Osize SCaSonien. iCerk en school lie heer K. Akkerman, de 2de mej. J. Melndersma, de 3de de heer J. Vendel. Met kinderwagenrijden de dames M. Hastra de lste, T. v. d. Oord de 2de en M. Los de 3de prijs. Met ringfietsen de heeren H. Bus, le prijs, P. Kluft 2e pr. en P. Oostwouder 3e prijs. 's Avonds was in het tentoonstellings- lokaal een talrijk publiek. Van de ver- schillende attracties wcrd druk gebruik gemaakt, terwijl het trio Cees Nat er de •♦emming best in wist te houden. De be- liaalde prijzen werden door den eere- ▼oorzitter, burgemeester Meindersma, aan de winners uitgereikt. Kortom bet Floraliafeest is hier weer uitstekend geslaagd. De feestavond zal worden gehouden den llden September. CASTRICUM. De kapitein van de militaire administratie Iw. E. van Keeken, uit deze gemeente, is ge- detacheerd bij het 14e Regiment Infanterie te Breda tot het verrichten van de functie van administrateur van een oorlogsbataljon her- halingslichtingen. lnbraak op vijf plaatsen te Bakkum. Tijdens het onderzoek naar het vernielen Van een ruit in huize Beveland op den Ge stichtsweg kreeg de politie mededeeling van een inbraak in een tijdelijk onbewoond maar wel gemeubileerd Luis te Bakkum. Voorts werd nog een tweetal andere inbraken in die buurt gesignaleerd. Een onderzoek wees het yolgende uit. i In de woning van den heer v. K., die met vacantie is, werd door den bewaker, zijn buurman, den heer A., geconstateerd dat een of meer inbrekers zich toegang hadden ver- schaft en alle meubelen hadden doorzocht, zonder blijkbaar iets van hun gading te vin- den. Het is den inbrekers, vermoedelijk een tweetal nader gesignaleerde personen, alleen om contanten te doen geweest, want ver- sehillende voorwerpen van waarde heeft men nnaangeroerd gelaten. Het bureau en een paar kasten zijn eenigszins beschadigd. Voorts is in een rijwielbergplaats en een winkel mgebroken, waar men een geldkistje van eenig kleingeld heeft ontdaan, maar alls electrische ornamenten heeft laten liggen, terwijl men verder nog een woning door een raam is binnengedrongen en bij een ander in de keuken is geweest. Daar wordt echter riets vermist. Vingerafdrukken zijn gevon- den. De politie volgt de verkregen aanwijzin- gen die verrijkt zijn met een vrij nauwkeurig signalement van de verdachten. OUDKARSPEL. Raadsvergadering. Vrijdagavond 8 uur vergaderde de raad dezer gemeente voltallig. Mededeeling werd gedaan door de commis- sie inzake het onderzoek naar de bekende gaskwestie dat deze a.s. Zaterdag 14 Sept. v.m. 10 uur zitting houdt. De leden die dus tegen het rapport hebben gestemd, aldus de voorzitter, kunnen hier dus hun bezwaren uiteen zetten. Naar aanleiding van dit adres deelde de voorzitter nog mede, dat reeds eerder een adres van Nieuwe Niedorp is onderteekend, om te trachten het kantoor in die gemeente te houden. B. en W. meenen echter nu geen stappen meer te moeten doen daar Alkmaar heel gemakkelijk te bereiken is. De kanatisatie van West-Friesland. Adres van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar houdende verzoek om met den ge- meenteraad een onderhoud te mogen hebben ter zake het belangrijke vraagstuk van de ka- nalisatie van West-Friesland. De voorzitter: Zooals de heeren zich zullen herinneren is bij de besprekingen over het al- gemeene kanalisatieplan besloten hierin niet mede te gaan. Nu komt dit adres waarin een onderhoud gevraagd wordt. B. en W. hebben hier niets tegen. De heeren Zaagman en de Boer wen- schen ook dit onderhoud wel. De heer Kostelijk ziet er niet veel in. Spr. verwachtte dat er wel weer op gehamerd zal worden om er voor te raken. Spr. is wel voor het gedeelte HuigendijkOmval. De heer Groen dacht ook dat het zoo wel zal afloopen. Het kanaal heeft voor ons geen /oordeelen. Voor de groenten is men aange wezen op vlug vervoer. Spr. is er niet tegen 8m de zaken nogmaals te hooren uiteen zetten. De voorzitter