DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S.KROW De bomaanslagen in Duitschlandi No. 215 1929 IRomYementSDrQs T>f| Yooruittoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsii. 5 et. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Book-en Handelsdr. y.1l Hems. Coster Zoop, Yoordam C9, Tel. Admiaistr. No. 3. Redactie No. 33. DOXDERUAO 12 §EPTEAIBEI| Dif nnmmer bestaaf ait 2 bladen. Honderd een en dertigste Jaargang Diiedeur: C. KRAK. Hoofdiedacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 Dagelijksch overzicht. DE BOMAANSLAGEN OP DUITSCHE RIjKSGEBOUWEN. £en onderhoud met den politie-presi- §»nt van Altona; de verdachte auto. De bomaanslagen houden de gemoederen fn Duitschland nog altijd bezig. Dat is niet t_- verwonderen, omdat de politiek er ten nauwste in betrokken is. Dit blijkt wel uit een onderhoud, dat de politie-president van Altona (Hamburg) met de pers heeft gehad. Deze politie ambtenaar verklaarde, dat reeds na de eerste drie aan- slagen de verdenking rustte op een bepaal- den kring van personen, die de politie reeds van vroeger bekend is en wel uit den tijd yau den moord op minister Rathenau en van de plannen tot het plegen van een aansiag op minister Severing in 1923. Deze personen werden voortdurend be- waakt. In het bizonder werden de landwe- gen en verkeersmiddelen, die daar passeer- den, onder toezicht gehouden. Bij d^ze con- trole der landwegen vielen bepaalde auto's op, die steeds gezien werden, wanneer een nieuwe bomaanslag had plaats gehad. Zes weken geleden kreeg de politie le Al tona steun van een afdeeling van de Ber- lijnsche crimineele politie. Na den aansiag te Luneburg kwam de mededeeling van de bewakingsposten, dat in den omtrek van Hei- de een auto met een verdacht voorwerp ge- laden onderweg was. De politie te Altona volgde den wagen maar verloor hem weer uit het gezicht, daar de achtervolgende amb- tenaren met hun auto panne hadden. Maan- dagmiddag werd evenwel gemeld, dat de rcrdachte auto in Krempe was gezien en daar zonder bestuurder stond. Uit het on derzoek bleek toen, dat de bestuurder van den auto een zekere Hans Friedrich Nickel was. Het spoor van Nickel leidde naar Ham burg. Hier werd in samenwerking met de politie vastgesteld, dat Nickel een verdacht voor werp afgegeven had aan den Hamburgschen kantoorbediende Karl Alfred Tuenjer. Bij een plotselinge huiszoeking vond men bij dezen ineen kast een helsche machine, gelijk aan die, welke na verscheidene aanslagen op de plaatsen van den aansiag was gevonden. Nickel zelf was voorloopig niet te vinden, daar hij reeds weer uit Hamburg vertrokken was. Daar Nickel echter zijn reis naar Ham burg uit Krempe was aangevangen, werd het station aldaar scherp bewaakt. Dinsdag- nacht kon Nickel bij zijn aankomst aldaar gearresteerd worden. Nickel noemt zich oud-inspecteur van po litie. Het staat nog niet vast, of hij dit wer- kelijk is. Wel staat vast, dat hij vroeger bij de politie te Kiel werkzaam is geweest als klerk. Hij is 39 jaar oud en heeft tegenwoor- dig geen vaste verblijfplaats. Het meest ver- toeft hij bij zijn moeder te Heide. Nickel is naar Altona overgebracht, waar hij bekende de bom naar Hamburg te hebben gebracht. Over de bedoeling die hij1 met de bom had en over verdere bijzonderheden weigerde hij zich uit te laten. Nickel verklaarde verder, dat hij den nacht te Hamburg had doorge- bracht en den volgenden dag naar Itzehoe is doorgereisd, waar hij een onderhoud had met de redacteur van Das Landvolk. De politie deed verder mededeelingen van de verschillende arrestaties die daarna heb ben plaats gehad. Ook uit die arrestatie blijkt, dat de poli tiek een groote rol speelt in de bomaansla gen. Talrijke arrestaties. De verdachte auto. De