Net Dagmeisje Coupeuse-Naaister Nette Werkster JONGEN, jVleisfe, Chauffeur, PHILIPS „Miiiiwatt" Wissel- stroom Wonderserie he eft de radio-ontvangst een sprong vooruit gebracht. INI WATT" Kerk en school AdvertentiSn gevorderd Slagersleferling of halfwas, Nette Jongen bekwame iasschers DAMESKAPPEN Kost en Inwoning Sport Den 14 September a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders S. MODDER en A. MODDERMulder hun 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit aller naam, D. MODDER, Kanaaldijk, Bergen. In plaats van kaarten. V e r 1 o o f d: M. v. d. BOSCH A. DUINKER. Rotterdam, 8 September. Heden overleed te mijnen huize mijn lieve Moeder MAARTJE ROOSCH, Wed. van PIETER FLOOR, in den ouderdom van bijna S3 jaar. Mede namens mijn kinderen, Wed. M. PRINS geb. Floor. Alkmaar, Heul 3 A. Heden overleed, na een korte ongesteldheid, onze lieveling, THEO, op den leeftijd van 1£ jaar. W. C. RIVIERE. H. RIVIERE— SCHEEPBOUWER. Alkmaar, 11 Sept. 1929. Waterschapstraat 6. Eenige kennisgeving. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van deel- neming, ontvangen na het over- lijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, M. BOBBELDIJK, betuig ik mede namens mijn kin deren mijn hartelijken dank, in het bijzonder aan de buren voor de verleende hulp en Ds. J. HEEP voor de troostvolle woorden, tot ons gesproken. Wed. M. BOBBELDIJK— Hilderino. Stompetoren, 12 Sept. 1929. Gevraagd voor direct voor halve dagen, of drie dagen in de week, bij W. GOVERS Dz., Kanaaldijk 2. GEVRAAGD. Zondags vrij. Adres LANGESTRAAT 67. zoekt plaatsing in zaak of op atelier. Prima ref. Brieven onder letter P 919 bureau v. d. blad. GEVRAAGD voor Vrijdags. Schoenhandel H. J. DE GRAAFF, Laat 113. Wordt gevraagd voor direct een bij P. E E K E N Zeven- huizen 8, Alkmaar. GEVRAAGD een flinke niet beneden 16 jaar, bij C. APPEL, Fruithandel, Stuartstraat, Alkmaar. gevraagd, bekend met RIJ WIE L V A K. GUUS KLiiNNEN, ALKMAAR. GEVRAAGD EEN voor den Autobusdienst HOORN ENKHUIZEN. Garage POST. J. MODDER, St. Pancras, vraagt voor kasverwarming, tegen hoog loon, gevraagd bij S. GROOT, Laat 140. Weest verstandig en meldt U NIET aan als BEZORGER(STER) bij de „Courant" en „Telegraaf" alvorens inlichtingen te vragen bij de stakende bezorgers. I. HARDER, Laat 174. AAXGKBODEW in Brieven lett. E 909 bur. van dit blad. GEVRAAGD van Maandag tot Zaterdagnamiddag met genot van VRIJE ZIT- en SLAAPKAMER, bij R.K. men- sehen. Omtrek Friesche brug. Briev. onder lett. R 920 bur. v.d. bl. niriiwat Deze geven een zeer krachtlge sterking, bevor- lampen deren getrouwe weer- gave en hebben langen le- vensduur toonaangevende lamp op de worejdmarkt militair werden zij veroordeeld tot zes maan- den gevangenisstraf met ontslag uit den mi- litairen dienst zonder ontzegging van de be- .voegdheid om bij de gewapende macht te die- nen. Onder hen was een 23-jarig vaandrig bij de le schoolcompagnie van het 8e reg. inf., gedetineerd in de bijzondere strafge- vangenis te 's-Gravenhage. ONEERLIJKE KAMERMEISJES. Diejstal omdat zij onvoldoende betaalu werden? De Duitsche mej. E. F. S. stond Dinsdag te Den Haag terecht wegens diefstal van een aantal tafelgoederen toebehoorende aan een hotel te Scheveningen. Zij bekende en gaf als motief op, dat zij als kamermeisje daar werk- zaam zijnde, recht had op loon plus pro- centen, maar dat het eerste gedeeltelijk en de laatste in het geheel niet uitgekeerd werden. Om aan haar geld te komen had zij een en ander gestolen. Als getuige werd gehoord de heer v. d. V directeur van genoemd hotel, die zeide twin- tig jaar in het bedrijf te zijn, maar steeds be- stolen te zijn. Van de tien kamermeisjes stelen er z.i. acht. De eisch luidde een maand en 19 dagen ge vangenisstraf, met aftrek van preventief. Volgende