat. Aldus meldde een Havas-telegram, dat bovenstaande ontleende aan een zeer be- knopt officieel communique. Vandaar, dat de Echo de Paris op nadere inlich- tingen is uitgegaan. Het blad heeft die ontvangen en daar- aan ontleenen wij het volgende: De leden van de regeering hebben zeer sterk den ind.uk gekregen, dat de Fransche belangen in den Haag zijn ge- eerbiedigd zoover dat slechts mogelijk was in verband met de vreedzame rege- ling der vraagstukken, die er bij de alge- meene likwidatie van den oorlog aan de orde komen. Wat in het bizonder de ontruiming van den linker Rijnoever betreft, scbijnt het wel, dat Briand al het mogelijke heeft gedaan, om het standpunt van de regeering van Poincar6 en ook dat van zijn eigen regeering te handhaven. Men weet, dat dit standpunt slechts ontrui ming van de derde zone toeliet in geval het Young-plan door Duitschland was aangenomen en de toepassing van dat plan begonnen, d. w. z. wanneer het Duitsche parlement de wetgevende maatregelen had aangenomen, die de commercialisatie mogelijk maakt van het gemobiliceerde deel, dat voor de eigenlijke vergoedingen is gereserveerd en wanneer die commercialisatie was ondernomen. Nu wordt er in den brief van de ver- tegenwoordigers van Frankrijk, Enge- land en Belgie aan Stresemann wel ge- zegd, dat de ontruiming van de derde zone .onmiddellijk zal beginnen na die ratificatie en die toepassing van het plan Young", maar daar deze bepalingen schijnen te worden tegengesproken door de volgende paragraaf van bedoelden brief, volgens welke die ontruiming in elk geval op zijn laatst binnen een tijds- verloop van acht maanden en niet later dan eind Juni 1930, zal moeten zijn vol- tooid, is Briand door zijn collega's uitge- noodigd de beteekenis, die hij aan ge- noemden tekst hecht, nader uiteen "te zetten. Uit de door den voorzitter van den ministerraad gegeven uiteenzetting volgt, dat, wil er een begin gemaakt kunnen worden met de ontruiming,, het noodzakelijk is, dat de voorwaarden aan welke de ontruiming is onderworpen, in de eerste plaats de toepassing van het Young-plan, eerst verkregen moeten worden. Bovendien, zoo heeft Briand verder uiteengezet, zou de brief aan Strese- man, in geen geval in de plaats kunnen treden van artikel 430 van het verdrag van Versailles, hetwelk bepaalt, dat „in geval de commissie voor het herstel, 't zij gedurende de bezetting, 't zij na af- loop van de vijftien jaar (voorzien voor de bezetting) zou erkennen, dat Duitsch land weigert al zijn verplichtingen of een deel daarvan, voortvloeiend uit het verdrag betreffende de vergoeding, na te komen, het geheele of een deel van het gebied, nader aangeduid in artikel 429, onmiddellijk opnieuw zou worden bezet door de troepen der geallieerden en ge- associeerden. Tot zoover de inlichtingen, die de Echo de Paris over den ministerraad heeft verkregen. De Kamers moeten zich nu nog over het in den Haag bereikte uitspreken en zeggen, of zij van meening zijn, dat de Fransche belangen in den Haag vol- doende beschermd zijn geworden. Zooals gezegd, de Fransche minister raad is zeer tevreden. Daarmee is echter nog lang niet ge zegd, dat het Fransche volk ook zoo te vreden is. Van belang is het daarom wel, te weten hoe een blad als de Journal des D6bats er over denkt. Dit blad schrijft, dat Frankrijk niet grooter en niet beter gewaarborgd uit de conferentie van Den Haag te voorschijn is getreden, al tracht men dat te doen gelooven. Men had het voorgesteld als- of Frankrijk had vastgehouden aan de voorwaarde, dat het plan-Young pas in werking zou treden wanneer de eerste tranche van de onvoorwaardelijke an- nuiteiten gecommercialiseerd zou zijn. De ontruiming van de derde