DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. krom 8. Krom Uit den Alkmaarschen Raad. Noordhollandsche StoomwassMj De onlusten in Palestina. Stoomerij en Ververij Hondert m eit derflgsfa laargang jnt van Dagelijksch overzicht. Nieuwe Fiat Rouwauto bijpassende Volgauto's van No. 211 Dit oummei bestaai ah 3 blades. Dan Oovrant wordt ELKEN A VOND, bohalve Zon- en Feestdagen, ultgegeven. Abonnementsprfjs bij vooruilbetaling per 3 mtandeu voor Alkmaar 2.franco door fc«t gebMto RQk MO. AfuadsiQla en bewljennmnier* S cents. PRIJS DEB GEWONE ADVERTENTIENi Per regel 0.25, bi] groote contracien rabat. Groote letters naar plaatsrnlmte. Brleven franco aan de S. V. Bock* en Sandelsdrakkeri] vfh BBRMe, QODTXI ZOON, Voor dam G 9. Dlreefeori C. KRAK. ZATERDAG Tel el. nr. Administrate 3. Teiefoontir. Redacffe 33. Postslro 87000. SooMsedaotenri Xj. N. ADE31A. SEPTEMBER /Als bewijs, dat de vacantie lichaam en geest fan de leden onzer vroedschap duchtig ge- sterkt heeft, hebben zij ditmaal een bijzondere demonstrate willen geven. hebben willen toonen, dat zij, met een ♦usschenruimte van een week in staat zijn ♦wee raadsvergaderingen achter elkander te ihouden en inderdaad moet geconstateerd worden, dat het edelachtbare gezelschap in deze tweede raadszitting nog even onver- moeid over de belangen der gemeenschap ge- confereerd heeft als een week te voren. Er zat zelfs nog meer vuur in de debatten, er was feller kritiek, er was wat onverkropte verontwaardiging en van de broederschaps- stemming, welke nog zoo kort geleden tot een gezamenlijke poffertjesfuif geleid heeft, was ditmaal niets te bespeuren. De burgemeester opende de vijandelijk- hedcn c'oor een rechtstreekschen aanval op Mr. Leesberg, dien hij, in staatkundig opzicht, van min of meer laakbare handelingen be- schuldigde. Want Mr. Leesberg had met wethouder Ringers mitsgaders dit is nog altijd een woord uit onze gemeentebegrooting mits gaders dus met de heeren Vogelaar, Keesom en Van Slingerland, bij de thans aan de orde komende ziekenhuis- en ziekendienst-regle menteo een aantal merkwaardige veranderin gen voorgesteld. Werden deze amendementen aangenomen dan zou het regentencollege niet, zooals were voorgesteld, uit 12, maar uit 7 personen be staan en dan zou er geen sprake meer zijn van een geneesheer-directeur, zoodat de tegen- svoordige directrice als hoofd van het Stads- riekenhuis in functie zou kunnen blijven. Het was dus weer dezelfde kwestie, welke kort geleden in den Raad is behandeld, toen de meerderheid van B. en W., ipitsgaders de meerderheid van den Raad, in principe beslo- ten heeft, dat de veranderingen wel tot stand zouden komen. Nu is het van weinig beteekenis wellc stand- ^unt een minderheid in den Raad inneemt, omdat de meerderheid bij de stemming ten 6lotte haar meening zal doen zegevieren. Nog in de vorige vergadering had een meerderheid van het college bij de berekening van een stukje bouwgrond verklaard, dat zij de schatting van den Raad niet juist achtte, maar natuurlijk desondanks 's Raads beslis- sing had uitgevoerd, omdat zoo staat er ietterlijk in de bijlage „wij van oordeel zijn, dat over den grondslag der berekening eenmaal een beslissing is gevallen en het er Jus thans alleen om gaat, die beslissing uit te ■oeren". Laten wij nu maar vergeten, dat er in het grijs verleden nog eens een Krebbesteegdra- ma geweest is, waarbij B. en W. de uitvoering van een raadsbesluit net zoo lang uitsteldenj tot zij kans zagen in een nieuwen raad een meer met hun inzicht overeenkomende beslis sing te verkrijgen. ..Dat is al lang geleden en het zou niet fair zijn het college over allerlei jeugdzonden las- tig te vallen als het werkelijk blijk heeft ge geven voorgoed het smalle pad der deugd te willen bewandejen. Wij hebben, sinds B. en W. de vorige week de bovenstaande verklaring aflegden, niet; anders gedacht dan dat het college tegen woordig uit mannen bestaat, die den Raad als de hoogste stedelijke macht erkennen en die onvoorwaardelijk de besluiten ten uitvoer