Alkmaarsctiii Conrait. De geheimzinnige voetstappen FEC1LLETON. Ponderdag 5 September. Radio-hoekje No. 209 -1929. Hcnderd een en dertigste Jaargang. Vrijdag 6 September. Huizen, 1875 M. 10.—10.15 Morgenwij- ding. 10.30—12.— Gramofoonmuziek. 12.15 —2.— Concert door het A. V. R. O.-kwartet. 2.-4.— Gramofoonmuziek. 4.-5.— Concert door het A. V. R. O.-Kwartet. 5.30—7.15 Concert door d Stafmuziek van het 5e Regt. Infanterie. 7.15—7.45 Spreekuur van den Radio-dokter. 8-01—8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus te Scheveningen. Het Residen- tie-orkest. Symphonie-concert. Na afloop persber. Daarna dansmuziek uit cabaret „La Gaite" te Amsterdam. 12.— Sluiting. Hilversum, 298 Nl. (Na 6 uur 1071 M.) 10.3011.Ziekendienst N. C. R. V. 11.30 —12.K. R- O. Godsdienstig halfuurtje. jil2 151.15 K. R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15—2.— K. R. O. Gramofoonmu ziek. 4.-5.— N. C. R. V. Gramofoonmuziek. ,5._6.45 N. C. R. V. Concert. Fluit, cello, piano en kerkorgel. 7.7.25 K. R. O. Tuin- I bouwhalf uurtje. Lezing over: Het overwinte- iren en verzorgen van perkplanten. 7.35 V. P. lR. O. Persberichten. 7.40 V. P. R. O. Cathe- ichisatie: Nieuwe Testament. 8.15 V. P. R. O. Concert. Cello, piano en sopraan. 8.50 V. IP. R. O. Lezing over: Levensvrees. 9.30 (.Voortzetting concert. 10.V. P. R. O. .Balth. Verhagen: Uit eigen werk. 10.20 V. P. R. O. Voortzetting concert. Daverttry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij- Ming. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmu ziek. 12 20 Concert. J. Rostall, viool. H. Bronkhurst, piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20 —2.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Concert. N. Donald, sopraan. J. Hermhn, piano. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Le zing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Strijkkwar- tet. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 „Down in the Canebrake". Zang. 8.50 Vaudeville. 10 Berichten. 10.20 Lezing. 10.35 Concert G. 'Johnson, sopraan, Kwintet. 11.2012 20 Dansmuziek. 12.2012.35 Beelduitzending. Papijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en solisten. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.55 Con cert. Orkest en solisten. Langenberg. 473 M. 7.207.50 Gramo foonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.55 6.50 Kamermuziek. 8.20 Concert. Tenor, piano en viool. Daarna tot 12.20 Dansmu ziek. Zeesen, 1635 M. 6.10—12.20 Lezingen. 12.20115 Gramofoonmuziek. 1.155.20 Lezingen. 5.20—6.20 Concert uit Leipzig. 6.20—8.35 Lezingen. 8.35 Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6 20 Piano-recital. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Strijkkwartet. Hamburg, 372 M. 4.35 Orkestconcert. 5.20 Orkestconcert en ceclamatie. 6.15 Concert. 8.20 Declamatie en liedjes bij de luit. 9.20 Symphonie-concert. 10.45 Orkestconcert. Provinciaal nieuwe HENSBROEK. Raadsvergadering Woensdag-namiddag ten 3 ure kwam de raad dezer gemeente in openbare zitting bij- een onder leiding van burgemeester Kooi- man, tevens secretaris. Afwezig de heer Oudejans. Na de opening door den voorzitter werden de notulen zonder meer vastgesteld. Mede- deeld werd dat over de maand Juli 1929 het G. E. B. een totaal verbruik had van f 322.25, tegen over dezelfde maand in 1928 434.40, alzoo een verschil van 112.15. Op verschillende posten was de goedkeu- ring ontvangen. Inenting tegen Alastrim Verder werd medegedeeld dat kostelooze