Rijn-zone zou niet beginnen dan na ds ratificatie en de toepassing van het plan van de regeling der vergoedingen. Volgens het Journal des Debats is dit een betreurenswaardige dubbelzinnig- heid. De overeenkomst van Den Haag, zegt het blad, stelt de ontruiming van het Rijnland niet afhankelijk van de mobilisatie, zelfs niet van de gedeelte- lijke mobilisatie van de onvoorwaarde lijke schuld. Het hangt echter van het Fransche parlement af er de voorwaar de voor ratificatie van de Haagsche overeenkomst van te maken. Engeland denkf niet aan opgeven. Nieuwe betoogingen. Het Engelsche ministerie r -van kolonien leelde gisteravond mede, dat de toestand in alestina over het algemeen rustig is. In het Noorden zijn nog plaatselijke inci- lenten voorgekomen. Een aanval op de kwar- tieren der politic te Hattin, 8 mijl ten Westen van Tiberias, die Zondagavond plaats had, is afgeslagen. Verder is een handgemeen voorgekomen te esrnd Hamala, ten Noorden van het meer van Tiberias. Er werden eenige arrestaties verfezen60 ^n§e'sche troepen leden geen Over het algemeen wordt de houding der ransjordanische stainmen bevredigend ge- acht, met uitzondering van twee beperkte gebieden in het Noorden. Met begin van de onlusten. In een nadere mededeeling wordt gezegd, dat de regeering in Palestina opdracht heeft gegeven tot een onderzoek naar de vraao- of de onlusten, die op 23 Aug. begonnen' spontaan waren of zijn voorbereid. In den tusschentijd werken de Engelsche troepen krachtig samen met de Palestijr.sche regeering om de orde te herstellen. De civiele autoriteiten doen energiek? stappen om de schuldigen voor het gerecht te brengen. Er zijn tal van arrestaties gedaan en veel min der ernstige gevallen zijn reeds afgehan- ueld. Een commissie van onderzoek. Op verzoek van den hooge-comtnissaris zal de minister van kolonien een commissie vaii onderzoek instellen, die zich nog deze maand naar Palestina zal begeven, speciaal ter overweging van de vraag in hoe verre de opstanden voorbereid waren. Voorzitter van de commissie wordt Sir Walter Shaw, oud-president van het gerechfshof der Straits drie parlementsleden zetelen, een uit elk der politieke partijen. De minister verklaart voorts, dat de En gelsche regeering er niet aan denkt het man- daat over Palestina uit handen te geven en dat het onderzoek zich niet zal uitstrekken tot de mogelijkheid van wijziging van het mandaat of de politiek van de verklaring van Balfour. Het zal dus bij het onderzoek alleen gaan om de feitelijke gebeurtenissen. Als de commissie haar rapport heeft uit- gebracht, zal de Engelsche regeering over- wegen, hoe haar verdere politiek in Palestina binnen de grenzen van het mandaat zal zijn. 200 Arabieren gevangen genomen. Lifta, een dorp in de buurt van Jeruzalem, dat het centrum der onlusten vormt, is door Britsqhe troepen omsingeld, waarbij 200 Arabieren gevangen genomen werden. Voorts zijn in beneden-Gallilea verschei- dene overvallen van Bedouinen voorgeko men, welke echter konden worden afgesla gen. Bij Zemach werlen de Bedouinen door pantserauto's verdreven. Nieuwe aanvallen. Uit Jeruzalem wordt aan de Voss. Zei- tung geseind, dat in de nabijheid van Mia- pah aan het meer van Tiberias gisteren- avond Arabieren de kolonie van orthodixe Joden hebben aangevallen. Zij werden terug- gedreven. Jessed Hamaalah is door de Jood sche bevolking ontruimd. Slechts enkele oude lieden, die sedert veertig jaren in de plaats wonen, bleven achter. Joodsche organisaties hebben een delegatie naar de hooge-commis- saris gestuurd om van dezen toestemming te krijgen tot vorming van een Joodsche mili- tie. Het Arabische uitvoerend comite publi- ceert een verklaring, waarin de Britsche