DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NooriolMsclie Stoomwasscherij kroiii S. Mrom DE OHLUSTEH IW PALESTINA. Stoomerij en Ververij Honderi m ev derflgste laargang Dagelijksch overzicht. Buitenland Weer een bomaanslag. feujmJseR.ee. SM QMStol RW.APPELJ5 van No. 210 Dif ntimmei besfaaf tit 3 blades. Deze Courant word! ELKEN AVOND, bebalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementaprljs blj voontUbotallng per 3 mtanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet fleheele MJk 2.50. Afzondeeiljke en bewQnannunera 3 centa. PRIJS OER GEWONTE ADVERTENTIENf Per regel 0.25, bi] groote contracten rabal Sroote letter* naax plnnfsmlmta. Brieven franco aan de N. V. Boek« en HandelsdrnkharQ vfb FTRRM* ROIfit A ZOON, Voordam C 0. Dlreoteuri 0. ERAS. fRIJDAG Telef.nr, Administratis 3. Telefoonnr. Redacfle 33. Poatniro 37000. Booidcadnotenxi XI. N. ADEMA. 6 SEPTEMBER DE TIENDE VOLKENBONDS- VERGADERING. De rede van Briand. Wat de Volkenbond heeft gedaan. Wat zijn taak is. De Vereenigde Staten van Eutopa. De tiende Volkenbondsvergadering, die op het oogenblik te Geneve in vollen gang is, stond gisteren wel in het teeken van belang- stelling, toen Briand zijn aangekondigae groote rede hield. Briand zette het Fransche standpunt uiteen nopens de actueele vraagstukken en wees er op, dat de Volkenbond nu tien jaar bestaat. In dien tijd heeft de Volkenbond groote moei lijkheden overwonnen. Hij heeft het vertrou- wen van alle volken verkregen. Alles wat de laatste jaren in het belang van den vrede is tot stand gekomen, is slechts door medewer- king van den Volkenbond mogelijk geweest Dat geldt ook voor Locarno en het Kellogg- pact. Toch blijven er bij het werk voor den vrede nog groote hiaten over, die gedicht moeten worden. Wel is de oorlog uitgebannen (Kel- logg-pact), maar daarmee is het werk van den Volkenbond niet voltooid. Voor alles moet er voor gezorgd worden, dat alle toekomstige oorlogen verhinderd moeten worden. De Volkenbond moet bezield zijn van den ernstigen wil om tot practische resultaten te komen. Dan zullen alle moeilijkheden geleide- lijk verdwijnen, die de voltooi'ing van het vredeswerk nog tegenhouden. „Een mooi stuk vredeswerk, aldus Briand is in Den Haag tot stand gekomen. Zeker niet zonder hinderpalen, maar ten slotte heeft de gedachte aan het behoud en de bevestiging van den vrede alle staatslieden geholpen en gesehraagd. Ware ons werk in den Haag niet voltooid dan zou de geest van verzoening den doodsteek ontvangen hebben en alle delega tes waren daarvan zoozeer overtuigd, dat boven de eigenbelangen, de noodzakelijkheid van een volledige politieke verzoening gevoeld werd en ten slotte ook zegevierde". Briand sprak daarna over de beperking van de wapening, die hij een heiligen plicht van de onderteekenaars van het verdrag van Ver sailles noemde. Ongetwijfeld bestaan er ook op dit punt nog groote moeilijkheden, waar- van het grootste het probleem der veiligheid is. De voorbereidende commissie heeft reeds zeer goed werk geleverd en als de besprekin- gen tusschen Engeland en de Ver. Staten over de beperking der wapening ter zee resultaten zullen opleveren, dan zal de voorbereidende commissie ook de ontwapeningsconferentie bijeen kunnen roepen. Maar ging Briand verder ook op het gebied van de economische ontwapening moet de Volkenbond nu een energieken stap vooruit doen. Dit vraagstuk kan niet alleen