Sport Luchtvaart rooien, daar de afgevallen takken dikwijls ge vaar opleveren voor het verkeer en voor de telegraafdraden. Ook achtte hij de bestrating in den Munnikenweg en Breelaan in zeer slechten toestand, daar de opstaande randen voor het verkeer groot gevaar opleveren. On- langs is een raeisje daardoor met de fiets nog deerlijk komen te vallen. Ook vroeg de heer Leering of het niet wen- schdijk is, dat de palen van het electrisch net Hangs den weg naar St. Pancras achteruit worden gezet. De voorzitter zegde toe, dat dit binnenkort zal gebeuren. Tenslotte vroeg de heer Leering of het niet wenschelijk is tot kostelooze inenting over te gaan. De voorzitter zeide dat de Gezondheids- commissie dit voorloopig nog niet noodig acht. De heer Leering achtte het wenschelijk dit wel te doen en werd hierin gesteund door den heer Kunst. Besloten werd. dat B. en W. hiertoe zullen overgaan, zoodra ze dit noo dig achten. De heer Kunst wees op enkele misstanden in het Ooievaarsnest. Zoo is hem ter oore ge komen, dat een zevental huizen aldaar veront- reinigd is door wandiuizen. Hij hoopte, dat hiertegen maatregelen zullen worden geno- men. Ook wees hij er op, dat bij het ophalen van vuilnis niet de noodige zorg wordt be- tracht, zoodat er altijd veel oud papier op de straat blijft rondslingeren. De heer Kunst uitte verder den wensch, dat er een commissie van bijstand voor het electrisch bedrijf wordt benoemd, bestaande uit een drietal raadsleden, teneinde te komen tot betere samenwerking en voorlichting. In een volgende vergadering -zullen B. en W. Ihiervoor een voordracht indienen. Verder wees de heer Kunst nog op den slechten staat van den Achterweg en uitte den !wensch, dat een lichtpunt wordt bevestigd aan den paal, welke voor den Achterweg staat. Spr. verwonderde zich er over, dat er op de agenda iriets voorkomt omtrent den ver- bouw van de R.K. school. De voorzitter zeide, dat B. en W. nog geen nieuwe voorstellen van het schoolbestuur hebben ontvangen. Hierna sluiting. STOMPETOREN. Wegens benoeming van den heer A. Peper te Haringhuizen is tot schrijver aan de zui- velfabriek „Neerlandia" alhier benoemd de heer D. Tijdema te Westenholte (O.), thans werkzaam aan de codperatieve zuivelfabriek te 's-Heerenbroek. ZIJDEWIND. In den nacht van Maandag op Dinsdag geraakte de vischauto van den heer Jh. van Duin uit Hoorn, terwijl hij hiermede op de kermis stond plotseling in brand. In een om- meziep was de auo, alsmede de aanwezige visch, verbrand. Het spuithuis waarbij de auto vlak bij stond, wist men nog te behou- den, door vlug de spuit er uit te halen en het vuur te blusschen. Inmiddels was de auto •door de vele tnenschen die kwamen aanloo- pen, in de sloot geduwd, zoodat hier ook al- le gevaar voor uitbreiding geweken was. Voor de vele kermisklanten was het natuur- lijk een aardig verzet, maar voor den heer J. van Duin was het minder mooi, daar de auto niet verzekerd was en heelemaal werd yernield. EGMOND AAN ZEE. TRAMDERAILLEMENT. Gistenniddag vertrok de tram van 2.43 van Aier zooals gewoonlijk naai Alkmaar. Ze zou echter vooreerst haar bestemming niet berei- ken, want tusschen Egmor.def Meer en Alk maar voelden de reizigers eensklaps een ge- weldigen schok. Toen men zich ging verge- wissen wat er was gebeurd, bemerkte men dat ide locomotief met de goederenwagen uit de rails geloopen was, zoodat van verder gaan per tram geen