inenting tegen alastrim zal kunnen geschie- den op Donderdag 12 September a.s. in het gemeentehuis, alhier, en op Dinsdag 17 Sep tember a.s. bij den heer J. J. Kuiper in de Wogmeer ieder keer tusschen 1010y2 (nieuwe tijd). Verschillende verslagen volgden thans als ingekomen stukken, waarvan we opmerkten: het verzoek van de vereen. v. Dierenbe- scherming om maatregelen te nemen tot meerdere beveiliging van het vee, ingeval van brand, enz. Gevraagd werd o.tn., om in geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door OSWALDI. 17) „U zult hooren, dat dit niet het geval is, mijnheer Raydon. In dit opzicht ik geloof in geen enkel ander, mijnheer is de wet niet bijzonder vriendelijk voor de mannen. Wei is waar, kan een man, wiens vrouw zijn crediet inisbruikt, een aanklacht bij het gerecht indie- nen, maar zoolang hij niet openlijk heeft ver- klaard, dat hij niet langer aansprakelijk wil zijn voor haar schulden, blijft hij er voor 6taan, welke zij ook verkiest te maken". Madame Domino's vertegenwoordiger wachte nog even, en, daar de ander bleef zwij- gen, nam hij zijn hoed, zijn stok en zijn zwar- ten tasch. „Dus zal ik't er maar op houden, dat wij spoedig iets van u mogen hooren, mijnheer Raydon ik reken dan op- of voor genoem- den datum, den vijftienden September". Birtley Raydon zit met de rekening in vier bladen nog in zijn hand, voor zich uit te sta- ren. Zijn gedachten draaien in een maal- stroom van ergernis en woede in zijn brein rond, maar na een poos beginnen zij allengs een vagen vorm aan te nemen. Dan is het alsof iets in zijn ooren knalt en plotseling dringen tot zijn hersens door de woorden: „Vijfhonderd pond tegen vijftien September". Och, hij voelt zich zoo hulpeloos! Eva een politie-verordening vast te leggen, dat 1 bij brand de koeien direct, door een moderne manier van vast-koppeling op de stallen, in een minimum van tijd los kunnen worden gemaakt, enz. Door B. en W. werd geadvi- seerd om afwijzend hierop te beschikken. De toestanden zijn hier zoo, dat bij brand de koeien in den kortst mogelijken tijd verwij- derd kunnen worden. Verder werd afwijzend beschikt op een schrijven van den bond van administratis personeel; van de vereeniging tot bevorde- ring van arbeid voor onvolwaardigen (ver zoek subsidie) en van den minister v. binnen- landsche zaken en landbouw inzake lid-wor ding van het Centraal Inlichtings-bureau). Medegedeeld werd in een schrijven van dr. Stapel als voorzitter van de vleeschkeuring in dit district, dat de keuringsjassen wel op kosten van het bedrijf gewasschen kunnen worden. (Zulks naar aanleiding van een in den raad gestelde vraag). Ingekomen was het verslag v. d. Gezond- heidscommissie Hoorn, waarin o.m. werd medegedeeld dat aan ontv en uitgaven was vastgesteld 1868,43, waarvan Hensbroek moest betalen 18,54 of 2 cent per inwoner. Voorstel van het Burgerlijk Armbestuur om wegens periodieke aftreding van C. Smit, een tweetal op te maken ill. de heeren C Smit en C. d. Boer. Na stemming werd eerst- genoemde met algemeene stemmen herkozen als armenvoogd. Op het adres van de Ned. Vereen. v. Staatsburgeressen om in het College van Regenten v. h. Centr. Neutr.