DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De enlusten in Palestina. De bomaanslagen in Duitschlandi No. 216 Dif aommer bestaat nit 3 blades. Honderd een en dertigste Jaargang t929 Afriim«mientsprQs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9. Tel. Adminlstr. 2fa. 3. Ecdactle No. 33. VIUJDAf* Directeur: C. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 13 SEPTEMBER fVagelijksch overzicht. DE ENGEtSCH-AMERIKAANSCHE VLOOTONDERHANDELINGEN. De a.s. re's van MacDonald naar de Ver. Staten. De moei- lijke kruiserkwestie. De „D a i 1 y T e 1." deelt mede, dat MacDonald den 28sten September a s. naar Washington zal gaan, als er tegen dien tijd in beginsel overeenstemming is bereikt op het loofdpunt der cnderhandelingen tussehen hem en president Hoover via generaal Dawes. Naar men zegt, houden de Britsche voor- stellen in, dat Engeland 50 kruisers met een totale inhoud van 340.000 ton zal hebben, met inbegrip van 15 kruisers van 10 000 ton. De Ver. Staten zouden worden gemacljtigd 18 kruisers van 10.000 ton te hebben en deze groote ongelijkheid aar. te vullen met den bouw van kleine kruisers. Men verwacht dat binnenkort, ten vervolge eener conferentie in het Witte Huis, nieuwe instructies naar I.onden zullen worden ge- zonden. Intusschen wordt het bericht omtrent de totale tonnenmaat aan kruisers, dat Groot- Brittannie heeft gevraagd, bevestigd. Hoover nu zou dit minimum alleen kunnen aanvaarden indien hij zijn sanctie gaf voor den bouw van alle vijftcn kruisers, waartoe het Congres reeds machtiging heeft verleend Engeland heeft nl. voorgesteld dat de V. S. een tonnenmaat aan kruisers zouden hebben van 300.000 ton, aldus verdeeld dat zij 18 kruisers van 10.000 ton zouden krijgen met kanonen van 8 inch, benevens kleinere sche- pen met kanonnen van 6 inch tot een totaal van 120.000 ton. (Engeland zou 15 kruisers met kanonnen van 8 inch krijgen). De Algemeene. Vlootraad der V. S. nu wil het nadeelig verschil van 40.000 ton com- penseeren door aan de V. S. meer schepen van 10.000 ton met kanonnen van 8 inch toe te kennen; hiervoor zou dan de kruiserwet geheel ten uitvoer moeten worden gelegd. President Hoover is daar evenwel huive- rig voor, in de eerste plaats omdat dit in strijd zou zijn met zijn geliefkoosde politiek van yrede en bezuiniging. De tweede reden is volgens de „Daily Telepraph" totdusver nog niet uitgelegd. Het is deze, dat als de V. S. alle vijftien groote kruisers zouden gaan bou- wen, Japan zich wel een$ genoopt zou kun nen gevoelen het voorbeeld te volgen teneinde de verhouding 553 lA van dit type sche pen te handhaven, die volgens de Japansche regeering een minimum eisch is. Mocht Japan zijn kruiservloot aldus gaan uitbreiden, dan zou de verdere mogelijkheid bestaan dat de Australische Dominions zich ongerust maakten en een vergrooting van het aantal groote Britsche kruisers als on- misbaar voor ht>n veiligheid zouden beschou- wen. Men ziet dus wel, dat de oplossing nog lang niet gevonden is, al meldt een Reuter telegram van gisteravond 00k, dat men te Londen van meemng is, dat het alleen nog maar gaat over 3 kruisers met kanonnen van 20 c.M. De falrijke arrestaties. Een ingewikkelde geschiedenis. Nieuwe maatregelen. Het verhoor van de verschillende, in ver band met de bomaanslagen, gearresteerde personen in uiterst ingewikkeld, daar zoowel deze personen als alle stukken betreffende het onderzoek zich in verschil'ende steden bevin- den. Hierbij komt, dat de meeste gearresteer- den handig bli'ken te zijn en botweg alles ont- kennen voor zoover hun medeplichtigheid niet door de feiten zelf afdoende wordt bewezen Het plan bestaat thans het onderzoek te cen traliseeren te Berlijn of te Altona. Drie der ge arresteerden n.l. Horst, von Solomon en de vliegers von Wintersfeld en Eichler, die gis- ieren in een koffiehuis in het centrum van Berlijn werden gepakt, zijn gister weer Jn vrijheid gesteld. Daarentegen worden nieuwe arrestaties uit