verdachte was mej. E. G., die ook eenige dingen had weggenomen, even- eens omdat haar loon niet werd uitbetaald. Tegen haar werd tien dagen geeischt met aftrek van preventief. De uitspraken in deze zaken over 14 dagen. In de herv. kerk te Heer-Hugo- waard zal op 17 dezer geen kerkdienst zijn met het oog op het herdenkingsfeest, doch zal op Zondag 15 dezer door ds. van den Kieboorn van Bergen een herden- kingsrede worden gehouden. OVERDRACHT RECTORAAT. Techmsche Hoogeschool. Op Maandag 16 September a.s. n.m. om 3 uur zal in de vergaderzaal van den Senaat der Technische Hoogeschool, Oudedelft 118, de Senaat der Technische Hoogeschool een openbare vergadering houden waarin de af- getreden rector magnifccus, prof. T. K. L. Sluyterman met een rede over de Technische Hoogeschool tijdehs het studiejaar 1928— 1929 het rectoraat aan zijn opvolger, prof, ir. F. Westendorp zal overdragen. R.K. Universiteit De rector magnificus der R.K. universiteit te Nijmegen, dr. J. H. E. J. Hoogveld zal in net concertgebouw „De Vereeniging" op Maandag 16 September a.s. des namiddags te 3 uur verslag geven van de lotgevallen der universiteit gedurende het afgeloopen studie jaar en daarna het rectoraat overdragen aan de door ting tot Jeeraar, mr.'j het bestuur der zijn opvolger H. P. St. Radboud-stich- benoemde hoog- Bellefroid. onderwijzers en in de Inspectie Vergadering van onder wijzeressen Alkmaar. In de gezellig ingerichte dancing van de Harmonie werd, zooals wij gister reeds in het kort meldden, de tweede vergadering van Onderwijzers en Onder- wijzeressen in de inspectie Alkmaar ge houden. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der commissie van voorbereiding, den heer Vermeer van Driehuizen. Spr. heette de vele opgeko- menen hartelijk welkom, inzonderheid den heer Veen dorp als vertegenwoor- diger van het gemeentebestuur van Alk maar. den heer Chr Dun, inspecteur van het L. 0. in de inspectie Helder als plaatsvervanger van den heer Rahder, inspecteur in cle inspectie Alkmaar, en voorts den heer Eelkema vau Honse- laarsdijk, die als spreker zou optreden met het onderwerp: School en vrede. In de hernieuwde talrijke opkomst zag de vooizitter het bewijs, dat de behoefte aan zoo'n dag werd gevoeld, die zoo op- bouwend en verfrischend werkt en ten doel heeft alle openbare en bijzondere onderwijzers bij elkaar te brengen in het belang van het goede, dat zij gezamen- lijk beoogen, waardoor een geest van broederschap en collegialiteit langzaam maar zeker zal doordringen en den vveg banen naar vrede en levensvreugd. Met groote waardeering herdacht de voorzitter, door de vergadering staande aangehoord, den heer Mulder, die op de vorige vergadering zooveel blijken gege- veu had van liefde voor het onderwijs, van collegialiteit en opofferingsgezind- heid, door ondanks zijn bijzonder druk- ke bezigheden, onder het motief: 'n ver gadering als deze moet slagen, te komen spreken over het werk, dat hem zoo na aan het hart lag. De waarnemend inspecteur van het L. 0., de heer Dun, wenschte de aanwezi- gen geluk met het feit, dat deze tweede vergadering kon worden gehouden, overtuigd zeker te spreken namens zijn ambtgenoot, die stellig met deze bijeen komst medeleefde. Spr. uitte den wensch, dat de vergadering zou verloopen, zooals men zich dat voorstclde en dat men ver- rijkt in cle school zou terugkeeren. Waar naast het idieele ook het gezellige een plaats had op het programma, wensch te spr, dat ook dit put zou medewerken om den collegialen band te versterken en dat alles er toe zou leiden, dat men met verlangen zou uitzien naar de der- de jaarvergadering. De heer Eelkema stelde de vergade ring al spoedig voor de vraag: Wat moe- ten wij doen in de kwestie oorlog of vre de? Wei was de wereld vol vredesapos- telen van het woord, maar