zeide dat er inmiddels nieu we lichtpunten gekomen zijn, b.v. de demping van de nieuwe Wieringerwaard. Hier komt geen spoorlijn en is men aangewezen op het vervoer te water. De raad verklaarde zich voor het onder houd. Adres van de Commissie uit de gemeente- raden tot het voeren van actie tegen de door Ged. Staten van Noord-Holland aan de ge- meenteraden voorgestelde salarisregeling van burgemeesters, secretarissen en ontvangers, waarin wordt geadviseerd op de begrooting van 1930 niet te voldoen aan hetgeen Ged. Staten vaststellen. Dit adres wordt bij de begrooting behan- deld. Verslag van de vereeniging ter bevorde- ring van het Vakonderwijs in West-Friesland over 1928; Verslag van het provinciaal Waterleiding- bedrijf van Noord-Holland over 1928; Adres van W. Boon, houdende verzoek om verhooging van jaarwedde als gemeente- veldwachter en toekenning van een vergoe- jing voor gebruik van rijwiel; Zal bij de begrooting 1930 worden be- aandeld. Aanbieding van de gemeentebegrooting voor 1930; Aanbieding van de begrooting van het gasbedrijf voor 1930; Aanbieding van de begrooting van het dectriciteitsbedrijf voor 1930; Aanbieding van de begrooting van het Surgerlijk Armbestuur voor 1930. Besprekingen over een reinigings dienst. z Voorstellen van B. en W. betreffende: Brief van het gemeentebestuur van Noord scharwoude inzake een ophaaldienst van vuil en haardasch. De voorzitter: Zooals de heeren zich zullen herinneren is er bij het begrootingsdebat in 1927 reeds oqer eea ophaaldienst gesproken. Door spr. is toen reeds opgemerkt dat men voor een goede reinigingsdienst op samen- werking was aangewezen. Nu is een reinigingsdienst altijd een scheepje van inleg; het kost altijd geld. Dat ik indertijd niet zoo mis heb gezien blijkt nu wel uit de brief van Noordscharwoude. De meerderheid van B. en W. echtet is er niet voor om een reinigingsdienst in te stellen zooals die in Noordscharwoude is. Wel om b.v. in de maanden Maart en April het vuil te laten ophalen. De minderheid van B. en W. is voor het adres. De heer Zaagman: Het betreft hier een bi- zonder geval. Uit de verslagen der versc'nil- lende gemeenteraden leest men dat het vuil van de akkers toch naar het dorp toe drijft. In dit adres gaat het echter om het vuil, asch enz. uit de huizen. Zooals de zaak er op 't oogenblik voor staat, gelooft spr. niet dat er een reinigings dienst zal komen. Spr. is er wel voor om in 't voorjaar de boel op te halen. Wethouder Bakker merkte op dat het vechten is tegen de bierkaai. Spr. acht een op haaldienst nuttig en noodig. Velen zijn klein behuisd en hebben geen erf, dus gaat de rommel te water. Spr. is er niet voor zooals dit in Noordscharwoude gebeurt, maar ver- klaart zich in beginsel voor een ophaaldienst. De heer Kostelijk meende, dat het indertijd reeds geprobeerd is. Toen werd het vuil echter evengoed te water gegooid. De men- schen willen er niet aan. Spr. zou wel een proef willen nemen met b.v. 1 maal in de maand. De heer de Boer is van dezell'de meening. Wanneer er een ophaaldienst komt dan moe ten de menschen ook verplicht worden een bak of iets dergelijks aan te brengen. De heer Groen heeft er persoonlijk weinig belang bij. Het zou heel nuttig zijn alg hier verbetering kwam. De huizen staan hier echter zoo dicht bij het water, dat het niet ge makkelijk zal zijn „het maar te water gooien" eruit te krijgen. De voorzitter merkte naar aanleiding van het gezegde van den heer Zaagman op dat men hier van de tuinbouwers over het alge- meen geen last meer heeft. Alle moge'.ijke me de werking wordt in deze verkregen. Spr. merkte nog op, dat als gezien wordt, dat het vuil te water gaat, er absoluut proces-verbaal volgt. Verder stelde de voorzitter voor om aan B. en W. over te laten om in het voorjaar (schoonmaaktijd) iemand aan te stellen om het vuil op te halen. Weth. Bakker: Er werd gezegd dat de reinigingsdienst