gearresteerde politieman. De „D. Allg. Ztg." verneemt, dat de ge arresteerde politieman in het bezit werd be- vonden van een bom van hetzelfde maaksel als die, welke bij de jongste aanslagen wer den gebruikt. Men meent, naar aanleiding van zijn ver- klaringen, nog eenige andere sporen te kun nen volgen en arrestaties te kunnen verrich- ten. Op het spoor van de daders? Oude bekenden van de rechtsradlcale 0. C De gearresteerde oud- politieambtenaar Nickel is de leider van een schietvereeniging in Heide; de man heeft den titel „Polizei hauptmann a.d." onrechtmatig aangenomen In zijn woning heeft men overblijfselen ge vonden van verbrande papieren, welke zeer belangrijk materiaal bevatten en thans nauw- keurig onderzocht worden. Het politierapport meldt, dat een koopman is gearresteerd, die in verbinding stond met Nickel en van dezen een helsche machine moet hebben gekregen. De machine was verpakt in een sigarenkistje en was in volkomen bruik- baren toestand; zij werd in de woning van den koopman gevonden en in beslag genomen Zoowel de koopman als Nickel zijn naar Al tona gebracht. i Een nat.-anarch. terroristische groep? Volgens officieele mededeeling werd de arrestatie van Nickel mogelijk door de ar restatie van den koopman in Hamburg. Nickel heeft een bom aan den koopman gebracht Nickel was in Krempe uitgestapt en was naar het redactiebureau van de courant Land volk gegaan. Dit blad is het orgaan van de z.g. Sleeswijk-Holstijnsche boerenlandvolk.be- weging. Een later telegram meldt, dat men te doen zou hebben met een nationaal-anarchistisch-1 'terroristische groep, die stamt uit de vroegere z.g. Organisatie Consul en die indertijd voor het eerst oodook bij den moord op Erzberger Tot de lieden, die in Holstein gearresteerd ;zijn, behoort ook een horlogemaker, Pleu, die verdacht wordt de uurwerken voor de hel sche machines gemaakt te hebben. Bovendien is in Itzehae een zekere Salomon gearresteerd De broeder van de in Berlijn gevangen geno men Ernst Bruno Salomon is redacteur van de courant te Itzehae. Bij de arrestaties in Holstein speelde een Fordauto, welke de politie verdacht was voor- gekomen een groote rol. Het onderzoek te Liineburg. De te Luneburg speciaal ingericht recher che-afdeeling werkt dag en nacht. In den nacht van Zondag op Maandag is een ruit vernield van de woning van den assisteni- rechercheur Mink, die aan het onderzoek deel- neemt. Z*-<Bvel de Regierungsprasident Herbst als Oc met het onderzoek belaste ambtenareri zijn van meening, dat de bommenwerpers hun taktiek veranderd hebben. Thans zou het hun le doen zijn om bepaalde personen te treffen }e te Luneburg gebezigde ontplofbare stof ■noet veel krachtiger brisantwerking hebben gehad dan die welke vroeger gebruikt werd. De gearresteerden. De hoofd-commissaris van politie deelt nede: Op grond van het onderzoek door de Eolitiei politie-afdeeling sinds geruimen tijd i BerVj. Sleeswijk-Ho]stein. Haanover ea Hamburg gehouden, zijn in samenwerking met de arrestaties in Hamburg en Sleeswijk- Holstein, gistermorgen verschillende perso nen in voorloopige bewaring genomen, onder dringende verdenking van deelneming aan de bomaanslagen. Hun woningen en bureaux ziin doorzocht. Het betreft hier Ernst v. Salo mon, die zich zonder aanmelding bij de politie te Berlijn ophield; dr. Salinger, bij wien Salo mon inwoonde; verder Lass en Hans Gert Techow (een broeder van Techow, die deelge- nomen heeft aan den moord op Rathenau). De gearresteerden staan in zeer nauwe be- trekking tot de kringen van de in Hamburg en Sleeswijk-Holstein gevangengenomen perso nen. Tevens zijn enkele personen voorloopig gearresteerd, die zich bezig hielden met theo- retische en praktische voorbereidingen voor bomaanslagen. Of