met tech- nische middelen aangepakt worden, het moet ook van de politieke zijde eerlijk. en onver vaard onder de oogen worden gezien. In innig verband met de economische ont wapening staat het denkbeeld van de Ver eenigde Staten van Europa. Waarom zouden wij geen soort algemeene bondgenootschap kunnen stichten, dat tegen niemand in het bijzonder gericht is en alien toetredenden groote voordeelen moet opleveren! vroeg Briand. Er moet tusschen de Europeesche Staten een band en een bond komen, die hun veroor- loven zal gemeenschappelijke doeleinden na te streven zonder de souvereiniteit van iederen Staat afzonderlijk aan te tasten. Vooral op sociaal gebied zou zulk een bond prachtige resultaten kunnen opleveren. Als men de rede van Briand waarvan wij hier slechts een kort resume geven na- der bestudeert, dan moet men wel tot de con clusie komen, dat de Fransche gedelegeerde zeer enthousiast gestemd is over het werk van den Volkenbond. Dit enthousiasme sloeg schijnbaar over op de aanwezigentenminste, de rede werd telkens door groote bijval onder- broken. Intusschen blijkt duidelijk, dat het werk van den Volkenbond nog lang niet beeindigd is. Vooral over de ontwapening ter land en ter zee en de ideale gedachte „Vereenigde Staten van Europa" zullen nog vele dagen d gedelegeerden bezig houden. Moge de idealen van Briand verwezenlijkt worden binnen afzienbaren tijd. Ze kunnen slechts tot welzijn van geheel Europa, meer nog, van gansch de wereld zijn Indrukwekkende rouwdiensten in Jerusalem. Vergaderingen in Amsterdam en Rotterdam. Een betooging van Canadeesche Joden. Te Montreal hebben 40.000 Joden in de straten met zwart-omhangen banieren gede- monstreerd ter herdedking der in Palestina gedoode Joden. De demonstratie eindigde in een massa-vergadering, waarop een resolu- tie werd aangenomen, waarin strenge be- straffing werd geeischt van de leiders der aanvallen, afzetting van de ambtenaren, die verzuimd hebben een hooger percentage Jo den in het politiecorps van Palestina op te nemen, oprichting van een voldoende mili- taire macht en een nieuwe verklaring nopens de voornemens der Britsche regeering om de verklaring van Lord Balfour inzake Palesti na tot uitvoering te brengen. MocDonalds verklaring te Geneve. Uit Geneve wordt gemeld, dat MacDonaid in zijn groote rede in de Volkenbondsverga dering van de gebeurtenissen in Palestina heeft gewaagd. De volledige tekst dezer verklaring luid- de: Hetgeen dezer dagen in Palestina is voorgevallen hield geen rassenconflict in. Het betreft geen conflict tusschen Arabic- ren en Joden, maar een losbarsting van wet- teloosheid en wanorde, wat er ook het mo- tief van moge zijn geweest. En voor zoover wij er bij betrokken zijn, letten wij er niet op van welk ras de deelnemers zijn, welken godsdienst of welke cultuur zij hebben, of wel of zij Christenen, niet-Christenen of Joden zijn. Voor mij, aldus MacDonaid, bestaat er geen onderscheid. Geen beschaafde natie met eemg politiek respect, geen natie, welke met andere naties samenwerkt om 't beste te doen voor alle Volken der wereld zal ooit wijken voor uitbarstingen van criminaliteit en moord. Nooit, omdat dit een triomf zou zijn van de ware krachten, voor welker beheersching de Volkenbond werd gesticht. Ik heb de dagbladberichten gelezen over den strijd tusschen de Joden en de Moham- medanen. Ik doe een beroep op de leiders dezer volken om niet te gedoogen, dat