^iekenhuis te Alkmaar, een vrouw te benoemen, werd na stemming besloten. afwijzend te beschikken. Voor de heeren Visser en Schrooder. Schoolkwestie Spierdijk. Thans kwam aan de orde een uittreksel van een schrijven van Ged. Staten over de schoolkwestie-Spierdijk. Geadviseerd was, terwijl 2 van de 4 gemeenten voor instand- houding der school waren nl. Hensbroek en Spierdijk de school toch met 1 Nov. a.s. op te heffen. Door Berkhout was een adres naar Ged Staten verzonden om het besluit van 31 Juli j.l. om de school op te heffen, te vernietigen. Ook de ouders van de leerlingen der betrok- ken school richtten een verzoekschrift tot den Kroon, waarin o.m. werd gewezen op het feit, dat niet 10 doch 13 leerlingen de school bezochten toen door Ged. Staten de situatie ter plaatse is opgenomen. Ook het aan te be- steden schoolpad, n.l. de Kwakel, voor het bezoeken van de Henbroekerschool, wordt in dit adres van alle zijden becritiseerd en af- gekeurd. Een pad van 3 4 K.M. zonder eenige beschutting en op sommige punten door weiland met losloopend vee wordt in 't adres geen schoolpad genoemd. De meerder- heid van B. en W. adviseerde op dit adres afwijzend te beschikken. Wethouder Wit nam thans als minderheid in B. en W. het woord en sprak zijn afkeuring uit over het schrijven van Ged. Staten, waarin alleen maar rekening gehouden wordt met opheffing en in orde brengen van het Kwakelpad. Ook dit laatste moet toch nog door de verschillende gemeenteraden worden behandeld en als dit nu eens wordt afgestemd? Verder is hij er voor om adhaesie te betuigen aan Berkhout en Spierdijk omdat ze daar recht hebben op de school en met het onderwijs tevreden zijn. Burgemeester Kooiman daarna het woord verkrijgende, noemde een school met 13 kin- deren een onding, en hoewel de moeilijkheden van het vervoer beseffend, moeten maatrege len tot verbetering van het pad genomen worden. De heer Visser zag nu juist niet het be- zwaar in dit laatste stuk van het pad. Mid- denin zijn smalle stukken welke veel gevaar- lijker zijn. De heer Schrooder wil hun de school la- ten houden. Nogmaals becritiseerde wethouder Wit het heele gedoe om de school weg te krijgen. Wanneer we o.m. de houding van de katho- lieke kinderen tegenover de school en de kin- deren zien, hebben we niet te vragen, waar het om gaat. Ik vind er loopt bitter onder. De heer Schrooder beaamde dit. De burgemeester zeide dat zulke dingen wel gezegd maar dan ook aangetoond moe ten worden. De heer Wit is ook voor een 3 of 4 mans- school, maar hier zijn de menschen blij met de school en laat hun haar houden. Na stemming werd besloten om adhaesie te betuigen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen v. d. Gracht en Smal. De heer Wit verklaarde het woord „bit- ter", als aanduiding dat het hier een strijd tusschen links en rechts geldt. Ingekomen was een verzoek van den ge- meente-geneesheer om ontslag als zoodanig, houdt hem in heel zijn wezen vast; draait hem geheel om den vinger; dit is allengs ster- ker, onmiskenbaar sterker geworden. Hij heeft haar lief, zooals alleen een man van een be- paalde soort en gemoedstoestand de vrouw kan liefhebben die, hij weet zelf niet hoe, de eenige vrouw voor hem op de wereld is ge worden. Zij' heeft hem een hemel van geluk geopend, waarvan hij het bestaan niet giste of althans de mogelijkheid niet geloofde, voor zij elkaar ontmoet hadden. Birley Raydon's jeugd was een treurige, saaie jeugd gewefst, gevangen, zelfs toen hij zich groot en zelfstandig waande, in de meest bekrompen, moordende conventies. Hij had maar twee typen van vrouwen leeren kennen. Voor het eene had hij altijd een diep en heilig ontzag gevoeld; voor het andere een felle, dikwijls wreede minachting. Eva was de lieve engel geweest, die had meegebracht het geschenk, het hem tot dusver