Een belangrijke verklaring. Naar het Vad. verneemt, heeft zich giste- /en een belangrijke getuige bij de Haagsche politie gemeld. Een hulpbesteller van de pos- terijen kwam Woensdagmiddag, den dag voor den moord omstreeks vier uur, van het hoofdpostkantoor. Op den hoek van den Noordwal en de Torenstraat ontmoette hii Kr. van der M., dien hij sinds eenigen tijd kende. Hij wist, dat de man zich met oplich- terijen ophield. Beiden liepen een eindje op en Kr. van der M. vertelde, dat hij te Amsterdam ge- weest was en zich daar vermaakt had met vriendinnetjes. Hoe kom je aan het geld? vroeg de ge tuige hem. O, zei Kr. van der M. toen, daar weet ik altijd wel aan te komen. Kr. van der M. vertelde toen ook nog, dat hij op weg was naar een oude dame op het Bezuidenhout,w^arop de getuige hem vroeg, dan een briefje te willen meenemen naar zijn meisje, wier woning hij zou moeten passeeren op weg naar het Bezuidenhout. De getuige heeft het briefje geschreven in de openbare leeszaal. Kr. van der M. heeft het in zijn zak gestoken. En bij het afseheid nemen zei hij nogmaals, dat hij toch naar het Bezuidenhout moest. om een oude dame te bezoeken: „Ik zal probeeren, dat ik wat geld achterover trek", zei hij toen. Van wien is het scheermes? In de moordzaak aan den Bezuidenhout heeft zich bij de politie aangemeld een inwo ner van Den Haag, wien het scheermes, lwaarmee de moord gepleegd is, heeft toe e- Ihoord en die K. v. d. M. herkende als cienge- !nen aan wien hij het mes eemge maanden geleden verkocht heeft. Verdachte heeft steeds ontkend, het scheer- mes in zijn bezit te hebben gehad IiAXD- EM YB1IBOI W. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Algemeene Vergadering te Bode graven. In hotel Van Rossum werd gistermorgen de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw geopend door den voorzitter van het hoofdbestuur, dr. H. J. Lovink, die na een woord van welkom een overzicht gaf van de geschiedenis van den landbouw in de Rijnstreek en daarbij deed uitkomen, dat deze geschiedenis nauw ver bonden is aan de maatschappij. Uitvoerig schetste spr. den Rijnlandschen boerenstand, die van de goede soort is en in den loop der geschiedenis heel wat moeilijk heden heeft weten te overwinnen. Spr. stond vervolgens stil bij de zuivelproducten der Rijnstreek, die over de geheele wereld een uitstekenden naam hebben. Het boerenbedrijf in de Rijnstreek is, in zonderheid na 1900, steeds intensiever ge- worden. De varkensmesterij is zeer belang- rijk en de rundveehouderij zeer intensief. Spreker hoopte dat de nieuwe Staatsbe- grooting een voorstel zal mogen bevatten waardoor onze achterstand bij de bestudee- ring en bestrijding van het mond- en klauw zeer krachtig kan worden ingehaald. Doch niet alleen de regeering ook de land bouwers moeten medewerken. Zij moeten elk geval van ziekte, vooral de eerste gevallen zijn gewichtig, direct aangeven. Doet de overheid al het mogelijke om de ziekte te be- strijden en verzuimt de veehouder de ziekte- gevallen direct aan te geven, dan is dat een misdaad tegenover zich zelf en tegenover zijn collega's. De moeilijke omstandigheden waaronder land- en tuinbouw de laatste jaren gebukt gaan, hangen samen met de economische de- pressie die zich over bijna de geheele wereld heeft verbreid. De regeering staat hier tegen over machteloos. Dat neemt niet weg dat zij wel tal van maatregelen kan nemen die tot verzachting kunnen leiden. Spreker meende wel een woord van waar- deering namens de H. M. v. L. te