Alkmrsclc ConranL De getieimzinnige voetstappen Badio-hoekje FEU1LLET0N. Bechlszaken *~No. 214 1929. Honderd een en dertigste Jaargang. Woensdas- II September. Donderiag 12 September. r Huizen, 1875 M. 10—10.15 Morgenwij- ding. 10.3012.Gramofoonmuziek. 12.15 1.45 Concert door het Tuschinski-orkest. jl.45-3.15 Gramofoonmuziek. 3.153.45 sVioolconcert door Lion Contran. 4.5. iZiekenuurtje. 5—5.30 Sportpraatje. 6.—7.15 '.Concert door het A. V. R. O.-kwartet. 7.15— 7.45 Lezing door J. Sipkes: Botaniseeren in Jt Middellandsche-zee-gebied. 9.9.30 Ka- tnermuziek door het Hollandsch Instrumen tal Kwintet. (Zepparoni-Oostdam van Hoek vv. d. BeekRosa Spier). 9.40—11.Con cert door het Omroeporkest onder leiding van fNico Treep. Daarga gramofoonmuziek. i Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) j(Uitsluitend N. C. R. V.) 10.3011.Zie- kendienst. 12.30—2.— Concert. Zang, f'uit en piano. 2.2.35 Uitzending voor scholen. 4.5.Ziekenuurtje. 5.6.30 Concert. Te nor, orgel en piano. Ter afwisseling: Decla- matie. 7.8.Orgelconcert. 8.Lezing over: „De school en de besmettelijke ziekten' 'Medewerking van orkest. Na afloop nieuws berichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij- ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. [12.20 Concert. G. Garside, alt. F. West, tenor. D. Scott, fluit. 1.20 Orgelconcert. jCinema-orgel. 2.20—2.45 Beelduitzending. ,3 20 Vesper. 4.05 Lezing. 4.20 Concert. S. gVorke—Bowen, sopraan. R. Ford, bariton. 1A. Cave, viool. K. Dale, piano. 5.35 Kinder- aurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Concert. 7 20 Verslag van motorrennen. 7 45 Voorle- zing. 8.05 Concert. R. Olivers, bariton. In- Btrumentaal Kwintet. 9.„Sqirel's Cage". Tooneelspel. 10.Nieuwsberichten. 10.20 Lezing. 10.35 Verrassing. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 Gra mofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek 6.50 Gra mofoonmuziek. 8.20 Concert. Orkest, cello en zang. Langenberg, 473 M. 7.358.15 Gramo- foonmuziek, 8.20—9.20 Orkestconcert. 10.35 —11.35 Gramofoonmuziek. 11.4012.10 •Phonola-concert. 12.30 Gramofoonmuziek. [1.252.50 Orkestconcert, cello. 5.556 50 Concert, Sopraan, bas-baritOE en piano. 9 05 „Die Tage des Lebens". Drama in 4 bedrij- ven van L. Andrejew. Daarna tot 12.20 'dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.10—11.05 Lezingen. 12.20—1.15 Gramofoonmuziek. 1.151.50 Lezingen. 2.20—2.50 Gramofoonmuziek. 2.505.20 Lezingen. 5.20—6.20 Concert uit Berlijn. 6.20—8.20 Lezingen. 8.20 „Zeitbe- dchte". Daarna „Die Strasse". Vervolgens lot 12.50 dansmuziek. Kalyndborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.50—5.50 Concert door 't omroep orkest. 8.20 Concert. Voorlezing en zang. 9 05 „Den Graa Paletot", 1 -acter. 10.05— 10.30 Celloconcert. 10.3011.30 Moderne muziek. 11.30—1.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. Mme. Cluytens, zang. 6.50 Gramofoonmuziek. 8 35 Concert. Orkest en vocale solisten. De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend, dat tijdens het bezoek van het circus CARL HAGENBECK op het ge- meentelijk Sportpark aan de Nieuwpoorts laan alhier, de volgende politiemaatregelen zijn getroffen: 1. Het entree tot het sportpark en den kaar- tenverkoop zal door en in den meest Zui- delijken, dus derden ingang zijn. 2- Gedurende het aan- en uitgaan zal het rijverkeer in een richting worden geleid en wel via Kennemerstraatweg, Nieuw poortslaan en Regulierslaan. 