jonbekende groote geluk, en ook den sleutel voor velerlei onschuldige, eenvoudige ge- noegens, waarvan hij als jongeman steeds verstoken was gebleven. Hij deed nu mee aan dansen en half critisch en soms wat moppe- rend, vond1 hij het gezelschap prettig van de vroolijke, welvarende jonge paren met wie hij en zijn vrouw menig gezellig avondje door- brachten. Maar nu is hij geschokt en kwaad over Eva's verregaande verkwisting. De pijulijke wetenschao, dat die groote som van vijfhon- derd pond binnen twee weken moet worden betaald maakt hem uiterst nerveus, vooral omdat hij pas voor het eerst van zijn leven. een kleige overschriiding van zijn bank,crediet op een na gemeenschappelijk overleg te bepa- len datum. (Ongeveer 25 October). Ambtswoning schoolhoofd. Daarna kwam het voorstel van B. en W. om de ambtswoning van de nieuwe school te verhuren aan het betrokken hoofd voor 15 van het salaris, plus vrij verwarming en waterleiding. Op een vraag van den heer Schrooder over het toestaan van laatstgenoemde din gen lichtte de voorzitter toe, dat 15 van het salaris voor het platteland al hoog ge- noeg is. Aan G. Insing wordt een overpad ver- leend langs het Zuidelijk gedeelte van de speelplaats, voor 1 per jaar, tot wederop zeggings-toe. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een nieuwe verordening op het L. O. In haar geheel werd de nieuwe verorde ning behandeld en met eenige kleine wijzi- gingen, goedgekeurd. (O.m. zullen thans de nieuwe leerlingen met 1 Mei, instede van 1 April op de school worden toegelaten). Vastgesteld werd het kohier van honden- belasting dienst 1929. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om een kasgeldleening aan te gaan van 10.000 tegen 5 Gemeenterckening. Vastgesteld werd de gemeenterekening in een ontv. van 29587,02 en uitgaaf van 34726,03, alzoo een nadeelig saldo van 5139,01. Kapitaaldienst 14930,10. Re kening G. E. B. op 8006,-64. Burgerlijk Armbestuur ontv. van 39064,49 en uitgaven van 29151,29, al zoo een saldo van f 1013,20. Begrooting gewone dienst werd vastgesteld op f 36693,69. Verschillende aanvragen om subsidies waren hierbij, o.a. aan Vakonder- wijs, Wit-Gele-Kruis, Diaconale gezinsver- pleging en de malaria-bestrijding verleend. Hierbij werd uitdrukkelijk medegedeeld dat B. en W. tiiet gerekend hebben op een eventueele verhooging van de salarissen van burgemeester en secretarissen. Begrooting G. E. B. op 8002 B. A. op f 22180,29, waarbij gemeente-subsidie a 800. Ter kennis werd gebracht het adres van Harenkarspel inzake de bekende actie. Bij de rondvraag deelde de heer v. d. Gracht mede dat klachten bij hem zijn inge komen over de onderwijzeres aan de Lagere School, inzake het nemen van verlof (ziekte- verlof), hetwelk volgens de ingekomen klachten niet rechtmatig was genomen. Be- doelde onderwijzeres zal door B. en W. hier- van in. kennis worden gesteld. LIMMEN. Raadsvergadering. Dinsdagavond 8 uur kwam de raad in vol- tallige zitting bijeen onder voorzitterschap van den heer J. J. Nieuwenhuisen, burge meester-seer. De voorzitter deelde mede dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de overdracht van gron- den aan het Rijk, eigendopi der gemeente en van het Burg. Armbestuur; zoo ook de aan- koopvan grond ter verbreeding van den Mo- lenweg. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1928. De heer Metselaar bracht rapport uit. De commissie heeft geen bemerkingen. De ont- vangsten en uitgaven zijn op den gewonen dienst 11183.80, kapitaaldienst 419.25, batig saldo 170i.73, die van het G. E. B. 1666. Minder gunstig was de rekening van het Burg. Armbestuur, met een nadeelig saldo van 889.12 Vi. De voorzitter zag den tijd aankomen dat het B. A. geld zou kosten aan de gemeente, wat tot heden niet het geval is. Bespreking overdracht grond Nesdijk en strooken grond in de gemeente Door B. en W. was een conference gehouden met den hoofdingenieur-uitvoerder van de verbreeding van den Rijksweg. Uit dit onderhoud was een briefwisseling gevolgd over de bijdrage der gemeente. Hier- uit blijkt, dat men met de bijdrage a f 200, gedurende 20 jaar matig te vreden is, daar Westzaan e. d. kleine gemeenten het dubbele bijdragen. B. en W. adviseerden den raad om de bij drage niet te verhoogen omdat een verge- lijking met de Zaanstreek mank gaat. Daar heeft men een smallen weg en veel meer be- lang bij een verbinding met Amsterdam. Er is geen reden om de bijdrage op 40 jaar te brengen. Aldus besloten. Omtrent het verzoek van den Rijkswater- staat inzake de overdracht gronden, staan B. en W. anders. Zij gaan mee met het ver zoek omtrent de overdracht opstand huis aan de Nesdijk en adviseeren den raad om de gronden bij het huis van den burgemeester en dokter gratis aan het Rijk af te staan, mits heeft geboekt. Natuurlijk kan hij nog iets verder gaan, maar enkel de gedachte, dat hij een cheque op Madame Domino van vijf honderd pond moet uitschrijven, is hem een gruwel. Hij voelt, dat hij in zoo'n dwaas daglicht komt, bij zijn bankier, met wien hij op heel goeden voet staat en die, zooals hij toevallig weet, een verstokt vrijgezel is. Eindelijk komt hij tot het besluit, zijn moe- der te gaan raadplegen. Hij weet wel is waar dat zij weinig met zijn vrouw op heeft, maar hij1 voelt, dat hij dit moeilijke probleem, dit dilemma niet kan oplossen zonder goeden raad en financieele hulp. Zijn moeder, de eenige vrouw ter wereld wier oordeel hij hoog op prijs stelt, kan hem beide verschaffen. Hoe wel hij dit nu wel niet als hoofdfactor in aan- merking wil brengen, heeft zij, zooals hij heel goed weet, een belangrijke som op de bank staan. De oude mevrouw Raydon is een van die gelukkige en zeldzame menschen, die nooit meer uitgeven, dan hun halve inkomen en zelfs nooit den geringsten lust voelen opko- men, om dat te doen. Birtley kijkt met iets van walging in zijn blik naar het stapeltje brieven, dat op zijn aandacht wacht. Maar hij schelt. „Ik heb een belangrijke afspraak in West End, om twaalf uur" zegt hij druk doend. „Ik geloof niet, dat ik vandaag nog terug kom". „Jawel, mijnheer". De oude boekhouder, John Bound laat niets van zijn groote verbazing merken, op deze mededeelihg. Hij is zijn heele kantoorleyen het Rijk het verwijderen en opnieuw opstellen der hekken voor zijn rekening neemt. Voorts steilen zij voor om de strookjes grond aan het Zuideindeder gemeente gratis af te staan. De heer Kuijs is er niet voor om die gron den gratis (of voor 1) af te staan. In de vorige vergadering is hiervoor een vrij groot bedrag vastgesteld. Waarom die wijziging? De voorzitter zeide dat dan het verzetten der hekken voor onze rekening kwam, B. en W. oordeelden het beter. De perceeltjes aan het Zuideinde liggen aan den rijksweg en hebben 'voor ons geen groote waarde. Wethouder Valkering wil meewerken op- dat we een breeden weg krijgen zonder kos ten van onderhoud. Hij wilde ook in de voor- waarden voor overdracht vast leggen dat de gemeente nooit verplicht kan worden tot bij drage