brengen welke de Raad bij meerderheid van stemmen heeft genomen. Zoo zal wel algemeen de opinie geweest Aijn en des te meer verwonderd is men daar- om over de verklaring van Mr. Leesberg die onomwonden te kennen gaf, dat, wannee'r de Raad zijn amendementen zou verwerpen met andere woorden, wanneer de Raad niet op de kort geleden genomen principe-besluiten zou willen terugkomen dat hij dan, in sa- •menwerking met den heer Ringers, van plan was de vernietiging dezer besluiten bij Ged. Staten aan te vragen. Zooiets vond de burgemeester eigenlijk niet te pas komen. Hij kon zich begrijpen, dat iemand in be roep kwam, wanneer er van een bijzonder principieele kwestie sprake was, een kwestie van zoo ernstigen aard, dat men zich om des mncienties wiile genoodzaakt zag alles in het werk te stellen cm de tenuitvoerlegging van sen dergelijk raadsbesluit te voorkomen. Maar van zooiets gewichtigs was hier toch geen sprake. Het was hier geen princi- eieele^ kwestie, het was zelfs geen politieke swestie want niet alleen het anders zoo hecht 'erbonden elftal, maar zelfs de nog veel hecb- 'er verbonden Katholieke raadsfractie had Aldus, sprak de burgemeester, misschien niet in dezelfde woorden, maar daarop heeft hij ten slotte toch den nadruk willen vestigen Mr. Leesberg zag het grootste deel dier fractie achter zijn vaande! marcheeren, de heeren Keesom en Van Slingerland met den heer Klaver die alleen tegen een genees heer-directeur was een beetje in de achter- hoede. En achter het vand-M, dat Mr. Kusters zoo energiek naar het tooneel van den parle mentairen strijd droeg, liep de heer Wolden- dorp op zijn eentje. Het aantal volgelingen was inderdaad niet groot, maar zoo ergens, dan kon hier van een kleine maar dappere groep enthousiaste strijders getuigd worden Waarom toch die verontwaardiging over de plannen van Mr. Leesberg! Zijn bij herhaalde protesten Ged. Staten de laatste jaren niet meestal aan de zijde van de raadsmeerderheid gebleven? Maar toch, wanneer twee wethouder en vier raadsleden in hooger beroep gaan en wanneer hun zienswijze gesteund wordt door een advies van regenten, die in alle opzichten aan hun zijde staan, dan is er natuurlijk altijd een kleine kans, dat Ged. Staten, of in hoog ste instantie de Kroon, zich met de raadsbe sluiten niet heelemaal zulien vereenigen en wij gelooven, dat het alleen de vrees daar- voor geweest is, welke den burgemeester ge noopt heeft het optreden van twee zijner wet- houders openlijk in den Raad aan critiek te onderwerpen. Het is vanzelfsprekend, dat daarna ook d heer Westerhof er nog het een en ander over gezegd heeft. /- Op deze wijze zeide hij en er was inder daad veel waars in zijn woorden - kan een Raad niet regeeren. Wanneer ieder raadslid in beroep gaat tegen een besluit, dat zijn goedkeuring niet heeft, dan kan dat besluit niet worden uitgevoerd, voordat daarover tot in hoogste instantie een beslissing is gevallen Zooiets kan wel een jaar duren en als de uit voering van allerlei raadsbesluiten door elk willekeurig raadslid een jaar uitgesteld kan worden, is het nutteloos nog een vergadering uit te schrijven. De meerderheid van den Raad heeft de di rectrice van het Ziekenhuis geen proefjaar willen geven, maar als de beslissing op de laatste raadsbesluiten eerst over een jaar wordt uitgesproken, dan bereikt men op deze wijze toch, dat er voorloopig geen geneesheer- directeur benoemd wordt, zoodat de directrice het eerste en moeilijkste exploitatiejaar over het Ziekenhuis den scepter zal blijven zwaaien. Dat de heer Leesberg in hooger beroep wilde gaan vond mr. Kusters niet zoo ver- schrikkelijk als de andere raadsleden en hij voerde allerlei argumenten aan waarom zoo iets z.i. toch eigenlijk volkomen toelaatbaar was. Het argument waarop alles ten slotte neer- kwam maar dat noemde hi] natuurlijk niet was, dat hij zelf in gezelschap van den financieelen speciaiiteit van zijn fractie, nog kort geleden bij Ged. Staten in beroep was gegaan toen de Raad een hem onwelgevallig besluit inzake de