mogen uiten aan het adres van oud-minister Kan Het hoofdbestuur heeft de vraag overwogen of het niet gewenscht zou zijn tot het oude stelsel van een directeur-generaal van den I andbouw terug te keeren. Een vaste lei- d: g in landbouwzaken is noodig, los van de politiek, het is niet mogelijk in 4 jaren het ingewikkelde raderwerk van onzen land- en tuinbouw te leeren kennen. Ofschoon aan ieder stelsel fouten kleven, neigt spreker daarom over tot het weder instellen van een directeur-generaal van den landbouw. Bij de keuze zal men meer op de technisch commer- cieele zijde, dan op het sociaal-juridisch ele ment moeten letten. Spr. besloot met de hoop uit te spreken dat de regeering ook aan dit onderwerp hare voile aandacht zal willen schenken. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat in November a.s. een bijzondere algemeene vergadering zal worden bijeengeroepen ter bespreking van de wetsontwerpen: Nieuwe legeling van de pacht en regeling pachtcom missies, zulks aan de hand van een door een commissie van drie personen over deze wets ontwerpen uit te brengen prae-advies. Tot leden van het hoofdbestuur werden voor Noord-Holland gekozen de heeren A Schenk en P. Stapel; voor Zuid-Holland de heeren F. den Hartog en J. Dekker. Tot lid van de financieele commissie werd gekozen mr. J. M. J van der Minne te Rot terdam, tot commissaris der Onderlinge Brandverzekering de heer E. J. Glim te Bussum. Bepaald wordt, dat de najaarsvergadering 1930 in September van dat jaar te Hoorn zal worden gehouden. Bij de rondvraag deelde de voorzitter naar aanleiding van een vraag van de afdeeling Amsterdam mede, dat het hoofdbestuur geen contact had gezocht met de landbouwers in Groningen tijdens de staking, daar men van meening was geen juist oordeel over de Gro ningsche toestanden te kunnen vellen. ONTSMETTING VAN TARWE, GERST EN ROGGE. De plantenziektekundige dienst schrijft ons: Het ontsmetten der zaaigranen behoort een telken jare terugkeercnde bezigheid in ieder landbouwbedrijf te zijn! Steenbrand en Fusarium in tarwe worden V^treden door omscheppen met een oplos- e'ag van kopervitriool, Germisan of Uspu- bin universal. Per H.L. tarwe wordt geno- men 200 gram kopervitriool opgelost in 2'A "iter water of 100 gram Germisan of Uspu- lun Universal opgelost in 3 liter water. Bij gebruik van 50 gram van deze twee laatste ontsmettingsmiddelen, eveneens opgelost in 3 L. worden ook reeds zeer goede resultaten verkregen, maar de ontsmetting is niet steeds geheel afdoende. Bij zwak zaad verdient deze zwakkere oplossing de voorkeur met het oog op kiembeschadiging. Tegen strepenziekte in gerst is omscheppen met Germisan, aange- wend in een oplossing van 100 gram in 3 liter water per H.L. het meest afdoende. Te- gelijk worden dan ook Steenbrand en Fusa rium bestreden. Stuifbrand in tarwe en gerst kan alleen worden tegengegaan door toepassing van de warmwaterbehandeling. De tarwe of gerst wordt eerst li/» uur in water te wee- ken gezet, daarna blijft ze AV2 uur buiten water naweeken om tenslotte gedurende 10 minuten in warm water te worden onderge- dompeld. Voor tarwe moet de temperatuur 53 graden bedragen, voor gerst 5152 gra- den Celsius. Er moet zeer nauwgezet ge- werkt worden, daar anders beschadiging van het graan plaats heeft, of de ziekte niet voldoende wordt tegengegaan. Hoewel dit jaar waarschijnlijk minder Fu sarium in de rogge zal voorkomen dan in voorgaande jaren verdient een ontsmetting, zekerheidshalve toch aanbeveling. Goede