3 Er zal op het sportpark gelegenheid zijn voor stalling van motorrijtuigen en rijwie- len en wel door den eersten ingang. 4. Bestuurders van motorrijtuigen die op het i terrein gestald worden, mogen niet verder dan tot den eersten ingang oprijden. van- waar de inzittenden zich te voet moeten begeven naar den derden ingang. 5 Bestuurders van huurauto's moeten tot voorbij den derden ingang oprijden, al- waar de passagiers worden uitgelaten en vervolgens afrijden via de Reguliers- laan. 6 Bij afloop zullen de bestuurders van op geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door OSWALDI. £2) En zoo aanvaardde Birtley's Raydon's vrouw in een bijzonder opgewekte stem ming een tochtje met haar oude vriend in diens prachtigen auto. Zij stopten voor de lunch bij een alom gunstig be kend staand restaurant, genaamd Be- che's Hotel. Buiten den nog met rozen begroeiden ingang stonden verseheidene vvagens, maar niet een kon de vergelij- king doorstaan met de nieuwe Rolls Royce van kolonel Mintlaw. Dit was op zichzelf al genoeg, om Eva's opgewekt- heid te verhoogen. Hun aankomst verwekte een kleine opschudding. Toen de hotelier vlug naar buiten kwam loopen, om hen te begroe- ten, kwam er een uitdrukking van te- leurstelling op zijn gezicht, omdat hij zag, dat er geen bagage achter op den wagen was vastgegespt. Hij zei iets; Mintlaw hoorde het niet goed, maar Eva had het verstaan, en kittig achter haar metgezel aantrippelend, fluisterde zij vroolijk: „Die ouwe meneer dacht, dat wij een wittebroodspaartje waren, Jafck Zij kreeg een schokje, toen hij zachtjes mompelde: „Was het maar waar!" Arme Jack! Eva dacht bij zich zelf, het terrein gestalde motorrijtuigen moeten wachten totdat het loopende publiek van het terrein is vertrokken om dan vervol gens door den eersten ingang in de rich- ting van de Regulierslaan af te rijden. 7. Bestelde auto's en rijtuigen worden voor bij den derden ingang aan den kant van den weg in de richting van de Reguliers laan opgesteld en mogen dus niet voor den derden ingang voorrijden. 8. Wielrijders moeten bij aangaan bij de Nieuwpoortslaan afstappen en het rijwiel ran de hand medevoeren tot aan den eer sten ingang, welke toegang geeft tot de rijwielstalling op het terrein. Omgekeerd bij afloop van den eersten ingang tot aan den Kennemerstraatweg. 9. Autobussen met bezoekers van buitenge- meenten kunnen de passagiers uitlaten voorbij den derden ingang aan de Nieuw poortslaan. Daarna moeten die autobus- sen oprijden en kunnen op nadere aanwij- zing der Politie, standplaatsen ingeno- men worden en file op den Kennemer straatweg nabij den Heilooerdijk. Na af loop der voorstelling kunnen de passa giers zich via Nieuwpoortssteeg naar de bussen begeven. Er wordt dus geen rijverkeer door de Re gulierslaan naar de Nieuwpoortslaan toege- laten. Motorrijtuigen, rijtuigen en rijwielen komende van de richting Heiloo rijden dus via Kennemerstraatweg en Vierstaten naar de Nieuwpoortslaan. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maacdag 9 Seeptember. De eerste veidachte, die heden zijn entree maakte, was Willem K., een 39-jarige stoker uit Hansweert, die in verzet is gekomen tegen de hem bij verstek opgelegde gevangenisstraf wegens mishandeling, gepleegd te Barsin- gerhorn op een machinist uit Winkel. Verd. heeft heel wat bezwaren. Hij beweerde te zijn uitgelokt en verzocht zijn straf om te willen zetten in een kleine geldboete. Ongelukkigerwijze is hij al meer- malen wegens min of meer ernstige feiten veroordeeld, waardoor zijn kans op een „kleine" geldboete niet grooter wordt Hier- op werd de zaak op nieuw behandeld. De machinist Buitenhek is door verdachte ge- trapt, geslagen en met een mes in zijn rug gestoken, waardoor hij bloedend werd ver- wond. De verdachte beweerde dat Buitenhek hem met een klomp te lijf wilde. Buitenhek erkende wel een klomp ter hand te hebben gehad, doch hij heeft er niet mee geslagen. Verdachte heeft hem dien klomp afgenomen om hem er mede af te ranselen. De vermeende behandeling gaf den officier geen motief wijziging in het vonnis 6 weken gevangenisstraf voor te stellen. Hij vroeg dus bevestiging. De politierechter bleek van dezelfde meening en het vonnis werd1 alzoo bekrachtigd. DIEFSTAL IN DIENSTBETREKKING. Cath. Joh. v. d. B., die zich te Alkmaar schuldig maakte aan diefstal in dienstbetrek- king bij mevr. wed. B. aldaar wordt onvoor- waardelijk veroordeeld tot 1 maand gev. De poiitierechter achtte het momenteel het eenige middel te harer verbetering. BELEEDIGING. VoortgezetWerd de bekende zaak tegen den zwerver Jan P., die den gem. veldwachter van Noord-Scharwoude Leuring heeft uitge- scholden voor ploert enz. Eisch 1 maand hechtenis. Vonnis 2 dagen hechtenis. Verdachte heeft nog 6 maanden te goed wegens rijwieldiefstal. ONEERLIJK MEISJE. Ook werd verder behandeld de zaak tegen Trijntje K., met net hooren van den heer Wiggers, reclasseeringsrapporteur. Zijn rap port luidt niet gunstig. Het meisje geeft geen Mjken van verbetering. Zij heeft nu een dagdienstje en slaapt thuis. Wegens diefstal van een bedrag van 10 uit de portemonnaie van een medearbeidster aan de melkfabri-ek Uithoorn vorderde de officier thans 6 maanden gevangenisstraf, voornamelijk met het oog op haar toestand. Uitspraak 7 October, na de reclasseering gehoord te hebben. MISHANDELING MET EEN HAMER. De 41-jarige koopman Joh. G., handelaar in paling te Hoorn, heeft op de kermis te Berkhout zekere W. Weel, die in gezelschap van andere jongelieden een aanval waagde op zijn palingvoorraad, met een hamer op het hoofd geslagen. De verdachte herkende echter in den mis- handelde niet den persoon, die hem zijn paling afhandig wilde maken, maar hij was dat het „komiek" was, dat hij van haar hield, 6cht van haar hield, terwijl zij, van haar kant, hem niet meer dan een gevoel van oprechte vriendschap toe droeg. Maar zij was nu eenmaal in de auto gestapt, die, zooals zij had ver- wacht, op haar had gewacht in een laan ongeveer een kwart mijl van The Mill Housq en gedurende de enkele oogen- blikken, dat zij hem haar hand had la- ten vasthouden, had hij zachtjes, met trillende stem gezegd: „Je weet niet, Eva, wat dit voor mij beteekent ik be- doel, weer eens samen met je te mogen zijn. Ik geloof niet, dat er een uur in mijn leven de laatste jaren is geweest, dat ik niet aan je gedacht heb ge- dacht aan je; en me heb voorgesteld dat je er uitzag, zooals je er nu werkelijk uitziet". Zij had even iets van een gewetens- wroeging gevoeld bij de herinnering, dat zij al die jaren in het geheel niet aan hem had gedacht. Op een keer, lang geleden, had Adelai de Strain haar gevraagd: „Zeg, Eva, heb jij 'n idee, wat er toch van Ja^k Mintlaw is geworden?" En zij had geant- woord: „Neen, daar heb ik geen notie van. Komiek h£, dat hij me nooit eens geschreven heeft?" Toen had de andere op