[XUlSltlA-vftNVAlKENBURf A ••iLEVERTR/ Binnenland HERVORMD LYCEUM TE AMSTERDAM. Nadat Dinsdagavond in het Americain Hotel te Amsterdam ouders van leerlingen en eenige genoodigden met het bestuur van het Herv. Lyceum een openingssamenkomst hadden gehouden, zijn Woensdagmorgen de lessen met 67 leerlingen begonnen. Rec tor is de heer dr. J. Smit. De school is voor- loopig gevestigd in het perceel Westeinde27. DE RICHTINGSSTRIJD IN DE HERV. KERK. Klacht ingebracht tegen (wee predikanten. De geref. evangeli- satie te Numansdorp. Men schrijft aan de „Nederlander": Door den kerkeraad der Ned. herv. gem te Numansdorp is bij het classicaal bestuur te 's-Gravenhage een bezwaarschrift inge- diend tegen ds. W. Bieshaar, em.-pred. te 's-Gravenhage, en bij den kerkeraad der Ned herv. gemeente te Hilversum tegen ds. W. J. van Lokhorst, pred. bij die gemeente. Dit bezwaarschrift is ingediend op grond van het feit, dat deze predikanten ge- handeld zouden hebben in strijd met art. 39 van het Reglement op het godsdienstonder- wijs en wat de leeraren in het bijzonder betreft in strijd met art. 27 van het Reg lement op het examen, door op te treden in een evangelisatie, welke blijkens de fei- ;ten, ter beschikking van den bezwaarden ker keraad (van Numansdorp) „ten duide- lijkste toont zich van de Ned. Hervormde Kerk te willen afscheiden en haar af te bre- ken". De helft van het bestuur der evangelisatie, en vele lidmaten en doopleden hebben reeds hun lidmaatschap der Ned. Herv. Gemeente (te Numansdorp) opgezegd. Het Hbl. voegt ter verduidelijking aan dit bericht het volgende toe: Deze klachten zijn veroorzaakt door den richtingsstrijd, zooals deze tot uiting komt in het bestaan van evangelisatie-vereenigingen van welke,andere dan de bovendrijvende richting in een bepaalde gemeente dan ook (in een zekere andere sfeer zou men van „cellenvorming" spreken!) In dit geval be treft het dergelijke vereenigingen van gere- formeerde richting. Art. 39 van het Regl. op het godsdienst- onderwijs schrijft voor, dat de bevestiging ,van lidmaten in een daarvoor bepaalde godsdienst'oefening geschiedt, „bij/welke hun de volgende vragen, althans wat betreft den geest en de hoofdzaak van de daarin vervat- ie belijdenis, verklaring en belofte, ter beant- woording worden voorgelegd" (volgen de be- kende vragen). Art. 27 van het Regl. op hei |(predikants)-examen bepaalt o.m., dat de ge- examineerden een verklaring en belofte af leggen en met hun onderteekening bekrachti- gen; deze belofte houdt in, dat de ondertee naar met ijver en trouw werkzaam zal zijn „oni, overeenkomstig de beginselen en het karakter der Ned. Herv. Kerk, het evangelie van Jezus Christus te verkondigen en de be- langen van het Godsrijk en in overeenstem- ming hiermede die van de Ned. herv. kerk, met opvolging van hare verordeningen, naar vermogen te behartigen". I Ds. Bieshaar nu, director van den Geref. jZendingsbond en ds. W. J. van Lokhorst behooren beiden tot den Geref. Bond in de j'Ned. herv. kerk. Te Numansdorp is een sterke geref. evangelisatie met een eigen voorganger, die nogal menschen trekt. De herv predikant te Numansdorp, ds. J. A. ten Bokkel Huinink, is van confessioneele richting en heeft meermalen in woord en ge schrift zich tegen de geref. evangelisaties ge Aeerd. DE M.T.S. TE HAARLEM. De Midd. Technische School te Haarlem fcestond Zaterdag tien jaar. Bestuur, direc- teur, leeraren, leerlingen en oud-leerlingen hebben dit op feestelijke wijze gevlerd. Het schoolgebouw aan den Kleverparkweg was voor het publiek ter bezichtiging openge- steld; zeer velen hebben een bezoek gebracht aan de inrichting. In den namiddag hield het schoolbestuur een druk bezochte receptie. Van de directies van verschillende fabrieken uit het heele land kwamen gelukwenschen. Des avonds is in den Haarlemschen Stads- schouwburg een feestavond gegeven, aange- boden door de stichting „Steunfonds