Alkniaarsclie CeirnL De geheimzinnige voetstappen FMILLETON. No. 215 1929. Honderd een en dertigste Jaargang. Uonderda^ <2 September. Radio-hoekje j Vrijdag 13 September. Hu'zen1875 M. 10.10.15 Morgenwij- ding. 12.152.Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 2.-4.— Gramofoonmuziek. 4 5.— Concert door het A. V. R. O.-kwartet. 5.30—7.15 Concert door de stafmuziek van het le Reg. Inf. onder leiding van S. P. v. Leeuwen. 7.15—7.45 Radiopraatje. 8.—8.15 JGramofoonmuziek. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Symphonieconcert door het Residentie-orkest onder leiding van Hermann Asendroth. Alex. Schuster, cello. Daarna dansmuziek in „La Gaite". H'dversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M-) 10.30—11— N. C. R. V. Ziekendienst. 11.3p12.K. R. O. Godsdienstig halfuur- tje. 12.151.15 K. R. O. Concert door het iK. R. O.-Trio. 1.15—2.— K. R. O. Gramo foonmuziek. 4.N. C. R. V. Tijdsein. 4. 5.N. C. R. V. Gramofoonmuziek. 5.6.45 N. C. R. V. Concert, zang, cello, orgel en piano. 7.-7.25 K. R. O. Les in schriftverbe- teren. 7.35 V. P. R. O. Persberichten. 7.40 IV. P. R. O. Lezing over: Het Nieuwe Testa ment. 8.15 V. P. R. O. Concert. Zang en piano. 8.50 V. P. R. O. Lezing over: Levens- aanvaarding. 9.30 V. P. R. O. Vervolg con cert. 10.V. P. R. O. Declamatie. 10.20 iV. P. R O. Vervolg concert. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgen wij- 'ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek '12.20 Concert. M Dixon, piano. H. Luard, cello. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Gra mofoonmuziek. 4.20 Vioolrecital door E. LAndjelkovitch. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberich- ten. 7.05 Concert. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert door het Chaplin Trio. 8.20 Concert. R. Morton, sopraan. H Fry, bas- bariton. E. Isaacs, piano. Symphonie Orkest. 10.Nieuwsberichten. 10.20 Lezing. 10.35 Concert door het Zigeuner Ensemble. 11.20 —12.20 Dansmuziek. 11.20—12.35 Beeld- nitz ending. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.20 Gra mofoonmuziek. 12,50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 7.05 Gramo foonmuziek. 8.55 Concert. Orkest en vocale Bolisten. Langenberg, 473 M. 7.358.15 Gramo foonmuziek. 8.20—9.20 Orkestconcert. 10.35 12 10 Gramofoonmuziel.. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.55 —6.50 Orkestconcert. 9.20 „Immensee". No- velle van Theodor Storm. Muziek van Fr. Ledwinka. Vocale solisten. strijkkwartet. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.1010.50 Lezingen. 12.20—1.15 Gramofoonmuziek. 1.151.50 Lezingen. 2.202.50 Gramofoonmuziek. 2.50—5.20 Lezingen. 5.206.20 Concert uit Leipzig. 6.208.15 Lezingen. 8.20 Concert. Her-uitzending van Hamburg. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.-5— Concert. Instrumentaal ensemble. 8.50 Werken van Da Pelstrina door orkest. 10.20—11.20 Balalaika-con- cert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Piano-recital. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en vocale solisten. Provinciaai nieuws HET CENTRAAL GENOOTSCHAP EN DE PERMANENTE VERPLEGING. Men schrijft ons. Vanaf begin Mei zijn alle 10 kolonie- huizen van het Centraal Genootschap ten voile bezet geweest en van Januari tot Mei een groot deel. Toen echter wa ren nog enkele huizen buiten gebruik. Voor de verpleging van October tot en met December zijn reeds nu aanvragen voor 1215 kinderen, terwijl van een be- duidend aantal afdeelingen nog aanvra gen moeten inkomen. Komen er nog 500 in, dan kunnen de koloniehuizen alle tot eind December geopend blijven. Met een volledige bezetting van Mei tot het einde des jaars nadert het Centraal Genootschap meer en meer de perma- nente verpleging: alle huizen doorloo- pend geopend. Ook van de zustervereeni- gingen komen gunstige berichten hier- over in. De tegenzin in de winter verpleging geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door OSWALDI i3* Het was een prachtige dag een van die dagen