on- juiste verhalen naar buiten worden ver- 6preid. Laat hen een zijn in de veroordee- ling van hetgeen is geschied en tezamen met ons overleggen wat de toestand voor maat- regelen vereischt. Onze eerste plicht is den •toestand meester te worden, en dit is reeds vnj goed gebeurd. De tweede is een onder- zoek in te stellen naar den toestand, opdat er een remedie moge worden gevonden ter voorkoming van een herhaling van zulke djugen in de toekomst. - De dood van een Britsch officier. De plotselinge dood van kapt. Edward Bulfin van 't 2e batalj. der Green Howards in Palestina heeft veel commentaar uitge- lokt, daar men vermoedt dat de jeugdige of ficier vergiftigd is. Kapitein Bulfin was voor een verkenning naar Tiberias gezonden en keerde per auto nara Tiberias gezonden en keerde per auto over Nablus terug. Zoowel Tiberias als Na- blus zijn sterke Arabische centra, waar hij pchter veilig doorkwam. Te Jenin, een an- der Arabisch bolwerk, gebruikte hij een kop koffie. Daarna reed hij verder en voelde zich bij zijn aankomst in het Britsche hoofdkwar- tier ziek worden. Onder hevige pijnen werd hij naar het hospitaal te Haifa overgebracht, waar hij overleed. Joodsche rouwdag in Palestina. In heel Palestina was het gister een rouw dag voor de Joden. Het was onmogelijk plaats te krijgen in de synagogen. De diensten te Jeruzalem waren indrukwefckend. Er deden zich geen incidenten voor. Tweehonderd Arabische boeren uit het dorp Lifta trokken onder militair geleide door de straten van Jeruzalem. Lifta was omsin- geld en er waren huiszoekingen gedaan lei- dende tot de aanhouding van 200 inwoners. Bende Arabieren teruggedreven Een officieel telegram uit Londen meldt, dat in den avond van den 3en September een bende Arabieren met succes werd verdreven uit het dorp Elmesja bij den berg Tabor. De Arabieren verloren 26 man; een Britsch sol- daat werd lichtg ewond. De Fransche autoriteiten in Syrie hebben ten N. van Safed detachementen geposteerd langs de Palestijnsche grens om invallen van Arabieren te beletten. Gisteren was de toestand over het alge- meen rustig. Vliegtuigen blijven boven het heele land patrouilleeren. Vergadering van Zionisten te Rot terdam. Gisteravond heeft de afdeeling Rotterdam van den Ned. Zionistenbond een vergadering gehouden, onder voorzitterschap van mr. I. Cohen, naar aanleiding van de troebelen in Palestina. Als eerste spr. trad rabbijn S. Dasberg uit Dordrecht op, die zeide, dat men zich voelde als treurende om dierbare bloedverwanten, maar dat men toch weinig troost kon vin-den uit angst en bekommering, omdat men niet &LSilk drie vragen; waardoor? waarom? wat nu? en hij concludeerde, dat de bittere ellende de Joden meer bijeenbrengt dan vroeger, en als dat geschiedt, is het bloed niet tevergeefsch geofferd. Als tweede spr. trad dr. B. A. Kahn uit Amsterdam op, die betoogde dat men hier niet met progroms heeft te maken. Daarna vroeg spr. zich af of dit conflict niet in leven zou zijn geroepen door hen, die de atmosfeer van vrede en toenaderfig van de laatste tien jaar met leede oogen hebben aangezien m.a.w. door hen, die behooren tot de Arabische executieve, en of zij niet met eenige handigheid het con flict bij de Klaagmuur in elkaar hebben ge- zet. Wij zijn, aldus spr., in den val geloopen De Joden zijn zich bewust geworden, dat zoo- iets niet meer mag voorkomen. Omtrent de politieke situatie tegenover de mandataris