verschillende steden gemeld. Te Itzehoe zijn gisterochtend door een groot aan tal agenten huizoekingen gedaan in de redac tie van de nationaal-socialistische Schles- weich-Holsteinische Tageszeitung en 00k in de woning van Uhse, den hoofdredacteur van dat blad. Bij de huiszoeking werden verschil lende documenten in beslag genomen. Uhse en zijn medewerkers waren, toen de politie op de redactie verscheen, naar Hamburg ver- trokken, maar zij werden daar bij hun aan- komst aan het station in hechtenis genomen In hun gezelschap bevond zich een functiona ris van de nationaal socialistische partij, die eveneens werd ingerekend. Te Heide werd de eigenaar van een hotel, bij wien de nationaal sccialisten hun bijeenkomsten hielden, gear- resteerd. Hetjelfde lot onderging een zekere Vick Jeider van de Landsvolk-beweging in het district Winsen. Alle gearresteerden werden naar Altona gebracht. Ten slotte is te Ilmenau de moeder van den naar het buitenland gevluchten medeplichti ge, Herbert Volk, gearresteerd. In de woning van Volk werd een groote hoeveelheid hand- granaten en munitie in beslag genomen. Volk was de eigenaar van de Ford-automobiel, die bij de verschillende aanslagen een groote rol heeft gespeeld. Over den voortvluchtigen Volk wordt nog gemeld, dat deze van gebcorte een Rus is, in het Russische leger als officier heeft gediend en dus in den oorlog tegen Duitschland heeft gestreden. Na den oorlog sloot hij zich aan bii een der vrije korpsen, die in de Baltische Provincie streden en tenslotte kwam hij te Liibeck. Een der te Altona opgesloten gearresteer den heeft een bekentenis afgelegd In het be- lang van het onderzoek wordt verzwegen wel- ke verdachte dit is. Men gelooft, dat er te Altona een wapen- depot moet zijn gevestigd en de recherche heeft maatregelen genomen om dat op te spo- ren. De Berlijnsche president van politie deelt mee, dat gistermiddag Plaass, een van de ver dachten van de bomaanslagen zich met een brief van oud-kaoitein ter zee Ehrhardt op het politiebureau heeft gemeld. Na een verhoor is Plaass, in wiens huis men een slaghoed no 8 gelijk bij de aanslagen gebruikt zijn, en 174 F patronen gevonden zijn, in hechtenis geno men. Te Mulheim aan de Roer zijn 00k nog drie verdachten in hechtenis genomen. Naar Wolff uit Altona meldt, heeft een van de verdachten aldaar bekend bij een der bom aanslagen betrokken te zijn geweest In ver- band met het verdere onderzoek wordt zijn naam nog verzwegen. Drie verdachten in vrijheid gesteld trekken en de geldschieters zijn van de misda- digers, die hun gevaarlijke propaganda in daden omzetten. Want dat er geldschieters moeten zijn is wel duidelijk; de gearresteerde personen im- mers blijken alle lieden te zijn wier financieele positie hun niet toestaat op zulk een groot- scheepsche wijze te „werken" als zij gedaan hebben. Intusschen zet de politie ijverig nasporin- gen voort. Het aantal arrestaties groeit steeds. Naar het W.B. uit Hamburg meldt, is gisteren in Heiden een zekere Lothar Gen- gelazky gevangen genomen onder verdenking van medeplichtigheid. Hij was n.l. een intiem? vriend van Nickel. De arrestatie van een be- kende persoonlijkheid wordt aanstaande ge- acht. Uit Breslau wordt de arrestatie gemeld van twee personen ten huize van een grondbezit- ter die den vorigen dag een vergadering van den Landvolkbond te Neumarkt had geleid. Bij hun arrestatie werden geen wapenen gevon den, wel bezwarende schrifturen. Het verhoor van drie in een cafe in de Leip- zigerstrasse gearresteerde personen heeft aan het licht gebracht, dat zij weliswaar in nauwe verbinding staan met de in Sleeswijk Holstein en Berlijn gevangengenomen personen, maar dat de verdenking van medeplichtigheid aan de bomaanslagen onjuist is gebleken. Karl Heinz v. Winterfeldt, v. Salomon en de vlie- ger Willi Eichler zijn daarom gister op vrije voeten gesteld. Nieuwe arrestaties. In vrijwel alle, niet uiterst-reehtsradicale bladen komt groote vreugde tot uiting over