ter be- yordering van het onderwijs aan de M.T.S. te Haarlem Het „Schouwtooneel" voerde „Pieter Stastok" op. In de pauze bood de beer C. van Schie- veen namens afgestudeerden, leerlingen en personeel der school aan het bestuur een tee- kening aan van een glas-in-lood raam, dat in net gebouw zal worden geplaatst. Aan den directeur werd het eere-lidmaatschap den^ V3n ^ef' Van -^^Sestudee1'- sr PR0F-, DR IR- J- A. A. MEKEL. Tot hoogleeraar aan de Technische Hoo- ^eschool te Delft in de afd. Mijnbouwkunde is benoemd dr. ir. J. A. A. Mekel, geoloog bij de Bat. Petrol. Mij. te Den Haag De nieuwbenoemde professor werd in 1892 te Bedum in Groningen geboren. Hij studeer- de aan de Technische Hoogeschool en be- haalde in 1916 het diploma voor miininue- nieur. 6 Nadat hij eenigen tijd als assistent voor ae mijnbouwkunde aan de Technische Hoo geschool was werkzaam geweest, werd hij oenoemd tot ingenieur bij de Bataafsche Pe- iroleum Mij. Cedurende enkele jaren is de heer Men- ;el voor de Mij. werkzaam geweest in Ame- 'ika en Mexico, in welke landen hij veel geo- ogische terreinkennis heeft verzameld. Hij leeft zich voorts in het bijzonder toegelegd 'P de mathematische wetenschap. kOp.21 Maart promoveerde hij aan de echnische Hoogeschool tot doctor in de echnische wetenschap op een proefschrift, 'etiteld„Theorie van het tectonisch grali- metrisch onderzoek". Hij behaalde den doc- toralen graad met lof. De moord te 's-Gravenhcoge. De drie trambeambten gehuldigd. De directeur van de H. T. M., ir. Montijn, heeft Zaterdag in de directiekamer de drie trambeambten ontvangen, die zich hebben on- derscheiden door het verleenen van hulp aan de gewonde huishoudster van de vermoorde en door het aanhcuden van den vermoedelij- ken moordenaar. Ir. Montijn heeft deze be- ambten, de heeren Beugen, bestuurder, Meyer en v. d. Velde, conducteurs, gehuldigd voor hun kranig gedrag en hun een gratificatie overhandigd. Het justified en politioneel onderzoek in het perceel waar het misdrijf heeft plaats ge had, is Zaterdag voortgezet. De toestand van de huishoudster was Za terdag redelijk. Naar alle waarschijnlijk zal de verdachte, die zich nog steeds aan het Hoofdcommissa- riaat van Politie in bewaring bevindt, van- daag naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Hij blijft nog steeds bij zijn ontkenning volharden. Een nieuwe getuige heeft zich aangemeld, die gez'en heeft hoe de verdachte het mes wegwierp. De moeilijke taak voor de politie wegge- legd om te bewijzen, dat de gearresteerde W. Kr. v. d. M. inderdaad de dader is van den afschuweluken moord aan den Bezuidenhout- schenweg, waarbij de 72-jarige mevr. Odem de hals werd afgesneden, en haar dienstbode ernstig werd verwond, is heel wat verlicht, doordat zich Vrijdagavond' een bouwvak- arbeider bij commissaris Pare, die het onder zoek in deze zaak leidt, heeft aangemeld, die gezien heeft dat de thans gearresteerde het scheermes, waarmede hij de daad bedreven moet hebben, over den tuinmuur van perceel 391 aan den Bezuidenhoutschcn weg heeft geworpen. Het is de bouwvakarbeider W. C. Piko, wonende Gedempte Sloot 54, dien wij heden- nacht een uur na zijn verhoor nog in zijn woning spraken. Een onderhoud met den nieu- wen getuige. Piko deelde aan de Haagsche Crt. mede, zich eenigszins verlaat te hebben op het bouwwerk aan de Comelis van der Lijn- straat, doordat hij nog van kleeding moest verwisselen. Het was omstreeks half vijf, toen hij aan het einde van deze straat een man ontmoette, op ongeveer 1 meter afstand van hem. Piko zag dat deze een lang smal ding over den tuinmuur wierp. Ik heb niet gezien, zoo vertelde hij, dat het een scheermes was, ook niet of er een ver- pakking om heen zat. Het was een lang, en smal ding. De man liep gewoontjes, kalm, met een beetje afgetrokken gezicht. Ik liep gewoon door, want ik wist niet, wat er aan de hand was. Op den hcek van den