de vorige maal niet vol- deed, maar er werd toen heelemaal geen controle op gehouden, zoodat er toen maar wat gedaan werd. Spr. gelooft dat in de toekomst er veel menschen toe over zullen gaan, om het vuil te bewaren. Spr. is verder van meening dat als de menschen niet weten waar ze met het vuil naar toe moeten, men ze ook niet moet bekeuren. De heer Zaagman bracht hulde aan de tuinbouwers. Spr. zeide, dat, wanneer er pro ces-verbaal wordt opgemaakt wij verplicht zijn een reinigingsdienst in te stellen. Als Boon iemand noodig heeft om te bekeuren dan moet hij morgen maar bij hem komen. Spr. is nu voor een ophaaldienst. Ook bleek het dat er nog enkele maanden zijn, dat men geen vuil en dergelijk op het erf mag hebben. Dan is de toestand heelemaal onhoudbaar. Men mag het dan niet weggooien, en het mag niet bewaard worden. De voorzitter: De verordening is een poli- tie-verordening dus deze moet worden ge- handhaafd. Het voorstel om in het voorjaar 6 a 7 weken het vuil op te halen wordt met alg. stemmen aangenomen. Qemeenterekening. Voorloopig vaststelling gemeenterekening over 1928; De heer Groen deelde mede dat de reke- ning is nagezien en kan er mede accoord gaan. De ontvangsten bedragen 89291.71, uitgaven 65349.51, alzoo een saldo van 23942.19. De kapitaaldienst sluit in ont- vongsten en uitgaven met een saldo van 9056. Aldus vastgesteld. Goedkeuring balans, winst- en verliesreke- ning over 1928; van het gasbedrijf en van het electriciteitsbedrijf. Goedkeuring rekening van het burgerlijk. armbestuur voor 1928. Winst saldo gasbedrijf 5133.57, winst saldo electriciteitsbedrijf 1834.47. Burger lijk Armbestuur: ontvangsten 5471.15, uitgaven 4023.71, saldo 1447.44. Rondvraag. Bij de rondvraag zeide de heer Groen op de rekening te hebben gezien de postuitgaven voor autokosten. Deze waren echter alien voor de firma Kok Tuinman. Spr. merkte op dat hier nog een autoverhuurinrichting is, nl. van Hoogeboom. Spr. vroeg hoe of het kan dat hier geen gebruik van gemaakt wordt. De voorzitter zeide dat door de betrokken firma's steeds om leveranties of iets derge lijks gevraagd wordt, dat is hier niet ge- beurd. Spr. zegt echter tee er in 't vervolg rekening mee te zullen houden. Voor de sluiting deelde de voorzitter nog mede, dat B. en W. besloten hebben de tijde lijk ambtenaar Sloof tot 1930 te zullen hand- haven, en de verantwoording hiervan op zich te nemen. Dat benauwde gevoel SINT PANCRAS. Raadsvergadering. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 6 September half acht De voorzitter, burgemeester J. Kroonen- burg, sprak er zijn voldoening over uit, alle raadsleden zoo kort na de vorige vergade- ring weer aanwezig te zien en opende de vergadering. Ingekomen was een schrijven van de be kende „commissie Langedijk", ingesteld naar aanleiding van de kwestie omtrent de uitge- ■keerde 5 pCt. inzake uitbreidingen bij het gas- en electriciteitsbedrijf, vermel iende dat op Zaterdag 14 September v.m. 10 uur aan de gasfabriek zitting zal worden gehouden, toegankelijk voor belanghebbenden, mits be- richt van verschijnen is ontvangen voor Maandag 9 September. Dierenbescherming. Het adres van de vereeniging voor wette- lijke dierenbescherniing gaf B. en W., gezien de weinige veeteelt in de gemeente, terwijl het moeilijk is bestaande toestanden in de enkele boerderijen te veranderen, aanleiding den raad voor te stellen dit adres voor ken- nisgeving aan te neinen De heer Snel wees op het feit, dat het nog- al eens voorkomt, dat ingezetenen des win ters een koe op stal zetten in een boet of schuurtje, en achtte het gewenscht dat B. en W. er eens toezicht op hielden of deze stal ling wel aan redelijke eischen voldeed. De voorzitter wees er op dat in het adres wordt gesproken over maatregelen bij brand. De heer Snel: Ook over dierenbescherming. De heer Lek: Juist. Spr was ook voor meer toezicht op de huisvesting