de ontdekking van samenzwering van de bom- menweroers. Waarbij dadelijk van verschil lende zijden de eisch wordt gesteld, dat men nu 00k, ter bevrijding van het Duitsche vol!; van rechtsradicale vergiftiging met het nihi- lisme, moet doortasten en trachten de hand te leggen op de hoofdschuldigen, n.l. de perso nen die achter de coulissen aan de touwtjes BuitenBanrl De bescherming. Reuter meldt uit Jeruzalem: Het eerste bulletin zegt, dat de verbetering van de openbare veiligheid het mogelijk maakt met de concentratie der troepen voort te gaan, waardoor troepen voor den dienst te Jaffa en Haifa beschikbaar komen en de contingenten mariniers aan boord van de kruisers kunnen terugkeeren. De kruisers blijven echter nog in de havens, in afwach- ting van verdere verbetering- van den toe- stand De troepen in de arjdere deelen van het land zijn voldoende om op hpj eerste bericht /an wanordelijkheden in te.grijpea Mededeelingen van den Engel- schen minister van koloni'en aan een joodsche deputatie. Lord Passfield, de Engelsche minister van kolonien, heeft gisteren een deputatie van vertegenwoordigers van den uitvoerenden raad van het Jewish Agency en van den al- gemeenen raad van de Zionistische organi- satie ontvangen. Passfield verzekerde de deputatie, dat de Engelsche regeering het mandaat over Palestina niet zal laten varen, noch de poli tiek volgens de declaratie van Balfour zal herzien. Passfield voegde er nog aan foe, dat reeds 100 man Engelsche politietroepen naar Palestina zijn vertrokken en dat er nog 100 zullen volgen. De op het oogenblik in Pales tina aapwezige troepen zullen pas terugge- trokken worden als de rust volledjg hersteld is. Nieuwe botsingen? Uit Jeruzalem wordt bericht, dat de auto- riteiten uit hoofde \&n den Mohammedaan- schen feestdag, die heden wordt gevierd, voor nieuwe onlusten vreezen en in verband daar- mede omvangrijke voorzorgsmaatregelen hebben getrofi'en. Politie en troepen werden ter versterking der kritieke punten, zoowel in de oude staa van Jeruzalem als elders, geconcentreerd. Van het Meer van Galilea wordt gemeld, dat Bedoui'nen aldaar de grens hebben over- gestoken. De grenstroepen worden daarom danig versterkt. Een overval. Op het Joodsche dorp Misjmar—Haiarden aan de Syrische grenzen werd een overval gedaan. Arabische studenten maken propaganda voor algemeene boycot der Joden. Verder heeft de Arabische executieve een verklaring gepubliceerd, waarin wordt be- weerd, dat het niet in overeenstemming is met de waarheid, dat de Joden een of ander recht op de heilige plaatsen der Mohamme- danen bezitten, welke verklaring een goeden indruk op een groot gedeelte van de Arabi sche bevolking maakte. Geen verminkte lijken gevonden. Niet-officieele berichten melaen, dat de be- vindingen der medische commissie te Hebron aantoonen, dat er geen sporen van verminkin gen zijn aangetroffen op de opgegraven lijken van de slachtoffers der onlusten. Tengevolge van den vergevorderden staat van ontbinaing der lijken, was het in vele gevallen moeilijk om tot een definitieve con- clusie te komen. VOLKENBOND. WIJZIGING VAN DE STATUTEN VAN HET INTERNATIONALE GERECHTSHOF AANVAARD •De diplomatieke conferentie ter herziening van de statuten van het Permanente Hof van Internationale Justitie, welke gisteren onder voorzitterschap van den Nederlandschen ge- delegeerde prof. Van Eysinga te Geneve haar werkzaamheden heeft beeindigd, heeft een protocol aanvaard, waarin de gewenschte veranderingen der statuten zijn vervat. De vergadering van den V. B. za! naar alle waarschijnlijkheid een resolutie aanne- men, welke het genoemde protocol goedkeurt. Op verzoek van den Braziliaanschen afge- vaardigde werd in de statuten de bepaling opgenomen, krachtens welke Brazilie, hoewel het geen lid van den V. B. meer is, deson- danks in staat zal zijn deel te nemen aan de keuze der rechters. CHINA. SINANTHROPUS PEKINENSIS. Het nader onderzoek van fossiele fragmen- ten van skeletten, welke