van Palestina constateerde spr., dat deze situatie niet verzwakt, doch eerder versterkt is. In de verhouding tot de Arabie ren, aldus spr., hebben wij tot taak een reli- gieusen strijd te vermijden. Alleen wanneer de gevolgen zoo zijn, dat de opbouw van Palestina daardoor wordt versterkt, zijn de slachotffers niet tevergeefs gevallen. Nadat mr. H. Sanders uit Rotterdam be- schouwingen had gewijd aan de schuldvraag, toonde prof. dr. D. Cohen uit Amsterdam aan, dat het gebeurde in Palestina de Joden meer dan voorheen te zamen heeft gebracht. De voorzitter bracht daarop dank aan de sprekers, waarna de bijeenkomst met het zin- gen van het Zionistenlied werd besloten. Een godsdienstoefening te Amster dam, om mting te geven aan de smart over de gruwelen. In de Synagoge van de Vereeniging „Hulpe Israels", Gerard Doustraat te Amsterdam, is op instigatie van de Ned. Mizrachie Woens- dagavond een buitengewone godsdienstoefe ning gehouden, om uiting te geven aan de smart over de gruwelen in Palestina ge- pleegd. Mizrachisten van Amsterdam en elders woonden den dienst bij. Allen hadden den dag vastende doorgebacht. De heer S. Ph. de Vries, rabbijn te Haar lem, hield een rede, waarin hij naar aanlei ding van Jesaia 51 12 de verslagenheid schetste, die zich van de joodsche wereld bij het vernemen der Jobstijdingen uit Palestina meester maakte. vai Mevrouw Op versoek kunt U de icasch. des Maandags geliaaldHon- derdags terugontvangen. DUITSCHLAND. Het regeeringsgebouw te Liineburg gedeeltelijjc ver- nield. Van de dader geen spoor. In den afgeloopen nacht tegen een uur ont- plofte met een geweldigen knal een bom naast d-en hoofdingang van het regeeringsgebouw te Liineburg. Persoonlijke onge'/alien kwamen niet voor, doch de materieele sohade is aan- zienlijk. De verwoestingen. Een peiler van het kelderraam, waartegen de bom was n-eergelegd, w-erd uitgerukt en stukken ervan vlogen tegen den tnuur van het op 25 M. afstand gelegen raadhuis, met zulk een kracht, dat dt muur er de duidelijke spo ren van vertoont. Bijna alle ruiten van het regeeringsgebouw, het raadhuis en van tallooze huizen in de om- geving werden ingedrukt. Het keldergewelf werd beschadigd en in bet daarboven gelegen bureau der districts- commissie werden groote verwoestingen aan- gericht. Een schrijfbureau zonk half in het gat, dat in het plafond der kelderverdieping werd ge stagen en een metershooge stapelkast met ge- rangschikte akten werd geheel door elkaar geworpen. De" regeeringspr-esident, dr. Herbst die zijn slaap- en woonvertrekken heeft in een ge- deelte van het gebouw, dat groot gevaar had Zooals bij bijna alle bomaanslagen, die den iaatsten tijd te Liineburg en in Sleeswijk plaats vonden, ontbreekt ook hier elk spoor TWAALF KAZERNES TE KOOP. Naar een Wolffbericht meldt, biedt het Rijk de kazernes te Wiesbaden en omgeving, ten getale van twaalf, alsmede twee andere gebouwen, welke ten gevolge van de ontrui- ming dezer streek door de Engeischen vrij komen, te koop aan. Het zijn nagenoeg alle nieuwe gebouwen. EEN INGENIEUR D.-TREINDIEF. De rechtbank te Leipzig heeft een ingeni- eur en architect uit Berlijn, Lothar Hempel, die vroeger in Glogau woonde en daar een uitnemenden naam had, tot zes maanden ge- vangenisstraf veroordeeld. De man, die tengevolge van allerlei tegen- slagen geleidelijk aan lager wal was ge- raakt, had den Iaatsten tijd met zijn vrouw geleefd van de opbrengst van diefstallen in D.