financien van het Zieken huis had genomen. Wie in een glazen huisje woont moet niet met steenen gooien en de Raad begreep dan ook volkomen, dat iemand als de heer Kus ters het in beroep gaan eigenlijk heelemaal niet iets afkeurenswaardigs kon vinden. Maar omdat het politieke noocilot gewild had, dat hij thans aan de zijde van zijn meest natuurlijken tegenstander tegen zijn geloofs- genoot, partijgenoot, collega, vriend en com- pagnon is er een hechter band denkbaar? moest strijden, vond hij natuurlijk andere argumenten, welke het optreden van mr. Leesberg een weinig zondterling maakten en hij verweet hem inconsequence bij de vast- stelling van het aantal regenten. Volgens den heer Westerhof was het slechts burgers geoorloofd tegen in hun oogen verderfelijke raadsbesluiten in hooger beroep te gaan. „Maar ben ik dan geen burger!", riep de heer Leesberg verwonderd uit. Inderdaad, is de heer Leesberg geen bur ger omdat hij raadslid is? Is een lid van onze vroedschap niet juist een burger van prima kwaliteit en is een wethouder eigenlijk niet het beste wat door onze burgerij kan voortge- bracht worden Als ik dus burger ben, zoo pleitte mr. Lees berg, dan mag ik ook burgerlijk optreden en wanneer ik dus van een raadsbesluit in hoo ger beroep ga, dan doe ik iets wat in staat- rechterlijk en iuridisch opzicht volkomen geoorloofd is. Het leek een oogenblik of hij uit gewoonte dit pleidooi zou besluiten met de mededee- ling, dat hij dus zou moeten worden vrijge jiskmpor. ea tegflfl&taqflejfc gesqlitst -<4^ "ia align gevaU.e o.amiddellijk u.U de preventieve hechtenis moest .worden ont- slagen. Maar de Raad trok zich niet in raadkamer terug omdat hij daar al was en de meerder heid van het edelachtbare gezelschap ver- klaarde den beklaagde schuldig aan parle- mentaire handelingen, welke volgens een on- geschreven recht eigenlijk niet door den beu- gel kunnen. Al is het nog niet zeker of er nu al dan niet een geneesheer-directeur zal komen, de Raad heeft alvast zijn taak als hoofd van het Ziekenhuis vastgesteld' en tevens bepaald welke functies hij als diredeur van onzen nieuwen gemeentelijken geneeskundigen dienst krijgt te vervullen. Wie nagaat wat er allemaal van hem ver- wacht wordt, begrijpt volkomen, dat een ge- pensionneerde geneesheer, die een rustig bij- baantje zoekt hier niet op zijn plaats is. Men zal een eerste kracht moeten benoe- men en straks natuurlijk ook moeten betalen wat, dank zij de pas ingediende begrooting waarin de dageraad der belastingverlaging wordt aangekondigd, waarschijnlijk niet op ernstige bezwaren zal stuiten. Gelukkig heeft het politieke on weer niet tot ongelukken van beteekenis geleid. De gevreesde bliksemslagen bleven uit, de wolken scheurden en lieten een zonnestraal- tje door en hier en daar begon een raadslid zich zoowaar alweer van den humoristischen kant te laten kijken. Zoo ontdekte de heer Sietsma in het regle- ment de bepaling dat ieder, die in het Zieken huis wordt opgenomen veertien dagen van te voren het verschuldigd® verpleeggeld moet betalen en hij zou wel tens willen weten hoe iemand, die van de trap valt en zijn been breekt, dat veertien dagen van te voren al we ten kan zonder met koffiedik te werken of den thelepaat Maloitz te hebben geraadpleegd En de heer Westerhof las in art. 2 dat her- stelde patienten het ziekenhuis moeten verla- ten en hij kon zich niet voorstellen, dat er een mensch op dezen aardbodem was, die een minuut langer dan noodzakelijk was in een ziekenhuis zou willen doorbrengen. Het schijnt evenwel voor te komen, dat patienten moeilijk weg zijn te krijgen, mis schien omdat zij zich nog niet genezen ge- voelen, misschien als het vrijgezellen be- treft omdat zij liever door aardige ver- pleegsters dan door oude hospita's be- diend worden, misschien ook om allerlei on- naspeurlijke familiekwesties en het kan in den tijd van epidemien voorkomen, dat regen ten alle patienten, die verder thuis verpleegd kunnen worden, zoo spoedig mogelijk voor anderen Iaat plaats maken. Dat mej. Carels