ontsmetting der rogge wordt verkregen door om te schepen met een oplossing van Ger misan of Uspulun universal ter sterkte van een procent. Per H.L rogge wordt gebruikt 3 liter van deze oplosing (30 gram ontsmet- tingsstof op 3 liter water per H.L.) Bij sterke aantasting is aan te raden, 40 gram op 3 liter water per H.L. Behandeling der rogge met droogontsmettingsmiddelen als Abavit, Tillantin R. Tillantin of Tutan met de door de fabrikanten aangegeven hoeveelheden geeft eveneens goede resultaten, hoewel niet steeds afdoende. De aandacht wordt speciaal gevestigd op de machinale omschepmethode, die als een verbetering van de gewone methode kan worden aangemerkt. Het graan wordt hier- bij in een apparaat gestort, dat gebruikt wordt bij droogontsmetting van zaden (droogontsmettingstrommel). De machine mag niet geheel gevuld worden, daar an ders de menging van graan en oplossing on- voldoende is. Er dient 3 tot 5 minuten ge- draaid te worden. Uitstekende bevochtiging van het zaad wordt verkregen bij aanwen- ding van de boven genoemde hoeveelheden oplossing. Voor grootere partijen kan gebruik ge- maakt worden van groote mengmachines. Na de ontsmetting houde men er rekening mede, dat voorkomen moet worden dat het ontsmette zaad opnieuw besmet wordt. Daarom mag dit alleen dan ter droging uit- gespreid worden op 'n dorschvloer, als deze vooraf met de ontsmettingsstof schoon ge- maakt is. Ook mag het ontsmette zaad niet in dezelfde zakken gestort worden waaruit het gekomen is, tenzij ook de zakken ont- smet zijn. Ook de zaaimachine kan een bron van besmetting opleveren. Nadere inlichtingen worden gratis ver- schaft door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door bij dien Dienst werkzame ambtenaren. Provinciaa! nSeuws VERDWIJNENDE BOEREN EN TOENEMENDE BLOEMBOL1EN- BEDRIJVEN. In den Anna Paulownapolder is het aan- bod van grasland zeer geschikt voor bloem- bollenteelt aan de orde van den dag. De eene bollenschuur verrijst er na den ander en ze wedijveren met elkander in grootte. De lan- derijen zijn daar minstens de laatste 15 ja ren 5 maal in waarde gestegen alles een ge- volg der bloembollenteelt. De polder legt zich zelfs zoo op deze cultuur toe dat zij een uni- cum is aangaande de aardappelverbouw. Hier is het volgens een reeds eerder geno- men raadsbesluit verboden om aardappelen te telen welke zooals de bravo e.a. vatbaar zijn voor wratziekte terwijl het nog maar in andere gemeenten een verzoek is dat uit- gaat van de Algem. Ver. v. bl. Ct. HYACINTHEN. De commissie belast met de onpersoonlijke reclame doet aan hare vakgenooten eene op ioep om afstand te doen van enkele hyacin- then van eene bepaalde grootte met het doel om deze gratis te doen uitreiken op lezingen van damesclubs in Engeland om daardoor haar afzetgebied te doen versterken. HOORN. De afdeeKng Hoorn van de Vereeni- ging „Volksondcrwijs" heeft Maandag- avond een ledenvergadering gehouden in cafe „De Witte Engel'. Wegens uitstedigheid van den waarn. voorzitter, den heer P. Jz. Eriks, werd de vergadering geleid door den heer Boot. De voorz. heette do aarrwezige leden welkcm en herdacht den vertrokken voorz. en bestuurder de heeren ds. Zwiep en Start, die beiden zeer veel in 't belang der afdeeling hebben gedaan. Alsnu werd behandeld het coneeptre- glement van den krinr Westfriesland, waar in enkelo wijzigingen werden voor- gesteld. Tot afgevaardigde werd be- noexnd de heer P. Jz. Eriks. Vervolgens werd de besohrijvingsbrief vior de a.s. algem. verg. behandeld. De