sprake meer was. De reizigers moesten dan ook wandelende hun reis voort- Ssetten. De tram, die om 3.38 op Egmond moet zijn, yerscheen niet, zoodat die van 4.15 niet kon vertrekken. Door den stationschef alhier, den beer Grevert, werden nu pogingen aange- wend om een bus van den dienst Egmond jljmuiden te requireeren. Deze bussen waren echter geen van drieen nog binnen, zoodat dit geen resultaat had. Om ongeveerdialf vijf ilkwam er echter een dezer bussen wan den [heer C. de Graaff, die dan ook onmiddellijk rechtsomkeert maakte en om ongeveer half vijf naar den Hoef reed, waar kinderen van het Koloniehuis „Het Woud" op de tram ston- den te wachten en op deze manier hun trein nog konden halen. Om half zes kwam hier een groote bus van den dienst Al'kmaar-Helder de reizigers voor de verschillende treinen halen, waarmee ook de post werd vervoerd. Deze ging over Bergen, zoodat hij over zessen in Alkmaar binnen was. Verder is de dienst tot over achten door diverse busseh onderhouden, waarvoor op het stationsplein te Alkmaar een conducteur ;van de tram was gestationeerd, voor controle der kaarten. Om half negen's avonds was de lijn in •zooverre hersteld, dat de tram van 8.57, hoe- vwel op het bewuste punt langzaam rijdend, zijri dienst kon hervatten. Het is de tweede maal binnen drie weken dat de tram uit de rails loopt. Binnenland Geld geleend aan zijn vriendin. Ongeveer acht jaar geleden maakte een be- woner van de Transvaalstraat te Amsterdam kcnnis met een juffrouw uit de Eerste Jan iSieenstraat. De juffrouw had af en toe geld .noodig, Haar vriend was wel zoo goed dit te fevetf, temeer daar de juffrouw verfelde, dat DE KONINGIN-MOEDER. Bezoek aan Oranje-Nassau's Oord. Maandagmiddag heeft de Koningin-Moe- der een bezoek gebracht aan het sanatorium Oranje Nassau's Oord te Renkum. Zij werd aan den ingang van het sanato rium ontvangen door den geneesheer-direc- teur, dr. F. L. Oudendal, de adjunct-direc- trice zuster Poldermans en den rentmeester. Het jongste patientje bood H.M. een bouquet orchideeen aan. Vervolgens werd een rond- gang gemaakt door het sanatorium. In de kamer van de adjunct-directrice werden ver- verschingen gebruikt. H.M. heeft aan dr. Oudendal, sedert 1 Juli geneesheer-directeur, haar groote tevre- denheid te kennen gegeven met den gang van zaken in het sanatorium. NEDERLANDSCHE HULP IN BULGARIJE. De hulpactie, georganiseerd met de geld- middelen, welke een Amsterdamsch Comite ingezameld had, voor de slachtoffers van de aardbevingen in Bulgarije, is thans beein- digd. In achttien dorpen en een stad konden tot begin Juli 980 kinderen worden gevoed Dit goede resultaat kon bereikt worden door de krachtige medewerking van Bulgaarsche zijde. De spoorwegen vervoerden de levens- middelen gratis, de gemeentelijke besturen ramen het verdere transport op zich, terwijl de leerkrachten zoowel voor de toebereiding als de distributie zorgden. Een bedrag van 164.516 lewa werd overgehouden, waarvoor in het volgende winterseizoen nog een aan- tal kinderen voeding zal ontvangen. POLITIE VAKSCHOOL TE HILVERSUM Tienjarig bestaan. Maandag is te Hilversum een begin ge maakt met de feestelijkheden, waarmee de oprichting van de model-politievakschool, nu tien jaar geleden, wordt herdacht. 