in het onderhoud der perceeltjes aan het Zuideinde der gemeente (bedoelde per ceeltjes liggen aan den nieuwen weg bij het postkantoor). Na een uitvoerige discussie werd het voor stel z h. st. aangenomen. Van de heeren Meijer c.r. was een verzoek ingekomen om aansluiting bij het lichtnet der G. E. B. De kosten van uitbreiding zijn resp. 1150 en f 650. Daarvoor wil het lichtbe- drijf een garantie over eenige jaren, zoo als gebruikelijk is. Daar aanvragers geen risico op zich willen nemen adviseeren B. en W. afwijzend. Aldus besioten. In de Commissie van Toezicht van het G. E. B. werden herbenoemd de heeren Metse laar en Kuijs, voorzitter de heer Valkering Na gehouden rondvraag volgde sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Raadsvergadering. Vergadering van den raad der gemeente op Dinsdagmiddag 5 uur. De voorzitter, burgemeester Slot opende, waarna lezing volgende der lictulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken: a. van den heer Mooij intrekking van het verzoek, hetwelk in de vorige raadsvergade ring is behandeld, betreffende het geven van U.L.O. aan zijn zoon te Alkmaar; b. Jaarverslag 1928 van de vereen. ter bevordering van vakonderwijs, benevens re kening en verantwoording en verzoek om de gewone jaarlijksche bijdrage; c. van den bond van administratief per soneel bij 's Rijks belastingen, om de ophef fing der zitdagen ten plattenlande zooveel mogelijk tegen te gaan. De voorzitter zegt dat de betaling ten post- kantore, zooals die nu geschiedt, veel ga- makkelijker is voor het publiek dan vroeger toen er enkel zitdagen werden gehouden. Het adres werd dan ook voor kennisgeving aan- genctnen. d. Van de gezondheids-commissie te Scha- geii jaarverslag 1928. De ontvangsten hebben bedragen 1491.13 en de uitgaven 938.80, saldo 552.33. Raming ontvangst en uitgave 1357. Bijdrage voor de gemeente 23.64, verre- kend naar het zielen-aantal. Voor kennisge ving aangenomen. Retourcomniissies gasbedrijf c. Van de Langendijk-commissie tot on- derzoek der genoten 5 pCt. door den direc- teur der lichtbedrijven is bericht ontvangen, dat de datum tot mondelinge toelichting in aeze is bepaald op 14 September a.s. des morgens 10 uur in de Bestuurskamer der gasfabriek. Voor kennisgeving aangenomen. f. Van de vereen. tot wettelijke dierenbe- scherming een verzoek om in de woning- en bouw-verordening een bepaling op te nemen, waaraan de veestallen moeten voldoen, zulks in verband met brandgevaar. Voor kennisge ving aangenomen. g. Van den Insp. der Directe Belastingen bericht dat de kohieren der Gem/ Ink. Be- lasting voor 19281929 bedragen 35828.45, de raming was 30.000, alzoo een overschot van 5828.45,verder van ko hier 19271928 een overschot van 6.57 en van 1926—1927 115.20. Van de gemeente Alkmaar bericht dat ver- schuldigd is een bedrag van 79.68 voor de schoolgaande leerling H. v. Zuijlen. h. Van de comm. uit den gemeenteraad het bekende adres inzake actie voeren tegen de voorgestelde salarisregeling van burgemees- ters, secretaris en ontvanger. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. i. Een voorstel tot nadere vaststelling der bouw- en woningverordening inzake achter- uitzetting der hekken, enz. bij nieuwbouw. Zal ter nadere goedkeuring verzonden wor den aan Ged Staten. Voorstel tot verbouwing der O. L. school. Punt 5 der agenda bevatte een voorstel van B. en W., inzake het adres van Belang der Jeugd- en de Oudercommissie tot verbou wing, enz. der openbare lagere school. De voorzitter deelde mede, dat het de be- doeling is om den tegenwoordigen zuidmuur af te breken en daar de school uit te bouwen, zooals de grens aangeeft. Dan is de school voldoende voor 3 lokalen. Verder een geheel nieuwe houten kap te maken en nieuwe ramen te plaatsen voor be- tere belichting, 't terrein aan den oost-kant met tegels te beleggen en als speelplaats in te richten. Spr. zegt dat B. en W. met voile vrijmoedigheid in deze tot den raad komet met voorst., daar de inrichting voor alle kri- tiek vatbaar is. Hierna ging de raad in comite en na her- opening werd door den heer Smak de op- merking meaakt, dat, wanneer 't plan uit- gevoerd wordt, de ruimte voldoende is voor de schoolgaane bevolking. De heer Zuidam was eveneens van mee- ning dat volgens de uiteenzetting er een te- kort aan ruimte is. De voorzitter zeide, dat B. en W. inzon- derheid op het oog hebben gehad de verbe tering der constellatie en wel met de bedoe- ling dat de verbouwing voor een reeks van jaren tot stand wordt gebracht. De loop dei schoolgaande bevolking is van dien aard dat er tegenwoordig 95 leerlingen zijn, ter wijl de verbouwing in een behoefte voorziet van 117 leerlingen. De heer Koedijk oordeelde dat het een be langrijke zaak betreft, welke na inwerking van het plan zijn symphatie kan wegdra- gen. Niet omat het een som gelds moet kos ten, maar men zou niet practisch zijn, want de verbetering der school is aan de orde van den dag. Het plan geeft dan ook aan een geldige verbetering.. Spr. betreurde het alleen dat er een ver betering is aangebracht, welke nu geen nut meer heeft. De heer Zuidam onderstreepte het gezeg- de van den heer Koedijk. De voorzitter zeide dat den raad in dezen geen verwijt kan treffen, daar die verbete ring moest plaats vinden. Verder zegt spr. dat het de bedoeling is om in Maart of April de verbouwing te doen plaats vinden en aan te besteden. Niemand meer het woord ver- langende, werd aldus besloten, de school te verbouwen in verband met de aanwezig zijnde teekeningen. Hierna volgde voorloopige vastelling der gemeenterekening, lichtbedrijven en burgel - armbestuur 1928. De heer Koedijk als rapporteur advisee- rende tot voorloopige vaststelling. Aldus be sloten. Gemeentebegrooting. Aanbieding begrooting der gemeentebe grooting, lichtbedrijven en burg.-armbestuur De gemeentebegrooting van den gewonen dienst sluit in ontvangsten en uitgaven op 81397.24. De kapitaaldienst idem 25.146. Gasbedrijf afd. I in ontvangsten en uitga ven 101427.67; afd. II 21618. Electrici- teitsbedrijf afd. I 74014.63, afd. II 8170. Burg. Armbestuur in ontvangsten en uitga ven op 3186.41. Door den voorzitter werd mededeeling ge- daan dat de uitdieping der burggracht naar genoegen is geschied. Bij de rondvraag werd door den heei Smak gevraagd of de overgang bij de sluis al in onderzoek is. Hierop werd bevestigend geantwoord. De heer Kamps wenschte de gelegenheid open te steilen tot vaccinatie. Zal overwogen worden. Hierna sluiting. bij de firma werkzaam geweest, en dit is de eerste keer, dat mijnheer Birtley Raydon is binnengekomen, enkel om weer weg te gaan Al is hij een jonge man, hij is toch altijd een- der, gelijkmatig in zijn doen en laten, echt een van de goeie, ouwe soort, zooals sommige menschen Bound sluit zich zelf natuurlijk uit het noemen. HOOFDSTUK VI. „H ij r a a d p 1 e e g d e z ij n m o e d e r Nog binnen een half uur staat Birtley Raydon voor de deur van Howard Crescent no. 19, het oude huis van zijn moeder in South