dezer dieren. Het is soms wel wat erg bekrompen. De heer Koelemeij beaamde dit. De heer Van Kampen, wethouder, oor- deelde dat hiervoor bepalingen in de bouw- verordening zouden moeten worden opge- nomen, hetgeen echter practisch moeilijk door zal zijn te voeren. Hij wilde bet adres voor kennisgeving aannemen, doch tevens een oogje in't zeil houden in verband met de gemaakte opmerkingen. De voorzitter oordeelde dat ingrijpen al leen mogelijk was op grond van bepalin gen in een verordening. Wethouder Duif achtte den toestand des zomers erger en B. en W. zouden daar toe zicht op kunnen houden, doch dit zijn maar enkelen De heer Snel: Al is het maar een koe, dan is het al veel te erg. Enkele bepalingen om trent licht en lucht achtte spreker al reeds voldoende en hij hoopte, dat B. en W. d'it eens onder oogen wilden zien, teneinde de volgende vergadering met voorstellen te komen. Aldus gesteld in handen van B. en W., met de stem van den heer Muurling tegen. Ter tafel kwam hierna het adres der Alge- meene vereeniging van bloembollencultuur te Haarlem, waarin wordt verzocht maat regelen te treffen ter voorkoming van ern- stige gevolgen der z.g „wratziekte" in de aardappelsoorten Bravo, Kampioen, Dewet en Beentjes, zooals deze o.a. zijn genomen te Anna Paulowna, zulks ter beveiliging der bl oembollen exp ort. Bij optreden dezer ziekte wordt n.l. de geheele omtrek met een straal van minstens 10 K.M. van export uitgesloten. Op grond hiervan is de verbouw van genoemde aard appelsoorten, die zeer vatbaar zijn, in Anna Paulowna verboden. Adressante verzocht, alhier een derge- lijke verordening in te stellen De voorzitter achtte den verbouw dezer aardappelsoorten hier nogal van groot belang, doch aan den anderen kant voelden B. en W. wel voor de aangevoerde bezwaren. Daar het hier echter een streekbelang be treft, werd geadviseerd het adres door te zenden aan de Langedijker Groenten Centrale, hetgeen aanleiding kan geven tot een unifor- me regeling voor deze streek. De heeren Duif en Lek konden zich hier- mede zeer wel vereenigen. De heer Snel betreurde het, dat in het adres tevens geen ziektevrije soorten waren aangegeven. Wij houden zoodoende geen winteraardappelen over. Het adres werd gesteld in handen van B en W. Onderhoud Koedijker pad. Een commissie van arbitrage. Ingekomen was een schrijven van de ge meente Koedijk, waarin werd meegedeeld, dat de raad zich eenstemmig op het stand- punt heeft gesteld, niet in te gaan op het voorstel van St. Pancras, doch het standpunt te handhaven dat iedere gemeente aansprake- lijk blijft voor het onderhoud van het op eigen terrein gelegen gedeelte er tevens nog op wijzende, dat het meest vruchtbare land aan het pad is gelegen in de gemeente St. Pancras en het bestuur der gemeente Koedijk van meening is hier een ruim standpunt in te nemen. Verder werd in dit schrijven de hoop uitgesproken dat dit onderhavige punt geen bezwaar mocht opleveren voor de totstand- koming van dit pad en als uiterste termijn van beslissing werd genoemd 1 October 1929. De voorzitter wees op de verslagen der laatste raadsvergadering te Koedijk, waarin uitdrukkingen zijn gebezigd als „parasiteeren" en „Holland op zijn smalst", waarop spreker niet verder wilde ingaan. Dergelijke uitdrukkingen achtte spreker niet in het belang eener vruchtbare samen- werking. In het algemeen belang wenschen wij ons hierboven te verheffen. Wij zullen hier dan ook niet op ingaan, doch de zaak alleen in't oog houden. B. en W wenschen hun standpunt, dat nu reeds tweemaal door den raad is gesanctionneerd, niet te verlaten. Doch met dit al komt een zaak van algemeen belang in het gedrang, hetgeen zeer te be- treuren zou zijn. Dit werd echter te Koedijk ook reeds gezegd. Om tot een einde te komen, wenschen B. en W. thans voor te stellen, dat iedere ge- meenteraad zich een gemachtigde kiest, welke beiden een derde