deze personen iets te maken hebben met de uitgevoerde aanslagen, moet nog worden onderzocht. Het betreft hier een „Hilfsrevi sor" Erich Timm, een arbeider Mittelsdorf, een slotenmaker Kurt Kosz en een mecanicien Bauder. Ven een verdachte auto. Nog wordt gemeld over het onderzoek te Luneburg, dat de politie inzag dat de aan slagen aldaar niet door de bewoners van de stad zouden zijn begaan, maar dat de daders lieden moesten zijn, die met een auto waren gekomen. En wel uit het oostelijk deel van Holstein. Daarom werd met behulp van de plaatselijke politie aldaar dag en nacht scherp de wacht gehouden. Vooral werd het verdachte Fordje, hetwelk bij elk onderzoek weer te voorschijn kwam, in het bijzonder in het oog gehouden. En zoo gelukte het, vast te stellen, dat de auto naar Hamburg reed, waar men er ook achter kwam wat het doel van de tocht was. Zoo kwam men op het spoor van den koopman, die zooals reeds gemeld is, gearresteerd is, en die Preger zou heeten. De aandacht van de politie werd ook gevestigd op de „Landvolksz.", omdat de auto met Nickel daar stopte, waarna de man er een conference had. Tot de in Holstein gearresteerden behoo- ren ook drie personen, Kiihl, Damann en Johnsten, die met de bommenwerpers in be- trekking stonden. Twee andere personen zijn in de laatste dagen gevlucht, een naar Italie. Zijn adres is bekend, zoodat de vervolging kon worden begonnen. Het net, dat door de politie te Berlijn en te Altona om de bommenwerpers wordt ge- legd, wordt steeds meer toegehaald. Er zou ook een huiszoeking plaats vinden in het bureau-Ehrhardt in de Lutzowstrasse, het welk geleid wordt door oud-leden van de Or- ganisatie-Connel. In hoeverre kapitein Ehr- hardt zelf bij de zaak betrokken is, kon vol gens dit krantenbericht nog niet gezegd wor den. Beweerd wordt, dat bij de aanslagen dit keer niet zooals vroeger geloot werd wie de bom zou plaatsen; de betrokken personen zouden zich vrijwillig hebben aangeboden. Het verhoor der verdachten. De verhooren van de gearresteerden in Altona werden heden voortgezet, alle ver dachten ontkennen, slechts Nickels geeft toe de bom van Heide naar Hamburg te hebben vervoerd. Ook in Breslau zijn persor i -ge arresteerd. In aansluitiflg aan het bericht der piaats gehad hebbende arrestaties melden de Ber- lijnsche avondbladen nog het volgende. Nadat de huiszoekingen geeindigd waren, werd's middags met het verhoor der arres- tanten een aanvang gemaakt. Ernst von Sa lomon verklaarde, dat hij niet aan de aan slagen had deelgenomen. Volgens zijn zeg- gen houdt hij zich slechts met litterairen ar- beid bezig en op het oogenblik is hij met de voltooiing van een roman bezig. Wegens fiancieele moeilijkheden heeft hij in Augustus zijn woning opgezegd en daarna vond hij ongeveer drie weken lang onderkomen bij zijn vriend Dr. Salinger. Met zijn broer, den redacteur van het „Landvolk", zou hij welis- waar in geregelde correspondence hebben gestaan, doch van de politieke antecedenten van Bruno von Salomon en diens medewer- king aan de bomaanslagen weet hij volgens zijn eigen verklaring niets af Dr. Salinger ontkent met groote beslistheid ieder aandeel aan de aanslagen. Hij geeft toe met Ernst von Salomon bevriend te zijn geweest, daar hij deze wegens zijn schrijverstalenten zeer waardeerde. Nog meer arrestaties te Hamburg. Gisteravond zijn te Hamburg nog een aantal arrestaties verricht in verband met de bomaanslagen. Terwijl een aantal verdach ten in een cafe door de politie werden waar- genomen, poogden eenige andere lieden, die voor het cafe wacht hadden gehouden en achterdochtig geworden waren, er met een auto vandoor te gaan. De rechercheurs wis- ten de auto echter tegen te houden. Zoowel de menschen binnen als