sinds 1926 zijn op gegraven in een kalksteenbed in Sjoekoetien, te midden van de heuvels ten Z.W. van Peking, heeft geleid tot de conclusie, dat deze overblijfselen herkomstig zijn van menschach- tige wezens, die ongeveer een millioen jaren geleden hebben geleefd. Naar de correspondent te Peking van de „Manch. Guardian" in herinnering brengt, heeft dr. J. G. Andersson, een Zweedsch geoloog bij den dienst der geologie in China hier in 1926 een stevige in kalksteen saamge- pakte massa beenderen gevonden van prae- nistorische dieren. Aan een Duitsch palae- ontoloog, dr. O. Zdansky droeg hij op het ma- teriaal te onderzoeken. En -bij dit onderzoek, dat te Upsala plaats vond, kwamen achtereen- volgens twee maaltanden voor den dag, die van mensehachtige wezens ofkomstig moeten zijn; een van een volwassene en een van een kind van ongeveer negen jaar. lit samenwerking met de Rockefeller Foundation is toen de Ghineesche geologische dienst opnieuw aan het werk gegaan. De jonge Zweedsche palaeontoloog dr. Birger Bohlin ontdekte nu na zes maanden lang te hebben gegraven eindelijk een kies, alweer van een kind van ongeveer negen jaar. Of- schoon zijn superieuren van den dienst hem hadden bevolen het werk op te geven, dat on der zeer moeilijke omstandigheden tijdens den burgeroorlog geschiedde, liet dr. Bohlin zich niet uit het veld slaan. Den 16den October 1927 vond hij de kies. Het kostte hem toen nog heel wat moeite zijn vondst naar Peking te vervoeren, daar telkens sol da ten zijn voer- tuig aanhielaen om te vragen wat hij vervoer- de. Maar het gelukte hem de kies in handen te stellen van dr. Davidson Black van het Rockefeller-hospitaal, die aantoonde, dat de kies moest hebben toebehoord aan een wezen, dat dichter bij den mensch had gestaan dan bij den aap. Dr. Bohlin ging verleden jaar in den herfst naar Sjoekoetien terug. Hij leed bij een her- rrieuwd onderzoek hevig van de koude. Zijn werk leidde weer langen tijd tot niets, maar eindelijk vond hij bij het zeven van los zand, dat bij het graven op zij was gegooid, een kaak, waarin nog de tanden vast zaten. En sinds dat tijdsti-p zijn tal van skeletdeelen ge vonden; nog meer kaken en tanden, een her- senkas, en verschillende beenderen. Men hoopt uit dit alles nog eens een volledig skelet te kunnen samenstellen van den eolitnischen mensch, den mensch dus uit het begin der steenperiode. DE EXTERRITORIALE KWESTIE Naar uit Peking gemeld wordt, heeft de Cbineesche regeering in haar laatste nota aan Engeland, Frankrijk, Ned'erland, Noor- wegen en de Ver. Staten het bijeenroepen van een nieuwe conferentie ter bespreking van de kwestie der exterritorialiteit voorgesteld. In de nota's aan de Ver. Staten en Frank rijk, die te Peking werden gepubliceerd, wordt op de houding van de mogendheden tegenover Turkije als precedent geval ge- wezen. Het verluidt verder, dat de te Peking aan- wezige diplomaten zich uitgesproken hebben tegen een nieuwe conferentie, zooals in het jaar 1926 gehouden, daar geen belangrijke nieuwe feiten aanwezig zijn, die een wijzi- ging in de houding der buitenlandsche mo gendheden rechtvaardigen. DUITSCHLAND. DE „DOODENDE STRAAL". Zijn „uitvinder" als bedrieger ver- oordeeld. De montehr Albert Bruhahn uit Keulen, die reeds in Juli wegens bedrog veroordeeld werd tot 15 maanden gevangenisstraf, heeft thans in hooger beroep te Frankfort terecht gestaan. Bruhahn, z.g. van den beruchten „dooden- den straal", heeft twee weken lang voor den rechter pogen trachten vol te houden, dat zijn uitvinding, waarmede men op groote afstan- den als het ware draadloos zou kunnen doo- den door het tot explosie brengen van ont- plofbare stoffen, werkelijk bestaat. Talriike getuigen kwamen de bruikbaarheid van den doodenden straal bevestigen Bruhahn zou reeds gedurende den oorlog ermede geope reerd hebben. Toen en 00k later had hij steeds weer lieden bereid gevonden die zijn uitvin ding financieel wilden steunen. Steeds op nieuw is het