kiezen en de beslissing dezer kwestie in handen te stellen van deze arbitrage-commissie, waarbij de betrokken gemeenten zich verbinden, zich onvoorwaar- delijk neer te leggen bij de uitspraak dezer commissie. Indien de gemeente Koedijk met dit voor stel kan instemmen, zal het pad ongetwijfeld dezen herfst nog tot stand kunnen komen. Hiermede coupeeren wij de zaak niet. Spr zal het zeer op prijs stellen, indien thans hier de kwestie niet opnieuw weer wordt aan- gevoerd doch uitsluitend wordt besproken het voorstel van B. en W. De heer Lek vond dit wel moeilijk, hij had zich voorgenomen, een en ander te zeggen. doch gezien het correcte standpunt van B. en W. wilde hii dit thans achterwege laten. De heer Koelemeij had gaarne een protest willen laten hooren tegenover verschillende uitlatingen te Koedijk, doch kon zich thans volkomen vereenigen met het voorstel van B en W. Zonder verdere bespreking werd het voor stel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. AKERFLOOT. Raads vergadering. Vrijdag v.m. 10 uur kwam de raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen. Ingekomen was een adres van de vereeni ging voor wettelijke dierenbescherming om in de gemeentelijke bouwverordening een bepa ling op te nemen voor het bouwen van vee- stallen om bij eventueelen brand de dieren beter te kunnen redden. B. en W. stelden voor dit adres voor kennis geving aan te nemen. De heer SchermerhornBij nieuwbouw zou het gaan en in de praktijk zal het wel vol doen. Het voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen aangenomen. Een sehrijven van de vereeniging Bloembol lencultuur te Haarlem om in de Alg. Pol.ver- ordening dezer gemeente een artikel op te nemen, waarbij het verboden wordt om be- paalde soorten aardappelen in het schrijven vermeld te teelen wegens de wratziekte bij die soorten veelvuldig voorkomende. De voorzitter: In de gemeente Anna Pau lowna is ook een artikel in de verordening vastgelegd om zoodoende de wratziekte tegen tegaan. Dit schrijven is nog niet in de verga dering van B. en W. behandeld en spr. zou het daarom in handen willen stellen van B. en W om prae-advies om een deskundige, daar ook hier een Afd. van Bloembollencultuur ge- vestigd is, daarover te raadplegen. Alzoo besloten. Verbetering van de wegen in verband met het opbreken der wegen voor het leggen van een 50000 volt kabcl. De voorzitter deelde mede: In Maart j.l werd door het Prov. Electr. Bedrijf aan het gemeentebestuur verzocht in de gemeente- wegen een kabel te mogen leggen. B. en W. hadden daartegen geen bezwaar en verleenden vergunning om dezen kabel te leggen in het midden van den weg, zoodat het paardenpad, waar dit aanwezig was, moest worden opgebroken. Aan aen eenen leant la- gen de waterleidingsbuizen en gedeeltelijk aan den anderen kant een electrische kabel De uitgravingen moesten bij het dichten goed aangestampt worden en gewaterd. B. en W. hebben bij het Prov. Electr. Be drijf over de toegebrachte schade aan de wegen geconfereerd en zijn dezer dagen tot overeenstemming gekomen. B. en W. hebben de firma Groot een berekening van kosten laten maken, hetgeen vrijwel overeenkomt met de bijdrage van de provincie. De weg zal dan over een breedte van 3 M. behard worden in dezelfde geest als nu de Julianaweg en het paardenpad vervalt. De werkzaamheden zul len binnen 5 weken klaar moeten zijn. Bij het werk zal toezicht gehouden worden door een opzichter van de provincie, die moet nagaan of de materialen verwerkt worden zooals in de opgave vermeld. Deze kosten van toezicht komen ten laste van de gemeente. De heer Schut: Aan den heer Groot opdra- gen is goed en niet goed. De heer Mul: Is de instruetie van den heer Groot al gewijzigd? De voorzitter: De zaak is van alle kanten al nagegaan, maar voor wegenbouw kan men niet ledereen nemen. De heer Groot heeft in dit geval het vertrouwen, doet dit werk