zooals zij enkel in Zuid-Enge- land voorkomen. De herfsttinten hadden [Hog pas weinig het voile rijke loof ge- ikleurd van de bosschen, die de heuvels /kroonden en verscheidene andere plek- ken sierden op de sappige weiden langs de rivier. Nu de boot regelmatig voort- gleed, kabbelden de kleine golfjes, op- gestuwd door een koel briesje, tegen de boorden en elk volgend gedeelte van de waardige, oude rivier ontplooide weer een nieuw gezicht op het lachende, Ea- gelsche landschap. Door het diepe, klare water waren heele bossen planten zichtbaar, het ver- blijf van myriarden kleine dartele visch- jes, en langs de oevers verhieven zich hier en daar ware wouden van riet en biezen, waaruit een enkele keer het ge- heimzinnig geroep van watervogels op- klonk. In de weiden was het welgedane vee rustig aan het grazen. Heel de omgeving, ge'ioesterd door de warme, gouden zon, was als een goed, ^eneeskrachtige gave der natuur, een eachte balsem vay geest en zenuwen van den man, wien het leven een reeks vaji wonderbaarlijke avonturen had ge- verdwijnt in ons land steeds meer. Dit is van't grootste belang in de eerste plaats voor het zwakke kind, welks lot des winters in den regel het treurigst is. 't Is evenzeer een belang voor een ge- zonde exploitatie en voor de positie van het verplegend personeel, wat weder in direct het kind en de uitzendende af deelingen ten goede komt. Het aantal verpleegde en te verplegen kinderen nadert voor 1929 het respecta- bele getal van 6500 en het aantal ver- pleegdagen zal niet ver van de 250.000 blijven. HEILOO. De „Geitenfokvereeniging Heiloo" hield Dinsdagavond een algemeene vergadering in cafe Admiraal. Bij ontstentenis van den voorzitter, opende de heer G. Smits de bijeenkomst met een woord van welkom. Van den voorzitter was bericht ingekomen van zijn aftreden als zoodanig dat tot een uitvoerige discussie aanleiding gaf. De heer S. Akkerman meende dat dan de vereeniging wel kon opdoeken, want niemand van ons heeft zooveel tijd als hij. De voorzitter zeide dat de heer Groot niet veel meer deed. De man is uit of heeft visite en dat is zijn zaak, doch spr. bedankte er voor om met een voorzitter samen te werken die niets doet. Spr. ontkende dat de vereeni ging met hem staat of valt, want dan was zij al dood geweest. De inzending op de L. E. T. T. was een succes geweest en de voorzitter bracht het bestuur van de L. E. T. T. dank voor de groote bereidwilligheid voor het be- schikbaar stellen van prijzen. Een zelfde me- dewerking kunnen wij krijgen voor de Land- bouwtentoonstelling te Alkmaar op 25 Sept. Spr. kwam daarop terug. Inzake het verkie- zen van een voorzitter, stelde de voorzitter voor om deze verkiezing aan te houden. Al dus besloten. De heer S. Akkerman bracht rapport uit namens de rekening-commissie. Alles was in orde bevonden en werd onder dank goedge- keurd. Aan het bestuur werd opdracht verleend tot't benoemen van een boekhouder, daar de heer de Vries heeft bedankt. Het dekgeld werd bepaald op 1 voor de eerste en 0.50 voor de tweede geit. Het lid- maatschap werd bepaald op 1 zooals in de vorige vergadering in principe was besloten. Inzending tentoonstelling Alkmaar. Na een uitvoerige toelichting was men voor inzending, mits het bestuur geldprijzen beschikbaar stelde; medailles werden op hoo- gen prijs gesteld, doch daarnaast geldprijzen. De voorzitter (tevens secretaris van den kring) las de gewisselde correspondentie voor, waaruit bleek dat men op inzending prijs stelde. Daarna werd z. h. st. besloten om met een groep jongvee, geregistreerde die- ren, uit te komen. Nog werd medegedeeld dat men waarschijnlijk ook uit andere afdeelin gen van den kring Alkmaar inzendt Lichtbeeldenavond Op voorstel van het bestuur werd besloten zich in verbinding te stellen met den ad junet-cymsulent de Vries, om a.s. winter een ontwikkelingsavond te houden voor de leden met hunne huisgenooten en voor niet-leden tegen een klein entree. Bij de rondvraag kwam ter tafel het re gistreeren