haar leuke manier geantwoord: „Ik vind het heelemaal niet komiek, na de wijze waarop jij hem behandeld hebt." En nu was hij als door 'n wonder te- ruggekeerd in haar leven! En daarbij zoo'n heel andere Jack een voorname, rijke Jack Mintlaw, voor wien de men- wel bij het gezelschap. Het relletje gebeurde na sluiting van de kermis op 5 Juni. Weel beweerde niets onbe- hoorlijks gedaan te hebben. Hij stond kalm voor de palingkraam te kijken. De getroffen landbouwer reclameerde 3.45 aan kosten van uitstoomen van zijn pak, dat met bloed was bevlekt. Verdachte was bereid dit bedrag te vol- doen. Op verzoek van verdachte werd-en nog eenige getuigen a decharge gehoord. Eenige van hen hebben rumoer gehcord, doch weinig van de zaak gezien. Wel heeft men Weel met een bebloed hoofd zien loopen. De kermis- reiziger Petshold heeft gehoord dat het p'an was van eenige jongelui Gerver een pak slaag te geven, als hij niet genegen was hen paling te verstrekken. Hij heeft een van deze personen een hamer uit de hand gewrongen. Gerver lag op den grond en een ander lag boven op hem. Ook was er een persoon bij, die hem voor f 10 heeft willen- omkoopen tegen Gerver te getuigen. De officier achtte geen noodweer d ch wel verzachtende omstandigheden aan v. eztg, die konden leiden tot een lichtere straf. Gevorderd werd daarop f 20 boot:- oi 20 dagen hechtenis. Mr. Thomas, advocaat te Hoorn en ver- dediger van verdachte, achtte wel niet direct noodweer bewezen, doch het gebeurde wijst wel in die richting. Verdachte staat gunstig bekend en is zeer zenuwachtig van aard. Hij is zelfs epilepticus. Dit alles is van invloed op zijn daad ge weest. Pleiter verzocht dus clementie, b v. het opleggen van een voorw. gevangenisstraf zor.der bijzondere voorwaarden. Verdachte zeide kostwinner te zijn van een oude moeder van 75 jaar en verzocht dat hi-ermede rekening mag worden gehouden. Hem werd opgemerkt, dat hij reeds 3 maal ter zake mishandeling is veroordeeld. Verdachte werd daarop veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hecht. en toewijzing der vordering tot schadevergoeding. MISHANDELING. De niet-verschenen verdachte Hendrik Jan B. te Helder heeft in den riacht van 4 op 5 Mei in het Casino kwestie gekregen met ge- tuige J. v. d. Hevden en dezen toen een klap of stomp toegebracht. De mishandelde ver- onderstelde dat B. op hem was vertoornd, omdat hij getuige tegen hem was geweest in een strafzaak. Verdachte staat bekend als dranklievend en twistziek. Eisch en vonnis f 35 boete of 35 dagen hechtenis. MISHANDELING MET EEN VOORWERP. De 29-jarige veehouder Joh. D. te Castri- cum stond terecht omdat hij op 4 Juni den getuige Cornelis Molenaars met een haarspit of althans een stuk ijzer een slag op zijn hand heeft gegeven, waardoor hij bloedend ver- wond werd. Deze twee personen kunnen elkander niet best zetten en hadden dien dag voortdurend ruzie met elkander gehad. De op een slag met een haarspit on-thaalde heer Molenaars deed zijnerzijds verslag van het gebeurde en gaf alle schuld aan den verdachte. Hij heeft verdachte op den grond gedrukt, maar niet geslagen of bezeerd. Vrede is er nog niet. Eisch, daar wordt aangenomen, dat ge tuige aanleiding gaf, 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis conform. VERNIELING VAN EEN SCHUTTING. De 53-jarige kunstschilder en cafehouder Chr. M. te Medemblik stond terecht ter zake dat hij op 10 Juni een aan zijn buurvrouw M. v. d. Berg