daartegen- over werd het oorlogsmateriaal steeds meer „geperfectioneerd. Wij, onderwij zers, mogen eciiter niet zoo maar klak- keloos een afwijzend standpunt tegen- over den oorlog innemen, wij moeten ons oordeei stevig fundeeren. Daarom wilde spreker den oorlog beschouwen van verschillend standpunt: humani- tair, economisch, rechtskundig, christe- lijk. Elk van deze beschouwingen, op dui- delijke wijze naar voren gebracht, leid- de tot scherpe veroordeeling van den oorlog, geen enkele bracht iets ten voor- deele van den krijg, terwijl een blik in de tcekomst deed zien, hoe dan een oor log alle vorige -n onmenschelijkheid en verschrikking zal overtreffen. Uit dit alles kwam spr. tot de conclu- sie: Eer, gevveten en gezond verstand verplichten ons front te maken tegen den oorlog en alles, wat tot den oorlog leidt. Zoowel als mensch en als christen. En daar kan de school niet zoo maar buiten blijven. Zij doet het dan ook niet, zij het tot heden gewoonlijk in ave- rechtschen zin. Al het werk, dat de on derwijzers doen, om do kinderen op te leiden tot christelijke en maatschappe- I'.lke deugden, wordt door den oorlog vernietigd en reeds in vredestijd in den nulitairen dienst afgebroken. De oorlog spot eenvoudig met de tien geboden. ervolgens oefende spr. critiek uit op net onderwijs, vooral op dat in vader- landsche geschiedenis en hoe dat an- n rs zou kunnen zijn, maar ook op dat in andere vakken, waarbij het zingen van den oorlog suggereerende liederen werd veroordeeld en gewezen op de lie- deren in het belang van den vrede en den volkenbond. Boven vaderlandslief- moot staan do. liefde tot don mensch in het algemeen en de liefde tot God. Ten slotte verdedigde spr. het oprich- ten van de vereeniging School en Vrede, waarin menschen van verschillende richting samenwerken, om te zien, wat de onderdwijzer kan doen in de school en daarbuiten en wat de vereeniging kan doen op nationaal en internatioonaal terrein. Na deze met applaus gewaardeerde rede dankte de voorzitter den heer Eelkema voor zijn met overtuiging uit- gesproken uiteenzettingen. Waar de tijd niet toeliet hierover vruchtbaar te de- batteeren, hoopte spr. dat ieder het ge- sprokene in stilte zou overdenken en dat dit er toe mocht leiden de ideeen van School en Vrede in toepassing te bren gen. Hij gel oof de, dat in lit opzicht in de inspectie Alkmaar nog heel wat te doen viel. De heer Adriaanse, zijn spijt betuigen- de, dat er geen debat kon zij, wenschte er even de aandacht op te vestigen, dat hij en velen van zijn collega's bij het bijzonder onderwijs het lang niet eens waren met het uitgangspunt van den heer Eelkema, en dat zwijgen dus in dit geval niet bedoelde instemming met diens woorden. De heer Eelkema had wel de ervaring, dat niet elk het met hem eens was, doch dat nam niet weg, dat de zaak zelve toch de moeite van het overdenken waard was. Tegenover de houding van den heer Adriaanse kon spr. stellen, dat bij School en Vrede ook vele leerkrach- ten van het Christelijk onderwijs zijn aangesloten, dat van die zijde ook veel medewerking wordt gegeven. Spr. ge- loofde, dat er later wel eens een aparte gelegenheid zou komen om op een daar- voor bestemden avond de vraag onder de oogen te zien: Hoe kan men van christelijk standpunt staan tegenover de vereeniging School en Vrede? en gaf den heer Adriaanse in overweging deze kwestie in zijn kringen nader aanhan- gig te maken. De heer Van der Winden vreesde, dat er gevaar bestond voor een controvers openbaar en bijzonder onderwijs, en daarvan was geen sprake. Spr. geloof- de, dat alien zonder onderscheid wat be- treft het bevorderen van den vrede, achter den heer Eelkema stonden. Al- leen het uitgangspunt was bij sommigen anders. Allen willen wij wel ons best doen de vredesgedachte te