wenschelijkheid weid besproken dat de gekweekte rente van het fonds tot steun in 't vervolg aan deze Instelling ten goede komt en niet in de kac der ver- eeniging wordt gestort. Tot afgevaardigden werden gekozen de heer P. Jz. Eriks en F. H. Jansen. Bij de verkiezing van bestuursleden werd, gewezen op de dezer dagen ont- stane vacature van mevr. Harinck Piakart, wegens a.s. vertrek naar Indie. De voorz. brack mevr. Harinck dank voo haar arbeid in't belang der afdee ling. Tot bestuursleden werden gekozen mev.Roodzant en de h' ir G. Schel. De benoeming van een voorzitte werd aan- gehouden. Medegedeeld werd dat de collecte voor. het fonds tot steun ruim 351 heeft op- gebracht. Bij de rondvraag besprak mevr. Best de wenschelijkheid om weer te komen tot een opleidingsschool voor onderwij- zer te Hoorn. De heer Bergsma vestigde de aan dacht van Volksonderwijs op de pogin- gen tot opheffing der O. L. S. te Spier- dijk. Dc heer Butter besprak de school- kwestie te HoogwoudAartswoud. De heer Lankester informeerde naar de werkwijze van de Centrale propa- ganda-commissie. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad, werd de reke ning van het Protestantsche Weeshuis goed- gekeurd. Deze wijst aan wat oetreft de ge wone dienst in ontvangsten 22.075.18; de gewone dienst in uitgaven f 17.077.10; batig saldo 4.998.08; de buitengew. dienst in ontvangsten 31 658.41 de buitengew. dienst in uitgaven f 35.500; nadeelig saldo 3.841.58 De begrooting van het Protest-Weeshuis, dienst 1930, werd aangenomen, sluitende in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f 17.619.37. Gunstig werd beschikt op een verzoek- schrift van het R K. kerkbestuur om gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van 36 schoolbanken en 6 kachels ten behoeve vtn de R.K. Par. Meis- jesschool. De kosten van aankoop bedragen respect. 900 en 1080. Aangenomen wordt het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met het Coll. van Regenten over de Rijkswerkinrichting alhier, voor de levering van gas aan ge noemde inrichting. Hier,bij zal het gas worden vergoed op den voet van het gewone vastrecht-tarief, terwijl daarboven wordt voldaan een bedrag van 600 per jaar wegens bijzonderen aanleg van een hoofdbuisleiding. Aangenomen wordt voorts het voorstel om het perceel Kaasmarkt 14 (boven het Politie- bureau) in het belang van den dienst als dienstwoning te verhuren aan den Commis saris van Politie. De huurprijs wordt vast- gesteld op f 400 per jaar. Hierna volgde de benoeming van de on- derscheidene Commissien. Tot tijdel. leerares in koken en voedings- leer aan de Vakschool voor Meisjes wordt be- noemd mej. W. Kaaskooper, tot tijdelijke leer- aars in ziekenverpleging en verbandleer Dr. C. J. Keijser; in natuur- en schedkunde de heer D. A. A. W. Dobbe; in opvoedkunde en boekhouden de heer J. I. Lankester; voor het voortgezet onderwijs de heer L. B. van Albada. CASTRmUM. Gisteravond ontdekte J. B. alhier, dat zijn portefeuille verdwenen was, terwijl hij in de kermisvermakelij'kheid vertoefde van J. T. alhier. Even te voren had hij nog geld daar- uit genomen en toen zeker zijn boekje, zooals men dat hier noemt, bezijden zijn vestbinnen- zak gestoken. Uit een ingesteld onderzoek bleek alras dat een bekend berucht type dat voorwerp ge- vonden moest hebben. Bedoelde man werd opgezocht en hij deelde mede, dat het ver- misten juist was, maar hij had de portefeuille aan een hem onbekenden afgegeven. In de portefeuille bevond zich een bedrag