met de vasthoudendheid van een vrouwelijke buldog ten slotte ver- langde, dat aan het nieuwe reglement zou worden toegevoegd, dat alles wat daarin stond ook van toepassing op vrouwen zou zijn, kunnen wij volkomen begrijpen en bil- lijken. Helaas wordt met der vrouwen rechtvaar- dige eischen door mannelijke volksvertegen- woordigers nog zoo weinig rekening genou- den, dat men het niet eens noodig acht na- drukkelijk vast te stellen, dat allerlei wetten, verordeningen en reglementen met uitzon- dering dan van die voor de militie en de brandweer niet alleen op mannen maar evengoed op vrouw van toepassing zijn. Zal mej. Carels het bejeven, dat nog tens een vrouw tot geneesheer-directeur benoemd wordt? Zoolang het reglement niet nadrukkelijk van een directrice-geneesdame spreekt, zal daarvan in Alkmaar geen sprake zijn. En alleen al het taalgevoel van onze vroedschap zou verhinderen, dat in ten Stad- huize ontworpen en gecorrigeerde stukken ooit een dergelijk woord zou worden opge nomen. iftevrouiv I Ons waschgoed is helder, de prijzen seer Mllijk, terwijl het merken JJwer goederen door ons Amerikaansch contrdlesysteem niet meer noodig is. EEN KROATISCH BEROEP OP DEN VOLKENBOND. Een aanklacht tegen de dictatuur; om de nationale vrijheid. Eenige dagen geleden werd in de bla- den gemeld, dat een aantal leiders van de Kroaten naar het buitenland heeft weten te vluchten, en dat zij van plan waren een beroep te doen op Geneve. TLans wordt uit Geneve gemeld aan de Duitsche bladen, dat de vroegere af- gevaardigde voor Agram, dr. Ante Pa- velitsj, een Kroatisch beroep tot den bond heeft gericht, waarin de toekomst van het Kroatische volk wordt geschil- derd. In dat stuk wordt betoogd, dat de toestand nu zoo geworden is, dat het Kroatische volk niet zal aarzelen naar de uiterste middelen te grijpen, daar het thans om zi.jn bestaan en zijn nationale vrijheid gaat. Na gewezen te hebben op de onder- drukkingsmethoden, die in toepassing worden gebracht, wordt verklaard, dat de Kroatische natie zich niet zal buigen onder het vreemde juk. Zij wijst alle verantwoordelijkheid af voor het geval het in de toekomst tot ernstige conflic- ten mocht komen. Tot zulke conflicten moet het komen, indicn niet volaaan wordt aan den eisch, dat de Servische troepen van het Kroatische grondgebied worden terug getrokken, opdat de Kroaten hun staat op vreedzame wijze in vrijheid kunnen opbouwen. Ten slotte wordt verklaard, dat de Zuid-Slavische gedelegeerden ter vol- kenbondsvergadering geen volmacht hebben van de Kroaten. Uit een en ander blijkt wel weer, dat de verhouding tusschen de Serviers en Kroaten nog steeds zeer kritiek is. Juist de opmerking, dat het Kroatische volk naar de uiterste middelen zal grijpen, om zijn nationale vrijheid te handhaven, wijst er op, dat er binnenkort wel eens weer ernstige dingen zouden kunnen gebeuren in Servie. De Kroaten kunnen nu eenmaal niet onder het juk der Ser viers leven. Ze willen vrij zijn, d.w.z. ze willen wel bij de Serviers blijven onder een opperste leiding, maar verder wen- schen de Kror.ten geheel onafhankelijk te staan. Zoolang dat niet geschied is, zoolang zal het in Zuid-Slavie steeds spannen en zoolang zulien telkens weer opnieuw conflicten uitbreken, die wellicht weer dooden zulien eischen. De eenheid in Zuid-Slavie is nog ver te zoeken! Een spannende dag te Jeruzalem. Naar Reuter meldt, heerschte gister te Jeruzalem groote spanning, toen bekend werd, dat de groot-moefti de mohammedanen uit alle districten speciaal naar Jeruzalem had opgeroepen om te komen bidden in de moskee van Oman. De meeste winkels en zaken werden op dit bericht gesloten. Er werden uitgebreide voor- zorgsmaatregelen genomen. Troepen met mitrailleurs hidden de strategische punten der stad bezet en politie en Engelsche vrijwil- ligers patrouilleerden. De dag is echter zonder betreurenswaar- dige incidenten verloopen. De Arabische dokters en advocaten en het genootschap tot bescherming van de heiligc plaatsen hebben geprotesteerd tegen