zio- ,"-t scic«.ui;miui uei ouaus ceerr een verxiaring, waarin ae mitscne zio- iyjicn v°6r» Z"ILen hi de pjfeffsche politiek ver^twoqrdejijk wordt ge-. steld. Deze politiek wil de Arabische natie in Palestina vernietigen ten gunste van een niet bestaande Joodsche natie. De Arabie ren eischen ten slotte een onpartijdig onder zoek, gevoerd door buitenstaanders. Een anti-Engelsche oproep. Naar Reuter uit Bombay meldt, heeft de bekende Indisch-mohammedaansche leider, Mohammed Ali een oproep tot alle moham- medanen in Indie gericht om plechtig te zwe- ren, dat zij zoo noodig hun leven zullen op- offeren om schending van de heiligheid van Jeruzalem te beletten. Ook doet hij een op roep om het Engelsch mandaat en de decla- ratie van Balfour voor een nationaal tehuis voor de joden te verwerpen. Betoogingen in Rusland. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Palestina zijn te Moskou betoogingen ge houden van Joodsche arbeiders, waarbij pro- testresoluties werden aangenomen tegen de Britsche politiek in Palestina en tegen de houding der Zionistische organisaties. Vliegtuigen werpen bommen. Volgens nog niet bevestigde geruchten zouden Britsche verkenningsvliegtuigen aan de grens van Palestina het plaatsje Sarda in Syrie, waar verzamelingen van Arabieren plaats vonden, met bommen bestookt hebben In de nabijheid van Beison, ongeveer 85 K.M. ten N.O. van Jeruzalem, heeft 'n groep gewapende Mohammedanen een aanval op vluchtende Arabieren ondernomen, waarbij laatstgenoemden vele dooden te betreuren hadden. Een onjuist bericht tegengesproken. Het persbureau spreekt officieel een be richt uit Haifa in de Egyptische pers tegen, dat het Britsche oorlogsschip „Barharn" het vuur zou geopend hebben op samenscholin- gen van Arabieren, waardoor een groot aan- tal menschen zouden gedood zijn. In de te- genspraak wordt er aan toegevoegd, dat de Britsche oorlogsschepen te Haifa nimmer ge- schoten hebben. Rust te Beiroet. Het is te Beiroet volmaakt rustig. De gees- telijke overheid predikt een vredelievende ge- zindheid. vaa Vlug-ge bediening- tegen bill|jke prijzen DUITSCHLAND. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. T wee dooden. Op den straatweg HunxeDorstenHal- tern is gisteren een motorfiets met groote snelheid tegen een stilstaanden tractor ge- botst. Door den hevigen schok vlogen de mo. torrijder en de man die aehterop zat met hun hoofd tegen den tractor. Beide mannen liepen sc'hedelbreuken op en waren op slag dood. De motor reed nog ongeveer 15 M. ver der en bleef tenslotte in een sloot liggen. ACTIE VAN JONGE COMMUNISTEN. Gisteravond verschenen ongeveer 50 jeug- dige communisten op de binnenplaats van het opvoedingsgesticht Lindenhof bij Berlijn en spoorden de jongens die er verblijf hou- den aan om de inrichting te verlaten. Toen zij zich niet wilden verwijderen werd de hulp der politie ingeroepen die 21 mannelijke en 8 vrouwelijke demonstranten na een korte sohermutseling arresteerden. De anderen zijn gevlucht. De "tuchtschooljongens zijn rustig gebleven. DE BOMAANSLAGEN. Wie zijn de daders? Nog altijd zijn de daders van de talrijke bomaanslagen, welke in het voorjaar begon nen in Holstein en thans via Hannover de rijkshoofdstad komen verontrusten, niet ont dekt. En dat niettegenstaande de groote gel- delijke belooningen, welke op hun ontdekking zijn gesteld. Een bewijs, betoogt de „Frankf. Z.", dat de kring der terroristen klein en nauw aaneengesloten is en bestaat uit zorg- yykjig ujtgekojen en betfouwb^re igannen. zoo iets als indertijd de z.g. organisatie-Con- sul. Hoewel het nog geenszins vaststaat, waar de daders gezocht moeten worden, acht de „F. Z." het nog nauwelijks twijfelachtig of men moet ze zoeken in het rechtsradicale kamp. Merkwaardig is, dat tot dusver zelfs nog niets is bekend geworden over den oor- sprong van de groote hoeveelheden ontplof- bare stoffen, die de bommenwerpers reeds ge- bruikten, hoewel het daarbij toch geen zaken betreft, die in den vrijen handel te verkrijgen zijn. Zoo duurt het mysterie voort. Thans heeft, volgens een V. D.