Kensington. Ofschoon alles in huis dat wat wrak of zwak begon te worden in den loop van den tijd gedurig vernieuwd en in stand gehouden was, verkeerde toch elk ding precies in den staat, waarin het geweest was, toen mevrouw Raydon daar voor het eerst was gekomen, als bruid, eer vijftig dan veertig jaar ge- leden, want Birtley was dertig jaren na het huwelijk zijner ouders geboren. Zoo vertoon den bijvoorbeeld de muren in den salon nog altijd hetzelfde behang, met granaatappel- figuren. Birtley herinnerde zich, als een van de weinige dingen die hij zich kon herinneren, dat dit zelfde patroon wel viermaal in zijn leven opnieuw was gekozen. Wat het meubilair betrof, het was leelijk, degelijk, en van het standpunt dergenen die er vroeger en die er thans tusschen woonden om de bijzondere gezellige plaatsing binnen die vier waaden, gemakkelijk en heel prettig. NOORDSUHARWOUDE. De kermis, Dit jaarlijksche dorpsgebeuren is wedet achter den rug. Het was niet overdruk, zoo- dat verscheidenen hierover klaagden. In het cafe van den heer J. de Bakker war gelegenheid tot vrij dansen, waar velen ge bruik van maakten. In „Concordia" werd met succes opge- voerd door het ensemble Jac. Sluyters „De Big van het 168ste". De Centraal Bioscoop heeft haar reputatie tenvolle gehandhaafd. Het onweer trad als spelbreker op, en heef velen reeds vroeg naar huis doen gaan, wat dus geen waardig slot was. Dinsdag werd onder groote belang- stelling ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. Broersen, in leven lid van den gemeenteraad. De dienst werd gehouden door pastoor Th. van Noord alhier. Voor het gemeente- bestuur waren aanwezig de heer A. Barten, wethouder en de leden A. de Geus en P Zut. Als opvolger van wijlen den heer Broersen komt voor op de candidatenlijst de heer D. Zijp Het R.K. fanfarecorps „Genot doot Kunst" onder leiding van den heer H. A. Maar voor hen die de „basis" dier gunstige plaatsing vormden, namelijk degenen, die er voor zorgden, dat het huis er zoo aardig mo gelijk uitzag, moest no. 19 Howard Crescent wel altijd een huis zijn geweest van een einde- looze sloopende vermoeiende afjakkering. Een lift was er niet en de vier trappen waren angstig steil. Ook was er geen knecht, want mevrouw Raydon vond het niet goed een man in dienst te hebben, als er meiden waren. Zij had reden om er zeker van te zijn, dat zich dan allerlei moeilijkheden konden voordoen. En toch wist de meesteres van dit ongeriefe- lijke, bewerkelijke huis huis haar dienstboden altijd lang te houden. Zoo was het kamer- meisje al tien jaar bij haar; de keukenmeid twaalf jaar; haar eigen meid, een soort ka- menier, een ouwetje, achttien jaar Birtley Raydon had het in zijn huwelijk wel eens ver- wonderd, dat zij moeder daar zoo gelukkig in was, terwijl Eva, ondanks haar vriendelijk, lief optreden jegens alien die bij haar dienst waren, niet slaagde, in wat haar moeder zoo zonder eenige moeite deed. De oorzaak zou ieder buitenstaander, die wat menschenkennis bezit, heel duidelijk zijn geweest. Mevrouw Raydon was erg ouder- wetsch en ten opzichte van moderne denkbeel- den, bekrompen. Maar zij was een rechtvaar- dige vrouw, angstvallig eerlijk in al haar doen. Daarbij streefde zij er steeds naar, niet alleen rechtvaardig te zijn, maar ook vrij- gevig en mild voor hen die haar met toewij- ding dienden. Birtley had zijn benedenheid waar het geld betrof, van zijn vader geerfd. (Wordt vervolgd.),

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5