toebehoorende schutting heeft stuk gezaagd en omgeworpen. De kunstschilder, verdedigd door mr Dwars te Hoorn, erkende het feit. Hij is daartoe ov-ergegaan omdat deze schutting hem het licht benam. Verdachte staat sinds eenigen tijd op niet te besten voet met zijn buurman. Vroeger is er niets voorgevallen. De aanleiding van de animositeit moet worden gezocht in eenige raampjes in het perceel van verdachte, die direct uitzien op het erf van getuige v. d. Burg. Verdachte wil de bewuste ruitjes wel ge heel naar genoegen van verdachte in orde laten maken, maar hij is niet gesteld op een schutting, die hem alle licht beneemt. De officier stelde voor de zaak te stellen in handen van den rechter-commissaris voor nader onderzoek. Mr. Dwars hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij in extenso den toestand uiteen zet. Pleiter doet daarin uitkomen, dat zijn client door getuige v .d. Berg ten zeerste is gedu- peerd, waarop hij werd gelwongen tot re- presaillemaatregelen in casu verwijdering van de bedoelde schutting. schen diep bogen. Het was zoo'n warme, zonnige dag, dat verseheidene tafeltjes uit de eetzaal buiten waren gezet. Zij stonden in rijen op het grasperk, dat glooiend afliep van het hotel naar de rivier. De ervaren „Ober" had met 6en oog- opslag gezien, dat kolonel M-intlaw en zijn gezellin heel wat meer te beteeke- nen hadden dan iemand van de andere gasten, die bij Becke's hotel waren neer- gestreken. Daarom nam hij persoonlijk de bediening van het knappe paar op zich en bracht hen langs het al wat ver- schroeide graspad naar het aardigste hoekje, waar een tafel stond, afgeschei- den van de andere, onder een grooten boom dicht bij den waterkant, en terwijl de tafel met een frisch blauw-wit laken werd gedekt, lieten de twee hun blikken zwijgend over de stroomende rivier gaan. „Laten we na de lunch wat gaan roei- en", stelde Mintlaw plotseling voor. „We hebben al den tijd." „Ik heb geen roeitoilet aan", bracht zij in het midden. Zij droeg voor het eerst haar aardig geborduurd Kastra manteltje, wat ook al niet weinig bijdroeg tot verhooging van haar opgetogenheid over dit heer- lijke tochtje. „Dat komt er toch niets op aan is 'twel? O, Eva, herinner je je dien heer- lijken dag nog, dien wij samen op het water hebben gehad, daar bij Windsor?" Zij herinnerde zich in 't geheel geen bijzonderen dag. Hoe zou dat mogelijjc Juridisch achtte pleiter verdachte niet straf- baar, aangezien hij eigenaar is van den grond, waarop getuige die schutting had doen plaatsen. De politie zelf heeft verdachte geassisteerd met het opruimen van de palen. Pleiter concludeerde ontslag, subs, vrij- spraak subs schorsing om een civiel rechter- lijke uitspraak af te wachten. De officier persisteert bij zijn requisitoir en de politie rechter besliste dat de eigendom niet vast staat en sprak verdachte vrij. SLAG IN HET GELAAT. De niet ter zitting verschenen verdachte Corn. M. heeft in den nacht van 2 op 3 Juni te Anna Paulowna den getuige J. Wijdenes een slag in het gelaat gegeven. Er was een kwesie tussch-en partijen ontstaan over het offreeren van een borreltje. Eisch en vonnis f 20 boete of 20 dagen hechtenis. SCHOP TEGEN DE BEENEN. De 19-jarige arbeider Willem D. uit Eg- mond aan Zee heeft in den nacht van 26 op 27 Mci, ter gelegenheid van de Rinnegommer kermis Jen vrachtrijder Simon Bakker van E ;rrond-Binnen een schop tegen zijn been tceqcbracht. Beiden