's Mor- gens om 11 uur verzamelden de leerlingen en oud-leerlingen der school, gekleed in hun maar weinig uniforme uniformen, zich op het stationsplein en trokken van daar in optocht met muziek naar het gemeentehuis, waar zij door-het gemeentebestuur werden ontvangen. De loco-burgemeester B. H. Bakker hield een toespraak, waarin hij zei dat de tijd lang voorbij is, waarin strijd moest worden ge- voerd om bij de politie alleen werkzaam te stellen personeel, dat theoretisch goed onder- legd en voor de practijk alleszins geschikt is. Door de oprichting van de Hilversum- sche politievakschool heeft de Bond het on- derricht van den politieman in nieuwe banen geleid, welke rechtstreeks op het doel ge- richt zijn. Spr. gaf vervolgens een kort overzichtvan de geschiedenis der school, waaruit bleek, dat sedert 1919 door 267 leerlingen der school het examen van den A. N. P. B. werd afgelegd, van wie 187 het diploma met aan teekening en 80 het gewone diploma ver- wierven. Van deze gediplomeerden waren op 31 Mei van dit jaar 238 in politiedienst en verscheidenen hebben zich weten op te wer- ken tot hoogere rangen. Na de ontvangst ten raadhuize gebruikten de deelnemers in het Palace-Hotel een lunch, aangeboden door het gemeentebestuur van Hilversum. 's Middags was er receptie in het Hof van Holland. Mr. W. L. A. Collard sprak hier als ver- tegenwoordiger van den minister van justi tie. Spr. meende dat het subsidieeren van de school door het Rijk alleszins gewettigd is. Het is niet genceg te prijzen, dat uit den Bond het initiatief is voortgesproten om door allerlei middelen van opleiding den politie- stand te verheffen. Aan het eind van zijn rede huldigde spr. den concierge der school, den heer Ham, en speldde hem de eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver op de borst. Vervolgens gaf de heer j. J. A. de Ko- ning, voormalig commissaris van politie te Hilversum en eerste directeur der school, een overzicht harer ontwikkeling, waarna de hr. P Frima, thans directeur, een voordracht hield over methodisch politievakonderwijs. Talrijke sprekers maakten daarna gebruik van de gelegenheid tot complimenteeren. Des avonds was er in het Hof van Holland een gezellige bijeenkomst, aangeboden door het hoofdbestuur van den A. N. P. B. en de oud-leerlingen der school. NED. VERBOND VAN VAK- VEREENIGINGEN. De reorganisatie van de bestuurders- bonden. Gistermorgen is in de groote Doelenzaal te Rotterdam het veertiende congres van het N.V.V. voortgezet met de behandeling van het rapport van de commissie tot bestudee- ring van de reorganisatie van de bestuur- dersbonden. Bij de discussie werd van verschillende zij- deri critiek geoefend. De heer De Vries (Fabriekarbeidersbond) noemde dit rapport, waarin geen rekening is gehouden met reeds eerder geopperde be- zwaren te zwak. De heer Van den Born (Metaalbewerkers- bond) had organisatorische bezwaren tegen cenige onderdeelen. De heer Van Meurs (Overheidspersoneel) vafl oorsieeL dat de grenzen tusschen bestuurdersbonden en het N.V.V. niet goed waren vastgesteld. Het uitgangspunt is de- centralisatie en dit is verkeerd. Uit de kringen van de typografen en tran- sportarbeiders, de Amsterdamsche en Haag- sche bestuurdersbonden, den Bond van Meu- belmakers en Behangers, den Bond van Ar- beiders in de Kleedingindustrie en de Siga- renmakers werd nog critiek op onderdeelen geoefend. De heer P. Moltmaker uitte scherpe cri tiek op het door den Metaalbewerkersbond ingediende voorstel om aan de zeven verte- genwoordigers van de bestuurdersbonden