Bezuidenhoutschen weg gekomen, hoorde ik, dat er een dubbele moord gepleegd was. Men riep„daar gaat ie", en dat was degene, dien ik zoo juist gepasseerd was. Ik was hiervan zoo geschrdokken, dat ik niet ben gaan kij- ken, doch van zenuwachtigheid ben ik op de tram gestapt. Tegen den conducteur Meyer riep ik: „Hij heeft het mes over den muur gegooid". De man, die't mes over den muur gegooid had, was gekleed in een blauwe jas en vest en fantasie-broek. Hij liep in zijn bloote hoofd. Hij had geen grijs pak aan, zooals ik gele zen heb. Ik heb den geheelen avond stil gezeten en was erg zenuwaehtig. Op aandringen van mijn vrouw,en mijn buurman, wien ik't ver- teld had, ben ik mij vrijwillig wezen melden. Op het hoofdbureau van politie herkende ik den man, die in een gang iep, direct. Ik stond in een donkere kamer. Hij had nu een hoed op, welken hij op t' bureau gekregen had. Daarna ben ik nog met een inspecteur naar de Oornelis van der Liinstraat gereden, om de plaats aan te wijzen. Van mijn verkla- ringen is proces-verbaal opgemaakt. Men zeide mij, dat ik er later nog wel van hooren zou. Het is maar goed, dat ik mij heb aange meld, want ik vernam noe. dat men het plan had om met conducteur M. alle bouwwerken te gaan afzoeken. Een onderhoud met de politie. Van de politie vernam de „H. Crt.", dat zij nog zekerheid heeft kunnen bekomen aan- gaande de vraag, of verdachte vaker in het bewuste pand is geweest. De motieven, die den moordenaar tot zijn afschuwelijke daad hebben geleid, zijn onbe- kend. Allerweger wordt gedacht, dat de zucht naar geld de drijfveer geweest moet zijn, maar overtuigend bewijs dienaangaande ontbreekt absoluut. In dit verband werd ook het testament van het slachtoffer ter sprake gebracht. Dit is vermoedelijk in bezit van een notaris en nog niet geopend. Alleen de rechtbank kan. wan- neer dat dringend noodzakelijk wordt ge- oordeeld, inzage gelasten. Talrijke getuigen zijn gehoord. Hoe de verdachte leefde. W. Kr. v. d. M. heeft niet veel familie in den Haag. Hij wist, dat hij voor verschillende diefstalletjes en oplichterijtjes gezocht werd en heeft zich daarom waarschijnlijk buiten de stad schuilgehouden. In de laatste jaren leefde hij van de hand in den tand, o.a. werkte hij af en toe in de schrijfkamer, een instelling, die gereclasseerden en werkloozen aan schrijfwerk helpt. Hij leeft gescheiden van zijn vrouw, die te Hoogeveen zeer gezien is en drie kinderen heeft. Toen de politie hem herkende, gaf hij toe W. Kr. v. d. M. te hee- ten. Verder blijft hij maar steeds ontkennen, iets met den moord uitstaande te hebben. Bij bouilleering is geen geld op hem bevonden. De toestand van mej. Hoistein. Wij vernemen voorts, dat de toestand van de huishoudster, mej. Fien Holstein, zeer zorgelijk ik. Door het vele bloedverlies is zij zeer verzwakt, zoodat haar weerstandsver- mogen zeer gerjnCT is. Hierdoor kon het ver hoor, haar door den rechter-commissaris af- genomen, slechts zeer kort zijn. Tot heden toe heeft dit verhoor geen resultaat opgele- verd. Een medeplichtige? Naar verluidt zou het onderzoek van de politie ook leiden naar een medeplichtige, een gerucht, waarvan de juistheid door de politie niet bevestigd noch tegengesproken wordt. Het onderzoek in deze zaak wordt heden met voile kracht voortgezet. Onderzoek in het aangrenzende perceel. Het pand, waarin het afschuwelijke mis drijf gepleegd is, staat niet allien aan den voorkant, doch ook aan de achterzijde dag en nacht onder politiebewaking. Hedenmor- gen werd door den inspecteur van de recher che Schmidt Crans in den tuin van het naast- ljggende perceel 393 een onderzoek ingesteld tusschen bloemperken en struiken Dit onderzoek schijnt eenige resultaten te hebben opgeleverd. De teraardebestelling van me vrouw O. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mevr. Odem, geboren Chris tiaans, die als slachtoffer van het drama is gevallen, zal a.s. Dinsdagmiddag, te half drie, geschieden op de begraafplaats „Zorg- vlied" te Amsterdam, alwaar het stoffelijk hulsel in het familiegraf zal worden bijgezet. DE AMSTERDAMSCHE ZIEKEN- FONDSKWESTIE. Naar de Tel. verneemt, heeft het be stuur van de „Amsterdamsche Specia- listen Vereeniging" aan haar leden en aan de besturen der Ziekenfondson een uitvoerig schrijven gezonden, waarin de ontwikkeling en de beteekenis van het conflict tusschen deze bestuurders en de Ziekenfondsen wordt toegelicht. Aangetoond wordt, dat in het systeem, waarbij de beslissing van een zieken- fondspatient een specialist zal consul- teeren, de macht uitsluitend berust bij den huisarts. Deze macht wordt ge- vaarlijk geacht in handen van dien huisarts, die niet ten voile de beperkt- heid van zijn kennen en kunnen overzict en door te groot zelfvertrouwen den wensch van den patient, om den specia list te raadplegen, beschouwt als gebrek aan vertrouwen. Door arbitrage van burgemeester Tel- legen is in '17 den ziekenfondspatienten toegestaan, specialisten buiten hun huisarts om, op de poliklinieken te be- zoeken tegen persoonlijke vergoeding van de maandkaart, terwijl alsdan de medicamenten voor rekening van het ziekenfonds worden voorgeschreven. Een andere wijze, om de groote macht van den huisarts te breidelen is niet gevonden. Deze veiligheidsklep heeft in twaalf jaar nooit tot eenige klacht aan- leiding gegeven. De bestaande bepaling, dat bij weigering van een verwijskaact een commissie hierover kan beslissen, is waardeloos gebleken. De voorzitter van het, uitsluitend door huisartsen en apo- thekers bestuurde ziekenfonds A.Z.A. heeft den eisch der specialisten, dit ver- kregen recht in de overeenkomst op te nemen, afgewezen en de leiders der an dere ziekenfondsen in zijn vaarwater getrokken. De bewering, dat alleen beter gesitu- eerde ziekenfondspatienten van dit recht konden gebruik maken, wordt door de specialisten als onzuiver ge- voeld, daar door hun eisch, dat zij de medicamenten zouden moeten betalea, het voor deze patienten nog kostbaar ga- maakt wordt, terwijl dit principe door de ziekenfondsbesturen absoluut wordt losgelaten, als patienten buiten den huisarts om de universiteitspoliklinie- ken bezoeken. De hiervoor voorgeschreven medica menten worden zonder bezwaar ver- strekt. Een loyaal voorstel der specialis ten, deze kwestie aan arbitrage te on- derwerpen, is door de fondsbesturen af gewezen. Zij stellen de specialisten voor de keuze: onderwerping of strijd. De specialisten wenschen geen strijd, doch zij zullen dezen aanvaardenenwer- pen de voile verantwoordelijkheid op enkele leidende personen uit de zieken fondsbesturen, die op onverantwoorde- lijke wijze de goede verstandhouding en prettige samenwerking, die jaren be- stond, in de waagschaal stellen. ROTTERDAMSCHE WERKLOOZEN IN DRENTE. Onlangs is meegedeeld, dat er moeilijk- heden gerezen waren met werkloozen uit Rot terdam, die bij de rijkswerkverschaffing aan de Oude Vaart in Drente waren geplaatst. De arbeiders wilden niet aan het werk gaan, omdat naar hun meening de huisvestingsge- legenheid niet vrij van ongedierte was. Na 14 dagen te zijn uitgesloten mogen zij thans, volgens bericht, binnengekomen bij het gemeentebestuur van Rotterdam, Maandag weer aan het werk gaan. ALLEEN VOOR NOTARISSEN! Geslaagde familie-puzzle. Een te Sint-Annaland dezer dagen geslo- ten huwelijk heeft de volgende familie-puzzle doen ontstaan: De getrouwde man is de zwa- ger van zijn zoon, de schoonbroer van zijn schoondochter en de oom van zijn kleinkind. Zijn vrouw is de moeder van haar zuster, de moeder van haar zwager, de tante van haar kleinkind en de dochter van haar man. De zoon is de zwager van zijn vader, de broer van zijn moeder, de neef van zijn vrouw en ook de neef van zijn kind. De vrouw van den zoon is de zuster van haar schoonmoeder, de zuster van haar vader, de nicht van haar man en ook van haar eigen kind. Het klein kind moet oom zeggen tegen grootvader, tan te tegen grootmoeder, oud-tante tegen zijn moeder en neef tegen zijn vader. De oplossing van de puzzle is: de groot vader is gehuwd met de zuster van zijn schoondochter. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Succesvolle concurrence met Engeland. De gemeenteraad van Salford heeft een of- ferte aangenomen van de Nederlandsche Ka- belfabrieL te Delft, voor de levering van ka- bels aan de electriciteitswerken aldaar, ten bedrage van 8428, ondanks heftige oppo- sitie van degenen, die de order in Engeland hadden willen houden. ter bestrijding van de werkloosheid. De Electriciteits-Commissie verklaarde, dat het verschil tusschen de Ne derlandsche offerte en de laagste Engelsche 14 pCt. bedroeg. Voorts werd medegedeeld, dat tot dusverre door het accepteeren van offertes van de Nederlandsche firma 10.000 was bespaard. Daar het voor de bestellingen benoodigde geld geleend moest worden, was ook een groote besparing aan rente en aflossing verkregen. OP EEN AUTO GEKLOMMEN. Vrijdagmiddag is op de brug Loos- duinscheweg Paul Krugerlaan in Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Op een vrachtauto met aanhangwagen waren een paar jongens geklommen en op de brug is de 10-jarige J. B., uit de Engelenburgstraat, daar af gesprongen of gevallen en vermoede lijk met het hoofd op de straat terechtgeko- men. De jongen is zeer spoedig overleden. OLYMPIADEFILM TOCH TE AMSTERDAM. Rolprent aangekocht door een in- gezetene. De film Olympiade 1928, die tijdens de Olympische Spelen door een Italiaansche maatschappij werd opgenomen en welke ver- tooning de Nederlandsche bioscopen door den Nederlandschen Bioscoop Bond was verbo- den, ter zake het bekende geschil met het N O. C., zal, zoo verneemt de Tel., toch dezer dagen te Amsterdam in het openbaar ver- toond worden. Een stadgenoot, die buiten het bioscoopbedrijf staat, en die de film in handen heeft, zal haar namelijk doen vertoonen in de groote aula van het Koloniaal Instituut. De vertooningen zullen tegen betaling voor het publiek toegankelijk zijn. De beschikking over de aula is reeds door het bestuur van het Instituut verleend. VERDRONKEN. Oevolg van baldadigheid. Zaterdagmiddag is te Rotterdam de acht jarige B. G. v. d. Hoek, uit de Beukelaar- straat, in het Mallegat verdronken. Het jon- getje hield zich aan een roeiboot vast en eenige onbekende jongens hebben de boot een duw gegeven, ten gevolge waarvan het kind waarschijnlijk is beklemd geraakt tus schen de roeiboot en een schip. Het ver- dween in de diepte. Een badmeester uit het in de nabijheid liggend zwembad heeft het kind na ongeveer een kwartier boven weten te brengen. De levensgeesten waren echter geweken. BRANDEN. Te Boelensiaan (Fr.) is de woning van D Pultrum afgebrand. De bewoners waren af- wezig. Te Vledder is de boerderij van K. Warn- ders door onbekende oorzaak afgebrand. Eenige varkens kwamen daarbij om. Zaterdagmorgen brak brand uit in de autogarage en stalhouderij van gebr. Verste- ge te Ridderkerk. De auto's konden in vei- ligheid worden gebracht evenals de voorra- den benzine. De brand is ontstaan door het springen van een laschapparaat. Te Best bij Eindhoven is de boerderij van Beerendonk afgebrand. De bewoners wisten zich nog bijtijds in veiligheid te brengen. De boerderij is laag verzekerd, de inboedel in het geheel niet. De oorzaak van den brand moet gezocht worden. in het omvallen van een petroleumlampje in de schuur. Op de Kagerplassen is door onbekende oorzaak een motorboot van dr. Sehoemaker uit Scheveningen in brand geraakt. Het vaar- tuig dreef naar de motorboot van den heer Van Hulst uit Warmond, welk vaartuig ook vlam vatte. Beide booten zijn geheel ver- brand. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. DOODELIJK ONGEVAL IN DEN KONINKLIJKEN SCHOUWBURG. Daarom geen feest bij het in ge bruik nemen van het nieuwe tooneel Aan het voornemen om aan de ingebruik- neming van het nieuwe tooneel van den Ko ninklijken Schouwburg te Den Haag een feesteiijk karakter te geven, is geen gevolg gegeven in verband met een ongeval, dat een der werklieden is overkomen. Een 27-ja rige hulpmonteur bij de Electrische Centra- le, wonende in de v. d. Veldestraat, is nl. Zaterdagmiddag bij het verrichten van werk- zaamheden in den schouwburg door electri- schen stroom getroffen. Getracht werd nog, de levensgeesten op te wekken, doch bij aankomst in het Gem. Zie- kenhuis aan den Zuidwal bleek de man reeds te zijn overleden. ALG. NEDERL. POLITIEBOND. In de algemeene vergadering van den A. N. P. B. werden de heeren W L. H. Koster Henke, A. Monna en D. Harkema herkozen tot lid van het bestuur. Op voorstel van de afd. Zuid-Holland werd besloten, dat het hoodfbestuur te be voegder plaatse stappen zal doen teneinde te geraken tot de afschaffing van den stand- plaatsaftrek der rijksveldwachters ten platte- lande, al of niet in samenwerking met de rijkspolitievereeniging. DE STAKENDE WERKLOOZEN. Uitgesloten van werk en steun. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw bericht ontvangen, dat de ar beiders, die de vorige week in Vollenhoven het werk hebben neergelegd, voor onbepaal- den tijd van werk worden uitgesloten. De wensch is daarbij te kennen gegeven, dat zij geen steun zullen krijgen. Omtrent de aanleiding tot het conflict wordt nog medegedeeld. dat eenige ploegen van meening waren, cat de tarieven waren verlaagd. Dat was echter on juist. Hoewel de voorschriften aangeven, dat de arbeiders met klachten zich moeten wenden tot den in specteur te Zwolle, is dit niet geschied. Men heeft aan niemand raad en advies gevraagd en is eenvoudig gaan staken. Ofschoon de uitvoerders van het werk opdracht hebben om, wanneer de werkloozen den arbeid neer- leggen, hen onmiddellijk naar huis te stu- ren, hebben zij in dit geval nog 24 uur ge- duld gehad. Toen niettemin de stakers het werk niet wilcfen hervatten, moest tot terug- zending worden overgegaan. Reeds thans hebben zich tientallen werkloo zen bij het gemeentebestuur aangemeld en verzocht, terug te mogen gaan. Verscheide- nen van hen hebben verklaard slechts onder pressie den arbeid te hebben neergelegd en uit angst voor molestatie zich te hebben ont- houden hulp bij de overheid te vragen. In hoeverre dit juist is, wordt thans door het gemeentebestuur onderzocht, doch reeds staat vast, dat eenige der arbeiders voor goed van hulp zullen worden uitgesloten. DE STAKING TE ZAANDAM. De vier samenwerkende organisaties vatl arbeiders in het Zaandamsche houtbedrijf hebben aan den Bond van Werkgevers in een Zaterdag verzonden brief medegedeeld, dat zij ter verdere bespreking van de liquidatia van het conflict gaarne een uitnoodiging wachten. Wat de arbeidsvoorwaarden aan- gaat, wijzen zij erop, dat men hen te dezen opzichte blijkbaar heeft misverstaan. Zij maken kenbaar dat onderhandelingen hier over zijn uitgeput, doch meenen, dat de aan< gewezen weg oogenblikkelijk is, dat partijen probeeren het over de liquidatie der staking eens te worden. BLOEMBOLLENSCHUUR AFGE BRAND. Zaterdag is de bloembollenschuur van de gebr. Gerritsen te Hillegom, staande in de Zilk, totaal afgebrand. Het vuur tastte het brandbare gebouw zoo snel aan, dat binenn een uur zoowel de schuur als de pakplaats en het kantoor ver* woest waren, benevens de geborgen bloem- bollen. Alles was verzekerd, maar omdat er vele dure tulpenbollen, nieuwe soorten, en zwaar- lingen in de schuur lagen is de schade zeef groot. De brandweer van de gemeente Noord- wijkerhout, op welks gebied de brand woed* de, was met de motorspuit aanwezig. De oorzaak is vermoedelijk aan een bran- dende kachel te wijten. HET CARILLON TE OLDENZAAL'. Op kosten van den schenker, den heer P J. Gelderman, zal aan het carillon