van dieren. De heer Wasterval zeide dat men nog steeds meent dat het mer- ken willekeurig kan geschieden, doch niets is minder waar. De jonge dieren moeten van erkende afkomst zijn en voor die dieren die van elders komen moet de afstamming blij- ken. Ten aanzien van oudere dieren moet de herkomst blijken uit de oormerken. De voorzitter zeide dat het merken voor jongvee door de afdeeling geschiedtf men heeft dan alle gegevens van herkomst). De andere keuring geschiedt door inspectie die hiervoor is aangewezen door het hoofdbe- stuur. Na bespreking van huishoudelijke zaken. volgde sluiting. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam gisteravond in voltallige zitting bijeen. Na opening door den voorzitter werden de notulen van de ver- gaderingen van 24 Juni en 26 Juli goedge- keurd. Daarna stelde de voorzitter aan de orde punt 2 der agenda: Ingekomen stukken. a. Van Ged. Staten bericht van goedkeu- ring van de suppletoire begrooting dienst 1928; b. van het ministerie van finan- cien mededeeling dat aan de gemeente Heiloo ingevolge de landarbeiderswet wordt toege kend een bedrag van 7200c. van Ged Staten bericht van goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geld- bracht, maar die nu gevoelde, dat hij het grootste, het hoogste van alles1 had ge- mist. Zij legden aan, om thee te drinken, bij een buitentuin, waar zij, zoo Mintlaw verklaarde, al eens waren geweest, vijf of waren't 6? zomers geleden. Eva henkende de plaats en zij herinnerde zich ook onder een heimelijk zuchtje, dat zij er niet alleen met haar tegen- woordige cavalier geweest was, maar ook met heel iemand anders een don- keren, half Spaanschen jongeman, die haar hartstochtelijk het hof maakte en die binnen veertien dagen na dien Junimiddag, in 1916, welke zij samen op de rivier hadden doorgebracht, was ge- sneuveld. Zij hield zich telkens en telkens voor, wat een zeldzamen en waarlijk zaligen dag zij nu had! Heerlijke oogenblikken, minuten, uren, als't ware teruggeroepeu uit het nu zoo ver terugliggende, zorge- looze verleden. Hoewel zij volkomen ge- lukkig was met haar echtgenoot, was het „dolletjes" weer eens in gezelschap te zijn van een man, die van haar hield als van een speelgenootje die alles gaf en niets in ruil verlangde. Want Jack Mintlaw repte geen woord van ge- negenheid dien heelen middag welke hij met Eva Raydon alleen doorbracht; maar elke blik op haar, zelfs elke into- natie van zijn stem, zou aan elke vrouw, veel minder ervaren op dat terrein dan Eva Raydon, verraden hebben dat hij haar geheel toebehoorde en zij had schik in het besef, dat zij zijn onuitge- leening groot 1 6000 ten behoeve van de ver- harding van den Stationsweg. Al deze stuk ken werden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek om een voorschct Punt 3. Verzoek van A. Ploeger om een voorschot ten behoeve van het oprichten van een bedrijf (handel.) De voorzitter deelde mede, dat adressant zich aanvankelijk met dit verzoek had gewend tot het Burger lijk Armbestuur, dat dit echter, naar spr.'s meening terecht, had afgewezen. Daarop was adressant bij B. en W. gekomen, die hem eveneens hadden te verstaan gegeven dat dergelijke steunverleening niet op hun weg lag. Thans komt hij met hetzelfde ver zoek bij den Raad. B. en W. adviseerden er afwijzend op te beschikken. De heer Van d e Vail onderschreef niet, dat't B. A. terecht afwijzend op het ver zoek van den invaliden Ploeger had be- schikt. Spr. herinnerde er aan, dat in Am sterdam al het mogelijke gedaan wordt om den detailhandel op straat te weren. Hier- van is Ploeger de dupe geworden. Hij kon tot dusver steeds in de behoeften van zich en zijn eveneens invalide vrouw voorzien, zonder het B. A. of welke instelling ook las tig te vallen. Spr. geloofde, dat ten onrechte aan adressant hulp werd geweigerd door het B. A. Met 500 ware dit gezin gehol- pen. Zonder steun op de gevraagde wijze zal het B. A. toch in elk geval ook moeten bij- springen en dan zeker wel met minstens