in den bestuursraad van de N.V.V. slechts een adviseerende stem te geven. Dit amendement laat aan de bestuurdersbonden, waarmee het contact toch al vaak slap is geweest, niet vol- doende recht wedervaren. De positie van de zeven leden moet volkomen volwaardig zijn. In tweede instantie werd het rapport door den heer v. d. Lende verdedigd. Na stemming werd het rapport aangeno- men. Organisatie vrouwen. Vervolgens was aan de orde het rapport van de commissie ter bestudeering van het vraagstuk van de organisatie der vrouwen. Aan het slot van het rapport stelt de com missie rekening houdende met het verlan- gen van de geheele beweging om de organi satie van de vrouwen te brengen, in het be- lang van de arbeidersklasse, en concludee- rende, dat, zij het voorshands op bescheiden wijze, pogingen moeten worden aangewend om van een centraal punt uit propaganda onder de vrouwen ter hand te nemen voor: o.a. een permanente commissie te benoe- men bestSande uit vertegenwoordigers van daarvoor in aanmerking komende bonden, welke vrouwen organiseeren. Tot de taak van de icommissie behoort: zoo noodig in overleg met de hoofdbesturen van de hierbij betrokken vakbonden en van de ter plaatse bestaande bestuurdersbonden, o.m. de open- bare vergaderingen voor groepen van ar- beidsters te beleggen en het organiseeren van cursussen, teneinde te komen tot de vor- ming van krachten, die op den duur in staat zullen zijn het propagandawerk van de ver schillende bonden ter hand te nemen. Het rapport werd na discussie aangeno- men. Ontvangst ten stadhuize. Gistermiddag hebben de congressisten een boottocht door de Rotterdamsche ha vens gemaakt, waarna zij door het gemeente bestuur ten stadhuize werden ontvangen. De Scheepsbrand te Rotterdam. De oorzaak van de ramp. Maandagavond laat is door den commis saris van politie Alberda en een ingenieur van de bouwpolitie een onderzoek ingesteld aan boord van het stoomschip Vimeira. waarop de scheepsbrand heeft gewoed, die zoo noodlottige gevolgen heeft gehad. Zij zijn tot de volgende conclusie gekomen, wel ke zij hebben gebaseerd op de wetenschap dat het schip naar Rotterdam kwam, terwijl twee tanks van het voorschip met waterbal- last waren gevuld. Tengevolge van het feit dat de tanks boordevol waren en de luiken open stonden, is de benzine van het schip, die gewoonlijk op de waterballast drijft, tij- dens het verhalen van het schip over den rand geloopen en langs het dek en ^lan scheepswand in het water van de rivier* te- recht gekcmen. Daar heeft de benzine vlam gevat, wellicht door gloeiende sintels van voorbijgaande sleepbooten. Langs den scheepswand is het vuur omhoog geklom men op het dek, waar het nieuw voedsel vond, terwijl de wind de vlammen naar het dek deed drijven. Op een van de beide tanks is geen benzine teruggevondenop de andere lag nog een laagje van een halve c.M. Men brengt dit verschijnsel in verband met de proeven, die indertijd in de Waalha- ven zijn genomen, waar in een cementen kuip een hoeveelheid benzine, die op water dreef, in brand is gestoken. Daarbij merkte men op, dat in het midden van den kuip de benzine niet direct in brand vloog, doch dat de gassen eerst eenige meters boven de op- pervlakte verbrandden. Naar het oordeel van de politie is hier van schuld noch nalatigheid sprake, of- schoon men achteraf zou kunnen zeggen, dat het verstandiger en voorzichtiger zou zijn geweest wanneer men de tanks met wa terballast gesloten had gehouden. Bij het onderzoek is voorts nog gebleken, dat geen ontploffing heeft plaats gehad ter.