buiten het lokaal werden gearresteerd. Een verklaring van de nat. soc. parti]. In verband met de arrestaties van ver- meende of werkelijke leden van de zgn. or ganisatie Konsul, verklaart de rijksdagfrac- tie van de nationaal-socialistische partij op- nieuw, dat de partij niets met deze lieden te maken heeft, ook al bevindt de een of ander zich in het bezit van een pas van een hun- ner. Volgens de strenge partijverordeningen sluit ieder lid, op het oogenblik, dat hij aan onwethge handelingen mededoet, zich zelf automaCsch uit. Met de organisatie Konsul heeft zij evenmin iets te maken. Ook is het onjuist, dat Nickel afgevaardigde is van de N. S. D. A. P. De verdachten ontkennen. De gearresteerden hebben tot gisteravond toe alle beschuldigingen energiek van de hand gewezen en ontkennen met nadruk deel te hebben gehad aan de bomaanslagen. Des- ondanks heeft de politie hen nog in arrest gehouden. Volgens berichten in een Hamburger blad zou ook de echtgenoote van den gearresteer den chef-redacteur van .Landvolk" von Sa lomon gearresteerd worden. In verband hiermede deelt mevr. von Salomon mede, dat zij zich ter beschikking had gesteld van de politie, doch onmiddellijk weer in vrijheid werd gesteld. Buitenland CHINA. JdET CONFLICT MET RUSLAND. De strijd ge'iindigd. Officieel wordt medegedeeld, dat de ge- vechten in Mandsjoerije op den 9en Septem ber zijn gestaakt. De spoorwegambtenaren en andere bewo ners zijn te Pogranitsja teruggekeerd. DUITSCHLAND. POLITIEKE KLOPPARTIJ. Twee zwaargewonden. Te Schoneberg bij Berlijn zijn Dinsdag- avond tegen 11 uur groote troepen commu- nisten en aanhangers van Hitler met elkaar in botsing gekomen. Bij de kloppartij vielen plotsding van beide zijden talrijke schoten, waarbij twee personen zwaar werden ge- kwetst. De politie arresteerde acht vechters- bazen. De zaak is in onderzoek. CHANTAGEPLEGERS ONTDEKT. Vliegers achter een postduif aan. De corespondent te Duisburg van de „Frankf. Z." deelt uitvoerig mede, hoe han- dig dezer dagen een poging om chantage te plegen is verijdeld. Het is den laatsten tijd nog al eens voor- gekomen, dat met dreigbrieven werd ge- werkt. Een enkelen keer slechts gelukte het de schuldigen te grijpen bij het afhalen van de geeischte geldsom. De hier bedoelde chan- tage-poging en de ontdekking van de daders verdient wel even nadere aandacht. De poging tot oplichting was gericht te gen den grootindustrieel Pattberg. Voor diens woning werd een kooi met twee post- duiven gevonden, met een bijgevoegden brief, waarin de eisch werd gesteld met elk der duiven een bedrag van 5000 M. af te zenden. Werd het geld niet ontvangen, dan zou de heer Pattberg gedood worden. Men geloofde op deze wijze elk spoor van den dader onvindbaar te hebben gemaakt. Maar spoedig bleek het tegendeel waar te zijn. De politie stelde zich in verbinding met een vlieger, die met zijn waarnemer verschil lende proeven nam om na te gaan of het mo gelijk zou zijn met een vliegmachine een postduif te volgen. De moeilijkheid bleek te liggen niet in het bijhouden van den duif, maar in het blijven waamemen van zulk een klein object, waarbij den nog kwam, dat yoorzichtig gevlogen moest worden om het diertje niet te verschrikken. Het experiment gelukte tenslotte. Een der „,chantage"-dui- ven werd, met een stukje rood doek aan een poot, Maandag losgelaten, terwijl de vlie gers reeds in de lucht waren. Het dier vioog rechtstreeks naar zijn til in het dorpje Hoch- heide bij Hotnberg, gevolgd door de men- schelijke vogels, wien het gelukte, de til te fotografeeren. Dadelijk zetten zij zich tele- fonisch in verbinding met de recherche en korten tijd later waren de briefzenders ont- dekt en gearresteerd. Het bleek twee mijn- kers te zijn. Zij