voort- duren en is er een opzichter voor controle dan weten wij, dat het werk goed wordt uitge voerd. Zoo'n groot werk is het niet om daar- voor een bestek te laten maken en aan te be- steden. De heer Schut: Dat stuk weg bij Dekker aan den Pontweg wordt dan nu recht doorge- trokken. De voorzitter: B. en W. hebben dit ook be sproken. De heer Groot houdt zich aan zijn begrooting, dus dit brengt extra kosten mee, omdat de wals er is, kan het nu op de goed- koopste manier, anders heeft men later deze transportkosten nog. Wethouder Groot: Een opgave van kostea kan gevraagd worden. De sloot voor Terluin zoo ook dichtgegooid kunnen worden, als daar toestemming voor verleend wordt, dan was die leelijke draai weg en de bestrating kon aldaar vervallen. Een suppl. begrooting als in ontwerp door B. en W. aangd>oden wordt met algemeene stemmen aangenomen en B. en W. vrijheid van handelen gegeven wat betreft de verleg- ging van den weg bij Dekker en Terluin. net voorstel van B. en W. om de wegen vol- gens hun plan te verbeteren en aan den heer Groot op te dragen, wdrd met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer Schermerhorn: Wordt al spoedig in de vacature van Hoofd der School aan den Kogerpolder voorzien? De voorzitter. Daarover is reeds overleg gepleegd met den Inspecteur van het Lager onderwijs te Alkmaar. Een herhaalde oproe- ping zal geplaatst worden. Er waren 5 solli- citanten, waarvan een zich heeft terugge- trokken. Als het zoover is, zal een tijdelijk hoofd aldaar worden aangesteld. Ook vroeg de heer Schermerhorn of de ver- goeding van den weg met den heer Korver in aen Oostwouderpolder al geregeld is. De voorzitter: Deze schade veroorzaakt door het leggen der waterleidinghuizen in dien weg van de gemeente, waarvan de heer Korver huurder is, zal door het Prov. Waterl. Bedrijf vergoed woden. Hiervan is den heer Korver bericht gedaan. De heer Berkhout: De wal langs het land van Jn. Meijer zou die voor verbreeding van den weg aldaar niet opgeruimd kunnen wor den. De voorzitter: Men komt van't een in't ander. Dit zullen B. en W. nog eens nagaan. De heer Mul: Hoe ver is't met de electrici- teit daar bij ons in de Schermer? De voorzitter: Dit is bij de administratie in onderzoek. Hierna sluiting der vergadering. De heer D. Zwart, kantoorhouder der posterijen te Veenwouden (Fr.), is met in- gang van 1 Oct. a.s. benoemd als zoodanig in deze gemeente ter vervanging van den heer J. H. Bettinger, die met ingang van denzelf- den datum is benoemd te Horst fL.). i, TE nggot BLOEMBOLLENEXPORT. Naar wij vernemen is door de algemeene btoembollenvereeniging te Haarlem aan het gemeentebestuur het verzoek gericht tot het in ieven roepen van een strafverordening waarbij aan eigenaars, huurders of gebrui- kers van gronden in deze gemeente verboden wordt de aardappelen Bravo's, Kampioen, Bintje en de Wet te telen, zulks omdat deze aardappelen het land besmetten met z.g.n. wratziekte, welke een beletsel zijn om de bloembollen te kunnen uitvoeren. Wij vernemen nader dat een dergelijke ver ordening al reeds bestaat in de gemeente Anna Paulowna. Door het gemeentebestuur wordt ter zake een onderzoek ingesteld en advies van de daarvoor in aanmerking komende vereeni ging gevraagd. Als we wel zijn ingelicht dan worden van de genoemde soorten aardappelen alleen de Bravo's in groote kwantums geteeld. De andere soorten zijn hier vrijwel niet bekend. AUTO GESLIPT. Op den weg van Bawen naar Ambarawa is een auto uit Magelang geslipt en tegen een brugleuning terecht gekomen. De wagen is gekanteld. De inzittenden dames Lapre en Lefebre kregen een hersenschudding en wer den in het hospitaal te Ambarawa opgeno- men. De chauffeur werd zwaar en de cornet licht gewond. De wagen is vernield. De to milie keerde terug van een begrafenis van een broer in Samarang. PESTBESTRIJDING. Woningverbetering te Bandoeng Naar het „N. v. d. D. v. N. I." meldt, heeft