den man gelukt, 00k intellectuee- len om den tuin te leiden. Zoo waren Bruhahn door een Opper-Silezische maatschappij 60.000 M. ter beschikking gesteld om zijn uit vinding te voltooien. Twee advocaten uit het Rijnland benevens zakenmenschen uit Frank fort en Berlijn hadden vrij aanzienlijke be- dragen voor dit doel afgestaan. Eerst op den laatsten dag van het proces is beklaagde min of meer door de mand geval len en heeft hij toegegeven, dat zijn z.g. uit vinding een reusachtig bedrog was. De ambtenaar van het O. M., die Bruhahn schetste als een beroepsoplichter, die heele- maal niet in staat was zijn uitvinding tech- nisch toe te lichten, eischte drie en een half jaar tuchthuisstraf en vijf jaar eerverlies. De man kwam er tenslotte af met twee jaar gevangenisstraf met aftrek van vier maanden preventief. BRAND OP DE WERF GERMANIA. Een loods met motoren afgebrand. Op de werf Germania te Kiel is gistermid dag brand uitgebroken is een van de groote loodsen aan de haven, waarin motoren waren opgeslagen. De loods is geheel in de asch ge legd. Uit de naburige loodsen lekten 00k reeds vlammen op. Van een naburige 20 M. hooge kraan verbrandde het houtwerk. Groote rook- wolken drtven over de haven en duizenden sloee'en het grootsche schouwspel van den brand gade. De heele beroepsbrandweer van de stad, de brandweer van de werf en drijven- de spuiten namen aan de blussching deel. Om half zes woedde de brand nog voort. Omtrent het ontstaan is niets bekend. Men denkt aan kortsluiting. DE BESCHERMING VAN DE REPUBLIEK. In deze dagen, nu Hugenberg voor zijn rechtsradicale bondgenooten verzamelen blaast voor een laatsten aanval op de geha- te republiek, en politieke warhoofden van 't type der moordenaars van Erzberger en Rathenau weer onrust zaaien met hun bom aanslagen, waarin het onderzoek door de politie thans eenig licht schijnt te brengen, heeft het ontwerp voor de nieuwe wet voor de bescherming van de republiek natuurlijk de algemeene belangstelling. Het ontwerp zal waarschijnlijk reeds de volgende week door den rijksminister van binnenlandsclie zaken aan het kabinet wor den voorgelegd. Zooals reeds vroeger werd medegeedeeld is de bekende paragraaf, waarbij den ex-kei- zer wordt verboden in Ehiitschland te verblij- ven vervallen. Daarentegen zijn de straffen op samenzwering tegen de veiligheid van den Staat; bedreiging van zijn ambtenaren en beleediging van de republikeinsche vlag verzwaard. Het grondwettige recht van het vrije woord zal in tact blijven. De nieuwe wet is ontworpen onder goed- keuring van de coalitiepartijen. Men voor- ziet dan 00k, dat het ontwerp in November, wanneer het voor den Rijksdag komt, een meerderheid zal krijgen. JUWEELENDIEFSTAL TE BERLIJN. Gisternacht is in de Kantsstrasse in Char- lottenburg een groote juweelendiefstal ge- pleegd. De daders konden ontkomen en wis- ten zich voor een waarde van ongeveer 20 000 Mk. aan sieraden toe te eigenen. De brandkast was met behulp van een zuurstof- apparaat opengebroken, en geplunderd. BELGIE. HET MINISTERIE. Nog meer wijzigingen? In verband met de wijzigingen in het ka binet lezen wij in „rtet Laatste Nieuws", dat er nog meer veranderingen in de samenstel- ling van het ministeriecollege te verwachten zijn, De heer Vauthier, schrijft „Het Laatste Nieuws", zou het kind van de rekening wor den, daar hij, wat betreft de kwestie van de Gentsche Hoogeschool zich al te zeer ver- bonden zou hebben aan oplossingen, die geen voldoening zouden schenken. De heer Janson zou dan zijn plaats overnemen aan het hoofd van Kunsten en Wetenschappen, terwijl de heer Forthomme, vroeger al eens minister van Landsverdediging, voor de por- tefeuille van Rechtswezen zou worden aan- gezocht. De „Standaard" meent te weten dat die heer Jaspar gaarne den heer Deveze weer in de regeering zou zien en aan den heer De veze aanbiedingen in dien zin heeft gedaan. Over den heer Tschoffen schrijft „IIet Laatste Nieuws": Oud-minister Tschoffen wordt