voor den St. Plechelmustoren te Oldenzaal een niet onbelangrijke uitbreiding worden gegeven en zullen thans 45 klokken geplaatst worden, terwijl ter versterking van het geluid de bo- dem der klokkenkamer geheel met koper wordt bekleed. De overdracht aan de gemeente en In ge- j bruikneming yan het carillon zal op 30 April den verjaardag van Prinses Juliana. geschieden. NEDERLANDSCHE EIEREN NAAR ENGELAND. De export in gevaarJ Het Tweede Kamerlid de heer Kortenhorst heeft den minister van binnenl. zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van diet rapport, voorkomend in „Handelsberichten" van 29 Aug. 1929, van den rijkslandbouw- consulent ir. Gerritzen, te Londen, waarin ten aanzien van den uitvoer van Nederland^ sche eieren naar Engeland o.m. wordt ge- zegd, dat het aantal absoluut versche partij en opvallend klein is, dat bij weinige, door hem gecontroleerde partijen het gewicht in orde was, dat hij zonder eenig voorbehoud tot de conclusie is moeten komen, dat het Nederlandsche ei niet reclamewaardig is en dat de toestand van de Engelsche markt voor onze eieren hoogst kritiek is? Acht de minister deze schildering van den toestand van den export van eieren naar En geland in het algemeen juist? Kan de minister de in Nederland zelf aan wezige oorzaken mededeelen, die tot dezen hoogst ongewenschten toestand hebben ge leid? Is de minister niet van oordeel, dat naast de negatieve middelen, die reeds zijn inge- voerd, om den goeden naam van het Neder landsche product op de buitenlandsche mark- ten hoog te houden (de wet betreffende den in- en uitvoer van kippen- en eendeneieren),^ de tijd dringt, om ook de in het vooruitzicht gestelde positieve voorzieningen te treffen/ die het Nederlandsch product voor het door-, staan van een vergelijking met buitenland sche producten in staat moeten houden? Kan de minister mededeelen, in welk sta dium de organisatie der controle op den ex port van Nederlandsche eieren zich thans bevindt en welk resultaat de invloed der Re- geering on de totstandkoming daarvan heeft gehad? Is de minister bereid om, wanneer belang- hebbenden zelf niet binnen korten tijd tot een afdoende regeling geraken, maatregelen voor. te bereiden, waardoor op meer afdoende wij ze aan den kritieken toestand van den Ne-J derlandschen eierenhandel op Engeland een1 einde wordt gemaakt? VERKEERSONGEVALLEN. Ernstig autc-cmgeluk. Motof tegen een boom gereden. Gisteravond half acht is in de ZandvoorT sche laan te Zandvoort een ernstig ongeluk gebeurd. In de bocht bij het kanaal van de waterleiding reed een rijtuig, gevolgd doof. een auo, die, daar de weg vrij was, den wa- gen wilde passeeren. Op het moment, dat het rijtuig en de auto zich naast elkaaif voortbewogen in de richting Haarlem, kv/am een motorrijder uit Zandvoort met groote snelheid aangereden, die op dat moment de beide voertuigen trachtte te passeeren. De manoeuvre mislukte evenwel met het nood- lottig gevolg, dat de motorfiets tegen een boom reed. Do:r den schok werd de motorfiets waarOp zich nog een duorijder bevond, tegen de auto geslingerd. De bestuurder. H. J. B. stucadoor te Haarlem, werd op den straat weg geworpen en met een ernstige hoofdi wonde in bewusteloozen toestand opgenoA men. Erger Was de duozitter, G. J. H. T. uit' Haarlem er aan toe, die bewusteloos van on der het totaal vernielde motorrijwiel werd vandaan gehaald. Hij bekwam ernstige in- wendige kneuzingen en brak een been, ter wijl men vermoedt dat er ook eenige ribben zijn gebroken. De beide slachtoffers werden bij een bewoner van de Zandvoortschelaan binnengedragen, waar zij door doktoreg van de eerste hulp werden voorzien. Botsing tusschen locomotlef en auto. Een doode, een zwaax gewonde. Zat.rdag omstresks 9 uur is op de spoor- lijn F.nschede—Boekelo nabij de halte Usselo een Ford-bestelauto uit Enschede yan achte^

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7