verklaarden bij hun verhoor, op het denkbeeld te zijn gekomen van hun geraifi- neerd plan, toen zij in een courant gelezen hadden, dat iets dergelijks geschied was in Amerika, waar het echter niet gelukt was de duiven met een vliegtuig te volgen. ONTRUIMING VAN HET RIJN- LAND. De Engelsche voorbereidingen Officieel Vordt medegedeeld, dat de voor bereidingen voor de ontruiming van de der- de zone van het Rijnland in voile gang zijn. De ontruiming begint Zaterdag 14 Septem ber. Voor zoover het zich op het oogenblik laat aanzien zal de ontruiming van Koe- nigstein op. 27 September en van Bad- Schwalbach op 28 September geeindigd zijn. Daar beide plaatsen niet meer door Fran- schen troepen zijn bezet, zullen zij, wanneer de Engelsche roepen afgetrokken zijn, vol komen vrij ziin. De algeheele ontruiming van de Engelsche zone, lus ook van Wiesbaden en Bingen, zal op 13 Dec. a.s. zijn voltooid. FRANKRIJK. DE ANTI-FASCISTISCHE AANSLAG. Drie arrestaties. Uit Nice wordt aan de „Intransigeant" ge meld, dat de politie in Antibes drie personen heeft gearresteerd, die aan den aansiag zou den hebben deelgenomen, welke onlangs tij- dens een feestmaal van Italiaansche oud- strijders te Nice werd gepleegd. BELGIE. ANTWERPEN ZONDER ELEC- TRICITEIT. Gisteravond is het conglomeraat Antwer- pen gedurende een groot deel van den avond van alle electriciteit verstoken geweest, ten- gevolge van een ernstige storing op de cen- trale. Vroeger waren in Antwerpen twee centrales, n.l. de intercommunaal en de Es- caut. Eerstgenoemde voorzag de vele voor- steden van electriciteit, de andere leverde stroom aan de stad zelf. Na een reorganisa- tie levert een enkele centrale, n.l. de Intres- caut, de benoodigde stroom voor de geheele stad. Om kwart over acht is gisteravond ook in de voorsteden het licht uitgegaan en tegen half negen werd geheel Antwerpen in duisternis gehuld. De trams bleven als dood en verlaten op de straten staan, de bioscopen en de schouwburgen moesten de voorstellingen staken. Op het station be- hielp men zich met enkel petroleumlampjes. Tengevolge van de duisternis is een dame van de stationstrap gevallen. Met ernstige kneuzingen, een gebroken dijbeen en een hersenschudding is zij naar een ziekenhuis vervoerd. BRITSCH-INDIg. DE INDUS STIJGT NOG. Toestand ernstlg. Dor pen verwoest. De toestand in het zuiden van de provincie Sind is tengevolge van het wassen van de Indus zeer ernstig. Een zestigtal kleine dor- pen in de nabijheid van Khanwahan zijn door het water weggespoeld. De stad Kan- diaro is door het steeds stijgende water, dat zich over een groote oppervlakte uitstrekt, ingesloten. Uit Hyderabad wordt gemeld, dat acht dorpen bij Kotri door het water zijn meege- sleurd, alsmede talrijke dorpen in de land- bouwdistricten Tharushah, Shiria en Sa- krand. EGYPTE. DE NIJL WAST. Toenemende bezorgdheid Men meente te weten, dat de minister van openbare werken vreest dat de was van den Nijl weldra een gevaarlijk peil zal bereiken, hetgeen zal leiden tot het invoeren van de corvee, waarbij alle bewoners der in gevaar verkeerende streken verplicht zullen worden de regeeringswerklieden bij te staan bij het versterken der dijken, waarin reeds op som- mige plaatsen lichte scheuren zijn vastge steld. TSJECHO-SLOWAKIJE. BRUTALE OPLICHTER. Onder valschen naatn- Volgens berichten in de Tsjechische pers, is een opliehter gearresteerd, die zich in Tabor (Bohemen) had uitgegeven als „refe- rent" in het ministerie van verdediging en als „kapitein-ingenieur". en die een groote rol heeft gespeeld in de uitvoerende commissies van de in die stad gehouden Tsjechische krijgskundige tentoonstelling. Het betreft hier den reeds vroeger met vijftien maanden- ge- vangenis gestraften smidsgezel