propageeren. Men mocht dus niet uit elkaar gaan met de geda,chte: de idee Eelkema is die van de openbare onderwijzers en daar staan de bijzondere tegenover. De voorzitter deelde nog mede, dat door de firma Talens te Apeldoorn een kleine expositie was opgesteld om haar artikelen voor het teekenonderwijs en het schablonneeren onder de aandacht te brengen. Velen maakten van de gele genheid gebruik om met een en ander knnis te maken. In den namiddag werd door het gezel- schap een gezamenlijke reis gemaakt n^ar Schoorl en vandaar door de be- boschte duinen gewandeld "\r Bergen, waar men in Duinvermaak zich ver- kwikte van den mooien doch voor som- migen wel wat vermoeienden tocht. K o 1 v e n. DE NATIONALE KOLFWEDSTRIJDEN TE NOORD-SCHARWOUDE. Dinsdag werd ter afwisseling door de deelnemers wederom een boottocht gehouden, opgeluisterd door muziek van de „Kleine Kapel". Thans werd een bezoek gebracht aan de veiling en aan de R. K. Kerk. De wed- strijden werden rmniddels voortgezet en duurden tot namiddags half zes. Door Dr. van Balen Blanken den eminenten voorzitter werd toen tot sluiting overgegaan. De uitslagen zijn als volgt: le Eereprijs: Een zilveren wisselbeker voor 't corps welke het hoogst aantal punten slaat in 3 series. Deze beker kan gewonnen wor den en in eigendom overgaan aan de club welke den beker 4 maal achtereen wint of 5 maal in het geheel. De winnende club ont- vangt een oorkonde, telkenmale wanneer de ze gewonnen wordt. „Recht Door" te Alkmaar met 455 p. Een groote verguld zilveren medaille als Iste korpsprijs voor gummiballen met 3 klei ne zilveren herinneringsmedailles voor de korpsspelers. „Vriendenkring" te Noordscharwoude met 422 p. Een groote zilveren medaille als 2de korps prijs voor gummiballen met 3 kleine bronzen herinneringsmedailles voor de korpsspelers. „Op Maat" te Zuidscharwoude met 393 p. Een groote verguld zilveren medaille als lste korpsprijs voor sajetballen met 3 kleine zilveren herinneringsmedailles voor de korpsspelers. „Mik Wis" te Koog aan de Zaan met 366 punten. Een groote zilveren medaille als 2de korps prijs voor sajetballen met 3 kleine bronzen herinneringsmedailles voor de korpsspelers. „T. O. G. I. D. O. te Krommenie met 286 punten. Junioresprijs klein zilveren medaille. Bovenstaande medailles werden uitgeloofd door het Hoofdbestuur. Deze prijs werd gewonnen door den heer Th. Vroling van „Gezellig Samenzijn" te Zuidscharwoude. PERSONEELE WEDSTRIJD. lste prijs Kunstvoorwerp en een groote zil veren medaille, aangeboden door het Hoofd bestuur. M. Schots, Krommenie met 159 p. 2de prijs Kunstvoorwerp. T. Kostelijk, Alkmaar met 155 p. 3de prijs Kunstvoorwerp. J. Hagenaar, Alkmaar met 153 p. 4de prijs Kunstvoorwerp. D. Brander, Alkmaar met 147 p. 5de prijs Kunstvoorwerp. C. Langedijk Pz., Noordscharwoude met 144 p. 6de prijs Kunstvoorwerp. A. Berkhout, Zuidscharwoude met 144 p. (over gekolfd). 7de prijs Kunstvoorwerp. P. Kostelijk, Heer-Hugowaard met 142 p. Voor dengene, die na den zevenden prijs- winnaar het hoogste aantal punten slaat, een Kunstvoorwerp, aangeboden door den heer K. Boot (Fa. A. Groot Nz.) te Noord scharwoude, welke gewonnen werd door T. Pranger, Noordscharwoude met 142 p. (over gekolfd). BIJZONDERE PRIJZEN. Gouden medaille, aangeboden door het Gemeentebestuur van Noordscharwoude voor den speler, welke in de lste en 2de serie te- zamen de meeste punten slaat. P. Boon, Zuidscharwoude met 107 p. Gouden medaille, aangeboden door Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester der gemeente Zuid-en Noordscharwoude, voor den speler van een der zes Langedijker So- cieteiten, welke in de lste serie het hoogste aantal punten slaat. T. Kostelijk, Noordscharwoude met 55 p. Verguld zilveren medaille, aangeboden door Dr. G. C. van Balen Blanken, Voorzit