tien gulden per week. Al zou P. ook slechts ge- durende twee jaren in zijn behoeften kunnen voorzien met een hem te verleenen bedrag van 500, dan zou het al een daad van wijs beleid zijn, hem dien steun te geven. De Raad kan dit niet doen, maar zeker wel de instelling, waarin ook raadsleden zitting hebben. Spr. concludeerde, dat het woord van den voorzitter wel eenige critiek had ver- diend. De Voorzitter zei, dat het gezin van PI. geregeld steun krijgt van het B. A., dat slechts steun verleent als op andere wijze geen voldoende hulp wordt geboden. Het gaat hier om geld van de gemeente en daar mag het B. A. geen „bankje" mee stichten, want waar zou dan het einde zijn? Immers heden krijgt P., morgen weer een ander. Al leen een vereeniging die zich het steunen van armen of invaliden ten doel stelt, zou hier kunnen optreden. Adressant behoort zich te vervoegen bij een Middenstandsbank of iets dergelijks. De heer Van d e Vail: Zouden we niet laten er den spot mee te drijven? De heer V a h 1: Het B. A. mag toch ook in buitengewone gevallen steun verleenen. Het is echter zoo, dat het B. A. meent, dat het in dit geval niet kan helpen. De heer Van 't Veer herinnerde er aan, dat voor de werkverschaffing circa f 4000 werd uitgekeerd aan valide personen Hier betreft het menschen, die niet kunnen werken en in alle weer en wind er op uit moeten om de hand op te houden voor een aalmoes. Spr. zou wenschen, dat een weg werd gevonden om in dit geval hulp te ver leenen. De heer Van d e Vail vroeg, in aan sluiting op deze sympathieke woorden van den heer van 't Veer, of het niet mogelijk is aan het B. A. een schrijven te richten met verzoek om, gezien de meening in den Raad. te trachten alsnog een weg te vinden om in dezen helpend op te treden in overkg mei adressant. De Voorzitter geloofde dat er niets tegen zal zijn om in dien geest te handelen Echter meende spr., dat het niet wenschelijk zal zijn aan dit gezin een bedrag van 500 te verstrekken. De heer Sengers zei, dat het een be- droevend gezicht is, het gezin Ploeger bij den weg te zien. Spr. zou wel hulp willen verleenen, maar zou toch het B. A. in over- weging willen geven voorzichtig te zijn. Overeenkomstig het voorstel van den heer van de Vail werd hierna zonder hoofdelijke stemming besloten. Vervoer van kinderen naar een bijzondere school te Alkmaar. Punt 4. Verzoek van E. B. J. Vahl om toekenning van een bijdrage in de kosten van vervoer van een zijner kinderen naar een bij zondere school te Alkmaar. De Voorzitter herinnerde er aan, dat op een dergelijk verzoek voor twee schoolgaande kinderen van adressant des- tijds afwijzend is beschikt, welke beslissing thans nog in behandeling is bij den Raad van State. Nu vraagt adressant vergoe- ding voor een derde kind, dat nog nooit een school heeft bezocht. B. en W. meenden dat in dit geval de wet voorschrijft het gevraag de toe te staan, reden waarom zij voorstel- den 75 van de kosten te vergoeden. Alzoo werd z. h. st. besloten. sproken gevoelens begreep. Toen zij eindelijk weer in de boot zaten, op den terugtocht, vroeg hij: „Denk je, dat je morgen weer mee kan?" „Ik weet't niet zeker En toen zij beiden zwegen, was Eva zich, een klein beetje beschaamd, bewust, dat, hoe wel zij zalig had genoten van dit heimelijk tochtje, zij niet zeker wist, of zij er wel zoo spoedig een herhaling van wenschte. Zij dacht er half en half over, den volgenden dag naar Londen te gaan maar natuurlijk moest zij voor aanstaanden Zaterdag telkens en telkens, hoe dan ook, Jack nog zien. Het was haar plan, Mintlaw Zaterdag aan haar man voor te stellen. Maar zij voelde, dat als die twee kennis met elkaar hadden gemaakt, de charme van haar nieuwe ontmoeting met haar goeden ouden vriend, grootendeels ver- broken zou zijn. Zij moest toegeven, dat wat Adelaide Strain haar dien morgen had gezegd, maar al te waar was. Birtley Raydon hield er van, dat zijn vrouw bewonderd werd; maar hij was van een zeer jaloersch karakter. En eens of tweemaal in