-bericht, de nationaal-soc. partij (Hitlerianen) een ver klaring afgelegd naar aanleiding van de be- wering, dat deze partij nog nimmer afkeuring heeft uitgesproken over de achtereenvolgende bomaanslagen in Noord-Duitschland. In de gepubliceerde verklaring wordt er op gewe- zen, dat de leider van de nationaal-soc. fractie nadrukkelijk dezen onwettigen en zinloozen vorm van geweld heeft afgekeurd. Met de toevoeging, dat een lid, hetwelk zich aan der- gelijke daden zou schuldig maken, onmiddel lijk uit de partij1 zou worden gezet. DE FRAUDE TEGEN DE REPUBLIEK Terwijl de D.-nationale frondeur tegen de republiek Hugenberg Zondag zijn mannetjes bij het standbeeld van Hermann den Berrijder met verachting wees op het front van de sla- ven en helpers van het vreemde kapitaal en de Beiersche kolonel Kylander de noodzaak be- toogde „van den vrijheidsstrijd niet alleen tegen den vijand aan den Rijn, maar ook diens helpers in het eigen land", heeft ook de ex-kroonprins van Beieren Rupprecht een merkwaardigen en fellen uitval gedaan tegen de Duitsche en Beiersche politiek. Hij is n 1. in een rede te Donauworth eerst de plannen voor den eenheidsstaat te lijf gegaan en waar- schuwde dat Beieren dan uitgeleverd zou zijn aan de hegemonie van Berlijn. Daarna keerde hij zich tegen Locarno. De geest van Locarno en van de verzoening der volken voeren vol gens hem in werkelijkheid tot volksvernieti- ging. Wanneer de lasten, welke Duitschland thans tot 1988 op zich moet nemen, op het land blijven rusten, dan mag de Duitscher zich het hoofd erover breken hoe hij zijn brood moet verdienen. Men moet ertegen waarschu- wen, het Duitsche volk tot wanhoop en in de armen van het Bolsjewisme te drijven. Het „Berl. Tag", vermoedt, dat de verkla ring van dezen uitval van den anders zoo voorzichtigen ex-kroonprins wel deze zal zijn, dat men in Wittelbachsche kringen begint te vreezen het af te zullen gaan leggen tegen de bijzonder sterke reclamemiddelen van de Hu- genbergsche concurrenten. FRANKRIJK. DE TOESTAND VAN POINCARE. Volgens een Havas-bericht van gistermid- dag is de toestand van Poincare bevredigend. De temperatuur blijft normaal. Eerst aan het eind van deze week zal er een nieuw onder zoek plaats hebben. EEN GROOTE BRAND. Te Parijs Een Reuter-bericht uit Parijs meldt, dat door een brand tusschen de Porte Pantin en de Rue Solferino vierhonderd personen dak- loos zijn geworden. DE „HUMANITE". Zes redacteuren ontslagen. De „Humanite" publiceert een verklaring, van het Politieke bureau der Communistische partij, waarin gezegd wordt, dat de „Huma- nite" het werkelijke orgaan der partij moet zijn, geleid en gecontroleerd door het Poli tieke bureau. Besloten werd zes resdacteuren onmiddellijk te ontstaan, en een directie werd aangesteld, die aan het Politieke bureau ver- antwoording schuldig is. DE ZAAK DREYFUS. Een blijvende belangstelling Belangstelling voor ,,1'affaire Dreyfus" be staat er nog steeds, zoowel om er over te lezen als er over te schrijven. Louis Leblois, een trouw vriend van generaal Picquart heeft jarenlang gewerkt aan een „Histoire de Taf- faire Dreyfus", die een zeer gedetailleerd en nauwgezet relaas van deze historische ge- beurtenis moest geven. Leblois heeft zijn werk niet heelemaal zelf kunnen volbrengen; zijn plotselinge dood ver hinderde hem om het af te