- wijl het in de tanks ook niet heeft gebrand. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag ge- meld). Drie lijken gevonden. De rivierpolitie heeft gisteravond in de ri vier de Nieuwe Maas ter hoogte van de werf van de Rotterdamsche Droogdok Mij. de lij ken van twee arbeiders van deze onderne- ming, die bij den brand aan boord van het s s. „Vimeira" zijn omgekomen, gedregd. De lijken zijn herkend als die van de 22-jarige J Ma Gelok uit de 2de Carniseestraat en de 39-jarige L. M. v. Pelt uit de Maximiliaan- straat. De Rotterdamsche rivierpolitie heeft he- den uit de Maas vlak bij het stoomschip „Vi- meira" opgehaald het lijk van den eersten of- ficier, den 32-jarigen Bruce Steward uit Dundee. NEDERLANDSCHE VAKCENTRALE. Zaterdag vergaderde te Utrecht het alge- meen bestuur van de op 20 Juli j.l. opge- richte Nederlandsche Vakcentrale. Hei. Dag. Bestuur werd samengeshdd als volgt: Jac. Bakker, voorzitter, H. B. Berg- huijs, secretaris-penningmeester, M. M. Co hen, C. J. Jeronimus en H. M. Roos. Het Dag. Bestuur werd opgedragen maat regelen te nemen, opdat ook de Nederland sche Vakcentrale bij de in voorbereiding zijnde uitvoeringsmaatregelen op de ziekte- wet haar invloed kan doen gelden. Reeds werd tot den minister van arbeid het verzoek gericht om in gehoor te worden ontvangen Besloten werd dat in November a s. een demonstratief congres zal worden gehou (jttlr V DE ALASTRIM. Nog drie verdachte gevallen in de hoofastad. Gisteren zijn te Amsterdam nog drie ver dachte gevallen in de quarantaine-inrichting aan den Zeeburgerdijk opgenomen. Nader meldt men ons: Heden is gebleken, dat het in twee geval len geen alstrim betreft, terwijl het derde ge val de dame in de Watergraafsmeer be- treffend nog dubieus is. Te Fijnaart (N.B.) Te Fijnaart (N B.) doet zich een geva! van alastrim voor bij een ongeveer 38-jarige dame. Te Hillegersberg. In Hillegersberg zijn drie gevallen van alastrim geconstateerd. Te Delft Gisteren werd in Delft een geval vastge steld. De patient een man is in het gasthuis ter verpleging opgenomen. BRANDEN. Door het breken van de film brand in een cabine. Het publiek bleef kalm. Maandagavond ontstond in de bioscoop „Amicitia" te Amersfoort, tijdens het af- draaien van het hoofdnummer Asphalt, door het breken van de film, brand in de cabine. Door het onmiddellijk in werking stellen van het regenscherm, dat boven het projectie- apparaat is aangebracht, wist men den brand te beperken tot de cabine. In de zaal, waar men op het doek bemerkte dat de film in vlam was geraakt, ontstond gelukkig geen groote constematie. zoodat het publiek ordelijk de straat bereikte. De schade, die aan de cabine is aangebracht, is gering. BOSCHBRAND. Maandagavond is in het bosch van de Zilk bij de grens van Noordwijkerhout brand ont- staan, waardoor ongeveer een halve H.A. bosch verloren ging. SMOKKELARIJ. Bij Kevelaar hebben Duitsche kommiezen een vrachtauto aangehouden, die van de Hollandsche grens kwam. De kommiezen kregen argwaan doordat de beide inzitten- den plotseling uit den auto sprongen en in de bosschen verdwenen. In de auto zijn 45 balen koffie en een baal cacao gevonden. Al- les is in beslag genomen en naar Cleef over- gebracht. STAKENDE WERKLOOZEN. De