hun huwelijk was Eva, zooals zij het zelf noemde, „genoodzaakt op haar tellen te passen", en dat, terwijl er waarlijk niets te „tellen" was geweest! Het was een geluk voor beiden, dat zij een opgewekt, ge- makkelijk tevreden karakter had en een van die vrouwen was, die van het oogenblik ge- nieten, zonder nabetrachting te houden. Geen wonder, dat zij zich opnieuw „dollet- jes" jong en uiterst tevreden met het leven voelde, toen zij weer gemakkelijk in de prach tige auto zat en de kilometers, die zij nog hadden af te leggen tot het dorp Swanmede Opheffing zitdagen onlvangers. Punt 5. Adres van de afd Alkmaar van den bond van administratief personeel bij 's Rijks Belastingen inzake opheffing van ontvangerskantoren en zitdagen ten platte 1 antle. B. en W. beschouwden den maatregel der Rijksbelastingen als zeer practisch en stelden voor het adres voor kennisgeving aan te ne- men. De heer V r ij b u r g achtte den maatregel voor het platteland geenszins van belang, ook al omdat er dikwijls lang gewacht moet •worden aan de loketten van het postkantoor Men vergete niet, dat tijd geld is vooral voor den handelsstand. De Voorzitter wees er op, dat het wachten op de belastingkantoren vaak nog veel erger is dan op de postkantoren Hij zag dan ook in den maatregel der belasfingauto- riteiten een uitkomst voor de bewoners van het platteland. De heer V r ij b u r g bleef er desondanks bij, dat de opheffing der zitdagen voor het platteland niet gewenscht is. De heer Van d e V a 1 I betuigde zijn groote instemming met de mogelijkheid van belasting-betalen op de postkantoren. waar ook een groote bezuiniging in zit. Spr meende, dat de heer Vrijburg hier tcch wel vo6r zal zijn, getuige mgermalen zijn stre- ven in den Raad. De heer V r ij b u r g ontkende dat er be zuiniging zou komen van het opheffen van ontvangerskantoren en zitdagen. De hulp- postkantoren zullen te zwaar worden belast. Het adres werd voor kennisgeving aange nomen. De heer Vrijburg verklaarde zich voor adhaesie-betuiging. Jaarwedden burgemeesters, se cret arissen en ontvangers. Punt 6. Ares van het comite van actie inzake de jaarwedden van burgemeesters, se- cretarissen en ontvangers. De Voorzitter kon niet inzien dat het adres nieuwe gezichtspunten brengt. Spr. meende, dat aan de vasfgestelde salaris sen niet meer zal zijn te veranderen Als de raad de bedragen niet voteert, stellen Ged. Staten ze toch vast. Het stuk werd voor kennisgeving aange nomen. V olkshuisvesting. Punt 7. Verlies- en winstrekening en ba lans der vereeniging Volkshuisvesting te Heiloo. Werd vasrgesteld met een verliessal- do van 451. Burgerlijk Armbestuur. Punt 8. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur. Periodiek aftredend de heeren Bakker en J. Vahl. De aanbeveling luidde: a. vacature-Bakker: 1. Bakker, 2. G. S Koomen; tweede vacature: 1. Vahl, 2. C. Zeeman. Benoemd de heer Bakker (twee stemmen op den heer Koomen) en de heer Vahl met 9 stemmen tegen 2 op den heer Zeeman. Beide herbenoemden namen hiermede ge- noegen. Geldleening. Punt 9. Voorstel tot het aangaan van een geldleening, groot 12600, rentende 5 pCt., ten behoeve van den verbouw van de r. k. jongensschool. Z. h. st. goedgekeurd. Gemeenterekening 1928. Punt 10. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over 1928. Zij was nage- zien door de heeren van de Vail, Vahl en Schuyt, die een rapport uitbrachten, waarin zij adviseerden de rekening voorloopig vast te stellen, met dankbetuiging aan de arabte- naren voor de goedo administratic. Alzoo besloten. De voorzitter dankte de commissie en constateerde dat het werk telken jare om- vangrijker wordt. Gemeentebegrooting 1930. Punt 11. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1930. De voorzitter stelde voor de begroo ting weer door den heelen raad te doen on- derzoeken. Goedgevonden. Verbrecding Stationsweg. Punt 12. Voorstel tot aankoop van gedeel- ten grond ter verbreeding van den Stations weg. De voorzitter deelde mede, dat van eenige aangrenzende eigenaren de benoodig- de grond gekocht kan worden voor 2 p. M2 plus de kosten van verplaatsing der hekken. De heer v. d. Vail vroeg hoeveel eigena ren er zijn, waarmee nog geen voorloopige overeenkomst kon worden bereikt. Spr. vrees- de, dat er een toestand zou ontstaan als bij de veiling, waar de weg lang niet overal even breed is. De voorzitter antwoordde, dat er nog slechts een eigenaar is. waarmee de onder- handelingen nog gaande zijn. Mocht hij als het ware naar hen toe vlogen. Geheel anders was het met Jack Mintlaw gesteld. Weliswaar had ook hij dien dag oogenblikken van groot genot gesmaakt, maar zij waren afgewisseld door minutenlan- ge pijn. Hij zag nu duidelijk in, dat alle lief- de welke Eva's hartje vervulde, haar man gold en er op was gericht hem te blijven boeien. En daarom zag hij er zwaar tegen op, den gelukkigen man te ontmoeten, die was geslaagd, waar hij had gefaald. Gedurende die uren, die nu eens voorbijvlogen, dan weer schenen te kruipen, hield hij zich telkens voor, dat hij het verstandigst deed Swanmere dezen nacht te verlaten en voor altijd uit den gezichtskring van Eva te verdwijnen. Maar hij was een van die eigenaardige menschen, die eerlijk tegenover zich zelf zijn, en zorgvol het feit onder de oogen zien, dat zij niet ver- standig zijn; nog erger, dat zij op het punt staan lijdelijk veel onnoodige teleurstellingen en berouw te zullen ondervinden. Onderwijl bedacht de jonge, mooie vrouw, die naast hem was, dat zij nog vier dagen van amusante, opwindende, onsehuldige flir tation" in het vooruitzicht had. Want eerst Zaterdag zou zij haar trouwen ouden vriend Jack Mintlaw in kennis brengen met haar mal-jaloerschen, maar toch zoo innig gelief- den echtgenoot. En zoo kwam het dat, terwijl Mintlaw op haar plotseling verzoek stopte op een stillen weg dicht bij The Mill House, Eva reeds allerlei plannen maakte hoe zij die vier dagen zou besteden, waarvan zij zooveel mogelijk wilde genieten, zonder de narigheden welk zij vaag vermoedde dat onafscheidelijk zijn van iets als wat zij noemde „een zaakje". i hal^starrig blijven, dan zou desondanks toch reeds veel aan den weg kunnen worden ver- fceterd, wat wel noodig is, gezien het steeds toenemende verkeer. Als de Nederlandsche Spoorwegen ook konden besluiten tot ver plaatsing van het hek, dan zou het heelemaal goed worden. De heer van d e Vail wenschte, dat een procedure tot onteigening zou worden be- gonnen tegen den eenen eigenaar, als die weigerachtig blijft. Het duurt dan wel lang eer de gemeente de beschikking heeft over den verlangden grond, maar spr. vond dat beter dan toegeven aan een te hoogen eisch. Tot aankoop van de gedeelten grond, die tot dusver beschikbaar zijn gesteld, werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Verbetering gedeelte Raadhuis- weg en Heerenweg. Punt 13. Prae-advies inzake verbetering van het wegdek van een gedeelte van den Raadhuisweg en Heerenweg. In verband met een besluit der vorige vergadering hadden B. en W. den gemeente-architect, den heer Bouwman, opgedragen, een onderzoek in te stellen. Deze bracht daarop een advies uit, waarin hij het voteeren van een bedrag van 2000 voor de beoogde verbetering onver- antwoord achtte, omdat de weg rog wel goed te maken is met een intensief onderfioud Op denzelfden grond ontried hij het aanbrengen van een wegdek als door de wegencoramissie aanbevolen. B. en W. stelden voor te besluiten overeen komstig dit advies. De heer V a h 1 In den zomer Is de toe- stand wel goed, maar in den winter absoluut niet. De voorzitter geloofde, dat de toe- stand goed zal worden, als men maatregclen neemt om het water behoorlijk af te voeren. De heer Vahl merkte op, dat de kosten van een proef met een Maccovia-wegdek, zoo als de wegencommissie aanbeval, -niet zullen bedragen 2000, maar 2.25 per M2. (dit weggedeelte is 100 Meter lang). De voorzitter antwoordde, dat geen proef behoeft te worden genomen, omdat in Assendelft, waar een weg met een dergelijk dek