van f 60 aan bankpapier. Toen ging men op stap om den onbekende te vinden, die ook op de ker mis moest zijn, maar deze was niet te vinden. Inmiddels was gebleken dat de W. de vinder, een bankbiljet had gewisseld. Nu werd de politie er in gemengd en na veel moeite mocht het haar gelukken den vinder tot bekentenis te brengen dat hij het geld niet had afge geven, maar de portefeuille had verborgen, die dan ook 00 de aangewezen plaats werl teruggevonden. He! bedrag was inmiddels geslonken tot f 30 De itchtbank te Alkmaar zal nu verdcr de zaak w-d afwikkHen UITGEEST. Dinsdagnacht is de oudste inwoner van Uitgeest, mej. Jannetje Starreveld in den ouderdom van 91 jaar overleden. Naar we vernemen is thans oudste inwoner van ons dorp de heer Dirk Schotvanger, oud 89 jaren. HEILOO. In het cafe van den heer Admiraal werd Maandagavond de vergadering gehouden van de afd. Heiloo en Omstreken van „Het Mobilisatiekruis". De voorzitter, de heer Th. B Brand, open- de de vergadering, heette alien welkom en memoreerde dat er meer belangstelling komt om voor de rechten van ons op te komen. Ook het ledental breidt zich uit en er komen er steeds bij van elders. Onze vergadering staat in het teeken van de jaarlijksche „wapen- schouw", daar op de jaarvergadering weer meer onze belangen verdedigd kunnen wor den. Van B. en W. van Heiloo was toestemming bekomen voor de uitgifte van 1000 loten a 0.25. De voorzitter bracht B. en W. dank. Behandeling beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering op 21 September te Utrecht. Bij punt 6. „Steun voor de afdeelingen" werd de wenscheliikheid bepleit dat er een bedrag voor onze afdeeling disponibel was, omreden het hier dringend noodig is. Het voorstel om een verbeterde rechtspositie te krijgen voor de leden, hunne weciuwen en we- zeri, had de voile belangstelling. Bij het punt aftreding bestuursleden kwam ter tafel de vertegenwoordiging van de Gew. Afd. Noord-Hollar;! in het hoofdbestuur. De heeren Zonneveld en Schouten wilde den secretaris candidaat stellen. De secretaris meende dat het overbodig was als er geen leden van Noord-Holland aan de beurt van aftreden waren doch de beschrijvingsbrief meldt daar niets van. Als candidaat voor het hoofdbestuur werd gekozen de heer G. Smits. Bij het punt benoeming Rekening-commis- sie werd de wenschelijkheid bepleit dat ook onze provincie (c.q. kring Alkmaar) in die commissie zrtting had, opdat men kan zien hoe de afdeeling Steun geregeld is. Men be sloot om den heer Th. B. Brand voor te dra- gen. Als afgevaardigde en plaatsvervanger werden aangewezen de heeren G. Smits en Jh. B. Brand, v V Na de rondvraag deed de voorzitter mede- deeling dat de Bond van Drachten ijvert voor hoogere uitkeering aan de leden (mobilisatie- invaliden). Aan de Tweede Kamer moeten adressen worden verzonden en een 600-tal heeft zulks gedaan. Ook werd een aanbeve ling gedaan voor abonnement op „Ons Maandblad". Ten slotte werd critiek uitgeoefend op den afgetreden minister van defensie en met be langstelling werd het werk van den nieu- wen functionnaris tegemoet gezien. De bekende Rederijkerskamer Het Ontlui- kende Roosje, die al sedert 1891 de inwoners jaarlijks van een of meer goede tooneelstuk- ken doet genieten, is van plan het aantal dona- teurs zoo veel mogelijk uit te breiden. Er zijn nog eenige plaatsen in de zaal be- schikbaar en het ligt in de bedoeling voor- taan vrijwel alleen voor de donateurs te spelen. Er werden tot dusver 2 uitvoeringen per jaar gegeven en