werklooze arbeiders uit Den Haag, die door het Rijk te Oldemarkt te werk waren ge- steld en in staking waren gegaan, hebben zich thans bereid verklaard', het werk te her vatten. De gemeente 's-Gravenhage heeft zich daarop met het Rijk inverbinding gesteld ora de tewerkstelling te verkrijgen. VERKEERSONGEVALLEN. Gisteravond ongeveer half acht is een 26- jarig Haagsch politieagent, die van de fees- ten der politieschool te Hilversum terugkeer- de met zijn motorrijwiel nabij de Holland sche Rading vermoedelijk doordat hij geen voldoende aandacht schonk aan het verkeer, tegen een aldaar rijdend voertuig gebotst Met een zeer ernstige hoofdwonde werd hij opgenomen en, nadat het eerste verband ge- legd was, vervoerd naar de rijksklinieken te Utrecht, waar hij ter verpleging werd opge- nomen. Gisteravond is de handelaar in landbouw- werktuigen P. T. Hie onder de gemeente Roden in snelle vaart met zijn motorrijwiel tegen een boom gebotst. Met een ernstige hoofdwonde (zijn kin was geheel gesple ten) is de man naar het academisch zieken- huis te Groningen vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. V o e t b a 1. Voor a.s. Zondag zijn voor de 2e klas A van afd. I de volgende competitie-wedstrijden vastgesteld Alcmaria—W.F.C., Hollandia—Z.V.V., West-Frisia—V.V.A., H.R.C.—D.W.S. en SpartaanK.F.C. DE NIEUWE STRAFSCHOP-BEPALING. Zal a.s. Zondag reeds ingaan. Naar het Hbld. verneemt heeft de Ned. Voetbalbond in allerijl de nieuwe strafschop- bepaling van den Int. Board in de spelregels opgenomen en zij zal dezer dagen worden ge- publiceerd, zoodat zij Zondag voor de compe- tititf reeds van kracht zal zijn. Verschillende meeningen Een Engelsch blad heeft verschillende vooraanstaanden in de sport aan het woord gelaten. De een zegt, dat een overtreding, be- gaan in het strafschopgebied, feitelijk met een doelpunt moet bestraft worden en de ander, dat het nonsens is, dat de keeper zich niet mag bewegen.. Paarden. DRAVERI.IEN TE WINKEL. De Harddraverij-vereeniging Lutjewinkel -Weete hield dit iaar haar iaarliiks.che dra- verij onder begunstiging van mooi zomer- weer. De uitslag was als volgt: le prijs Volti- geur, eigenaar en berijder H. Spaans; 2e pr. Nappie, eigenaar en berijder P. Kttiper; 3e pr. Jan Dent, eigenaar en berijder J. Hanne- ma; 4e pr. Lotje, eig J. Ham en berijder Jn. van Raalte. EEN REVANCHE VOOR DEN SCHNEIDER-BEKER. Flandin, voorzitter van de ijverige A;ro- Club de France, heeft de Italiaansche en En gelsche ploegen een revanchewedsrijd voor- gesteld onder dezelfde bepalingen als van den wedstrijd te Cowes. Deze revanche zou plaats vinden op den luchtvaartdag van La Baule, de zee is daar zeer kalm en de win- den zijn uitermate gunstig. De Aero-Club de France heeft 50.000 frank beschikbaar ge steld voor de vliegtuigen, die meer dan 450 K.M. snelheid halen. Het is z$er waarschijn- iijk, dat beide partijen op het voorstel zul len ingaan, temeer daar de Italianen den 15den dezer hun vliegtuigen beter ingevlo- gen zullen hebben. Voor den wedstrijd, die op denzelfden dag gevlogen wordt is de deelnetning internatio- naal; Porugal heeft ingeschreven met twee Macchi-toestellen, de Air Union neemt deel met Liore-Olivier L.E.O. H190, voorzien van twee Gnome et Rhone-Titan motoren van 230 P.K. Van de Franschen heeft inge schreven kapt. Challe met een Schreck F.B7A. voorzien van een Lorrainemotor van 450 P.K.; Bernard de