maken. Er ontbra- ken nog de bijlagen aan, die het werk moesten voltooien. Een ander heeft dit voor hem ge daan en thans is het boek, dat meer dan dui zend bladzijden beslaat, verschenen. „Oeuvre" zegt dat er groote belangstelling voor bes?aat, en dat niet alleen het eigenlijke proces Deryfus, maar alles wat daarvan net gevolg is geweest het proces Esterhazy, het proces Zola, de rehabilitatie van Dreyfus op 12 Juli 1906 door het Hof van Cassatie op een wijze worden weergegeven en gei'nterpre teerd, die het boek tot een documentair ge- sghiedwerk van deneeR&n ragg majkj van DE STRIJD TEGEN AANRANDERS. Alarm-seinen te Parijs. Wegens de vele aanrandingen, die er te Parijs worden gedaan, zal de stad binnenkort een stelsel van alarm-signalen bezitten, waar- door men het mogelijk hoopt te maken, dat de jjolitie snel ter plaatse is, waar een misdrijf) is gepleegd. Er zullen zeshonderd van deze signalen in de stad worden geplaatst, die er ongeveer zullen uitzien als brandalarm-sei- nen. Wil men in geval van nood van zulk een nieuw sein gebruik maken, dan behoeft men niet anders te doen dan een glas stuk te slaan en op een knopte te drukke^. Men is dan auto- matisch telefonisch verboriden met twee poli- tie-stations; ook in geval degene, dien hulp be hoeft, niet in staat zou zijn te spreken, zal die hulp toch opdagen, want in de twee politie- bureaux wijst een electrisch lichtje op een plattegrona aan, welke alarmpost de hulp heeft ingeroepen. LAAT OVER DE BOTERSTRAAT TELEF. 34, 3 LIJNEN GEEMAILLEERDE DE Xe VERGADERING. Briand's plan van de ,Vereenigde staten van Europa". Naar uit Geneve gemeld wordt, is het niet waarschijnlijk, dat Briand nog heden het woord zal voeren. Speciaal de aangekondig- de mededeelingen van den minister-president over zijn plan van de Vereenigde Staten van Europa ziet men in Frankrijk met belangstel ling tegemoet. Volgens bepaalde berichten zou er niet zoo zeer sprake zijn van bovenge- noemd plan, doch van een „orgaan van Euro- peesche samenwerking" en van een Europee- sche groep van den Volkenbond, een derge- lijke organisatie zou zich vooral op econo- misch gebied bewegen. Men meent, dat Briand zich geen illusies maakt omtrent de stichting van een Euro- peesch parlement. Op het oogenblik zou hij! slechts een commissie van vertegenwoordigera der betrokken landen in het leven willen roe- pen, teneinde te onderzoeken op welken econo- mischen grondslag samenwerking mogelijk zou zijn. Door een dergelijke wijze van han- delen wil de Fransche minister-president de volken steeds nader tot elkaar brengen en zt daardoor steeds meer voor den vrede winnen. Men rekent erop, dat Briand in dit streven door de meerderheid van de Volkenbondsver- gadering zal worden gesteund. ITALIE. BLIJDE GEBEURTENIS IN DEN HUIZE MUSSOLINI. Naar Reuter uit Forli meldt, heeft mevrouw Mussolini het leven geschonken aan een doch- ter, die Anna Maria genoemd werd. Moeder en dochter maken het goed. BELGIE. EX-KEIZERIN ZITA VAN OOSTENRIJK. Ex keizerin Zita van Oostenrijk, zoo meldt de N.R.C., zal omstreeks 15 September te Brussel aankomen met hare kinderen prinsea Adelaide, 16 jaar en de prinsen Robert 14, Felix 13 en Karel Lodewijk 11 jaar. Deze zul len in verschillende instituten in de Belgischs hoofdstad als leerlingen worden ingeschre- ven, maar in een bevriende woning verblijf houden. De ex-keizerin komt zich met kroon< prins Otto en de andere kinderen en gevolg eerst einde October of begin November aefini- lief te Brussel vestigen. Otto zal niet voor October 1930 aan de universiteit te Leuvea ALKMAARSCH COURANT. UIT DE BEKENDE FABRIEK DE „CARLSHuTTE" VRAAOT UWEN LEVERANCIER.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1