een beetje beschouwd als „de man van morgen", als de staaatsman die, wanneer ooit het roer aan den huidigen bewindvoerder ontglipt, door de omstandigheden op deszelfs plaats zal worden getild. Reeds vroeger had hij kansen om in het kabinet-Jaspar te treden. Hij heeft geweigerd toenmaals. Zal zijn houding dit- maal anders zijn? 1 DE „STOMME VAN PORTICI'L Zal deze opera in 1930 te Br us set opgevoerd worden? Opnieuw doet het gerucht de ronde, aldus lezen wii in den (Belgischen) nStandaard", dat de directie te Brussel er aan denkt ter gelegenheid van de honderdsfe verjaring der Belgische revolutie, de oude opera van Auber ,JLa Muette de Portici" in 1930 weer op het programma te brengen. Deze opera gaf, zoo als men weet, in den nacht van 25 op 26 Augustus 1930, te Brussel tot de eerste wan ordelijkheden aanleiding. Tijdens de voor- stelling was herhaaldelijk geroepen: „A bas le Roi, vive la France" en na afloop school- de de menigte samen om vervolgens onder geroep van „Weg met Van Maanen" de stad in te trekken, de ramen der redactiekantoren van „Le National" in te slaan en het huis van den minister van Rechtswezen Van Maa nen in brand te steken. i Naar aanleiding van dit plan schrijft da „Standaard": „Iets willen we hier toch al dadelijk over de vieringen van 1930 ten behoeve van de of- ficieele kringen opmepken: dat zij zich in hun belang! ten strengste zouden on thou- den van er de Vlamingen al te scherp aan ta herinneren, dat de opstand tegen wat in 1830 het wettig gezag heette te zijn, gevoerd werd onder den kreet „Vive la France". Er zal voor de komende maanden ten gerieva der Belgische bewindvoerders een leerschcol noodig zijn voor buitengewoon groote poli tieke schranderheid, voor takt, voor juist in- zicht, en voor geest van gerechtheid. Want dit alles zullen zij broodnoodig hebben te gen het vreeselijk geprikkelde Vlaanderen.- De minste flater kan de verstrekkendste ge- volgen hebben. Dat men er te Brussel bij re geering en pers aan denke wanneer men 1930 voorbereidt ENGELAND. GEVAARLIJKE PASSAGIER. Hij schiet op de politie; bommen in zijn koffer. De „Times of India" meldt, dat een Indiseh passagier wiens bagage Woensdag door de politie bij aankomst op het station van Bhu- sawal aan de Great Indian Peninsular Rail way werd doorzocht, plotseling een revolver trok en op de politie schoot. Gelukkig werd niemand ernstig gewond. De passagier en zijn metgezel werden gearresteerd. Medege- deeld wordt dat in hun bagage bij nader on derzoek twee bommen werden gevonden. ITALIE 'i MUSSOLINI LEGT 7 PORTE- Z FEUILLES NEER! Mussolini heeft 7 van zijn 8 minister-por- tefeuilles neergelegd en alleen die van bin- nenlandsche zaken behouden. Er zijn voor de andere departementen bij Kon. Besluit ministers aangewezen. Dino Grandi wordt minister van buitenlandsche zaken; de heer Acerbo komt in het ministe rs terug als minister van nationale econo mies de heer Debono wordt minister van ko lonien; hij was eerst directeur-generaal van politie en is daarna gouverneur van Tripo- lis geweest. De bekende vliegofficier Balto is benoemd tot minister van -luchtvaart. Nader wordt uit Rome gemeld: 1 Er zijn in totaal 9 ministers benoemd en twee ministeries gereorganiseerd. Het ministerie van landbouw is omgezet in een ministerie van land- en boschbouw en het ministerie van onderwijs in een ministe rie van volksopvoeding. De onder-staatssecretarissen van de depar tementen van oorlog, marine, buitenland sche zaken, luchtvaart, kolonien en vakveree- nigingswezen zijn tot ministers van hun resp. departementen benoemd. Er werden in de plaats der afgetreden on der-staatssecretarissen nieuwe functionaris- sen benoemd. (Reeds in een deel der vorige oplage opge nomen). POLEN. GROOTE BRAND IN EEN POOLSCHE VLIEGTUIGFABRIEK. Naar uit Posen wordt gemeld, is gistermor- gen in de vliegtuigfabriek Samolot brand uit- gebrokea. Hoewel al het bluschmateriagl ter- CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1