Wilhelm Cupelik uit Praag, die de legitimatiepapieren van den kapitein van den staf Karl Kutina had gestolen en op dien naam elders bedriegerijen heeft gepleegd Koepok-inenting, Burgemeester en Wethouders maken be kend, dat er elken Zaterdagavond, te begin- nen 14 September a.s., van 7—8 uur voor ieder gelegenheid zal zijn, zich. kosteloos te laten inenten of herinenten in de polikliniek van het Stadsziekenhuis aan de Wilhelmina- laan. ALKMAAR, 12 September 1929. A. F. THOMSEN,, loco-burg. - A. KOELMA, secretaris. van MEVROUW! Nu de wasch uit huis. Onze prijzen zijn aan- merkelijk verlaagd. Vraagt tiff onze prijs- courant. Cupelik leefde te Tabor op grooten vott, verkeerde in de beste kringen. Cupelik was de held en aanvoerder van de pretmakende gezelschappen. Hij had ook nooit over geld- gebrek te klagen, want voor ieder gold het als een eer den kapitein bij te springen. Vlak vo6r de sluiting der tentoonstelling verdween Cupelik uit Tabor met achterlating van be- langrijke schulden bij partieulieren en in bijna alle hotels en cafe's der stad. Teekenend voor de brutaliteit van dezen opliehter is wel, dat hij bij het bezoek van den minister-president dezen rondleidde Bij het Tsjechische nationaal-democratische congres onderhield Cupelik zich lang en vertrouweliik met den bekenden leider der Tsjechisch- nationaal-democraten, den afgevaardigde der Kramarsch en met den oud-minister van fi- nancien dr. Becka. MEXICO. STAD DOOR ROOVERS OVER- VALLEN. Dooden en gewonden. Een bende van ongeveer 100 roovers heeft een overval gepleegd op de stad San Juan de guadeloupe. Zij doodden zes inwoners en verwondden verscheidene anderen. Met me- deneming van geld en levensmiddelen wisten zij ongestraft te ontkomen. Binnenland NEDERLANDSCH WERKLIEDEN- VERBOND PATRIMONIUM. Dinsdag is te Groningen de jaarlijksche algemeene vergadering van het Neder- landsch Wericliedenverbond Patrimonium geopend. Na zijn openingsrede wees de voorzitter op de verdiensten van de heeren Petersen te Utrecht en Meester te Amersfoort voor het Verbond en feliciteerde hen met de onder- scheiding, hun door de koningin verleend. Het jaarverslag. Het jaarverslag gaf aanleiding tot vragen en opmerkingen. Noord-Holland vroeg, hoe het zal gaan met de ziekenkassen der afdee- lingen. Spr. beschouwde het als een verzuim, dat Patrimonium niet geprotesteerd heeft te gen het open houden van ruim 600 hulppost- kantoren op Zondag. Enkele afgevaardigden hadden opmerkin gen over het orgaan. De afgevaardigde van Driebergen vond den toon van het jaarver slag wat mat. Hij vroeg, of het verbond zal voortgaan in de lijn, welke de voorzitter vo- rig jaar te Dordrecht heeft uitgestippeld, of het verbond nog practisch werkt volgens de christelijke beginselen. De afgevaardigde van Dordrecht vond het gewenscht, dat opgenomen wordt een Bonasfonds, waarvan de leden die niet zijn aangesloten bij een ziekenkas kunnen pro- fiteeren. De tweede secretaris, de heer Bossebroek, beantwoordde de vragen en opmerkingen. Inzake de ziektewet heeft het algemeen be- stuur getracht een regeling te krijgen in de lijn van het verbond. Maar in deze kwestie is men afhankelijk van de meeningen van de afdeelingen en nu is gebleken, dat de groote meerderheid van de afdeelingen nietvoelt voor centralisatie. Inzake de openstelling van de huippost- kantoren op Zondag is in de Tweede Kamer gefnterpelleerd door den heer Van der Heu- vel namens het Chr. volksdeel. Het is niet noodig dat.Patrimonium elk half jaar aan de Tweede Kaemr a£resseert. Aan de afdeeling Amsterdam antwoordde spr. dat het zoeken van nieuwe wegen en middelen met betrek- .king. tot het socials vrerk fre$l wdliik it - ALKMAMSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1