-treinen, waarop hij zich sinds enkele we- ken had toegelegd. Op 31 Juli werd Hempel op het hoofdsta- tion te Leipzig gearresteerd, toen hij zijn buit kwam afhalen. van de gebouwen en inrichtingen te zorgen De politie is eveneens gewaarschuwd. Reeds zijn uitgebreide veiligheidsmaatregelen go- nomen. Te Berlijn worden alle belangrijke ge bouwen dag en nacht bewaakt. Ook tracht men de anonieme briefschrijvers op te sporen. DE ZETEL VAN DE RIJN- LANDCOMMISSIE. Van Koblenz naar Wiesbaden? In de Duitsche pers maakt men zich onge- rust naar aanleiding van geruchten, dat men aan Fransche zijde den zetel van de Rijn- landcommissie na de ontruiming op 15 Dec. van de tweede, Koblenzer, zone, zou willen verplaatsen naar Wiesbaden, hoewel die stad met omgeving tegen dien datum even eens door de Britsche troepen ontruimd zal zijn. De bezorgheid onder de bevolking van de stad is groot; dezer dagen schreef de corres pondent van de „Times" aldaar dan ook, dat de groote vreugde over het a.s. vertrek der Engelsche troepen geducht getemperd wordt door de vrees, dat bij eventueele aanwijzing van de stad tot zetel van de Rijnlandcommis- sie Wiesbaden wederom vreemde bezetting zal krijgen, zij het dan ook maar een wacht- detachement. De „K61n. Ztg." die zich erover beklaagt, dat men in Den Haag deze kwestie niet dui delijk en afdoende geregeld heeft, vertrouwt, dat in de aangelegenheid van de verplaat- sing van den zetel van de Rijnlandcommissie naar Wiesbaden nog niet het laatste woord gesproken is. Van Engelsche zijde is voorgesteld het col lege, dat trouwens wel niet veel belangrijke kwesties meer te regelen zal hebben, naar een stad in het Saargebied te verplaatsen, maar ook daartegen komt men van Duit- schen kant op. De Keulenaar pleit ten slotte voor een stad aan de Fransche grens. BANKIERS GEARRESTEERD. Op bevel van het Berlijnsche parket zijn gisteren de beide iirmanten van de bank von Sack und Sohn in hechtenis genomen. De ge- arresteerden zijn de 55-jarige Walter von Sack, oud-kapitein ter zee en diens 25-jarige aangenomen zoon, Hans Dietrich von Sack. Beiden worden beschuldigd van verduiste- ring en zouden aan hun clienten een schade van 305.000 mark hebben berokkend. Reeds eenigen fijd geleden werd gemeld, dat de bank zich in financieele moeilijkheden be- vond. Zij was in 1926 opgericht door von Sack Sr. De firma mocht geen handel in ef- fecten drijven en was niet toegelaten tot de Berlijnsche beurs en had ook geen deposito- recht enz. Om de wet te ontduiken had de firma zich laten registreeren onder den naam van een ouden ontslagen bankbeambte. Ver- schillende clienten hadden de firma effecten toevertrouwd, die door von Sack bij een an dere bank waren verpand, zelfs verkocht. De aldus verkregen gelden werden gestoken in een maatschappij op aandeelen, de Fihag, die haar zetel te Vaduz had, in het vorstendom Lichtenstein. Kapitein von Sack is de vroegere comman dant van de Hohenzollern, het jacht van den gewezen keizer. Hij heeft Willem II op al diens reizen vergezeld. In den oorlog com- mandeerde hij een duikboot. Ziin aangenomen zoon komt uit een beken- de Hamburgsche familie. Hij had enkele ja ren geleden van zijn vader 350.000 mark geerfd. Met dit bedrag werd de bank von Sack opgericht. Verschillende goed gesitueer- de families hebben hun gelden aan von Sack toevertrouwd en nu ernstige verliezen geleden. EEN