de pro- clamatie van den hooge-commissaris op 1 September. Nieuwe Britsche troepentransporten. In Palestina komen nieuwe Britsche troe- pentransporten aan ter versterking van de garnizoenen. Aan de kust zijn twee groote oorlogsschepen waargenomen. Te JeJuzalem heerscht rust. Bij Berseba zijn hevige ge- vechten tusschen Britsche troepen en Sinai- Arabieren voorgekomen. Het Engelsche departement van kolonien deelt mede, dat het in alle deelen van Palesti na rqstig is. De Engelsche troepen zijn druk in de weer om naar verborgen wapens te zoeken en verdachte individuen op te sporen In de districten Safed en Haifa keeren de bewoners naar de Joodsche kolonies terug. Er is geen bevestiging binnengekomen van de officieele gerucnten als zouden te Gaza botsingen zijn voorgekomen tusschen Engelsche troepen en Sinai-arabieren, waar bij aan Engelsche zijde verliezen zouden zijn geleden. In tegendeel spreken latere berichten van volkomen rust in deze streek. Een katholiek oordeel. In kerkelijke kringen verklaart men in ver- j?aud caet de gefee^rtenissgn iq Palestine, Eerste klas en beschikbaar. Billijk tarief. Voor nette bediening wordt ingestaan. Inlichtingen bij den Dir. der Ass. v. Lijkbezorging den Heer VAN HEERDEN, TeL 952 Alkmaar en A. DAM Co., Scharloo 2, Tel. 490 dat de katholieke belangen in het Heilige Land, in plaats van baat te vinden bij de bevrijding van Jeruzalem door de Engelsche troepen, daarvan integendeel ernstig nadeel ondervinden. Oevechien tusschen Britsche troepen en Arabieren. Volgens berichten aan de bladen uit Je ruzalem zijn in een gevecht tusschen Engel* sche troepen en Arabieren nabij Gaza aan beide zijden ernstige verliezen geleden. De toestand in Palestina geldt voor de neder- zettingen, die niet door troepen beschermd zijn, nog steeds als ernstig. In Haifa, waar Joden en Arabieren el kander boycotten, blijven de Joodsche zaken gesloten. DUITSCHLAND. NA DEN BOMAANSLAG OP DEN RIJKSDAG. Het te Miinchen gevestigde bestuur van de nationaal socialistische partij heeft een be- looning van 2000 mark uitgeloofd voor het lid der partij, dat inlichtingen kan verstrek- ken over de personen, die den aanslag op den Rijksdag hebben gepleegd. Verder r.og tienduizend mark, indien hij het bewijs le- vert, dat de aanslag door Pruisische auto- riteiten op touw is gezet. Ket chemisch reinigen van Uw bovenkleeren is nu een vereischfe NOG MEER BOMMEN. Gisteren heeft 'n ambtenaar van het pbst- kantoor O 27 in de Magazinstrasse bij het- Alexanderplein te Berlijn in de gang van' het kantoor een blikken bus gevonden, waar in 23 patronen zaten en ongever y2 pond houtskool met stukken papier bedekt "gevon den werd. Men heeft niet getracht het par pier aan te steken, waarschijnlijk is de da- der gestoord. Volgens deskundigen, die den inhoud van de bus hebben onderzocht,. he ft de dader vermoedelijk slechts de beaoeli' gehad onrust te verwekken. CHINA. DE EXTERITORIALITEIT. Nanking zet door! Onder presidium van maarschalk Tsjang Kai Sjek is Donderdag een zit- ting gehouden van het Chineesche kabi- net, waarin de Chineesche minister van buitenlandsche zaken dr. Wang rapport uitbracht over zijn onderhandelingen met de groote mogendheden ter afschaf- fing del exterritorialiteit in China. Dr. Wang verklaarde, dat de regeering van Nanking, ondanks de afwijzende houding der mogendheden in deze kwes tie, alle priv. leges der buitenlanders met ingang van 1 Januari 1930 zal af- schaffen en bovendien in den loop de zer maand ^ten nieuwe v et zal publicee- ren, waarbij alle gemengde rechtbanken in geheel China met ingang van 1 No vember 1929 worden opgeheven. Nieuwe noteds van China. De minister van buitenlandsche za ken heeft nieuwe nota's omtrent de exterritorialiteit gezonden aan Enge- land, Amerika, Nederland en Noorwe- «en- - DE STRIJD TEGEN DE COMMUNISTEN. Meer dan 1000 communisten in een concentratiekamp. Volgens een officieele mededeeling w.or.deja 1114 communisten, waaronAer, COORANT. I

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1