ter van den Nederlandschen Kolfbond, voor den speler van „Vriendenkring" die in de lste en 2e serie tezamen de meeste punten slaat. G. Hop, Noordscharwoude met 84 p. Verguld zilveren wisselmedaille, beschik- baar gesteld door den heer C. F. H. Klokke te Zeist, lid van 't Hoofdbestuur, voor het hoogste aantal punten voor sajetballen. Deze medaille moet 3 maal achter elkaar of 4 maal in het geheel gewonnen worden Het laatst gewonnen door „Mik Wis" Koog a. d. Zaar Thans weder gewonnen door dezelfde. Verguld zilveren medaille, aangeboden door de harmonie „Excelsior" te Noordschar woude, voor den speler, die in de lste serie het meeste aantal punten slaat. J. Klopper, Bovenkarspel met 54 p. Verguld zilveren medaille, aangeboden door de Societeit „Op Maat" te Zuidschar woude, voor den speler, die in de 2de serie het meeste aantal punten slaat. A. G. Middelbeek, Utrecht met 54 p. (sa jet). Zilveren medaille, aangeboden door den heer L. Hop, hotel „Concordia" te Noord scharwoude, voor den speler, die in de le serie de meeste twaalven slaat. L. Stokman, Oudkarspel met 3 twaalven Zilveren kruis, aangeboden door de Re dactie van de „Nieuwe Langedijker Cou< rant" voor den speler, die in de 2de serie de meeste twaalven slaat. P. Molenaar, Zuidscharwoude met 3 twaalven. Kunstvoorwerp, aangeboden door de Gym- nastiekvereenigingen „Hercules" en „Hy- giea" voor het Lid van het Hoofdbestuur, dat in de lste en 2de serie het hoogst aantal punten slaat. J. Halff, Alkmaar met 76 p. Medailles, aangeboden door de Tooneel- vereeniging „Het Kleine Tooneel" en de Zangvereenlging „Crescendo" en een Zilve ren Lauwerkrans aangeboden door de N.V. „Concordia" te Noordscharwoude, voor het korps, dat na de prijswinnaars het hoogst aantal punten slaat. „Sta Vast" te Bovenkarspel met 347 p. Zilveren medaille, aangeboden door de Societeit „Ons Genoegen" te Noordschar woude voor den speler, die in de lste en 2de serie de meeste zevens slaat. P. Goet, Zuidscharwoude met 2 zevens. Kunstvoorwerp (Kolf), aangeboden door den heer R. Vroling te Zuidscharwoude, voor den speler van een der zes Langedijker So- cieteiten, welke in de 2de serie het hoogste aantal punten slaat. Jb. Gelder, Oudkarspel met 54 p. Kunstvoorwerp,' aangeboden door de So cieteit „Gezellig Samenzijn" te Zuidschar woude, voor den speler, die in de lste serie de meeste elven slaat. D. Tiemeijer, Koog aan de Zaan met 3 elven. Kunstvoorwerp, aangeboden door de So cieteit „Volharding" te Oudkarspel, voor den speler, die in de 2e serie de meeste elven slaat. J. Schrieken, Oudkarspel met 4 elven. De prijzen waren gedurende den wedstrijd geetaleerd bij den heer K. Boot (firma A. Groot Nz.) De feestavond. De groote „Concordia"-zaal was flink be- zet toen de voorz. van „Vriendenkring" de heer T. Kostelijk met een kort woord open- de. Hij gaf vervolgens het woord aan den eere-voorzitter Jhr. A. L. van Spengler, bur gemeester deze gemeente, die de aanwezige dames in het bijzonder verwelkomde. Daarna verkreeg Dr. van Balen Blanken het woord om tot prijsuitreiking over te gaan. Staande werd hem eerst het Wel- komstlied toegezongen. In een geestige speech zooals wij van hem gewend zijn, werden de prijzen overhandigd. Het was een treffend moment toen de heer J Hagenaar de 8l-jarige veteraan van de kolfclub „Recht Door" te Alkmaar als Eere- prijswinnaar naar voren kwam. Een spon- iaan applaus volgde. De feestavond zelve werd gevuld met een blijspel en het optreden van een Dames- Symphoniegezelschap benevens enkele ta- blaux van de Gymnastiekvereeniging „Her- cules" en „Hygiea". Het was reeds laat toen alien huiswaarts keerden en hiermede behooren de kolffees- ten weer tot het verleden. l IE 415 PHILIP \\\\\\\\\\\\\\N\\\\\\\\\\\\^

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 3