een zestal jaren geleden is gelegd, de duurzaamheid enz. daarvan kan worden waargenomen. Het nemen van een proef op een zoo kort weggedeelte meende spr. te moeten ontraden, omdat de kosten naar ver- houding veel te hoog zouden worden. De heer Sengers was, gehoord de hoo- ge kosten van een dergelijke proef, niet meer, voor het nemen ervan. De heer van ue Va 11Er is gesproken van het toepassen van een intensief onder- houd. Beteekent dit dat onze wegen niet steeds goed worden onderhouden? Spr. meende dat men dit toch mag eischen vooral in de kom van het dorp. Hij wees er op, dat het natte jaargetijde weer aanbreekt en wenschte dat men met het onderhoud der we gen daarmede rekening houdt. Blijkt dit niet het geval, dan zal spr. bij de begrooting voorstellen doen, ofschoon hij van oordeel is, dat zooiets van B. en W. moet uitgaan. Raadscommissies. Punt 14. Benoeming van leden van de Commissien van Biistand voor de Wegen, voor het Gemeenielijk Electriciteitsbedrijf en voor de Plantsoenen. De commissies werden in hare tegenwoor- dige samenstelling zonder stemming opnicu\v aangewezen. De voorzitters zullen door B. en W. worden benoemd. Een vraag van den heer Van de Vail. De heer Van de Vail had de volgende vragen schriftelijk bij B. en W. ingediend: NX- ill-en B en W. mededeelen op welke wijze de verbetering van den Stationsweg wordt uitgevoerd en daarbij zeggen: a. of prijs- opgaaf e.d is gevraagd bij verschiflende firma's en b. op welke wijze de besteding van het werk is bekend gemaakt? De voorzitter antwoordde hierop, dat bij verschillende firma's prijsopgaaf gevraagd1 is en dat aan den laagsten inschrijver voor goede Winkers de levering is opgedragen. Wat de tweede vraag betreft, de uitvoering van het werk is opgedragen aan erkend goede straatmakers, omdat na een inschrijving voor dergelijk werk wel eens minder goede er- varingen zijn opgedaan. De heer V a n d e V a 11 achtte het ant- woord van den burgemeester in hooge mate grievend voor een paar ingezetenen, die in tal van gemeenten reeds straatwerk hebben uitgevoerd en over wier werk nog nooit ook maar de geringste klacht is ingekomen. Zij zijn nu door B. en W. gepasseerd en daaruit vloeien voor hen onaangenaamheden voort en misschien wel nadeelen. Zijn er geldige redenen voor dat zij niet gevraagd zijn voor Bij het afscheid nemen van haar vriend bei dankte zij hem op de haar eigen opgewekts manier voor den heerlijken dag, welke hiji haar had verschaft. En toen zij in zijn goedig, trouw gelaat keek, voelde zij iets van ontroe- ring, waardoor zij in haar toon, meer dan in haar worden, een inniger vriendelijkheid leg- de, dan inderdaad haar bedeling was ge weest. Een oogenblik ontwaakte in hem een bijna onbedwingbaar verlangen, dat al zijn voor- nemens tot zelfbedwang, voortgesproten uit zijn helder verstand en zijn eerlijk geweten, dreigde te niet te doen. En dus nam hij gretig en innig dankbaar haar belofte aan, hem zoo spoedig mogelijk te laten weten, wanneer zij vrij zou zijn om hem weer te ontmoeten. Misschien zou het morgen zijn ja, stel- lig zou het morgen zijn, als zij het maar eenigszins kon regelen. Dientengevolge was het een opgewekte en meer dan ooit toegenegen Jack Mintlaw, die naar het dorpslogement reed. Toen Eva den wagen stond na te kijken, tot hij in een bocht van den weg uit het gezicht verdween, zond zij hem een sentimenteel zuchtje na, dat ech ter niet in 't minst de geringste stoornis in haar gewone gevoelens van zelfvoldaanheid en tevredenheid met haar lot beteekende. Licht en veerkrachtig huiswaarts stappend voelde zij die tevredenheid en voldaanheid niet alleen wat haar zelf betrof, maar ook over het wereldje liggen, waar zij en haar man op een hoog plan van degelijke, mate- rieele welvaart stonden. Een plan dat Eva, hoewel onbewust, voelde als veilig verheven boven de ellende, beproevingen en kwellingen, waarvan een groot deel van onze arme menschheid het slachtoffer is. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5