de Dienst van de Volksgezondheid een nota bij de Regeering ingediend met betrekking tot de kosten, die geraamd zijn voor maat-; regelen tot bestrijding van pest te Bandoeng, door middel van woningverbetering. De ver-i betering komt hierop neer, dat voor Inland- sche woningen 3 en voor Chineesche lXj millioen gulden verwerkt zullen worden in jaarlijksche termijnen van 500.000. Nieuwe gevalien. Een lijkschouwing van een 15-jarigen Chi* neeschen jongen in de Kota van Bandoeng heeft aangetoond dat hij aan pest was ge- storven. Een 18-jarige inlandsche vrouw te Tjiwidej, op 30 kilometer van Bandoeng ge legen, die aan pest lijdende was, werd in het Juliana ziekenhuis te Bandoeng opge- nomen, waar zij overleden is. Tasikmalaja is met pest besmet verklaard. In de omgeving van deze plaats komt alleen nog builenpest voor; longenpest is er reeds lang niet meer gecopstateerd. VERGIFTIGD? Enkele dagen geleden is de heer Meslad, agent van de Electriciteitsmij te Banjoemas, na het drinken van een glas bier plotseling onwel geworden en na 20 minuten onder verdachte verschijnselen overleden. Een on derzoek is ingesteld. DOOR KOELIES AANGEVALLEN. Een koelie van de Unie-kampong te Bela4 wan viel den opzichter De Vries aan en bracht hem met een grooten steen wonden aan het achterhoofd en den bovenlip toe. Aanleiding van dit optreden was een opmer- king, die de heer De Vries maakte op het werk van een vriend van den aanvaller. Bei den beweren door De Vries geslagen te zijn, hetgeen echter niet door andere verklaringen bevestigd wordt. Een koelie van de s.f. Ba^oe van de Jav. Cult. Mij. in het Kraksaansche, heeft na een woordenwisseling den scheikundige, den heer E. W. Doyer, met een dolkmes in den buik gestoken. De heer Doyer werd geope- reerd; zijn toestand is gunstig. Hij erkende den koeli te hebben geduwd; de koelie be- weert echter, dat hij getrapt is. GRATIE GEWEIGERD. Het verzoek om gratie van den leider vail de kolonisatieproeven in de Lampongs, die wegens verduistering veroordeeld was, is afgewezen. MARANATHA CONFERENCE. De elfde bijeenkomst. Te Zeist wordt de elfde Maranatha-Con- ferentie gehouden, op initiatief van „Het Zoeklicht". Op een aan het Hotel „Boschlust" gelegen terrein is de groote Zoeklicht-tent opgesteld. Onder de ongeveer 500 ingeschreven gasten J,K zijn er ook van over de landsgrenzen. Opening. Donderdag om iwaalf uur is de conferen ce geopend met een begroetingswoord door den heer Joh. de Heer, naar aanleiding van de gelijkenis der arbeiders in den wijngaard De middagbijeenkomst, die door de Ned. Chr. Radiovereenigmg draadloos werd uit- gezonden, begon met een bidstond. Als eerste spreker voerde het woord ds. C J, HoekendijL evang. pred. te Rotterdam, met het onder v. p: „Maranatha, Het uit- zicht der kinderen Gods". De heer Ralph C. Norton, Amerikaan van afkomst, directeur der Belg. Evang. Zending te Brussel, sprak daarna over: „Marana- tha, de drang tot eenheid en vervulling des Geestes". Ds. Urban, uij: Elberfeld, leidde het on- derwerp in „Maranatha de drang tot be- keering en heiligmaking". De heer Joh. de Heer, redacteur van „Het Zoeklicht", sprak tot slot over het „Amen! Hallelujah" van de 24 ouderlingen uit Openb. 19. v De conferentie wordt voortgezet. In de Vrijdagmorgen-samenkomst, welke voorafgegaan werd door een bidstond, maakte de Zoeklicht-redacteur, de heer Joh. do Heer, een aanvang m-t de behandeline van het onderwerp „Christus naar de schriF ten". Des middags sprak mr ?alph. C. Norton, directeur der Belg. Evan. Zending te Brus sel met als uitgangspunr Fihpp 3 10 „Z|- nen dood eelijkvormg wordende". v als gevolg van slechte spijsvertering. zal spoe- dig verdwijnen na ge bruik van Foster's Maag- pillen. het laxeermlddel bij uitnemendheid. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65. per flacon.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6