het plan bestaat dit aantal tot 3 uit te breiden, terwijl de donateurscontri- butie op 2.50 toegang voor twee per sonen bepaald blijft. Wij twijfelen er niet aan of zoowel bij het bestuur als bij de bode der Vereeniping., den beer J. Bood te Heiloo, zullen zich voor het komend seizoen heel wat belangstellenden op- geven om deze Rederijkerskamer zoo krachtig mogelijk te steunen. HEERHUGOWAARD. Het aantal inzendingen voor de land-, tuinbouw- en huisvlijttentoonstel- ling gedurende de feestdagen is tot boven de 700 gestegen, waaronder zeer belangrijke inzendingen ter opluistering. BEVERWIJK. Ondanks het geroep over zieke boonen dit jaar is de aanvoer van dit product nog nooit zoo groot geweest als het huidige seizoen. De grootste veiling hier ter plaatse had j.l. Vrijdag van 12 tot 6 uur de handen vol om de boonen te verwerken terwiil de in grootte daaropvolgende veiling van 1 tot 4.30 grootendeels niet anders deed dan maar boonen markten. Dan volgen er nog 2 an dere veilingen waar boonen van allerlei slag en kunnen schering en inslag zijn en onbe- grijpelijk is't dat bij dezen enormen vloedde koopman nog te kort kwam want bij het ver- loop der markt was de prijs in stijgende lijn. De zaak-Zwager (de vraag werd gesteld of de heer Zwager in verband met leveran- ties aan de gemeente door zijn zoon als raadslid moest aftreden) is door de beslis- sing van Ged. Staten van de baan. Toch komt de heer J. Eyking er weer eens op terug in een schrijven aan den Raad. Hij meent dat Ged. Staten niet volledig zijn ingelicht en stelt nu voor een commissie van drie leden te benoemen „die bij Gedeputeerden een onder zoek ter zake heef' in te stellen". DE UITBREIDING VAN BEVERWIJK. Na zeer langdurige voorbereiding is thans het uitbreidingsplan voor de gronden be- oosten den spoorweg BeverwijkUitgeest gereed gekomen. De behoefte aan een dit z.g n. planOost deed zich eigenlijk met den dag dringender gevoelen, omdat de zich snel uitbreidende gemeente Beverwijk behalve naar't Oosten, geen expansie-mogelijkheden meer bezit. De plaats zit als in een wig ge- dreven tusschen de gemeenten Velsen en Wijk aan Zee en Duin. De bebouwing van Bever wijk gaat ongemerkt in de anaere gemeente over. Elk hoekje bouwterrein in het centrum van de plaats is benut, velen zijn zelfs ge- noodzaakt zich als forens in het naburige Wijk aan Duin te vestigen, omdat Beverwijk hun geen inwoning kan bieden. Beverwijk vindt echter nog gelegenheid zich naar het Oosten uit te breiden en voor deze terreinen is het nieuwe mtbreidingsplan door den raadgevend ingenierr A. Lodder ontworpen. Het plan omvat in hoofdzaak de terreinen ten Zuid-oosten van den spoorweg Velsen Uitgeest ter weerszijden van de Wijkervaart benevens enkele terreinen ten Noord-Westen van dien spoorweg nog onbebouwd of ten deele bebouwd en die in het plan betrokken dienen te worden om tusschen het bestaande en toekomstige stadsdeel een behoorlijke sa> menhang te verkrijgen Op het eind van de Wijkervaart, die als havenkanaal gehandhaaft blijft, zijn havens ontworpen, waarvan de grootste bestemd is voor kleine zeeschepen voor het vervoer van versche groenten en fruit. Dit is van het grootste belang voor den export van Kenne- merland's tuinbouwproducten. De kleinste haven is bestemd voor de binnenscheepvaart. De bestaande haven wordt gedempt. Het te genover de ontworpen haven liggende ter rein is bestemd voor de industrie. Een terrein ter groote van 8.40 A. is bestemd voor de stichting van een centrale veiling. Het