Precourt komt uit met een Schreck 17-toestel, uiterust met een Hispano- motor van 180 P.K.verder een Bleriot-toe- stel met 250 P.K. Hispano-motoreneen Nieupart Delage 641, voorzien van een Lor raine-motor van 230 P.K.; nog een Schreck F.B.A. met een Hispano 450 P.K., die be- stuurd zal worden door den ingenieur-con- structeur Paumier en tot slot een Schreck met een Hispano 180 P.K., te sturen door Villiers. De formule van dezen wedstrijd houdt hoofdzakelijk rekening met den afgelegden afstand en het aantal P.K. van den motor, gedeeld door het aantal meevliegende pas- sagiers. Om vier uur 's-morgens stijgen de vliegtuigen op; de controle van aankomst wordt geopend om 5.30 's middags met efl§ speling voor achterblijvers tot 6 uur; toe- stellen, die na zes uur aankomen worden be- boet met 2 K.M. per minuut. DE „GRAF ZEPPELIN". De tocht over het Rijnsch-Wesh faalsche gebied. Het luchtschip „Graf Zeppelin" had in den nacht van Donderdag onder leiding van kapt. Lehmann voor een afstandstocht naar het Rijn-Westfalen industriegebied opstijgen. Gedurende dezen tocht, die ongeveer acht tien uur zal duren, zal ook nog over andere gebieden en steden in Duitschland gevlo gen worden, waar de Zeppelin tot nu toe niet is geweest. Bij gunstig weer zal het luchtschip hedenavond tusschen 11 en 12 uur opstijgen. De tocht zal gaan over Stuttgart, Hanau en Siegen naar Westfalen, waar de steden Liidenscheid, Remscheid, Solingen, Elber- feld, Barmen, Hagen, Iserlohn, Dortmund, Gelsenkirchen en Recklinghausen bezocht worden. Het gaat dan in noordelijke rich- ting op Munster aan, vandaar over Bielefeld naar Minden, Hannover en Braunschweig. Als er nog tijd beschikbaar blijft zal het luchtschip nog zijn weg nemen over Garde- legen en Stendal naar Berlijn. Bij gebrek aan tijd gaat het van Braunschweig over Maagdenburg, Bernburg, Eisleben, Apolda, Weimar, Eisenach, Koburg, Rotenburg, Hei- denheim en Ulm naar Friedrichshafen terug. HET WERELDSNELHE1DSRECORD. Zoowel Stain forth als Orlebar verbe- teren het record. Ofschoon het zicht boven de Solent te wenschen liet, hebben luitenant ter zee Stain- forth en na hem kapitein-luitenant ter zee Orlebar hun pogingen tot verbetering van't pas door Atcherley en Waghorn gevestigde snelheidsrecord in den voormiddag onderno- men. Zij moesten daartoe 4 maal de afgcba- kende baan van 3 K.M. vliegen, tweemaal met en tweemaal tegen den wind, en de gemiddelde prestatie van deze 4 vluchten geldt als nieuw record. Stainforth vloog in de Gloster Napier 6 en behaalde met wind snelheden van 351.3 en 336.2 mijl en tegen wind van 329.3 en 328.3 mijl. Zijn gemiddelde uursnelheid be- droeg dus 336.3 mijl of 541.107 K.M. Zijn vlucht duurde in totaal 25 minuten. Om half 12 volgde Orlebar in de-Rolls Royce 6, waarmee Waghorn Zaterdag den Schneider-beker veroverd had. Zijn eerste baantje ging met de fer.omenale snelheid van 368.8 mijl (591 K.M.), waarna hij met 345.3 terugkeerde. De tweede vlucht met wind ging in 365.5 en werd gevolgd door 343.7 tegen wind. Zijn gemiddelde snelheid was dus 355.8 mijl of 572.483 K.M. Na zijn landing zeide Orlebar, dat hij hoopte bij beter zicht nog deze maand zijn eigen record te zullen slaan en een gemid' delde van 370 tot 375 mijl te kunnen beret* ken. Het fotografisch apparaat, waarmee da snelheden geregistreerd worden-, geeft hon- derdste deelen van seconden aan zoodat aan de juistheid der cijfers