bevonden zich in het cafe vaii den heer v. d. Molen. Te voren was er tusschen de heeren een wcordenwisseling ontstaan, omdat ver dachte meende, dat Bakker hem lastig wilde vallen. Gevorderd werd 25 boete of 25 dagen hechtenis. Verdachte staat niet ongunstig bekend, doch heeft geen bianco strafregister. Vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. NOG EEN VUISTSTOMPER. Pieter K., niet verschenen, heeft in den avond van 9 Juni den tuinder J. Weel, die zich dien avond onledig hield met het con- troleeren van kaartjes voor een danslokaal te Noord-Scharwoude een stomp in het gelaat toegebracht. Te voren had Weel den ver dachte, die zonder entr-eebiljet de zaal wilde binnendringen, geweigerd en verwijderd. Hij kreeg daarop onverhoeds een hevigen stomp, die hem gevoelig trof. Eisch 12 boete of 12 dagen hechtenis. Vonnis f 15 boete of 15 dagen hechtenis. RIJWIELDIEFSTAL. De arbeider B. B.. oud 23 jaar en gedomi- cilieerd te N. Weerdinge (D.'j heeft zich aan een dubbelen rijwieldiefstal schuldig ge- maakt op 28 Maart te Valtermond (Den op 22 Juli te Akersloot. Het te Valtermond ontvreemde rijwiel behoorde aan den land bouwer A. Thien. Deze had zijn rijwiel bij een cafe geplaatst en toen hij later wilde wegpeddelen, was het verdwenen. Het rijwiel te Akersloot buit gemaakt be hoorde aan den aldaar woonachtige Huber- tus Leijen. Verdachte zei, dat het vast niet meer zal voorkomen. Eisch f 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis 3 maanden gevangenisstraf gev. voorw. met 1 jaar proeftijd met verplichting om 25 schadevergoeding te voldoen aan getuige Thien. MISHANDELING MET EEN BIERGLAS. Pieter Jan S. uit Wormerveer, niet present, moet terecht staan wegens mishandeling van den getuige N. J. Ruiter uit Oudorp, die hij in den nacht var. 14 op 15 Juli te Alkmaar in de Houtil een slag met een bierglas in het gelaat heeft gegeven, waardoor hij bloedend werd verwond. Getuige stond te kijken naar verdachte, die met een ander, zekeren G., aan het vechten was en ontving hoewel hij met deze zaak niets had te maken, van Jan S. ge- melden opstopper. Getuige diende een ver zoek in tot schadevergoeding van f 9 wegens beschadigde kleederen. Verdachte is een reclassant, die zijn proef tijd nog niet heeft doorgemaakt. De politie rechter deed daarom nog geen uitspraak, doch gelastte aanhouding der zaak tot 23 September. Daarna sluiting. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ZITTING VAN DINSDAG 10 SEPT. NIEUWE ZAKEN. SMAADSCHRIFT OF BELEEDIGING. De 55-jarige predikant der Ned. herv. ge- meente te Oosthuizen Ds. Lodewijk P. stond gister terecht ter zake smaadschrift, althans beleediging in geschrifte van zijn collega Ds. van Lunzen te Hoorn. Verdachte heeft in de Nieuwe Hoornsche Courant van 12 Maart een ingezonden stuk geplaatst waardoor Ds. v. Lunzen zich beleedigd achtte en een klacht indiende. Verdachte heeft desbetref- zijn? Er waren zooveel prettige dagen op het water geweest en niet alleen met Jack Mintlaw Toch had hij, ruim twee jaar geleden, telkens zijn verlofda- gen in haar gezelschap doorgebracht, had hij haar veroverd op de andere jon gelui, die zoo dol op haar waren, enkel omdat hij het wist door te zetten en het is zoo zoet bemind te worden om dat zij hem werkelijk liever mocht dan de anderen. Maar vandaag sloeg zij haar fraaie duivenoogen naar hem op en fluisterde: „Ja, ik weet het nog, Jack; het was een heerlijke dag!" Zij