is zoo gelegen, dat de producenten het van alle zij- den goed kunnen bereiken. Als centrale onbelemmerde toegang van de bestaande stad tot de uitbreiding is ter plaatse van de tegenwoordige spoorbrug een viaduct ontworpen. Aan het projecteeren van flinke breede verkeerswegen is natuurlijk de uiterste zorg bestecd. Een 26 M. breede weg voert in Oostelijke richting, terwijl een twee de belangrijke verkeersweg naar Velsen leidt en daar aansluiting zal geven op het pont- veer over het Noordzeekanaal. Deze weg zal tevens de functie van Ringweg vervullen. Vervolgens is langs het spoonvegenplace- ment een weg geprojecteerd, die op het v;e- gennet van Velsen zal kunnen aansluiten. In het plan is voorts ruimte gelaten voor kinder- speeltuinen en plantsoenen. Het geheele plan is in drie woonwijken verdeeld, waarbij valt op te merken, dat langs de hoofdwegen uitsluitend is gerekend op ge- sloten bebouwing. Indien uitsluitend eenge- zinswoningen zouden worden gebouwd, zul len de woonwijken ruimte bieden voor onge- veer 2500 woningen. Niettemin laten de af- metingen van de verschillende bouwblokken toe, dat hier en daar verdieping-woningen worden gebouwd. Het door demping van de bestaande haven aan de Meerstraat verkregen terrein leent zich door ligging en grootte uitstekend voor marktterrein. De Beverwijksche groenten- markt kan daardoor vrijwel op dezelfde plaats behouden blijven. De totale oppervlak- te van de in het uitbreidingsplan opgenomen gronden is 127.03,22 H.A. De van Rijkswe- ge voorgenomen omlegging van den primai- ren weg VelsenAlkmaar naar het Westen met vermijding van het stadscentrum heef* geen directen invloed op het nieuwe plan. Wanneer echter inplaats van het Rijksont- werp het door het destijds opgerichte Comitl van actie inzake den primairen weg, gepropa- geerde plan door Waterstaat gekozen zal worden, zal een wijziging van het uitbrei dingsplan noodig zijn. OUDORP. Raads vergadering. Dinsdagavond 10 September vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. Als eerste punt kwam aan de orde een schrijven van de Commissie uit de Gemeente- raden tot het voeren van actie tegen de voor genomen salarisverhooging van burgemees- ters, secretarissen en ontvangers, verzoeken- de aan eventueele verhooging de goedkeuring te onthouden. B. en W. stelden voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen en bij het op- maken van de begrooting hiermede rekening te houden. Aldus werd besloten. Van de Gezondheidscommissie was een sch'ijven ontvangen met de 1 tgrooting voor 1930. De bijdra.;? voor de gemeente Oidorp was bepaald op f 26,80. De gemeente Alkmaar had een schrijven in- gezonden met de mededeeling, dat het vol doende is met deze gemeente een overeen komst aan te gaan betreffende de vernietiging van afgekeurd vee. Het R.K. schooibestuur had een verzoek ingezonden om een vergoeding voor een boventallige leerkracht aan de meisjesschool over het tijdvak van 1 Mei31 Dec. 1929. Op voorstel van B. en W. werd besloten ter bijdrage te verleenen op den voet, zooai# die indertijd is besteed voor een assistente aan de Openbare school. Op een schrijven van de Commissie voor malariahestrijding werd besloten voor dit doel een subsidie te verleenen van 1 cent per inwoner. Van Gedeputeerde Staten was terug ont vangen de nieuw-opgemaakte politieverorde- r-ng met het verzoex de r-.ractie van enkele artikelen t^wijzigen. Hieraan zal worden vol daan. Verder besloot de Raad nog een nieuw, artikel op te nemen. waarin bepaald