PRIJZENOORLOG IN BENZINE TE WACHTEN? z We lezen in het Hbld.: Seder t eenige dagen wordt er te Keulefl een prijzen-oorlog tysschen de benzine con- ventie-Rheinland-Westphalen en een groote groep outsiders gevoerd die heeft geleid tot een verlaging van den benzineprijs in Keu- len. Onderhandelingen over de bijlegging van dezen strijd zijn zonder resultaat gebleven zoodat men niet alleen rekening moet hou den met een voortzetting maar tevens met een uitbreiding van den strijd. De outsiders die oversteund worden door verschillende Nederlandsche firma's, alsme de door het Reichsverband Deutschen Gara- gen Besitzer, hebben meegedeeld dat zij hun benzineprijs die zij Dinsdag reeds met 4 pfg. hebben verlaagd, met ingang van 7 Septem ber weder met 3 pfg. en met ingang van 14 September nogmaals met 2 pfg. zullen ver- lagen. Ook de bij de conventie aangesloten han- delaars overwegen een herziening van hun benzineprijzen. Een uitbreiding van den prij- zenoorlog over geheel Duitschland is waar- schijnlijk omdat de outsiders het voornetnen te kennen hebben gegeven ook te Berlijn en Hamburg hun prijzen te verlagen. DREIGEMENTEN OVER NIEUWE BOMAANSL'AGEN. Verschillende Berlijnsche autoriteiten heb ben dezer dagen dreigbrieven ontvangen, waarin nieuwe bomaanslagen worden aange- kondigd. Zoo zijn brieven gestuurd aan de hoofddirectie van de posterijen, waarin wordt verzekerd, dat weldra bomaanslagen op de telefooncentrales zullen worden gepleegd Alle centrales hebben terstond telegrafisch ^Csfidrjclit gejtfjegsn mqk <te BQgdige. bewakiag Het is nu wel noodig ook Uwbovenkleeren chemisch te reinigen. Waakt voor Uw gezondheid CHINA. DE EXTERRITORIALITEIT. De not a van Washington, In een nota der Ver. Staten aan China wordt verklaard, dat de Amerikaansche re-j geering, ofschoon bereid tot een besprekingi van de afschaffing der exterritoriale rech-; ten, niet kan afzien van het bestaande ste.l- sel, zoolang in China geen behoorlijk rechts- stelsel bestaat. DOOR BANDIETEN VRIJGELATEN. De gevangen genomen Britten^ Uit Charbin meldt men, dat de twee Britsche verzekeringsinspecteurs, die onge- veer drie weken geleden door bandieten wa ren gevangen genomen om een losprijs machtig te worden, zijn vrijgelaten. De gevraagde losprijs bedroeg 40.000, pond sterling en de bandieten dreigden de! inspecteurs te zullen dooden indien het geld niet binnen twintig dagen zou zijn betaald.' De gevangenen werden hard behandeld door de bandieten. Bijzonderheden omtrent hun vrijlating ontbreken nog. FRANKRIJK. EEN MOORD. Op een Engelsche dame te Parijg In een kamer in een hotel in de buurt van het station St. Lazare te Parijs is Woensdag het lijk gevonden van een Engelsche dame, mrs. Wiget, die op de huwelijksreis was en kort tevoren met haar echtgenoot in het hoi tel was afgestapt. De vrouw bleek gedood te zijn door een revolverschot in de nek. (Uit gevonden brieven bleek dat de 22-jarige vrouw, die den veertig jaar ouderen man in een Londensche tabakszaak, waar zij werkte, had leeren kennen, kort na haar huwelijk had bekend dat zij reeds vroeger in relatie tot een anderen man had gestaan. Van den echtgenoot was niets meer te be- speuren. Alle havens en grensstations ffiorU den bewaakt. ALRMAARSC CODRA DRUKKERIJ, ALKMAAR, VERDR.OOBO 95 A I I CDRUKWERKEN n la La t. ZON OER UITZONDERING ARTISTIEKE UITVOERING ZEER CONCURREEREfyD TTS,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1