niet getwijfeld kan worden. Dat dit zeer noodig is, bewijst het feit dat een fout van een tiende seconde over de 3 K.M. omgerekend op de uursnelheid di rect een verschil van 6 mijl uitmaakt. De start van de Graf Zeppelin voor zijn vlucht door West-Duitschland is vastgesteld op hedenmiddag 22 uur. De route is nog niet heeternaal vastgesteld. Zooa's altijd benoudi de schecpsleiding zich voor, de route geduren de de reis in verband met de weersgesteld- heid in details te bepalen. Het plan is, gedurende den na'ht direct op het Roergebied aan te sturen, waar men 's ochtend vroeg zal aankomen. Zoo mogelijk zullen o.a. de volgende steden worden bezocht: Elberfeld-Barmcn, Dortmund Gelschenkirchen, Munster, Bieleveld, Hann over, Brunswiik. Als de tijd het toelaat, ouderneemt het luchtschip van Brunswijk uu een trip naar Bcrl; Dit echter met waai. chijnhjk, daar het unit?'hip nog overdag in 'Frtedrichs- ha£s lan^ wii. - DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM. De vrijzinnig-denwcraten doen mee. De anti-revolutionnairen trekken een lijn met de Katholieken. De Vrijzinnig-Democratische raadsfractie heeft aan de sociaal-democraMsche bericht, dat zij bereid is in de gestelde voorwaarden te treden. De anti-revolutionnairen trekken n lijn met de roomsch-kathoiieken. Ook zij zijn be- 'eid tot onderhandeling. OPLICHTING? zij dit geld noodig had vooj een kind en als een hangend onderzoek naar het vaderschap zou zijn geeindigd, zij het geld zou terug betalen, zoodra zij het van den vader van het kind zou hebben ontvangen. Jarenlang duurde de vriendschap en de be- woner uit de Transvaalstraat leende de juf frouw in totaal ongeveer 15.000. Dezer dagen is echter aan de vriendschap een einde gekomen; de juffrouw was niet in staat het geld terug te betalen. De man heeft nu bij de politie een aanklacht tegen zijn vroe- gere vriendin ingediend. BRAND OP ZEE. Volgens een rapport van het van Liverpool te IJmuiden binnengekomen Engelsche stoom- schip „Tringa" werd gisterochtend op onge veer 10 mijl ten Noord-Oosten van het vuui- schip Sandetti een in brand staand schip, dat pogenschijnlijk verlaten was,- drijvende aange- troffen. Het achterschip stond in vlammen. Verscheidene kleine vaartuigen waren tot In de onmiddellijke nabijheid genaderd. Deze luidt, dat een doelverdediger op d e 1 ij n moet staan v6or de bal getrapt is. Nu hebben Engelsche scheidsrechters die bepa- ling letterlijk opgevat en den doelwachter ver- boden zich op de lijn te verplaatsen (hij moet dus met de beide beenen inderdaad „staan" blijven) voor de bal is getrapt. Zoodat een pe nalty feitelijk onhoudbaar wordt gemaakt. Die opvatting wordt bestreden en de International Board heeft zijn eigen interpretatie nog niet ge- publiceerd. Naar wij verncmen zal de N. V. B. zijn in terpretatie nog niet gepubliceerd. Naar wij vernemen zal de N. V. B. zijn inter pretatie publiceeren gelijk met de mededeeling van de in-werkingtreding van de nieuwe be- paling. In elk geval: opgelost is de zaak in geenen deele. En belangrijk kan de uitlegging der ba- paling genoeg zijn, wanneer er overtredingen in het strafschopgebied worden begaan in wed- strijden, die beslissen over promotie of degra- datie. Weshalve we met belangstelling uitzien naar de interpretatie, die de Nederlandsche spelregelcommissie aan de bepaling zal geven,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8