waren beiden hongerig geworden en aten hun lunch tot het laatste kruimpje op. Eva verklaarde dat zij „het er eens van nam" en verorberde, omdat zij niets lekkerder vond, ver seheidene sneedjes bruin brood met bo- ter, wat zij in den regel vermeed. Gelijk veel van haar tijdgenooten, want zij was een typisch voorbeeld van haar jeugd en stand, ging zij de kleinste veranderingen in haar gezicht weke- lijksch na, met de nauwkeurigheid van een jockey, die zich voor een groote „race" oefent. Het rekeningetje bedroeg veertien shilling en Mintlaw liet bij het wisselen van een pond al het kleine geld door den „Ober" die hen bediend had, houden. Eva ontging het niet, hoe voldaan en verrast de man „Dank u wel, mijnheer", zei, en haar hart zwol van een zekeren trots wegens die meer dan ruime fooi. Een van de dingen, die zij zich nog le- fend stukje niet openlijk geteekend, doch dit geteekend met initialen die niet zijn eigen naam aanduiden. Hij gaf nu zelf toe, dat het beter zou zijn geweest indien hij het stuk had geteekend. Voorts verklaarde hij door Ds. v. Lunzen op geweldige wijze te zijn tergd, waardoor hij tot het schrijven van het gei'nerimineerde stukje is over gegaan. Ds. Harm. v. Lunzen achtte zich door het stukje beleedigd en gekrenkt in zijn goeden naam, o.m. dat hij onbewezen beschuldigin- gen zou hebben geuit. Ook acht de predikant zich als zoodanig beleedigd omdat hem werd ten laste gelegd dat hij als domine den schrijver door het slijk had gesleurd en bezig was hem geestelijk te vermoorden. Voorts verklaarde getuige, dat hij tot tweemaal toe getracht heeft zich met zijn collega die hij reeds direct verdacht den schrijver te zijn te verstaan en de kwestie langs minnelijken weg te regelen. Doch zon der resultaat. Zijn voorwaarde was dat ver dachte openlijk in de Nieuwe Hoornsche Cou rant verklaarde den schrijver te zijn geweest van het beleedigend artikel. De president, mr. Ledeboer, begreep de houding der predikanten, die toch christenen zijn en het voorbeeld moeten geven van ver- gevingsgezindheid, in het minst met, zonder natuurlijk critiek te willen oefenen op de staatsburgelijke rechten van den getuige. De verdachte bleef pertinent bij hetgeen hij schreef wat betreft de onbewezen beschul- digingen aan zijn adres. Het was beslist niet zijn bedoeling Ds. v. Lunzen te beleedigeo. Verdachte zeid£ door het geschrijf van Ds. v. Lunzen tot in het diepst van zijn ziel ge krenkt te zijn. Ds. v. Lunzen, die beweerde door het stuk in zijn predikantscarriere te zijn geschaad, lichtte zulks op een vraag van lechter mr. Dr. Mulder, nader toe. Daarop werd gehoord de heer Floris But ter, directeur-red. der Nieuwe Hoornsche Courant die verklaart, dat hij bedoeld stuk op verzoek van verdachte in het nummer van 12 Maart heeft opgenomen. De officier zeide dat het hier betrof een pijnlijke zaak, waar het geldt een tweetal predikanten uit dezelfde kerk, zij het ook van verschillende richting. Spreker had het beter geacht voor het prestige der kerk, indien deze zaak in eigen boezem was behandeld. Ver- geefs heeft de officier nog gehoopt op een minnelijke schikking. Ofschoon het moeielijk valt het krenkende der zedelijke waarde aan te toonen, achtte de officier enkele uitdruk- kingen toch zeer zeker beleedigend en hij vor derde 75 boete of 75 dagen hechtenis. Verdachte wensehte nog een enkel woord te zijner verdediging te zeggen en gaf een uiteenzetting van het ontstaan