wordt, dat voortaan geen honden mogen losloopen buiten het erf van den eigenaar. Van den heer S. Koster was een verzoek ingekomen om te willen toestaan. dat zijn zoontje de Openbare School te Alkmaar blijft bezoeken. Op voorstel van B. en W. werd besloten voor dit geval geen uitzondering te maken en afwijzend op het adres te beschikken. Van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur was een schrijven inge komen, om een verordening te maken, waar bij de verbouw van enkele voor ziekte vat- bare soorten van aardappelen wordt ge- weerd. B. en W. stelden voor het schrijven vooi kennisgeving aan te nemen en voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. daaf het moeilijk is, controle op den verbouw te houden. De heer Kunst vroeg, of het niet wensehe- lijk is, dat B. en W. zich in verbinding stellen met de Langedijker Groentecentrale om voor- lichting. Dit zal geschieden. Aangeboden werd de gemeenterekning en de rekening van het Burgerlijk Armbestuur. Beide rekeningen sluiten met een batig saldo respectievelijk van f 8893.46 en 158.42X. Voor het nazien dezer rekeningen werden de vijf raadsleden benoemd buiten de wet- houders. Hierna kwam de rondvraag aan de orde De heer Leering vroeg, of de aanbesteding van het trottoir langs den Kanaaldijk in het openbaar is geschied. De voorzitter antwoordde hierop, dat vier ingezetenen dezer gemeente tot mschrijving zijn uitgenoodigd, waaraan twee gevolg hebben gegeven. Vc-rder vroeg dit raadslid nog of het niet werschelijk is, aan de gemeente Alkmaar te verzoeken de boomen in den Munnikenyvag te OUDE-NIEDORP. Uitslag van den schietwedstrijd van de Bijz. Vrijw. Landstorm te 'tVeld. Op kermis-Maandag werd op het terrein van den heer J. P. Pepping aan de Weel de eind- wedstrijd gehouden van deelnemers aan den schietwedstrijd der Bijz. Vrijw. Landstorm te Oude-Niedorp over 1929, met den volgenden uitslag: le pr. Jac. Jong Jzn. te 'tVeld met 95 p. 2e pr. W. H. Bierman te 'tVeld met 93 p. 3e pr. J. G. Imping te 'tVeld met 91 p. 4e pr. Casp, Stroet Jr. te 't Veld met 91 p. 5e pr. J. de Boer Szn. te 'tVeld met 90 p. 6e pr. P. Brink te 'tVeld met 86 p. 7e pr. G. Veldman Czn. te De Weel met 83 p. 8e pr. J. Slijkerman, Westerweg te N.-Niedorp met 77 p. 9e pr. J. Wit Jzn. Jr. te 'tVeld met 76 p. lOe pr. Th. Schiebroek te 't Veld met 69 p. lie pr. G. van der Stoop Sz,, Valbrugweg 64 p. 12e pr. G. Portegijs te De Weel met 61 p. 13e pr. A. Koomen Kzn., Westerweg met 59 p. 14e pr. A. Goudsblom te Leijerpolder met 37 p. De eerste prijs bestond uit contanten en de andere uit sigaren en sigaretten. Van den algemeenen optocht door Zijde- wind en 'tVeld, die ter gelegenheid van de ker mis gehouden werd en waarvan de deeln^me naar keuze was, was de uitslag als volgt: le pr. C. van Baar, met een versierde fiets. 2e pr. de dames A. Droog en M. Groen, met Rood, Wit en Blauw. 3e pr. H. de Boer met Cowboy. 4e pr. Mej. A. Raatgers met waschvrouw. 5e pr. IJ. Groot met Clown. 6e pr. de heeren Groen en Bleeker met hon- denkar. 7e pr. de dames Sinnige en Groot, met het Verleden, het Heden en de Toekomst. 8e pr. de heeren Pancras en Blauw als markt- kooplui. De prijzen bestonden in contanten. Des middags werd er te Zijdewind een wed- strijd gehouden in het waschophangen voor dames, met den volgenden uitslag: le pr Aafje de Graaf; 2e pr. Aafje Bakker; 3e pr. Neeltje Kamper; 4e pr. Tonia Bijwaard; 5e pr. Aagje Dekker en 6e pr. Maria Ligthart Wd.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7