van het be wuste stuk waarbij hij zeide, zich in geen en kel opzicht van schuld bewust te zijn. Ds. v. Lunzen heeft hem tenlaste gelegd dat hij ge tracht heeft een andere strooming te bren- gen, wat absoluut onwaar is, zooals ver dachte dit door een meer omstandige aan- duiding der kerkelijke kwestie poogde aan te toonen De president merkte hem hierbij op, dat al die zaken in de stukken zijn opgeno men en dus geacht kunnen worden bij de rechtbank bekend te zijn. Verdachte wees nog op zijn toestand des tijds van geweldige depressie als gevolg van droevige familieomstandigheden. Toen is hij door Ds. v. Lunzen getergd en dit heeft hem ook naar de pen doen grijpen. Verdachte achtte zich ook door het optreden van Ds. v. Lunzen in zijn inkomen benadeeld, omdat hij door diens manier van doen niet in staat was wistgevend bijwerk te verrichten. Verdachte hoopte dat de rechtbank met dit alles bij het beoordeelen van de strafmaat rekening zal houden. Daarop werd het onderzoek gesloten. A.s. week uitspraak. MISHANDELING MET EEN ZWEEP Aan den 40-jarigen landbouwer Arie N., wonende te Waarland, gem. Harenkarspel, wordt ten laste gelegd mishandeling van den getuige Cornelis Vergaay te Opmeer op 3 Juni j.l. door middel van het achtereind van een zweep, waarmede hij den heer Ver gaay op het hoofd sloeg. Arie N stond voor dit feit terecht, werd verdedigd door mr. Eecen van Oudkarspel en ontkende het geen hem is tenlaste gelegd. Hij heeft den geheelen dag geen zweep in de hand gehad. Cornelis Vergaay, paardenhandelaar te Amsterdam, die op den bewusten 3 Juni evenals verdachte de paardenmarkt te Op meer bezocht, verklaarde, toen hij bezig was een paard te laten draven, van achter met 'n zweep op het hoofd te zijn geslagen. Hij wist niet met zekerheid dat verdachte de dader is. Voor den rechter-commissaris heeft de heer Vergaaij verklaard dat verdachte de dader niet was. vendig herinnerde uit den tijd, vvelka naar het scheen zoo ver achter haar lag, was, dat haar tegenwoordige metgezel, zelfs als hij verklaarde, dat hij zoo arm als Job was, steeds een royale hand had. Daardoor was het altijd prettig geweest met hem uit te gaan en vandaag was het zelfs dubbel prettig, nu hij zich kon ver- oorloven met het geld te smijten. Haar man zij moest het zich eerlijk beken- nen was buitengewoon „zuinig", vooral als het zoo iets betrof als de ver- velende gewoonte om fooien te geven. Toen zij na de lunch bij de afvoer- plaats kwamen, merkte Eva met vreug- de op, dat de bootenknecht, waarschijn- lijk gewaarschuwd door den oberkelner, biijkbaar de beste boot voor kolonel Mintlaw en haar had vrijgehouden. Het was een aardige, pas geverfde kleina wherry, rijk voorzien van htussens in den stuurstoel en Eva maakte zich vroo lijk meester van het roer, waarvan zij de touwen onder de armen nam met een bekoorlijke, vrijmoedige gemakkelijk- heid, die volkomen kennis van zaken en routine verried. Mintlaw nam vlug plaats tegenover haar ,in de zalige zekerheid, dat hij twee of drie uren lang zijn oogen kon ver- gasten aan haar lief, opgewekt ge- zichlje. Zij vormden ongetwijfeld een mooi paartje en zelfs de nuchtere, oude bootenknecht, die het vaartuig zachtjes van den kant had afgeduwd met zijn haakstok, toen Mintlaw de riemen had genomen, dacht, dat verliefde menschen toch misschien niet altijd zoo mal warep als bij gewoonlijk geloofde. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5